Petőfi Népe, 1959. április (4. évfolyam, 76-100. szám)

1959-04-29 / 99. szám

1959. április 29. szerda 5. oldal Megkezdődött a varsói külügyminiszteri értekezlet VARSÖ. Hétfőn, pontosan két 'héttel a genfi külügyminiszteri értekezlet megnyitása előtt, megkezdték tanácskozásukat a lengyel fővárosban a varsói szerződéshez tartozó államok és a Kínai Népköztársaság külügy­miniszterei. A tárgyalások azo­kat a problémákat érintik, me­lyek a genfi külügyminiszteri értekezleten kerülnek majd megvitatásra: tehát a két német állammal kötendő békeszerző­dést és Nyugat-Berlin státusá­nak rendezését. A tanácskozások hétfőn meg­indultak, s kedden a külügymi­niszterek tovább folytatták az ülést. Értesülések szerint a ta­nácskozások kedden este befe­jeződnek és a tárgyalásokról közős nyilatkozatot adnak ki. cA megyei úttörő- kulturált i o-trwtg ggőzttiei A Magyar Tanácsköztársaság emlékére kiírt országos úttörő szavaló, mesemondó, ének és hangszerszóló versenyek megyei döntőjét a Megyei Üttörő El­nökség április 25-én és 26-án rendezte meg Kalocsán az Üt- töroházban. Még a múlt év novemberé­ben megindult a versenyekre való felkészülés. Először a csa­patversenyeket rendezték meg, amelyeken több ezer pajtás in­dult. A megyei versenyen a járási és városi döntőkön leg­jobb eredményt elért 76 úttörő vett részt, akik igen jó felké­szültségről, magas színvonalról tettek bizonyságot. A megyei versenyen verseny­áganként értékes jutalmakat osztottak ki. Mesemondásban Bodor Edit, a 629. számú Ady Endre úttörőcsapat tagja lett az első Kalocsáról, hangszerszóló­ban pedig Kuluncsics Tamás, a bajai 4713. számú Tinódi Lan­tos Sebestyén úttörőcsapat tag­ja. Énekszóiéban az első Rékási Ágota, a 4624-es számú keceli Zrínyi Ilona, szavalóversenyben pedig Piski Ilona, a kalocsai 629. számú Ady Endre úttörő- csapat tagja. KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ MŰSORA: Április 29, szerda este 7 órakor Shakespeare: •»SZENTIVÁNÉJI ÁLOM« Vígjáték három felvonásban Bajor Gizi bérlet 13. sz. szelvénybérlet jEKKKMJOÍ Mozik Műsora Április 29-én, szerdán: Baja Központi: Kémek a Ti­szánál, Baja Uránia: Római va­káció, Bácsalmás: Utolsó felvo­nás, Dunavecse: Éjjeli őrjárat, Jánoshalma: Bomba, Kalocsa: Hattyúk tava, Kecskemét Ár­pád: Az árban, Kecskemét Vá­rosi: őfelsége kapitánya, Kis­kőrös: Állami áruház, Kiskun­félegyháza: Az én drága párom, Kiskunhalas: Bakaruhában, Kiskunmajsa: Az élet visszavár, Kunszentmiklós: Tegnap, _ Sza­badszállás: Átkelés Párizson, Tiszakécske Petőfi: Sport és sze­relem, Tiszakécske Tisza: Teu­ton kard akció. Apróhirdetések SZÁZ család méh Nagybaconádi ..aptárakban, minden ejfogadható árért eladó. Lakitelek-Tőserdői ál­lomásnál megtekinthető. Bartuszek Imre, Orgovány. 18-11 FIATAL házaspár bútorozott szobát keres Kecskeméten. Cím a kiadó- hivatalban. 1810 A NYÁRI Idényre zongorát bérel­nénk. Kecskeméti Szálloda és Ven­déglátóipari Vállalat, Kecskemét, tanácsháza, fél em. 6. 