Petőfi Népe, 1959. március (4. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-04 / 53. szám

1959. március 4, szerda 5. oldal Megyei I. oszt. labdarúgó-eredmények Kiskunfélegyházi Honvéd—Kiskun- halasi Határőr Dózsa 0:0. — Kis­kunfélegyháza, 1500 néző, vezette: Rozsnyai, — F. Honvéd: Révész, — Solymosi II., Kőfalvi, Fehér — Pataki, Budai — Markövits, Jan- zsó. Károlyi II., Báló, Jasusa. Edző: Bodnár Béla. — H. Határőr: Huszár — Kardinál. Molnár, Horváth — Huszti, Csőid — Lukács, Domokos, Janecz, Ungi, Puskás. Edző: Kö- vesi Károly. — Lendületes mezőny­játék után az 5. percben Károlyi II. éles fejesét védi Huszár. A 8. percben Domokos kiugrását Kő­falvi csak szögletre szereli. A ke­mény védénnek már a 16-oson csí­rájában elfojtják a támadásokat. A 27. percben Kőfalvi nagy lyukat rúg, a befutó Puskás ordító gól­helyzetben mellé lő. Szünet után csökken az iram, a félegyháziak valamivel többet támadnak, de csak Károlyi II. és Báló veszélyes ka­pura. Mindkét csapat egyformán kiveszi részét a támadásokból, de gól nem esik. — Jók: Solyrnosi II., Pataki, Károlyi II., Báló, illetve: Huszár, Molnár, Csóti és Ungi. Kalocsai Kinizsi—Kecel 3:1 (2:0). — Kalocsa, 700 néző, vezette: Far­kas. — Mindkét csapat idényeleji formát mutatott, mégis meglátszott, hogy a kalocsai csapat felkészítése jobban sikerült. Az első 10 perc a kecelieké. majd a kalocsaiak át­veszik a játék irányítását, és Mé­száros, valamint Boromlssza gól­jaival kétgólos vezetést szereznek az első félidőben. — Szünet után állandósul a kalocsaiak fölénye, s még a hátvédek is a fél vonalig húzódnak lőre. Ez majdnem meg­bosszulja •’magát, mert a szemfüles keceli Kukucska a 31. percben egy elörevágott labdával elfut és 2:l-re áilitja az eredményt. A kecelieket lellelkesíti a váratlan gól, s mint­egy 5—8 perces eredménytelen ro­hamot intéznek a hazaiak kapuja ellen. Az utolsó tíz perc a kalo­csaiaké és Petrovics ekkor egy sza­badrúgásból bebiztosítja a győzel­met. — Jók: a közvetlen kalocsai védelem és a keceli Kukucska, aki egyben a mezőny legjobbja Is volt. Kecskeméti Építők—Tiszakécske 3:0 (3:0). — Kecskemét. 200 néző, ve­zette: Mihala. — Az első félidőben a kecskeméti csapat nagy kedvvel játszik, fölényt harcol ki és a rend­kívül gólképes Besenyei három góljával bebiztosítja a győzelmet. — Fordulás után csökken az iram, a kecskeméti csapat csak az ered­mény tartására törekszik, s most már a tiszakécskeiek Is támadnak, de a kemény Epítők-védelmet nem tudjak áttörni. Az első félidő 43. percében a játékvezető Tordait és Mikust összeszólaikozás miatt ki­állítja. Jók: Besenyei, Virág. Sz. Nagy, illetve a két Rácz cs Sántha. Davod—Vaskút 0:0. — Dávod, 800 néző. vezette: Sehlarb. — Idényelei mérkőzésen, nehéz talajon, hatal­mas küzdelmet vívott egymással a két csapat. Végeredményben a dön­tetlen igazságosalak mondható. -- Mindkét együttes lőtt egy-^gy ér­vénytelen gólt. A játékvezetői hár­mas kifogástalanul látta el felada­tát. — Jók: Dávolból Kovaiik és a közvetlen védelem, Vaskútbói szintén a közvetlen védelem és a kapus. Kiskőrösi Petőfi—-Garal MEDOSZ i:l (3:i). — Kiskörös. 