Petőfi Népe, 1961. május (16. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-03 / 102. szám

«. oldal 1961. május 3, szerda Hódmezővásárhely — 1200 néző — Vezette: Üjhelyi Hétfőn. K. Dózsa: Czéh — Tordasd, Határ (Tóth M.), Kerepesi — Menczel. Csordás (Jónás n.) — EoigfLert (Gye- nes), Laczi II. (Szappanos), Vékony, Szőczey, Rozgonyi. — Edző: Szabó Géza. Igen rossz, mély, sáros talajon folyt le a kőt csapat barátságos jel­legű mérkőzése. A Dózsa játékán meglátszott az előző napi nehéz bajnoki mérkőzés. Ezzel szemben a HMTE vasárnapi, gyulai mérkőzése elmaradt, s így pihenten játszhattak. Az I. félidő nagyobb részében a hazaiak támadtak. A Dózsa bágyad­tan küzdött. — Szünet utaán vala­mivel frissebben ment a játék a kecskeméti csapatnak, ami a négy új játékosnak is köszönhető. A mérkőzés góljait Rozik 2, Nagy- némedi 2 Sándor, illetve Rozgonyi 2 lőtték. Iramos, szép mérkőzés — nehéz talajon KECSKEMÉTI DÓZSA—ÓZDI KOHÁSZ 1:1 (1:0) Kecskemét — 4000 néző, •— lanatban megtorpan. A 34. Vezette: Wottava. percben megszületik a Dózsa K. Dózsa: Czéh — Tordasi, gólja. Határ, Kerepesi — Menczel, Csaknem az alapvonalnál Csordás — Englert, Laczi II. a 16-osról Laczi II. szabad­Laczi n. jól irányított szabadrúgását Vékony besarkallja az ózdi kapu bal alsó sarkába. (Rajnai János felvételei.) Vékony, Szőczey, Rozgonyi Edző: Szabó Géza. Özd: Olaj — Budai, Szurdok! X., Hajner — Frenkó, Ferdi­nand — Borbás II., Szemdrei, Zalai, Kismarton, Szurdoki II. Edző: Kálnay László. Kitűnő futballidőben, de igen nehéz talajon Dózsa-táimadások- kal indul a mérkőzés és már az 1. percben alig tudja Olaj szögletre tolni Szőczey fejesét. Eléggé változatos az iram. Mindkét fél igen óvatosan ját­szik, ennek ellenére is renge­teget csúszkálnak a játékosok, A 27. percben veszélyes sza­badrúgás a szögletzászlótól, sze­rencsére Borbás az utolsó pil­Felzárkózott a kőzépcsoporthoz a Határár KKHALASI HATÄRÖR DÓZSA—BONYHÁDI VASAS 2:0 (1:0) (ílnntfii ipart ere dmétty.ik Kosárlabda. A belgrádi Európe- bajnoCtaságom a magyar csapat, óriási meglepetésre, ©4:63 (24:40) arányú ve­reséget szenvedett az NDK együtte­sétől. Ezzel minden valószínűség sze­rint elveszítette az esélyét a döntőbe jutásra. Röplabda. A Moszkvában vendég­szereplő magyar férfi és női nöp- labd a-válogato fct egyformán 3:1 ará­nyú vereséget szenvedett a Szovjet­uniótól. Súlyemelés. Súayemelőinfc Mün­chenben az öt nemzet válogatott mérkőzésén a hét súlycsoport közül ötben győzitek, kettőben másodikak lettek, s így fölényesen nyerték a nemzetek közötti pontversenyt. Teke. Magyarország férfi és női tekeválogatott csapata szombaton és vasárnap Jénában játszott országok közötti válogatott mérkőzést az NDK-val. A női mérkőzést, nagy