Petőfi Népe, 1959. szeptember (14. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-09 / 211. szám

195!). szeptember 9, szerda 5. oldal 9 i Az Építők jól kihasználta a helyzeteit BAJAI ÉPÍTŐK—PÉCSI BÁNYÁSZ 4:1 (0:0) Pécsbányatelep — 500 néző — ve- zette: Schwlerer. B. Építők: Disztl — Obert, Vörös II., Rapity I. — Heringer, Mikus — Kreisz, Papp, Czeglédi, Poszlancsek, Bartulov. Edző: Tamási László. Az első tíz percben tetszetős Építő-támadások gördülnek a pá­lyán. A 12. percben mégis az Épí­tők kapuját fenyegeti a gól. A pécsi jobbszélsőt mintegy két mé­teres lesről elengedi a játékvezető. A csatár lövését Obert csak kézzel tudja hárítani. A játékvezető li­est ítél, majd partjelzője bemon­dására a lest adja meg. A gyors és majdnem eredményes támadás fellelkesíti a pécsieket és nagy erővel tamadnak. A 15. percben Vörösnek, majd a 17-ben Obert- nek kell a kapuvonalról menteni. A félidő közepétől változatosabb lesz a játék, csak éppen gólhely­zeteket nem tud kiharcolni egyik csapat sem. Fordulás után már a 6. percben eldől a mérkőzés sorsa. Kreiszt 20 méterre a pécsi kaputpl szabály­talanul akasztják. A szabadrúgást ugyanő rúgja védhetetlenül a bal felső sarokba. A váratlan gól szár­nyakat ad a bajai csapatnak és a 9. percben Czeglédi fejesével a 2. gólt is megszerzik. Három perc múlva megismétlődik az előbbi eset. Czeglédi résen van és most sem hibáz. Ezután ellaposodik a játék. Egyik csapat sem igyekszik. A hazaiaknak mégis sikerül szépí­teniük. A 38. percben a leálló ba­jai védelem között Kása kiugrik és helyezve a hálóba lő. A 40. percben hatalmas kavarodás a pé­csi kapu előtt és Poszlancsek be­kanalazza a labdát. Nem sokan hitték, hogy az Épí­tők múlt heti gyenge játéka után ilyen szép győzelmet arat a tava­lyi baj nők jelölt ellen annak ottho­nában. Játékuk most sem volt tel­jesen meggyőző, de örvendetes a támadósor gólképessége. — Jók: Vörös II., Disztl, Heringer (a me­zőny legjobbja) és Mikus. A fáradt Határőr nem bírta a II. félidőt PÉCSI BŐRGYÁR—KKHALASI HATÁRŐR 4:0 (1:0) Pécs — 600 néző —; vezette: Dob- szai. H. Határőr: Szilágyi — Répási, Molnár, Horváth — Ődry, Csóti — Für, Lukács, Janecz, Szebeni, Pus­kás. Edző: Folcz Tóbiás. A mérkőzés halasi támadásokkal indul és Janecz már a 5. percben vezetéshez juttathatná csapatát. Csak a kapussal áll szemben, de mellé gurít. A következő percben Fürt az ötös tájékán elkaszálják. A szabálytalanságnál Dobszai jv. nem nézett oda, s így nem adta meg a jogos 11-est. Tovább tart a halasiak fölénye, csak éppen eredmény nincs. Ebben közreját­szik a gyengén működő játékve­zető is, aki legalább négy biztos gólhelyzetben ítélkezik tévesen a Határőr ellen. A félidő egyetlen gólja a 44. percben születik, ami­kor egy szögletrúgásból a pécsi középcsatár gólt fejel. A második félidőben mindenki azt várja, hogy a halasiak a szél se­gítségével egyenlítenek. Nem így történt! Az utolsó nyolc nap alatt lejátszott négy mérkőzés (a bajno­kiakon kívül még két B. M. baj­nokit is kellett játszani), nem ja­vította a csapat erőnlétét. így az­után a PBTC még három góllal terheli meg a vendégek hálóját. A mérkőzés mindvégig sportsze­rű küzelmet hozott. A Határőr