1006 KÖZPONTI fekvésű, Jól forgalmazó berendezett fodrászüzlet családi okokból eladó, vagy átadó. Cím a kalocsai kiadóban. 1007 ELADÓ egy Piakordia garant 96 basszusos. 12 hangváltós tangóhar­monika. Kecskemét, Czigány J. u. 34. szám. 7639 NÉMET fordítást és gépírást vál­lalok. Ifj. Baditz, Miskolc, Tass u. 15. szám. 995 ZÖLD oldalkocsis Pannónia motor- kerékpár, príma állapotban eladó. Tiszakécske, Szabolcsira u. 4L 994 ELADÓ két darab 150—160 kg-os hússertés. Kecskemét, Rendőríalu. Zentai u. 9. sz. Kazinczl István. 7628 ÉPÍTŐIPARBAN jártas technikust, műszaki rajzolónak felveszünk. In­gatlankezelő Vállalat, Kecskemét, Széchenyi tér 19. 1010 A szív és a lelkesedés diadala BAJAI ÉPÍTŐK—BÁZAKERETTYEI BÁNYÁSZ 3:1 (2:1) Bázakerettye — 500 néző — Ve­zette; Bokor. B. Építők; Disztl — Veres I., Gyurkity, Rapity I. — Tan II., He- ringer — Czeglédi, Rapity II., Mi- kus, Teket, Sági. Edző; Hirmann Endre. A Bajai Építők fegyelmi okoból megváltoztatott csapattal utazott Bázarekettyére, ennek ellenére a lelkes csapatnak sikerült a tavarz- szal még veretlen hazaiakat le­győzni. Kezdés után a bajalak már a 45. másodpercben megszerzik a veze­tést, Rapity II. nem kövesebb, mint öt ellenfelét kicselezi, és végül jó helyzetbe kerülve, szép gólt lő. To­vábbra is az Építők van lendület­ben, és a 4. percben a gyors Czeg­lédi megszerzi a második gólt is. Mintegy negyedóra eltelte után ki­egyenlítődik a játék, és a hazaiak is vezetnek veszélyes támadásokat, aminek a során a 34. percben bal­összekötőjük révén sikerül szépí­teniük. Az utolsó tíz perc a bajalak fölényével telik el. Fordulás után a hazaiak nagy erővei támadnak, de az Építők vé­delmét nem tudják áttörni. Tie perc elteltével az Építők veszik át a játék irányítását, mindinkább fö­lénybe kerülnek, s ez a fölény a 32. percben góllá érik, amikor is Czeglédi mintaszerű labdával fut­tatja Teketet, akinek a lövése a hálóba talál. A bajalak fölényé­vel ér véget a mérkőzés. Az Építők nemcsak lelkesedés­ben. hanem tudásban is felülmúlta az utóbbi időben igen jól szereplő ellenfelét. A csapat néha egészen nagyvonalú játékot mutatott. A szép győzelemért az egész együt­test dicséret illeti. Megyei I. oszt. labdarúgó-eredmények ELADÓ Kecskemét, Epreskert utca 18. szám alatti ház, kétrendbeli la­kással. Azonnal elfoglalható, 7642 Kalocsai apróhiidetések REGI fajta szifonfejes szódásüveg, kb. 200 darab, eladó. Kalocsa, Sál­lal Imre utca 29. 620 EGY hasznait zongora eladó. Kalo­csa, Arany János utca 14. Érdek­lődni lehet vasárnap. 