meglepetésre, a magyar csapat nyer­te 2384:2382 arányban, míg a fér­fiaknál a németek győztek 5285:5099 arányban. Birkózás. A bukaresti nemzetközi birkózóversenyen Pólyák és Hollós! súlycsoportjában első helyen vég­zett. Atlétika. Az Üjpesti Dózsa atléti­ka! versenyén a női diszkoszvetés­ben Kontsek 51,53 m-nel új országos csúcsot ért el. Vízilabda. NB I-es eredmények: Üj pesti Dózsa—Szolnoki Dózsa 3:2, FTC—Vasas Izzó 11:6, Bp. Honvéd— Csepel Autó 4:1 Egri Dózsa—MTK 9:4, Bp. Spartacus—'Bp. Vörös Me­teor 5:2. ökölvívás. NB X. Bp. Honvéd—Ka­posvári Dózsa 11:9. MEDOSZ Hmvásárlielyi MIÉ - Kecskeméti Dózsa 5:2 (2:0) Bonyhád, 600 néző, vezette: Bácsván. Határőr: Nagy I. — Csejtei, Majuikó, Mészáros — Nádas, Sallai — Rostás, Fenyvesi II., Szabó, Ungi, Jager. — Edző: Kucsera Márton. A Határőrnek ismét tartalé­kosán kellett ki állnia, s emiatt valósággal felforgatták a csa­patot. Az edző taktikai utasítá­sait azonban a csapat betar­totta, s szép játékkal, biztosan győzött. Az első tíz percben a játék kiegyenlített volt. A 14. percben egy Ungi—Szabó—Rostás akció végén szép csellel lerázza Ros­tás a rátámadó balhátvédet és az ötösről a léc alá lo. 1:0! A hátralevő időben inikáibb a bonyhádiak irányítanak. A második félidőben a csapat a taktikai utasításhoz híven, bárom fedezettel játszott. A 25., 27. és 33. percben Fenyvesi el­fut és a védőket lerázva, mind- háromszor a kapusba gurít A Bonyhád végig lelkesen küzd és többször veszélyesen tá­mad. A 40. percben azonban Szabó szép labdát ad jobbra Rostásnak, 6 kicselezi a rátá­madó balhátvédet és éles szög­ből a felső kapufára lő. A ki­pattanó labdát UngS a hálóba vágja. A Határőr győzelme taktikai győzelem volt. Tár a csatársor igen sok tiszta helyzetet kiha­gyott. a taktikai utasítások be­tartása eredményesnek bizo­nyult. Jók: Majufcó, Szabó, Fenyve­si II. NB IU. Délnyugati csoport 1. KMTE 34 16 4 S 54:28 34 2. K. Kinizsi 24 14 5 5 61:27 33 3. B. Bácsika 24 12 7 5 50:28 31 4. PVSK 24 12 7 5 41:24 31 5. Szí. MÁV 24 12 6 6 53:36 30 6. Csepel Autó 24 12 4 8 42:38 28 7. P. Vasas 24 11 5 8 32:35 27 8. K. Dózsa 24 11 4 9 45:38 26 9. Szekszárd 24 10 5 9 47:49 25 10. B. Építők 24 8 5 11 26:36 21 11. H. Határőr 24 8 4 12 28:47 20 12. P. Bányász 23 6 5 12 28:36 17 13. PEAC 24 5 6 13 43:51 16 14. K. Honvéd 24 5 5 14 29:50 15 15. Máza 24 5 5 14 30:53 15 16. Bonyhád 23 4 5 14 24:57 13 A forduló eredményei: KMTE— Máza 2:0, PVSK—PEAC 2:1, Csepel Autó—Kaposvári Kinizsi 1:1, Kapos­vári Dózsa—Pécsi Vasas 5:0 Szek- szárd—Pécsi Bányász 2:0, Székesfe­hérvári MÁV—Kaposvári Honvéd 5:1. rúgást ível be és Vékony jó érzékkel, sarokkal a hálóba vágja a labdát. 