Petőfi Népe, 1959. május (14. évfolyam, 101-126. szám)

1959-05-27 / 122. szám

f IDjO. május 27, «érdé S. oldal A MAGYAR VÁLOGATOTT LABDARÜGÖ-CSAPAT KECSKEMÉTEN Megyénk labdarúgó sportjának szerdán délután ünnepnapja lesz. Kecskeméten játszik a törökök el­len készülő legjobb magyar tizen­egy. Előtte fél 4 órakor nem ifjú­sági csapatok, hanem a Nagykő­rösi Kinizsi és a KTE NB ni-as együttese mérkőzik. A válogatot­tak ellen Kecskemét és Kiskunfél­egyháza legjobb fiatal játékosai­ból állít össze egy együttest a lab­darúgó szövetség válogató bizott­sága* A nagy érdeklődéssel várt mér­kőzés szerdán délután fél 6 óra­kor lesz a KTE sporttelepén, ame­lyen a következő válogatottak szere­pelnek: Grosits, Ilku — Mátrai, Sipos, Sárpsi, Szigeti — Bundzsák, Kotász, Szojka — Sándor, Göröcs, Tichy, Pál (Csepel), Fenyvesi és Budai II. A mérkőzésekre elővétel­ben jegyeket a Dózsa-klubban, Mistina cukorárusnál (Nagykőrösi utca), valamint tömeges jelentkezés esetén Kiss Károlynál, az Építők kultúrotthonában (Katona József utca 4. sz.) lehet kapni. A belépő­jegyek árai: ülőhely 8 Ft, állóhely 6 Ft, katona- és diákjegy 3 Ft. Megyei I. o. labdarúgó eredmények KALOCSAI KINIZSI-JANOSHAL­U( SE 3:2 (2:0). Kalocsa, 1000 néző, vezette: Gyarmati. — Izgalmas, Időnként heves küzdelmet vívott a két csapat. Nagy akarással és lel­kesedéssel kezdenek a játékosok. A hazaiak több veszélyes támadás után a 8. percben Petrovlcs 18 mé­teres. jól irányított szabadrúgása a vendégek hálójában köt ki. Ez­után a kalocsaiak irányítják a já­tékot és fölényük a 33. percben Petrovlcs újabb góljában jelentke­zik. — Szünet után változatosabb lesz a játék és most már a ven­dégek is több veszélyes támadást vezetnek. A 9. percben Szűcs gól- iával javítanak. Mind izgalmasab­bá válik a mérkőzés és sok sza- balytalanság csúszik a játékba. A 23, percben az egyik kiugró hazai csatán ’ felvágják es a büntetőt Bornemissza értékesíti. A vendégek nem adják fel a küzdelmet, s a 32. pertíben újból sikerül Adém góljával szépíteniük. Az utolsó tíz percben a jánoshalmaiak támadnak többet, de az egyenlítést az ön- felaldozóan védekező hazai véde­lem meghiúsítja. Jók: Petrovlcs, Barnabás, Ladjánszki, illetve Feny­vesi II., Szűcs és Tan. bacsbokodi kinizsi—kecske­méti EPfröK 1:1 (1:0). — Kecs­kemét, 200 néző, v.: Kürtösi. — Lnalmas mezőnyjátékkal telik el az elsó félóra. A védelmek jól rombolnak és a csatárok támadá­saiban nincsen elég átütő erő. A félidő egyetlen gólja a 32. percben esik, amikor a 16-os tájáról lőtt labdával a bokodlak vezetéshez jutnak. — Fordulás után az Építők nagy fölényt harcol ki, és a 22. percben egy kapu előtti kavaro­dásból Sárosinak sikerül egyenlí­tenie. Az eredményt igazságosnak mondhatjuk, mert az I. félidőben a bokodialc voltak Jobbak, míg szünet után az Építők' harcolt ki fölényt. Jók: a bokodi balösszekötő és balszélső, továbbá a középhát­véd, míg az Építők közül Sz. Nagy, Csorba és Besenyei emelhetők ki. KISKŐRÖSI PETŐFI—KKHALASI MÁV 2:0 (2:0). — Kkhalas, 2000 néző, v.: Boronkay. — Korszerű futballt játszott ezen a mérkőzésen » Kiskőrös és