Petőfi Népe, 1963. május (18. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-07 / 104. szám

Szerencsével egyenlített a JLeliel Kecskeméti TE—Jászberényi Lehel 2:2 (2:1) Svédország—Magyarország 2:1 (1:0) Kecskemét, 2500 néző, vezette: Simák. KTE: Vitkovics — Farkas, Fekete, Suhajda — Szabó, Jó­nás II. — Dorogi. Dezsőfi III., Kasza, Laczi II., Gárdái .Edző: Kósa Károly. Élvezetes, gyors játékkal kezd­tek a csapatok. Az első nagy helyzet a 7. percben adódott a Lehel kapujánál. Hét véoi snorteredmények Labdarúgás. Hollandia—Brazília 1:0 (0:0) Brazília—NSZK 2:1 (0:1). Szegedi EAC—FK Potisje Kanizsa 3:2 (1:0). — Dorogi Bányász—Stiinta- Ciuj 2:2 (1:1). Tenisz. Belgium—Magyarország 3:2. A párosban elszenvedett vereség volt a döntő. Asztalitenisz. A vasárnap leját­szott Európa Kupa döntőjébe a Bp. Vasútépítő Törekvés és a CSM Cluj jutottak. A győzelmet a Bp. Vasút­építő 5:4 arányban szerezte meg. Súlyemelés. A magyar súlyemelő bajnokságban Veres Győző a nyo­másban és az összetettben világ­csúcsot Javított. Ugyancsak ifjú­sági világcsúcs született a könnyű­súlyban, ahol Szarvas Gábor (Test­vériség) 113 kg-ra javította a sza­kítás ifjúsági csúcsát. Bajnokok: Nagy 292,5, Földi 342,5, Iczés 347,5, Bakos 380, Veres 475, világcsúcs!, Vanczák 410, Ecser 490, országos csúcs. Teke. Magyarország felnőtt és if­júsági válogatottja legyőzte Auszt­ria válogatottjait. Atlétika. Bognár Judit a női súly­lökésben 15,69 m-rel országos csú­csot javított. Varjú a férfi súlylö- késben 19,06 m-rel kezdte az idényt. Vízilabda. OB I: FTC—Egri Dózsa 8:0, Újpesti Dózsa—Vasas Izzó 4:2, BVSC—Bp. Spartacus 3:2, Bp. Va­sas—Bp. Honvéd 4:3, Szolnoki Dó­zsa—Csepel Autó 8:3. Totóeredmények: 1, x, 1, 2, x, x, 4, 2, X, x, 1, 1. A Délnyugati NB 111. eredmé­nyei: Siófoki Bányász—Mohácsi Petőfi 5:1, Nagykanizsai Bá­nyász—Dombóvári Vasutas 1:0, Dombóvárott, Pécsi Bőrgyár— Pécsszabolcsi Bányász 3:1, Ka­posvári Honvéd—Szekszárdi Pe­tőfi 2:0, Szekszárdon. Székesfe­hérvári MÁV—Szekszárdi Dó­zsa 2:0. — A Bajai Építők— Nagymányoki Bányász 1:0 (0:0), a Kiskunhalasi MEDOSZ—Pécsi Bányász 2:2 (2:2) és a Nagyka­nizsán lejátszott Kalocsai Ki­nizsi—Nagykanizsai Dózsa 1:0 (0:0) mérkőzésekről lapunk hol­napi számában közlünk beszá­molót. SOROKBAN Az országos középiskolás ko­sárlabda-bajnokság során a Ba­jai Türr István Közgazdasági Technikum csapata Pécsett sze­repelt és 89:73 arányban le­győzte a Pécsi Nagy hajós Gim­názium együttesét. * Az ünnepi műsorban a szé­pen fejlődő kézilabdások is sze­repeltek. A kecskeméti férfi válogatottnak egy igen jelentős játékerőt képviselő fővárosi kombinált csapat volt az ellen­fele, amelyet 16:13 (7:5) arány­ban legyőzött. A legjobb do­bók: Varga Imre (7) és Zana Zoltán (4). A mezőny legjobbja Nagy András volt. — A női vá­logatott egy megerősített buda­pesti csapat ellen vette fel a küzdelmet és 16:9 arányú ve­reséget szenvedett. A késlekedő Kasza elől az utolsó pillanatban mentet­tek szögletre a védők. A jól beívelt szögletet csak szerencsével hárították. A 16. percben először kapott Gár­dái labdát. Szabadrúgás lett be­lőle, Laczi II. csavartam lőtt a kapura, de a ravasz lövést Sán­dor bravúrral hárította. A KTE fölénye szögletekben mutatko­zott. A 31. percbem az 5. kecs­keméti szögletet a kapus kiejtette és a résen álló Dezsőfi III. a hálóba kotorta a labdát. 