Petőfi Népe, 1961. szeptember (16. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-05 / 209. szám

V Hétvégi sporteredmények • A szófiai Universiade: Szófiában a magyar főiskolás versenyzők az utol­só két napon Igein sikeresen szere­peltek. Szombaton a magyar kard­csapat a döntőben 9:5-re legyőzte a Szovjetuniót, s ezzel megszerezte a vívásban a negyedik aranyérmet. Az atlétika zárónapján a magyar atlé­ták négy aranyérmet szereztek: ka­lapácsvetés: Zsivótzky 64,62, gerely- hajítás: Kulcsár 77,65, 200 m: Mi­hály!! 21.1, 5000 m: Pintér 1423,4. A vízilabdában Magyarország harmadik lett Jugoszlávia és a Szovjetunió mögött. Férfi kosarasaink a negye­dik helyen végeztek, miután Cseh­szlovákiától 63:61 arányban kikap­tak. — Az Universiade nem hivata­los pontversenyében Magyarország csapata a Szovjetunió és Japán mö­gött a harmadik helyen végzett. — /Magyarország mathond futóbajnok­ságát Kovács Zoltán (Bp. Honvéd) nyerte. Eredménye: 2 óra 41 perc 37 másodpere. Tenisz. A katowicei nemzetközi te­niszversenyen a férfi és a női egyes­ben Gulyás és Körmöczi győzött. ökölvívás. A bukaresti nemzetközi ökölvívó versenyen hat magyar ök­löző jutott az elődöntőbe. Sakk. A Bp. Vörös Meteor 10,52,5 arányban győzött a berlini Ober- echönewelde ellen: Kerékpár. A Mecsek Kupát a ber­lini Müller és a Berlini Dinamo csa­pata nyerte. Totóeredmények: 1, 1, x, 2, 1, Ki 1s x, 2, X, 2, X. A labdarúgó NB 1. állása 1. Tatabánya 6 5-^1 15: 6 10 2. Bp. Honvéd 6 4 — 2 16: 9 8 3. Bp. Vasas 6 3 1 2 16: 7 7 4. MTK 6 3 12 16:11 7 5. Ferencváros 6 2 3 1 7: 5 7 6. Ü. Dózsa 6 2 2 2 9: 7 6 7. Salgótarján 6 2 2 2 10:10 6 8. Dorog 6 2 2 2 8: 9 6 9. Komló 6 2 13 11:12 5 ■0. Csepel 6 2 13 10:16 5 *1. Győr 6 2 1 3 6dS 5 «2. Ózd 6 2 — 4 8:14 4 513. szeged 6 2 — 4 6:ll 4 44. Pécs 6 2 — 4 6:13 4 ' A forduló eredményei: Bp. Vasas «•-Szeged 4 a (2:1), Újpesti Dózsa— Dorog 1:1 (0:0), Tatabánya—Bp. Hon­véd 2d (1:0), Salgótarján—Ferencvá­ros 0:0, MTK—Pécs 2:0 (0:0), Komló «-Ózd 5:0 (1:0), Csepel—Győr 4 a (2:1) Cyőrött! KEI EX.X.E9TT£TX:s ]F®I,]EI>Ö KECSKEMÉTI TE—SZOLNOKI MTE 1:1 (1:0) Kecskemét. 1800 néző. Vezet­te: Dukai. KTE: Nyárt — Fekete, Soós, Szikszói — Gacs, Vass — Ben- se, Dezsőfi III., ‘Sziaibó I., Barta, Zelenák. Edző Seress Lajos. Sz. MTE: Sárkány — Tó vízi, Sári, Zalai — Török, Csaba — BánhidS, Paüai, Papp, Ungi, Cs. Farkas, Edző: Szántó Jó­zsef. Egy veszélyes KTE-beadás elsuhan az üres szolnoki kapu előtt. Sokat ígérőén kezd a KTE. Szöglet, majd egymás után De­zsőfi III., Zelenák és Barta bombáz a szolnoki kapura. A gól a levegőben lóg és a 12. percben meg is születik. Zele­nák jó labdát kap hátulról, ügyesen hozza fel és pontosan ad az ötösön tisztán álló Dezső- fihez, aki védhetetlen fejessel megszerzi a vezetést. 