Petőfi Népe, 1959. július (14. évfolyam, 152-178. szám)

1959-07-21 / 169. szám

1559. július 21, kedd 5. oldal Ei NŐI TŐRCSAPATUNK VILÄGBAJNOKSÄGOT NYERT Az e'múlt hét során a budapesti vivű-világbajnokságon sok balsiker érte a magyar sportot. Férfi tőr- vivólnk nem jutottak a döntőbe. Tőrcsapatunk valamit javított és a harmadik helyen végzett a szovjet és a nyugat-német csapat mögött. A nOi tőrdöntőbe csak egy magyar, Juhász Katalin Jutott, aki az ötö­dik helyen végzett. Annál nagyobb sikere volt a női tőrvivő csapa­tunknak, amelyik Nyugat-Német- országot legyőzve a döntőbe Jutott. A másik ágon a Szovjetunió Fran­ciaország csapatát' győzte le. A magyar csapatban Kovácsné, Ju­hász, Dömölky és Rejtő vívtak. A szovjet csapatnak a világbajnok jefimova, a volt világbajnok, Za­belina, továbbá a második helye­zett Gorohova és Prudskova volt a tagja. A magyar csapat hatal­mas erővel feküdt a küzdelembe és 7:2-re elhúzott. S :5-ös vezetés után Juhász Katalinnak már csak egy tusst kellett szereznie, amit be is vitt és így veresége ellenére is a magyar csapat 8:6 arányban le­győzte a kitűnő szovjet együttest és megszerezte a világbajnoki cí­met. ______________ _____,______ Ne m volt meggyőző a Dózsa játéka KECSKEMÉTI DÓZSA—BÉKÉSCSABAI ÉPÍTŐK 3:1 (2:1) Békéscsaba — 1000 néző — Ve­zette : Szabó. K. Dózsa: Czéh (Vitnyei) — Tor- dasi, Határ, Kerepesi (Magyar) — Morvái, Csordás — Nagy (Fülöp), Laczi n., Vékony, Szőczey, Roz- gonyi (Kiss II.). A kecskeméti csapat lép fel tá­madólag, támadásaikban azonban a csúszós talajon sok hiba adó­dik. A megfiatalított csabai csa­pat csak igen ritkán jut át a Dózsa térfelére. Már a 3. percben Nagy Mihálynak két igen jó hely­zete van, de egyiket sem tudja ki­használni. A Dózsa támadásait végül is a 17. percben siker koro­názza. Vékony a baloldalon ügye­sen elfut és visszahúzását Nagy végre a hálóba lövi. A csabaiak ritkábban és nem is veszélyesen támadnak, mégis zavarba hozzák a bizonytalankodó Dózsa-védelmet. A 26. percben tetszetős Dózsa- támadás fut a pályán, Laczi II. Nagy elé tálalja a labdát, s a szélső most sem hibáz. Nem változik a játék képe, továbbra is a Dózsa van fölényben, mégis a szórványos csabai támadások során a 39. perc­ben egy kapu előtti kavarodásnál Kerepesi felszabadító rúgás helyett az egyik csabai csatárba lövi a labdát, s a csatár pár méterről a hálóba gurít. Még Vékony ka­pufája érdemel említést. A második félidőben a cserék nem hozzák meg a kívánt javulást, sőt a csatársor játékának a szín­vonala esik. A csabaiak most nagy lendülettel támadnak, s megkísér­lik az egyenlítést. Egyenlítés he­lyett a 19. percben a Dózsa be­biztosítja a győzelmet. Baloldali Dózsa-támadás során Fülöpöt sza­badon hagyják, s a szélső tisztán állva, a 11-es tájáról védhetetlen gólt lő. A gól letöri a csabaiakat. A Dózsa kerül most fölénybe, de a góllövés nem megy. Vékony, Fü­löp, Kiss II. sorra hibáznak. Vé­gül is marad a 3:l-es eredmény. A Dózsa védelmében a hátvéd­hármas sokat bizonytalankodott. Magyarnak nem ízlett a csúszós talaj. A két kapusra nem volt pa­nasz. A Dózsa győzelmét főleg a kitűnően működő Morvái—Csordás fedezetpárnak köszönheti. A csa­társornak nem ment úgy a játék, mint kellett volna. Ennek egyik oka volt az igen csúszós talaj. A sorból legjobb volt Laczi