1:0! A 37. percben rúgta első szög­letét a Lehel és mindjárt gól is lett belőle. A beívelt szöglet­rúgás elsuhant a kapu előtt, és a KTE-védelem leállt. A jász­berényi jobbszélső az alapvona­lon elcsípte és visszahúzta az ötösöm tisztám álló Pecha elé, aki a későn vetődő Vitkovics hasa alatt a hálóba rúgta a lab­dát. 1:1. A KTE jól hajrázott, a vendégek beszorultak. A 42. percben Nagy I. leütötte a lab­dát, és a 11-est Laczi TI. értékesí­tette. 2:1. Szünet után a KTE kezdett jobban. Több veszélyes helyzet is alakult a vendégek kapujá­nál. A 9. percben Páncsics ha­zaadását Sándor nagy szeren­csével fogta. A 20. percben Szántai középre irányított, nagy zavar keletkezett, de Vitkovics önfeláldozóan védett. Feketét közben bokán rúgták. Tíz percig ápolták a pálya szélén — és utána a jobbszélre állt statisz­tálni. A vendégek nagv erővel támadtak és a 37. nercben sze­rencsés góllal egyenlítettek. Ka­VB ITT. Délkeleti csoport 1. Gyula 22 15 5 2 54:18 35 2. Szóin. MTE 22 13 6 3 39:12 32 3. J. Lehel 22 9 5 8 41:29 23 4. Sz. Építők 22 5 12 5 21:19 22 5. KTE 22 1 0 2 10 28:26 22 6. J. Vasas 22 8 6 8 27:26 22 7-8. Békéscsaba 22 7 8 7 36:36 22 7-8. Mezőhegyes 22 8 6 8 34:34 22 9. Orosháza 22 8 6 8 19:26 22 10. Tm. Vasas 22 10 2 10 23:34 22 11. Hm. MEDOSZ 22 9 3 10 38:43 21 12. Martfű 22 9 2 11 33:41 20 13. Cegléd 22 7 5 10 26:31 19 14. Makó 22 5 9 8 26:30 19 15. Csongrád 22 7 «11 31:35 18 16. Szarvas 22 2 7 13 14:44 11 A forduló eredményei: Szolnoki MTE—Hódmezővásárhelyi MEDOSZ 4:0, Makói Vasas—Ceglédi VSE 2:1, Cegléden! Jászberényi Vasas—Bé­késcsabai Előre 2:0, Orosházi Kini­zsi—Törökszentmiklósi Vasas 1:0, Gyulai MEDOSZ—Csongrádi Petőfi 2:1, Mezőhegyesl MEDOSZ—Martfű 3:1, Szarvasi Spartacus—Szegedi Épí­tők 2:11 NB H. Keleti csoport állása 1. Diósgyőr 22 13 7 2 40:15 33 2. Ózdi Kohász 22 13 5 4 38:16 31 3. Miskolc 22 11 6 5 35:19 28 4. Nyíregyháza 22 11 6 5 35:29 28 5. Láng SK 22 10 6 6 30:28 26 6. Egyetértés 22 10 4 8 32:26 24 7. G.-MAVAG 22 8 6 8 34:29 22 8. Borsodi B. 22 9 4 9 27:31 22 9. SZVSE 22 7 6 9 26:37 20 10. Szolnok 22 8 3 11 19:26 19 11. Bp. Spartacus 22 8 3 11 26:37 19 12. Bp. Előre 22 8 2 12 28:34 18 13. Kecskemét 22 5 7 10 23:26 17 14. DEAC 22 6 4 12 24:35 16 15. Egri Dózsa 22 7 1 14 20:31 15 16. Saig. KSE 22 4 6 12 19:37 14 A forduló eredményei: Szegedi VSE—Diósgyőri VTK 2:1. Diósgyő­rött! Borsodi Bányász—G.-MÁVAG 2:0, Bt. Spartacus—Ózdi Kohász 2:1!, Bp. Előre—Láng SK 1:0, VM Egyetértés—Szolnoki MÁV 2:0, Mis­kolci VSC—Salgótarjáni KSE 2:0, Salgótarjánban, Egri Dózsa—Debre­ceni EA.C 2d) Debrecenben! varodás támadt a KTE kapujá­nál, Suhajda balszerencsésen rú­gott a labdába, és saját ka­pujába lőtt. 2:2! Utána egyik csapat sem tudott már eredményes lenni. A KTE végig lelkesen játszott és teljes csapattal minden való­színűség szerint meg is nyerte volna a mérkőzést, ami a har­madik helyet jelentette volna a számára. A védelemből sérülé­séig — Fekete volt a legjobb. A fedezetpár is jól működött, kü­lönösen Jónás II. volt nagy for­mában. A csatársor „motorja” Laczi II. volt. Kasza kedvetle­nül játszott, Dezsőfi III-at gólja dicséri. L. M. A cím feletti képünkön: A jászberényi kapus balra ve­tődött — Laczi II. a jobb sarok­ba helyezte a 11-est. (Kiküldött munkatársunktól.) Nyíregyháza, 4000 néző, ve­zette: Soós B. Nyíregyházi Spartacus: Har- gittai II. — Galló, Divinyi, Ig- néczi — Pongó, Szokol — Har­csa, Kovacsics, Csürke, Papp, Kaskötő. Edző: Szabó Géza. Kecskeméti Dózsa: Gór — Tordasi, Határ, Winkler — Morvái, Berán — Gyenes, Zsol­dos, Csordás, Tanács, Rozgonyi. Edző: Fenyvesi László. Az I. félidő nyíregyházi támadásokkal kez­dődött és a 2. percben már hely­zete is adódott a Spartacusnak, de Gór időben mentett. A Dó­zsa ellentámadását az alapvo­nal közelében szerelték a nyír­egyházi védők. A 6. percben Morvái mentett nagy helyzet­ben a kecskeméti kapu előtt. Az első negyedórában mind­két f'l egymás hibájából élt és a támadások elhaltak a két 16-os vonal között. Többet tá­madott Nyíregyháza, de a kecs­keméti védelem ebben az idő­ben szilárdnak bizonyult. A 16. percben Zsoldos szépen szök­tette Gyenest, de a jobbszélső elől szögletre mentettek. A 20. percben Zsoldos húsz méteres nagy bombája a nyíregyházi jobb felső kapufa mellett sü­vített el. Élénkült a játék. Tanács kétszer is elment a vé­dők mellett, de kivárt a lövés­sel és menteni tudtak. A 28. percben Berán nagy lövése ment kapu mellé. A 29. percben már Górnak kellett közbeavatkoznia. A 35. percben Rozgonyi les­gólja jelentett eseményt. A 37. percben Kaskötő nagy lövése ment a kecskeméti kapu mellé. A 41. percben szép kecskeméti támadásnál Morvái 19 méterről mellé bombázott. Az ellentáma­dásnál Kaskötő nagy lövését Gór először kiejtette, de má­sodszorra sikerült megkaparin­tania. Ezután Rozgonyi kapás­lövése suhant el a jobb kapufa mellett. A 44. percben megtor­pant a nyíregyházi védelem, de Nemzetek közötti válogatott mérkőzés, Stockholm, Rasun- da-stadion, 20 ezer néző, ve­zette: Malka (Nyugat-Német- ország). Svédország: Nyholm — Berg- mark, Johansson, Wing — Mild, Gustavsson — Óberg, Berndts- son, Brodd, Backman, Persson. Magyarország: Szentmihályi (Ilku) — Mátrai, Mészöly, Sá- rosi — Solymosi, Sipos — Sán­dor, Göröcs, Albert, Tichy (Mo­nostori), Fenyvesi dr. Szép, napsütéses időben, ko­rai időpontban kezdtek a csa­patok. A svédek fölényt harcoltak ki és a 10. percben veze­tést szereztek. Szentmihályi fölöslegesen ki­szaladt, és bár háromszor is visszapattant a magyar védők­ről a labda, negyedszerre az előretörő Mild a 16-osról csa­vart lövéssel a jobb felső sa­rokba küldte a vezető gólt. Az első félidőben a svédek támad­tak többet és megérdemelten szerezték az egygólos előnyt. Fordulás után javult a ma­gyar csapat játéka, fölényt har­coltak ki és Solymosi a 26. percben Sándor elé adott egy jó labdát, amit a szélső kapura fejelt. A svéd kapus csak ki­ütni tudta, pontosan Albert elé, és a középcsatár öt méterről Gyenestől jó helyzetben elpat­tant a labda. A II. félidő Az első percek eseményét Csordás fordulásból leadott lö­vése jelentette, ami alig ke­rülte el Hargittai kapuját. Az 5. percben meleg helyzet adó­dott a Dózsa kapuja előtt, át- j átszőtték Winklert, de Berán még időben tudott közbeavat­kozni. A 8. percben megszüle­tett Nyíregyháza vezető gólja. Winkler a 16-oson belül, az alapvonal közelében sza­bálytalanul szerelte Har­csát. A játékvezető 11-est ítélt. A büntetőt Papp értékesítette. 