1:0! Két perc múlva csak a szerencse menti a KTE kaput. Papp az ötösről Nyári kezébe lő. A 16. percben Sárkány vetődve pró­bál menteni. Akadályozzák és közben a szolnoki hálóba ke­rül a labda. A játékvezető nem adja meg. A 25. percben érde­kes eset adódik. Vass „szökteti” a szolnoki Cs. Farkast, akinek alább négy tiszta gólhelyzete volt és könnyen megnyerhette volna a mérkőzést. A kaposvá­riak xestaktáikáját a játékvezető és a partjelző jóindulatúan él­nézte. Jók: Bakos, Hornyák és Várhegyi. A Délnyugati NB ül. eredményei: Kaposvári Dózsa—Szekszárdi Dózsa 4:0, Pécsi VSK—Mohácsi TE 6:0, Szekszárdi Petőfi—Siófoki MÁV ld, Székesfehérvári MÁV—Dombóvári VSE 3:0, Pécsi BTC—Pécsi Bányász 3:2. A Bajai Bácska Posztó—Ercsi Kinizsi 2:0 (2:0) és a Pécsi Vasas- Bajai Építők 0:0 mérkőzésekről la­punk holnapi számában adun/k rész­letes tájékoztatót. Sok gólhelyzetet hagyott ki a MEDOSZ KAPOSVÁRI MTE—KISKUNHALASI MEDOSZ 1:0 (1:0) Kiskunhalas - 1500 néző. Ve­rette: Szűcs. H. MEDOSZ: Bakos — Tóth 4., Várhegyi, Tóth II. — Hor­ry ák, Hirth — Sverla, Fenyvesi EL, Hődör, Csejtey, Jager. Edző: (Virágh István A halasi csapat lendült táma- ídásba és az I. félidőben meg­nyerhette volna a mérkőzést. ÍA 4. percben Fenyvesi II. egye­dül ugrik ki és 14 méterről a kifutó kapusba lő. A következő percben Hődör szökik meg, s a kaposvári kapus mintegy 30 méterre kifutva eléje élrúgással ment. Továbbra is a MEDOSZ van támadásban, s a 23. perc­ben Fenyvesi II. szépen tör ki, de lövő helyzetben a 16-oson felvágják. A játékvezető nem látta. A halasiak irányítják a (játékot és végül is ők kapnak gólt. A 38. percben a halasi vé­delem röviden fejel ki és a ka­posváriak balösszekötője gyor­san a hálóba lő. 1:0! A 44. percben Jager a fél vonalnál ki­ugrik, felviszi a labdát, s a 16-os tájékáról élesen a hálóba lő. A /játékvezető állítólagos les miatt mem adja meg. Szünet után kiegyensúlyozot­tabbá válik a játék, mégis in­kább a halasiak támadnak ve­szélyesebben. A 24. percben Ja­ger átverekszi magát a védő­kön, szabályos gólt lő, de a partjelző lest jelez. A 36. perc­ben Fenyvesi II. az ötösről is­mét a kapust találja el. A 40. percben az utolsó alkalom az egyenlítésre. Nagy kavarodás a kaposvári kapunál, sajnos, Hirth jó helyzetben hibáz. L A Halasi MEDOSZ-nak leg­helyezett lövését Nyárt csak óriási bravúrral tudja szögletre tolni. A KTE továbbra is fö­lényben van, gólhelyzeteket is harcol ki, de csatárai a legegy­szerűbb helyzeteket is túl körül­ményesen akarják megoldani, így azután a félidőben nem esik több gól. Szünet után megvál tozik a já­ték képe. A vendégek igen für­gén támadnak és a 8. percben gyors jobboldali támadást ve­zetnek, amelynek végén a KTE- kaputól rftintegy 20 méterre álló Pallai bombalövéssel egyenlít. 