Petőfi Népe, 1960. augusztus (15. évfolyam, 181-205. szám)

1960-08-31 / 205. szám

I960, augusztus 31. szerda ft oldal Értékes pontot hozott el Pécsről a Bácska PÉCSI VSK—BAJAI BÄCSKA POSZTÓ 1:1 (0:0) Pécs — 600 néző — Vezette: Val- 1kár. B. Bácska: Körmendi — Bohner, Ihos II., Bisztrovics — Borsodi, Barta — Gorjenacz, Huth, Welling, Dujmov n., Ikotity. — Edző: Fekete- Kovács Győző. Mindjárt a pécsiek lépnek fel tá­madólag. A Bácska erre számít és biztonsági játékra rendezkedik be. Szórványos támadásokkal kísérlete­zik a bajai csapat és ezeket csak­nem valamennyit hosszan előrevá­gott labdákból indítja el. így tör­tént, hogy — bár a pécsiek vannak fölényben — a 19. percben egy ilyen előrevágott labdát Welling jó hely­zetben az Üres kapu mellé lőtt. A félidő végéig a pécsiek voltak fö­lényben. Szünet után a levegő egy kissé lehűlt és ez használt a játék szín­vonalának és mindkét csapat játék­kedvének is. A küzdő felek jól át­gondolt támadásokat indítottak az ellenfél kapuja ellen. A 18. percben egy ártatlan szöglet a Bácska ka­puja előtt. A rúgást a 11-es pontra irányítja a pécsi jobbszélső. A lab­dára kifut Körmendi, de a nagy tö­mörülésben nem tudja elérni. A lab­da tovább repül és Mohácsi fejese a hálóban köt ki. A 21. percben a Bácska ér el szögletet. Wel­ling lövi és a labda a felugró játékosok feje fölött a pécsi kapus ujjait érintve jut a hálóba. 1:1! A 26. percben a Bácska megszerez­hette volna a második pontot is. Huth kitör. Lövése az elébe vetődő kapusról elébe pattan. Az össze­kötő átemeli a labdát a fekvő ka­puson, majd maga Is átugorja és úgy lövi a hálóba. A játékvezető a teljesen szabályos gólt nem adta meg. Később viszont egy jogos 11-est nem ad meg a pécsiek Javára^ Me­zőnyjátékkal ér véget a félidő. A mérkőzés igazságos döntetlennel végződött. A Bácska II. félidőbeli feljavult játékával és nagy küzdő­képességével megérdemelte az egyik pontot. Jók: Ihos II. és Welling. Az első félidőben nyerhetett volna az Építők PÉCSI BÁNYÁSZ—BAJAI ÉPÍTŐK 2:1 (0:0) Baja, 2000 néző, vezette: Dobsza. B. Építők: Disztl — Ulakity, Var­ga, Major — Heringer, Poszlancsek — Kreisz, Czeglédi, Rizsányi, Teket, Ézsi. — Edző: Tamási László. Hazai támadásokkal kezdődik a mérkőzés, majd a 6. percben Disztl keze között kicsúszik egy éles ft vés, végig gurul a vonalon, de a pécsi csatárok lemaradnak a jó helyzet­ről. Ézsi lövése kap nagy tapsot. Majd egymásután Kreisz. Rizsányi és Teketnek van jó helyzete — minden eredmény nélkül. A fél­idő közepén Rizsányi óriási helyzet­ben a kifutó kapusba lő. Ezután ve­szélytelen pécsi támadások követ­keznek. A 35. percben vezetéshez juthatna az Építők. Czeglédi jól megy el. beadása pontosan Rizsányi elé kerül, s a köz ép csatár bomba­lövését a kapus és a kapufa szög­letre menti. Nagy iramban kezdi a második félidőt a bajai csapat. A 4. percben Czeglédi átjátssza magát a pé- 'sl védőkön és a kifutó kapus mellett a jobb felsősarokba emeli a labdát. 