Petőfi Népe, 1963. október (18. évfolyam, 229-255. szám)

1963-10-08 / 235. szám

mr Minden részében jobb voll a jugoszláv csapat Jugotxlávia—Magyarorssúg 2:0 (2:0) Belgrad, 60 000 néző, vezette: Haberfeiner (osztrák). Jugoszlávia: Soskics — Fazla- gics, Vaszovics, Juszufi — Ra- dakovics, Perusics — Sza- mardzsics, Kovacsevics, Zamba- ta, Sekularac, Skoblar. Magyarország: Szentmihályi — Sóvári, Mészöly, Sárosi — Nagy, Nógrádi — Göröcs, Ma­chos, Albert, Tichy, dr. Feny­vesi. Telt ház és ragyogó napsütés fogadta a pályára lépő váloga­tottakat. A közönség bizakodással várta a találkozót, hiszen az előmérkőzés során az ifjúságiak találkozóján is hazai győzelem született. Óvatosan kezdett mindkét együttes, de csakhamar a kék mezes hazaiak vették át a játék irányítását. A jugoszlávok általában hosszú, előrevágott labdákkal közelítet­ték meg a magyar kaput, míg a mieink rövid átadásokkal kí­sérleteztek. Már az első percek­ben látni lehetett, hogy a ma­gyar csapat nem képes az előre megbeszélt taktikát alkalmazni. Ennek lényege az lett volna, hogy a támadásokat elindító Se- kularacot Nagy Istvánnak kell kikapcsolni és gyors indítások­kal meglepni a hazai védelmet. Ez az elképzelés nem sikerülhe­tett, mivel ezen a napon valamennyi jugoszláv csatár nagyszerűen harcolt és szin­te megbénította a magyar védelmet, amely végig bizonytalanul ját­szott. így született a jugoszláv csapat mindkét gólja. Először három nagy gólhelyzetet hagy­tak ki, majd a 12. percben Skoblar éles szögből bombázott a magyar kapuba. 1:0! A gól egy kissé felrázta csapatunkat, de a játékuk továbbra is sok kívánnivalót hagyott maga után. Dr. Fenyvesi, majd Albert előtt adódott kecsegtető helyzet, de kihagyták. Nem így a jugoszlá­vok. A 28. percben Szamardzsics hagyta faképnél védelmünket és a hálóba lőtt. 2:0! Ezután nekünk is adódott helyzetünk, de Albert hibázott. A 36. perc­ben újra Albert tört veszélyesen kapura, de felvágták. A játék­vezető azonban nem ítélt 11-est. A félidő utolsó perceiben még a hazaiak hagytak ki egy óriási helyzetet. A második félidőben cserélt a magyar csapat. Machos helyett Rákosi jött be. Rá várt az a fel­adat, hogy az ördöngősen csele­ző Sekularacot semlegesítse. Skoblar nagy helyzetével kez­dődött a második félidő. A 11. percben felcsillant a remény, hogy talán sikerül végre gólt lőnie a magyar csapatnak is. Ek­kor Tichy a kaputól mintegy 10 méterre állt, de tiszta helyzet­ben lövés helyett leadta a lab­dát. Ezután hosszú ideig csak a jugoszlávok játszottak, a mieink továbbra is idegesen kapkodtak. Főleg a jugoszláv balszárny volt elemében, igaz, hogy ebben nagy szerepe volt hátsó alakzatunk gyenge játé- sának. Szinte tetszés szerint kerül­tek gólhelyzetbe a jugoszláv csatárok, de ezek kihasználásában — sze­rencsénkre — ők sem tündököl­tek. A 18. percben még egy kí­sérletet tett a magyar szövet­ségi kapitány, ekkor Tichy he­lyett Sándor jött be. Ezután némileg feljavult a csapatjáté­kunk, de igazi veszélyt ezután sem tudtak jelenteni a jugoszláv kapura. így azután maradt a 2:0-s teljesen megérdemelt ju­goszláv győzelem. A magyar csapat játékát vizs­gálva szomorúan állapíthatjuk meg, hogy az elmúlt hetekhez viszonyítva semmit sem javult, sőt, tovább romlott. A védelem­ből Szentmihályi és Sárosi já­tékát lehet megdicsérni, míg Mészöly a szokottnál sokkal bi­zonytalanabb volt. Sóvári — nem jobbhátvéd! A két fedezet küzdött, de messze elmaradt a Szovjetunió ellen nyújtott