ki­pihenve nem veszítette volna el ezt a mérkőzést. A játékvezető szemmel láthatólag nyomta a hala­saikat, úgyannyira hogy még a pécsi közönség is kifütyülte. A fá­radt csapatból csak Molnár játéka emelhető ki. Több igyekezettel az egyik pontot elhozhatta volna a Bácsalmás BONYHÁDI VASAS—BÁCSALMÁSI PETŐFI 2:0 (1:0) ]?j[ozik Mfűsora Szeptember 9-én, szerdán: Baja Központi: Sortűz az égbe. Baja Uránia; Sabella nagy­mama, Bácsalmás: Fények a föld alatt, Dunavecse: Per a város ellen, Kalocsa: Polónia expressz, Kecskemét Árpád: Rendkívüli történet II., Kecs­kemét Városi: Sortűz az égbe, Kiskőrös: Rendszáma H—8., Kiskunfélegyháza: A harmadik líceum, Kiskunhalas: Calabuig. K unszentmiklós: Kantoni meg­bízatás, Szabadszállás: Szalma­özvegy, Tiszakécske Petőfi: Életem árán, Tiszakécske Tisza: Életem árán. OOOCXXXXXXXXXXXXXXJOOO A Kecskeméti i \ r r íj » Állami Áruház jj <! mai ajánlata: |! J Gyermek száras iskola- i J jj! cipő 69,50-től 114,50-ig !> i Munkásbakancs !>j iji 168-tól 286-ig í ", Női száras cipő jlj 198-tól 300-ig V ^OCOOOOCOCOCXXXXXXXXX. Apróhirdetések ALIG HASZNÁLT, áramvonalas, mély gyermekkocsi eladó. Kecske­mét, Kazinczy utca 9. 8648 KECSKEMÉT, Szegedi Lajos utca 21. szám alatt hízó eladó. 2189 ELADÓ zongora, príma állapotban lévő, Bözendorfer, alkalmi vétel. — Cím: Kecskemét, Matkói út 8. 2186 ELADÓ kétaknás és egyaknás, zo­máncozott kályha. Kecskemét, VII, Szabad utca 1. 8646 ELADÓ négy kis Boconádi, négy Hunor méhcsalád, vándorkaptárban 6600 forintért. Balogh Ferenc, Ordas 170. Bács megye. 8645 Bonyhád — 1000 néző — vezette: Lendvai­Bácsalmás: Nlnesevics — Jágity, Petrlty, Wachtler — Böröcz, Pó­lyák — Szilágyi, Mezei, Süke, Gu­lyás, Ősz H. Edző: dr. Gombos Ti­bor. Az első 20 percben a Bácsalmás I A Soltvadkert és Vidéke Körzeti Földművesszövet­kezet szakképzett bolti és belső ♦ ELLENŐRÖKET- KERES, I Erkölcsi bizonyítvány I szükséges: Jelentkezés g írásban, Fizetés kollektív I szerinti 2121 Festett bútorokat raktárról vagy rendelésre, üzletberendezéseket ; készít azonnali határidőre a Kiskunhalasi Fa- és Építőipari Ktsz. 1886 kezdeményezett többet és három szögletet harcolt ki, eredményre azonban nem jutott. A 21. percben Ősz II. hibáz jó helyzetben. A kö­vetkező 20 percben a hazaiak erő­sebben támadnak, sikerül áttörniük a Bácsalmás védelmét és a 37. percben vezetésre tesznek szert. A hátralévő időben az eredményen Bácsalmás javítani nem tud. A második félidő 10. percéig is­mét a bácsalmásiak rohamoznak, most is eredmény nélkül. A kö­vetkezőkben a Bonyhád hat em­berrel támad, s így a 15. percben megszerzi a második gólt. Bácsal­más irányítja a játékot. Több szög­letet harcol ki, de az eredményen javítani nem tudnak. A hátralévő időben a hazaiak védelemre szo­rulnak, s az eredmény nem vál­tozik. A bácsalmásiak kapu előtti ha­tározatlanságuk miatt vesztettek. A csapatból csak Petrlty és Wachtler játszottak jól. Műszaki Anyag- és Gépkereskedelmi Vállaiat (MŰSZAKI BIZOMÁNYI) Kecskeméten, a Finom- mechanikai Vállal p* (Két- templomköz) hely gében szeptember 10-én (csütör­tökön) becslést, illetve le­bonyolítást végez. 2123 JÖ állapotban levő BFK Renault személygépkocsi eladó. Kecskemét, Klapka utca 27. 