Petőfi Népe, 1959. március (4. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-25 / 71. szám

5. oldal 1959. március 25, szerda ........— ­Sx úxhalvan vagonban megérkezteit Kecskemétre áss Aeros Cirkusz ■' Vasárnap este mintegy 70 fvágönból álló szerelvénnyel megérkezett Kecskemétre az Aeros Cirkusz első nagy állat­szállítmánya. Hétfőn délelőtt újabb vonat futott be, amelyik 90 vagongól állt. Az utóbbival a lakókocsik, munkások, idomítok és a cirkusz artistái érkeztek meg. Hans Bommer elvtárs, az Aeros Cirkusz párttitkára és sajtófőnöke kalauzolt végig bennünket a cirkusz vagonjain. Vele beszélgetve a következőket 'tudtuk meg: — Az Aeros Cirkusz húsz éve működik Lipcsében — kezdi Hans Bommer elvtár,s. — Feb­ruárban Prágábah, majd Buda­pesten állomásoztunk, s onnan érkeztünk Kecskemétre. Buda­pest után ebben a városban mu­tatjuk be először produkcióin­kat. Sajnos, nem sokéig marad­hatunk itt, mert Kiskunfélegy­háza, Szeged, majd Makó lesz útvonalunk. A cirkusznak mint­egy 350 főnyi személyzete, s 4Ó0 állata van, ebből 30 vadál­lat, közöttük oroszlánok, párdu­cok, lámák, tigrisek, medvék, krokodilok, kígyók is vannak. A Német Deinokratikus Köztársa­ság kormánya arról is gondos­kodott, hogy az állandóan úton tartózkodó cirkusz személyzeté­nek minden kényelmet megad­jón. Működik nálunk általános iskola, orvosi ambulancia, klub, fürdp és könyvtár. Szemlénk közben megismer­kedünk Otto és Hans bohócok­kal, akik éppen robogójukat ál­lítják össze. A két fiatalember összesen két méter magas. Az egyik 95, a másik pedig 105 Centiméter. Ezután Regina Mar­cella asszonyt kerestük fel. A fiatal anya négyhónapos kisfiát dajkálta a modem, ízlésesen berendezett lakókocsiban. Kéré­sünkre elkísért bennünket sztárjaihoz, Saydához, Mansi- hoz, Daisyhez, az oroszlánokhoz. A Vagonok hosszú sora mel­lett három fiatal, szélesvállú férfi közeledik felénk. Hans Bommer bemutatja őket: — A három Thaureks. Ez a három fiatalember a trapézon mutatja be a kecske­méti közönségnek legújabb mű­sorát, amelyből kiemelkedik a két és félszeres szaltómortélé., Búcsúzunk kedves kalauzunk­tól, aki még utoljára megemlíti, hogy Kecskeméten, a 28-i be­mutató előtt réggel 9 órától nyitva tartják az Aérös Cirkusz állatkerljét, amelyét, ágy gon­dolják, Sokan kerestlék fel majd a város lakói közill, Cíéibcs Gábor \e, üunepi előkészület módosította a kecskeméti piaci árakat Bár majdnem mindenből nagy volt a kecskeméti piacon a fel­hozatal, mégis, az ühnépi ke­reslet sok áru árát magasabbra vitte, közöttük a már kisebb felhozatallal szereplő gyökér- féleségéket is. Élöfcsirkéböl bár a felhozatal magas volt, mégis 28—30 forintért adták kilóját. Blőtyúkból sok volt a felhoza­tal. Az ár: 16—18 forint. Élő­pulyka í 5—17, élőkacsá sovány 18, élőliba sovány 18, tojás 1 vaj 45—50, tehéntúró 12—14, juhtúró 26—28, juhsajt 30—40, alma drágult: 2—6 forint, mák 20—22, vöröshagyma 3—4, zöld­hagyma csomója 1—1,20, spenót 6—8, méz 25—26, burgonya 1,60 —-2,20, saványúkápöszta 