telje­sítményétől. A csatársor kiábrándítóan gyengén, lélektelenül ját­szott. Nem akarunk a válogatásba be­leavatkozni, de véleményünk szerint ilyen játékfelfogással, mint amilyennel Albert és Gö­röcs, de ide számíthatjuk Tichyt is, pályára lép, nincs helyük a magyar válogatottban! A jugoszláv csapat minden tagja dicséretet érdemel, telje­sen megérdemelten győzött ezen a mérkőzésen, győzelme egy pil­lanatra sem volt vitás. Az osztrák játékvezető-hár­mas néhány ítéletével a magyar csapatot sújtotta. További eredmények: Ma gyarország B—Jugoszlávia B 2:2 (1:0), Magyarország utánpót­lás—Jugoszlávia utánpótlás 1:0 (1:0), Jugoszlávia ifjúsági válo­gatott—Magyarország ifjúsági válogatott 2:0 (1:0). Győzelmével a második helyre került a kecskeméti csapat Kecskeméti Dózsa—Békéscsabai Előre 2:0 (0:0) Szerencsés győzelem Kecskeméti TE —Jászberényi Vasas 2:1 (0:1) Békéscsaba, 2000 néző, vezette: Bállá Gy. Kecskeméti Dózsa: Gór — Cserkó, Határ, Berán — Peller, Morvái — Tanács, Dobó, Szap­panos, Vékony. Rozgonyi. Edző: Fenyvesi László. Békéscsabai Előre: Krátki — Vári, Frankó, Gulyás — Mity- kó, Rieger — Mikilya, Török, Balogh, Farkas, Szita. Edző: Ke­rekes Imre. Az első félidőben mindkét részről változatos iramú játék alakult ki, s a kecskeméti vé­delem mindig időben tudott köz­beavatkozni a hazai rohamok­nál. A kecskeméti csatárok a mezőnyben szépen szőtték támadásaikat, azonban a befejezéseknél min­dig hiba csúszott közbe. Az NB II. Keleti csoport 1. Szegedi VSE 10 7 2 1 22: 9 16 2. Kecskemét 10 6 2 2 26 : 8 14 3 Egri Dózsa 10 5 3 2 18:11 13 4. J. Lehel 10 6 1 3 20:14 13 5. Szóin. MTE 10 5 2 3 24:15 12 6. Gyula 10 5 2 3 21:18 12 7. Nyír. MSE 10 5 2 3 23:21 12 8. Vasas Izzó 10 4 3 3 21:17 11 9. Bp. Spartacus 10 4 3 3 19:21 11 10. Kisterenye 10 4 2 4 17:17 10 11. Bagiyasalja 10 4 1 5 14:25 9 12. M. Bányász M) 4 1 5 13:25 9 13. Bp. Előre 10 3 2 5 13:12 8 14. KISTE XT 10 3 2 5 14:15 8 15. Nagybátony 10 2 3 5 7:10 7 IG. D. Dózsa 10 2 3 5 15:27 7 17. Szóin. MÁV 10 1 3 6 17:25 5 18. Békéscsaba 10 — 3 7 9:23 3 A forduló eredményei: Nyíregy­házi MSE—Szolnoki MÁV 3:3, KIS- TEXT—Szegedi VSE 2:2, Vasas Izzó —Gyulai MEDOSZ 5:4, Baglyasaljai Bányász—Nagybátonyi Bányász 1:0, Szolnoki MTE—Miskolci Bányász 2:1 Bp Spartacus—Bp. Előre 1:0, Jász­berényi Lehel—Debreceni Dózsa 6:1, Kisterenyei Bányász—Egri Dózsa 3:2. első félórában Szappanos, majd Rozgonyi hagyott ki jó helyze­tet. A másik oldalon Berán mentett nagy helyzetben. Az első félidőben inkább a kecs­keméti csapat irányította a já­tékot, jobban is játszott ellen­felénél, de csatárai nem tudták bevenni a békéscsabai kaput. A második félidőben is a lila-fehér gárda kezdett jobban, és fokozott mezőnyfölényt harcolt ki. A második félidő közepe táján Gór az egyik békéscsabai támadásnál kivetődött kapujá­ból, a labda elperdült róla, azt az üres kapura rúgták, Gór már verve volt, amikor Morvái kéz­zel ütötte ki a kecskeméti ka­puból a labdát.A játékvezető határozottan mutatott a 11-es pontra, de a büntetőrúgást Gór szög­letre mentette. Magára talált a kecskeméti együttes és a mérkőzés befeje­zése előtt néhány perccel Dobó. majd Szappanos rúgott gólt. így alakult Hi a kecskeméti csapat 2:0-ás győzelme. A békéscsabai találkozón teljesen megérdemelt kecs­keméti győzelem született. A kecskeméti csapat valameny- nyi játékosa dicséretet érdemel küzdőszelleméért, de különösen kitűnt közülük Berán, Dobó, Morvái és Peller játéka. Papp László ismét