Petőfi Népe, 1959. július (14. évfolyam, 152-178. szám)

1959-07-01 / 152. szám

1959. július 1, szerda S. oldal Bravúros hajrával megmenekült a kieséstől a Bácsalmás BÁCSALMÁSI PETŐFI—NAGYATÁDI KINIZSI 3:1 (3:0) Nagyatád — 500 nézd — Vezette: Schweitzer. Bácsalmás: Nincsevics — Jagity, ^Piukovich, Wachtier — Böröcz, Pó­lyák — Petrity, Mezei, Simity, Se- varacz, Derttill. — Edző: dr. Gom­bos Tibor. Amikor a bácsalmásiak május vé­gén egymásután három mérkőzést elvesztettek és még három forduló voit hatra, s a simontornyaiaknak öt pont előnyük volt — kevesen gondolták, hogy csapatuk megme­nekülhet a kieséstől. Nem volt elég mind a három mérkőzésüket meg­nyerni, a simontornyaiaknak nem volt szabad győzniük. Bácsalmás mind a három mérkőzését meg­nyerte és az SBTC mind a hármat elveszítette. Hiába rúgott az SBTC a bajnok kaposváriaknak négy gólt — hetet kapott vissza. Így maradt benn a Bácsalmás. A bácsalmási csapat hatalmas lel­kesedéssel kezdett. A 3. percben vezetéshez juthatnának, de Simity az ötösig előre küzdve magát — biztos helyzetben mellé lő. Az 5. percben vezetéshez jut a Petőfi. Mezei szöglete nagy tumultust okoz az ötösön és az előre húzódó Bö­röcz labdája a hálóba kerü). To­vábbra is a bácsalmásiak rohamoz­nak, három szögletet is elérnek. Gól egyelőre nem esik. Mintegy 25 perces mezőnyjáték után a 37. perc­ben Simity átjátssza magát a ha­zaiak középhátvédjén és megszerzi a 2. gólt. A következő percben Pet- rityet kiállítják, mert megsérti a partjelzőt. A II. félidőben megváltozik a já­ték képe. A 10 emberrel küzdő bácsalmásiak két gólos előnyük birtokában védelembe vonulnak. A Nagyatád most nagyon belefekszik a játékba és megkísérli az eg3'en- lítést. A bácsalmási védelem Piu- koviccsal az élen mindent hárít. Félóra eltelte után a bácsalmásiaK felszabadulnak a nagy nyomás alól és a 31. percben vegieg bebiztosít­ják a győzelmet. Dertüll ügyesen kiugrik és a nagyatádi középhát­véd csak faulttal tud akasztani. A büntetőt Mezei értékesíti. A hazai­ak 3:0 után sem adják fel a küz­delmet és a 37. percben Dénes közeli lövésével szemben Nincsevics tehetetlen. A bácsalmási csapat sorsdöntő mérkőzését I. félidőbeli jó játéká­val megérdemelten nyerte. -- Jók: Piukovics (a mezőny legjobbja), Wachtler, Me2ei, Sevaracz. Súlyos védelmi hibák — megérdemelt vereség NAGYKANIZSAI BÁNYÁSZ—BAJAI ÉPÍTŐK 4:0 (1:9) Nagykanizsa — 500 néző — Ve­B. Építők: Disztl — Vörös, Varga, Rapity I. — Tan II., Mikus — Kreisz, Czeglédi, Bartulov, Rapity II., Poszlancsek. — Edző: Hirmann Endre. A nagy hőség rányomta a bélye­gét a mérkőzásre és igen lanyha iramban indul a játék. Mindkét kapu előtt adódnak helyzetek, de az elbágyadt csatároknak nem megy a góllövés. A 21. percben Bartu- lovnak van kecsegtető helyzte, de a középcsatár elől az utolsó pilla­natban mentenek. A 36. percben esik a félidő egyetlen gólja. A ha­zaiak balszélsője müesést csinál. A játékvezető bedől és a ll-essel ve­zetéshez jutnak a hazaiak. A 40. percben Poszlancseknek van még jó helyzete, de a szélső elsza­lasztja az alkalmat. Szünet után az Építők kapnak jobban lábra, de a 8. percben vég­leg eldől a mérkőzés sorsa. A ba­jai védelem súlyos hibát véd és máris 2:0. A 16. percben megis­métlődik az előbbi helyzet. 