8644 KÜLÖNBÉJARATŰ, szép bútorozott szoba központban két intelligens férfi részére kiadó. Cím: kiadóhi­vatalban. 8643 ÖTSZÁZAS BMW, oldalkocsival és 7 HP-s Csonka-motor eladó. NMW Pannóniáért cserélhető. Kélesha- lom 866. 8611 NÉMET fordítást és gépírást válla­lok. Ifj. Baditz, Miskolc, Tass u. 15. szám. 2174 BEKÖLTÖZHETŐ lakóház Nemes­nádudvaron, Kossuth utca 6., gaz­dasági épületekkel, háromszor szó- ba-konyhás és 300 négyszögöl kert­tel — elköltözés miatt jutányos áron eladó. Esetleg elcserélném sükösdi vagy bajai kisebb házzal. 2173 NŐI fizikai dolgozókat azonnal fel­vesz a Mezőker-kirendeltség, Kecs­kemét, Rákócziváros 15. 2130 JÓL főző szakácsnőt keresünk me­zőgazdasági jellegű üzembe, azon­nali belépésre, fizetés; kollektív és természetbem járandóság. — Cím: Kecskeméti Magyar Hirdetőbe. 2161 AZONNAL FELVESZÜNK KŐMŰVES, ÉS ÁCS SZAKMUNKASOKAT ÉM. Bács megyei Állami Építőipari Vállalat, Kecskemét, Rákócziváros 23. szám. 2120 Kalocsai apróhirdetések 125-ÖS EZÜSTTANKOS Csepel mo­torkerékpár, kitűnő állapotban el­adó. Kalocsa, Tömöri u. 86. 2566 g3>SrÍEtK lefizetése után az <OfoiiRÍ> boltokban 2175 Mometta I. tokkal Mometta II. tokkal Flexaret IV./A tokkal Zonkij C tokkal Örökvaku 1000 Ft 1150 Ft 1400 Ft 1800 Ft 2950 Ft 220 Ft 253 Ft 308 Ft 576 Ft 944 Ft A fennmaradó összeg 6 havi, illetve az örökvakunál 9 havi részletre fizetendő. Kecskemét, Szabadság tér 1. Baja, Eötvös u. 1. Megyei I. o. labdarúgó eredmények A megyei labdarúgó-mérkőzések 6. fordulóján a nyolc mérkőzés közül ötben a vendégcsapat győ­zött. Különösen meglepő volt a bácsbokodiak veresége az eddig nyeretlen vaskútiaktól. A kiskőrö­siek győzelmét se sokan várták Félegyházán. A F. Honvéd verej- tékes győzelme otthonában mu­tatja, hogy a csapat most nem na­gyon tud olyan szerepet játszani a bajnokságban, mint tavaly. Meg­lepetések közé számít az eddig veretlen Dávod súlyos veresége az újonc Kai. Honvédtől. A F. Épí­tők mindjobban elhúz a mezőny­től. Kkfélegyházi Építők—-Kecskeméti Építők 5:1 (1:1). Kecskemét, 300 néző, v. Bíró. — A K. Építők mintegy 60 percig kitűnően játszott és egyenlő ellenfele volt a baj­noki elölt félegyháziaknak. Az utol­só félórában azután a kee skeméti védelem összeroppan és gyors egy­másután kapott három góllal meg­pecsételődik a hazaiak sorsa. A javuló formában levő hazai csapat nem érdemelt ilyen arányú vere­séget. Góllövők: Istvánffy 4, és Kelemen II. — Jók: Párádi I., Ke­lemen II. és Istvánffy, illetve Kál- már-Nagy, Mikus, Bodrics. Kiskőrös—F. Bányászati Vasas 2:1 (2:1). Kiskunfélegyháza, 600 néző, vezette: Szabó. — A tervszerűbben játszó vendégcsapat megérdemelte a győzelmet. A vezetéshez a ha­zaiak jutnak a 14. percben Zsib- rita labdájával Varga kiugrik és a kapus fölött a hálóba emel. Há­rom perc múlva Markó átverekszi magát a hazaiak védelmén és egyenlít. A 20. percben Túrán 35 m-es lövése a kapufán csattan. A 24. percben Torgyik szögletét Mar­kó befejeli. A bátortalan hazai tá­madásokat mind az I., mind a II. félidőben könnyen teszi ártalmat­lanná a kiskőrösi védelem. Jók: Szlanka, Szentgyörgyl III., Túrán II., Markó, illetve Csalár, Zsibrita és Bakos. Kkfélegyházi