621 Autóbusz indul a csabai válogatott mérkőzésre Bács-Iíiskun megye válogatott ifjúsági csapata május 2-án döntő fontosságú mérkőzést vív Békés­csabán Békés megye ifjúsági válo­gatottjával. A csapat autóbuszon utazik a mérkőzésre. A buszon még van egypár hely. A viteldíj oda és vissza 40 Ft. Indulás május 2-án reggel 9 órakor a KTE városi sport­telepéről. Jelentkezni lehet csütör­tökön délig a Szabadság téri Tisza cipőboltban. Mélykút—Kkfházi Honvéd 2:1 (2:0)1 — Mélykút — 500 néző — Vezette; Fábri. — Nagy meglepetés a baj­nokságra törő Honvéd veresége Mélykúton. A hatalmas lelkesedés­sel játszó hazai csapat helyenként színvonalas játékkal győzte le a félegyházi Honvéd kitűnő együtte­sét. A győzelemben nagy része volt a jól működő Balogh—Harnos fe­dezetpárnak. Már a 4. percben Bondor megszerzi a vezetést, majd a 33. percben Bandula beívelt láb dájából Horváth II. lő gólt. — A második félidőben a Határőr min dent elkövet, hogy megfordítsa az eredményt. Kemény, helyenként durva játék folyik. Hiába azonban a félegyháziak nagy fölénye, csak egyszer tudják bevenni a mélykúti kaput, a 32. percben Kálmán lövé­sével. Az utolsó tíz pere ismét a hazaiaké, de ők sem boldogulnak a kemény Honvéd-védelemmel. Az egész mélykúti csapatot dicséret illeti lelkes és eredményes játé' kukért. Kkhalasi Határőr—Bácsbokodi KI' nizsi 4:3 (3:2). —> Bácsbokod — 600 néző — vezette: Lénárt. — A ha­zaiak kapnak jobban lábra, s a vezetést is megszerzik. Mindkét csapat hatalmas erőbedobással ját­szik és egymásután érik el a szebb­nél szebb gólokat. I:0-ás állásnál egy elhamarkodott 11-essel egyenlí­tenek a halasiak. A mérkőzés egyenlő ellenfelek színvonalas küz­delmét hozta és a döntetlen igaz­ságosabb lett volna. Góllövők: Ja- necz (ll-esböl), Ungi, Für, Puskás, illetve Leltner. Molnár, Balogh. — Jók: Ungi, Janecz és a középhát­véd. A bokodiaknál az egész csa­pat jól működött. Külön ki kell emelni a nagyszerűen védő ka­pust. Kiskőrösi Petőfi—Kalocsai Kinizsi 2:1 (1:1). — Kiskőrös — 1000 néző — Vezette: Mácsai. — Erős kiskőrösi támadásokkal indul a mérkőzés, mégis a 14. percben a kalocsaiak szerzik meg a vezetést. Mészáros elfut és a tétovázó hazai védelem mellett helyezett gólt lő. A kiskő­rösiek irányítják továbbra Is játé­kot, de csak a 44. percben, súlyos védelmi hibából tud kiegyenlíteni a kiskőrösi Mészáros. Szünet után a hazaiak mindjárt rákapcsolnak és a negyedóra végén Szentgyörgyi ll-nek sikerül a győztes gólt meg­szereznie. Az utolsó negyedórában a kalocsaiak nagy hajrát vágnak ki. de a kiskőrösi védelmet nem tudják áttörni. — Jók: Szlanka, Markó, Szentgyörgyi II., illetve Ok- ner es Mészáros. Dávod—Kecskeméti Építők 4:0 (3:0). — Dávod — 1000 néző! — Ve­zette: Petrekanics J. — A mérkő­zés mindkét részről csapkodó já­tékkal Indul és sok rossz labda­leadással. Mindjobban a dávodiak Irányítják a játékot és a félidő kö­zepén Varga I. kot góllal eldönti a mérkőzés sorsát. A harmadik gól a 42. percben esik Sírok révén. Fordulás után még inkább a ha­zaiak kerülnek fölénybe, s a 8. Napi 300 tábla jég Kecskemét részére dt üíuibif iátó oáLlalat éi a baroinfijetdüttjofíó oáLlalat férőéről percben Facskó II. beállítja a vég­eredményt. A dávodi csapat