1:0. Támadott Nyíregyháza, s a 14. percben a kitörő Harcsa elől Gór mintegy 20 méterre a ka­pujától, lábbal mentett Ezután Morvainak kellett ismét közbe­avatkozni. Az ellentámadásnál Zsoldos lövése szállt fölé. A 20. percben Tanács egyedüli tört kapu felé, de a 16-osnál kivárt és ismét felszabadítottak a nyír­egyháziak. Ezután Kaskötő elől adott haza Határ. A 21. perc­ben Kovacsics középen kitört, Winkler és Tordasi csak kísérte és a 16-osról leadott lövés a kecskeméti kapu jobb sarká­ban kötött ki. 2:0. A kecskeméti csapat csatársora ezután is — bár a fedezetpár jobbnál jobb labdákkal tömte — tehetetlenül játszott és a legjobb helyzeteket is kihagyta. A Dózsa mezőny­ben szépen adogatott, de a né­hány húzásból álló nyíregyházi támadások mindig veszélyt je­lentettek. Bírálat Sorsdöntő mérkőzés volt! A nyíregyházi győzelem esetén ugyanis még reménykedhetett volna a Dózsa az NB I/b-be va­ló jutásban. A pontszerzés azon­ban, sajnos, nem sikerült! A lilafehérek — bár me­zőnyben felülmúlták ellen­felüket, szépen játszottak, de a csatársor a legjobb helyzeteket is kihagyta. félmsgasan a hálóba lőtte egyenlítő gólunkat. Pár percig nagy fölénybe ke­rült a magyar csapat, amikor a 31. percben Broddot kiugrat­ták és a középcsatár a kimoz­duló Ilku mellett a 11-es tá­járól a hálóba lőtte a svédek győztes gólját. A magyar csapat különösen az első félidőben gyöngén ját­szott. Szünet után feljavultak, és sikerült is egyenlíteniök, de figyelmetlenül hagyták az elő­rehúzódott svéd csatárokat, és ezzel elvesztették a mérkőzést. A magyar csapatból csak Sán­dor akarása dicsérhető. Megyei I. osztályú iabdarúgó-eredmenyek Tiszakécske—Soltvadkért 1:0 (0:0), Kkfélegyházi Vegyipari— Szabadszállási Honvéd 1:0 (0:0), Kalocsai Honvéd—Császártöltés 5:4 (1:2), Kecskeméti Épületla­katos—Kalocsai Spartacus 2:1 (2:0), Kalocsán! Bácsalmás-— Kiskunhalasi MÁV 3:1 (2:0), Bajai Vasas—Kecskeméti Dó­zsa II. 5:2 (1:1), Kecskeméten! Bajai Bácska Posztó—Tompa 2:1 (2:1), Kiskőrös—Kkfélegy­házi Honvéd 2:1 (2:0)! Kevesen mertek vállalkozni lö­vésekre, gyakran meg a bün- tetoterületen beiül is tologatlak a iabüat. Nyíregyháza néhány núzasboi álló tamadasai — kü­lönösen a második reiiaőben — veszeiyesek es eredményesek is voltak. A kecskeméti csapatna« Gór a gólokat nem veanette. '1 ordast es Határ onielalaozoan küzdött, Winkierre az előző ne- tek jo játéka után ra sem iene- tett ismerni. Gyenge pontja volt a védelemnek. Morvái es Heran a csapat legjobb embereinek bi­zonyultak, a védekezésből és tá­madásokból is kivettek részü­két. A csatársor tehetetlenül mozgott. Eiieiedkeztek arról, hogy nemcsak szép gólt lehet lőni! Időnként Zsoldos, Csordás játékát és Rozgonyi nehány lö­vését dicsérhetjük. & néhány megjegyzés! Nem akarunk vészharangot kongatni, de néhány megjegy­zésünk mégis ide kívánkozik. A kecskeméti közvélemény — úgy gondoljuk, nem túlzunk — bí­zott a csapatban. Bízott abban, hogy minden játékos teljes erő­vel és szívvel akar küzdeni Kecskemét sikeréért. Az utóbbi mérkőzések azon­ban azt bizonyítják, hogy valami nincs remijén a liiafehér gárda körül. Gondolunk itt elsősorban a te­hetetlen csatársorra, amelynek egyes tagjai olyan szívtelenül, ieiektelenul játszanak, mintha nem is érdekelné őket, mi lesz az eredmény! A Dózsa vezetőségének szük­séges a jövőbe is tekinteni, s azt a célt kell tűzni maga elé, hoay egységes csapatot alakítson li olyan játékosokból, akik sport­szerűen küzdenek, s mindenkor olyan elszántsággal lépnek a pályára, hogy .akarnak játszani, meg akarják tenni kötelességü­ket! Lehet, sőt, kell is — még ha eleinte babérok nem is teremnek — egy ilyen csapat összekovácsolása. Vannak meg játékosok a Dózsában, sőt nem is egy, aki érzi a felelősséget és szíwel-lélekkel küzd — mer­jünk hát bátran fiatalítani! MÁRKUS JÁNOS A szép játék még nem elég a bajnoki pontokhoz! Nyíregyházi Spartacus—Kecskeméti Dózsa 2:0 (0:0)