Petőfi Népe, 1961. november (16. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-01 / 258. szám

6. oldal 1961. november 1, szerda ♦ Szünet után kiütköztek az erőnléti hiányosságok az Építőkön BAJAI ÉPÍTŐK—SZEKSZÁRDI PETŐFI 1:1 <!:*) Két ellentétes félidőből ál­lott a mérkőzés. Baja, 1500 néző, vezette: Ré- czei. B. tpttök: Disztl — Heringer, Pán esi cs II.j Ulákity — Varga, Bality — Kreisz, Czegiédi, Pán- csies I., Poszlancsek. Ézsi. Edző: Onody Béla. Bajai támadásokkal kezdődik a mérkőzés, amire a vendégek gyors ellentámadással felelnek. Az 5. percben Pán esi cs II. elő­re irányzott lövésére a szek­szárdi kapus kifut, de a labda a jobb hátvéd lába alatt elgurul, a befutó Czeglédi a bal kapu­fa tövének rúgja, ahonnan a hálóba pattan. 1:0. Az első negyedóra teljesen az Építőké. A 24. percben Poszlancsek lö­vése a 16-os sarkáról alig ke­rüli el a jobb felső sarkot A 30. percben a bajai védelem té­továzik és Cser 20 méteres lö­vését Disztl a léc alól tolja szögletre. A félidő végén a szek­szárdiak támadnak. A második félidőt Építők-ro- hamok vezetik be. Kreisz szépen ad be és Poszlancsek kapásból nagy lövést ereszt a kapura. A 7. percben gyors szekszárdi tá­madás gördül a pályán, amely­nek végén középcsatáruk fél­magas lövéssel egyenlít A szek­szárdiak most nagyon feljön­nek, mert a bajai csatársor nem tudja tartani a labdát A 25. perc táján felszabadul a bajai kpu és veszélyes hazai támadás végén Ézsi a kapa szájából mel­lé lő. A 35. percben két veszé­lyes helyzet az Építők kapujá­nál, amit csak nehezen tudnak tisztázni a védők. A rö perc­ben Pán esi cs I. megszerezhetné a győzelmet, de a kifutó ka­pusba lő. ii. Az első félidőben a bajai csa­pat nagy kedvvel játszott és a vezetést meg is érdemelte. Szü­net után nagy nyomás neheze­dett a bajai védelemre, mert elől nem tudták tartani a lab­dát. Feltétlenül szükséges a ba­jai csapat, különösen a csatár­sor erőnlétének feljavítása. — Jók: Heringer és Pincsi cs II. Mohács, 1200 néző, vezette: Szabó; B. Bácska: Körmendi — Sza­bó, Pólyák, Brisztovics — Hor­váth. Welling — Gorjanácz, Marton, Ónody, Tüske I., Barta II. Edző: Fekete Kovács Győző. Tapogatózó játék után némi mezőnyfölényt harcolnak ki a mohácsiak, de támadásaikat a bajai védelem jól fedezi és gyorsan mennek át ellentáma­dásba, ami veszélyt, sőt gólve­szélyt jelent a hazaiak kapujá­ra A 7. percben Tüske, a 12- ben Marton hagy ki jó helyze­tet. A 19. percben Tüske a fél- vonalról ügyesen futtatja Már­tont. aiki a kifutó kapus mel­lett a jobb alsó sarokba gurít. 0:1. Eddig a mohácsi csatársor nem sok veszélyt jelentett. A 26. percben szerencsétlen kö­rülmények között születik meg az egyenlítés. A mohácsi bal- szélső éles szögből a kapu elé ível Körmendi aláfut a labdá­nak, ami éppen a kapu elé esik le, Brisrtavics ki akarja vágni, fa ünnepi műsor legnagyobb sporteseménye Jelentős sportesemény színhe­lye lesz a Nagy Októberi Szo­cialista Forradalom évforduló­ján Kecskemét. Megyénk kapta ugyanis az országos vidéki if­júsági súlyemelő