Petőfi Népe, 1962. július (17. évfolyam, 152-177. szám)

1962-07-17 / 165. szám

Honfi vezet a hatodik forduló után Baján az Asztalos Lajos sakk­­emlékverseny 5. fordulóján még Hétvégi sportélmények ÜSZAS. Az NDK Magyarország úszó válogatottját 128:95 arányban győzte le Wittenbergberu A verse­nyen a férfiak szerepeltek jobban. A magyarok győzelmeit a követke­zők szerezték: 100 m gyors: Dobay 56,3; 400 m: Katona 4:32,8; 1500 m: Katona 18:39,4; 200 m hát: Csikány 2:19,7; 200 m mell: Lenkei 2:39,7 (orsz. csúcs); 4x100 m vegyesváltó: Magyarország 4:14,9; 4x100 m gyors­váltó: Magyarország 3:49,1. — Nők: 400 m vegyesúszás: Egerváry 5:38,7. TEKE. Magyarország—Jugoszlávia (női) 2449:2318, Magyarország—Jugo­szlávia (férfi) 5311:5233. TOTÓEREDMÉNYEK: 1, 1, 1, 2, 2, 1, 1, U X, 1, 2, X. az alábbi eredmények születtek: Szabó—Honfi döntetlen. Szily— Bilek 0:1, Radovici—Haág dön­tetlen, Portisch—Holmov dön­tetlen. Vasárnap délelőtt az elmaradt függő játszmákra került sor. Eredmények: Honfi—Pirc 1:0, Bilek—Szabó 0:1. Szily—Holmov döntetlen. Haág—Robatsch dön­tetlen, Szily—Bilek 0:1, Holmov —Fazekas újra függő. A hatodik fordulót vasárnap délután rendezték. Eredmények: Paoli—Holmov 0:1, Pirc—Rado­vici döntetlen. Lengyel—Szabó döntetlen. Kolarov—Pietzsc h döntetlen. Pogáts—Portisch 0:1, Haág—Fazekas 1:0. Bilék—Ro­batsch 1:0, Honfi—Szily 1:0. A verseny állása a hatodik forduló után: Honfi 5. Portisch 4,5. Bilek. Szabó. Holmov 4, Pirc. Haág 3,5, Lengyel, Kolarov. Radovici 3, Robatsch 2,5. Pietzsch. Paoli. Szily 2, Pogáts, Fazekas 1. Hétfőn délelőtt a három elma­radt függőjátszmát is lejátszot­tak Baján. Eredmények: Hol­mov—Fazekas 1:0. Honfi—Szily 1:0. Haág—Fazekas 1:0. Nyolc játszmából hét döntetlen A KTE találkozón Szabó jő ütemben érkezett egy előre­vágott labdára, de lövése a felső kapufán csattant. A labda így a kapus zsákmánya lett. bányász-csapat — eléggé sport­szerűtlenül — az utolsó pilla­natban lemondta a mérkőzést. A KTE szurkológárdája így sem maradt mérkőzés nélkül, mert az egyesület edzőtársul az átszervezett Kecskeméti Légi­erőket fogadta. A közönség nem is csalódott, mert különösen az első félidőben igen jó iramú mérkőzést láthatott, amelyen a KTE csatársora és a Légierők védelme vívott nagy harcot. A KTE az alábbi összeállítás­ban lépett a pályára: Vitkovics — Farkas, Fekete, Uzsoki II. — Gacs, Vass — Lengyel, Sza­bó, Dezsőfi III., Laczi II., Barta. KTE támadásokkal kez­dődött a mérkőzés. Az ered­mény Laczi II. és Szabó kapu­fája. A vezető gólt a 14. perc­ben egy szögletrúgásból a tisz­tán hagyott Barta szerezte. Utá­na mintegy félórás mezőnyjá­ték következett, inkább a Légi­erők térfelén játszottak. A 40. percben a Légierők 11-eshez jutottak, de középhátvédjük félmagasan lőtt labdáját Vitko­vics nagy bravúrral tolta szög­letre. Az utolsó percben Len­gyel egyéni játékkal megsze­rezte a második gólt. zettek. Ä KTE csatársora Igen kényelmesen játszott és az erőt­len lövéseket a kitűnően védő Légierők kapusa sorra ártal­matlanná tette. A félidő egyet­len gólját a 37. percben Laczi II. lőtte szabadrúgásból. A formák még a KTE-ben is kialakulatlanok. Mindeneset­re nyereségképpen lehet elköny­velni Lengyel és a két fiatal fedezet — Jónás II. és Mészá­ros II. — játékát.