Petőfi Népe, 1963. június (18. évfolyam, 126-151. szám)

1963-06-18 / 140. szám

Nagy küzdelemben, tíz emberrel szenvedett vereséget a Dózsa Debreceni EAC—Kecskeméti Dózsa 1:0 (0:0) Debrecen, 1500 néző, vezette Borzási. DEAC: Kassai dr. — Temes­vári II., Szegedi dr., Várhelyi — Temesvári I., Buglyó — Stefa­­nik, Veres, Dévai, Kéki, File­­tóth. Edző Csende Sándor. Kecskeméti Dózsa: Gór — Tordasi, Határ, Winkler — Morvái, Koltai — Ézsi, Vékony, Berán, Szappanos, Eozgonyi. Edző: Fenyvesi László. Heves Dózsa-támadásokkal kezdődött a mérkőzés és az első félórában nagy nyo­más nehezedett az egyete­mi csapat kapujára. A 2. percben Ézsi beadása jó helyzetben lesen találta Szap­panost. A DEAC csak az 5. percben vezette első támadását. A 7. percben Vékonyt a 16-os­­nál felvágták és a szabadrúgást ugyanő magasan fölé lőtte. A 12. percben gólszerzési alkalom adódott: Szappanos tisztára ját­szotta masát, Vékonyhoz gurí­totta a labdát, akinek lövése ez­úttal is magasan fölé szállt. A 17. percben a kecskeméti kapu előtt adódott kavarodás és a kö­zépcsatár nagy fejesét Határ vágta ki az alapvonalról. A lilafehér gárda szemre sokkal tatszetősebben szőt­te támadásait, sajnos, azonban a befejezések rendre nem sikerültek. A 18. percben Berán 20 méteres nagy lövése csattant a kapufán. Ügy látszott, hogy a kecskeméti csa­pat góllal, sőt gólokkal nveri majd a találkozót, mert a Deb­receni EAC védelme feltűnően gyenge lábon állt és gyakran csak nehézségek árán tudtak menteni. Balszerencsénkre ezút­tal ismét hadilábon álltak csa­táraink a góllövéssel! Különö­sen Vékony és Rozeonyi játéka tűnt már az első félidőben is ki­ábrándítónak. Mintha nem is lettek volna a pályán. Rozgo­­nyi a 35. percben hatalmas hely­zetet hagyott ki: Berán átadá­sát a 16-oson belül teljesen tisz­tán állva gyengén lőtte a kapu mellé. A 38. percben Morvái a göröngyös talajon rosszul lépett és tokszalagszakadást szenve­dett. Az addig kitűnően játszó fedezetet levitték a pályáról és már nem is tért vissza. A második félidőben végig tíz emberrel játszott a kecskeméti csapat és eleve a védekezésre rendez­kedett be. A Debreceni EAC ebben az időszakban magára ta­szappanos és az egyik védő küzdelme, (A szerző felvételei.) volna haza Debrecenből. Az egyetemisták a második félidő­ben nagy hajrába kezdtek, s a kitűnően záró védelmünk mel­lett is sikerült megszerezniük egygólos győzelmüket. A kecskeméti együttesből Gór néhány rosszul időzített kifutás mellett — kitűnően védett. A hátvédhármas biztosan rombolt és ezúttal is legjobb csapatré­sze volt a Kecskeméti Dózsának. Morvái sérüléséig jól játszott Koltai bátortalanul mozgott. A csatársorból egyedül a lelkesen és sokat mozgó Ézsit dicsérhet­jük. Vékony és Rozgonyi mint­ha nem is lett volna a pályán. Berán és Szappanos küzdött, de kevés labdát kapott. A játékve­zető kitűnően bíráskodott. Vélemények: Reile Géza, Kecskeméti Városi Tanács VB elnöke: Nagy küzdelem, balsze­rencsés vereség. A Dózsát még a szerencse is elkerüli az utóbbi nt Iáit és hevesen ostromolta a kecskeméti kaput. Már a 9. percben hatalmas lövés zúgott el Gór kapuja fölött. A lilafehér együttes csatársora szórványos