csapatbajnok­ság megrendezés! jogát. A súly­emelő szövetség döntésében nagy szerepe van a Kecskeméti Spartacus sportolói sikeres sze­replésének. A bajnokságot november 6-án délelőtt 10 órakor rendezik a kecskeméti Üjkollégium torna­termében. Részt vesznek rajta Kecskemét, Kiskunhalas. Szom­bathely, Debrecen, Szeged, Mis­kolc és Szolnok súlyemelői. de lyukat rúg és a labdára esik, ami róla becsúszik a há­lóba. 1:1. A gól megzavarja a Bácskát és a következő percben egy jobboldalról beívelt labdát az ötösön fedezetlenül hagyott mohácsi balösszekötő a hálóba helyez. 2:1. A továbbiakban a fellelkesült hazaiak támadnak többet, de Körmendi jól véd. Fordulás után nagy erővel támad a Bácska, a levegőben lóg az egyenlítés. A Ili perc­ben egy vitatható szabadrúgás miatt Ónody vitába bocsátkozik a játékvezetővel, mire az ki­állítja. A bajai csapat számyasze- getten küzd és a 19. percben egy nagyszerű mohácsi támadás végleg eldönti a mérkőzés sorsát. A gól után ismét a bajai csapat támad, de Marton és Gorjanácz lövései elkerülik a kaput. A 31. percben Welling elől a 16-oson talpa- lással rúgják ei a labdát. A já­tékvezető nem sípol. Welling megjegyzést tesz. mire a játék­vezető őt is kiállítja. A negye­dik mohácsi gói a 42. percben esik. Több edzési lehetőséget a Bácskának MOHÁCSI TE—BAJAI BÄCSKA POSZTÓ 4:1 (2:« A sportakadémia első előadása Baján A múlt héten rendezte a bajai TST a sportakadémia első előadását mintegy negyven fő­nyi közönség jelenlétében. Fazekas István, a TST el­nökségi tagja a magyar sport 1962. évi feladatairól, a sport- mozgalom várható átszervezé­séről és a tömegsport fejleszté­séről beszélt Az előadást nagy vita követte, amelyben sok szó esett a tömegsport helyi ered­ményeiről, nehézségeiről és szá­mos egészséges javaslat hang­zott el. Mindenki helyeselte a tömegsport fejlesztését, de töb­ben súlyosan kifogásolták, hogy Jól „ellőtték” Brumel majdnem újabb vi­lágcsúcsot ugrott Londonban az OSZSZK—Anglia viadalon. A 221-et elsőre vette, aztán 226-ra tétette a lécet. Kiment a salak szélére, le­hajtotta fejét, koncentrált, aztán elindult. Ebben a pillanatban — durr! — elindult a női százasok me­zőnye. A dörrenés kizökkentette Valerijt, „magasan” verte a lé­cet. A rendezők sajnálkoztak, Brumel csak intett, semmi baj, majd másodikra. Megint lehaj­totta fejét, megint koncentrált, megint elindult. Félúton lehetett, amikor hir­telen „felrobbant” a lelátó. Taps dörrent, fütty, dobogás, bravó. Arthur Rowe altkor dobta 19,11-ét. A léc megint leesett. Igen, a világcsúcs néha csu­pán a rendezők tapintatán, talpraesettségén múlik. Persze — addig legyünk sze­gények míg Valeri j át nem ugorja azt a 226-ot... Baján nincsenek biztosítva a megfelelő előfeltételek, különö­sen a sportlétesítmények. A fel­szólalók elmondták, hogy tűr­hetetlenek, az ifjúság egészsé­gére károsak azok az állapotok, amelyek a sok kiváló sportolót nevelő Baja városában e téren uralkodnak. A felszólalók többsége sür­gette a sport egységes vezeté­sének megvalósítását. A