0:1! A 14. percben a pécsi jobbösz- czekötő egyedül tör kapura, a 16-os táján a labdára lép és elesik. Nagy szerencse! A 28. percben Varga a félvonal táján rosszul hárít, a pécsi középcsatár kitör és egyenlít. 1:1. A Mélykútról jelentem... (Tudósítónktól.) Mint ismeretes, a mélykúti labda­rúgó-csapat kiesett a megyei I. osz­tályból A mélykúti labdarúgók és a szurkolók azonban nem kesered­tek el, s az a közös vágyuk, hogy újra visszakerülhessenek az I. osz­tályba. A labdarúgók edzésének irányítását a községben közkedvelt Nagy Elemér vette át. Két játé­kosunk. Hamos Ferenc és Balogh Ignác 14 évi labdarúgás után vég­leg visszavonult a sporttól. Bonder és Fenyvesi hűtlenül elhagyta a csa­patot. Minden bizalmunk most az új ed­zőben van, aki szíwel-lélekkel fá­radozik egy új, egységes csapat ki­alakításán. A fiatalokból szeretne erősíteni, s nem ritka az olyan ed­zés, amikor községünkből 30—40 fia­tal is ott található a labdarúgó pá­lyán. Goczol Péter bRjatak most fellángolnak. Czeglédi kitör, a 16-oson felvágják, de a ba- jaiak szabadrúgása a sorfalon el­akad. A 30. percben Poszlancsek eldönthetné a mérkőzést, de az üres kapu mellé lő. A következő perc­ben eldől a mérkőzés sorsa a pé­csiek javára. A veszélyes pécsi kö­zépcsatár ismét kitör és éles lövése Disztl kezei között a hálóba jut. 2:1. A 39. percben Czeglédinek még egyenlítési alkalma nyílik, de nehéz helyzetből mellé lő. A bajai csapat az első félidőben megnyerhette volna a mérkőzést, de csatáraik nem tudták kihasználni az adott alkalmat. Egyébként a csatár­sor és a védelem között — főleg szünet után — állandóan nagy űr volt, ami károsan éreztette hatását a csatársor munkájában. — Jók: Poszlancsek és Ézsl. A Délnyugati csoport állása 1. K. Kinizsi 4 3 1 — 17: 3 7 2. Bajai Bácska 4 2 2 — 10: 6 6 3. P. Vasas 4 3—14:46 4. P. Bányász 4 2 1 1 11: 8 5 5. Szekszárd 4 1 3 — 12:11 5 4. PVSK 4 1 2 1 4: 4 4 7-8. KMTE 4 12 15:54 7-8. Szív. MÁV 4 1 2 1 4: 4 4 9. K. Honvéd 4 1 2 1 5: 7 4 10. Csepel Autó 4 2 — 2 8:12 4 11. PEAC 4—31 9:10 3 12. K. Dózsa 4 112 8:11 3 13. Bonyhád 4 — 3 1 7:11 3 14. Kiskh. Határőr 4 112 2:63 15. Bajai Építők 4 1 — 3 4: 7 2 16. Máza 4 — 1 3 5:10 1 K = Kaposvár, P - Pécsi: A Kiskunhalasi Határőr lesz a Kecskeméti Dózsa edzőtársa Szerdán délután fél 5 órai kez­dettel a Kecskeméti Dózsa edzőmér­kőzést játszik a belső városi pá­lyán. A Kiskunhalasi Határőr jó ké­pességű NB Hl-as csapatát látja vendégül. Kiilön autóbuszt indít a KTE Kiskunfélegyházára A Kecskeméti TE külön autóbuszt indít a vasárnapi Kiskunfélegyházi Építők—KTE labdarúgó-mérkőzésre. Jelentkezni augusztus 30-án, kedden estig lehet a KTE helyiségében. rmnnnnnnnnnnanaoaaacoaaaaaaamaaaaagoaagnDD 1 Termelőszövetkezetek, § I