Petőfi Népe, 1960. április (15. évfolyam, 78-101. szám)

1960-04-20 / 92. szám

Kitűnő csatárjaiéit — élvezetes mérkőzés KECSKEMÉTI DÖZSA—TATABÁNYA VEGYES 4:1 (1:1) Kecskemét — 3000 néző — Ve­rette: Rozsnyai. K. Dózsa: Czéh — Tordasi, Ma­gyar, Kerepesi — Kiss n. (Boros), Csordás — Englert, Laczi II., Vé­kony, Szöczei, Rozgonyi. Tatabánya: Lelik — Környei, Mé­száros, Molnár — Jánosi, Macsali i— Luska Bukovi, Rappai, Pásztor, Deli. Kezdés után Rozgonyi nagy lö­vését Lelik jól fogja. A következő percben az állva maradt Dözsa- védelem mellett Pásztor kiugrik és e kifutó Czéh mellett a hálóba gu- rit. 0:1! A Dózsa nagy erővel tá­mad. Szögletet ér el. Rozgonyi fölé lő. Laczi II bombaszabadrúgása az oldalhálón jut a kapuba. A 9. perc­ben Rozgonyi mesteri alakítása gólt érdemelne. A 14. percben Rozgonyi elszáguld a balszé­len. Átvágja a labdát Eng- lertnek. A szélső Laczi II. elé Ível, aki átengedi a jobb helyzetben levő vékonynak. A középcsatár lövése védhe- tetlenül vágódik a hálóba. 1:1! A következő percben Rozgonyi futtából a kapura vágja a labdát. A kapufa véd! A 17. percben Czéh csak lábbal tudja védeni Deli sa­rokba tartó labdáját. A 29. percben van a mérkőzés legnagyobb hely- eete. Vékony jó labdát ad Laczi II-nek. Az összekötő cselezget az ötösön s végűi az eléje vetődő ka­pusba lövi a labdát. A 39. perc­ben Rappai nagyszerűen húz el, de lövése a kapufáról pattan visz- sza a mezőnybe. A 41. percben Englert szögletet harcol ki. A sa­rokrúgás Szőczei elé kerül, aki­nek nagy erejű lövésével szemben Lelik tehetetlen. A gól még sem érvényes, mert Rozgonyi közben lesre futott. Fordulás után mindinkább a Dó­zsa irányit. A vendégek az I. fél­idő nagy iramától kifáradnak. A 10. percben csak a szerencse menti Lelik hálóját a góltól. Szöczei 25 méterről gyilkos lövést ereszt a vendégek kapujára. A lövés a felső kapufáról a kapuvonal előtt álló Lelik mögé esik, 6 a kapus jó lélekjelenléttel megkaparintja a már gólnak látszó lövést. A 18. percben Kiss II. helyett Boros áll be és még jobban megélénkül a játék. A 21. perc szerencsét hoz a Dózsának Englert a fél pályán kiugrik a tatabányai védők nem tud- játék utolérni és a szélső a kifutó Lelik mellett hálóba lövi a Dózsa vezető gólját. 2:1! A Dózsa most mind nagyobb len­dülettel támad. A 31. percben Eng­lert beadását Vékony jó érzékkel vágja a hálóba. 3:1! A következő percben Borosnak van óriási hely­zete, de hibáz. A 33. percben meg­születik a 4. gól. Vékony jó helyzetbe hozza magát és a hozzáívelt labdát baloldalról az ellenkező sa­rokra lövi. Lelik ujjal tudja érinteni, de a labda a bal kapufáról a hálóba perdül. 