3:0. Az Építők most már szárnyaszegetten küzd. A 4. gól a 40. percben esik. A bajai csapatnak úgy látszik megártott a múlt kedden a bol­gárok ellen elért siker, mert Nagy­kanizsán rá sem lehetett ismerni az akkor oly szépen küzdő csa­patra. A vereség megérdemelt volt. — Jók: Poszlancsek, Disztl, Vörös. A játékvezető nem üti meg az NB ill. színvonalát. A Délnyugati NB III. végső állása: 1. Kaposv. MTE 30 21 5 4 82:32 47 2. Pécsi B. 30 17 7 6 79:38 41 3. Bajai Építők 30 19 3 8 66:37 41 4. Bajai Bácska 30 17 4 9 56:35 38 5. Pécsi Vasas 30 17 4 9 56:33 38 6. Bázakerettye 30 15 4 11 65:51 34 7. Pécsi BTC 30 13 8 9 45:39 34 8. Nagykanizsa 30 12 6 12 60:51 30 9. Szekszárd 30 13 4 13 52:51 30 10. Bonyhád 30 10 8 12 37:54 28 11. Székesfehérv. 30_ 9 8 13 49:44 Í6 12. Bácsalmás 30 12 2 16 56:75 26 13. Simontornya 30 9 7 14 39:53 25 14. Nagyatád 30 7 3 20 24:52 17 15. Balinka 30 5 3 22 30:81 13 16. Dombóvár 30 4 4 22 28:88 12 Ä KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ vendégjátéka Baján, a Központi Moziban 1959. július 1-én, szerdán este fél 8 órakor Fali Leó: »szTAMBUL rózsája* Bemutató bérlet ]?ffozik űsora Július 1-én, szerdán: Baja Uránia: Bogáncs, Bács­almás: Itt oroszlánok vannak, Durfavecse: Álmatlan évek, Jánoshalma: Kigyúlnak a fé­nyek, Kalocsa: Asch őrvezető kalandos lázadása, Kecskemét Árpád: A hajdúk esküje, Kecs­kemét Városi: A dzsungel könyve, Kiskőrös: Két vallo­más, Kiskunfélegyháza: Ffehér éjszakák, Kiskunhalas: Kettőnk titka, Kiskunmajsa: A 39-es dandár, Kunszentmiklós: Ismer­ték egymást, Szabadszállás: Per a város ellen, Tiszakécs- ke Petőfi: Fények a föld alatt, Tiszakécske Tisza: Papa, ma­ma, feleségem meg én. A Kecskeméti r r Állami Aruház mai ajánlata: Csehszlovák teddibeer kabátanyag fehér 430 Ft drap 370 Ft Mintás santung- selyem 40,70 Ft A Szovjetunió Kommunista Pártja Központi Bizottságának június 24-én kezdődött ülés­szaka hétfőn befejezte munká­ját. A hétfői ülésen Nyikita Hruscsov, a Központi Bizott­ság első titkára, a Szovjetunió Minisztertanácsának elnöke mondott záróbeszédet; A ple­num határozatot hozott arról, hogy miként vegyék kd részü­ket a XXI. kongresszus ha­tározatainak teljesítéséből a párt- és tanácsi szervek, vala­mint a népgazdasági tanácsok. A Központi Bizottság felhívást intézett a Szovjetunió vala­mennyi dolgozójához. Ennek szövegét július 1-én teszik közzé, Kedden éjjel egy órakor, ami New Yorkban hétfő este 7 órának felel meg, Frol Koz­lov, a Szovjetunió Miniszter- tanácsának első elnökhelyette­se megnyitotta a New York-i szovjet kiállítást. Valamennyi New York-i lap vezető helyen ad hírt a TU—114-es