figyelem! § 0 R § Az 1961. évi kukoricatermésre □ szállítási szerződést lehat kötni a TERMÉNYFORGALMI VÄLLALAT kirendeltségeivel, j A szerződés határideje 1960. szeptember 13. H A szerződött termelőszövetkezetek minden 150 kg májusi p n „ , , n p morzsolt kukorica után a rendes műtrágya-ellátáson felül □ □ 100 kg műtrágya vásárlására nyernek igény jogosultságot. □ R Érdemes kukoricaszállításra szerződést kötni R □ □ BÄCS-KISKUN megyei terményforgalmi V. R R 2008 □ ] c jooDDoaDDDC’rr’ponnaQnannnnonnnnnnnDDODDaDDQQ Mozik Műsora augusztus 31-én, szerdán: Baja Központi: Sikoly az utcá­ról, Baja Uránia: Két emelet boldogság, Bácsalmás: Ellopták a hangomat, Dunavecse: A pa­rancsnok, Izsák: Kezedben az élet, Jánoshalma: Vidéki lány, Kalocsa: A rab madár, Kecel: A nagybácsim, Kecskemét Ár­pád: Fehér rénszarvas, Kecske­mét Városi: Rangon alul, Kis­kőrös: Hely a tetőn, Kiskunfél­egyháza: Láthatatlan kötelék, Kiskunhalas: Ketten a nagyvá­rosban, Kiskunmajsa: Ítélet ma­gánügyben, Kunszentmiklós: A nap mindenkinek világít. Mély­kút: Téves kapcsolás. Szabad- szállás; Öngól, Tiszakécske Pe­tőfi: Mesterdetektív, Tiszakécske Tisza: A szultán fogságában. Apróhirdetések 50 ÉV körüli asszonyt keresek gyer­mekek mellé. Kecskemét Mihó utca 2. szám. 2056 125-ÖS tokozott Danuvia eladó. — Izsák, Deák Ferenc utca 2. 3460 TERMELŐSZÖVETKEZETEK, állami vállalatok, magánosok részére is mindennemű ácsmunkák kivitelezé­sét vállalja a Mélykúti Vegyes és Építő Ktsz. 2055 GÉPÍRÁST és -német fordítóst vál­lalok. Baditz, Miskolc, Tass utca 15. szám. 2051 O P EL-OLIMPIA teljesen felújítva, fűtéssel, eladó. Gárdos. Kalocsa, Tö­möri u. 17. Tel.: 380. 2028 BÚTOROZOTT szoba két személy részére kiadó. Kecskemét, Kupa u. 22. szám. 3459 AZ ALANTI jeligékre levél van a kiadóban: «-Békesség«, ►►Megértés«, »Nem bánja meg«. NAPPALI gondozásra kásg yérméket vállalok. Cím a kiadóbn. 3458 KERESEK megvételre háromajtós politúrozott szekrényt és kétszemé­lyes rekamiét. Kecskemét, Batthyány utca 29., villanyszerelő. 3456 INTELLEKTUEL, -perfekt német­angol, nyelvleckéket ad. Címet a kiadóba. 3434 □ A KECSKEMÉTI VÍZMŰT R VÁLLALAT keres azonnali .7 g belépésre MOST ÉRETT- g 8 SÉGIZETT, MŰSZAKI p RAJZHOZ KÉSZSÉGÉT 71 ÉRZŐ FIATALOKAT. R Jelentkezés: R Arany János u. 3. 5 □ 2052 3 jaODGDOOnODDnonODDQOD Bajai apróhirdetések ELADÓ 1940-ben épült, háromszo­bás családi ház, pince, kút, mosó- konyha és egyéb mellékhelyisé­gekkel, kis részben kedvező fizetési kedvezménnyel. Egyhektós, modern szőlőprés, daráló, hordók stb. Baja, ősz utca 2. 64 8—10 000 DARAB apatini hódfarkú cserép eladó. Jánoshalma, Szeszfőzde utca 8. 