Petőfi Népe, 1963. október (18. évfolyam, 229-255. szám)

1963-10-20 / 246. szám

A TV-ben láttuk» Szép magyar siker a Nemzetek Kupájában Magyarország—Német Demokratikus Köztársaság 2:1 (1:0) Berlin, 70 000 néző, vezette: Bjelov {szovjet). Magyarország: Szentmihályi — Ihász, Mészöly, Sárosi — Nagy, Solymosi — Sándor, Be­ne, Albert, Rákosi, dr. Fenyvesi. NDK: Heinsch — Skaba, Hei­ne, Krampe — Kaiser, Lieb- recht — Nachtigall, Erler, P. Bucke, Nöldner, Stöckler. & A mérkőzést kedves jelenet előzte meg. A Berlinben tar­tózkodó Jurij Gagarin és Va- lentyina Tyereskova űrhajóso­kat üdvözölte a stadion közön­sége, majd Tyereskova kezdörúgásával indult a küzdelem. A berlini közönség biztos hazai győzelmet várt, s ez láthatólag kedvező hatást váltott ki a ma­gyar játékosokból, nagy el­szántsággal és lelkesen küzdöt­tek már az első percekben. Ugyanakkor a német játékosok­ra a nagy felelősség, az előle­gezett bizalom, idegesítőleg ha­tott. Magyar szempontból jól kezdődött a mérkőzés, és már az első percben Sándor jó be­adását Bene alig lőtte mellé. Jó iramú a küzdelem, amelyet az első negyedórákban a magyar csapat fölénye jellemez. Veszé­lyesek azonban a hazaiak tá­madásai is. A 9. percben Nöldner közeli lövését védi Szentmihá­lyi. A 14. percben viszont a hazai kapu előtt alakult ki gól­helyzet. Sándor jó beadása azonban elszállt Bene feje fe­lett. A magyar vezetőgól azon­ban nem váratott sokáig ma­gára A 17. percben a magyar tér­félen Albert szerezte meg a labdát, hosszan vágta előre Rá­kosinak. A balösszekötő jó labdával ugratta ki Benét, s a fiatal magyar csatár nagy nyuga­lommal helyezte Hensch kapujába a labdát. 1:9. Megérdemelt vezetés! A hazai közönség nagy hang­erővel, kürtökkel biztatta játé­kosait, akik ezután nagy el­szántsággal vetették bele ma­gukat a küzdelembe. A nagy akarásba azonban továbbra is sok hiba csúszott, keveset vál­lalkoztak a német csatárok lö­vésre. Sokat cseleztek és így a kitűnő formában — és ezút­tal taktikai fegyelemből jól vizsgázó — magyar védők, min­dig közbe tudtak avatkozni. A félidő utolsó perceiben jött csak fel a magyar csapat és ekkor majdnem újabb gólt ért el. Nagy István vitte fel a labdát, majd pontosan gurított középre Benőhez. Bene tovább adta a labdát Fenyvesinek, de a bal­szélső tiszta helyzetben hibá­zott. Az 1:0 arányú magyar ve­zetés tehát a félidő befejezé­séig nem változott. Szünet után változatlan he­vességgel folytatódott a küzde­lem, s a hazai csapat fölénye egyre tartósabbá vált. Az 5. percben megérdemelten szerez­te meg a kiegyenlítő gólt az NDK válogatottja. A magyar védők nem tud­ták kapujukat felszabadí­tani, a labda a tisztán álló Nöldner elé pattant. Az összekötő mintegy 10 mé­terről hatalmas lövéssel jut­tatta hálónkba a labdát. 1:1 Sajnos, a játék hevében né­hány szabálytalanság is kicsú­szott mindkét fél részéről. A hazai csapat továbbra is táma­dásban maradt. Állandóan a magyar térfélen folyt a játék. Az utolsó negyedórában mint­ha a fáradtság jelei mutatkoz­nának a német csapaton. Ekkor már többször szóhoz jutott a magyar csatársor is. A 40. percben csaknem gólt értünk el. Fenyvesi beadása nyomán nagy kavarodás keletkezett a hazai kapu előtt, Bene balszerencsé­jére a kapufára lőtte nagy hely­zetben a labdát. A labdáért folyó harc közben a német já­tékosok nyilván egymást rúgták meg, s Liebrechtet hordágyon K* kellett kivinni a pályáról. A 10 emberrel játszó német csa­pat