5—6, sárgárépa 1,20—2 foririt, petre­zselyem 8—10, fejeskápöszta 3— 4, kelkáposzta 2,50—3,50, kara­lábé 2,60—3, a dió ára csökkent: 9—11, a fokhagyma ára viszont emelkedett: 16—18. forint, tej 3—3,50, tejfel 18—20, Héiom járás könyvtárosainak értekezlete Az Ady' Endre járási könyv­tárban Baján három járás könyvtárosai gyűltek ÖssZe a sorönlevő feladatok megvitatá­sára. Az értekezleten a terme­lőszövetkezetek könyvtárosai ts részt vetlek. Előadást tartott többek között Fenyvesi Jenőné, a megyei könyvtár Vezetője. Megjelent és felszólalt Nagy Károly elvtárs, a Bajai Járási Tanács elnökhelyettese. — Legnagyobb népszerűség­nek az egészségügyi és pedagó­giai témájú előadások örvende­nek a kalocsai járásbáh. Az ilyen előadásoknak átlagosan 100—200 hallgatója van, de elő­fordult az is, hogy háromszá­zan jelentek meg. Kalocsai apróhirdetések KALOCSÁN Petőfi Sándor utca 103. számú ház eladó, Érdeklődni lehet Tóth Károlynál. Öré'gcsértő. 607 KECEL-POLGARDIN 2 darab szőlő eladó. Érdeklődni lehet Kalocsa, Tompa Mihály utca 2'r. alatt. 008 Apróhirdetések 8Z A HÍVÁSBAN 2 és fel hold szőlő leiéből . kiadó, lakással. Értekezni: Kecskemét, hunyadiváros 49. Alul­járó Végénél. KoVáeSékhál. 708 VASÁRNAP este a fél 9-es. Má­riává ros felől haladó, autóbuszon elvesztettéin a levéltávcániat, iga­zolvánnyal, pénzzel, fényképekkel együtt. Kérem a becsületes meg­találót, hogy az igazolványt es fényképeket a Magyar Hirdetőben adja be, a pénzt tartsa meg. Gyu­lai Eászlóné, Kecskemét. Öz utca 22. fezárn. 709 KALOCSA, és Vidéke Körzeti Föld­művesszövetkezet boitkezelőt keres egyszemélyes boltjába. Erkölcsi bi­zonyítvány szükséges. Jelentkezési határidő: március 30. Masögén, varrásig. Pannónia 250 cm3-Bs motorkerékpár Bérva és Panni 50 köb­KALOCSA és Vidéke Körzeti föld­mű vessző vetkezet boJtkezelöt ke­res egyszemélyes boltjába. Erköl­csi bizonyítvány szükséges. Jelent­kezési határidő március 30. ____70S EL ADÓ 3Sd-e6 sportHpusü, oldalko- rsis DIÓV kifogástalan állapotban. Érdeklődni: Kecskemét. Zsinór u. »6. szám. 7440 NÉMET fordítást és gépírást vál- lálok. Ifj. Baditz, Miskolc, Táss u. 15. szám. 057 KALOCSA, Kossuth utca 57. számú házam eladó. Érdeklődni ugyanott lehet, vagy Kákonyi József Kalo­csa, Petőfi utca €1. 643 V^CKX>CK>00<OCKíCKK>0<>0<>0<K^/ . Hortenziák és primulák különböző színben kapha­tók a BOLDOGULÁS Tsz virágboltjában, Kecskemé­ten, Rákóczi út 6. sz. — Telefon: 24-51, 670 centiméteres motorkerék­pár, lemezjátszó, rádió és magnetofon KAPHATÓ a Déí-Bács megyei Népből! 67. sz. boltjában Kalocsa Részletre is! (Felvilágosítás ugyanitt.) KECSKÉM ÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ MŰSORA: Március 25-én, szerdán este 7 órakor A Szegedi Opera vendégjátéka Puccini: A forduló legnagyobb meglepetése! ^ KISKUNHALASI KINIZSI—SZEGEDI ÉPÍTŐK 2:1 (1:1) »TOSCA« jflozik IWÍűsora Március 25-én, szerdán: Baja Központi: 420-as urak I— II. rész, Baja Uránia: Többé nem balkezes, Bácsalmás: Bom­ba, Dunavecse: Öt ország, öt asszony, Jánoshalma: III. Ri­chard, Kalocsa: Országúton, Kecskemét Árpád: Az ügyetlen kapus, Kecskemét Városi: A tisztességtudó utcalány, Kiskő­rös: Bomba, Kiskunfélegyháza: Ember az égben, Kiskunhalas: Don Juan legutolsó kalandja, Kiskunmajsa: Időzár, Kunszent- miklós: Ördögi találmány, Sza­badszállás: Rose Bernd, Tisza- kécske Petőfi: A falu réme, Tiszakécske Tisza: Az elet visszavár. Középiskolás asztaUténiSz-hajnoliSág Kecskeméten Szerdán, március 25-én dü. 3 órai kezdettel Kecskéniútert a Piarista Gimnázium dísztermében kerül meg­rendezésre Kecákeiirét város ez évi középiskolás asztalitenisz csapat- bajnoksága. A fiúk háromtagú, a lányuk kéttagú csapatokkal szere­pelnek. Pénteken, március 27-<én szintén du. 3 órai kezdettel folytatódnak ugyanott az asztalitenisz küzépls- iskolás egyéni bajnokságok. A 'rorsenyszám'OK helyezettel Jo­gosultak indulni a tnegyei közép­iskolás bajnokságon április 26-án, amelyet szintén Kecskeméten tar­tanak. A Délnyugati NB III. állása 1. Kaposvár 19 13 3 3 52:20 29 2. Bajai B. 19 12 2 5 33.T9 26 3. Bajai Ép. 19 11 3 5 40:22 25 4. Pécsi B. 19 11 3 5 41:23 25 5. Nagykanizsa 19 8 5 6 37:32 21 6. Sz.-iehérvár 19 7 6 6 34:24 20 7. Pécsi BTC 19 7 6 6 19:21 20 8. Bonyhád 19 8 4 7 27:33 20 9. Bázakerettye 19 8 3 8 39:31 19 10. Szekszárd 19 8 3 8 33:32 19 1)1. Pécsi Vasas 19 8 3 8 30:30 19 12. Simontornya 19 6 6 7 24:32 18 13. Bácsalmás 19 6 2 11 32:53 14 14. Dombóvár 19 5 3 11 23:44 13 15. Nagyatád 19 4 — lo la :33 8 16. Bannka 19 3 2 14 15:45 8 Megyei í. osztályú labdarúgó­bajnokság állása 1. H. Határőr 19 16 3 ­- 59:11 33 2. F. Honvéd 19 15 3 1 63:14 S3 3. K. Építők 19 10 3 6 37:34 23 4. ÉÍácsooKod 19 10 3 6 35:33 23 5. H. MÁV 19 9 4 6 34:ló 22 6. Kiskörös 19 7 7 5 25:21 21 7. Vaskút 19 8 3 8 36:41 19 8. Jánosnalma 19 8 2 9 38 :ó1 18 9. Kalocsa 19 6 5 8 38:34 17 10. SüiVaökert ÍJ 7 3 9 31:29 17 11. Dávód 19 7 3 9 29:50 17 12. Mélykút 19 6 1 9 30:37 16 13. Kecel 19 5 5 9 30:26 13 Í4. Gara 19 4 3 12 25:41 11 15. 1 iiszakécske 19 3 3 l8 14:5'1 9 16. Madaras 19 3 2 14 16:68 8 MEKKORA HIDEG VAN »UN NESOTÄB AN 7 Az amerikai »Hazudozők klubja« nemrég összeült, hogy megválassza a ha/.udö2áS új világbajnokát. A megtisztelő cí­met ezúttal Lou PoWérs nyerte. Alább közöljük á tehetséges ininnesotai klubtag díjnyertes meséjét: »A napokban kályhámon fel­forraltam egy vödör vizet. Mi­vel tudtam, hogy a minnesőtai hideg egészen másfajta, mint a világon bárhol tapasztalható hi­deg, kiállítottam a gőzölgő vi­zesvödröt a szabadba. Képzel­jék, mi történt! A víz olyan gyorsan megfagyott, hogy a jég érintésre még eg ' z meleg volt.