63 ZONGORAHANGOL AST vállalok. — Vidékre is megyek. Futó Jakab Fel­sőszen tiván. *62 Megyei I. o. labdarugó eredmények A megyei bajnokságban a két, volt NB IH-as csapatunk idegenben csak nehéz küzdelemben szerezte meg a két pontot. A tavalyi két vezető közül Soltvadkert otthonában, a Ka­locsai Kinizsi Félegyházán szenve­dett súlyos vereséget. Meglepő a Kecskeméti Épületlakatosok és a Kiskunhalasi MÁV jó szereplése. Az alsó régiókban Alpár megszerezte az egyik pontot. A másikat is megsze­rezhette volna, ha értékesíti a bün­tetőt. A forduló eredményed: Kiskunhalasi MED ŐSZ—Kiskőrösi Petőfi 4:2 (3:0). — Kiskőrös, 800 néző, vezette: Sólymos. — A hatalmas lel­kesedéssel harcoló hazaiak csak ne- hóz küzdelem után engedték át a győzelmet a halasiaknak. Különösen a II. félidőben harcolt nagy kedvvel a kiskőrösi együttes. A gólok sor­rendje: 15. percben a hazai (kapus kiejti a labdát és a résen levő Mes­ter belövi. 27. perc. Vass (kiugrik és máris 2:0. A 3. gól a 36. perc­ben esik Fenyvesi n. bombalövésé­ből. — Fordulás után az 5. percben kitör Szentgyörgyl I. és javít. A 18. percben Csányi védelmi hibából 4:1- re állítja az eredményt. Az utolsó gól a 32. percben Mészáros beadá­sából esik. Szentgyörgyi I. pontosan a sarokba talál. — Jók: Hődör, Csá­nyi, Fenyvesi n.. illetve Szabó, De­ci ák, Szentgyörgyi I.. Mészáros. Kiskunfélegyházi Honvéd—Kalocsai Kinizsi 7:2 (5:0). — Kiskunfélegyháza, 700 néző, vezette: Gyarmati. — A Honvéd mindvégig nagyszerű játék­kal fölényes győzelmet aratott a teljesen letört Kinizsi ellen. — Gól­lövők: Józsa 4, Csizmadia 2, Dudás, illetve Deák és Sipos n. — Jók: Bári, Dudás, Molnár, Józsa, illetve Ladjanszky, Romsics. Deák. Kiskunfélegyházi Bányászati—Kalo­csai Honvéd 2i2 (1:1). — Kiskunfél­egyháza, 500 néző. vezette: Hammer. — öngóllal szerez vezetést a Bányá­szati. A félidő közepén megélénkül az iram és a vendégek egy kapu előtti kavarodásból egyenlítenek. — Szünet után a 10. percben a Hon­véd szerzi meg a vezetést és a ha­zaiak csak az utolsó percben tud­nak egyenlíteni. — Jók: Lantos, Zsibrita, Kanyó, Tóth, illetve a ka­locsai közvetlen védelem és a jobb- összkötő. Kecskeméti Épületlakatosok—Kalo­csai Spartacus 5:0 (3:0). — Kecske­mét, 400 néző, vezette: Kiss J. — A gól rátörő bb kecskeméti csapat már az I. félidőben bebiztosítja a győzelmet Farkas I. 30 méteres bom­balövésével, Salllay szép egyéni ak­ciójával és Koncz közeli lövésével. — Szünet után eUanyhul a játék. A kalocsaiak lelkesen játszanak és tartják az eredményt. A félidő vége felé előbb Sallay, majd Lintner és az egyik kalocsai védő jut a kiállí­tás sorsára. Az utolsó percekben a rendkívül fürge Virógh II. egy perc alatt két gólt lő és be állítja a vég­eredményt Kiskunhalasi MAV—Soltvadkert 3:0 (2:0). — Soltvadkert, 900 néző, ve­zette : Kiss A. — A forduló nagy meglepetése a vadkertiek otthoni veresége. A hazaiak végíg*án»djaíí az egész mérkőzést, de tehetetlen csatársoruk egy épkézláb helyzete* nem tud összehozni, sőt a n. félAdrt 36. percében ZsikSa I. «elvágásáért megítélt 