1:1! A 12. percben Pallai majd­nem megszerzi a vezetést is. Jól ugrik ki és az elébe futó és vetődő Nyári mellett az üres kapura gujrfft. Nyári gyorsan fel­ugorva, még a kapuvonalon el­csípd a hálóba tartó labdát. A 31. percben Tóvizi mintegy 50 méterről nagy erejű szabadrú­gást lő a KTE kapura. Nyári alig tudja fölé nyomni a labdát. Mezőnyjátékkal ér véget a mér­kőzés. Két ellentétes félidőt vívott a KTE a jó képességű szolnoki csapat ellen. Ügy indult a mér­kőzés, hogy gólokkal nyer a KTE. Sajnos, nem úgy folyta­tódott. A KTE csatárai támad­tak többet, de még a gólhely­zeteknél is tétováztak, úgyhogy a jól romboló szolnoki védelem az utolsó pillanatban menteni tudott. Szünet után a szolnokiak voltak jobbak és a döntetlent megérdemelték. A KTE-ből jók voltak: Nyári, Soós, Gacs és De- zsőfi XII. Dukai játékvezető igen gyen­gén és bizonytalanul vezette a mérkőzést és mindkét fél terhé­re, főleg a KTE szempontjából, igen sokat tévedett Fölényben a Bács megyeiek Vasárnap rendezte Kiskunfél­egyházán a Vasas Sportkör a Kiskun Kupa ifjúsági kötött­fogású biikózóversenyt. A ver­senyen Csongrád és Békés me­gye birkózói is részt vettek. A tíz súlycsoportban hat Bács me­gyei győzelem született, amelye­ken egyenlő arányban osztozott a Kiskunfélegyházi Vasas és a KTE birkózó szakosztálya. A versenyen igen színvonalas, ak­ciódús mérkőzéseket láthattunk. Az egyes súlycsoportok győz­tesei: 50 kg: Muskó (Szegedi VSE), 53 kg: Szűcs (KTE), 56 kg: Keserű (Félegyházi Vasas), 59 kg: Szama (F. Vasas), 62 kg: Kállai (KTE), 66 kg: Paulitska (F. Vasas), 70 kg: Balassa (KTE), 74 kg: Herczeg (Szegedi VSE), 79 kg: Morocz (Orosházi SP). Nehézsúly; Berta (Orosházi SP). Nyíregyháza, 5000 néző, ve­zette: Szegedi. Nyíregyháza: Hargitai I. — Gallé, Nagy, Lakatos, — Ha- vacs, Szokol, — Kovacsics, Pál, Ignéczi, Kaskötő, Aranyi, Edző: Szabó Géza. K. Dózsa: Czéh — Tordasi, Határ, Kerepesi, — Menczel, Csordás, — Kelemen II., Dobó, Szappanos, Vékony, Szőczei. Ed­ző: Molnár Ferenc. A több mint 250 km-es útra szombaton délután indult el a Dózsa. A gárda, főleg a fiata­labb játékosok, meglehetősen fáradtak voltak, amikor a mér­kőzés kezdetét vette. A 4. perc­ben esett a mérkőzés első gól­ja. Aranyi elfutott és a beadá­sát Kovacsics egy méterről fe­jelte a Dózsa hálójába. 1:0! Czéhnek fognia kellett volna a beadást. A gól után felváltva támadott a két csapat és a 15. percben Szappanos, akit ketten is őriztek, átkígyózott a védel­NB IH. Délkeleti csoport X. J. Lehel S 4 1 — 18: 5 9 2. Bcs. Építők 5 3 2 — 14: 4 8 3. J. Vasas 5 3 2 — 11: 7 8 4. Martfű 5 3 1 1 14: 5 7 5. Csomgrád 5 3 1 1 10: 8 7 6. SzoOn. MTE 5 2 1 2 12: 7 5 7. Gyula 5 2 1 2 9: 7 5 8. Szóin. Kinizsi 5 2 1 2 7:12 5 9. Orosháza 