Petőfi Népe, 1962. május (17. évfolyam, 101-125. szám)

1962-05-23 / 118. szám

Hz országos egyéni sakkbajnokság elcdöniőjérő! Az országos férfi egyéni sakkbaj­nokság kecskeméti elődöntőjén már négy fordulót befejeztek. A ver­senyre az éles küzdelem a jellemző. A harmadik forduló eredményei: Czár—Koszorús 1:0, R. Kiss—Tószögi 0:1, Bacsur—Kalmár 1:0, Szokács— Nagy 0:1, Búzás—Rieger 0:1, Kádár —Marosi 0:1. A negyedik forduló: Koszorús—Bacsur döntetlen. Rieger —Marosi 1:0, Nagy—Kádár döntetlen. Kalmár—Szokács döntetlen, Tószögi —Czár függő. A második fordulóból függőben maradt Czár—Kalmár játsz­mát további játék nélkül döntetlen­re adták. Az alábbiakban két érdekesebb j átszmát közlünk. BACSUR (Békés m.)—KALMÁR (Csongrád m.) 1. c4, e5 2. Hf3, Hc6 3. Fc4, Hf6 4. Kg3, d5 5. e:d, b5 6. Ffl, V:d5 7. Hc3, Vc5 8. Fb5, h6 9. Vf3, Fb7 10. b4, Vd6 11. Hce4, H:e4 12. V:f7f, Kd8 13. H:e4, Vd4 14. Hc3, F:b4 15. V:g7, Bf8 16. 0—0, a6 17. Fd3, Ha5 18. Fb2, Fdtí 19. He4, Vd5 20. H:d6, V:d6 21. F:e5, sötét feladta. (A verseny leg­idősebb résztvevőjének imponálóan gyors győzelme.) CZÄR (Bács m.)—KÖSZÖRŰS (Bé­kés m.) 1. e4, e5 2. Hf3, Hf6 3. H:e5, d6 4. Hf3, H:e4 5. dl, d5 6. Fd3, Fd6 7. 0—0, 0—0 8. Hbd2, Fg5 9. Bel, Be8 10. Hgl, Hbd7 11. Fg5, Hf6 12. Fh4, <»6 13. C3, Vd7 14. Vc2, Fg6 15. F:f6, H:f6 16. F:g6, h:g6 17. He5, F:e5 18. d:e, Hg4 19. f4, Vc7 20. g3, Bc6 21. h3, Hh6 22. Ba2, Be8 23. Kg2, Hf5 24. B'll, Ve7 25. He3, H:e3 26. B:e3, g5 27. Vf2, Be8 28. Bdel, g:f4 29. g:f4, Vd7 30. f5, Bh6 31. Bg3„ Bh5 32. e6, f:e6 33. f6, Bf5 34. Vd4, c5 35. Vh4, g5 36. B:g5, B:g5 37. V:g5t, Kh8 38. Vh5f, Kg8 39. Khl, sötét feladta. A verseny állása a IV. forduló után: Rieger F. 3«Jfc Tószögi P. 2% tt függő), Czár J. 27, (1 függő), R. Kiss S. 27„ Nagy A. 2>/s, Bacsur I., Ma­rosi Gy. 2—2, Szokács L. l>/a* Búzás J., Kádár R., Kalmár J. Koszorús P. 1—1 pont. Megyei I. o. labdarúgó-eredmények Koronglövőversenyt rendeztek Kiskunfélegyházán Kiskunfélegyházán vasárnap országos barátságos koronglövő SKEET-versenyt rendeztek, s ezen Békés, Csongrád, Heves, Szol­nok és Bács megye 33 versenyzője vett részt A versenyt megte­kintette a megyei pártbizottság első titkára, dr. Molnár Frigyes elvtárs és Erdősi József elvtárs, a megyei pártbizottság titkára is. Megnézték a Félegyházi Vadásztársaság által nagyrészt társadal­mi munkával készült kombinált koronglövőpályát és megelége­désüket fejezték ki, hogy a megyében Kiskunfélegyházán készült elsőnek ilyen sportlétesítmény. A SKEET-verseny eredményei: 1. Gáspár Antal (Békéscsaba) 25/19, 2. Zalai Géza (Félegyháza) 25/17, 3. Novák Imre (Alpár 25/17. Klasszikus koronglövésben: 1. Zalai Géza (Félegyháza) 10/9, 2. Bakonyi István (Békéscsaba) 10/8, 3. Kerepeczki György (Bé­késcsaba) 10/8. Az első helyezettek a Magyar Vadászszövetség, a többiek pedig a Kiskunfélegyházi Járási TST tiszteletdíját kapták. Gyenge színvonalú játékkal győzött a Bácska BAJAI BÄCSKA POSZTÓ—PÉCSI