11-est sem tudja Tasnádá érvényesíteni, A ritkábban, tárnádéi halasiak sokkal veszélyesebbek vöt* tak és legtöbb támadásukat góllal is fejezték be. A g ótokat Tóth, Vas« I. és Sejben lőtték. — Jók: Hege­dűs, Honfi és Vikar, illetve Le-* hóczky és Hídvégi: Bácsalmási Petőfi—VasartS ME- DOSZ 2:1 (1:0). — vaskút: 500 néző: vezette: dr. Molnár. — A vasfoútáak több veszélyes támadást vezetnek az. I. félidőben a bácsalmási kapu el­len, de a rutinos vendégvédetone* nem tudják áttörni. A félidő egyet­len gólja a 38. percben esik. Szög­let a hazaiak kapujánál. A kapus rosszul fut ki és fölötte Süke a hálóba emeli a labdát. — Fordulás után megsérül a vaskútt jotobszéteő* majd a 16. percben Müilert (Vaskútj utánrúgásért kiállítják. A kilenc em­berrel küzdő Vaskó tud sem boldo­gul a Bácsalmás és csak a 35. perc­ben tudja győzelmét bebiztosítani Mezei éles lövésével. A vaskútiak most sem adják fel a küzdelmet és a 41. percben Marton IH-tiak si­kerül szépítenie. — Jók: Jagi'.y; Wachtíer, Süke, Illetve KreJüty és Marton Ú: Alpár—Jánoshalma 1:1 (OKI). — Al­pár. 400 néző, vezette: Szabó I. —* A gyenge talajú alpári pályán á tar­talékos jánoshalmiaknak nem ment úgy a játék, mint ahogy azt tőlük megszokták. A nagy meleg sem Ja­vított a játék színvonalán. Az X. fél­idő eléggé unalmasan telik el. Csak az utolsó perc az Izgalmas, amikor a jánoshalmiak kezeaése miatt meg­ítélt 11-est a jánoshalmi kapus ki­fogja. — Az alpártak hatalmas lel­kesedéssel fekszenek a Játékba és a la. percben sikerül is vezetést sze­rezniük. A jánoshalmiak nagy igye- kezedettei küzdenek és legalább az egyik pontot szeretnék hazavinni, ami sikerül Is, mert a 32. percben Tan I. Jól irányított lövése a ka­puba talál. Igazságos eredmény, —i Jók: Taskovics, Juhász, Adám, Il­letve az alpári középcsatár, jobb- hátvéd és a kapus. Tompa—Izsák 4:2 (4KI). fit Tompa) 600 néző, vezette: Virágh. A megyei L o. labdarúgó-bajnokság illly 1. H. MED ŐSZ 4 I'm*— IS: 2 0 2. Kai. Honvéd 4 3 I *— U: 4 7 3. Bácsalmás 4 3 1 — 12: 6 7 4. Kmétl Ép. Lakj 4 a 2 — H: 3 e 5. P. Honvéd 4 2 1 i 10: 7 s 6. H. MÁV 4 2 1 í ®: 6 6 7. Izsák 4 2— 22432,4 8. SoltvadJoert 4 2 — 2 8: 7 4 9. Jánoshalma 4 3 2 1 6: 9 4 10. Torfipa 4 1 t 2 6: 8 3 U. Kiskőrös 4 1 1 2 6: 9 3 12. Kal. Spart: 4 & 1 2 4: 9 3 13. F. Bányászati 4 *— 2 2 4: 6 2 14. Kai. Kinizsi 4 3—3 sas 2 16. Alpár 4—13 638 1 16. Vaskút da»- 6 4:14 0 B tengely végén nem volt védőburkolat — Egy halálos baleset tanulságai — Augusztus 19-e délutánján sze­rencsétlenség történt a szat­mári Petőfi Termelőszövetkezet daráló épületénél. Éppen a gé­peket kellett volna beindítani, de előbb — próbaképpen — megpörgették a daráló tenge­lyét, amelynek túloldali vége az udvarra nézett. Eközben az épü­let környékén tartózkodó And­rás László — lehet, hogy kíván­csiságból —• odament a veszé­lyes gyorsasággal