800 néző, ve­SPOKTVERSENYEK KECSKEMÉTEN A MAGI Alt—SZOVJET BARÁTSÁG HÓNAPJA ALKALMÁVAL zette: Hegyes. Erőteljes hazai tá­madásokkal indul a mérkőzés, több gólhelyzet is adódik, azonban a garai kapus mindent véd. A 25. percben Markó váratlan lövésével a Petőfi megszerzi a vezetést, de a garaiak Páncsics révén még abban a percben egyenlítenek. Az utolsó negyed ó rá ban nagyon feljönnek a kiskőrösiek, és Markó, valamint Torgyik góljával 3:l-re állítják a félidő eredményét. — Fordulás után a garaiak megkísérlik az egyenlí­tést, gokat támadnak, mintegy 20 percig — eredmény nélkül. Ezután a kiskőrösiek veszik át a játék irányítását, és jól hajrázva az utolsó öt percben Mészáros és Szed- mák góljaival beállítják a vég­eredményt. Jók: Markó, Sziamka, Pecznyikj illetve Karagity és Pán­csics. Kiskunhalasi MÁV—Jánoshalma 1:0 (1:0). — Jánoshalma, 600 néző, ve­zette: Kovács R. — Hazai rohamok­kal indul a mérkőzés. Előbb Tan­nak, majd Illésnek van biztos gól­helyzete, de mindketten mellélő­nek. A halasiak csak szórványosan támadnak, főleg Dobra irányításá­val. A 21. percben egy ártatlannak látszó támadás során Csernok hi­bájából a jól helyezkedő Dobra a jánoshalmi kapuba emeli a labdát. Jánoshalma hatalmas iramban tá­mad, de a sokszor 7—8 emberrel is védekező vasutas csapattal nern bír. — A II. félidőben a hazaiak fokozzák az iramot, gólhelyzeteik is akadnak — kihasználás nélkül. Az Utolsó percben Fenyvesi II-nek adó­dik jó helyzete, de neki sincs sze­rencséje. — Jók: Dobra, Török és a közvetlen védelem, illetve Adám, Csorba és Tan. Soltvadkert—Mélykút 1:0 (1:0). — Mélykút. 400 néző. vezette: Rácz. j — Már a 2. percben eldől a mér­kőzés sorsa. Egy gyors vadkerti támadás viharzik végig a pályán és Mészáros védhetetlen lövése a mélykúti hálóban köt ki. Továbbra is a vadkertiek vannak fölényben, de most már a hazai védelem na­gyon vigyáz és mindent hárít. — Szünet után a vendégek lefékezik a játékot, a hazai védelem lélegzet­hez jut és jó labdákkal veti táma­dásba a csatárait. A mélykúti csa­tárok csapnivalóan játszanak és mindent elügyetlenkednek. Az ered­ményt igazságosnak mondhatjuk, mert a vendégek technikailag és taktikailag is jobbak voltak. — Jók: Zsikla II., Mészáros és Hid végi, illetve: Balogh, Harnos és Adei- hardt Bacsbokod—Madaras 3:2 (1:1). Ma­darason. A megyei I. o. labdarúgó-bajnokság állása Mozik Műsora Március 4-én, szerdán: Baja Központi: A mi kis csa­ládunk, Baja Uránia: Üzenet érkezett, Bácsalmás: Az élet visszavár, Dunavecse: Az utolsó paradicsom, Jánoshalma: Ügyet­len kapus, Kalocsa: A világ te­remtése, Kecskemét Árpád: Ca- labuig, Kecskemét Városi: Fel­felé a lejtőn, Kiskőrös: Csen­des otthon, Kiskunfélegyháza: Egy idegen telefonál, Kiskun­halas: Egy idegen telefonál, Kiskunmajsa: Hétköznapi tra­gédiák, Kunszentmiklós: Tájfun Nagaszaki felett, Szabadszállás: Chaplin parádé, Tiszakécske Petőfi: És Varsó messze van, Tiszakécske Tisza: Ház a sziklák alatt. Kkkkkxxxx Délnyugati NB III, csoport 1. B. Bácska 16 11 2 3 30:14 24 2. Kaposvár 16 10 3 3 44:18 23 3. P. Bányász 16 11 1 4 39:20 23 4. Bajai Ép. 16 9 2 5 37:21 20 5. Bonyhád 10 7 4 5 23:25 18 6. Sz.