elkezdte az edzéseket i/ Papp László könnyűsúlyú hi­vatásos ökölvívó Európa-baj- nok őszi programját alaposan megzavarta a fekete himlő el­leni oltás. A kemény öklű baj­nok több mint három hétig nem edzhetett, s csak kedden kezdte meg ismét a munkát a soron következő mérkőzéseire. — A héten azonban már min­den a rendes kerékvágásban ha­lad. A spanyol Folledo elleni Európa-bajnoki döntőre készü­lök, ezt a találkozót az eredeti­leg kijelölt szeptember 12-i időpontról betegségem miatt el­halasztották. Újabb tárgyaláso­kat folytattunk és a jelenlegi helyzet szerint november végén vagy december elején szerepelek Madridban, Folledo ellen — mondotta. A tervek szerint Papp László Folledo elleni felkészülésére Pá­rizsban kerül sor, a magyar versenyző valószínűleg október közepén utazik a francia fővá­rosba, ahol megfelelő edző­partnerek állnak rendelkezésé­re. Korábban szó volt arról, hogy még az idén megrendezik a Tiger—Papp világbajnoki dön­tőmérkőzést is, a megbeszélések azonban nem vezettek ered­ményre, a nigériai világbajnok túlzott anyagi követelései miatt. Kecskemét, 1000 néző, vezet­te: Tóth F. KTE: Vitkovics — Kállai II., Farkas, Suhajda — Fekete, Vass — Sallai, Szabó, Laczi II., Ku- luncsics, Gárdái. Edző: Molnár I. Ferenc. Az első támadásokat a KTE vezette. A második percben egy bal oldali akció során Kulun- csis is, Gárdái is jó helyzetben kivárt. A KTE támadott többet, de ezekben semmi tervszerűség nem volt, és az erőtlen akciókat a kitűnő herényi védelem sorra ártal­matlanná tette. Jászberény rit­kábban támadott, de veszélyeseb­ben. A 9. percben Urbán sokat ígérőén megugrott, a kifutó Vit­kovics megzavarta, és a csatár jó helyzetben fölé lőtt. A 14. percben a kecskeméti Szabó lö­vését a herényi Szabó a léc alól öklözte szögletre. Eredménytelen hazai táma­dások után a 21. perc a ven­dégeknek hozott szerencsét. Urbán hátulról jó labdát ka­pott, kicselezett két KTE-játé- kost, majd mindkettő díszkísé­retével a kifutó Vitkovics mel­lett a hálóba lőtte a vendégek vezető gólját. 0:1! A 23. perc­ben Gárdái kiugrott, sajnos, ki­várt, és oda lett a helyzet. Az utolsó 20 percben a KTE tá­madott többet, de ezek a tá­madások meddőknek bizonyul­tak és elhaltak a jó jászberényi védelmen. A 41. percben Szabó egyenlíthetett volna, de nem tu­dott kellő időben beavatkozni. Jászberényi támadásokkal kez­dődött a II. félidő. Már az első percben jó helyzet alakult ki Keresztesi előtt, de a fiatal csa­tár hibázott. A 3. percben vi­szont a KTE-nek nyílt alkalma egyenlítésre. Suhajda mintegy 25 méterről lőtt hatalmas erejű szabadrúgása a felső kapufá­ról vágódott vissza. A kapus teljesen verve volt. A 28. percben egy jobb oldali táma­dásnál Sallai tisztára játszotta ma­gát, és a kivetődő kapus föl- lött a hosszú sarokba vágta a labdát. 1:1! Hét végi sporteredménvek Üszás. A Blaekpoolban megren­dezett Nagy-Brit annia—Magyarom szág úszőviadalon az angol csapat 143:124 arányban győzött a magya­rok ellen. A magyar versenyzők közül Katona szerepelt legjobban, aki két számban is kitűnő ered­ménnyel győzött. Vívás. Az elsenachl Wartburg- kardversenyt Kovács Tamás nyerte holtverseny után. Lövészet. Az MHS országos lö­vészbajnokságán Hammeri több or­szágos csúcseredményt állított fel, köztük egyik eredménye jobb a fennálló világcsúcsnál. Totóeredmények: 1, 1, 1, 2, 1, 1, 1, x, x, 2, x, 2. Az NB Hl. Délnyugati cso­portjának eredményei: Nagyka- 'nizsai Bányász—Nagykanizsai VTE 2:0, Nagymányoki