- Erősebb csa­pat ellen kell a KTE-nek elő­készítő mérkőzést játszani. K. Dózsa-KTE mérkőzés szerdán Régen láttunk már komoly K. Dózsa—KTE mérkőzést. Szer­dán — reméljük — részünk le­het benne. A legjobb két kecs­keméti csapat előkészítő mér­kőzésen méri össze erejét. A találkozón mindkét csapat egész játékosgárdáját szerepelteti. A mérkőzésre a Városi sporttele­pen du. 5 órakor kerül sor. Tizenkét gól az évadnyitó labdarúgó-mérkőzéseken KECSKEMET! DÖZSA—SZABADSZÁLLÁSI HONVÉD 9:0 (8:0) Kecskemét, 500 néző, vezette: Kristóf. A Kecskeméti Dózsa céső ko­moly felkészülési mérkőzésére edzőtársul a megyei bajnok­ságban szépen szerepelt Sza­badszállási Honvédet hívta meg. A szabadszállásiak az utolsó percben érkeztek és az egész első félidőben mereven, elfo­­gódottan játszottak. A Dózsa a következő össze­állításban kezdett: Czéh — Tordasi, Határ, Kerepesi — Morvái, Bokréta — Gyenes, Vé­kony, Szappanos, Tisza, Ézsi. A csapatnak jól ment a játék és főleg a csatársor volt ele­mében. Szappanos 3. Ézsi és Tisza 2, Gyenes egy góllal ter­helte meg a megilletődötten küzdő vendégek hálóját. — Szünet után nyolc újabb játé­kos állt a csapatba: Gór, Cser­­kó, Kohlmayer, Winkler, Pusz­tai, Berta, Dobó, Rozgonyi. A szabadszállásiak most már be­lemelegedtek és lelkesen küz­döttek. Ebben a félidőben csak egyetlen gól esett a 35. perc­ben Tisza révén. Az első mérkőzés után nehéz véleményt mondani az új játé­kosokról. Talán legjobban a két hátvéd: Cserkó és Kohl­mayer tetszett. További lelki­­ismeretes felkészülésre van szüksége a csapatnak, hogy a rajtnál a Szolnok ellen sike­resen megállja a helyét. KECSKEMÉTI TÉ—KECSKEMÉTI LÉGIERŐK 3:0 (2:0) Pehelysúlyban Sági (jobbról) szép győzelmet aratott Kovács ellen. ' “•--------^ Magukban bizonyára elköny­velhetik külföldi sakkozóink, hogy megyénkben igazi magya­ros a vendéglátás. Mert ez történt Eaján is. A városi tanácsnál gyönyörűen megterített asztal várta őket szendvicsekkel, frissítővel és ter­mészetesen barackpálinkával, valamint bajai fehér és vörös1 borral. Farkas László, a városi tanács végrehajtó bizottsága elnökének üdvözlő szavai őszintén hatot­tak. — Nagyon örülünk, hogy meg­látogattak minket is. s részünk lehet megtekinteni három na­pon át a világhírű sakkozók játszmáit. Kérem, fogadják el meghívásunkat: ismerkedjenek meg járásunk életével. Szeret­nénk elvinni önöket az egyik községünkbe. Vaskútra. és a ka­­rapancsai erdészetbe. A vendéglátást örömmel fo­gadták. Erre ma kerül sor-..; Márkus János Kecskemét, 1000 néző, vezet­te: Hegyes. A szépszámú közönség az NB III-as Egercsehi Bányász sze­replésére volt kiváncsi, de a Szünet után Kocsis, Dob­­ránszki, Jónás II., Mészáros II., Dorogi és Bagi állt be. Meg­élénkült a játék és most a Légierők is több támadást ve-Ökölvívás Kecskeméti Épületlakatos— Csepeli Papír 13:9 A Kecskeméti Épületlakatos korán megkezdte felkészülését az őszi bajnoki küzdelmekre. Az előkészítő mérkőzések során va­sárnap a Piarista Gimnázium dísztermében, mintegy hatszáz főnyi közönség előtt, megérde­melt győzelmet aratott a kecs­keméti csapat. A találkozó mindvégig nagy küzdelmet hozott, s végül is a helyi csapat megérdemelt 13:9 arányú győzelmet ért él. A kecs­kemétiek közül Vigh, Sági, Autd­­porszki és Temlejtner győzött, Szénási, Orbán. Eorka, Kiss, Varga döntetlenül mérkőzött. Nyikisin és Kovács vereséget szenvedett. Az ökölvívó NB II. őszi sorsolása Az Ökölvívó Szövetség ki­sorsolta a másodosztályú ökölví­vó-csapatbajnokság őszi vissza­vágó mérkőzéseinek az időpont­ját. A Keleti csoportban me­gyénkből két csapat is szerepel: a Kiskunhalasi MEDOSZ és a Kiskunfélegyházi Honvéd. Az őszi bajnokság rajtja szeptem­ber utolsó vasárnapja. Szeptember 30: Kiskunhalasi MEDOSZ—Szolnoki MÁV. Özdi Kohász—Kiskunfélegyházi Hon­véd, Gyöngyösi Honvéd—FTC, EMAG—Petőfibányai Bányász. Október 7: EMAG—H. ME­DOSZ, Petőfibánya—F. Honvéd, Szolnok—Gy. Honvéd, FTC— Özd. Október 14: H. MEDOSZ—Pe­tőfibánya. FTC—F. Honvéd, Gy. Honvéd—EMAG. Özd—Szolnok. November 4: F. Honvéd—H. MEDOSZ, Szolnok—FTC, EMAG —Özd, Petőfibánya—Gy. Hon­véd. November 11.: F. Honvéd— Szolnok, Gy. Honvéd—H. ME­DOSZ, EMAG—FTC, Petőfibá­nya—Özd. November 18: H. MEDOSZ— Özd, Gy. Honvéd—F. Honvéd, Szolnok—EMAG, FTC—Petőfi­bánya. December !