megérdemelten ke­rült a harmadik helyre. Azonnal a körösiek lépnek fel támadólag és Szentgyörgyl II. már az első perc­ben megszerzi csapatának a veze­tést. Továbbra is a vendégek van­nak lendületben és a 10. percben Mészér OS újabb góljával már kút góllal vezetnek a vendégek. Ettől kezdve a kisköröslek csak három csatárt hagynak elöl és Összekö­tőiket a védelembe vonják. Ennek b taktikának köszönhetik, hogy a mindvégig Idegesen küzdő vasuta­soknak még csak szépíteni sem si­került. — Jók: Szentgyörgyi II.. Mészáros I. és a ■ közvetlen véde­lem. A MAV-ból csak Oszlár ját­szott megfelelően. KKFELEGYHAZI HONVÉD—MA­DARAS 5:0 (3:0). — Klcfélegyháza, 3C0 néző, v.: Hegyes. — A Honved »kár kétszámjegyű eredménnyel is győzhetett volna, ha nagyobb erő­vel fekszik a küzdelembe. A ma- üarasiak teljesen alárendelt szere­pet játszottak. Az egész mérkőzés inkább csak edzés-jellegü volt. A gólokat Jasusa 2, Janzsó, Kálmán es Károlyi II. lőtték. Jók: Pataki (a mezőny legjobbja), Károlyi H. és Jasusa. A madárasiak közül sen­kit sem leltet kiemelni. KKHALASI HATÁRŐR—SOLT- VADKEKT 4:1 (1:1). — Kiskunha­las, 1000 néző, v.: Vlrágh. — Az első tíz perc a halasiaké, de csak egy Janecz-kapuía az eredmény. CJktán mindjobban feljönnek a vendégek és a 17. percben egy szögletből Miskel a hálóba fejel. Továbbra is a vadkertiek a veszé­lyesebb támadók, A Határőr csak az utolsó tíz percben tud fölényt kiharcolni, s a 36. percben Fürt kézzel húzzák vissza. A 11-est Ungi értékesíti. A II. félidőben is nyílt a játék mintegy tíz percig. A 11. percben azután Janecz két gyors gólja megpecsételi a vadkertiek sorsát. A vendégek még próbálkoz­nak, de szórványos támadásaikat a nyugodtan játszó Határőr-védők könnyen rombolják. A végered­ményt Ungl állítja be a 35. perc­ben. — Jók: Molnár, Für és Ja­necz, illetve Zsikla I. és Miskei. KECEL—GARA 6:0 (2:0). — Kecel, 600 péző, v.: Petrekanics. — Idege­sen kezdenek a csapatok, s így szép játék nem alakulhat ki. A hazaiak sok gólhelyzetet hagynak ki. A nagy keceli nyomás csalt a 31. percben érik góllá, amikor Kiss I. hálóba tartó fejesét a garat védők kézzel ütik vissza. A bünte­tőt Maros értékesíti. A 35. percben a Szemfüles Kiss I. a kényelmes garal védelem mellett a hálóba helyezi a 2. gólt. — AH. félidő­ben sem javul a játék színvonala. A garai csatársor ritkán jut el a keceli 16-osig. A kecellek annál eredményeseobek, Maszlik, Udvar­helyi, Fialsz II. és Kovács góljai­val végre győzelemhez jutnak. — Jók: Maros, Bagi I. és Kovács, il­letve Dárdai, Pancsics és Probo- Jacz. DA VÖD—MÉLYKÜT 2:1 (1:0). — Mélykút, 500 néző, v.: Hámori. — A több sérült játékosát nélkülöző Mélykút már a harmadik fontos mérkőzését veszti el. Az I. fél­időben inkább a mélykútiak van­nak fölényben, de a gólokkal adó­sok maradnak. A vendégek rit­kábban támadnak, de annal veszé­lyesebben. A SÍ. percben a dávo- diak váratlanul vezetéshez jutnak. A mélykútiak kapusa Sírok elé rúgja a labdát és a dávodi csatár felismerve a jó helyzetet, mintegy 35 méterről a kapura küldi a lab­dát és ezzel megszerzi a vezetést. A fordulás után mind Izgalmasab­bá