Bányász —Pécsi EAC 0:0, Szekszárdi Pe­tőfi—Kaposvári Kinizsi 4:1, Mo­hácsi Petőfi—Taszári Honvéd 1:1, Nagykanizsai Dózsa—Máza- szászvári Bányász 4:0. — A Ba­jai MTE—Szekszárdi Dózsa 3:2 (2:1), a Kalocsai Kinizsi—Pées- szabolcsi Bányász 1:1 (1:0) és a Dombóvári Vasutas—Kalocsai Honvéd 3:2 (0:1) mérkőzésekről lapunk holnapi számában köz­lünk beszámolót. A KTE fellelkesült. Tovább tá­madott és a 34. percben Gárdái jó labdával elfutott. Beadása pontosan a 16-os közepe táján álló Laczi II. elé került, aki nagy erővel lőtt a kapura. A labda a befutó Hellén irányt vál­toztatva a meglepett kapus feje mellett jutott a hálóba 2:1! A 41. percben még Szabónak lett volna helyzete, de hibázott. Még mindig nem kielégítő a KTE formája. Vonatkozik ez főleg a «tatársor összmunkájára. Hiába van egy nagyszerű irányító, Laczi II. személyében, nincs gólratörő összekötő csatár és szélső sem. Egyedül Gárdáitól láttunk egy kis fürgeséget, de a befejezé­sekkel 6 is adós maradt. A fe­dezetpár a mezőnyben szépen játszott, csak a támadósorba nem vitt kellő lendületet. A vé­delem mindvégig nagy munkát végzett, hogy a gyors, fiatal jászberényi csatárokat fél tartsa. Különösen Farkas igyekezete di­cséretre méltó. Csak egyszer hi­bázott a védelem, abból gól is lett. A következő fordulókban feltétlenül javulást várunk a KTE-től. mert különben a sorra jövő vidéki mérkőzéseken kel­lemetlen meglepetések várnak a csapatra. NB III. Délkeleti csoport 1 Hm. MEDOSZ 9 7 1 1 22: 6 15 2. KTE 9 6 2 1 17: 8 14 3. Kiskunhalas 9 5 1 3 21:13 11 4. Martfű 9 5 13 19:13 11 5. Bcs. Honvéd 9 4 3 2 19:14 11 6. Bcs. VTSK 8 4 2 3 17:11 10 7. Csongrád 9 3 4 2 15:13 19 8. Makó 9 5—4 15:16 10 9. Sz. Építők 9 4 1 4 16:15 9 10. J Vasas 9 3 2 4 13:19 8 11. Nagykőrös 9 3 2 4 12:18 8 12. Újszeged 9 3 1 5 12:22 7 13. Mezőtúr 9 2 2 5 21:25 6 14. Orosháza 9 2 1 6 14:23 5 15. Mezőhegyes 9 1 3 5 12:23 5 16. Tsztmlklós 9 12 6 10:16 4 A forduló eredményei: Csongrádi Petőfi—Nagykőrösi Kinizsi 2:0, Hód­mezővásárhelyi MEDOSZ—Ojszegedi TC 3:0, Makói Vasas—Törökszent­miklósi Vasas 2:0, Martfűi MSE— Békéscsabai Honvéd 3:2, Mezőhe­gyes! MEDOSZ—Mezőtűri Honvéd 2:2, Orosházi Kinizsi—Békéscsabai VTSK 2:1. — A Szegeden lejátszott Kiskunhalasi MEDOSZ—Szegedi Épí­tők 3:1 (1:0) mérkőzésről lapunk holnapi számában közlünk beszá­molót. MEGYEI I. O'. LABDARÚGÓ-EREDMÉNYEK Északi csoport Lajosmizse—Alpár 2:2 (2:2), Tiszakécske—Kecskeméti MÄV 3:2 (1:1), Kecskeméti Dózsa II. —Kiskunfélegyházi Honvéd 3:0 (1:0), Kecskeméti Épületlakatos —Dunavecse 6:1 (4:0), Kiskunfél­egyházi Vegyipari—Szabadszál­lási Honvéd 3:1 (1:1), Kecske­méti Légierők—Kunszentmiklós 4:1 (2:1), Izsák—Kiskőrös 0:4 (0:2). Déli csoport Jánoshalma—Hajós 9:4 (6:1), Bajai Honvéd—Császártöltés 3:1 (0:0), Soltvadkert—Kiskunhalasi Honvéd 2:3 (2:1) Soltvadkerten, Kecel—Nemesnádudvar 0:1 (0:0) Kecelen, Kiskunhalasi MÁV— Bácsalmás 0:5 (0:2) Kiskunhala­son! Kalocsai Spartacus—Vaskút 2:2 (0:1)! Mélykút—Bajai Bács­ka Posztó 3:3 (2:2)! M. L. Ukrán: KORSZERŰ TORNAEDZÉS Értékes könyvében a szerző mind­azokat a tudományos és a gyakor­latban sokszor alátámasztott elve­ket és módszereket ismerteti, ame­lyek alapján a Szovjetunióban a tornászok edzése folyik. Felkészí­tési módszereik, s a könyvben foglalt egyéb hasznos tanácsok minden szakember számára nagy segítséget jelenthetnek. A Kecskeméti Konzervgyár PERFEKT GYORS- ÉS GÉPÍRÖNÖT keres felvételre. Jelentkezni a vállalat sze­mélyzeti vezetőjénél. 8987