1:0! A félidő egyetlen eseménye még, hogy a 44. percben Sző- czey bombalövését Olaj alig tudja szögletre tolni. Szünet után az első negyed­órában a Dózsa van lendület­ben és úgy látszik, hogy meg­nyerik a mérkőzést. Sajnos, a lövésekkel nem volt szerencsé­jük és az ózdi kapus is nagyon jó napot fogott 'ki. Mindinkább feljönnek a vendégek és most ők irányítják a játékot. Lelke­sen küzdenek és a 32. percben sikerül egyenlíteniük. Egy kapu előtti kavarodás­nál Kerepesi röviden szaba­dít fel. A labdát Szurdok! II. csípi el és a meglepett Czéh mellett a balsarokba lövi az egyenlítő gólt. 1:1! A gól után Szurdoki I. (szerin­tünk Budai) megsérti a part­jelzőt, mire a játékvezető ki­állítja. A 44. percben Vékony megszerezhetné a győzelmet, de az üres kapura irányított feje­sét Hajner pontosan a vissza­futó Olaj kezébe fejeli. A Kecskeméti Dózsa javuló formában levő csapata mind­végig nagy harcot vívott a baj­nokságra törő ózdiakkal. A Dó­zsának volt valamivel több helyzete, mégis a nagyszerűen küzdő ózdiak a döntetlent meg­érdemelték. A Dózsa legjobbjai: Csordás. Kerepesi, Szőczey, Határ. Wottava játékvezetőnek igen nehéz dolga volt mindig helye­sen ítélkezni. Mindenesetre sors­döntő hibát nem csinált. NB II. Keleti csoport 1. G.-MAVÁG 24 13 9 2 43:15 35 2. Szolnok 24 13 7 4 53:26 33 3. Ózd 24 13 6 5 38:24 32 4. BVSC 24 13 3 8 47:28 29 5. Miskolc 24 10 6 8 31:29 26 6. Egyetértés 24 7 10 7 28:25 24 7. Pénzügyőr 24 8 8 8 30:31 24 8. Kecskemét 24 8 8 8 28:32 24 9. Cegléd 24 6 10 8 24:40 22 10. Bp. Elére 24 8 5 11 29:34 21 11. Nyíregyháza 24 7 7 10 13:23 21 12. Bp. Spart. 24 6 7 11 30:37 19 13-14. Diósgyőr 24 5 9 10 25:35 19 13-14. Borsodi B. 24 6 7 11 20:28 19 15. SZVSE 24 7 5 12 27:39 19 16. Jászberény 24 7 3 14 24:44 17 A forduló eredményei: G.-MAVAG —VM Egyetértés 2:0, Szolnoki MÁV —Ceglédi VSE 3:1, Jászberényi Va­sas—Budapesti VSC 3:2, Nyíregyháza Spartacus—Miskolci VSC 0:0, Pénz­ügyőrök—Bp. Spartacus 2:0, Szegedi VSE—Bp. Előre 1:1 Borsodi Bányász —Diósgyőri Bányász 3:1, Miskolcon. Totóeredmények: 2, x, x, 1, 1, 2. 1, 1, törölve, x. törölve törölve. 2, 2, törölve, 1. A második helyen végeztek a kecskeméti súlyemelők Szegeden Vasárnap rendezték meg Sze­geden a Spartacus sportkörök országos felnőtt súlyemelő baj­nokságát. A bajnokságon Kecs­kemétről a Spartacus és a Ka­tona József Gimnázium össze­vont, héttagú csapata vett részt. Annák ellenére, hogy felnőtt bajnokságon indultak, a hét ver­senyzőből csak egy volt felnőtt korcsoportos: Bonyhai Gábor, a többiek még ifj úsági verseny­eik. A bajnokságon a kecskemé­tiek a második helyen végeztek. összteljesítményük 1307 kg, test­súly-levonással. — A teljesített eredmények igen szépek, külö­nösen az ifjúsági korcsoportban, amelyhez a versenyzők nagy ré­sze tartozott. A bajnokság alatt a következő új