mos­tani vezetés szétágazó, sok az irányító szerv. A részvevők száma és aktivi­tása azt bizonyítja, hogy az idén megnövekedett a sport­akadémia iránti érdeklődés Ba­ján is. Sajnálatos azonban, hogy a város hivatalos szerveinek képviselőit, a testnevelőket és a Bácska SE vezetőit nem lát­tuk a hallgatóság soraiban. A Bácska csapatának igen gyengék az edzési lehetőségei, ennek a következménye volt az­után, hogy két játékosának Hs felmond­ták a szolgálatot az idegei. Az eredmény kialakulásában közre játszóit a szerencse is. A második félidő elején a bajai csapat megfordíthatta volna a mérkőzés sorsát. Jók: Körmendi és Tüske L Az NB in. Délnyugati csoport állása 1. Pécsi VSK 9 « 1 — 25: 6 17 2. Pécsi BTC 9 6 1 2 20:13 13 3. Mohács 10 5 3 2 20:15 12 4. Bajai Építők 9 4 4 1 13: 7 12 5. Szív. MÁV 9 5 1 3 25:16 11 6. Kap. MTE 9 5 1 3 14:14 11 7. Dombóvár 9 4 1 4 18:13 9 8. Szeksz. Dózsa 9 3 3 3 12:14 9 9. Pécsi Bányász 9 3 2 4 14:13 8 10. H. MEDOSZ 9 3 2 4 9:10 8 11. Siófok 9 3 15 19:19 7 12. Bajai Bácska 9 3 15 12:19 7 13. Szeksz. Petőfi 9 2 3 4 8:17 7 14. Ercsi 10 2 2 6 12:22 6 15. Kap. Dózsa 9 2 — 7 12:23 4 16. Pécsi Vasas 9 1 2 6 4:16 4 Fontoljuk meg ismét Májusban, júniusban nem egy iskolában tapasztalhattuk, hogy a tanév végén már nem látták érdemesnek megkezdeni a nevelők a Ki lián-mozgalom szervezéséit. Készülünk a vizsgákra, nincs időnk ezzel is foglalkozni — mondták —■, majd őszre, ha kezdődik a tanítás, jobban ráérünk. Az akkori halogatók többsége azonban szeptemberben sem kezdett munkához. Most más a kifogás, s mi tagadás, ez indo­koltabb. Arra hivatkoznak ugyanis, hogy a Ki dán-mozgalom módosított szabályzata szerint a részvevők minden év elején meg kell újítsák nevezésüket — a nevezési díj újbóli befizeté­sével. A tanulók tehát várni akarnak januárig. Az eredeti szabályzat a nevezési díjat a befizetéstől számí­tott két esztendőre állapította meg. Ez józan, ésszerű állás­pont volt, s az anyagi természetű kifogásokat véleményünk szerint leszerelte. Az új intézkedés azonban azt eredményezi, hogy új nevezésekre ezután csak az év elején számíthatunk. To­vábbá ott, ahol sokszor éppen a vezetők hibájából még kevés pontot gyűjtöttek a vasjelvényhez, a részvevők kimaradnak a további munkából. Pedig két esztendő alatt bizonyára mégis csak megszerezték volna a vasjelvényt, s megszeretik a rend­szeres sportot. Gondolkodni kellene rajta, hogyan lehetne visszatérni az eredeti szabályzathoz. Megyei I. o. labdarúgó-eredmények nagy gólt lő. A Honvéd nem A bajnokság tizedik forduló­jában az otthon játszó csapatok győztek. így megszületett a ti- szakécskeiek első győzelme is. Feltűnő, hogy az egyik tavalyi bajnokjelölt, a Kalocsai Honvéd most a kiesés ellen küzd. Sza­badszálláson szenvedtek súlyos vereséget, aminek következté­ben a helyi honvéd csapat az élcsoportba tört: fel. A forduló egyetlen szépséghibája az Al- páron történt sajnálatos bot­rány, aminek következtében a mérkőzés félbeszakadt. Az ügy­nek a szövetség előtt lesz foly­tatása. Részletes