Petőfi Népe, 1962. június (17. évfolyam, 126-151. szám)

1962-06-12 / 135. szám

Kádár János elvtárs távirata a magyar labdarúgó válogatott tagjaihoz és vezetőihez A magyar labdarúgó-válogatottnak, Barcs Sándor kezeihez, RENGŐ CHILE Természetesen sajnáljuk, hogy a negyeddöntőben bennün­ket ért kudarc következtében csapatunk kiesett a további küz­delmekből. De mindnyájan büszkék vagyunk arra, hogy válo­gatottunk ellenfeleink által is elismert sportszerű eszközzel, önfeláldozóan küzdve, csoportelsőként a világ jelenleg legjobb nyolc labdarúgó-csapata közé jutott. Tény, hogy evés közben jön meg az étvágy, de az igazat megvallva, a válogatott csapat által elért eredmény így is sokkal jobb annál, mint amivel indulás előtt közvéleményünk reálisan számolhatott. Legjobb kívánságainkat, honfitársi üdvözletünket küldjük Barcs Sándor­nak, Baróti Lajosnak, szakvezetőinknek, s a becsülettel helytállt válogatott csapatunk minden tagjának. Baráti üdvözlettel: Kádár János. Budapest, 1962. június 11. Búcsú Chilétől CSEHSZLOVÁKIA—MAGYARORSZÁG 1:0 (1:0) Hétvégi sporteredmények LABDARÚGÁS. Nemzetközi mér­kőzések: Bp. Vasas—Vojvodina 3:0 (1:0), Bologna—Bp. Honvéd 2:1 (1:1) Juventus—Ferencváros 1:0 (1:0), Par­tizán—MTK 2:1 (2:1), Újpesti Dózsa —SC Mantova 4:1 (2:1), Tatabánya— FC Nancy 2:1 (1:1), Dorog—Padova 3:1 (1:0): Pécsi Dózsa—Hildesheim l-'.O (0:0), Győri ETO—Lokomotív Leip­zig 2:0 (0:0). ATLÉTIKA. Antal Márta (Bp. Va­sas) 52,81 m-re javította a gerely­hajító csúcsot. — Szentgáli London­ban a Brit-játékok versenyén az 1500 m-es síkfutásban a cseh Salin­ger mögött második helyen végzett. VtZILABDA. OB I. o.: FTC—Szol­noki Dózsa 3:2, Újpesti Dózsa—Va­sas Izzó 4:3. Bp. Honvéd—Bp. Spar­tacus 7:4, BVSC—Bp. Vasas 7:4, Egri Dózsa—Szentesi Kinizsi 4:3. Totóeredmények: 2, 2, 2, 1, 1, X, 1, 2, 1, 1, 1, 1. A Délnyugati NB III. eredményei: Pécsi VSK—Ercsi Kinizsi 1:11, Pécsi Vasas—Siófoki MÁV 1:1, Mohácsi TE —Kaposvári MTE 1:1, Székesfehér­vári MÁV —Szekszárdi Petőfi 1:0, Pécsi BTC—Kaposvári Dózsa 1:0, Pé­csi Bányász—Szekszárdi Dózsa 2:1. — A Bajai Építők—Dombóvári VSE 4:0 és a Kiskunhalasi MEDOSZ—Ba­jai Bácska Posztó 1:0 mérkőzések­ről lapunk holnapi számában köz­lünk beszámolót. NB ra. Délkeleti csoport 1. Szegedi VSE 29 21 1 7 71:35 43 2. BCS. Építők 29 15 9 5 61:25 39 3. Szóin. MTE 29 16 7 6 60:30 39 4. J. Vasas 29 16 5 8 57:30 37 5. Gyula 29 15 6 8 55:31 36 6. J. Lehel 29 13 7 9 54:39 33 7. H. MEDOSZ 29 12 6 11 49:42 30 8. Martfű 29 10 9 10 54:44 29 9. Csongrád 29 10 9 10 53:51 29 10. KTE 29 9 8 12 48:48 26 11. Szarvas 29 11 4 14 44:62 26 12. Orosháza 29 9 7 13 46:54 25 13. BCS. MÁV 29 8 6 15 36:65 22 14. Szol. Kin. 29 6 6 17 40:76 18 15. Szentes 29 7 4 18 31:71 18 16. Sz. Spartacus 29 6 2 21 26:82 14 A forduló eredményei: Szegedi VSE—Martfű 3:1 Martfűn, Békéscsa­bai Építők—Csongrádi Petőfi 5:0, Szolnoki