Honvéd—Izsáki Mc- dosz 4:3 (4:1). Kkfélegyháza, 800 néző. vezette: Kovács. — A Hon­véd az I. félidőben igen jól ját­szott, de a II. félidőben erősen visszaesett. Az Izsákiak a II. fél­időben egészen jól játszottak és az egyenlítés is majdnem sikerült. A Honvéd fölényeskedő játéka csaknem az egyenlítést eredmé­nyezte. Góllövők: Báló 2, Jasusa és Józsa, illetve Nagy P., Juhász és Filus II. Jók: Kőfalvi. Csúcs, Markovits, ill. Dorogi, Kállai, és Nagy P. Jánoshalma—Kalocsai Kinizsi 3:2 (1:1). Jánoshalma. 700 néző, v. Ma­joros (Délnyugat). — Igen élénk, heves iramú mérkőzést vívott a két csapat. A vezetést a kalocsaiak szerzik meg a 11. percben Csernok hibájából. A váratlan gól nem töri le a hazaiakat és a 20. perc­ben Tan I. helyezett lövéssel egyenlít. Szünet után a jánoshal- miaknak megy jobban a játék. A 15. percben Ádám szabadrúgásból megszerzi a vezetést. A 21. perc­ben gyors kalocsai támadás során a vendégek balszélsője egyenlít. Nagy harc indul meg a győztes gólért és a 33. percben n jános- halmiaknak sikerül, amikor is Nagy I. beadását Ádám a hálóba fejeli. Több gól azután már nem esik. Jók: Ádám (a mezőny leg­jobbja), Illés és Fenyvesi III., ill. a kalocsai középhátvéd, a közéö- csatár és a jobbszélső. Majoros ki­tűnően vezette a mérkőzést. Kalocsai Honvéd—Dávod 7:1 (2:1). Kalocsa, 1000 néző, vezette: Vuity. — A hazai csapat irányítja a já­tékot és már az első percekben ll-est vétenek a dávodiak. Lukács értékesíti. A 12. percben védelmi hibából a dávodi balösszekötő egyenlít. A 18. percben a kalocsai Kőrös ismét vezetéshez juttatja csapatát. Most kén5relmesen ját­szanak a csapatok és a két 16-os között folyik a játék. — Szünet után csakhamar megtörik a dá­vodi védelem és a Honvéd Szabó 2, Lukács 2 és Vajda góljaival sú-* lyos vereséget mér az eddig meg veretlen dávodiakra. Jók: Lukács (a mezőny legjobbja), Novák, Vaj­da és Zách. A dávodiak közül senkit sem lehet kiemelni. Soltvadkert—Mélykút 1:0 (1:0). —* Mélykút,. 300 néző, v.: Mohácsi. — Kezdés után a vendégcsapat fő-« leg gyors lefutásokkal veszélyez­tet. A mérkőzés egyetlen gólja a 18. percben esik, amikor egy kapu előtti kavarodásból Mészáros a há­lóba pöccenti a labdát. Szünet után megváltozik a helyzet. A vadker­tiek szinte állandóan 8—10 ember­rel védekeznek. A Mélykút nem találja meg az ellenszerét az áttö­résnek és így az eredmény nem változik. Jók: Zöld, Zsikla II., — illetve Horváth (a mezőny legt jobbra), Hamos. Kkhalasi MÁV—Tompa 2:1 (0:1)* Tompa, 300 néző, vezető: Kápolnás. — Az I. félidőt a tompaiak ural­ják és a 20. percben egymás után négy a szöglet a halasi kapunál s végül Csóti bepöcköli a vezető­gólt. Csótinak még két, Józsának egy helyzete van. Szünet után is a tompaiak kezdenek jobban, de a halasiak mindjobban feljönnek és sorozatos támadások után, a 25. percben Dobra egyenlít. A MÁV nagy hajrát vág ki, és a 40. perc­ben Dobra újabb góljával sikerül a győzelmet is megszerezni. A helyzetek alapján a Tompa leg­alább az egyik pontot megérde­melte volna. Jók: Dobra, illetve Kovács M. Vaskút—Bácsbokod 2:1 (1:1). Bácsbokod, 300 néző, v. Szirányi. — A felforgatott összeállításban játszó bokodiak nagy