VASAS 3:1 (1:1) Baja, 600 néző. vezette: Bá­lint. B. Bácska: Kubatov — Boh­ner, Pólyák, Welling —• Márton, Borsodi — Barta I.. Barta II., Homyák, Ikotity. Túrán. Edző: Ónody József. Hatalmas széltől támogatva a pécsi csapat kezdett jobban. A 14. percben Daun keresztül Az ifjúsági magasugrás győztese A széktől sportpályán rendezték meg Kecskemét város 1962. évi atlétikai bajnokságát. Képünk Vasvári Károlyról, a Katona József Gimnázium sportolójáról készült, aki 183 centi­méterrel nyerte az ifjúsági magasugrást. A játékvezető döntött SIÓFOKI MÄV—BAJAI ÉPÍTŐK 2:1 (2:0) Siófok, 4000 néző. vezette: Lesén. B. Építők: Disztl — Ulakity, Páncsics II., Vörös — Varga, I-oszlancsek — Kreisz Agatity, Páncsics I., Czeglédi. Bartulov. Edző: Önody Béla. Zuhogó esőben és szélvihar­ban kezdődött a játék. A fel­ázott pályán inkább küzdelem A 19. peroben Agatity egyé­ni játék után javított az eredményen. 2:1! A gól fellelkesítette az Építő­ket, s megkísérelték, hogy leg­alább az egyik pontot megsze­rezhessék. Szerencséjük nem volt. és a játékvezető is igye­kezett ebben megakadályozni őket. tört a Bácska védelmén és nyu­godtan lőtt a hálóba. 0:1! A gól után változatos játék követke­zett, a Bácskának több helyzete is nyílt a góllövésre. A 23. percben, mintegy 40 méterre a pécsi kaputól. Barta X. kapta a labdát és egy csel után hatalmas, félmagas lövés­sel siker ült egyenlítenie. 1:1! A 34. percben szögletrúgás után a bajai kapunál gólgyanús helyzetben mentettek a bajai védők; Bajai rohamokkal indult a második félidő. A 7. nercben a bajai csatárok három kitűnő gólhelyzetet hagytak kihaszná­latlanul. Baja irányított tovább­ra is, a pécsiek csak szórvá­nyos lefutásokkal kísérleteztek. A 36. percben Márton meg­unta a csatárok tehetetlenségét, s előrehúzódva éles lövéssel megszerezte csapatának a veze­tést. 2:1. A 38. percben Barta II-t és Vecseit összerúgásért kiállí­tották. majd a 40. percben Ikotity ke­rült a kiállítás sorsára után- rúgásért. Az utolsó öt nercben a kilenc főre csökkent Bácska erőteljesen rohamozott és a 42. percben Barta I. váratlan lövé­se a bal felső sarokban kötött ki. 3:1. Alacsony színvonalú mérkő­zést vívott a táblázat alján álló két csapat. Sok kapkodás és még több durvaság jellemezte a játékot. A Bácskából Wellin- get és Mártont lehet csak ki­emelni. A Délnyugati NB ÜT. állása 1. Pécsi VSK 27 18 4 5 63:21 40 2. Pécsi BTC 26 15 6 5 61:29 36 3. Szív. MÁV 27 14 7 6 58:39 35 4. H. MEDOSZ 27 12 7 8 39:32 31 5. Bajai Ép. 26 10 10 6 32:26 30 6. Mohács 27 11 8 8 45:41 30 7. P. Bányász 27 10 7 10 54:38 27 8. Sz. Dózsa 27 9 9 9 41:41 27 9. Dombóvár 27 11 4 12 47:51 26 10. Siófok 27 9 7 11 40:44 25 11. Sz. Petőfi 27 8 9 10 34:49 25 12. Ercsi 27 9 6 12 34:43 24 13. KMTE 27 9 4 14 31:54 22 14. B. Bácska 27 10 1 16 30:54 21 15. K. Dózsa 27 5 7 15 34:55 17 16. Pécsi Vasas 27 4 6 17 23:49 14 A megyei bajnokság május 20-i fordulója sem zajlott le meglepetés és mérkőzés-félbe­szakítás