válik a Játék. Ügy látszik, hogy sikerül a mélykútiaknak az egyen­lítés, de csak látszik. Pedig em­berelőnyük Is van, mert a 70. perc­ben Sirokot a játékvezető feleselé­sért kiállítja. Az emberelőny elle­nére Is a dávodlak érnek el újabb gólt. Németh beadását Varga I. értékesíti. A mélykútiak még nem adják fel a küzdelmet, de erejük­ből csak a szépítésre telik a 40. percben, Bényl Hl. góljával. A dá- vodiak megérdemelten nyerték meg ezt a számukra oly fontos mérkő­zést. Jók: Magyarosi (a mezőny legjobbja), Sírok és Németh, illetve Harnos, Bényi IV. és Horváth I. A TISZAKÉCSKE—VASKÚT mér­kőzést a szövetség későbbre ha­lasztotta. MEGYEI I. OSZTÁLYÚ BAJNOK­Ä KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ VENDÉGJÁTÉKA Baján, a Központi Moziban 1959. május 27-én, szerdán este (él 8 órakor 1 Kálmán Imre: »CIRKUSZHERCEGNO« Nagyoperett 3 felvonásban Színházi esték Baján Cirkuszhercegnő Kálmán Imre szentimentális, vidámsággal tűzdelt operettje, a Cirkuszhercegnő a szerelem­ről szól, amelynek sok az ellen­sége, s a szerelmeseken kívül mindenki fél tőle — legalábbis a darab állításai szerint. Végül aztán — hála a szokott operett­sablonnak — a szerelmesek bol­dogsága eljut a beteljesüléshez. A mellékesen odavetett társada­lomrajz az idő porát nem en­gedte vastagra nőni a librettón, bizonyos vérszegény tanulságok ma is levonhatók. A címszerepben Gyólay Vik­tória érett játékstílusával, szép hangjával megragadó jelenség. Juhasz Pál szebben énekel, mint egy esztendővel ezelőtt, s színé­szt játéka is fejlődött. Galambos Erzsi friss, eleven, kirobbanó temperamentumé, kitűnő szub- rett. Szalma Sándor és Baracsi Ferenc jó nevettető, stílusa egyéni. Mojzes Mária vérbő ala­kítása a Simon Gézáéval együtt egyike a legsikerültebbeknek. Az operett muzsikája Kálmán Imre képességeinek nem a leg­reprezentatívabb példája. A mes­ter szép dallamait azonban jól interpretálja a zenekar a tehet­séges Róna Frigyes vezénylésé­vel. Csinády István díszletei a bajai színpadon is hatásosak, Seregi László személyében in- venciózus, tehetséges rendezőt ismertünk meg. Az előadás, — a színpadi kép, a zenekar teljesítménye, a já­ték, a hangok, a színek és a fé­nyek együttese — kedves, igé­nyes szórakozás. (Felvidéki) SÁG ÁLLÁSA: 1. H. Határőr 25 21 4 — 87:19 46 2. F. Honvéd 24 19 3 2 78:19 41 3. Kiskőrös 25 12 7 6 36:23 31 4. H. MÁV 25 13 4 8 40:26 30 5. Bácsookod 25 12 5 8 46:43 29 6. K. Építők 25 11 4 10 44:48 26 7. Jánoshalma 23 11 3 11 54:42 25 8. Dávod 24 11 3 1U 41:53 23 9. Vaskút 24 10 4 10 45:50 24 10. Kalocsa 25 8 7 10 51:49 23 11. Soltvadkert 25 9 4 12 39:41 22 12. Mélykút 25 8 ß 12 39:50 21 13. Kecel 25 7 6 12 37:37 20 14. Tiszakécske 24 5 3 16 20:62 13 15. Gara 25 4 3 18 32 »67 11 16. Madaras 23 3 3 10 22:00 0 AZ ÉSZT BIRKÓZÓ-VÁLOGATOTT KECSKEMÉTEN Szombaton délután rendkívül sze­les, hűvös Időben, a KTE sport­telepén rendezték meg az észt szak­szervezeti válogatott (Kalev) mér­kőzését a KTE ellen. A mérkőzé­sen a hűvös idő ellenére is mint­egy 4—500-an jelentek meg és tanúi voltak az észt birkózók nagyobb tudásának. A versenyt 6:2 arány­ban