megyei csúcsok születtek: Mészáros (pehelysúly) nyomás­ban: 82,5 kg. Könnyüsúlyban: Bonyhai lökésben 107,5 kg. Gu- bisd (Katona Gimn.) szakításban 87,5 kg. Középsúly: Lakos (Ka­tona Gimn.) lökésben 107,5 kg. Szép játék és győzelem Rotterdamban MAGYARORSZÁG—HOLLANDIA 3:0 (3:0) Labdarúgó-világbajnoki selejtező-mérkőzést játszott egy­más ellen a két nemzet válogatott csapata. A mérkőzést va­sárnap délután Rotterdamban 65 000 néző előtt játszották le. A nagy fontosságú találkozón magyar győzelem született. A 23. percben Sándor, egy perccel később Fenyvesi dr., majd a 37. percben Tichy lövése jutott a holland válogatott hálójába. Ekkor legjobb napjaira emlékeztető stílusban játszott a magyar csapat Szünet után már nem ment olyan jól a játék és bár helyzetei ekkor is akadtak a magyar együttesnek, a 3:0-s ered­mény a mérkőzés végéig nem változott. A magyar válogatott az alábbi összeállításban vívta ki a szép győzelmet: Grosdcs — Mátrai, Sipos, Dálnoki — Solymosi, Kotász — Sándor, Göröcs, Kucharszki, Tichy, Fenyvesi dr. Válogatottunk legjobbjai voltak: Kotász (a mezőny leg­jobbja), Grosdcs, Mátrai és Kucharszki. Végig sportszerű küzdelemben győzött a Bácska BAJAI BÁCSKA POSZTÓ—BAJAI ÉPÍTŐK 4:2 (3:2) Baja, 2800 néző. — Vezette: Rozsnyai. B. Bácska: Körmendi — Boh­ner, Ihos II., Bisztrovics — Hor­váth, Borsodi — Barta I., Barta II., Ónody, Dujmov II., Welling. Edző: Fekete Kovács Győző. B. Építők: Disztl — Varga, Pancsics, Ulakity — Nagy, He- ringer — Kreisz, Poszlancsek, Czeglédi, Boros, Ézsi. Edző: Ónody Béla. Építők támadásokkal indul a játék, majd változatos mezőny­játék után a 9. percben Dujmov II. váratlan erős lövése az Épí­tők kapujában köt ki. 1:0! — Nem sokáig örülhet a vezetés­nek a Bácska, mert a 13. perc­ben Kreisz elfut és éles lövése a kapus mellett a hálóba talál. 1:1! A 22. percben újra vezetés­hez jut a Posztó. A mély tala­jon a labda leragad és az Épí- tők-védelem nem tud felsza­badítani, és Horváth a 11-es tá­járól védhetetlen gólt lő. A 31. percben 11-eshez jut az Építők. A büntetőt Czeglédi az elmoz­duló Körmendi mellett a jobb­sarokba vágja. 2:2! A 40. perc­ben Barta I. 15 méterről lőtt labdájával vezetést szerez. 3:2! Fordulás után nagy erővel támad a Bácska. Előbb Ónody- nak van jó helyzete — ered­mény nélkül, majd az 5. perc­ben Dujmov II. végleg bebiz­tosítja a Posztónak a győzel­met. 4:2! A továbbiakban vál­tozatos mezőnyjáték után az Építők támadnak valamivel többet, de javítani nem tud­nak, mert a 16-oson belül so­kat bizonytalankodnak. A Bács­ka is kevesebbet támad, inkább az eredmény tartására törekszik Welling a 43. percben megsérül és végleg kiáll. A rossz idő és a csúszós ta­laj ellenére eléggé iramos és változatos küzdelmet