4 12 1 6: 5 4 10. Szentes 5 2 __ 3 9:10 4 11. HMTE 5 1 2 2 8:11 4 12. SZVSE 5 2 — 3 9:13 4 13. Bcs. MÄV 5 2 — 3 6:12 4 14. Sz. Spartacus 5 1—4 9:14 2 15. KTE 5 — 2 3 5:11 2 16. Szarvas 4 — — 4 3:16 0 A forduló eredményei: Békéscsa­bai Építők—Békéscsabai MÁV 2:0, Orosházi Kinizsi—Martfű 1:1, Jász­berényi 1/ehefr—Szentesi Kinizsi 3:0, Hódmezővásárhelyi MTE—Csongrádi Petőfi 2:2, Szolnoki Kinizsi—Jászbe­rényi Vasas 1:1, Szegedi Spartacus —Szarvas 3:2, Szarvasom Tömeg jelenet a szolnoki kapunál. A labda a hálóba jut, de a kapus akadályozása miatt nem érvényes a gól. Nem mindennapi e§et Levelet kaptunk Budapestről. Engedjék meg olvasóink, hogy minden kommentár nélkül kö­zöljük. Csupán annyit jegyzőnk meg elöljárójában: büszkék va­gyunk arra, hogy az eset ná­lunk történt; másrészt szívből reméljük, hogy az ilyesmi még­sem olyan ritka. „Nem mindennapi esetről sze­retnék beszámolni önöknek. Au­gusztus 27-én Fülöpszálláson jár­tam. A budapesti vonat indulá­sáig még volt elég időm, kimen­tem tehát a sportpályára. A Fülöpszállás—Csengőd mér­kőzésen kemény küzdelmet lát­hattam — minden durvaság nél­kül. A játékvezető partjelzők nélkül vezette a mérkőzést. Nagy volt a meleg, erős volt az iram, de ura maradt a mérkőzésnek. Lankadatlanul kísérte az akció­kat, jutott az eseményekkel ő is; szemmel tartotta ugyanakkor az egész játékteret. Minden apró szabálytalanságot észrevett, nem késett a dorgálással és olyan légkört teremtett, amelyben sen­ki sem mert hibát véteni, mert érezte, hogy hozzáértő és igaz­ságos ember kezében van a ve­zetés. Erélyes, jó fellépésű játékve­zetőt ismertem meg Fábri Já­nosban azon a mérkőzésen. Csak a nevét tudom, a képesítését nem ismerem. (Megyei I. oszt. — A szerk.); de a bíráskodáshoz a jelenlevő háromszáz nézővel együtt csak gratulálhatok. Ritka dolog, hogy mindkét csapat já­tékosai és vezetői megköszönjék a játékvezető munkáját. Fülöp­szálláson a mérkőzés után meg­tették. Sok mérkőzést, sok játékveze­tőt láttam már. Budapesten la­kom, ott vagyok a nagy csapa­tok nagy küzdelmeinél. Ilyen mérkőzést azonban csak nagyon keveset nézhettem végig. Őszin­tén örülök, hogy jó játékvezetők akadnak vidéken is. Kérem önöket, hogy gratulál­janak és sok-sok sikert kívánja­nak Fábri Jánosnak a nevem­ben." Palásti István Budapest, Béke út 76. sz. men, de nem adta át a labdát a tiszta helyzetben levő Vékony­nak és végül szerelték. Ezután Csordás nagy lövése jutott alig kapu fölé. A 23. percben egy összecsapás sarán Menczel meg­sérült Amíg a partvonal mel­lett ápolták, újabb gólt ért el a hazai együttes. Ezúttal a jobb­szélen indult a támadás és Kas­kötő tíz méterről fejéit a háló­ba. 2:0! Ez a gól láthatólag meg­zavarta a Dózsát de továbbra is fegyelmezetten játszott a