Ilyen arányban is megérdemelten győzött. — Jók: Varga I., Sirolc, Horák, Ma­gyarosai, illetve Kalmár-Nagy és a két Virágh. Jánoshalma—Kecel 4:0 (4:0). — Já­noshalma — 600 néző — Vezette: Badacsonyi. A széltől támogatott hazai csapat vezeti az első táma­dásokat, aminek eredményeként a 13. és a 20. percben Nagy két he­lyezett lövéssel vezetéshez juttatja csapatát. A félidő további két gól­ját Csorba és Fenyvesi II. szerzi. — Szünet után a szél a vendégeket támogatja, és így ők támadnak többet, a helyi védelem azonban keményen áll a lábán és a puha keceli csatárok nem boldogulnak velük. — Jók: Adám; Illés, Nagy. Illetve a közvetlen keceli védelem és Kiss I Soltvadk’ert—Vaskút 2t2 (2d)). ^ Vaskút — 600 néző — Vezette: Vi­rágh. — A mérkőzést végig a vas- kútiak irányították, de védelmük hibájából a vendégcsapat Mészáros és Miskei révén az első félidőben kétgólos előnyt szerzett. Szünet után a vaskűtl csapat hatalmas lendü­lettel fekszik a játékba és Magócs és Marton III. szép góljaival sike­rül az egyenlítés. Az utolsó negyed órában a hazai csapat megkísérli a győztes gól megszerzését is, de a szívós soltvadkerti védelemmel nem bírnak. — Jók: Zsikla I., Hachbold és a kapus, illetve Agócs, Dobos és Marton III. Kiskunhalasi MÁV—Garal Mí> DOSZ 4:1 (3:0). — Gara — 680 néző — Vezette: Solymosi. végig a vendégcsapat irányítja a játékot és az első félidőben két kapushibából vezetéshez jutnak. A 35. perében esik a harmadik gól egy vitatható lasgyanús helyzetből. A gól után Karagity I-et feleselésért a játék­vezető kiállítja. A közönség erre betódul a pályára; és mintegy 10 percig tart, amíg megtisztítják a nézőteret a közönségtől. — A má­sodik félidőben még inkább kien­gedi a kezéből a Játékvezető az irányítást. A játéknak ebben a ré­szében mindkét részről egy-egy gól esik. — Jók: Dobra és a Jobb­összekötő, Illetve Bogos és Veszel:. Tiszakécske—Madaras 3:1 (2:1). —< Madaras — 300 néző — Vezette: Kápolnás. — A hazai csapat elbi­zakodottan lépett a pályára és ez megbosszulta magát. Az első ne­gyedórában a vendégek harcolnak ki fölényt, ami Sánta fejesgóljában mutatkozik meg. A madaraslak a 16. percben Szőlőst góljával egyen­lítenek. öt perc múlva Sántha is­mét vezetéshez juttatja a kécskeie- ket. Szünet után váltakozó mezőny­játék során a 28. percben a mada- rasiak egyenlíthetnének, de a kées- kei kapus kivédi a 11-est. A gól után a kécskeiek támadnak és a 5. percben Tordal lövésével bebiz­tosítják a győzelmet. — Jók: Hla- vács (a mezőny legjobbja). Törd a.. Hűmmel, illetve Székely és Vigh. A megyei I. osztályú labdarúgó­bajnokság állása: Kecskeméten a háziasszonyok már előre aggódnak afelől: lesz-e a nyáron elegendő jég. Az idei jégellútásról Szita Já­nos elvtárstól, a Kecskeméti Szálloda- és Vcndéglátóipari Vállalat áruforgalmi osztályve­zetőjétől érdeklődtünk, aki a következőket válaszolta: — Naponta 300 tábla jeget szállít a