4:1! Az utolsó tíz percben is a Dózsa támad többet. A sérült Határ nélkül felálló Dó­zsa mindvégig uralta a mérkőzést. Különösen a csatársornak ment a játék, örvendetes tény, hogy Vé­kony kezdi visszanyerni őszvégi formáját. Ezt mutatja három szép gólja. Utána a két szélső játszott jól. Az I. félidőben Rozgonyi, szü­net után Englert. A két összekötő különösen a támadások előkészí­tésében tett sokat. A fedezetpár már nem működött ilyen jól. Csor­dás sokszor két ember helyett is dolgozott. Magyar — az első percek meglepetése után — mindvégig megbízható volt A szélső hátvé­dek közül Tordasinak volt nehezebb dolga Delivel szemben, mig Kere­pesi a fürge Luskát jól fogta. Czéh a kapuban sok labdát védett bra­vúrral de a szerencsével sem állt hadilábon. összegezve: a Dózsa javuló for­mát mutatott, s főleg csatársorá­nak gólra törése volt biztató. A tatabányai csapat csak az utolsó félórában esett vissza. Addig — némi szerencsével — egészen jól tartották magukat. Mindkét megyei válogatottunk vereséget szenvedett Szegeden Húsvét vasárnapján megyei fel­nőtt és ifjúsági labdarúgó váloga­tottunk Szegeden mérkőzött Csong- rád megye válogatottjaival a me­gyei válogatott labdarúgó-csapatok tornáján. Mindkét válogatottunk két gólos vereséget szenvedett. A felnőttek 3:1 (1:0) az ifjúságiak 2:0 (1:0) arányban. A két mérkőzésről rész­letes beszámolót lapunk holnapi számában közlünk, Ünnepi sporteredmények LABDARÚGÁS: Ausztriában az UEFA ifjúsági labdarúgó-tornájának a küzdelmei megkezdődtek. A ma­gyar csapat első mérkőzésén szom­baton Wiener Neustadtban 7000 néző előtt biztos győzelmet aratott 2:0 (i:0) arányban az NDK válogatottja ellen. A magyar válogatott góljait Kékesi és Káposzta lőtte. — Második mérkőzését a magyar együttes hét­főn játszotta Sankt Pöltenben az NSZK válogatottja ellen 8000 néző előtt. Az eredmény 1:1 volt. A né­metek az első percben vezetéshez jutottak, amit a magyar csapat a szünet utáni 2. percben tudott ki­egyenlíteni Kékesi góljával. Hosszú idő után először maradt labdarúgó-mérkőzés nélkül a fővá­ros. Vezető egyesületeink külföldi portyákon vettek részt. Eredmények: Szegedi EAC-Lipcsei Lokomotív 1:1, Aktivist Briske—Senftenberg—Diós­győr 2:1, Bp. Vasas-Makabbi Tel- Aviv 2:2. Kikindai ZSAK-SZVSE 3:1, Jénai Motor SC-BVSC 2:0. Újpesti Dózsa-SV Hamburg 2:2, Diósgyőr- Drezdai Einheit SC 3:2, Szegedi EAC -Erfurti Turbina 1:1. Weissenfels Vorsicht—BVSC 3:2, Vasmegye válo- gatott-Burgenland 2:1, MTK-Üj vi­déki Vojvodina 4:1, Bp. Honvéd- Prágai Spartak Sokolovo 2:1, Kop­penhágai Boldklub—Újpesti Dózsa 3:1, Ruch Chorzow—Ferencváros 2:1, Csepel—Stal Sosnowiec 4:1 Ruch Chorzow—Csépiéi 2:0, Ferencváros— Stal Sosnowiec 4:1. VIvAS. A leningrádi ifjúsági vívó- világbajnokságon a férfi tőrben Kamut! László nyerte el a világ- bajnoki címet — veretlenül. A dön­tőben még egy magyar vívó sze­repelt — Nyomárkai. — A női tőr- vívó-világbajnok Csepalova Álla (Szovjetunió) lett holtverseny után az olasz Ragnóval szemben. A 3. helyet a magyar Szalontay Katalin vívta ki magának. A másik magyar Gulácsy a 6. helyen végzett. — A párbajtőr döntőjébe először került két magyar versenyző. Közülük Szekeres az 5., Préda a 9. lett. A világbajnokságot a román Guráth