nyerték még a vendégek, meg­érdemelten. A mérkőzés előtt üd­vözlés és zászlócsere volt. Részletes eredmények: A Kein Abrams—Farkas 3éla mérkőzés döntetlenül végződött. A kecske­méti birkózó meglepően jól tartotta magát. ■— Muru Elmar—Hullai Jó- *sef mérkőzésen az észt birkózó mintegy tíz percig erős ellenállást tanúsított, de végül is a hét kilót fogyasztott Hullai* tussal győzött el- Jene. — A Kuldkopp Paul—Keiler­mann József találkozón az egyik legjobb észt versenyző pontozással győzött. — A Puur Helmut—Kap- ronczy Imre mérkőzésen a nagyobb képességű észt versenyző a 9. perc­ben tussolta Kapronczyt. Az Alan- go Helno—S. l’óth Imre találkozó egyenlő ellenfelek küzdelmét hoz­ta. s így megérdemelt döntetlennel végződött. — A Roots Jaan—.Tanka- hidi Attila mérkőzésen az észt bir­kózó csak igen kis pontkülönbség­gel tudott győzni. Niglas Meinhard —Bagoly Zoltán (Kméti Légierők) ellen a harmadik percben, Rand Alexandr—Szabó Antal (FTC) ellen a 7. percben .győzött tussal. Így végeredményben a kitűnő észtek 6:2-re győztek. A csapatverseny után Kalmu Kalio Kállai Józseffel (KTE), Möttus Amo Kruj Istvánnal (FTC) vívott bemutató mérkőzést­Mozik J?1 űsora Május 27-én, szerdán: Baja Uránia: Kettőnk titka, Bácsalmás: Ember az égben, Dunavecse: Fehérek és feketék, Jánoshalma: Ember az égben, Kalocsa: Többé nem balkezes, Kecskemét Árpád: Csodagyere­kek, Kecskemét Városi: Har­madik líceum, Kiskőrös: Min­dig veled, Kiskunfélegyháza: Álmatlan évek, Kiskunhalas: Tengerészrevű, Kískunmajsai Apák iskolája, Kunszentmiklós: Felfelé a lejtőn, Szabadszállás: Fekete zászlóalj, Tiszakécske Petőfi: A mi kis családunk, Tiszakécske Tisza: Tigriskölyök. OCXXXJOOCXXXXXXXXJOOOOC A Kecskeméti r r Állami Aruház mai ajánlata: Különleges tvíd kabátszövet 335 Ft Ruhaflokon sok színben 23 Ft-tól wOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ Vízbe fúlt egy tanuló Baján Máris sírkereszt jelzi, hogy megkezdődött a fürdőidény Ba­ján. Kovács István felsővárosi általános iskolai tanuló az isko­lából két társával fürödni szö­kött a közeli ármentesítő csa­tornához. Vízbeugrása után társai megdöbbenve észlelték, hogy nem jön fel újra a víz felszínére. Kiáltozásukra a kö­zelben horgászok és a halászok kezdték keresni a kisíiút. Holt­testét másfél óra múlva talál­ták' meg. Ekkor már ott vol­tak a városrész lakói, a kétség-* beesett szülők és tanárok is. A halasiak feltörtek a második helyre KISKUNHALASI KINIZSI-—GYULAI MEDOSZ 1:0 (0:0) Gyula m 2000 néző = Vezette: Tóth. ^ . H. Kinizsi: Bondor — Hődör, Vár­hegyi, Hornyait — Tóth, Hlrth — Babos, Csányi, Vass, Jager. Tur­csik. Edző: Király István. Kezdés után mindjárt a hazaiak veszik át a játék irányítását. Ve­szélyes támadásaik azonban sorra megtörnek a Turcsikkal megerő­sített halasi védelmen. A 11. perc­ben Bondor csajt bravúrral tud há­rítani egy Igen veszélyes gyulai lövést. A halasiak is vezetnek né- nány veszélyes támadást, de leg­több lefutásuk elakad a gyulaiak lestaktikaján. A félidő vége leié Vassnak van nagy helyzete. Erős lövése a kapus kézéből kiperdúl és cipője sarkáról az alapvonalon