szovjet turbólégcsavaros repülőgép­ről, amelyen Kozlov, a Mi- nisztertancás első elnökhelyet­tese leszállás nélkül utazott Moszkvából New Yorkba. Hét­főn délután Eisenhower elnök és Nixon alelnök még a hiva­talos megnyitás előtt felkereste a New York-i Coliseum épü­letében a szovjet kiállítást, Megyei I. o. labdarúgó eredmények Balszerencsés vereség SZEGEDI SPARTACUS—KKHALASI KINIZSI 2:1 (1:1) Szeged — 800 néző. — Vezette: Kövesdi. II. Kinizsi: Bakos — Nagy, Vár­hegyi, Hornyák — Tóth, Hirth, Tur­csik, Csányi, Vass, Jáger, Korsos. Edző: Király István. Nagy iramban kezdenek a szege­diek és egymásután gördülnek a tá­madások a halasi kapu ellen. A 20. percben szögletrúgás a halasi ka­punál. A beívelt labda! Bakos rö­viden üti ki a szegediek Középcsa­tára elé, aki a lábak között a há­lóba juttatja a hazaiak vezető gól­ját. Ezután a Kinizsi lényegesen többet támad, de gólt csak a 33, percben ér el. Vass jól ugrik ki, a 16-oson belül elkaszálják, s a megítélt 11-est ugyanő értékesíti. Fordulás után Ismét a szegedied a kezdeményezők, de a Kinizsi vé­delmével nem boldogulnak. A 29. A Jánoshalmi Vegyes- és Építőipari Ktsz w vállal V mindennemű rézműves munkát, szeszfőzdék javítását azonnali határidőre, vala­mint új üstök készítését. Megrendelést az egész me­gyéből felvesz; 1454 Érett faepret minden mennyiségben vásárolnak a Kecskeméti Földművesszövetkezet szeszfőzdéi. Kecskemét, Bethlen krtj Helvécia, Hetényegyháza. percben a halasiak vezetéshez jut­hatnának. Korsós a balszélen gyor­san elfut, beadását a szegedi kapus elvéti, de Turcsik meglepetésében nem nyúl a labdába, s oda a biztos gólhelyzet. Az utolsó negyedórában a halasiak mezőnyfölényt harcolnak ki, mégis a 41. percben egy meg nem érdemelt góllal a szegediek a maguk javára döntik el a mérkő­zést. Egy 20 méteres szabadrúgás a sorfalról a szegdiek középcsatára elé pattan, aki a mérkőzés sorsát eldöntő labdát a hálóba fejeli. A játék alápján a halasi csapat döntetlent érdemelt volna. Jók: Vár­hegyi, Bakos, Hirth. Apróhirdetés ®k DANKO utca 10. számú ház eladó. Értekezés: Kecskemét, Cimbalmos Utca 4. Reggel 3-ig és vasárnap. 1526 ELADÓ egyharmad házrész azon­nal a legtöbbet Ígérőnek. Érdek­lődni: Kecskemét, VII., Tizedes u 4- szám. 8084 HAZASSAG céljából megismerked­nék 60 év körüli nyugdíjas, szen- vedclymentes férfivel. — Levelet »Unom a magányt« jéligéré a kis* kunfélegyházi nyomdába kérek. 1547 NÉMET fordítást és gépírást válla­lok, ifj. Baditz, Miskolc, Tass 15. SKODA lioo-as gépkocsi 4 ajtós el­adó. Kecskemét, Jókai u. 47. 8077 20 HOLD kaszáló kiadó levágásra sürgősen. Érdeklődni lehet Kecske­méti Téglagyár VáUalatnál, Török­éi 78­___________ 8071 AZ ONNALI BELÉPÉSRE felveszünk terv-vizsgával és építő­ipart gyakorlattal rendelkező terv- előadőt. É. M. Bács megyei Állami Építőipari Vállalat. Kecskemét, Rá- kóczlváros 23, 1536 Kalocsai apróhirdetések KALOCSÁN Budai Nagy Antal u. 9. szám alatti ház eladó. Azonnal beköltözhető. (Bagó-Soós malom ut­cája.) 644 MISKEI magashíd mellett a péter- háti legelődűlőben Tóth Agnes-féle 1512= 3 kh 273 négyszögöl' szántóföld el- L- adó, esetleg haszonbérbe kiadó. Ér- deklodni lehet Békés Ferenc Ha- □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ lomszállás 20. szám alatt. 