tovább küzdött a győztes gólért, amelyet azonban a ma­gyar csapatnak sikerült a 45. percben belőni. Solymosi átadása Rákosihoz került, a német •védelem hát­rált. Rákosi mintegy 25 méterről lövésre szánta el magát. Hatalmas lövése a német hálóban kötött ki. 2:1 a magyar csapat javára. A hosszabbításban az eredmény nem változott. A mérkőzés a várakozásnak megfelelően nagy küzdelmet és helyenként színvonalas játékot hozott. A 90 p>erc jó részében a németek játszottak fölényben, a győzelmet mégis teljesen meg­érdemelten nyerte meg a ma­gyar csapat, mivel több gól­helyzetet tudott kidolgozni, mint ellenfele. A magyar csa­patot dicséret illeti nagy lel­kesedéséért és küzdőszellemé­ért. A nagy feladathoz minden magyar játékos fel tudott nőni. Taktikailag érettebb volt a magyar együttes, mint az utóbbi időben szép eredmé­nyeket felmutató NDK vá­logatott. Csapatunkból Szentmihályi, Mészöly, Nagy István, Bene és Rákosi játékát kell kiemel­nünk, de a többiek is megtet­ték kötelességüket. Az egész német együttes jó benyomást keltett, kár, hogy néhány játé­kosuk időnként túllépte a sport- szerűség határát. (P. Ducke.) A szovjet játékvezetőhármas nagyon jól vezette a kemény összecsapásokkal tarkított, já­tékvezetői szempontból nehéz mérkőzést. M. I. Tízezer forintos rejtvénypályáza­tunk második fordulójának első rejtvényét közöljük. A megfejtése­ket totószerű 1, x vagy 2 beírással kell megadni. A második forduló megfejtéseit összegyűjtve novem­ber 8-án, péntekig kell szerkesztő­ségünk címére beküldeni. A borí­tékra írjuk rá: REJTVÉNVTOTO. A pályázatokat kéthetenként díjaz­zuk. Akik minden fordulón — akár néhány szelvénnyel is — szerepel­tek, azok között sorsoljuk majd ki a főnyereményeket műsoros est ke­retében. Biztosítsa előre a lap pél­dányait! Tehetségkutató atlétikai verseny a megyeszékhelyen Megyénk atlétikájának népsze­rűsítésére a megyeszékhelyen a Kecskeméti ITSK rendezésében jól sikerült tehetségkutató atlé­tikai versenyt rendeztek, mint­egy kettőszáz résztvevővel. Részletes eredmények: Nők: serdülők: 100 m: 1. Székeli (Me­gyei Sportiskola) 14,0, 2. Mikó (Katona József Gimnázium) 14,8. — 400 m: 1. Saskői (MSI) 69,7, 2. Nagy Éva (Kér.) 73,7, 3. Be- nyács (KJG) 74,8. — Magas: 1. Bertha (SZŐVOSZ) 130, 2. Hé­jas (MSI) 130. — Távol: 1. Ber­tha 436, 2. Benyács 421. Súly: 1. Bertha 836, 2. Héjas 824. — Ifjú­ságiak: 100 m: 1. Staub (MSI) 14,1, 2. Erdősi (SZOVOSZ) 14,5. Magas: Ferencz (MSI) 130. Tá­vol: 1. Ferencz 401, 2. Staub 400. Súly: 1. Nyúl (KJG) 883. Férfiak: serdülők: 100 m: 1. Csonka 12,8. 2. Kókai (mindket­tő SZOVOSZ) 13.4. 400 »; 1. Sulcz (KJG) 56,6, 2. Zsákai (ITSK) 60,0. 1000 m: 1. Mészáros (ITSK) 3:02,2. Magas: 1. Bihal (KJG) 150, 2. Sudár (BJG) 150. Távol: 1. Sudár 497, 2. Máté (SZOVOSZ) 492, 3. Kókai 482. Súly: 1. Zelei (SZÖVOSZ) 11,15, 2. Sudár 9,09. Gerely: 1. Zelei 28,50. — Ifjúságiak: 100 m: 1. Tarjányi (SZÖVOSZ) és Bogdán (ITSK) 13,4, 3. Ágó (ITSK) 13,5. 400 m: 1. Bakos (ITSK) 55,6, 2. Brachna (KJG) 57,5, 3. Tatár (SZÖVOSZ) 57,9. 