Hűtőipari Vállalat a vendéglátó vállalat részére, s ebből a mennyiségből bőven jut a házakhoz, a lakosság ré­szére is. A három legmelegebb hónapban pedig a Kecskeméti Baromfifeldolgozó Vállalat hű­tőrészlege is a lakosság légellá­tásának célját szolgálja majd. A jégellátásban tehát előre­láthatólag nem lesz hiány, s ha csak valami váratlan nagy for­róság nem jön közbe, a házi­asszonyoknak nem kell már hajnalban sorban állni a jeget szállító hűtőkocsik előtt, tkohl) — A kecskeméti homokbá­nyánál talált egy rongyokba csomagolt csehszlovák gyárt­mányú pisztolyt Antal István kecskeméti lakos s azt nem szolgáltatta be a hatóságnak. A kecskeméti járásbíróság ezért hat hónapi börtönbüntetésre ítélte, 1. H. Határőr 22 18 4 — 74:18 4i1 2. F. Honvéd 22 17 3 2 72:19 S7 3. Kiskőrös 22 10 7 5 32:22 27 4. H. MÁV 22 11 4 7 42:23 2'5 5. Bácsbokod 22 11 3 8 42:41 23 6. Jánoshalma 22 10 3 9 47:34 23 7. K. Építők 22 10 3 9 S7:42 23 8. Dávod 22 10 3 9 39:50 8. Vaskút 22 9 4 9 43:48 22 10. Mélykút 22 8 5 9 38:41 21 11. Soltvadkert 22 8 4 10 35:34 20 12. Kalocsa 22 6 6 10 44:45 18 13. Kecel 22 5 5 12 30:35 15 14. Gara 22 4 3 15 30:52 ll‘| 15. Tiszakécske 22 4 8 15 17:58 *11, 16. Madaras 22 4 2 16 19:79 JOl A Délnyugati nb in. állása: 1. Kaposvár 22 15 4 3 57:22 34 • 2. Bajai Bácska 22 15 2 5 44:20 32 ■ 3. Pécsi Bányász 22 13 4 3 52:25 30' 4. Bajai Építők 22 13 3 6 46:26 20 i 5. Pécsi Vasas 22 11 3 8 39:30 251 6. Pécsi BTC 22 8 7 7 25:26 23 7. Bonyhád 22 9 5 8 27:37 23 8. Sz.-fehérvár 22 8 6 8 40:28 22 9. Bázakerettye 22 9 4 9 43:36 22 10. Szekszárd 22 9 4 9 37:36 22 11. Nagykanizsa 22 8 5 9 39:42 21 12. Simontornya 22 7 7 8 27:37 21 13. Bácsalmás •22 7 2 13 39:61 16 14. Nagyatád 22 6 1 15 18:34 13 15. Dombóvár 22 4 3 15 17:49 11 16. Balinka 22 3 2 17 17:58 S íratlan törvény EMLÉKEZZÜNK csak vissz: Amikor az ellenforradalom se tét árnyéka még itt kísértei a fejünk felett, amikor veszély ben forgott a proletárhatalor és amikor még az volt a f gondunk, hogy hazánkban meg mentsük és helyreállítsuk szocialista rendet, ilyen jelen ségek nem voltak. A proletár diktatúráért érzett aggódás, közös felelősségérzet, a nép hatalom visszaállításáért küz dő öntudat és lelkesedés min den kommunistában azt az ér zést keltette, hogy oda kell áll nunk, ott kell dolgoznunk, ahe a legtöbbet, a legjobbat tudja adni. Életünk, a szocializmus épí tése ismét békés mederben fo lyik. A viszonylag békés építé útja több elvtársunkban azt ; gondolatot kelti, hogy ma má nincs szükség olyan nagyfoki áldozatkészségre, nem szüksé ges éppen az ő esetében, hog; az eddiginél nagyobb, felelős ségteljesebb, sokszor nehezebl feladatokat, vagy megbízatás vállalni. A megnyugvás, a ha talom és a vezetés szilárdságú ban való bizalom több elvtár sunkat a tunyaság, a kényei meskedés felé vonzza. ÍGY NEM LEHET GONDOL KODNL Tudni kell mindenki­nek, hogy a párt, a nép, a házi érdekében