nyerte a svéd Wallberg előtt. Az ifjúsági kardvlvó világbajnok­ságot is Magyarország nyerte Me- széna révén, hatalmas küzdelem után a szovjet Glazov, a lengyel Majewski és az olasz Bortolotti előtt. ÖKÖLVÍVÁS. Magyarország 1960 évi bajnokai: Jezerniczky, Nagy J. Baranyai, Keliner, Juhász, Sebők Németh. Riba, Sipöcz, Szabó L. TENISZ. Monte Carlóban Körmöczi Zsuzsa ötödször nyerte a nemzet­közi női egyest, miután a döntő­ben a mexikói Ramirezt 6:3, 6:2 arányban legyőzte. Totóeredmények: 1 1 1 x x 11111 törölve 1 1. Néhány szó a játékvezetőkről és a nézőkről A labdarúgásnak Igen sok hódo­lója van, és mérkőzésről mérkőzésre nő a csapatok szurkolótábora mind Kecskeméten, mind vidéken egyaránt Ma már nem csodálkozunk, hogy egy-egy ifjúsági mérkőzésnek fél­ezernél több látogatója van. Figye­lik az utánpótlás fejlődését, az edző munkáját és nem utolsó sorban él­vezik a mérkőzéseket. A labdarúgó-játékvezetőkre mind nagyobb feladat hárul. Hiszen a mérkőzések egyre színvonalasabbak, játékszabályok pedig eléggé bo­nyolultak. Azok a játékvezetők, akik elvégezték a tanfolyamot, résztvesz- nek a továbbképzéseken. Letették a kötelező minősítő vizsgát, számot ad­tak szabályismeretükről, tudásuk­ról, igyekeznek feladatukat jól el­látni — ami többé-kevésbé sikerül is. Nyugodtan elmondhatjuk, hogy megyei viszonylatban nagyon sok jó képességű játékvezetőnk van, akik érzik egy-egy mérkőzésen a reájuk háruló feladat súlyát és a sport tisztaságát szem előtt tartva vezetik a mérkőzéseket. Nem lehet egyetlen játékvezetőt sem megvesz­tegetni, lefizetni, ami a múlt rend­szerben bizony nem egyszer előfor­dult. Sajnos, nemcsak a játékvezetésben van a hiba. hanem a közönség ma­gatartásával kapcsolatban is merül­nek fel hiányosságok. Többször voltam már kint Kecs­keméten a városi-pályán. Járok vi­déki mérkőzésekre is. és rendsze­rint tapasztalom, hogy a közönség soraiban vannak olyanok, akik - ha a csapatuknak nem megy a já­ték — szidják a játékvezetőt, a part­jelzőt, az edzőt és néha a játékoso­kat is. Kecskeméten történt a következő eset. Olvasóink közül sokan emlé­keznek még arra a barátságos mér­kőzésre, amelyen a Szegedi EAC NB I-es csapata játszott a Dózsával. A találkozót Szeghalmi játékvezető ve­zette. Meggyőződésem, hogy sors­döntő hibát nem vétett, s minden különösebb hiba nélkül látta el fel­adatát. Mégis szidták mint a bokrot. Még a társadalmi szervek részére fenntartott helyről is hangzottak el olyan megnyilvánulások, amit fel­tétel nélkül el kell ítélnünk. Pedig itt közmegbecsülésnek örvendő sze­mélyek ülnek. Név szerint nem aka­rom megírni, kik voltak, de annyit meg kell jegyezni, tőlük nem ezt várja a sportolók tábora. Személyes tapasztalatom van ar­ról, hogy egyes személyek is el szok­tak magukat ragadtatni egy-egy mérkőzésen. Különösen akkor, ha helyi játékvezető vezeti a mérkő­zést. Azt szeretném megkérdezni tő­lük: Vajon miként vélekednének kultúremberek