643 Kkhalasi Határőr—Kalocsai Kini­zsi 7:0 (3:0). — Kiskunhalas, 1200 néző, vezette: Szelei. — A kalo­csaiak csak az első félidőben bír­ták erővel, s ekkor még egy-két gólhelyzetük is akadt, de csatá­raik nem voltak eredményesek. A II. félidőben azután a nagy nyo­mást a kalocsai védelem nem bírta és a bajnok halasiak lefékezve is fölényesen győztek. — Jók: Für, Lukács, Ódri és Ungi, illetve a kalocsai kapus és a középcsatár. — Góllövők: Für 4, Ungi 2, Odri. Kkhalasi MÁV-Tiszakécske 4:0 (1:0). — Kiskunhalas, 600 néző, ve­zette: Barta. — Végig a hazaiak irányították a játékot. Az I. fél­időben még elég jól tartják magu­kat a kécskeiek és csak Bakos lö­vése kerül a hálójukba. Fordulás után a MÁV csatársora magára ta­lált és Karai II., Molnár, valamint Sejben góljaival biztos győzelmet szereznek csapatuknak. A MÁV ez­zel a győzelmével a bajnokság 3. helyén végzett. — Jók: Dobra, Osz- lár és Molnár, illetve a kécskei jobbiedezet és a balösszekötő. Kecskeméti Építők—Kecel 3:1 (0:0). — Kecel, 300 néző, vezette: Bíró. — A mérkőzés már nem volt érdekes a keceiieknek, hiszen csak úgy maradhattak volna benn a megyei I. o.-ban, ha sem a Bácsalmás, sem az F. Építők nem esnek ki. Tekin­tettel, hogy a félegyházi csapat nagy balszerencsével kiesett az NB lii-ból, így a keceliek is kiestek az I. o.-ból. Nagy iramú, de nem va­lami magas színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A kecskeméti csapatnak adódik több helyzete. A keceliek csak az utolsó tíz perc­ben kerültek fölénybe. — Szünet után az Építők kap jobban lábra és a 8. percben a balszélen lefutó gyors Lesi berúgja a vezető gólt. A 19. percben a kiugró Sz. Nagyot a 16-oson belül elkaszálják. A 11-est Besenyi értékesíti. A félidő közepe táján a hazaiak szintén 11- esből szépítenek Marosi révén. A, 34. percben Sallait (K. Építők) fe­leselésért kiállítják. A 35. percben a gyors Lesi állítja be az ered­ményt. Az egész Építők csapata jól játszott, különösen Kalmár-Nagy kapus, míg a keceliek közül csak Kovácsot lehet kiemelni. Vaskút—Kiskőrös 3:1 (3:1). — Vas­kút, 400 néző, vezette: Lencsés. — A kiskőrösiek kapnak jobbran láb­ra és jobbösszekötőjük a vaskúti védelem súlyos hibájából megszerzi a vezetést. A Vaskút most erősen belefekszik a játékba és a 12. perc­ben egy - kapu előtti kavarodásból Bcrmüller egyenlít. Továbbra is a vaskútiak rohamoznak és a 19. percben egy jobboldali beadásból Agócs vezetéshez juttatja csapatát. A félidő utolsó perceiben Bermül- ler belövi a 3. gólt is. — A II. fél­időben a kiskőrösiek nagyon bele­jönnek a játékba, de még csak ja­vítani sem tudnak a kitünően helyt­álló