MTE—Jászberényi Vasas 1:0, Gyulai MEDOSZ—Szentesi Ki­nizsi 1:0, Szarvas—Szolnoki Kinizsi 4:1, Jászberényi Lehel—Békéscsabai MÁV 4:1, Orosházi Kinizsi—Hódme­zővásárhelyi MEDOSZ 2:0. Két éve alakult a Kecskeméti TE kerékpáros szakosztálya. Hatan ültek akkor a TST egyik helyiségében és elhatározták, hogy ismét fellendítik a megye- székhely kerékpársportját... — Tíz évvel ezelőtt a vidék legjobb „kerekesei” voltak vá­rosunkban — mondja az edző, Bartus Géza. — Méltóak aka­runk lenni a hagyományokhoz. A fiatal szakosztályban — amint az edző meséli — jó a kollektív szellem. Az alakulás­tól tizennégy fiatallal szerettet­Fontos a gyors „defekt”-szerelés! Bár megizzad Török István, de bét perc egynéhány másodperc alatt elkészül ezzel a munkával. Ramcagua, vezette: Latisev. Csehszlovákia: Schroiff — Lála. Popluhár, Novák — Plus- kál, Masopust — Pospichal, Scherer, Kadraba, Kvasnák, Je­linek. Magyarország: Grosics — Mátrai, Mészöly, Sárosi — Soly- mosi, Sipos — Sándor, Rákosi, Albert, Tichy, Fenyvesi. Érthetően idegesen kezdett mindkét csapat. A nagy tét rá­nyomta bélyegét a játékra. A magyar válogatott enyhe fölé­nyével zajlott a küzdelem, ami­ték meg Kecskeméten a kerék­pározást. Az aktív versenyzők legidősebb tagja sem több húsz évesnél. Mészáros Lajos indulás előtt ellenőrzi kerékpárját. Hetente három edzésen vesz­nek részt, országúton vagy vál­tozatos terepen. Egy-egy héten átlagosan 150—200 kilométert karikáznak. A versenyekre való felkészü­lés mellett nagy célt tűztek maguk elé: tömegsporttá akar­ják fejleszteni megyszékhe- lyünkön a kerékpározást... Sajna? János kor egészen váratlanul a cseh­szlovákok szerezték meg a ve­zetést a 14. percben Scherer lövéséből. A gól után erőteljes, de meddő támadásokat vezetett a magyar csapat. A 28. percben Tichy lövése a ka­pufáról a gólvonalon túlra vágó­dott, a partjelző jelezte is a gólt, a játékvezető ezt nem vette tu­domásul. A csehek továbbra is lelkesen és igen keményen védekeztek. A magyar csatárok pedig a legjobb kínálkozó gólhelyzete­det is elrontották. Sándor több ízben is egyedül állt szemben a kapussal, mégsem tudta hely­zetét góllá értékesíteni. Hason­lóan határozatlan volt ezúttal Albert és Tichy is. A második félidő is magyar támadásokkal kezdődött. Ekkor azonban már idege­sen, kapkodva küzdött vá­logatottunk. Helyzet most is adódott a cseh kapu előtt, de senki nem tudta góllá értékesíteni helyzetét. A mérkőzés végefelé a csehszlo­vákok is vezettek néhány for­más támadást, főképp a jobb­szárnyukon, de a magyar véde­lem tisztázni tudott. A magyar csapat tehát a leg­jobb nyolc között „elvérzett”. Meg kell mondanunk, a vereség ellenére jó benyomást keltett válogatottunk. A csapat nagyon akart, ezért idegesen, kapkodva és erőlködve játszott. A játék képe alapján a ma­gyar csapatnak kellett vol­na győznie, mert többet tá­madott, lényegesen