nélkül. Izsákon a má­sodik félidő 30. percében 3:0-s kalocsai vezetésnél két idegen néző beszaladt a pályára, mire a mérkőzést a játékvezető le­fújta. A Szabadszállási Honvéd tovább folytatja jó szereplését és most a bajnokjelölt Kiskun- halasi MÁV-ot győzte le. Bács­almáson a szorult helyzetben levő hazai csapat fölényesen győzött az élcsoportban elhelyez­kedő Kalocsai Spartacus ellen. Bácsalmás—Kalocsai Spartacus 4:1 (4:1) Bácsalmás, 500 néző, vezette: Kristóf. — Nagy erővel táma­dott a hazai csapat és az első negyedórában Severacz két és Süke góljával már 3:0-ra ve­zettek. Az időnként megélén­külő kalocsai támadások során a 31. percben Nagy volt ered­ményes. A félidő negyedik gól­ját Süke lőtte. Fordulás után az első negyedórában a kalo­csaiak próbáltak eredményesek lenni, de gólt nem sikerült el­érniük. Kiegyensúlyozott játék­ban Bácsalmás tartotta az ered­ményt. Jók: Pólyák, Severacz, illetve Nagy. Szabadszállási Honvéd—Kiskun- halasi MÁV 2:1 (1:0) Szabadszállás, 400 néző, ve­zette: Sólymos. — Az egész első félidő a Honvéd fölénye jegyé­ben telt el. Gól csak a 7. perc­ben esett, amikor Kószót a bün­tetőn belül felvágták és a 11-est Kristyán belőtte. A második fél­idő első tíz perce a vendégeké, és a 7. percben egy 20 méteres szabadrúgásból ki is egyenlítet­tek. Nagy küzdelem indult meg a győztes gólért, amelyet a 42. percben Hegedűs egy kiütött labdából a hazaiaknak szerzett meg. Jók: Halász, Csenki, Haj­dú, Illetve a jobbszélső, a kö­zéphátvéd és a kapus. Soltvadkert—Kiskunfélegyházi Honvéd 4:0 (1:0) Soltvadkert, 600 néző, vezette: Pénzes. — Iramos és változatos mérkőzésen győzött a soltvad- kerti csapat. A félidő egyetlen gólja a 7. percben esett, amikor a kiugró Zsikla I-et a büntetőn belül felvágták. A 11-est ugyan- ő értékesítette. Szünet után nagy fölénybe került a hazai csapat és a 10. percben Tasnádi ollóz­va szép gólt lőtt. Továbbra is tartott a hazaiak fölénye és Ivanics, majd Tasnádi góljaival bebiztosították a győzelmet. Jók: Haskó, Hollós, Gusztos, illetve Nagy és Faragó. Kiskunfélegyházi Bányászati— Kiskőrös 3:1 (2:0) Kiskunfélegyháza, 400 néző, vezette: Virág. — A szelet ki­használó csapatok voltak fö­lényben Így az első félidőben a félegyháziak. Az 5. percben Lantos I. fejes góllal szerezte meg a vezetést. A 22. percben Sahin jól tört ki és 2:0-ra nö­velte az eredményt. A második félidő félegyházi rohamokkal kezdődött és Talárcsik góljával háromra növelte a hazaiak elő­nyét. Utána a szél segítségével a vendégek vették át az irányí­tást és szépítettek. Jók: Sánta, Sahin, illetve Zsíros, Szlanka. Kalocsai Kinizsi—Izsák 3:0 (2:0) (félbeszakadt) Izsák, 500 néző, vezette: Ham­mer. — Kalocsai támadásokkal kezdődött a mérkőzés, majd Izsák is felnyomult és fölényt harcolt ki. A vezetést mégis Kalocsa szerezte meg Boda lö­véséből, majd a félidő végén ismét Boda volt eredményes. A második félidőben is Izsák volt fölényben, de ismét gólt ka­pott