II. és Vé­kony. Jó edzőtársat kapott a KTE KECSKEMÉTI TE—SZOVJET KATONAI CSAPAT 5:2 (2:0) , Kecskemét —, 1500 néző — Ve­tette: Szabó. KTE: Pintér — Farkas (Toricska I.), Bitó, Mészáros I. — Szabó III., Vass — Károly (Szentgyörgyi II.), Gaés, Kasza, Barta (Károly), Vi­déki. A szovjet csapat az első félórá­ban jól tartja magát s főleg gyors középcsatára révén több jó táma­dást is vezet. A KTE csatársora túlkombinálja a támadásokat. A vezető gólt is csak óriási védelmi hibából szerzi meg a 31. percben Kasza. A 2. gól a 41. percben esik egy szép Szabó III.—Barta akció­ból az utóbbi bombalövéséböl. Az utolsó percekben Károly és Gacs hagynak ki nagy helyzetet. Szünet után a KTE kap Jobban lábra és Kasza a 8. percben egy váratlan átemelt labdával háromra növeli a gólok számát. A szovjet csapat lelkesen küzd és a 13. perc­ben az elalvó KTE-védelem mel­lett sikerül is javítaniok. A KTE összeszokottabb csatársora mind­jobban belelendül és különösen a nagy kedvvel játszó Kasza lövé­seivel veszélyezteti a szovjet ka­put. A 23. percben Vidéki és a 26.-ban Gacs két szép góllal 5:l-re állítja az eredményt. Továbbra is a KTE támad, de elkényelmeske- dik a helyzeteket. Az utolsó öt perc a szovjet csapaté és a 42. percben sikerül szépíteniük. A KTE nem játszott olyan jól, mint a múlt vasárnap. Valahogy a fülledt meleg elbágyasztotta a játékosokat. Legjobb csapatrész a csatársor volt. Itt is a legjobb Ka­sza volt. Szentgyörgyire a II. fél­időben eléggé keveset játszottak. A másik három csatárt góljaik di­csérték. Károlynak nem ment a játék. A két fedezet halványabban játszott mint egyébként. A véde­lem jól állt a lábán, csak a gó­loknál zavarodtak meg. Igen erős ed nőtársnak bizonyult a SZEAC a nagy vérveszteséget szenvedett Bácskának SZEGEDI EAC—BAJAI BÁCSKA POSZTÓ 10:0 (6:0) ' Baja -! 2300 néző » Vezette: ftammer. SZEAC; Mészáros •» Bénák, Por­törő, Vass — Baráth, Zalár — Sza­bó, Polyvás, Rábai, Nyáry (Csabai), Boros. Bácska Posztó: Körmendi (Dosz- kocs) — Bohner (Barta I.), Szeke­res (Várnagy), Bisztrovics — öno- dy, Horváth (Borsodi) — Albert, Gorjanacz, Gugán, Dujmov II. (Ma- dácsi), Welling. Eléggé megfiatalított csapattal állt fel a Bácska az újdonsült és máris kitűnő formában levő NB I-es SZEAC ellen. A fiatalokkal telitűz­delt Bácska az I. félidő utolsó tíz percében összeroppant. Az első ne­gyedórában a Bácskának több hely­zete is van, de nem tudja kihasz­nálni. A 16. percben a rendkívül veszélyes Nyáry vezetést szerez a szegedieknek. Nagy a szegediek nyomása. Feltűnő, hogy a bajai csatársor nem tudja tartani a lab­dát, s emiatt Igen megnehezül a Bácska-védelem helyzete. A 28. percben, majd a 30.-ban Welling- nek és Albertnek módjában lenne egyenlíteni, de a döntő pillanatban nincsen szerencséjük. Annál ered­ményesebbek a vendégek. Boros a 32. percben egy gyors elfutásból növeli a gólok számát. Az utolsó 10 percben azután összeomlik a bajaiak védelme és Nyáry 2, vala­mint Szabó és Rábai góljaival 6:0-ra végzik a félidőt. A n. félidő 4. percében Boros lövi a 7. gólt. Most felélénkül a Bácska s a 6. percben Welling jól fut el és bekanyarodva a 16-osról nagy lövést ereszt a kapufára. A visszapattanó labda Madácsi elé kerül, de az az ötösről elideges- kedi a nagy helyzetet. Két perc múlva Ismét ő hibáz. Most