Petőfi Népe, 1963. május (18. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-28 / 122. szám

Ilyen csatárjátékkal az NB ll-ben nem leltei eredményt elérni Kecskeméti Dózsa—VM Egyetértés Isi (1-1) Kecskemét, 4000 néző, vezet­te: Soós X. Kecskeméti Dózsa: Gór — Tordasi, Határ, Berán — Mor­vái, Kottái — Gyenes, Zsoldos, Tanács, Vékony, Rozgonyi. Ed­ző: Fenyvesi László. Egyetértés: Kovács — Orosz, Csákó, Ficzere — Bárczi, Szé­kely — Thoman, Adány, Ober- zill, Szing, Zweck. Edző: Pyber István. I. félidő első kecskeméti támadása Vé­kony elhamarkodott fölélövésé- vel végződött. Ezután Tanács fejese ment el a jobb kapufa mellett. A Dózsa meg-megújuló rohamaiból eleinte arra lehetett következtetni, hogy ezt a mérkőzést gó- lékkal nyeri majd. 'A gól azonban sokáig váratott magára, pedig jobbnál jobb helyzetek adódtak az Egyetér­tés kapuja előtt, amelynek csa­tárai csak szórványos támadá­sokkal kísérleteztek. A 8. perc­ben Rozgonyi szépen szöktette m. kitörő Vékonyt, de az nagy helyzetben a kapu mellé vágta Hét végi sporteredményelf LABDARÚGÁS. Az olasz labda­rúgó-bajnokságot a milánói Interna­tionale nyerte. Kiestek: Napoli, Ve­nezia, Palermo. KOSÁRLABDA. A Rio de Janero-i világbajnokságot Brazília csapata nyerte veretlenül, miután a záró­napon az Egyesült Államokat 85:81 arányban legyőzte. A második hely­re Jugoszlávia került a Szovjetunió előtt az ellene aratott 69:67 arányú győzelmével. KERÉKPÁR. A XVI. békeverseny győztese az NDK lett, 2. Belgium, 3. Szovjetunió. Az egyéni versenyt ■Ampler (NDK) nyerte. A magyar csapat a 10. helyen végzett, a leg­jobb magyar versenyző, Aranyi a 36. helyre került, TORNA. Az NDK—Magyarország női tornaversenyen a német csapat győzött 370,65:369,45 arányban. Az egyéni versenyt a német Radohla nyerte. ATLÉTIKA. Az Egyesült Államok­ban a hét végén több világcsúcs .született. Rúdugrás: Sternberg 505, 440 yard: Plumer 44,9, 4X880 yardos váltó: Oregoni Egyetem 7:19,0. Shin- nick a távolagrásban 833 centimé­tert ugrott, ami jobb a fennálló vi­lágcsúcsnál, de nem hitelesíthető, mert a szélmérő nem működött. — A magyar Noszály a magasugrás­ban 208 cm-es eredménnyel beállítot­ta az országos csúcsot. ÜSZAS. Dobál a 200 m-es férfi gyorsúszásban 2:04,4 eredménnyel új országos csúcsot ért el. BIRKÓZÁS. Az NDK-ban portyáző magyar kötöttfogású válogatott a Szovietuniö, az NDK I. és az NDK II. el'en győzött, míg Csehszlovákiá­vá' döntetlenül végzett. VÍZILABDA. A vízilabda rangadót az FTC 3:2 arányban nyerte az Új­pesti Dózsa ellen, s ezzel a tavaszi bajnokságban első helyen végzett. TOTÓEREDMÉNYEK: X, 1, X, 2, 1, I, 2, 2, X, X, X, X. A labdarúgó NB I. állása: 1. Ferencváros 22 11 7 4 40:26 29 2 MTK 22 10 8 4 36:28 28 3. Ü. Dózsa 22 10 7 5 43:25 27 4. Bd. Honvéd 22 10 6 6 44:28 26 5 Dorog 22 8 9 5 31:22 25 6 Győri ETO 22 10 4 8 35:29 24 7 Pécsi Dózsa 22 7 8 7 27:27 22 8 Szeged 22 8 6 8 14:28 22 1 9. Tatabánya 22 7 7 8 22:25 21 10 Komló 22 6 9 7 23:27 21 II. Bp. Vasas 22 6 8 8 29:27 20 32 Debrecen 22 5 8 9 26:42 18 13. Salgótarján 22 5 4 13 22:35 14 14. Szombathely 22 3 5 14 15:38 11 A forduló eredményei: Bp. Vasas —Ferencváros 2:2 (2:0), Bp. Honvéd —MTK 1:1 (1:0), Debrecen—Újpesti Dózsa 4:1 (2:0)!. Gyűr—Salgótarján 6:1 (3:1), Pécs—Dorog 2:1 (1:1) Doro­gon; Szeged—Szombathely 1:0 (0:0), QA a labdát. Néhány pillanat múl­va ugyancsak Vékony hagyott ki hatalmas