« VILLANT-FOGKEFE A villányborotVa után moder­nizálódik a fogkefe is: megje­lent a villany-fogkefe. A pennsylvaniai egyetem fog- sebészeti intézete villany-fog­kefét készített, amely nemcsak alaposabban tisztítja a fogakat a közönséges fogkefénél, de ke­zelése egyúttal rendkívül gaz­daságos is. A fogkefe kis villanymotor­ból áll, amelyhez cserélhető keféket hoznak fogalomba. Az egész családnak tehát csak egy készüléket, a családtagok szá­mának megfelelő számú kefét keli vásárolnia. ^ Szeged — 3000 néző — Vezette: Simon. H. Kinizsi: Bakos — Tóth, Vár­hegyi, Homyák — SehverLa, Hirth — Babos, Csányi, Vass, Jager, Hő- dör. — Edző: Király István. Az első félidő változatos, nagy- iramú játékot hozott. Már az ötö­dik percben vezetéshez juthattak volna a halasiak. Jáger csak a ka­pussal áll szemben, de az átívelt labdát mellé fejeli. A 7. percben Viszont Bakos egy 20 méteres sza­badrúgást cs/ak a kapufára tud ütni, a labda visszapattant, s a jó ütemben ráfutó Biltsik a hálóba pofozza. 0:1! A halasiak most nagy erővel támadnak, több gólhelyze­tük is adódik, de Jáger hatalmas lövése mellé megy, majd Bakos egy méterről fölé lő. A 40. perc­ben a szegedi kapus és Csányi egy­szerre ugrik a labdáért. Csányi egy gondolattal előbb éri el, és éles fe­jesé a hálóban köt ki. 1:1! Két perc múlva megismétlődik a je­lenet, Csö^n azonban most" "melle fejel. A második félidőben a szegedi csapat hatalmas iramot diktál, de a Halasi védelem Várhegyivel és Bakossal az élen nagyszerűen állja a sarat. Az utolsó negyedóra az­után a halasiaké. A 34. percben Jáger a kapusba, majd a 36. perc­ben Vass a kapufára lövi a lab­dát. A 38. percben ezután a ka­putól mintegy 20 méterre Vass kapja a labdát és egy váratlan lö­véssel nagy gólt lő. A gól után továbbra is. a halasiak támadnák. A kiskunhalasi csapat győzelme a baj node jelölt szegediek ellen azok otthonában meglepő, de. teljesen megérdemelt volt. Jók: Bakos (a mezőny legjobbja), Várhegyi, Hirth, Vass. >0<H>0<>0<X>0000000<>0<><>0<>0<H Nem megy a góllövés a bácsalmásiaknak BALINKAI BÁNYÁSZ—BÁCSALMÁSI PETŐFI 0:0 Bodajk —• 500 néző — Vezette: Stadler. Bácsalmás: Szénási — Petri ty, Piukovits, Jagity — Böröcz, Batiz — Szilágyi, Simity, Boicsik, Seve- racz, Pólyák. — Edző Folz Tóbiás. Az első negyedórában a bácsal­másiak erős iramot diktálnak, s a 14. percben vezetéshez is juthat­nának. Simity beadását Severacz centiméterekkel mellé lövi. Az első félidő további játékrészében a bácsalmásiak némi mezőnyfölényt harcolnak ki — minden eredmény nélkül. Hiába voltak veszélyeseb­bek a Petőfi támadásai, a befeje­zés mindig elmaradt. A második félidőben inkább a hazaiak irányítják a játékot, és tá­madásaik is most már veszélyesek, azonban á bácsalmási védelem Piukovitssal az élem mindent hárí­tani tud. A balinkaiak kémény* durva játékkál kísérlik meg a győzelmet megszerezni, ez azon­ban még így sem sikerül nekik. Két rossz csapat Ütközött, meg egy­mással, még rosszabb játékvezető vezetése mellett. Jók: Piukovits (a mezőny leg­jobbja), Jágity és Szénási, Megyei L oszt. labdarúgó-eredmények Kkfélegyházi Honvéd—Kecskeméti Építők 3:0 (L;0)s Kecskemet, 300 né­ző, vezette: Lakatos. Meglepetésre a Kecskeméti Építők támad többet, iöieg akkor, amikor a 17. percben a féiegyházi Hqrváthot utánrúgásért a játékvezetői kiállítja. A kecske­métiek támadásának azonban