forgó tengely Jóiéit helyébe - szerencsemalac, Egy becsületes emberről Harcsás Istvántól, a kecske­méti Béke Termelőszövetkezet elnökétől kaptuk az alábbi le­velet: — Augusztus 19-én termelő- szövetkezetünk könyvelője a Magyar Nemzeti Bank fiókjától 17 000 forintot vett fel szövetke­zetünk részére. A pénzt akta­táskába tette s azt egy szíjjal motorkerékpárjára.erősítette. Az úton azonban a rázódás miatt a szíj elszakadt s a táska a pénz­zel együtt elveszett. Az esetet azonnal jelentettük a rendőrségen. Időközben azon­ban az aktatáskát Szkendero- vics Dezső Kecskemét, Budai­hegy 73. szám alatti lakos — aki a KIK Vállalatnál segéd­munkásként dolgozik — megta­lálta. Miután a táskában hiva­talos okmányok is voltak, ame­lyekből kitűnt, hogy a táska és tartalma a Béke Tsz tulajdona, a becsületes megtaláló azonnal motorkeréikpárra ült s a pénzt eljuttatta hozzánk. — Ügy vélem — írja a tsz elnöke —, hogy ez az eset, bár nem egyedülálló társadalmunk­ban — nagyon megbecsülendő s példaképül állítható. Augusztus 20-án rendezett aratási ünnep­ségünkre természetesen család­jával együtt meghívtuk Szken- derovics Dezsőt 's a véletlen folytán, a tombola sorsolásakor éppen az ő felesége nyerte meg azt a szép süldőt, amely főnye-. reményként volt kitűzve. Mon­danom sem kell: egyetlen ta­gunk sem irigyelte ezt a szeren­csét, hiszen ez a derék ember komoly anyagi kártól mentette meg szövetkezetünket. Harcsás elvtárs kérése és köz­lése alapján örömmel hoztuk a nyilvánosság tudomására Szken- derovics Dezső becsületes eljá­rását) végéhez, s olyan közel £Ht hoz­zá, hogy egyik kezét elkapta a tengely. Az események ezután a másodperc töredék része alatt játszódtak le: a 13 éves gyer­mek karját a tengely körbe­csavarta és — a szó szaros ér­telmében r— kiszakította a vál­tóból. Idáig jegyeztük fel a törté­neteket, amelynek folytatása Andrásék szomorú gyásza, fiuk elvesztése miatt érzett bánatuk­ban. Nézzük meg azonban kö­zelebbről a szerencsétlenség hát­terét: vajon milyen mulasztás játszott közre András László halálában? Mint az SZMT munkavédelmi felügyelőjének jegyzőkönyve is rámutat, a darálótengely kiálló vége nem volt védőburkolattal ellátva, a termelőszövetkezet ve­zetői közül senki sem gondolt arra, hogy a munkavédelmi előírásoknak eleget tegyenek. Ennek következményeit pedig minden bizonnyal sejtette a szö­vetkezet elnöke, — de ugyanígy felelős a mulasztásért a daráló kezelője is. Gondatlanságuk, az óvórendszabályok semmibe ve- vése végül is tragédiához ve­zetett. A halálos szerencsétlenségei követő napon a védőburkotól már ott feszített a tengely vé­gén, jelezve, hogy a szövetke­zet vezetői tanultak az esetből. A késői intézkedés azonban mitsem változtat a tényeken, de tanulságát érdemes megszív­lelni, nemcsak a termelőszövet­kezeteknek, hanem ipari üze­meinknek is. (kohl)