-fehérvár 16 6 5 5 30:22 17 7. Nagykanizsa 16 6 5 5 33:29 17 8. Szekszárd 16 7 3 6 27:28 17 9. Pécsi Vasas 16 7 2 7 24:25 16 10. Pécsi BTC 16 5 6 5 15:20 16 11. Simontornya 16 5 5 6 21:26 13 12. Bázakerettye 16 6 2 8 29:29 14 13. Bácsalmás 16 6 1 9 30:44 13 14. Dombóvár 16 4 2 10 15:33 10 15. Balinka 16 3 1 12 13:37 7 16. Nagyatád 16 3 — 13 14:31 6 1. H. Határőr 16 14 2 — 49:10 30 2. F. Honvéd 10 13 2 1 50:13 28 3. K. Építők 1b IC 3 3 34:23 23 4 H. MÁV 16 8 3 5 28:12 19 5. Kiskörös 16 7 4 5 24:20 18 6. Bács'bokod 16 7 3 6 25:30 17 7. Vaskút 16 7 2 7 32:37 16 8. J ánoshalma 16 7 1 8 35:28 15 9. Mélykút 16 6 3 7 28:28 15 10. Soltvadkert 16 6 2 8 26:25 14 11. Dávod 16 6 2 8 24:43 14 12. Kalocsa 16 5 3 8 32:29 13 13. Kecel 16 5 2 9 28:24 12 14. Tiszakécske 16 3 2 11 15:41 8 15. Gara 16 3 1 12 22:41 7 16. Madaras 16 3 1 12 14:62 7 A Hűszaki Anyag- és Gépkereskedelmi Vállalat (Műszaki Bizományi) Kecskeméten, a Finom­mechanikai Vállalat helyi­ségében, Kéttemplomköz, március hó 5-én becslést, illetve lebonyolítást végez. 477 A Béke és a Szocializmus Kérdései című folyóirat most készülő március havi száma közli az SZKP XXI. kongresszusa határozatát A kommunista- és munkás­pártok havonta megjelenő el­méleti és tájékoztató folyóirata márciusi számának tartalmából: F. Havlicek. L. Qruppi: A kommunista építés növekvő nemzetközi jelentősége; I. Mine: A népek nem felejtik el a múlt tanulságait; E. Ochab: A Len­gyel Egyesült Munkáspárt a III. kongresszus küszöbén; V. Joannes: A polgári demokrácia néhány tendenciájáról; T. Buck: A kanadai munkásosztály önálló politikai akcióiért; V. Skrlant; A revizionista »-szocia­lizmus« és a jugoszláv valóság. Határozat az SZKP XXL kongresszusán N. Sz. Hruscsov elvtárs »A Szovjetunió 1959— 1965. évi népgazdaságíejlesztési ellenőrző számairól« tartott be­számolójával kapcsolatban. A Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának hato­dik plénumán hozott »A népi kommunák néhány kérdéséről« szóló határozat. íJidíicts sítfíü 90 GYERMEK ATYJA... Egy johannesburgi nőgyógyász felháborodottan számolt be egy konferencián arról, hogy a vá­ros egyik negyedében 90 olyan gyermekről tudnak, akiket egy­azon férfi „nemzett” mestersé­ges megtermékenyítéssel. A nőgyógyász erélyesen köve­telte, hogy ellenőrizzék a mes­terséges megtermékenyítést, mert ez a „gyalázatos módszer lerombolja a családi életet, a civilizáció legfőbb támaszát”. VESZÉLYES DOLOG VONATON UDVAROLNI... Angliában nem ajánlatos a férfiaknak a vonaton szemet vetni csinos útitársnőkre, A bringhtoni bíróság négy font bírságra ítélte a 41 esztendős Felix Abrahim urat, aki a londoni gyorsvonaton megszólí­totta a szembenülő bájos höl­gyet és »darling«-nek nevezte. A merészt útitársat a vasúti szabályzat megsértésében talál­ták vétkesnek: a szabályzat megtiltja ugyanis, hogy »úti­társaink kényelmét zavarjuk«, >000-000-00000000-00004 HANGSZÓRÓ Nemcsak a hír­közlésnek, hanem a reklámnak is igen fontos eszköze. Ha akarod, ha nem, hangja utánad jön addig, amíg agyte- kervényeid be nem fogadják azt, amit neked is feltétlenül közvetíteni akar. Kezdetben volt csupán a tanács­hangszóró. S a rek­lám hatékonyságá­nak felismerésével mellé csatlakozott az Állami Áruházé, a Kisker Vállalaté, megszólalt az Űj- kollégiumban lévő kiállítás hangja, az autóbuszmegállóé is. Egy azonban még hiányzott, de öröm­mel tudatjuk, hogy most már az illat­szerbolt előtt is ott díszeleg a hangszó­ró. Viszont szomo­rúság tölt el ben­nünket, mert meg­szűnt a Kisker-pa­vilon. s kimúlt a hangja is ... A hellén korban egy Stentor kellett ahhoz, hogy átkia­báljon a tengerszo­roson, napjainkban azonban haladt annyira a technika, hogy a Szabadság tér részére elég volna egy hangszó­ró is... — És egy olyan rendelkezés, hogy ez se beszél­jen sokat... K. A. SIKERÜLT FELLÜTES — ' HIPNÓZISSAL Linda Darnell angol