túlra esik. Fordulás után is Inkább a hazaiak támadnak többet, de most sem tud­nak megbirkózni a halasi védelem­mel. A 21. percben eldől a mérkő­zés sorsa. Vass fut el a halszélen,- beadását a lyukra futó Babos kap­ja. A szélső a kifutó és az eleje vetődő kapuson átenjeli a labdát, majd a fekvő kapust átugorva, nyugodtan a hálóba helyezi a győ­zelmet jelentő gólt. Ezután a Ki­nizsi jól védekezik és meg tudja akadályozni a gyulaiak egyenlítem kísérleteit. Az okosan Játszó halasi csapat jó taktikával harcolta ki a győzel­met és a második helvet. — jók: Bondor, a közvetlen védelem fövi és Babos, Jó játék — mégis vereség NAGYATÁDI KINIZSI—BAJAI BÁCSKA POSZTÖ 2:1 (1:0) Nagyatád — 1500 néző — Vezette: Opeiiiytcza. Bácska Posztó: Körmendy — Barta I., Ihos II., Várnagy — Hor­váth, Ihos I., — Welling, Onody, t-euesevics, Dujmov, Gugan. Edző: Fekete Kovács Győző. Igen jó Iramú mérkőzést vívott a Bácska Posztó Nagyatádon. A. fél­idő első íelóoen úgyszólván teljes egészében a bajaiak támadnak, ugyannyira, hogy még a hátvédek is a felező vonal tájékán tartóz­kodnak. A hazaiak a 27. percben vezetik az első valamire való tá­madást a Bácska ellen, de ebből mindjárt gól is esik, súlyos vé­delmi hibaoól, Posta révén. Fordulás után ismét a Bácska Posztó lép fel támadólag, s most a 7. percoen onodynak egy jól Irá­nyított labdával sikerül az egyen­lítés. Ezután is több gólhelyzete van a bajalaknak és állandóan ha­talmas nyomás nehezedik a hazai kapura. A 16. percben majdnem megszerzi a vezetést a Bácska, de egy kapura tartó lövést Gugán a kapuvonalról kifelé rúg. A Bácska lassan belenyugsilk a döntetlenbe, Nem Így a nagyatádiak. Másodszor Is áttörnek a telező vonalon, s „ befejezés előtt hat perccel jooo- szessojuk megszerzi a győztes gon. A Bácskai Posztó idei legjoou játékát mutatta. Sajnos, a Bo.J.iau elleni szerencséből erre a meriw- zésre semmi sem maradt, jgy a bajaiak elszenvedték a baj no.- Dán legfájóbb vereségüket. — au..: ihos II*. Welling és Dujmov (a int - zony legjobbja). NB Hl. DÉLNYUGATI 1. Kaposv. MTE 25 16 5 2. Bajai B. 25 I« 3 3. bajai Ep. 2a 16 3 4. Pécsi B. 25 15 4 5. Pécsi Vasas 23 13 3 6. Pécsi BTC 7. Szekszard 8. tí.-kerettye 9. Nagykanizsa 10. Bonyhád i;. sz.-aenérvár 12. Slmontornya 13. Bácsalmás 14. Nagyatád 15. Dombóvár 18. Baiinka 23 » 25 U 25 11 25 10 25 0 25 B 25 7 25 9 25 7 23 4 23 4 CSOPOJÍT 4 80:23 a? 4»:-a j>5 jj-áJ liü Q'Ó'.Z'J oi 4 <í:*2 28 Ü4:aü fed 4ií iáid liö 4b :*4 26 47:46 2U:*0 4J;3;i 29:44 44 m 15 21:38 1« 21.65 22;bu 19 La 23 21 20 17 11 i'J Megnyílt a KPVDSZ megyei fotókiállítása Vasárnap délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg Kecskeméten a Szilády Károly utcában a KPVDSZ fotoszakkö- rének megyei kiállítását. A bí­ráló bizottságnak ugyancsak sok dolga volt, mert a múlt évi házi kiállítás megrendezése óta a kör tagjai témaválasztásukat és a képek kidolgozását tekint­ve is nagyot fejlődtek. A hala- 'dók közül különösen Kovács János képei nyerték meg tetszé­sünket. De mellettük Dudás Ede, Szabd Gyula, Szinnyai László és Zimay László életből ellesett képei, valamint Lakos