ellentámadásokkal kísérletezett, de ezeket hárította az erősen feljavult debreceni védelem. Nagy munkában volt, a kecske­méti védélem és sokáig egy ka­pura folyt a játék. A 9. perc­ben a debreceni középcsatár nagy helyzetben mellé lőtte a labdát. Ezután néhányszor a kecskeméti csatársor veszélyeztet, Ézsi lőtt szorongatott helyzeté­ből mellé, majd Rozgonyi lö­vését mentették szögletre a deb­receniek. Két kecskeméti szög­letrúgás következett ezután, de mindkettőt kihagyták a kecske­méti csatárok. A 15. percben Gór nagyszerűen vetődött bele a balszélső közeli lövésébe. A 17. Szappanos nagy lövését szögletre nyomja a debreceni kapus. meg a kecskeméti kaput a gól­tól. A középcsatár hatalmas lö­vését Gór a kapufára nyomta, a kipattanó labda a debreceni balszélső elé került, aki kapura fejelt, de ezt Gór a levegőben úszva védte. Az ellentámadás­nál a kitörő Szappanos elől mentettek a debreceni védők. A 22. percben a debreceni balszél­ső kézzel ütötte be a kecskeméti kapuba a labdát, a játékvezető természetesen szabadrúgást ítélt. A Dózsa nagyon megérezte Morvái hiányát. A nagv debre­ceni nyomás végül góllá érett; a 29. percben szögletrúgás után Veres közeli fejese a kecs­keméti kapu jobb sarkában kötött ki. 1:0. A Kecskeméti Dózsa megpróbál­ta az egyenlítést, néhányszor veszélyeztette is a DEAC kapu­ját, de a debreceni védelem nagy lelkesedéssel hárította el a támadásokat. Véleményünk: Balszerencsés mérkőzésen veszített a kecske­méti csapat. Az első félidő nagy részében fölényben volt a szét­­esően játszó egyetemi csapattal szemben. Morvái sérülése aztán megpecsételte a Dózsa sorsát. Tíz emberrel ilyen nagyfon­tosságú, döntő mérkőzét nem lehet megnyerni! A fedezet sérülése után véde­kezésre rendezkedett be a kecs­keméti csapat, s a második fél­időben csak szórványos ellen­­támadásikkal kísérletezett. Ha a lilaf'-' gárda csatársora az első fé'i ’öben kihasználja hely­zetéit; győzelemmel térhetett megtett. A csatársor azonban erőtlenül mozgott, különösen Vékony játszott kiábrándítóan. Határ Mihály csapatkapitány: Szerencsétlenek vagyunk. Tehe­tetlen a csatársorunk. Képtelen kihasználni az adódó helyzete­ket. Simon János, a Hazafias Nép­front Bács-Kiskun megyei bi­zottságának munkatársa: A DEAC feljavult a második fél­időben. Csatársorunk sajnos, szétesően játszott. Ha Morvái nem sérül meg, győzhettünk volna... Címképünkön egy Dózsa-táma­­dást hárít a debreceni védelem. Márkus János NB II. KELETI CSOPORT 1 Diósgyőr 28 17 8 3 50:18 42 2. Ózdi Kohász 28 17 7 4 51:19 41 3. Miskolc 28 14 8 6 40:22 36 4. Nyíregyháza 28 12 8 8 42:42 32 5. Egyetértés 28 12 7 9 40:33 31 6. Láng SK 28 10 10 8 38:38 30 7. Ganz-MAVAG 28 10 8 10 38:35 28 8. B. Bányász 28 10 8 10 34:38'8 9. Egri Dózsa 28 11 3 14 31:35 25 10. Bp. Spartacus 28 10 5 13 36:47 25 11. Szolnok 28 9 5 14 25:35 23 12. Kecskemét 28 6 10 12 27:31 22 13. Bp. Előre 28 10 2 16 36:45 22 14. DEAC 28 8 5 15 28:43 21 15. Saig. KSE 28 7 7 14 27:43 21 16. SZVSE 28 7 7 14 31:52 21 A forduló eredményei: Diósgyőri VTK—Láng SK 2:1, Budapesten, Ózdi Kohász—Szegedi VSE 3:0, Sal­gótarjáni KSE—Nyíregyházi Sparta­cus 3:0, Miskolci VSC—Szolnoki MÁV 