<?: F. Honvéd— EMAG, FTC—H. MEDOSZ, Özd —Gy. Honvéd és Petőfibánya— Szolnok. Szombaton került lebonyolításra Baján az Asztalos-emlékverseny ötödik fordulója. Ügy látszik, hogy az előző pihenőnap Igen barátsá­gos hangulatot teremtett, mert négy játszma még a középjáték kibonta­kozása előtt döntetlenül végződött, a másik háromban Is kerülték az ellenfelek a bonyodalmakat. Mind­össze Bilek tanúsított harci kedvet Szily elleni játszmájában, de ennek során is lecserélték a könnyű tisz­teket és az állás döntetlen színeze­tűvé vált. Egyenlő erők mellett sö­tét nyilt f-vonalhoz jutott, s ez elegendő volt a király elleni haté­kony támadáshoz. íme a tanulságos játszma: Szily—Bilek: 1. e4, c5 2. Hc3, g6 3. g3, Fg7 4. Fg2, Hc6 5. d3, d6 6. Hge2, Bb8 7. 0—0, b5 8. a3, e6 9. Fe3, Hd4 10. Vd2, He7 11. Hdl, 0—0 12. Bbl, a5 13. c3, He2:f 14. Ve2:, b4 15. ab:, ab: 16. Bal, Vb6 17. f4, Fb7 18. VÍ2, Bfc8 19. g4, f5 20. Vh4, BC7 21. Hf2, d5 22. Bfcl, de: 23. de:, fe: 24. He4:, Fe4: 25. Fe4:, Hd5 26. Fd2, Vd6 27. Vf2, Bf7 28. Fd5:, Vd5: 23. Ba5, be: 30. Fc3:, Fc3: 31. be:, Ve4 32. Bel, Bbl 33. Bbl:, Vbltf 34. Kg2, Ve4t 35. Kg3, gő! Ez a gyalog dönti el a játszma sorsát. 36. Bc5:, gf:f 37. Kh3, «5 3*. Bc8f, Kg7 39. Be8, VC6 40. Bb8, Vc3:t 41. Kh4, f3 42. Va2, Veit 43. Kh5, Ve2 44. Bb2, Ve3 45. Ve6, f2 Világos fel­adta. A küzdelem iránt Baján is nagy az érdeklődés, a versenyterem azon­ban nem olyan alkalmas, mint a kecskeméti. A szombati fordulőn jelen volt Gábor Zoltán, a Magyar Sakkszövetség ügyvezető elnöke is. (T. L.) Sakkos történetek Csütörtökön este rövid időre elbúcsúztak Kecskeméttől az Asztalos Lajos sakkemlékver­seny részvevői és autóbuszra szálltak, hogy a pénteki. Szelídi tónál tervezett pihenő után. a hét utolsó napján Duna-parti városunkban. Baján folytassák a küzdelmeket. A Szelídi-tónál már várták őket a kalocsai járás vezetői. Elkísérte a sakkozókat megyénk „tengeréhez” Reile Géza elvtárs, a Kecskeméti Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága elnöke és Tóth László, a Hazafias Nép­front kecskeméti városi elnöke is. A kedves, szívbeli fogadtatás után pihenéssel, fürdéssel, csó­nakozással töltötték a szabad időt. Láthatóan jól érezték magu­kat vendégeink és nagy elisme­réssel beszéltek a nem régen át­adott új szálloda kényelméről. Este a drágszéli és a szakmá­id népi együttes Kalocsa kör­nyéki táncokkal kedveskedett a nemzetközi verseny részvevői­nek ... Csak a lemezjátszó hiányzott szombaton délelőtt ezzel a dal­lal: „Sétahajó lágyan ring a Du­nán ...” Vendégeinket ugyanis Kalocsán érte különösen a meg­lepetés. Bajáról eléjük küldték a város vezetői a járási tanács sétaha­jóját, hogy azon utazzanak to­vább az újabb forduló színhe­lyére. Gyönyörű tájak mellett su­hant a hajó a víz sodrában. Két­oldalt a parton hatalmas fák, piroscserepes épületek, tanyák, községek váltották egymást: me­gyénk természeti szépségével is­merkedtek a távoli országok fiai. , Amikor a Sugovicán. egészen a város alatt, a Vén Diófa ven­déglő közelében kikötött a hajó, eléjük tárult a város gyönyörű panorámája. Vízen érkeztek a „víziek vá­rosába” :..