Kálmán értékes felvételei szép és érdekes kiegészítői Dezső Pál, Medgyeíi László, Palkovics József, Vincze János művészi képeinek. A bíráló bizottság a díjak odaítélésénél a következőképpen döntött: MŰVÉSZI KÉPEK: I. ülj, Vincze János; Gyógyító sugar, II. díj Medgyesi László: Zúz- marás faluvég, III, díj Dezső Pál; Éva. HALADOK: 1. díj Lakos Kál­mán: Népművészek, II. díj Ko­vács János: Falusi este, Szabó Gyula: Römiparti, III. díj Sziny- nyai László; Készül a karika­túra, Dudás Ede: Fagylaltárus, Zimay László; Virágnász. SZÍNES KÉPEK: 1. díj Palko­vics József: Nagy úton, II. díj Zimay László; Emlékezés. SZÍNES DIAPOZITIVOK: I. díj Medgyesi László: Biciklimo- só, II. díj Vittcze János: Tulip* - nak. A zsűri a színes képeknél és diapozitívoknál a harmadik díjat nem adta ki. Egy sas elragadott egy hároméves gyermeket Az észak-olaszországi Vicenza környékén egy favágó magával Vitte 3 éves kisfiát az erdőbe. A gyermek nyugodtan játszott egy kövön ülve, míg apja fátvágott. A favágó felesége és 14 éves lánya ugyancsak az édesapá­nak segített. Hirtelen észrevették, hogy a kisfiú nincs sehol. Fellármáz- ták a falut, a rendőrséget, sőt a katonaságot is, és 36 órán keresztül kutattak az elveszett fiúcska után. Még a rendőr- kutyák sem tudtak nyomára akadni. Végre azután fent, a hegy csúcsához közel, valaki meghallotta a gyermek sírását. A kisfiú két óriási szikla kö­zött feküdt beszorulva, épség­ben ugyan, de reszketve a hi­degtől. Ruhái rongyokban lóg­tak, de a sas, amely elragadta, nem tett benne kárt. VWVWWWVVWWVVVyWWVWV»^VWWV'AőW»^/Wl/>^VWVVWWWVVVVWVt Apróhirdetések HIRDETMÉNY. Kiskunhalas Városi Tanács V. B. közhírré teszi, hogy legközelebb állat- és kirakodóvásárt tárt 1959. évi június 7. napján, melyre vészmentes helyről, sza­bályszerű járlatlevéliel mindennemű állat felhajtható. 1100 NÉMET fordítás» és gépírást vál­lalok. Ifj. Baditz, Miskolc, Tass 15. 1204 HÁZTARTÁSBA elmennék egész napra, vagy 8—1 órára. Esetleg ügetni takarítást vállalnék. Gábor Béláné, Kecskemét, Tavasz utca 2. 7843 PEJ és fekete kanca lovam egy hete elszaladtak. Ha valaki tud róluk, jelentse a szabadszállási ta­nácsnál, vagy Bányai Györgynél. Szabadszállás. 1244 HÁLOSZOBABÜTOR, gyönyörű, modern, új állapotban levő, kis­ipari, eladó. Érdeklődni 12 óráig. Kecskemét, Zsinór u. 57. 7841 Értesítjük a kecskeméti közönséget, hogy gumitalpú cipők javítá­sával foglalkozó javító­műhelyünket június 1-el ÁTHELYEZTÜK Vörösmarty utca 13. szám alá. Tisza Cipőgyár minta­boltja. 1239 GYERMEKSZEBETÖ háztartási al­kalmazottat keresek. Kecskemét, 3-as autóbusz megállónál, Csonka fűszeres. 7845 kalocsai apróhirdetések ÜZEMEGYSÉGÜNK felvesz kőmü- vés, ács és asztalos szakmunkáso­kat. Jelentkezés: a Kísérleti Gazda­ság üzemegysége központi irodájá­ban, Kalocsa, Micsurin u. 16. (volt Tangazdaság). 688 JÓKARBAN lévő 700 négyszögölön fekvő két szoba, konyha, mellék- helyiségekkel, Istállóval, a kertben 400 gyümölcsössel családi ház eladó. Kalocsa, Gaál Gaszton u. 42. 63ö BÜTOROZOTT szobát keres egye­dülálló értelmiségi dolgozó nő »Rpurtai:« leijjzére a kiadóba. 7844