1:0, VM Egyetértés—Borsodi Bányász 2:1, Egri Dózsa—Ganz­­mAvag 3:0, Bp. Előre—Bp. Spar­tacus 4:1. Az első félidőben gólokkal nyerhetett volna a KTE Békéscsabai Előre —Kecskeméti TE 3:2 (2:2) Kecskemét, 3000 néző, vezet­te: Orosz. Bcs. Előre: Kratki — Vári, Frankó, Szikora — Rakoncás, Rieger — Farkas, Mitykó, Si­pos, Kerekes, Szita. Edző: Ke­rekes Imre. KTE: Vitkovics — Farkas, Vass, Suhajda — Szabó, Jónás II. — Barta, Dezsőfi III., Kasza, Laczi II., Gárdái. Edző: Kosa Károly. Heves KTE-támadásokkal kez­dődött a mérkőzés. Már a 2. percben vezetéshez juthatott volna a hazai csapat. Jobb ol­dali támadás végén óriási ka­varodás támadt a csabai kapu­nál. Előbb kapufára pattant a labda, majd a védőknek sike­rült szögletre menteni. Nagy erővel ostromolt a KTE. Barta beadását Dezsőfi alig fejelte mellé, majd Kasza a kifutó ka­pusba lőtt. Három gyors szög­let jelezte a KTE nyomasztó fö­lényét. És mégis ... A 19. perc­ben vezette első támadását Csa­ba — mindjárt eredménnyel. Szabó a kaputól 20 méterre sza­bálytalanul akasztott. Vitkovics­­ról kipattant a labda a tisztán álló Kerekes elé. aki nyugodtan helyezte a hálóba. Nagy ka­pushiba volt. 1:0! Kezdés után gyors KTE-táma­­dás gördült a pályán. Dezsőfit a 16-oson belül szabálytalanul akasztották. A büntetőt Laczi II. a bal sarokba helyezte. 1:1. Ennél az akciónál Dezsőfi meg­sérült és a továbbiakban már nem volt teljes értékű csatár. A 24. percben Barta jó beadá­sáról Kasza hajszállal késett el. A 26. percben a KTE már az 5. szögletét érte el. Laczi ponto­san ívelt be és Kasza jól eltalált lövéssel vezetéshez juttatta csapatát 1:2! Ügy látszott, hogy a KTE biz­tosan nyeri ezt a rendkívüli fontosságú mérkőzést. A 28. percben Laczi II. 20 méteres szabadrúgását Kratki kiütötte, majd Gárdái lövését szögletre tolta. A 33. percben Sipos a jobbszélen átverekedte magát Suhajdán és élesen a kapura lőtt. Vitkovics nem nyúlt bele a lövésbe és a labda a kapufá­ról az ötösre pattant, ahonnan Hét végi sporteredménye VIVAS í Magyarország kardcsapat­bajnokságát a Bp. Vasas, a párbaj­tőr-csapatbajnokságot az OSC nyerte. TEKE: Bukarestben szereplő férfi és női tekézőink súlyos vereséget szenvedtek Románia együttesétől. ATLÉTIKA: Havasi (Bp. Postás) az 50 kilométeres gyaloglás orszá­gos csúcsát 4 óra 16 perc 48,2 má­sodpercre javít<ma. Kerekes a kapuban ragadt Vit­kovics mellett a hálóba vágta a vendégek egyenlítő gólját. A 38. percben Kasza óriási helyzet­ben nagy kapufát lőtt. A második félidőnek az első 10 perce a csabaiaké volt, de ekkor a szerencse a hazaiakat segítette. A 20. percben Laczi II. ejtett szabadrúgását Kratki jó érzékkel fogta. Feljött a KTE többet támadott, és a 28. perc­ben a maga javára dönthette volna el a mérkőzést. Kasza so­kat ígérőén ugrott ki, Krátki kapus kifutott és a középcsa­tár helyezett lövését oldalt ve­tődve csípte el. Óriási balsze­rencse! A 34. percben eldőlt a KTE sorsa. A csabai jobbszélső az alapvo­nalról ötösre ívelt Kerekes elé, aki megszerezte csapatának a győzelmet és minden valószínű­ség szerint a feljutást is. 3:2. Vitkovicsnak ennél az akciónál is közbe kellett volna lépnie! A KTE ezután feladta a