me­zőnyjáték következik némi szegedi fölénnyel. A 23. percben Welling lövését Mészáros csak nagy üggyel- bajjal tudja szögletre tólnl. A fél­idő vége felé a kitűnő Szabó 10 perc alatt még három szép gólt helyez a Bácska hálójába. A 35. percben Barta I-át durva játék mi­att kiállítják. Ugyanekkor a szege­diek edzője kicseréli a balszárnyat — Csabaival, így mindkét csapat az utolsó tíz percben tíz ember­rel játszik. A SZEGEDI EAC máris igen jó formára futott fel és megérdemel­ten, de egy kissé túlzott gólkü­lönbséggel győzött. A Bácska is rúghatott volna egy-két gólt. Re­méljük, hogy az új edző, Onody Béla jól fogja össze a csapatot és a Bácska nevéhez méltóan szere­pel majd az NB Ill-ban. JTJIozik jflűsora Július 21-én, kedden: Baja Uránia: A dzsungel köny­ve, Bácsalmás: Azon az éjsza­kán, Dunavecse: Gyávaság, Já­noshalma: Égi madár, Kalocsa: Tánc és szerelem, Kecskemét Árpád: Szalmaözvegy, Kecske­mét Városi: Játék a szerelem­mel, Kiskőrös: Emilia Galotti, Kiskunfélegyháza: Az utolsó felvonás, Kiskunhalas: Idegen­ben, Kiskunmajsa: Csendes otthon, Kunszentmiklós: Itt oroszlánok vannak, Szabadszál­lás: Főutca, Tiszakécske Petőfi: Alvajáró Bonifác, Tiszakécske Tisza; Bogáncs. Meghalt Schlosser Imre Schlosser Imre, a magyar labda­rúgás hőskorának legendás alakja két hónapos, hosszú szenvedés után 70 éves korában a Sportkórházban meghalt. Schlosser a magyar lab­darúgás legnépszerűbb alakja volt, 68-szoros válogatott, az FTC és az MTK színeiben. Neve nemcsak Ma­gyarországon, hanem világszerte ismert volt. Labdarúgó pályájának befejezése után külföldön is ed- zősködött. Emlékét nemcsak a lab­darúgók, hanem az egész magyar sportközönség kegyelettel megőrzi. HÉTVÉGI SPORTEREDMÉNYEK Labdarúgás: Középeurópai Kupa elődöntő: Budapesten: MTK—Újvi­déki Vojvodina 2:1 (0:0). Belgrád­ban: Bp. Honvéd—Belgrádi Parti­zán. 3:3 (1:1). Atlétika. A Philadelphiában lebo­nyolításra került Szovjetunió—USA atlétikai verseny első napján a férfiaknál az amerikaiak vezetnek 59:47, a nőknél pedig a Szovjet­unió 34:18 arányban. A verseny kiemelkedő eredményei: O’Brien a súlylökésben beállította saját fenn­álló világcsúcsát 19.25 m-rel. Tá­volugrásban a két világklasszis — Bell és Ter-Oveneszján — küzdel­méből az amerikai Bell került ki győztesként 810 cm-rel. Az eddig a világ második legjobb eredmé­nye és csak 3 cm-rel marad el Owens 24 éve fennálló világcsú­csától. A kalapácshajításban a szovjet Rugyenkov 66.75 m-rel le­győzte az olimpiai bajnok és vi­lágcsúcstartó Connollyt. A férfi 100 m, 400 m és 110 m gáton az amerikaiak, a 10 000 m síkfutásban és a 20 km gyaloglásban kettős szovjet győzelem született. Rúdug­rásban az amerikai Brag és a szov­jet Bulatov 464 cm-et ugrott. Az utóbbi európai csúcs. A 4x100 m váltót az USA nyerte 39,8 mp-vel. A hőknél csak a 100 m-t nyerték az amerikaiak, a többi négy szám­ban a Szovjetunió győzött, köztük a magasugrásban Csencsik 170 ern­es szovjet csúcsai. Asztalitenisz: Constantában az ifjúsági asztalitenisz Európa-baj- nokságon a férfi csapatversenyt Magyarország nyerte. Totóeredmények: törölve x X/X2xll21xx. Apróhirdetések AZONNALI belépésre, meghatáro­zott időre, két férfi segédmunkást alkalmazunk. Papír- és Irodaszer- értékesítő Vállalat, Kecskemét, Hor- nyik János utca 2. 