több gólhelyzetet dolgozott ki, mint ellenfele. De hát balszerencsénkre egyet­len védelmi hiba eldöntötte a mérkőzés sorsát és így vesztes­ként hagyta el csapatunk a ran- caguai küzdőteret. A csehszlo­vák csapat jutott tehát a leg­jobb négy közé, ahol a németek felett győzelmet aratott Jugo­szlávia lesz az ellenfele. A további eredmények: Chile—Szovjetunió 2:1 (2:1) A mérkőzést Aricában ját­szották Leo Horn bíráskodása mellett. A hazai pálya döntött. Brazília—Anglia 3:1 (2:1) Vina del Mar. vezette: Dienst 'svájc). A brazil együttes bizto­san győzött. Jugoszlávia—NSZK 1:0 (0:0) Santiago, vezette: Yamasaki (Peru). A jugoszlávok győzelme a világbajnokság egyik legna­gyobb meglepetése. A győztes gól két perccel a befejezés előtt a jobbhátvéd Durkovics távoli lövéséből esett • Csak szünet után volt eredményes a Dózsa KECSKEMET! DÖZSA—SZEGEDI ÉPÍTŐK 4:0 (0:0) Kecskemét 3000 néz», vezette: Vadas J. K. Dózsa: Czéh — Tordasi, Határ, Kerepesi — Morvái, Menczel — Gyenes, Vékony, Szappanos, Csordás, Rozgonyi. Edző: Molnár Ferenc. Sz. Építők: Palotai — Veréb, Molnár, Hegedűs — dr. Bóka, Bezsenyi — Tóth, Makai, Bilt- sik, László, Blaha. Edző: Kal­már György. labdát 2:0. A Dózsa most na­gyon belelendült és a 18. perc­ben kavarodásból Vékony meg­szerezte a harmadik gólt A 32. percben Makai szépíthetett volna, de jó helyzetben mellé gurított A végén hajráztak a helyiek és a 39. percben Gyenes jól irányított beadásából Szap­panos beállította a végered­ményt. Ez a sorsdöntőnek ígérkező Szappanos ezúttal nem hibáz: Az elmozduló szegedi kapus mellett megszerzi a Dózsa negyedik gólját. (Tóth Sándor felvétele.) Már az első percben szögletet ért el a Dózsa. A 9. percben Csordás óriási helyzetben a fek­vő kapusba lőtt. A 13. percben Vékony, Csordás. Szappanos sorra hibáztak egy sokat ígérő beadást. A 17. percben majd­nem vezetéshez jutott a szegedi csapat. Blaha hirtelen kiugrott, szerencséié az ötösről fölé vág­ta a labdát. Az I. félidő közepén három szögletet harcolt ki a Dózsa — eredmény télén ÜL A 28. percben Szappanos bizto­san fejelhetett volna, de az ötösről mellé gurított. A 33. percben Csordás tisztán állva mellé lőtt. Ez volt a Dózsa ha­tod iu gólhelyzete. Dózsa fölény­nyel ért véget a félidő. Fordulás után a Dózsa nagy iramot diktált. Kezdés után Gyenes lefutott és óriási hely­zetben mellé talált. A hatodik percben végre megszületett a várva vart gól. Rozgonyi áttolta a labdát a jobb helyzetben levő Szappa­noshoz, aki a kivetődő kapus fölött az ellenkező sarokba vág­ta a labdát. 