mondjuk egy szín­házlátogatóról, aki egy-egy nem ép­pen sikerült színészi produkció után olyan jelzőkkel »-tisztelné« meg az illető művészt, amilyenekkel ezek a szurkolók illetik ..szórakozásuk közben a játékvezetőt. Ahogy ezt elítélnénk, éppenúgy elítéljük azt, amikor a játékvezetőket szidják. Visszatérve az előbb említett mér­kőzésre. szidták ezen a játékvezetőt, a partjelzőt, a vendégjátékosokat. Hogy miért? Nem tudni. Tény az* hogy ritka az a mérkőzés vidéki vi-* szonylatban, ahol ne szidnák a já-^ tékvezetőket. Mikor lesz ennek egyszer vége? Mikor állnak már végre hivatásuk magaslatára a rendezők. Mikor lát­juk egyszer, hogy csillapítják a kö­zönséget. Helyes lenne, ha a jövő­ben a nézők is. a rendezők is rá­jönnének arra, hogy a játékvezetők- is emberek. Állítom, hogy tisztessé­ges, becsületes munkásemberek va­lamennyien. Nem ebből élnek. EztJ csak azért vállalják, mert szeretik í*. sportot, érzik, hogy szükség van rájuk. Nem illenek az ilyen jelzők művelt. szocialista emberekhez^ { Kedves szurkolók, ezt be kell végre' látniok. Kétségtelen kétszer negyvenöt perc alatt sok minden előfordul egy labdarúgó mérkőzésen és a játék­vezetőknek a pillanatok tizedrésze. alatt kell dönteniök. Néha tévednek, is, de még akkor sem illik ilyen hangnemben „megtisztelni” őket. Az egyesületek vezetőinek hadd mondjak el egy példát, amelyet jó» lenne, ha megszívlelnének. Békés- szentandráson a megváltott jegyem mellé a következő feliratú cédulát kaptam: „Viselkedj sportszerűen a mérkőzésen, ne szidd a játékvezetőt és a játékosokat, mert kivezetnek a pályáról.”- Kövessék ezt a példát! Érdemes. Téri András MINDENT BELE AMIKOR A KÖTÉL SZAKAD A férfiak gyakran összemérik erejüket kötélhúzásban. Egyszer azonban két délnyugat-angliai városka tornászlányai is elhatá­rozták, hogy megmérkőznek ilyen „férfias” erőpróbával. A két női csapat közül egyik sem tudott győzni. A lányok három kötelet is elszakítottak, mégsem sikerült megállapítani, melyikük az erősebb. „Mondhatjuk-e ezek után, hogy a nők a gyengébb nemhez tartoznak” — teszi fel a kérdést az egyik helybeli lap. XX. századi stílusban 1 Cleveland (Egyesült Államok) stadionjában az egyik labda­rúgó-mérkőzésen a bíró televí­zión figyelte a játékot, s ítéle­teit hangszóró segítségével kö­zölte. Ez alkalommal a pályán egyetlen incidens sem történt. Minden játékos azt hitte, hogy a televízió kamerája éppen rá­irányul, s mivel nem akart a képernyőn durvának tűnni, hát nem követett el szabálysértést. Még lehet jegyet kapni a vasárnapi hiiiönvonatra A múlt héten megírtuk, hogy az IBUSZ és a Kecskeméti Dózsa áp­rilis 24-én, vasárnap reggel külön- vonatot indít Budapestre a dél­előtt fél 11 órakor kezdődő Vasas Izzó—Kecskeméti Dózsa NB II-s ta­lálkozóra. A vonat utasai délután megnézhetik a magyar—csehszlovák olimpiai válogatott mérkőzést Is, mert a különvonat e mérkőzés be­fejezése után kb. két óra múlva indul vissza