a 22. percben Papp lövé­séből. A 30. percben felvágták a kalocsai jobbszélsőt, két kalo­csai néző befutott a pályára. Zavar keletkezett és a játék­vezető lefújta a mérkőzést. A mérkőzés Sorsáról a fegyelmi bizottság dönt. Kalocsai Honvéd—Tiszakécske 1:0 (1:0) Kalocsa, 300 néző, vezette: Boronkay. — Helyzetei alapján a Honvéd nagyobb arányú győ­zelmet érdemelt volna. Az első félidőben a hazaiak két kapufát is lőttek. A mérkőzést eldöntő gól a 25. percben született Komjáti fejeséből. Szünet után is a Honvéd irányított, de ko­molyabb gólhelyzetük csak a vendégeknek volt. Közelről a kapusba lőtték a labdát. Jók: Farkas, Komjáti, illetve Kiss és Parádi. Jánoshalma—Alpár 5:0 (1:0) Jánoshalma, 400 néző, vezet­te: Rozsnyai. — A kiesés ré­métől hajtott Jánoshalma nagy lelkesedéssel küzdött, s a félidő végefelé Tan révén vezetést szerzett. Fordulás után a szél segítségével a hazaiak vették át az irányítást és fokozatosan felőrölve az alpáriak erejét Fe- renczi és Magyar két-két gól­jával megérdemelt győzelmet arattak. Jók: Fenyvesi IIT., Nagy, Magyar, Tan, illetve Len­gyel, Szepesi és Szabó. Tompa;—Kiskunhalasi Honvéd 4:2 (1:1) Kiskunhalas, 200 néző, vezet­te: Zsámboki. — Az első fél­időben a Honvéd csapata tá­madott többet, mégis a félidő végefelé Simity révén a tom- paiak szerezték meg a vezetést. Újrakezdés után Peha szép gól­lal egyenlített. A második fél­időben feljött a vendégcsapat és Horváth két góljával a ma­guk javára fordította a mér­kőzést. Az utolsó öt percben Kerék szépített, majd Horváth beállította a végeredményt. — Jók: Simity és a két szélső a tompái csapatból. A megyei I. osztályú labdarúgó­bajnokság állása 1. Kai. Kinizsi 2. H. MÁV 3. F. Bányászati 4. Kal. Spart. 5. Szsz. Honvéd 6. Soltvadkert 7. Kai. Honvéd 8. Kiskőrös 9. F. Honvéd 10. Tompa li: Bácsalmás 12. Tiszakécske 13. Jánoshalma 14. Alpár 15. Izsák 16. H. Honvéd 26 19 24 15 26 17 26 14 25 12 25 8 26 9 26 9 28 10 26 9 24 9 25 8 25 7 25 6 24 7 25 5 4 3 5 4 1 8 3 9 5 8 9 8 6 11 6 11 3 13 5 12 3 12 5 12 5 13 7 12 3 14 6 14 73:24 42 47:20 35 63:33 35 58:42 31 42:35 29 38:36 25 40:44 24 41:47 24 36:44 23 35:51 23 41:46 21 27:35 21 38:48 19 43:67 19 24:40 17 31:65 16 2. K. Dózsa II. 27 15 6 6 61:27 36 Az Izsákon 3:0-s állásnál félbesza­kadt Kalocsai Kinizsi—Izsák mérkő­zést nem számítottuk be a táblázat­ba. Iskolai sportpálya épült Sükösdön volt. mert a szél oda vitte a labdát, ahová akarta. Az 5. percben Páncsics II. az oldal­vonalon kívülre vágta a labdát, közben a ráfutó siófoki csatár keresztülesett a lábán; A játékvezető 11-est ítélt. A büntetőt a siófokiak érté­kesítették. 