vaskúti védelemmel szemben. Fölényüket mindössze két kapufa mutatja. Az egész vaskúti csapat nagy kedvvel játszott. A kiskőrö­siek legjobbja Szentgyörgyi II.’volt. Bácsbokod—Dávod 3:1 (2:0). — Bácsbokod, 600 néző, vezette: Far­kas. — Dávodi támadásokkal kez­dődik a játék, majd csakhamar fö­lénybe kerülnek a bokodiak és a 16. percben Molnár a kapust is ki­cselezve a. telj esen tisztán álló Leit­nerhez gurít, az kényelmesen a hálóba vágja. A 19. percben ismét Leitner az eredményes. Továbbra is a bokodiak támadnak — gól nél­kül. Fordulás után a dávodiak erő­sen rohamoznak és Hetyeinek si­kerül is a szépítés egy jól elta­lált kapáslövésből. A 35. percben a jól kiugró Schadt I. beállítja a végeredményt. — Jók: Pollák, Ohn- haus, Molnár, illetve Hetyei és a középfedezet. Jánoshalma—Madaras 5:0 (2:0). — Jánoshalma, 500 néző, vezette: Koz­ma. — Formás hazai támadásokkal indul a mérkőzés. A madarasiak sokszor 8—9 emberrel is védekez­nek és a 38. percig sikerül érin­tetlenül tartani hálójukat. Ekkor Németh beadását Nagy a hálóba helyezi. A 43. percben Nagyot fel­lökik s a 11-est Adam belövi. Szü­net után sem változik a játék képe. Mintegy 25 percig a madarasiak áll­ják a jánoshalmaiak ostromát. Ek­kor pár percen belül Németh és Adám góljai véglegesén eldöntik a mérkőzés sorsát. Az 5. gólt Nagy lövi a 40. percben. A madarasiak mindvégig lelkesen és sportszerűen küzdöttek. A jánoshalmiak közül jók Csernók, Nagy és Adám (a mezőny legjobbja). Gara—Mélykút 2:1 (0:1). — Gara, 400 néző, vezette: Pécsi. — A ga- raiak rohamoznak, mégis a 11. percben a vendégek jutnak veze­téshez, mert á jól helyezkedő mély­kúti jobbösszekötő élesen a hálóba vágja a labdát. A félidő végéig in­kább a mélykútiak a többet táma­dók. — A fordulás után megválto­zik a helyzet. Gara nagy kedvvel fekszik a küzdelembe, Robolyák a 9. percben jól fut el és megszerzi az egyenlítő gólt csapata részére. Nagy harc folyik a győztes gólért, amelyet a 36. percben a garaiak szereznek meg. Pancsics I. szabad­rúgása a kapufáról vágódik vissza a mezőnybe ismét Pancsics I. elé. A középcsatár most már nem hi­báz. Gara nagy küzdelem után meg­érdemelt győzelmet aratott. — Jók: Kubatov és Pancsics I., illetve a középhátvéd és a kapus. A Soltvadkert—F. Honvéd mérkő­zést szövetségi hozzájárulással jú­nius 12-re halasztották. A megyei I. osztályú állá«» bajnokság 1. H. Határőr 30 25 5 _ 10 2:21 55 2. F. Honvéd 28 22 3 3 93:24 47 3. H. MÁV 30 17 4 9 66:33 38 4. Kiskőrös 30 14 7 9 47:32 35 5. Bácsbokod 30 15 5 10 54:55 35 6. Jánoshalma 30 15 4 11 72:48 34 7. K. Építők .30 13 4 13 54:60 30 8. Soltvadkert 29 11 6 12 50:45 28 9. Vaskút 29 12 4 13 52:55 28 10. Kalocsa 30 9 8 13 56:66 26 11. Mélykút 30 10 6 14 48:58 26 12. Dávod ^29 11 4 14 46:68 26 13. Kecel 30 7 7 16 40:55 21 14. Gara 30 7 3 20 42:78 17 15. Tiszakécske 29 6 4 19 26:69 16 16. Madaras 30 4 4 22 27:108 12 — Ellopták a firenzei me­teorológiai intézet értékes