láthatott a közönség a II. félidő köze­péig. A rangadó mindvégig sportszerű keretek között folyt le. — Jók: Ihos II., Horváth, Borsodi, Barta I., illetve Varga, Nagy, Hetlinger es Kreisz. Biztosan győzött a KTE KECSKEMÉTI TE—KKFÉLEGYHÁZI ÉPÍTŐK 4:0 (2:0) Kecskemét — 800 néző — ve­zette: Farkas L KTE: Nyári — Fekete, Bitó, Szikszai — Mészáros I., Vass — Dezsőfi III., Szabó, Berta, Barta, Zubek. Edző: Hauser Jenő. lálja el. A nehéz talajon ella­posodik a játék. Sokat csapkod­nak a csatárok. Nem pontosak a lövések. A félegyházi csapat teljesen visszaesik. Az utolsó gól a 41. percben esik, amikor Barta szabadrúgását Aimási kapus védhetetlenül vagja saját hálójába a KTE—Félegyházi Építők mérkőzésen. F. Építők: Aimási — Bense, Cserkó, Par dói I. — Vereb, Jó­kai — Parádi II., Makai, Csen- ki, Hever, Piszman. Edző: Mol­nár Ferenc. Csaknem végig esőben ját­szott mély, csúszós talajon a két csapat. A nehéz talajt a KTE bírta, jobban. Már a 2. percben megszerezte a vezetést a KTE Vass egyéni akciójából. A KTE továbbra is támad és a 10. percben megszületik a 2. gól is. Barta jobbsarokra irá­nyított szabadrúgásért Aimási kapus saját hálójába lövi. To­vábbra is a KTE támad. A fél­egyháziak csak szórványosan jutnak el a KTE 16-osáig. A 26. percben szépíthettek volna. Pa­rádi II. erős lövését Nyári előbb a kapufára, majd onnan szög­letre tolja. Könnyen gól lehe­tett volna. A félidő végéig me­zőnyjáték folyik KTE-fölénnyel. A II. félidő három KTE-szög- lettel kezdődik. A 12 .percben Barta két csel után szépen he­lyezett gólt lő. 3:0! A következő percben Berta előtt üres a ka­pu, mégis az oldalkapufát ta­Barta nehéz szögből a kapus hasa alatt a hálóba talál. A fiatalokkal teletűzdelt fél­egyházi csapat nem tudott ve­szélyes lenni a javuló KTE csa­patának. A KTE-ből Barta, Sza­bó, Váss és Bitó játéka emel­hető ki. A félegyháziak közül Parádi I., Vereb és Makai ját­szott jól. NB in. Délkeleti csoport 1. Sz. Építők 24 14 5 5 45:24 33 2. KTE 24 12 6 6 36:23 36 3. Szóin. MTE 24 12 5 7 50:27 29 4. Csomgrád 24 12 5 7 49:33 29 5. Orosháza 24 9 11 4 29:23 29 6. Sz. Spart. 24 10 8 6 45:3« 28 7. Gyula 23 10 7 6 42:30 27 8. J. Lehel 24 9 6 9 49:42 24 9. Martfű 24 10 3 11 42:46 23 10. HMTE 23 9 5 9 49:56 23 11. Bcs. Építőik 24 9 4 11 34:40 22 12. Szarvas 24 8 4 12 35:42 20 13. T. Fáklya 24 6 8 10 24:36 20 14. Makó 24 5 10 9 21:34 20 15. Bcs. Agyag. 24 5 7 12 21:50 17 16. F. Építők 24 2 4 18 16:51 8 A forduló eredményei: Szegedi Építők—Szegedi Spartacus 2:1, Szol­noki MTE—Békéscsabai Agyagipar 8:0, Csongrád—Jászberényi Lehel 2:1, Orosháza—Makó 03), Martfű—Török­szentmiklósi Fáklya 5:1, Békéscsabai Építők—Szarvas 3:0. A Gyula—HMTE mérkőzés, a játékvezető meg nem jelenése miatt elmaradt