Kecskemétre. A mér­kőzésre az IBUSZ jegyet biztosít A különvonatra még szerdán dé­lig lehet jelentkezni az IBUSZ irodájában. (Szabadság tér 5.) Úti­költség oda-vissza: 33 Ft. A pon­tos indulást közöljük lapunkban. Izsákon játsszák le a KTE—MÁV HMIE mérkőzést Ismeretes, hogy a KTE-től két mérkőzésre megvonták a pályavá­lasztási jogot. A Szegedi Spartacus ellenit Cegléden játszotta le a csa­pat míg az április 24-re kisorsolt KTE—MÁV HMTE bajnoki mérkő­zést vasárnap du. fél 5 órai kez­dettel az Izsáki MEDOSZ pályáján rendezik meg. A ceglédi és nagy­kőrösi pályák foglaltak, azért kel­lett így dönteni a labdarúgó szak­osztály vezetőségének. A vonatközlekedés megfelelő. In­dulás Kecskemétről du 2 órakor, Izsákról vissza este negyed 9-kor. ^vwvwwvwwvwwwwwwwv Megegyezett a vitás kérdésekben a K. Dózsa és a KTE Közös mezsgyén együttes erővel sportszerűen biztatják mindkét csa­patot itthoni mérkőzéseiken. Mi is szeretnénk, ha végre meg­szűnne a szurkolók között a Dó­zsa— KTE-ellentét. Hiszen mindkét egyesületünk Kecskemét színeiért küzd és Kecskemét város dolgozó társadalmát képviseli. »*mH*»»»«**«****«*«0'i'4 PETŐFI NÉPE A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős szerkesztő: Weither Dániel. Kiadja: a Petőfi Népe Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Mezei István. Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi tér 1. szám. Szerkesztőségi telefonközpont: 28-19, 25-16. Pártépítés és ipari rovat: 11-22 Szerkesztő bizottság: 10-38 Kiadóhivatal: Kecskemét, Szabadság tér 1/a Telefon: 17-09 Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj 1 hónapra 11 Ft Bács-Kiskun megyei Nyomda V. Küuikméí *=» TeLi íí-íííí. Tabdi termelőszövetkezeti köz­ségben két közös gazdaság mű­ködik. Az alvégen az Üj Élet Tsz, a határ másik részén pe­dig a Petőfi Sándor Tsz. A szö­vetkezetek között egészséges verseny érlelődik, ez azonban nem gátolja a vezetőket ab­ban, hogy ahol lehet, egymást segítve oldják meg feladatai­kat Az elmúlt héten ennek szellemében közös megbeszélést tartott a tanácsházán a két vezetőség. A végzett munkák értékelése után, több közös program keretében azt is meg­beszéltéit, hogy szőlőterületeik permetezéséhez együtt szerez­nek be három vagon rézgáli- cot s így igényt tarthatnak a 15 százalékos felárkedvezmény­re. Tizennégy serleg Péntek délelőtt a járási mű­velődési ház tanácstermében értékes dijak és jutalmak ki­osztására került sor a felsza­badulási kulturális seregszemle keretében. A KISZ-szervezetek járási döntőjén mintegy 350 fiatal vett részt. Az értékelé­sek azt mutatják, hogy a ver­seny minden műfajában erős verseny alakult ki. A színját­szók, zenekarok és tánccsopor­tok, de a szólószámok szerep­lői is tudásuk legjavát mutat­ták a járási döntőn. A tizen­négy díszes kivitelű serleg és a többi jutalomtárgy odaítélése így nem volt könnyű dolog. Az énekkarok között első lett a Kiskőrösi Petőfi Sándor Gim­názium. A