mű­szereit. A tolvajok cédulát tet­tek az egyik asztalra, ezzel a szöveggel: »Mivel időjóslataik hetek óta nem váltak be, fel­tételezzük, hogy amúgy sincs szükségük a műszerekre,« Hétfőn hivatalos látogatásra Kairóból Moszkvába érkezett Halié Szelasszié, Etiópia csá­szára. Fogadásán részt vettek a szovjet állam vezetői, élükön Vorosilowal és Hruscsowal. * Az amerikai kormányzók Szovjetunióban vendégeskedő csoportja hétfőn meglátogatta Nyikolaj Szmirnovot, a lenin- grádi területi szovjet végrehaj­tó _ bizottság elnökét. A kor» mányzók a tanács tevékeny­sége felől érdeklőd tej#, * Alekszej Szurkov költő ve­zetésével hétfőn az angol fő­városba érkezett a szovjet ’ békebizottság küldöttsége. A szovjet vendégeli két hétig tar­tózkodnak Angliában, s az an­gol békeharcosok képviselői­vel több nemzetközi vonatko­zású kérdést vitatnak meg; Meglátogatnak több angol vá­rost is, * Különböző politikai pártok vezetői és más közéleti sze­mélyiségek Kasszem iraki mi­niszterelnökhöz intézett em­lékiratukban bejelentették az új Egyesült Nemzeti Front megalakítását. Az emlékiratot az Iraki Kommunista Párt, a Nemzeti Demokrata Párt, az Egyesült Demokratikus Kurd Párt képviselői, valamint az összes népi és szakmai szer­vek megbízottal, ismert köz­életi személyiségek Írták alá; Az emlékirat rámutat többek között, hogy az imperializmus az elmúlt hónapokban az Iraki nép egységének megbontására összpontosította erőfeszítéseit; Ilyen körülmények között fo­kozódott a nép ébersége, nö­vekedett öntudata, * A nápolyi öböl egyik kis ki­kötővárosában összetűzésre ke­rült sor a még mindig sztráj­koló tengerészek és kikötőmun- kások, valamint a rendőrség között. 21-en megsebesültek, két rendőrségi gépkocsit fel­borítottak és felgyújtottak a matrózok; N A P T A R 1959. július 1, szerda Névnap: Tibold Napkelte: 3 óra 50 perc Napnyugta: 19 óra 45 perc *. — Befejezte az őszi árpa aratását a császártöltési Uj Barázda Termelőszövetkezet. A termelőszövetkezet 53 hold­ján több mint nyolcszáz mázsa őszi árpa termett. A termelő­szövetkezeti tagok jó munká­jának eredménye a holdan- kénti tizenhat mázsás átlagter­més. — Társadalmi munkával se­gítenek az új iskola belső ré­szének csinosításában a tanács és az iskola dolgozói Soltvad- kerten. — Nyolc nap alatt majd­nem hatezer látogató tekintette meg Kecskeméten a rádió-, te­levízió- és motorkerékpár-ki­állítást. A Kiskereskedelmi Vál­lalat által rendezett kiállításon nagy érdeklődés mutatkozott az új típusú Munkácsy televí­ziós vevőkészülék iránt. A ki­állításon majdnem ötvenezer forint értékű árut vásároltak. — Az Áramszolgáltató Vál­lalat rendezésében szerdán du. 5 órai kezdettel Kecskeméten, a városi tanács közgyűlési ter­mében »A háztartásban előfor­duló villamos balesetek« cím­mel előadást tart a Szegedi Elektrotechnikai Egyesület ki­küldött előadója. Az előadás ingyenes, melyre mindenkit saját érdekében elvár az Áram- szolgáltató Vállalat, _ 8053