Petőfi Népe, 1963. március (18. évfolyam, 50-76. szám)

1963-03-19 / 65. szám

lobban játszott Kecskemét NB I-es ellenfelénél SZEGEDI EAC—KECSKEMÉTI DÓZSA 1:6 (1:6) Az utóbbi évek legnagyobb versenye Ationyiak sikere az országos birkizokajnokságon Hét végi sportélmények iTBMmTnn»i»nnnM«MMn Labdarúgás. Barátságos mérkőzé­sek: Üjpesti Dózsa—Oroszlányi Bá­nyász 4:2, MTK—Bp. Szállítók 3:1, Szombathelyi Haladás—Budai Spar­tacus 1:0, Ferencváros—Bp. Egyet­értés 4:1, Diósgyőr—Salgótarjáni Bá­nyász 1:0, Pécsi Dózsa—Kaposvári flonvéd 1:0, Tatabányai Bányász- Szolnoki MÁV 2:1, Bp. Vasas—BVSC 4:2, Bp. Honvéd—Nyíregyházi Spar­tacus 2:0, Pécsi Vasutas—Komlói Bá­nyász 4:1, Dorog—Dunaújváros 3:2, Győri ETO—Győri MAV-DAC 3:3, DVSC—Hajdúszoboszlói Spartacus 9:1, UEFA-keret—Fővárosi Autóbusz 4:1, Csepel—Ózdi Kohász 1:0. Jégkorong. A stockholmi jégko­rong-világbajnokságon az utolsó na­pon a végig vezető svédek elestek a világbajnoki címtől, mert Cseh­szlovákiától 3:2 arányban kikaptak, míg riválisuk, a Szovjetunió 4:2 arányban . legyőzte Kanadát, s ezzel a győzelemmel jobb korongarányuk­kal megszerezte a világbajnoki cí­met.. Első eset a j égkoroneozás tör­ténetében, hogy az első három he­lyen. — szovjet, svéd, cseh — euró­pai csapat szerepel. — Magyaror­szág együttese a C-csoport második helvén végzett Ausztria mögött, mi­után utolsó mérkőzésén a bolgárok ellen 8:3 arányban győzött, s így jogot nyert az olimpiai selejtezőn való részvételre, ahol a francia csa­pattal mérkőzik. Vívás. Kardcsapatunk a varsói tornán vett részt, ahol az NSZK, Olaszország, Lengyelország B) és Szovjetunió legyőzése után vasár­nap este a nagy riválissal. Lengyel- ország A) csapatával mérkőzött, és 9:7 arányú győzelmével meg­nyerte a Volodyjawsky kardját. ökölvívás. CSB: Bp. Honvéd—Va­sas Dinamó 12:8, Gyöngyösi Honvéd —Dunaújvárosi Kohász 14:6, Kapos­vári Dózsa—MTK 10:10, Üjpesti Dó­zsa—Csepel 12:8. Súlyemelés. A Moszkva Kupa súly­emelő versenyen a magyar csapat a várakozásnak megfelelően jól sze­repelt. Versenyzőink a következő eredményeket érték el légsúlytól felfelé: Nagy R. 5. 315 kg, Földi 4. 347,5 kg, Huszka 3. 410 kg (mindkét versenyzőnk csak minimális ered­ménnyel maradt el a győztes szov­jet versenyzőktől), Veres 1. 462.5 kg, Tóth G. versenyen kívöl 2. 450 kg, Nemessányi 3. 425 kg (lökésben ifjúsági világcsúcsot ért el), Ecser 8. 490 kg (országos csúcs). Röplabda. Az Európa Kupa-mér­kőzések során a férfiaknál az Üj­pesti Dózsa férfi csapata Szófiában a CDNA együttesétől 3:2 arányban kikapott és rosszabb ,,gólarány”-ával kiesett a további küzdelemből. — A nőknél a szófiai Levski Budapes­ten is győzött 3:1 arányban a Bp. Vasas Turbó ellen, s így a bolgár együttes jutott tovább. Sakk. Budapest sakkbajnoka Fo­rintos Győző lett, miután nagy el­lenfele, Szabó László az utolsó mér­kőzésen Honfitól vereséget szenve­dett, míg Forintos Csanádit legyőzte. Totóeredmények: x, 2, 2, 1, 1, X, h Z, U 1, 1, h Kiskunfélegyházán a Petőfi Gimnáziumban pénteken kez­dődött meg az 1963. évi megyei egyéni férfi sakkbajnokság dön­tője. Az első forduló eredményei: ‘Lévai—Pápai 0:1, Nagy—Szem­ed 1:0, Huszár—Kádár 1:0, Vi­rág—Czár 1:0, Vadász—Törteti 1:0, Harsányi—dr. R. Kiss függő. Második forduló eredményei: Harsányi—Lévai 1:0, Pápai— Nagy 0:1, Szemző—Huszár 0,5: A Budapesten megrendezett III. osztályú súlyemelő bajnok­ságon szép sikert ért el a Kecs­keméti Spartacus két felnőtt versenyzője. Mészáros András könnyűsúlyban (90, 80, 115, 285 kg-os