eredmények: Kiskunhalasi MÁV—Izsák 3:1 (2:0) Kiskunhalas, 500 néző, vezet­te: Petrakamics. — Az első 20 percben nagy MÁV fölény ne­hezedik az izsáki kapuira. Ek­kor a hazai csapat nagyon szép játékot mutat. A 11. percben Tóth beadásából Savanya a há­lóba fejeL Két perc múlva ugyanő nagy helyzetet hagy ki. A 16. percben Barta egyéni ak­ció végén gólt ér el. — Szünet után is a MÁV irányit. A 22. percben Savanya fejesgólja vég­leg eldönti a mérkőzés sorsát. Az izsákiak jól hajráznak és a 41. percben jobbszélsőjük révén szépíteni tudnak. A halasi csa­pat legjobbja Savanya volt, míg a vendégeknél a közvet­len védelem működött jól. Kiskőrös—Jánoshalma 3:0 (2:0) Kiskőrös, 600 néző. vezette: Pénzes. — Kiskőrösi támadások­kal kezdődik a mérkőzés és a 3. percben egy szöglet utáni kavarodásnál az egyik jánoshal­mi védőjátékos ököllel üti ki a labdát. A büntetőt B. Ko­vács értékesíti. Állandósulnak a kiskőrösi rohamok és a 16. percben Megyeri szép gólt lő. — Fordulás után Jánoshalma nagy erővel támad, de a jó helyzete­ket is kihagyják csatárai, sőt a 11. percben 11-eshez jutnak, amelyet Bolemányi jó érzékkel kivéd. A félidő közepe táján feljön Kiskőrös és Szentgyö.'gyi lesről a hálóba talál. A vég­eredményt a 37. percben Szent- györgyi I. állítja be. — Jók: Paskó, Bolemányi. B. Kovács, illetve Juhász, Tan L Kecskeméti Dózsa II.— Soltvadkert 1:0 (1:0) Kecskemét. 500 néző, vezette: Kürtösi. — Két jóképességű csa­pat találkozása igen alacsony színvonalú játékot hozott. Fő­leg Soltvadkert nem erőltette magát. A Dózsa támad és ő is irányít, fölénybe kerül, de csak egy gólt tud elérni, mert csa­tárai mindent igen körülmé­nyesen akarnak megjátszani. A 18. percben esik a mérkőzést eldöntő gól, amikor Dobó át­játssza magát a vadkerti vé­delmen és a jobbsarokba he­lyért a labdát. — A második félidőben végig mezőnyjáték fo­lyik, anélkül hogy bármelyik kapunál is gólveszélyes helyzet alakulna ki. Jók: Czéh, Pálfi, Tóth M., illetve Mészáros és Hardi. Kalocsai Kinizsi—Kiskunfélegy­házi Honvéd 2:1 (1:0) Kalocsa, 500 néző, vezette: Zsámboki. — A második fél­időben látottak alapján ez a mérkőzés könnyen az egyik pontjába kerülhetett volna a Kinizsinek. Az első negyedórá­ban igen változatos mezőnyjá­ték folyik a pályán. A vendé­geknek egy gólhelyzetük ma­radt kihasználatlanul, míg a Kinizsi csatárok támadását két ízben is a kapufa menti. A fél­idő egyetlen gólja a 26. perc­ben esik Halász tízméteres lö­véséből. — Szünet után a Ki­nizsi érthetetlenül visszaesik. A Honvéd nagy lelkesedéssel küzd az egyenlítésért. A 11. percben egyenlíthettek volna, de három lépésről sem talál kö­zépcsatáruk a hálóba. A 15. percben Sipos II. 18 méterről adja fel a harcot, de csak szé­píteni tud a 31. percben Villá­nyi gyors aikciója végén. Jók: Ladjansaki, Muhart, Ramsics, illetve Jauk, Pajor és Villányi. Kalocsai Spartacus—Tompa 2:1 (Irt) Kalocsa, 300 néző. vezette: Badacsonyi. Az egész első fél­időben jobbára a két 16-os körött folyt a játék. A fél­idő egyetlen gólja Sipos 25 méteres lövéséiből esik. — Szü­net után a tompaiak a kezde­ményezők és már az első perc­ben egeynlítenek. amikor Sipos I. rövid hazaadását Gersdch el­csípi és közelről a hálóba gu­rít. A mérkőzést eldöntő gól a 20. percben esik. Sipos 1. 