helyzetet; a tizen­hatoson belül már csak a ka­pussal állt szemben, amikor ügyetlenül rálépett a labdára. A 15. percben ismét Vékony tétovázott kitűnő helyzetben. Az Egyetértés néhány ellentá­madása után Vékony a mérkőzés leg­nagyobb helyzetét hagyta ki: Rozgonyi átadását nyolc méterről a kifutó kapusba lőtte. Nem volt szép a játék, inkább küzdelem folyt a pályán. Mind­két csapat játékosai sokszor adták el a labdát. A Dózsa csa­tárok ezúttal is körülményesen szőtték támadásaikat, míg az ellenfél távoli lövésekkel kísér­letezett, ami viszont gyakran okozott gondot a kecskeméti kapusnak. A 23. percben Zsol­dos szép labdával szöktette Vékonyt, aki tíz méterről kapu mellé lőtt. A 25. percben szü­letett meg a Dózsa gólja: Vé­kony 30 méterről ügyesen ívelt a kapu elé és a berohanó Gyenes fejéről a labda védhetetlenül vá­gódott az Egyetértés kapu­jába. 1:0. A gól nem a Dózsa, hanem az Egyetértés játékosait lelkesítet­te fel. Górnak két alkalommal is közbe kellett avatkozni. A 29. percben váratlanul egyen­lített a soroksári együttes. Még a 16-oson túl tétováztak a Dó­zsa védőjátékosok, senki nem avatkozott közbe és Adány nem is erős lövése a vetődő Gór mellett a hosszú sarokban kötött ki. 1:1. A 39. percben megszerezhette volna a Dózsa a vezetést. Zsol­dos átadását azonban Gyenes a kifutó kapus mellett mellé vágta. Néhány pillanat múlva Vékony lőtt fölé. II. félidő első negyedórájában Tanács két lövése ment kapu fölé, majd Határ 20 méteres szabad­rúgása a felső kapufa éléről pattant a mezőnybe. Ezután eldurvult a mérkőzés! Sok volt a szabálytalankodás, s ebben inkább a Dózsa játékosok jár­tak az élen. A lilafehérek meg­próbálták megszerezni a győz­tes gólt, de körülményes támadásaik rendre elhaltak a jól záró és szívósan védekező sorok­sári hátvédeken. Az Egyetértés ellentámadásai viszont egyre veszélyesebbekké váltak, s néhány esetben me­leg perceket okoztak a kecske­méti védőjátékosoknak. A 25. percben két Dózsa-szöglet ma­radt kihasználatlanul. A 33. percben Vékony zavarta az Egyetértés kapusát, az egyik védőjátékos a 16-os vonalánál szabálytalanul támadta meg a Dózsa játékosát, aki az össze­csapás után a földre került. Tumultus támadt; összefutottak' a játékosok, de a játékvezető végül rendet teremtett és köz­vetett szabadrúgást ítélt a Dó­zsa javára —, amely az egyik , védőjátékos kezét is érintve pattant ki a njezőnybe. I A lilafehérek 11-est rekla­máltak, a játékvezető azon­ban továbbot intett. Az utolsó percekben csapkodóvá vált a játék és mindkét együt­tes láthatóan belenyugodott a döntetlen eredménybe. Véleményünk Keserves és sok bosszúsággal teli 90 percet szerzett a lila­fehér együttes a nagyszámú kecskeméti szurkolótábornak. Az első félidőben még remény­kedtünk: végre magára talál a kecskeméti csapat és meg­szerzi — most már nem az NB I. B-hez, hanem a kiesés elke­rüléséhez olyan nagyon szük­séges két bajnoki pontot! Az első félidőben legalább négy biztos gólhelyzetet hagyott ki a tehetetlen csa­társor — élén Vékonnyal! Bosszantó átadási, labdakeze­lési hibákat követtek el, s a legjobb helyzetekben is kivár­tak. Ilyen csatárjátékkal az NB II-ben nem lehet ered­ményt elérni!! A védelem egy­két megingástól eltekintve meg­állta a helyét. Gór nem hibáztatható a vá­ratlan gólért. A hátvédhármas­ból Határ és időnként Tordasi játéka volt meggyőző. Berán hullámzó