Petőfi Népe, 1961. november (16. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-28 / 280. szám

I Sink« Magda nehéz gyakorlata a gerendán. Okos tanács még sincs. Valamely sportág igazi hívei azonban: a művelői akkor is kitartanak, ha a jutalom, a nézők tapsa elmarad. így aztán mindig is lesznek 40 éves labdarúgók, mert szeretik a labdát, s ezzel magyaráz­ható az is, hogy alig tucatnyi lány évek óta rendületlenül kitart Kecs­keméten a torna mellett. Csak időn­ként jut a nyilvánosság elé munká­juk gyümölcsei egy-egy országos bajnokság. Harmadszorra nyerték meg az or­szágos gúlabajnokságot a Kecske­méti Vörös Meteor tornászlányai. Ellátogattunk egy edzésükre, hogy £i fényképezőgép lencséjével elles­sük munkájuk néhány mozzanatát. Az első, ami megkapott bennün két: a fiatal lányok piros trikójuk­ban, apró cipőcskéikben nagyon mu­tatósak. Fegyelmezett és mégis vi- élám, barátságos a légkör. Nem egy­szerre érkeznek az edzésre, hiszen rvalamennyien dolgozó nők, s ide munka után jönnek, amikor nem &gy közülük már a bevásárlási is 0elintézte. Meglehetősen kevesen is vannak. Mintegy tíz főnyi törzsgárda dolgo­zik együtt évek óta, s csak most kezdenek csatlakozni hozzájuk a •fiatalabbak. Hiába, az országos baj- enokság mégis csak vonzó eredményi A kedvünkért bemutatnak néhány rögtönzött gúlagyakorlatot. Aztán, •mialatt a fiatalok folytatják a mun­kát a talajon, a „nagyok” gyakorla­tait láthatjuk a gerendán és a fele- anás korláton. Mutatványaik csodá­latos egyensúly érzékről, könnyed­ségről és hajlékonyságról tanúskod­nak. Csattog a zár a fényképezőgé­pünkön, villan a vaku, s mi leg­szívesebben oldalakra való anyagot fényképeznénk össze, hiszen annyi Sándor Arankától megkérdeztük bú­csúzóul: — Miért láthatja csak olyan ritkán a kecskeméti közönség mindezt a sok szépet? — Ritkán van versenyünk. Az is legtöbbször nem idehaza. . . Külön­ben is, ebben a sportban a néző számára kevés az izgalom, s ami szép bene azt sokan nem értékelik. Ezért a versenyeken alig akad kö­zönség. Nekik azonban a közönség érdek­lődése nem is hiányzik különöseb­ben. Számukra a torna a fontos, nem a taps. Mester László és Pásztor Zoltán Egy kis ízelítő a ív Jő az öreg a háznál” — mondta az egyik kisebb sport­körünk elnöke a megbeszélés végén, amelyen az évvégi ju­talmazásokról döntöttek. Ezúttal nem kísérte a közmondást a szokott csúfondáros mosoly. Mindenki komolyan bólogatott: Bizony jó, okosat mondott most is! gúlatorna szépségeiből. Sándor bácsi, az idős vezető­ségi tag ugyanis azt javasolta, hogy ne vegyenek a jutalma­zásra érdemes sportolóknak em­léktárgyakat; vázát, cigaretta- tárcát, hamutartót — hanem ajándékozzák meg őket olyas­mivel, ami hasznos a sportkör­nek is. Tehát: tornacipőt, mele­gítőt, dresszt, nadrágot, vagyis felszerelési tárgyakat. — Mi valamikor semmit se kaptunk az egyesülettől — bi­zonykodott Sándor bácsi. — Ha sportolni akartál, előbb meg­vetted a felszerelést, aztán be- j fizetted a tagdíjat, sokféle sport­ágnál még a pályahasználatért is fizettél... Mi