küzdel­met. A 38. percben Farkast, a KTE jobbhátvédiét durva já­­ték miatt kiállították. Szögezzük le elöljáróban, hogy a KTE idei legbalszeren­­csésebb mérkőzését vívta. Az első félidőben nagy formá­ban játszott a csapat és hatal­mas lelkesedéssel küzdött. Ügy látszott, hogy gólokkal nyer. Nem így történt. Az erősen ro­hamozó csatársor hallatlan bal­­szerencsével játszott,' de még így is nyerhettek volna, ha Vit­­kov'cs nem véd ilyen rosszul. A KTE feljutási esélyei ezzel a vereséggel szertefoszlottak. A kecskeméti csapatból az első felidőben —- Vitkovics kivéte'é­­vel — mindenki jól játszott. Szünet után csak Vass, Laczi II. és Kasza küzdött. Orosz játékvezető az utóbbi hónapok legjobb játék’"-—tósét nyújtotta. (L. m.) ' NB m. DELKEI.ETI CSOPORT 1. Gyula 28 19 5 4 73:27 43 2. Szóin. MTE 28 18 6 4 50:19 42 3. J. Lehel 28 13 6 9 51:35 32 4. Békéscsaba 28 11 8 9 50:47 30 5. J. Vasas 28 10 9 9 33:31 29 6. KTE 28 13 2 13 34:32 28 7. Mezőhegyes 28 11 6 11 42:43 28 8. Martfű 28 13 2 13 48:51 28 9. Tm. Vasas 28 12 4 12 29:42 28 10. HMTE 28 11 5 12 46:50 27 11. Sz. Építők 28 7 12 9 31:31 26 12. Csongrád 28 10 5 13 39:43 25 13. Orosháza 28 8 9 11 24:36 25 14. Makó 28 6 10 12 33:47 22 15. Cegléd 28 7 7 14 30:43 21 18. Szarvas 28 3 8 17 19:55 14 A forduló eredményei: Török­szentmiklósi Vasas—Szegedi Építők 3:0, Orosházi Kinizsi—Jászberényi Vasas 2:2, Gyulai MEDOSZ—Makó! Vasas 5:1, Mezőhegyes! MEDOSZ­­Szervasi Spartacus 1:0. Szolnok' MTE—Ceglédi VSE 1:0, Martfűi MSF Jászberényi Lehel 3:2. Jászberény­ben! Hómezővásárhelyi MEDOSZ MTE—Csongrádi Petőfi 4:1. II megve11. osztá’vú [abdarúgó-eredmsnyelt Kecskeméti Épületlakatos— Tiszakécske 2:1 (0:0), Császár­töltés—Kiskunhalasi MÁV 0:1 (0:0), Szabadszállási Honvéd- Bajai Vasas 5:2 (1:2), Soltvad­­kert—Bajai Bácska 2:2 (0:2) Kiskunfélegyházi Vegyipari- Kiskunfélegyházi Honvéd 2:( (0:0), Kalocsai Honvéd—Kiskő­rös 4:2 (1:2), Bácsalmás—Kecs­keméti Dózsa II. 0;7 (0:3). Totóeredménvek: 1, 1, 2, 1, x, x, 2, x, 2, 1, 1, 2. A LABDARÚGÓ NB I. ALLÄSA 1. Ferencváros 24 13 7 4 44:26 33 2. Ü. Dózsa 24 11 7 6 50:28 29 3. MTK 24 10 8 6 38:32 28 4. Bp. Honvéd 24 10 7 7 48:34 27 5. Dorog 24 9 9 6 35:27 27 6. Győri ETO 24 11 5 8 38:31 27 7. Tatabánya 24 9 7 8 23:28 25 8 Pécsi Dózsa 24 7 10 7 31:31 24 9. Szeged 24 8 7 9 16:35 23 10. Bp. Vasas 24 7 8 9 35:31 22 11. Komló 24 6 10 8 25:35 22 12. Debrecen 24 5 9 10 27:45 19 13. Salgótarján 24 6 5 13 28:36 17 14. Szombathely 24 4 5 15 17:41 13 A forduló eredményei: Ferencvá­ros—Debrecen 2:0 (0:0), Szombat­hely—MTK 2:1 (2:1) Budapesten! Győri ETO—Bp. Vasas 2:1 (0:0). Sze­ged—Pécs 2:2 (2:2). Dorog—Újpesti Dózsa 2:0 (1:0), Tatabánya—Bp. Hon­véd 4:2 (3:0), Komló—Salgótarján l:l (0:0). A Délnyugati NB III. eredmé­nyei: Kaposvári Honvéd—Mo­hácsi Petőfi 5:0, Nagykanizsai Bányász—Nagykanizsai Dózsa 3:2, Szekszárdi Dózsa—Szek­szárdi Petőfi 3:1, Pécsszabolcsi Bányász—Székesfehérvári MÁV 2:2, Pécsi Bőrgyár—Pécsi Bá­nyász 3:3. — A Bajai Építők— Dombóvári VSE 4:0 (2:0), a Sió­foki Bányász—Kiskunhalasi ME­DOSZ 1:0 (0:0) és a Nagymá­­nyoki Bányász—Kalocsai Kini­zsi 3:2 (1:2) mérkőzésekről la­punk holnapi számában köz­lünk beszámolót.