teljesítményt nyúj­tott. A fedezettek közül Morvái volt a jobb, Koltal viszont lel­kesebben küzdötte végig a mér­kőzést. A csatársorból csak Zsoldos szép cseleit, jó átadá­sait és Gyenes szemfüles gól­ját dicsérhetjük. Márkus János • Fenti képünk az egyik parázs jelenetet mutatja: Vékony a földön, s a játékvezető körül a szabadrúgás ellen tiltakoznak az Egyetértés játékosai.., NB n. Keleti csoport 1. Diósgyőr 25 15 7 3 45:17 37 2. Ózdi Kohász 25 15 6 4 45:18 3« 3. Miskolc 25 13 6 6 37:20 32 4. Nyíregyháza 25 11 8 6 39:34 30 5. Láng SK 25 10 8 7 34:33 28 6. G.-MAVAG 25 10 7 8 38:30 27 7. Egyetértés 25 10 7 8 34:28 27 8. Borsodi B. 25 10 6 9 31:32 26 9. Szolnok 25 9 5 11 24:30 23 10. Bp. Spart. 25 9 4 12 32:42 22 II. SZVSE 25 7 7 11 30:45 21 12. Bp. Előre 25 9 2 14 31:41 20 13. Kecskemét 25 5 9 11 24:29 19 14. Eger 25 8 3 14 23:33 19 15. Saig. KSE 25 5 7 13 23:41 17 16. DEAC 25 6 4 15 26:43 16 A forduló eredményei: Diósgyőri VTK—Bp. Előre 3:1 Budapesten. G.- MÄVAG—Salgótarjáni Kohász 3:1, Szolnoki MÁV—Debreceni EAC 3:2, Bp. Spartacus—Szegedi VSE 5:3, Sze­geden. (A Spartacus négy gólját Szőczel lőtte!) Egri Dózsa—Miskolci VSC 1:0, Miskolcon! ózdi Kohász- Láng SK 2:1, Nyíregyházi Spartacus —Borsodi Bányász 1:1. A megyei!. osztályú labdarűgóbainokság eredményei Kiskőrös—Kecskeméti Dózsa II. 3:3, Kiskunfélegyházi Hon­véd—Bácsalmás 1:2!, Bajai Bács­ka—Kalocsai Spartacus 3:1, Ba­jai Vasas—Kalocsai Honvéd 1:4, Kiskunhalasi MÁV—Félegyházi Vegyipari 1:2, Kecskeméti Épü­letlakatos—Soltvadkert 0:2, Csá­szártöltés—Szabadszállási Hon­véd 0:3. — A Tiszakécske—Tom­pa mérkőzésre a tompaiak nem érkeztek meg, így a két pontot 0:0 gólaránnyal a tiszakécskelek kqpí.ák­A lelkesedés és a jobb erőnlét döntött Kecskeméti TE—Szegedi Építők 1:0 (0:0) Szeged, 600 néző, vezette: Pencz. KTE: Vitkovios — Farkas, Fekete, Suhajda — Jónás, Vass — Szabó, Dezsőfi III., Kasza, Laczi II., Gárdái. Edző: Kosa Károly. A csapatot elkísérő másfél száz kecskeméti szurkoló har­sány buzdításával kezdődött a feljutás szempontjából nagy je­lentőségű mérkőzés. Az első húsz percben mind a két fél idegesem játszott. A 31. percben Gárdái nagysze­rű labdát kapott Laczi II-től, sokat ígérőén ment el, de húsz méterre a kaputól elkaszálták. A szabadrúgást Laczi II. nagy­szerű csavart lövéssel a felső kapufára lőtte. A KTE játékosai megnyugodtak és több veszélyes támadást vezettek — eredmény­telenül. Az Építők szórványos támadásai megtörtek a nagysze­rűen játszó KTE-védőkön. A 39. percben Vitkovics ragyogó rávető- déssel mentett a szegedi jobbszélső elől. Az utolsó percekben Kaszának két jó helyzete is volt, a szege­di védők azonban felszabadítot­tak. A második félidőt a KTE hatalmas iramban kezdte, s teljesen átvette a játék irányítását. Az első félidőben mérsékeltebb teljesítményt nyújtó Szabó és Gárdái feljavult. A 11. percben Laczi II. nagyszerű labdát adott Gárdainak, aki ragyogó cselekkel öt-hat védőt is lerázott magáról. Az alapvonalról puhán beívelt, s Milyen igazolványok érvényesek a Magyarország - Csehszlovákia utánpótlásmérkőzésre Mint már közöltük, szombaton dél­után 5 órai kezdettel Kecskeméten a Széktől Stadionban kerül sor Ma­gyarország—Csehszlovákia utánpót­lás-válogatott labdarúgó-mérkőzésre. Előtte 3 órai kezdettel Kecskemét— Cegléd ifjúság) válogatott labdarúgó­mérkőzés lesz, s a szünetekben kecskeméti és