mindent in- | gyen adunk. Hát legalább a ju- i falom legyen olyan, ami aján­dék is, meg szükséges is ... So­kan megvehetnék ma is ezeket. Sokkal többen, mint azelőtt. De hát nem szokás ... „Ügyis ad a í sportkör!” ... így legalább majd ! hozzászoknak a gondolathoz, : hogy lehet valakinek saját fel- j szerelése is és kedvük kereke- I dik venni maguknak. j A vezetőség tagjaival együtt I hisszük, hogy a jutalmazottak J örülni fognak a meglepetésnek y az évvégi taggyűlésen. Szappanos jó áttöréseivel vonta magára a figyelmet Vékony nagy lövőkészségévet és lelkes játékával érdemelte ki a dicsé­retet. Dobó meglepően jól il­leszkedett a csatársor iátékába. Szőczei és Gyenes gyorsaságuk­kal tűntek 3d. Csordás most is csapata legjobb embere volt. Sok jó támadást indított. Mor- vay kissé halványabban ját­szott. A védelmet nem állította nagyobb feladat elé a KISTEXT csatársora. Pósfai játéikvezető aránylag könnyű feladatát jól látta el. NB II. Keleti csoport őszi végeredménye 1. DVSC 15 10 2 3 44:20 22 2. Bp. Előre 15 7 5 3 32:22 19 3. Láng 15 8 3 4 27:19 19 4. Diósgyőr 15 7 4 4 23:19 18 5. Miskolc 15 6 5 4 26:12 17 6. Egyetértés 15 7 3 5 19:14 17 7. G.-MÁVAG 15 6 4 5 21:25 16 8. Cegléd 15 5 5 5 22:1G 15 9. Kecskemét 15 5 5 5 25:26 15 10. DEAC 15 6 3 6 12:16 35 11. Szolnok 15 4 5 6 21:17 13 12. Borsodi B. 15 6 1 8 19:20 13 13. Nyíregyháza 15 3 7 5 12:19 13 14. Bp. Spart. 15 5 2 3 15:32 12 15. Sz. Építők 15 2 4 9 10:22 8 16. KISTEXT 15 2 4 9 13:42 8 A forduló eredményei: Debreceni VSC—Bp. Spartacus 7:0, Ganz-MA- VAG—Miskolci VSC 1:0, VM Egyet­értés—Bp. Előre 0:0, Cegléd—Szol­nok 2:0, Debreceni EAO—Borsodi Bányász 1:0 Sajószentpéteren! Nyír­egyházi Spartacus—Szegedi Építők 1:0, Diósgyőri VTK-Láng Gépgyár Szappanos, Dobó. Szőczei. Edző: Molnár Ferenc. KISTEXT: Póta — Molnár II., Sárosi, Sei ti — Tóth I.. Mol­nár I. — Huss, Tóth II-, Rubos, Majszky, Vándort, Edző: Hor­váth János. Ragyogóan kezdett a Dózsa. Már az első percben szöglet a KISTEXT kapujánál. Majd a 3. percben egymás­után két gól. Csordás jól indította Dobót, aki mintaszerűen adott be a tisztán álló Szappanoshoz, és ő védhe- tetlenül vágta a hálóba a lab­A Dózsa első gólja — Szappa­nos éles lövéssel elért gólját Póta kapus dermedten nézi. Győzhetett volna a KTE MARTFŰ—KTE IS, (2:0} ' htfié Hétvégi sporteredmények Labdarúgás: Spanyolország—Ma­rokkó 3:2, Jugoszlávia—Dél-Korea 3:L Ezekkel a mérkőzésekkel Spa- ' nyolország és Jugoszlávia is beju­tott a labdarúgó VB 16-os döntő- jébe. ökölvívás: Csepel—Gyöngyösi Hon­véd 16:4, Vasas Dinamó—Kaposvári Dózsa 14:6, Bp. Honvéd—Bp. Vasas 16:4. Ezzel az eredménnyel a Bp. Honvéd nyerte az idei I. osztályú ökölvívó csapatbajnokságot. — Az ökölvívó NB I-be jutásért vívott mérkőzésen az FTC—Beloiannisz ta­lálkozó 10:10 arányú döntetlennel végződött. Jégkorong: A rangadó mérkőzést az Újpesti Dózsa és az FTC között 6:6 arányú döntetlennel végződött. Sakk: A női sakk világbaj nok-je- löltek versenyét a szovjet Gaprin- dasvlll nyerte az ugyancsak szov­jet Borlszenko előtt. A magyar Ka- rakasné 17 Induló között a 7. he­lyen végzett Totóeredmények: x, 1, 2, x, 1, I, 1. 