teljesítménnyel) első, Deák Péter félnehézsúlyban (85, V5, 100, 260 kg-mal) a második lett. Mindkét kecskeméti ver­senyző sérülten lépett a dobo­góra, s dicséret illeti őket azért, hogy még ilyen körülmények között is helytálltak az erős Fiezönyben. Szeged, 1000 néző, vezette: Vörös. Szegedi EAC: Mészáros — Szabó, Vass, (Nyári), Sándor — Kővári, Makrai — Reményik, Poiyvás, Kürtösi, Hajós, Boros. Kecskeméti Dózsa: Czéh (Goór) — Tordasi, Határ (Bé­rén), Winkler — Morvái. Csor­dás (Koltai) — Ézsi, Tanácsi, Berán (Vékony), Zsoldos (Berta), Rozgonyi. Mezőnyjátékkal kezdődött a mérkőzés a kitűnő talajú sze­gedi pályán. Az első támadásokat a sze­gediek vezették és Czéhnek már az ötödik perc­ben minden tudására szüksége volt, hogy Vass távoli lövését mentse. Néhány pillanat múl­va Határ bravúros ollózással vágta vissza a labdát a kapu elől. A Dózsa támadásai is egy­re veszélyesebbé váltak és ezek szépen gördültek a 16-os vona­lig. A szegediek egyetlen gól­jukat a 21. percben szerezték. Az egyik szögletrúgás után Csordás kitűnő érzékkel fejjel mentett a kapu torkából, s az egyik védőjátékos is megtoldot­ta, de a mezőnybe visszapatta­nó labdát Kürtösi 15 méterről védhetetlenül vágta Czéh háló­jába. 1:0. A Kecskeméti Dózsát nem törte le a gól és egyre-másra vezette rohamait. A 25. perc­ben Tanács nagy lövése alig ment fölé. A 27. percben Ézsi beadását Zsoldos ka­pásból vágta a szegedi há­lóba, de a játékvezető les címén nem adta meg a gólt. Nem volt les! A félidő további részében is inkább Kecskemét támadott. A második félidő heves kecs­keméti rohamokkal kezdődött. Már az ötödik percben Rozgo­nyi csavart lövését Mészáros ujjheggyel mentette szögletre. Utána ismét parázs jelenetek adódtak a szegedi kapu előtt, s három nagy helyzet maradt kihasználatlanul A 7. percben Vékony nagy lövése az elvető­dő Mészáros fejéről pattant a mezőnybe. A második félidő kö­zepén a szegediek megpróbál­koztak újabb gólszerzéssel, de Goór több esetben bravúrosan 0:5, Kádár—Virág 1:0, Czár— Vadász 1:0, dr. R. Kiss—Tör­teti 1:0. A Kecskeméti VM nagyarányú győzelme Vasárnap délelőtt Kecskeméten az SZMT székhazában Játszották le a korábbi fordulóból elmaradt Kecs­keméti Vörös Meteor—Kiskőrösi ME- DOSZ megyei I. osztályú sakkcsapat, bajnoki mérkőzést. A Kecskeméti Vörös Meteor nagy arányú, 9,5:2,5 győzelmet aratott. A kalocsai JTST március 24-én, vasárnap rendezi meg Ka­locsán a megyei úttörő vívó­bajnokságot. A verseny célja, hogy az úttörők részére lehető­séget nyújtsanak a vívósport megkedveltetésére, valamint elő­mentett. Az utolsó percek is­mét a kecskemétieké voltak és a nézőknek az eseményt Morvái kapufája jelentette. A szegedi csapat ritkán veszélyeztetett, de a második félidőben ők is két kapufát rúgtak. A Kecskeméti Dózsa különö­sen a második félidőben ját­szott jól, s ekkor sokkal ötletesebben, szeb­ben építette fel támadásait, mint NB I-es ellenfele. A lila-fehér gárdának az első félidőben is voltak percei, a má­sodik félidőben pedig szinte vé­gig irányította a játékot. Egy héttel a rajt előtt megállapít­hatjuk, hogy a Kecskeméti Dózsa alapo­san felkészült a bajnokságra. A fiatalok is beilleszkedtek az együttesbe. Ezt bizonyítják egyébként azok az eredmények, amelyeket a felkészülési Idő­szakban a jó képességű NB I-es csapatok ellen értek el. A sze­gedi előkészületi mérkőzésen, különösen a védelem és a fe­dezetpár játéka tetszett. Márkus János Budapest, Kőér utca, 5000 né­ző, vezette: Aranyosi. A-keret: Szentmihályi — Mát­rai, Mészöly, Sárosi — Solymo- si, Sipos — Sándor, Göröcs, Al­bert, Tichy, Fenyvesi dr. A Wales ellen készülő magyar válogatott a cardiffi összeállí­tásban játszotta végig a mérkő­zést. örvendetes volt a magyar csapat ötletes, lendületes játéka. Valamennyi játékosunk egészsé­Kecskemét, 1000 néző, barát­ságos mérkőzés. Vezette: He­gyes. KTE: Vitkovics — Farkas. Fe­kete, Suhajda, — Jónás II., Vass — Lengyel, Dezsőfi III., Kasza, Laczi II., Szabó. Edző: Kosa Ká­roly. Végre a kegyeibe fogadta a labdarúgást az időjárás. Napos, de hideg, szeles időben kezdő­dött a játék. Az első 20. perc­ben nem láthattunk színvona­las küzdelmet, sok volt a pon­tatlan átadás mindkét részről. Az újra csatasorba álló Laczi II. ugyan jó labdát adott társainak, de nem mindig értették meg el­gondolásait, így azután med- dőek voltak a KTE rohamai. A fővárosi csapat védelme egy ideig meg tudta akadá­lyozni a kecskeméti góllö­vési kísérleteket. Az utolsó 15 percben megélén­kült a játék. A 33. percben Rá­segítsék a Kilián-pontok gyűj­tését. A versenyen minden általá­nos iskola tanulója indulhat. A nevezéseket március 20-án déli 12 óráig kell postára adni a ka­locsai JTST címére. A Magyar Birkózók Szövet­sége szombaton és vasárnap rendezte meg Kecskeméten az Űjkollégium tornatermében az országos vidéki szabadfogású ifjúsági egyéni bajnokságot mintegy félezer néző előtt. A bajnoki találkozó az utóbbi évek legnagyobb versenye volt, ame­lyet Kecskeméten rendeztek. Nemcsak azért, mert 137 ver­senyző vett rajta részt, hanem mert az egyes mérkőzéseken igen magas színvonalú küzdel­mek . folytak, ami érthető is, hiszen a versenyen úgyszólván csak megyei bajnokok vettek részt. A bajnoki címek sorsa na­gyon megoszlott. Két bajnoksá­got csak az abonyiaknak si­került szerezniök, akik több értékes helyezést is elértek, őket lehet a verseny legsike­resebben szereplő egyesületének nevezni. Megyénkből a kecske­méti Kállai és a kiskunfélegy­házi Keserű szereztek bajnoki címet. A legszebben birkózó versenyző díját a nagyközép­súlyú Bojkó Károly (Csepel Autó) kapta. A bajnoki verseny részletes eredményei: lepkesúly (12 in­duló): bajnok: Nagy János (Jász­berényi Lehel), 2. Szalay (Cse­pel Autó), 3. Oltrein (Veszpré­mi Kinizsi). — Légsúly (11 ind.): bajnok: Nagyváradi Ferenc (Ta­tai Textil), 2. Babcsányi (Abo- nyi KSK), 3. Deák (KTE). — Pehelysúly (14 ind.): bajnok: Balogh István (Szolnoki MÁV), 2. Pirint (Ózdi Kohász), 3. Héjj (Székesfehérvári Vasas). — Könnyűsúly (19 ind.): bajnok: Keserű Ferenc (Kiskunfélegy­házi Vasas), 2. Sinkó (KTE). 3. Mészáros (Abony). — Kisvált.ó- súly (16 ind.): bajnok: Kállai Lajos (Kecskeméti TE), 2. Bíró (Győri ETO), 3. Halász (Abony). — Nagyváltósúly (12 ind.): baj­nok: Jágri József (Abony), 2, Kiss F. (Szegedi VSE), 3. Ri­deg (Szfehérvári Vasas). — Kis- középsúly (15 ind.): bajnok: Kiss Gábor (G\jőri ETO), 2. Ritz (Dunakeszi 201. ITSK), 3. Kerékgyártó (Miskolci Dózsa). — Nagyközépsúly (11 Ind.): baj­nok: Bajkó Károly (Csepel Autó), 2. Szöcsi (Törökszent­miklósi Dózsa Tsz), 3. Lipták (Békéscsabai 611. ITSK). — Félnehézsúly (14 ind.): bajnok: Skultéti Sándor (Abony). 