kiskunfélegyházi ke­rékpározók közötti versenyre kerül sor. A nagy mérkőzés szünetében az OTP totó tárgynyeremény-sorso- lást rendez, amelyen a helyszínen és az elővételben vásárolt totószel­vény-tulajdonosok értékes tárgyakat nyerhetnek. A mérkőzésre belépőjegyeket a megyei TST-nél naponta este 7 óráig lehet vásárolni. Megkezdték a totó- és a hozzájáró tombolajegyek áru­sítását is, amelyek kaphatók a kecs­keméti Totó—Lottó Kirendeltségnél, a megyei TST-nél és a Dőzsa Klub­ban. A mérkőzésre csak a TST kék, valamint piros igazolványai; a TST által kiadott belépőkartonok, vala­mint a labdarúgó-mérkőzésekre jo­gosító sportszövetségi igazolványok érvényesek. Minden egyéb pályabe­lépési Igazolvány erre a mérkőzésre érvényét veszti. a jó ütemben érkező Kasza két méterről a hálóba fe­jelte a labdát. 1:0! A gól után a KTE tartós fö­lényt harcolt ki. A 25. percben Gárdái hatalmas erejű lövése a kapufa éléről vágódott vissza. A 30. percben meleg helyzet adódott a KTE kapuja előtt. A szegedi balösszekötő nagy ere­jű, sarokra tartó lövését Vitko- vics ritkán látott bravúrral védte. Továbbra is a KTE ma­radt fölényben, és okosan lab­datartásra rendezkedett be. A lelkesedés és a jobb erőnlét döntötte el a KTE javára ezt a döntő fon­tosságú mérkőzét. A hátvédhármas Suhajda egy­két megingásától eltekintve na­gyon jól játszott. Külön ki kell emelni Farkast. Vitkovics mind­végig megbízható kapusnak bi« zonyult. A mezőny legjobbja Jónás II. volt. A csatársorban Laczi II. képviselte a lendítő kereket, de a védekezésben is rengeteget dolgozott. Feltűnt nyugodt, higgadt játéka. Gárdái a második félidőre javult fel. A gól az ő érdeme. Dezsőfi erőt­len gyenge játékot mutatott. Pencz játékvezető hiba nélkül; mindkét fél megelégedésére ve­zette a mérkőzést. NB ITT. Délkeleti csoport 1. Gyula 25 16 5 4 62:24 37 2. Szóin. MTE 25 15 6 4 45:18 36 3. J. Lehel 25 11 6 8 44:30 28 4. Sz. Építők 25 7 12 6 28:22 26 5. KTE 25 12 2 11 31:27 26 6. Békéscsaba 25 9 8 8 45:42 26 7. J. Vasas 25 9 8 8 30:28 26 8. Tm. Vasas 25 11 3 11 26:40 25 9. Martfű 25 11 2 12 42:46 24 10. Mezőhegyes 25 9 6 10 38:42 24 11. HMTE 25 10 4 11 42:47 24 12. Orosháza 25 8 7 10 21:32 23 13. Csongrád 25 8 5 12 35:39 21 14. Makó 25 6 9 10 31:40 21 15. Cegléd 25 7 6 12 29:38 20 16. Szarvas 25 3 7 15 18:52 13 A forduló eredményei: Csongrádi Petőfi—Ceglédi Vasutas 2:1, Martfű— Orosháza 4:1, Törökszentmiklósi Va­sas-Jászberényi Lehel 0:0, Jászberé­nyi Vasas—Mezőhegyes! MEDOSZ 1:0; Békéscsabai Előre—Szarvasi Spartacus 2:1, Szolnoki MTE—Makói Vasas 2:0, Hódmezővásárhelyi MB, DOSZ—Gyulai MEDOSZ 4:2. NB 111. Délnyugati csoport eredményei: Pécsi Bőrgyár— Kaposvári Honvéd 3:1, Dombó­vári Vasutas—Nagykanizsai Dó­zsa 3:1, Mohácsi Petőfi—Pécs- szabolcsi Bányász 2:1, Nagyka­nizsai Bányász—Nagymányoki Bányász 3:1, Pécsi Bányász—■ Szekszárdi Petőfi 5:0, Székesfe­hérvári MÁV—Siófoki Bányász 2:1, Székesfehérvári MÁV— Nagykanizsai Bányász 2:1 (hét­közben játszották). — A Kalo­csai Kinizsi—Bajai Építők 5:0 (3:0) és a Szekszárdi Dózsa— Kiskunhalasi MEDOSZ 8:3 (3:1) mérkőzésekről lapunk holnapi számában közlünk beszámolót. Ebédszünetben a mélykúti Alkotmány Termelőszövetkezetben mozgalmas a röplabdapálya. Az idősebbek és a fiatalok izgalmas csatákat vívnak. Azt mondják a szövetkezet tagjai; felüdülést jelent az fhédntáni mozgás, s utána jobban megy a munka is...