8224 IZS MOTOR, 3 fázisos, 3 lóerős villanymotor eladó. Kecskemét, Mária körút 12. 8225 ELHELYEZKEDNE házvezetőnőnek 40 éves, egyedülálló asszony, eset­leg férjhezmenne. »Megbízható« jeligére a Kiskunhalasi Hirdetőbe. 1715 ELADÓ HÁZ. Kecskemét, Klapka utca 20., minden elfogadható árért. Érdeklődés: Kátainé, bútorüzlet, Rákóczi út. 8203 RUHÁSSZEKRÉNY eladó. Kecske­mét, Budai utca 35. sz. 8208 KIADÓ Köncsög 21. alatt 15 hold tanyásföld, 3 hold szőlővel, termő gyümölcsfákkal. Értekezni: Loboda Imre, Orgovány. 8207 HORVATH István Lajosmizse—Alsó- bene 633. sz. alatti lakos 1957. áp­rilis 10-i születésű fehér üsző bor­jújának járlatlevele elveszett, azt megsemmisítem. Járási Tanács V. B. Kecskemét. 1701 ELADÓ 400 négyszögöl gyümölcsös­szőlő ivóvizű kúttal Alsószéktón, a várostól 4 km-re, autóbuszmeg­állótól 5 perc járás. Kecskemét, II., szélmalom utca 18. Értekezni dél­után 4—7-ig. Ugyanott egyharmad- rész ház eladó. 8215 ELADÓ Kecskemét, Kenderessy u. 1. számú ház. Értekezni lehet Kara szíjgyártónál, Kaszap utca. 8223 ELADÓ Talíája 183. számú 3 és fél hold tanyásföld. Értekezni Kara szíjgyártónál, Kaszap utca. 8223 ELADÓ 2 darab hízottsertés, kb. 160—170 kg. Kecskemét, Vacsihegy 177. özv. Nagy Pálné. 1697 ELADÓ egy 25—30 mázsáig bíró gumikerekű széleskocsi. Érdek­lődni: Kecskemét, Rendőrfalu, Po­zsonyi utca 1., füszerüzletben. 1719 ELADÓ príma állapotban levő to­kozott Pannónia és 150-es Czetka. Megtekinthető: Kecskemét, Bem utca 4.. műszerésznél. 8231 KIADÓ Ménteleken Lakos Pál-féle földből 7 hold. Értekezni: Kecs­kemét, Városföld 87. Lakos Mihály- nál. ______________________________8229 TA RSASHÁZ építésére "alkalmas nagytelkű sarokház a központon eladó. Értekezés: Kecskemét, Ka­zinczy utca 33. 8227 ELADÓ 1137 négyszögöl szóló Feü ső-Széktóban a betonüt mellett, terméssel vagy anélkül. Értekezés mindennap 3 órától. Kecskemét; Izsáki út 17. 8230 KÉTSZOBÁS lakásomat elcserél­ném Kecskeméten hasonlóért —. Hosszú utca l. 8,28 ELADÓ barna hálóbútor, sezlon, szekrények, ágyak, ágybetétek. — Kecskemét, Vak-Bottyán 9. 1723 1400 NÉGYSZÖGÖL szőlő, kis ház­zal, eladó. Kecskemét, Széchenyi- város 17/a. 1782 10 000 DARAB vályog eladó. Érdek­lődni: Kecskemét, Külső Mária- város 30/a. Akácfa utca végén. 1721 GÜLBABA vetőburgonya őszi szál­lításra előjegyezhető a MÉK-tele- pen. Kecskemét, Rákócziváros 15. szám alatt. 1720 ÜRIHEGYBEN 1 hold szőlő eladó. Érdeklődni: Kecskemét, Szűk utca 1. szám. 1718 SZABÁS-VARRÁS tanfolyam indul augusztus 1-ével kezdők részére Kecskeméten a Szakszervezetek Székházában (Rákóczi út 1. sz.). Je­lentkezés: I. em. 7. szám alatt a művelődési otthonnál. 8215 PANNÓNIA motorkerékpár eladó. Baja, Engels u. 4., de, 8—2-ig. 1678 NÉMET fordítást, gépírást vállalok. Ifj. Badltz, Miskolc. Tass u. 15. 1619 KECSKEMÉT, Kinizsi utca 15. szám alatt, beköltözhető ház eladó. 1710 Betakarítás után nagy a tűzveszély, kössön tűzbiztosítást az ÁLLAMI BIZTOSÍTÓ járási kirendeltségénél, vagy a községi megbízottaknál. Ugyanott bővebb felvilágosítást nyújtanak 1692 A MEGYEI IFJÚSÁGI LABDARÜGÖ-BAJNOKSAG végső Állasa ma—Kiskőrös mérkőzéseket (ősziek) nem játszották le, Így egyik csa­pat sem kapott pontot, Az elma­radt mérkőzések nem befolyásol­ták a bajnoki cím kérdését. 