2. Mátécsik (Abony), 3. Főrizs (Gyöngyösi Spartacus). — Ne­hézsúly (12 ind.): bajnok: Sza­bó József (Dunaújvárosi Ko­hász), 2. Kovács J. (Abony), 3. Monori (Karcagi MEDOSZ). ülést tart a menyei proaanandabizottsáiy A megyei TST mellett műkö­dő agitációs és propagandabi­zottság ma, kedden délután ülést tart, amelyen Szabó Gyu­la, a megyei TST elnökhelyet­tese ismerteti a bizottság mun­katervét és az 1963. évi felada­tokat. A Kecskeméti Béke téri Álta­lános Iskola 1963. évi fiú tőr egyéni vívóbajnokságán 14 ver­senyző indult. Eredmények: 1. Kovács (VIII. osztály) 5 győze­lemmel, 2. Almási (VIII. o.) 3 gy. 6 kt., 3. Akkermann (VIII. o) 3 gy., 7 kt, 4. Fehér (VIII. o.) két gy. 5. Iványosi Szabó László (VIII. o.) egy gy., 3 kt. LcxtiüuJa­Hallottuk A KILIÁN Testnevelési Moz­galom további népszerűsítésére ebben az évben is városi Ki- lián-kupabajnokságot szervez­nek Kiskunhalason. Az új baj­nokságban felhasználják az el­múlt évben szerzett hasznos tapasztalatokat és remélik, hogy a városban egyre több lesz azoknak a fiataloknak a száma, akik bekapcsolódnak a Kilián pontok gyűjtésébe. * TIZENEGY sportágban ren­deztek versenybírói, játékveze­tői és gyakorló oktatói tanfo­lyamot megyénkben az elmúlt évben. Legtöbben a kézilabda- tanfolyamon vettek részt; 69-en. Ebben az évben ismét minden sportágban lehetőséget biztosí­tanak a különféle tanfolyamok elvégzésére. * A mélykúti, csikériai és kunlehér- tói általános iskolákban sokat tesz­nek a testnevelők a Kilián-raozga- lom népszerűsítéséért. Dicséret illeti ezért Budai Géza, Simity János és dr. Elmer Ven deine testne velőket. Jól sikerült a magyar válogatott utolsó előkészítő mérkőzése A-VÁLOGATOTT KERET— KÖBANYAI LOMBIK 9:0 (3:0) Javuló csatáriáték KTE—MAGYAR PAMUT 4:0 (1:0) ges, csupán a kapus kérdése dől el Cardiffban Szentmihályi és Ilku között. Az utolsó előkészítő mérkőzés első tíz percében kicsit álmosan játszott a magyar csapat, de ez­után már azt a játékot mutat­ta, amit elvárunk tőlük. Játé­kuk reményt nyújtó a walesiek elleni csütörtöki mérkőzésre. A csapat góllövői: Solymosi és Ti­chy 3—3, Albert 2, Sándor. sza bombáját csak nagy bravúr­ral védte a kapus, két perccel később azonban Laczi II, mes­teri átadásával Kasza kiugrott és elegánsan lőtt a hálóba. 1:0! Ez maradt a félidő eredménye. Szünet után a KTE-ben Szabó helyett Barta lett a balszélső. Érdekesen folytatódott a küzde­lem. A játéknak ebben a sza­kaszában is a KTE irányította a játékot, és nagyon örvendetes a bajnoki rajt előtt az a játékkedv, amely jellemezte a csapatot. A 16. percben Dezsőfi—Kasza volt a labda útja, néhány csel után a középcsatár a hálóba lőt­te a labdát. 2:0! A 24. percben újabb gólnak tapsolhatott a kö­zönség. Ezúttal ismét Kasza volt eredményes. 3:0! Mesterhármas! A végeredményt az egyik pesti védő állította be. A jobbszélen Dezsőfi futott el, élesen be­adott, s az egyik pesti védő, csatárt megszégyenítő bizton­sággal, vágta be saját hálójába a labdát, öngól! 4:0! Mit láttunk egy héttel a baj­noki rajt előtt? A KTE látha­tóan jól készült fel. Ezt igazol­ja, hogy a jó képességű fővárosi csapatot biztosan győzte le. Az állóképességgel nincs baj. A csatársor az elmúlt év­hez képest fejlődött, reméljük, a gólképesség terén sem lesz a továbbiakban baj. A két fedezet és Vitkovics kapus jő formában van, viszont a há­rom hátvédnek még javulnia kell, sok a pontatlan indítás. Hegyes játékvezető jól vezet­te a mérkőzést. Mezei István Megkezdődött a férfi megyei sakkbajnokság döntője Lepkesúlyban Rádi második lett Szombaton délután és vasárnap délelőtt a csepeli sportcsar­nokban rendezték meg az idei első nagyobb jelentőségű szabad­fogású birkózóversenyt. Ezen indult a Kiskunfélegyházi Vasas birkózója, Rádi is és lepkesúlyban az előkelő második helyen végzett. Ka'ocsai versenykiírás menyei úttörő vivóbainoksánra