1:0! A következő percben Rozgonyi holtbiztos helyzetben a kapusba lőtt A 15. percben végleg eldőlt a mér­kőzés sorsa. Gyenes szép egyéni akció során két szegedi védőt is kicselezett, majd a vetődő ka­pus fölött a hálóba emelte a mérkőzés sem hozott sok örö­met a - Dózsa híveinek. Ötvenöt percig gól nélküli döntetlenre állt a mérkőzés, jóllehet legalább hét gól­helyzete volt a hazaiaknak. A csatársor lelkesen, de tehe­tetlenül játszott. Szappanos igye­kezett leginkább. Gyjnest szép gólja dicséri. Csordás fedezet- játékosnak sokkal jobb volt, mint csatárnak. A fedezetpár — ha lehet — még gyengébben játszott, különösen Morvái sé­rülése után. A védelem sokat bizonytalankodott, néha még Határ is. Czéh biztoskezű- ka­pusnak bizonyult. — Vadas já­tékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. NB II. Keleti csoport 1. DVSC 29 17 7 5 63:32 11 2. Lánggyár 29 15 6 8 49:35 76 3. Diósgyőr 29 14 7 8 40:28 '' 4. G.-MAVAG 29 15 5 9 46:38 "5 5. Egyetértés 29 13 8 8 35:21 34 6. Bp. Előre 29 12 9 8 54:40 33 7. DEAC 29 12 5 12 30;35 '.'9 8. Szolnok 29 10 8 11 34:26 23 9. Miskolc 29 10 8 11 33:37 23 10. Borsodi B. 29 11 6 12 37:37 23 11. Cegléd 29 10 7 12 36:34 77 12. Kecskemét 29 8 11 10 43:44 •’r 13. Nyíregyháza 29 8 11 10 26:33 ?7 14. Bp. Spart. 29 10 7 12 34:48 27 15. KISTEXT 29 3 9 17 24:66 i5 16. Sz. Építők 29 3 8 18 21:56 14 A forduló eredményei: Bp. Spa-­tacus—Borsodi Bányász 2:0, Sajn- szentpéterenl, Ceglédi VSE—Debre­ceni EAC 2:0. Nyíregyházi Spartacus —Miskolci VSC 1:0, Ganz-MAVAG - Szolnoki MÁV 1:0, Egyetértés—KIS­TEXT 1:1. Debreceni VSC—Láng Gépgyár 0:0, Diósgyőri VTK—Bp. Előre 2:0. Bizfos győzelem és jó jóféle Szegeden KTE—SZEGEDI SPARTACUS 5:1 (3:0) Szeged, 500 néző, vezette: Ge­réb. KTE: Vitkovics — Farkas, Fekete, Szikszai — Gacs, Vass — Kocsó I., Barta, Kasza, La- czi II., Gárdái. Edző: Kosa Károly. A kecskeméti csapat lendült támadásba és már a 8. percben vezetés­hez jutott. Lábról-Iábra szállt a labda, s amikor a kaputól 25 méterre álló Gacshoz került, a fedezet hatalmas lövést zúdított a há­lóba. 1:0! Továbbra is a KTE támadott és 12. percben Barta lőtt nagy gólt. 2:0! Nagyszerű Kasza—Laczi II.—Barta táma­dás végén Kasza volt eredmé­nyes. 3:0! Ez maradt a félidő eredménye. A második félidő 10 perces Spartacus-fölénnyel kezdődött, majd újra a kecskemétiek vették át a játék irányítását. A 12. percben iámét egy kor­szerű, gyors támadás befejezé­seképpen lőtt Kasza a hálóba. Már 4:0! A 22. percben Kiss szépített. 4:1! Ezután néhánv gólhelyzet maradt kihasználat­lanul a szegedi kapu előtt, majd hét perccel a befejezés előtt újra egy mintaszerű Gár­dái—Laczi II.—Kasza támadás végén a középcsatár lőtte a há­lóba a labdát. 5:1! A KTE ebben az arányban is teljesen megérdemelten nyerte ezt a fontos mérkőzést. A csa­pat most már nyugodtan ját­szott és végre feloldódott a hó­napok óta tartó idegesség. Ez meg is látszott a csapatjátékon, a folyamatos támadásveze­tésen, no meg a csatársor eredményességén is. A védelem és a fedezetpár ki­tűnő teljesítményt nyújtott. A csatársor legjobb része a belső­hármas volt, különösen a két összekötő indított sok jó táma­dást. Geréb játékvezető kitűnően bíráskodott.