1. x, 1, 2, x. A labdarúgó NB I. állása 1. Bp. Vasas 15 10 2 3 36:18 22 2. Up. Dózsa 15 9 3 3 29:16 21 3. Tatabánya 15 8 2 5 25:15 18 4. Bp. Honvéd 15 7 3 5 30:20 17 5. Ferencváros 15 6 5 4 21:16 17 6. Dorog 15 7 3 5 21:18 17 7. MIK 15 7 2 6 30:24 16 8. Pécsi Dózsa 15 6 2 7 19:23 14 9. Ózdi Kohász 15 7 — 8 26:39 14 10. Salgótarján 15 5 3 7 20:24 33 II. Komló 15 4 4 7 19:25 12 12. Csepel 15 3 4 8 18:29 10 13. Győr 15 2 6 7 15:31 10 14. Szeged 15 3 3 9 14:26 9 A forduló eredményei: Bp. Honvéd—Tatabánya 2:1 (1:1), Üjpesti Dózsa—Dorog 1:0 (0:0) Dorogon, Szeged—Vasas 0:0, Fe­rencváros—Salgótarján 2:0 (1:0), Pécsi Dózsa—MTK 2:0 (0:0), Ózdi Kohász—Komló 4:3 (3:1), Győr—Csepel ÍJ (1:1). nem mindig ff sportág szépsége dönti el, hogy szívébe zárja-e a kö­zönség, vagy közömbös marad-e uránta. Lám, a torna valóban a leg­szebbek közé tartozik, a szó igazi értelmében vett szurkolótábora Martfű, 500 néző, vezette: Varga. KTE: Vi tikövi cs — Ben se, Fe­kete, Kiss — Uzsoki 11. Vass — Szabó, Gacs, Bagi, Barta, Zelenák. Edző: Hauser Jenő. Érdekes és helyenként szín­vonalas játékot hozott a mér­kőzés első negyedórája. A kissé felázott talajú pályán felváltva támadott mindkét együttes. A 15. percben született meg a ha­zai csapat vezető gólja. Mezőfi lövése óriási erővel vágódott Vitkovies hálójának felső sar­kába. 1:0! A KTE-csatárok nemigen vállalkoztak lövésre, sokat adogattak, így mindig közbe tudott avatkozni a martfűi védelem. A 28. percben egy szénen gör­dülő támadás során ismét gólt értek el a hazaiak. 2:0! Ezután a KTE vette át a játék irá­nyítását, néhány esetben meleg pillanatok adódtak a martfűi kapu előtt, de a félidő végéig az eredmény nem változott. A II. félidőben folytatódott a KTE támadássorozata. Ekkor kitűnt, hogy a kecskeméti játé­kosok erőnléte sokkal jobb. mint ellenfelüké. Sajnos, a tömörülő báj van minden újabb mozdulatban — s mint meggyőződhettünk róla, annyi sok nehéz, fáradságos mun­ka is. A törzsgárda három csinos tagjától: Kakucs Máriától, Slnkó Magdától és zájárult, hogy a játékvezető egy »szabályos-» 11-est és egy még szabályosabb gólt a KTE javá­ra nem adott meg. A 30. perc­ben rúgta a KTE az első gól­ját. Gacs távoli ívelt lövése a kapujából kimozduló kapus fe­lett a hálóba jutott 2:1. most már nyomasztóvá vált a kecskemétiek fölénye. A Kiegyenlítő gól a 38. perc­ben esett. Egy kipattanó labdát Zelenák mellel maga elé tett és nagy nyugalommal lőtte a hálóba. 2:2! Közben a kiállítás miatt tíz főre olvadt hazai csa­pat még jobban beszorult. A győztes gólt azonban már nem tudta a KTE megszerezni, pe­dig a második félidőben nyúj­tott játéka alapján győznie kel­lett volna. Meglepően jól játszott a KTE hátsó alakzata, amelyből Fekete és Vass tűnt ki különösem A csatársort csak a II. fél­időbeli játékáért lehet meg­dicsérni. A csapat kitűnő erőnléte biztató a jövőre nézve. Varga játékvezető néhány sorsdöntő hibát vétett a KTE terhére. NB III. Délkeleti csoport 1. Bes. Építők 14 9 5 — 36:12 23 2. J. Vasas 14 9 3 2 36:13 21 3. Gyula 14 8 3 3 35:16 19 4. Szóin. MTE 14 7 3 4 33:21 17 5. HMTE 14 7 3 4 29:19 17 6. Szegedi VSE 14 8 1 5 36:25 17 7. J. Lehel 14 6 5 3 26:19 17 8. Martfű 14 6 3 5 33:25 15 9. Csongrád 14 5 4 5 33:27 14 10. Orosháza 14 4 3 7 23:23 11 11. BCS. MÁV 14 4 3 7 20:35 11 12. Szóin. K. 14 3 5 6 21:37 11 13. Sz. Spart. 