csa­pat. A 26. percben Határ rosz- szul sikerült fejese alig ment a saját kapuja fölé. A 43. perc­ben 11-eshez jutott a hazai csa­pat Kerepesi kézzel ütötte el a labdát. Jogos 11-es. Szerencsé­re a középhátvéd lövése a ka­pufáról a kapu mellé jut. A 44. percben még javíthatott volna az eredményen a Dózsa, de Szőczeit lesen találta Vékony átadása. A Dózsa-játékosok kissé csüg­gedten vonultak pihenőre, de amikor a 1L félidő kezdetére kijöttek, már frissek és ismét bizakodóak voltak. Jól indult a játék. Vékony pontos labdájá­val Szőczei elfutott, majd éles lövést küldött a kapu fölé. A 4. percben ismét Vékony indí­tott támadást Kelemenhez ke­rült a labda és a jobbszélső 3 méterről fölé bombázott. A Dé­zsa-fölény állandósult és a 13. percben végre megtört a jég. Vékony—Csordás—Kelemen a labda útja és a jobbszél­ső mintegy 10 méterről a hálóba lőtt. 2:1! A gól után is többet támadott a Dózsa. A 18. percben Csordás lövése a kapufáról vágódott vissza. A kiegyenlítő gól a 25. perc­ben esett Mintaszerű támadást láthatott a közönség, amelyben Kerepesi, Szőczei, Csordás és Dobó vett részt. Dobó mellel maga elé tette a labdát, majd a kifutó ka­pus fölött higgadtan a há­lóba emelt 2:2! Néhány perc múlva Szappanos a vezetést is megszerezhette volna, de a védelemnek sike­rül felszabadítani. A 35. perc­ben Csordás nagy lövése jutott alig mellé. A második félidőben muta­tott játék alapján a Dózsa győzelmet érdemelt volna. Az első félidőben azonban meg­lehetősen szétesően játszott a csatársor. S a védelem sem állt ekkor feladata magaslatán. A két fedezet végig jól játszott, a csatársorban a második fél­időben láttunk néhány jó tel* jesítményt. Külön meg kell di­csérni Kelemen II. és Dobó já­tékát, hiszen a két gól szerzé­sében ők jeleskedtek. NB O. Keleti csoport 1. DVSC M II »: I I 2. Egyetértés «4—2 T: 4 * 3. Bp. Előre 6 4—2 19:14 8 4. Diósgyőr 6 3 2 1 8: 7 8 5. Cegléd 6 2 3 1 13: S 7 6. Láng-gyár 6 3 12 11:11 7 7. Miskolc 6 2 2 2 9: 6 « 8. DEAC 6 2 2 2 4: 4 6 9. Kecskemét 6 2 2 2 11:14 6 1«. Szolnok 6 2 1 3 14: 9 5 H. Nyíregyháza 6 1 3 2 6: 6 5 12. KISTEXT 6 2 13 10:14 5 13. G.-MÁVAG 6 2 1 3 6:15 5 14. Sz. Építők 6 2 — 4 7:13 4 15. Bp. Spartacus 6 2 — 4 8:17 4 16. Borsodi B. 6 114 4:93 A forduló eredményei: KISTEXT —Borsodi Bányász 2:1; Debreceni EAC—Debreceni VSC 1:0!, Bp. Előre —Szegedi Építők 3:0 Szegeden, Ceg­lédi VSE—Diósgyőri VTK 3:3, Szol­noki MÁV—Bp. Spartacus 5:0, VM Egyetértés—Ganz-MA VÁG 1:0, Mis­kolci VSC—Láng Gépgyár 4:0. A KTE birkózói ma, kedden este 7 árakor aa Űjkollégium tornatermében szakosztályi ülést tartanak. A tárgy fontosságára való tekin­tettel kérik a birkózók teljes számban való megjelenését* Szünet után jobb volt a Dózsa NYÍREGYHÁZA—KECSKEMÉTI DÓZSA 2:2 (2:0)