tett nagyobb fel adatvállalás nem egyszerűét áldozatvállalás, hanem szigort kötelességünk is. A kommu­nista erkölcs előírásai megkö vételik tőlünk, hogy a szocia­lista rend megteremtéséért ví­vott osztályharcban mindig odaadjunk és azt a munkái vállaljuk, ahol erőnknek, tudá­sunknak, képességeinknek alap­ján a legtöbbet tudjuk nyúj­tani és adni. Ledöntöttük e régi rendet és megkezdtük az új rend felépítését. A nagy munka, a szocializmus teljes felépítése még hátra van. Ad­dig, amíg e nagy feladatot meg nem oldottuk (lehet, hogy ké­sőbb is), mindig szükség lesz arra — s ez nem oktalan fluk­tuáció —, hogy kommunistá­kat, vezetőket a szükségletek szerint bizonyos mértékig át­csoportosítsuk. A KOMMUNISTA önfeláldo­zás, feladatvállalás és köteles- iégtudás nagy dolog. Nemcsak /iharos időkben, hanem az építés nyugalmas, békés, de ízért lüktető szakaszában is. Romsics Ferenc A PÁRT BELSŐ ÉLETÉT, a kommunisták tevékenységét és magatartását alapvetően és el­sősorban a szervezeti szabály­zat határozza meg. A kommunista mozgalom élő szervezet. Éppen ezért belső életünk minden mozzanatát rögzíteni nem lehet. A tör­vényben rögzített előírások mel­lett vannak olyan magatartás­beli normák, íratlan törvények is, amelyeket konkrétan nem fogalmazott meg semmiféle írott szabályzat, azonban meg­tartásukat az ügyért való oda­adás, a nép szolgálata mégis megköveteli tőlünk. N. N. elvtárs, községi peda­gógus, a tantestület egyetlen párttagja, szakfelügyelő. A község pártszervezetének tag­sága zömmel idősebbekből áll. Évek óta nem tudnak a párt­titkári funkciók ellátására olyat találni, aki minden te­kintetben arra alkalmas lenne. Ezt az említett elvtárs is na­gyon jól tudja. Nem egy eset­ben felajánlották már neki, hogy vállalja el a titkári te­endők ellátását, de ő mereven elzárkózik, hivatkozva a szak- felügyelői teendőire. Közben a községi pártszervezet tevé­kenysége sehogyan sem tud ki­bontakozni. N. I. elvtárs tanácsfunkcio­nárius, agronómus. Dolgozott már a pártapparátusban is. többször kérték már, hogy egy szomszéd község termelőszövet­kezetének elnöki teendőit vál­lalja el. Sehogy sem akarja otthagyni az íróasztalt, pedig a szakképzettsége is a földekre hívja. MIRŐL VAN SZŐ? Az emlí­tett elvtársak és mások is, akik hasonló helyzetben vannak, odaadó, lelkes hívei, tagjai a pártnak. Az elmúlt évek so­rán bebizonyították, hogy mun­kahelyükön és mindenütt ké­szek maradéktalanul végrehaj­tani a párt politikáját. Párt­hűségükhöz, osztályhűségükhöz kétség nem fér, mégis az em­lítettekhez hasonló helyzetek­ben húzódoznak, nem fűlik a foguk új, nehezebb feladato­kat vállalni, önkéntelenül is felvetődik a kérdés: mi az ok, mi e probléma kulcsa? Természetesen vannak min­denki számára érthető és egy­szerű okok is. A megszokott munkahely, az ismert és meg­szokott környezet, munkatár­sak és így tovább. Vannak azonban mélyebben fekvő okok is. ■