1:0! A 20. percben Kreisz szóváltás­ba került klubtársával. Czeg- lédivel, mire a játékvezető ki­állította. A 26. percben 30 mé­terről szabdrúgást lőttek a sió­fokiak az Építők kapujára. Disztl elnézte a labdát, 2:0! Az Építők végigtámadta a fél­időt. de eredmény nélkül. Fordulás után az Éoítők ha­talmas iramban kezdett és meg­kísérelte az egyenlítést. Való­sággal kapujához szögezte a siófokiakat Az Építők nem játszott rosz- szul, de Kreisz felesleges sport­szerűtlensége, valamint a játék­vezető részrehajló bíráskodása megfosztotta őket az egyik pont­tól. Jók: Varga. Poszlancsek, Bartulov. A Bajai m. Béla Gimnázium tor­natermében a hosszú tornazsámo­lyon fiúk és lányok foglalnak he­lyet. Középen, a rögtönzött székso­rokon ülnek a meghívott szülők és = vendégek. A Bajai Vörös Meteor vívó, tartják itt értekezletüket. _ Kácz Sándor testnevelő tanár is­merteti a vívók előtt álló feladato­kat, majd sor kerül a csapatkapi­tányok megválasztására. Jelen van ezen az ülésen a KPVDSZ kikül­dötte Is. Örömmel üdvözU a vívó- szakosztály tagjait, akik nemcsak a sportban, hanem az Iskolai tanulás­ban is élenjárnák. ívIegemiiUk, hogy A Sükösdi Általános Iskola a bajai járás egyik legnépesebb ok­tatási intézménye. Éppen ezért gondoskodott államunk négytan­elsősorban az a célja a nemrég ala­kult Bajai Vörös Meteor sportkör­nek. hogy biztosítsa a vívás! lehető­séget a bajai fiatalok részére. Eb­ben a városban régebben élénk ví- vóélet folyt, de később a szakosz­tály gazdátlanul maradt. Kérése, hogy a fiatal vívók továbbra Is lel­kesedéssel vagyenek részt a sport­kör munkájában. A Bajai Vörös Meteor vívőszakosz- tálya nagy tervekkel Indul a jövő­be. Reméljük, hogy ismét sokat hal­lunk majd a Duna-parti város ví­vóinak sikereiről. F. J. termes, korszerű iskola felépíté­séről. A nevelőtestület és a szü­lők összefogásával elkészült a szükség-tornaterem is. Ez indította az úttöröcsapal tagjait arra, hogy a tornaterem mellé kisebb sportpályát, torna­udvart létesítsenek. Rövidesen 300 úttörő kapcsolódott a társa­dalmi munkába, s hétezer mun­kaóra alatt körülbelül 35 ezei forint értékű kézilabda-pálya és kisebb sportpálya épült. A munkában különösen kitűn­tek a hatodik osztályos úttörők, Turcsik. János és Szerleücs Já­nos, a nyolcadik osztályosok kö­zül Molnár Rudolf és Varga Ist­ván. Csak adminisztratív intézkedésen múlik? Baján az utóbbi időben ismét ke­veset hallunk a birkózósportról. — Legutóbb a Bajai Vasas vezetőivel beszélgettünk és érdeklődtünk, tud­tak-e már szerezni birkózószőnye­get? A Vasas sportkörben — sajnos — még mindig nem sikerült még­oldani az úgynevezett „szőnyegkér­dést”. Pedig — egyszerű lenne..: A ha­jósi Petőfi Termelőszövetkezetben ugyanis „útban van” egy nyolcszel­vényes birkózószőnyeg. Senki nem használja, nedves talajú helyiségben raktározták el, s bizony egyre rom­lik a minősége. Elhozni azonban a bajai sportkör nem tudja, mert az SZMT megyei leltárában van, s a tsz is — bár neki nincs szüksége rá — fél a kiadásától. Baján nagy szükség lenne erre a szőnyegre. Szeretnénk, ha az ille­tékesek sürgősen intézkednének és a gazdátlan szőnyeget átadnák a Bajai Vasas sportkörnek. 000<XOOOOO<XX)OOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOO Van már gazdája Baján a vivószakosztálynak