1. H. Kinizsi 26 26 _ — 104:23 02 2. Kalocsa 28 19 1 8 77:47 39 3. Kméti Építők 27 17 4 6 92:46 38 4. Jánoshalma 27 17 1 9 86:38 35 <5­Kiskőrös 27 15 3 9 72:35 33 6. Vaskút 28 15 3 10 51:47 33 7, Bácsöokod 28 12 3 13 39:57 27 8. Gara 28 13 1 14 38:62 27 9. Mélykút 28 11 2 15 64:52 24 10. Kecel 28 9 4 15 32:65 22 11. H. MÁV 28 9 2 17 57:66 20 12. Soltvadkert 28 7 5 16 39:45 19 13. Tiszakécske 27 7 4 16 24:58 18 14. Dávod 28 6 3 19 22:91 15 15. Madaras 28 5 2 21 28:93 12 ELADÓ sertéstrágya. Nádasdy utca 4, Kecskemét, 8226 BIZTOS hatású »Drohoka« tyúk­szemtapasz kapható 3,60-ért Hor­váth drogériában. Szombathely, Kossuth utca. 8183 A Bács-Kiskun megyei Vegyesipari Vállalat bú­torüzeme kárpitos szak­munkásokat és kárpitos betanított munkásokat a kecskeméti telephelyén al­kalmaz munkásszállás biz­tosításával. Kecskemét, Tö­rökfái 78. 1712 A H. Kinizsi—K. Építők, a Tisza­kécske—H. Kinizsi és a Jánoshal­Nagyszerű játékkal kezdte az új évadot a Bácsalmás BÁCSALMÁSI PETŐFI—KAPOSVÁRI MTE 4:1 (2:1) Bácsalmás — 800 néző — Ve­zette: Kápolnás. Bácsalmás: Nincsevics — Jagity (Petrity), Piukovics, Wachtler — Gattner dr. (Böröcz), Pólyák — Dertüll (Batiz), Mezei, Süke, Si- mity, Gulyás. Kaposvári támadásokkal indul a játék, mégis az 5. percben Simity szerezhetne vezetést, de nagy hely­zetben laposan mellé lő. Mezőny­játék következik váltakozó támadá­sokkal, majd a 21. percben a ha­zaiak megszerzik a vezetést. Az új balszélső. Gulyás (Madaras) elvi- harzik a baloldalon és jól helye­zett lapos lövése a háló sarkában köt ki. Két perc múlva Mezei— Süke összjáték végén a középcsa­tár eredményes. A következő perc­ben a vendégek javíthatnának, de Jutási jó helyzetben fölé emel. A 31. percben a Petőfi 11-eshez jut. Mezei lövését a kapus szögletre tólja. A 37. percben Süke bombalö­vése alig megy mellé. A 41. perc­ben Laki helyezett lövését Nin­csevics nem tudja fogni. Szünet után Bácsalmás nagy iramban kezd és Gulyás lövését alig tudja a ka­posvári kapus szögletre nyomni. Az 5. percben egy Gulyás—Dertüll akció végén Dertüll háromra nö­veli a gulok számat. A gyors goi felrázza a kaposváriakat és heves támadásokat vezetnek a bácsalmási kapu ellen — eredménytelenül. A 23. percben egy előrevágott labdá­val Süke a félpályán kiugrik, át­játssza magát az egész kaposvári védelmen és ritkán látott szép lö­véssel beállítja a végeredményt. A félidő második felében a két csapat belenyugszik az eredménybe és a játék nagyobb része a mezőnyben folyik le. A bácsalmási csapat már a baj­noki év elején jó formára futott fel és remélhető, hogy az idén már nem a kiesés elkerüléséért, hanem a jobb helyezésért harcol. Az egész csapat játékát dicsérni lehet, mégis ki kell emelnünk Nincsevicset, Wachtlert, dr. Gatt- nert, Sükét és Gulyást. Augusztus 1-i belépéssel fűszercsemegepapíráru szakmában szakképzett bolt­vezetőt keres a Tassi Föld­művesszövetkezet. 1703 Angol export szállításra 60 százalékos érési fok­ban, 40 mm-en felüli nagyságban SZABAD-BARACKOT kilogrammonként 5,50 Ft-ért, míg szerződött barackot 6,— Ft-ért vásárolják a Földszöv. és a MÉR fel­vásárló helyein, az alábbi helyiségekben: KECSKEMÉT, HELVÉCIA, KEREKEGYHÁZA, HETÉNYEGYHÁZA, TISZAKÉCSKE, LAKITELEK, IZSÁK, Kecskeméten a Barnevál telepén is. Érdemes angol export céljaira külön szedni a barackot, mert lényegesen többet fizetnek érte, 1717