filmszi- nésznő első színpadi sikerét a hipnózisnak köszönheti. Csiká- góban kellett eljátszania a „Ké­sői szerelem” cimü színdarab egyik főszerepét. Linda ideges volt, mert úgy érezte, nem biz­tos a szövegtudása. Kérésére Beverley-Hillsben lakó orvosa azonnal utána repült Csikágó- ba. Három nappal a bemutató előtt hipnotizálta Lindát és hip­notikus álmában megtanultatta vele a szerepét. A kísérlet töké­letesen bevált: a művésznő biz­tos játékával nem remélt sikert aratott. CHURCHILL NEM GORILLA: — Hiszen ez egy gorilla! — kiáltott fel a woodfordi városi tanács egyik tagja, amikor a többi tanácstaggal együtt ki­vonult megtekinteni Winston Churchill vadonatúj szobrát, MacFall skót szobrász alkotá­sát. A többi tanácstag is meg­rökönyödött a szobor láttán, amellyel Woodford lakosai, egyébként Churchill választópol­gárai az államférfi iránti sze- retetüket óhajtották kifejezni; A nagy bronzképmáson Chur­chill komor, szigorú arcot vág és még a maga 84 esztendejé­nél is idősebbnek látszik; A szobrász viszont kijelentette, hogy fütyül a tanácstagok vé­leményére, jelentősebbnek tartja számos járókelő, köztük a te­jesember és a levélhordó véle­ményét, akiknek tetszett a szo­bor«. Végül hozzátette: »Sir Winston arra kért, hogy szemé­lyiségének intellektuális olda­lát domborítsam ki és bizonyos vagyok benne, hogy ez sike­rült,« A Kecskeméti Városi TST a szov­jet katonai alakulatok vezetőségé­vel egyetértőleg sportversenyeket rendez Kecskeméten a magyar— szovjet barátság hónapja alkalmá­val. A versenyek egy hétig tarta­nak és azon a szovjet sportolók és a kecskeméti versenyzők vesz­nek részt. A március 3-i sakkversenyről la­punk sakkrovató ban adunk beszá­molót. Március 7-én. szombaton du. 4 órakor a Béke -téri Általános is­kolában torna verseny leSz. Március 10-én, kedden du. 6 órakor férfi asztalitenisz csapatversenyt bonyo­lítanak le a Piarista Gimnázium dísztermében. Március 11-én, szer­dán du. 5 órakor az Ökollégium udvarán férfi röplabda-mérkőzést rendeznek. Ugyahczen a napon a KTE városi pályáján érdekesnek ígérkező labdarúgó-mérkőzés lesz az egyik helyi csapat és a szovjet alakulatok csapata között. A sportversenyek megrendezése bizonyára tovább mélyíti a magyar es szovjet barátsági kapcsolatokat. Apróhirdetések BUJDOSÓ István Lajosmizse, Alsó- lajos 66. sz. alatti lakos Berci nevű 15 eves pej, jegy télén, heréit lo­vára kiállított és elvesztett marha­levelét megsemmisítem. Járási Ta­nács. Kecskemét. 502 ELADÓ Kiskunhalason újonnan épült 2 szobás családi ház, 240 n.-öl telekkel, beköltözhető. — Gyöngyi Jenő Kiskunhalas, Tábor utca 4 »a. 504 250-ES ARDrE. négyisebességes, láb- váltós motorkerékpár, kifogástalan állapotban eladó. Minden elfogad­ható árért. Kismotort átveszek: — Szabó János Szabadszállás, Hold u. l. szám. 470 lóOOOOOóOCőOOOOőőOOOCKK, A Bajai 43. sz. Autóközle­kedési Vállalat FŐMÉRNÖKI (műszaki vezetői) munkakör betöltésére pá­lyázhat minden gépész­mérnök, aki kétéves üzemi gyakorlattal rendelkezik. Erkölcsi bizonyítvány szük- 0 séges. 471 ELADÓ 1 hold jó szőlő beköltöz­hető lakóházzal Kiskunhalason. — Cserkovicz József. Kiskunhalas, ha­tárőrlaktanya mellett. 503 SZAKMAI gyakorlattal rendelkező zetorvezetőt felvesz a mélykúti Hu­nyadi Tsz. Lakás biztosítva. 447 NEMET FORDÍTÁST és gépírást vállalok: iij. Baditz, Miskolc, Tass utca 15. 