30 méteres szabadrúgását a tompái kapus röviden üti ki és a be­futó Ruf biztosan helyezi a há­lóba a labdát. A döntetlen igaz­ságosabb lett volna. Jók: Mo­hos II. Ruf, Sipos I, illetve Gregus, Simity. Simola. Tiszakécske—Kiskunhalasi Honvéd 1:0 (0:0) Tiszakécske. 300 néző, vezet­te: Fehér L. — A hazaiak nagy iramban támadnak és meglát­szik a csapaton a győzniakarás. Fölénybe kerülnek, s ezt a fö­lényt Baksa és Hummel kiha­gyott helyzete mutatja. — A második félidő elején is Tisza­kécske támad többet, de nem tudnak megbirkózni a kemény, sokszor durva halasi védelem­mel. A kemény játék következ­tében Rácz II. megsérül, úgy­hogy a hazaiak tíz emberrel küzdenek. A mérkőzés sorsa az utolsó percben dől el. amikor az egyik kitörő tiszakécskei já­tékost szabálytalanul tartják fel a vendégek. A büntetőt Rácz I. érvényesíti. A kécskei csapat fölénye alapján megérdemelte a győzelmet — Jók: a két Rácz és Baksa, illetve Rónai és Peha. Alpár—Bácsalmás 1:1 (1:0) félbeszakadt Alpár, 200 néző, vezette: Bo- ronkay. — Kiegyensúlyozott já­tékkal telik ed az első negyed­óra. A 19. percben Szepesi ki­tör a bácsalmási védőik között és a jobb alsó sarokba lövi az alpáriák vezető gólját öt perccel később megismétlődik a jelenet, de most a kapufáról lepattanó labda a gólvonalon áll meg és a védőknek sikerül felszabadí­tani. — Szünet után bácsalmási támadásokkal indul a játék. A 10. percben egy előrevágott lab­dára Süke ráfut. a 16-os előtt visszahúzzák, de belül esik el, s a játékvezető 11-est ad, amit Wachtler értékesít. A 18. percben veszélyes támadás az alpári kapu előtt. Kecskeméti kapus önfeláldoröan rávetődik és a ráfutó Süke megrúgja. A kapus elájul. Síikét a játékve­zető azonnal kiállítja. A levo­nuló Sükére az egyik néző meg­jegyzést tesz. mire Süke elég­tételt vesz. A közönség ekkor betódul a pályára, s ezért a játékvezető lefúja a mérkőzést. Szabadszállási Honvéd—Kalocsai Honvéd 4:0 (4:0) A Szabadszálláson Sólymos játékvezető vezetése mellett le­játszott mérkőzésről nem kap­tunk részletes beszámolót. ' A megyei I. oszt. bajnokság állása 1. Kai. Kinizsi 10 6 4 — 25 : 8 16 2. H. MÁV 9 7 1 1 20: 5 15 3. F. Bányászati 9 7 1 1 20 : 7 15 4. Bácsalmás 9 5 13 19:12 11 5. Szsz. Honvéd 9 4 2 3 18:14 10 6. Alpár 8 4 2 2 17:18 10 7. Soltvadkert 3 3 3 2 15:12 9 8. Kai. Spartacus 9 4 1 4 20:18 9 9. Kiskörös 8 4 — 4 17:19 8 10. Jánoshalma 10 3 2 5 17:19 3 II. Izsák 9 4 — S 12:15 8 12. Tompa 10 3 1 S 12:24 7 13. H. Honvéd 9 2 2 5 10:16 6 14. Kai. Honvéd 9 2 2 5 10:22 6 15. F. Honvéd 8 116 7:18 3 16. Tiszakécske 10 1 1 8 5:17 3 2. K. Dózsa II. 10 7 2 1 22:10—I« A Kecskeméti Dózsa H. eredmé- nyei a bajnoki táblázatban nem sze­repelnek. Az Alpár—Bácsalmás második fél­idő 18. percében félbeszakadt mér­kőzést nem számítottuk be a baj­noki táblázatba.