meglepetésre kikaptak a még nyeretlen vaskú­tiaktól. Nehezen melegszenek a játékba a csapatok. A félidő kö­zepe táján Szölősi erős lövést ereszt a kapura. A kapus a lab­dát kiüti és a befutó Schambur- ger a hálóba lövi a labdát. A 30. percben Mártonnak sikerül az egyenlítő gólt megszerezni. Fordu­lás után a vaskútiak kapnak job­ban lábra és a 21. percben Dobos egyéni játék után a bokodiak há­lójába lövi a győztes gólt. Vaskút szép és lelkes játékával rászolgált a győzelemre. Jók: Schadt I., Al­bert II., illetve Nothof, Onhaus. A MEGYEI I. O. LABDA­RÚGÓ BAJNOKSÁG ÁLLÁSA 1. F. Építők 6 5 1 — 29: 6 11 2. Soltvadkert 6 4 1 1 9: 7 9 3. F. Honvéd 6 3 2 1 16: 9 8 4. Jánoshalma 6 4 — 2 19:13 8 5. H. MÁV 6 3 2 19:7 6 6. Kai. Kinizsi 6 3 1 2 12: 7 7 7. Izsák 6 3 1 2 17:15 7 8. Kai. Honvéd 6 3 — 3 18:13 6 9. Tompa 6 3 — 3 11:10 6 10. Dávod 6 1 4 1 10:15 6 11. F. Bányászati 6 1 3 12:13 5 12. Kiskőrös 6 2 1 3 11:13 5 13. Bácsbokod 6 2 1 3 12:19 5 14. Vaskút 6 1 1 4 7:21 3 15. Mélykút 8 1 — 5 6:14 2 16. K. Építők 8 — — 6 4:20 0 Kecskeméti Dózsa—Sztálinvéras mérkőzés lesz szerdán délután 4 órakor a belső pályán. A Dózsa komolyan készül a vasárnapi Deb­recen elleni mérkőzésre s ezért keresett NB II-s ellenfelet előké­szítésül. A mérkőzésre egységesen 3 forint helyárat állapítottak meg. Hetesként kétszer ellenőriznek minden építkezést a bácsalmási járásban A Bácsalmási Járási Tanács ipari és műszaki csoportjának öt dolgozója van. Ezek közül egy községfejlesztési előadó, egy ipari és egy építési elő­adó. Szükségesnek láttuk azon­ban, hogy az előadók ne egy­mástól függetlenül lássák el beosztásukat, hanem munká­jukat a lehető legjobban ösz- szehangolják. Kiutazáskor meg­beszélik a mindhármuk mun­katerületén végrehajtandó fel­adatokat, s az egy községbe kiszálló építési előadó megnézi a községfejlesztési építkezése­ket is, feljegyzi az esetleges anyaghiányokat- ellenőrzi a munkát, műszaki tanácsot ad, megnézi a felmérési és építési naplók vezetését, s ellenőrzi a ktsz-ek és kisiparosok te­vékenységét. Így tudtuk elérni, hogy a községfejlesztési munkák mű­szaki vonatkozású ellenőrzését községenként és létesítményen­ként hetenként két alkalom­mal megvizsgálhassuk. Az ezek­re a munkákra vonatkozó anyagmegrendeléseket, a szál­lítással kapcsolatos problémá­kat minden esetben a községi tanácsok vezetőivel is megbe­széljük és a tervek gondos át­tanulmányozása után a szüksé­ges műszaki utasításokat és tanácsokat szóban és írásban is közöljük a községeik veze­tőivel. Az ipari és műszaki csoport legújabb terve, hogy egyszerűsített, 2880-as község­rendezési tervet készít a köz­ségek belterületéről és ezek alapján jelöli ki például a járdák vonalát, esetleges új utak vagy később kialakítandó közintézmények, létesítmények helyét. Mindezt természetesen, a községi tanácsok vezetőivel való megbeszélés alapján ké­szítjük el, hiszen gyakorta fel­keressük egymást, hogy közö­sen megbeszéljük feladatain­kat. Dózsa Aladár Világító horgony Üj találmány hajósok részé­re: egy amerikai cég piacra dobta a világító horgonyt, amely egy elektronikus készü­lék hatására automatikusan ki­gyullad az est leszálltával, haj­nalban pedig kialszik.