zenekarok közül 8 soltvadkerti fúvósok és a Kis­kőrösi Fmsz esztrád zenekara nyert első díjat, a tánccsopor­tok versenyében Deciig a Kis­kőrösi Petőfi Sándor Gimná­zium KISZ-szervezete érte el a legjobb helyezést. Egyéni ének­számokban Lukács Júlia Kis­kőrös, hangszerszólóban Széles Béla Császártöltés, elbeszélés­ben pedig Csuzi Ilona Kecel kaptak serleget. A verseny elő­készítésében és lebonyolításá­ban kiemelkedő munkát végzett a kiskőrösi, a fülöpszállási és a soltszentimrei KISZ-szervezet. Járási tanácsülés A Kiskőrösi Járás Tanácsa« nak április 29-i ülése igen moz­galmasnak ígérkezik. A már­cius 19-i ülésen ugyanis hatá­rozat született,: melyben meg­bízták az állandó bizottságoki tagjait, hogy tartsanak sokol­dalú ellenőrzést a termelőszö­vetkezeti községek lakosságá­nak kulturális, egészségügyi és kereskedelmi ellátottságáról. Ea a munka már folyamatban van. A tapasztalatokról pedig az állandó bizottságok elnökei számolnak be az április 29-i tanácsülésen. Ez alkalomból Palinké István elvtárs, a me­zőgazdasági osztály vezetője a termelőszövetkezeti mozgalom helyzetéről, Hepp József elv­társ, a járási tanács vb-elnök- helyettese pedig a járás I960, évi felvásárlási helyzetéről és az ezzel kapcsolatos feladatok­ról ad tájékoztatót. Dicséret az asszonyoknak A Császártöltési Felszabadulás Tsz nőtanácsa egyike a leg­jobbaknak a kiskőrösi járásban. Mészáros Imréné, a szövetke­zeti nőtanács elnöke, tagja a járási nőtanácsnak is, a szövet­kezetben pedig mint munkacsapat-vezető dolgozik. A Felsza­badulás Tsz-nek 173 nőtagja van, s az asszonyok dicsérendő munkát végeznek. Mint értesültünk, a szövetkezeti nőtanács tagjai 300 liba hizlalására tettek Ígéretet. Az asszonyok emel­lett védnökséget vállaltak a kertészeti munkák felett. Az asz- szonyokból három munkacsapat alakult a nyolcvan holdas kertészet művelésére. A Kecskeméti Dózsa és a Kecs­keméti TE elnöksége, valamint a két labdarúgó szakosztály vezetősége március 30-án közös baráti meg­beszélést tartott, amelyen a két együttes közös problémáit beszél­ték meg és irányt szabtak a to­vábbi együttműködésüknek. Remél­jük, hogy a két egyesület szurkoló tábora is példát vesz a vezetősé­geik jó viszonyáról és közösen, A megyei I. o. ifjúsági labdarúgó­bajnokság állása: 1. Jánoshalma 21 18 2 1 71:15 38 2. F. Építők 20 16 2 2 78:17 34 3. Kai. Kinizsi 20 14 3 3 78:18 31 4. IC. Ép. Lakatos 20 12 3 5 56:18 27 5. Soltvadkert 19 12 1 6 50:22 25 6. Kiskőrös 20 10 4 6 58:22 24 7 Mélykút 21 11 1 9 40:40 23 8. Kai. Honvéd 18 7 2 9 29:30 16 9. Bácsbokod 20 7 2 11 24:56 16 10. H. MÁV 19 6 3 10 17:32 15 11. Izsák 20 6 2 12 21:38 34 12. Vaskút 20 6 2 12 21:58 14 13. F. Bányászati 21 4 2 15 17:63 10 14. Dávod 20 4 1 15 13:67 9 15. Tompa 21 2 2 17 11:88 6 Elmaradt mérkőzések, őszről: Dá­vod—H MÁV, Soltvadkert—Kalocsai Honvéd. Izsák—Kai. Honvéd, Kai. Honvéd—H. MÁV. — Tavasszal: Soltvadkert—Kai. Kinizsi. H. MÁV—, SoitvadkCi'U