457 IPARI TANULÓNAK FELVESZÜNK 15—17 éves életkorban le­vő, nyolc általános iskolát végzett fiatalt kőműves, épületburkoló, ács, parkettázó szakmára. Tanuló idő kezdete: 1959. április 1. Jelentkezni lehet: Kecskemét, Rákócziváros 23. szám alatt. É. M. Bács megyei Építőipari Vállalat. 450 ^‘ATVVWVV'VVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWV ^VVW^AVV/t/VWVVVVV>/VVVWVWI/VWŰMVV^VWVtNVWWWVWWVWVV Ajánljuk e cikket mindazoknak, akik emberek sorsát inté­zik. Egy szép napon min­denkihez becsönget a postás és átadja neki a nyugdíjaztatásáról szóló papírt. 35—40 — munkában eltöltött — év után aggasztó ér­zés arra eszmélni, hogy a társadalom im­már nem tart számot munkánkra. Az ember hirtelen úgy érzi, hogy feleslegessé vált, életé­ * 1 ben késő délután lett, — megöregedett. Nem olyan könnyű ebbe be­letörődni .., | Ismertem egy vas­utast — Csáki bácsit —, aki pelyhes állú legényke volt, amikor a sínek birodalmába lépett Csak nyugdíja­1 zásakor tudta meg igazán, hogy életének értelme, legnagyobb szerelme a munkája volt. Nem bírta elhin­ni, hogy nincs már szükség rá. Továbbra is a szokott időben kelt hát reggelenként és kiment a vasútra, z Egy évig járt még Hís& délután »munkába« — s mint szemtanúktól hallot­tam —, könnybelábadt szemmel, vágyakozva nézte a befutó szerel­vényeket, melyek tá­voli, jól ismert tájak üzenetét hozták neki. A munkához — az élethez •— való ragasz­kodás miatt vigyázni kell hát a nyugdíjaz­tatás külsőségeire, mert — mint látni fogjuk — e külsőségek fájdalmat okozóak, sértőek is lehetnek. A közelmúltban hallot­tam egy esetet. Dr. Rusvai Kálmán kecs­keméti szak-állatorvos­nak vitte a postás a papírt. Tömören, né­hány paragrafusra hi­vatkozva közölte vele a Városi tanács végre­hajtó bizottsága mun­kaviszonyának megszű­nését. Rosszul alkal­mazott jószívűségből, vagy talán a rendelet, alapján azt is odaír­ták, hogy a felmondási idő alatt szolgálataira igényt nem tartanak. Dr. Rusvai Kálmán, az állatorvosi ambu­lancia vezetője — éle­tében talán először — nem akart hinni sze­mének. Csak lassan eszmélt a valóságra. Kezdte kegyetlenül érezni magát. Eleinte azért aggódott, hogy mi lesz az ambulan­ciával, amely keze alatt oly szépen fejlő­dött, tudományos mun­kásságát sem fejezte még be. Azután pedig az kezdett neki fájni, hogy ilyen ridegen in­tézik el és fektetik né­hány paragrafussal kétvállra... Azt hiszem, nagy emberségükben éppen az emberségről feled­keztek meg a rideg ér­tesítés írói. A nyugdíj _ nem minden, — más * is kell. Megbecsülésre és meleg szívvel mon­dott jószóra is szük­ség van. Amikor nyug­díjaztatásáról értesül az ember, sok minden lejátszódik lelkében. Ekkor van szükség ar­ra, hogy mellette le­gyünk! Megköszönjük neki hosszú évtizedek alatt végzett munká­ját, s amilyen nagy az a pillanat, tegyük olyan ünnepélyessé is, mint tavaly a kecske­méti postások, akik meleghangú gyűlésen búcsúztatták el nyug­díjba menő munkatár­saikat. Mennyivel más volt az! Ott nem azt érez­ték az »öreg« postá­sok, hogy feleslegessé váltak, hanem azt, hogy egy életen át végzett munka után megérdemelt pihené­sük kezdődik. Miért ne történhetne meg ez máshol Is? Miért ne volna lehetséges, hogy a vezető — amikor aláírja a száraz pa­ragrafusok alapján megírt értesítést a nyugdíjazásról —, egy meleghangú leve­let is írjon mellé, s azzal együtt küldje el? Napsugarasabb len­ne a késő délután. Naey Ottó