14 4 1 9 15:37 9 14. KTE 14 2 4 8 21:30 8 15. Szarvas 14 4 — 10 20:48 8 16. Szentes 14 S — 11 15:40 6 A forduló eredményei: Békéscsa­bai Építők—Jászberényi Vasas 0:0. Szegedi Spartacus—Gyulai MEDOSZ 1:0, Jászberényi Lehel—Szolnoki Ki­nizsi 1:1, Szolnoki MTE—Békéscsa­bai MÁV 3:1, Szegedi VSE—Oros­házi Kinizsi 5:2 Orosházán! Szarvas —MEDOSZ Hódmezővásárhelyi MTE 2:1, Csongrádi Petőfi—Szentesi Ki­nizsi 2:0 Szentesen, A Délnyugati NB III. eredményei Pécsi VSK—Siófoki MÁV 8:1, Ka­posvári Dózsa—Szekszárdi Petőfi 2:2, Szekszárdi Dózsa—Dombóvári VSE 2:1, Pécsi BTC—Pécsi Vasas 4:1. A Bajai Építők—Kaposvári MTE 3:1 (2:0), a Székesfehérvári M4V—Bajai Bácska Posztó 5:1 (3:1), valamint a Pécsi Bányász—Kiskunhalasi ME­DOSZ 6:0 (4:0) mérkőzésekről la­punk holnapi számában közlünk beszámolót. martfűi védelem ellen nenezen tudott eredményt elérni a KTE csatársora, Ehhez még az is hoz­Erő, szépség, hajlékonyság Megérdemelt nagyarányú győzelem KECSKEMÉTI DÖZSA—KISTEXT 5:0 (3:0) Kecskemét, 1200 néző, vezet­te: Pósfai. K. Dézsa: Gór *=- Tordasi, Határ, Kerepesi Morvay, Csordás — Gyenes; Vékony, dát. 1:0! Nem sokkal utána Gye­nes futott el a jobbszélen. Be­ívelt labdáját Vékony kapta, akinek nagyerejű lövése a jobb kapufáról a balra vágódott, és A csatársor »motorjai«: Szappanos és Vékony tűzharcban a labdáért, a KISTEXT 11-es pontján. onnan perdült a hálóba. 2:0! A 17. percben Szőczei futott el a szélen. Dobóhoz gurított, aki pár lépést tett, majd a tisztán álló Szappanosnak adta a lab­dát és a középcsatár most sem hibázott 3:0! A 40. percben nö­velhette volna előnyét a Dózsa; Gyenes fejesét Póta kapus csak kiütni tudta és a labda Sző- czed kezéről bepattant Termé­szetesen nem gól. Szünet után meglepő frissen kezdtek a vendégek. A 9. perc­ben Majszky erős lövését Gór csak szögletre tudta tolni. Negyedóra eltelte után is­mét a Dózsa irányította a játékot. Mindjobban fölény­be kerültek a kecskemétiek és a 20. percben megszerez­ték a 4. gólt is. Dobó ügyesen adott Szappanos elé, akinek hatalmas lövését Póta kapus kiejtette és a be­futó Gyenes nyugodtan a há­lóba helyezte. 4:0! A 27. perc­ben Szappanos csavart lövését Póta jól fogta. A 32. percben Vékony villámgyorsan futott el a jobbszélen. Pontos beadása a baloldalon három Dózsa-iátékost is tisztán talált, de mind a há­rom elszalasztottá a góllal ke­csegtető helyzetet A 44. perc­ben a baloldalon futott a tá­madás. Szőczei beadott labdája tisztán találta Dobót akinek a lövése beállította a végered­ményt A Dózsa ezen a mérkő­zésen egészen jó játékkal ör­vendeztette meg híveit Feltűnő volt a csatársor nagy lövőkedve; <