1000 m: 1. Asz­talos (ITSK) 2:54,8, 2. Babinyec (KJG) 2:59,0. Magas: 1. Ruszkai (MSI) 165. Távol: 1. Felvig (SZÖVOSZ) 511. Súly: 1. Kato­na (KJG) 10,90. Diszkosz: 1. Ka­tona 33,20, 2. Ördög 32,71, 3. Karádi (mindhárom KJG) 32,45. Gerely: 1. ördög 42,41, 2. Ka­tona 41,84, 3. Nagy J. (Dózsa) 41,26, Lengyel a második helyen áll Enschedeben A sakkvilágba jnoki zóna ver­seny pénteki, 12. fordulójában Lengyel Levente ismét győzött, s szorosan felzárkózott a vezető Gligorics mellé. Érdekesség, hogy a nyugatnémet Darga el­vesztette veretlenségét. A versenyben Gligorics vezet 9 ponttal 11 játszmából, Len­gyel előtt, aki 8,5 pontot szer­zett 11 játszmából. A „Tengerszemű hölgy” című regény írója, aki ezt a művét megyénkbcli tartózkodása alatt, az egyik, nem viszonzott szerelméről írta. Eötvös József Vas Gereben Jókai Mór lx 2 Melyik cikk nem kapható OTP hitellevélre? Típus szobabútor Hűtőszekrény 1 x Olajkályha 2 Ez évben készült el 9 és fél millió forint költséggel megyénk egyik legmodernebb, az alábbi képen látható községi művelődési háza. Hol áll? Jánoshalmán Tiszakécskén Kiskun majsán 1x2 A beküldő neve: n•••■»■ Pontos címe: ............................................... TI PP TIPP fl SO | 0> *© 3-o u o fa Bekül­dőnél marad. Rigó és Varga a megyei Tizek bajnoksága győztesei A Bács-Kiskun megyei Aszta­litenisz Szövetség vasárnap ren­dezte meg a Piarista Gimnázium dísztermében a megyei Tízek férfi bajnokságát, ugyanakkor rendezték meg Tiszakécskén az új kultúrházban a megyei Tízek női bajnokságát. Dunaegyháza vezet A dunavecsei járási Béke labdarúgó kupa-bajnokságban jelenleg Dunaegyháza vezet 6 ponttal. Utána a sorrend: Du- natetétlen, Szalkszentmárton 4 —4 ponttal. Utolsó helyen Üj- solt csapata áll, amely az eddig lebonyolított Inindhárom mér­kőzését elvesztette. Televíziót, rádiót, motorkerékpárt rövid határidőre, szaksze­rűen javítjuk. Motortekercselést, díszka­puk. díszkerítések készíté­sét vállaljuk. Tiszakécskei Építőipari Szövetkezet. Béke tér 1 Telefon: 32. 7859 Eredmények. Férfiak: 1. Rigó (Kecskeméti VM), 2. Dézsi (KVM), 3. Szalai (Kiskunhalasi Postás). A nőknél a sorrend a következő volt: 1. Varga J. (KVM), 2. Hollósy I. (KVM),'3. Dékány (Kecskeméti Épületlaka­tos). Szabás-varrás tanfolyamot indít a városi művelődési ház kezdők és ha­ladók részére november else­jével. Jelentkezni lehet: Kecs­kemét, Szilády Károly utca 6. szám alatt mindennap délelőtt 9—ll-ig, délután 2—4-ig. 9133 I inden este, amikor söté­tedni kezd, megje­lenik Baján a fő utcán Thuránszky Béla, hogy kivilá­gítsa a kirakatokat. És amikor munká­ját elvégezte, egv sereg fiatal veszi körül. Türelmes, halk szavú, nyu­godt ember, aki minden sportághoz ért. „Szerelmese” a sportnak. Az MHS egyik legaktívabb társadalmi munká­sa. Télen a síelőkkel járja a mórágyi he­gyeket, nyáron az Villanókép Béla bácsi? úszók eredményeit figyeli, s az év minden hónapjában oktatja a fiatalokat a pisztolylövészetre. Már sok olyan fia­tal került ki a ke­ze alól, akik orszá­gos versenyeken jó eredményeket értek el. Ismételten orszá­gos bajnokságot nyert például a bu­dapesti színekben versenyző bajai származású Petro- vácz Ferenc. De sze­reztek még más baj­nokságot is a bajai fiúk, Béla bácsi ne­veltjei. Az ifjúsági 30 lövéses sport­pisztolyban 5 Ma­rosvári, míg a csa­patverseny 1963. évi bajnoka a Bajai Lövész Klub. A csa­pat összeállítása: Marosvári, Gyulai, Mészáros volt. Örömmel köny­veljük el az újabb bajai sikereket és arra kérjük a Béla bácsit, hogy még sokáig tanítsa a fiatalokat! Épületgépészt a Bajai Műkő- és Cement­ipari Vállalat felvesz. Bére­zés megegyezés szerint. — Munkásszállás biztosítva. — Üzemi étkezdénk van. 9i»4 ÁTADÓ 40-es abrikter BÁV-om át, vagy könyv­jóváírással, Kiskunsági Ci­pőipari Vállalatnál, Kis­kunfélegyháza. Telefon: 2-95 Bottlik. 9112