nem volt látszata, sőt a 35. percben Báló a tétovázó Építők védelem menett bombagólt lő. A 42. percben - az Építők egyenlíthetnének. Egy szög- létrúgásnál a hálóba tartó labdát kézzel fogja az egyik félegyházi vé­dő. Mikus a büntetőt a kapus ke­zébe lövi!. — Szünet után a 16. percben a kecskeméti Sallai szintén a kiállítás sorsára jut. Most mind­jobban kidomborodik a Honvéd na­gyobb technikája. A 21. percben a 16-osról szabadrúgáshoz jutnak a félegyháziak és Kálmán a sorfal mellett a hálóba vágja a labdát. A 25. percben a félegyházi balszárny gyors támadást vezet, amelynek a végén Karolyi It. eredményes. Az utolsó 2(f percben a játék ellaposo­dik, az ■ eredmény már nem válto­zik. — Jók: Solymosi II., Révész, Báló,, Károlyi II.. illetve Sz. Nagy, Virágh, Koncz. Kiskunhalasi Határőr—Dávod 4:0 (4:0). Kiskunhalas, 800 néző, vezette: Virágh. Az első félidő végig a ha­lasiaké volt, és a gólarany nagyobb is lehetett volna. A halasi közönség a játéknak ebben a részében sok szép kombinációs támadást látha­tott, és a Határőr színvonalas tá­madásait többször is megtapsolta. — Szünet után a Határőr lefékez és a dávodiak egyenrangú ellenfelek leszhek. A befejezés előtt Öt perc­cel Für növelhetné a gólok számát, de holtbiztos helyzteben is. mellé lő. Jók: Molnár. Horvát, Lukács, illetve Varga. Góllövők: Lukács 2, Csóti és Janecz. Kalocsai Kinizsi—Kiskunhalasi MÁV 2:2 (2:1). Kiskunhalas. 1000 néző. vezette: Kocsis. Meglepetésre a vendégek veszik át az irányítást, és két gyors szélsőjük révén igen veszélyes támadásokat vezetnek. A 16 percben Petrovics meg is szerzi a vezetést a kalocsaiaknak. A gól után is a vendégek támadnak töb­bet és a 31. percben fölényük R.om- siefc révén újabb gólban mutatkozik meg. Most a MÁV rákapcsol és a 35. percben Dobra 20 méterről szé­pít az eredményen. Fordulás után a hazaiak már a második percben eredményesek. Ismét Dobra a gól­szerző egy szabadrúgásból. A to­vábbi játékban mindkét fél az eredmény tartására törekszik. Jók: a kalocsai védelmi hármas és Rom- sics. illetve Dobra. Oszlár és Varga. Bácsbokod—Vaskút 3:2 (2:1). Vas­kút. 500 néző, vezette: Rácz. A ha­zaiak lendülnek jobban játékba, s már a 11. percben megszerezhetnék a vezetést. mert kezezés miatt il-eshez jutnak. Gál azonban mellé- lövi a büntetőt. Öt perc múlva mégis csak vezetéshez jutnak. Már­ton III. a jobboldalon lefut, két vé­dőt is kicselez, és helyezett lövése a hálóban köt ki. A 27. percben a bácsbokodi Leitner egy előrevágott labdára ráfut és váratlan lövése a meglepett kapus mellett a hálóba vágódik. A 38. percben egy szög­letből Schamburger a vonalon ra­gadt kapus mellett a hálóba fejeli a labdát. — Fordulás után a vendé­gek mindjárt tovább növelik elő­nyüket. Dömény rúgása a befutó Schambur^erről lepattan és a masrát feltaláló Schamburger a kapu sar­kába helyezi a labdát. A bokodiak ezután keményen védekeznek, s a hazaiak a 31. percben csak szépíteni tudnak, Dömény 11-esével. — Jók: A két bokodi szélső, valamint Már­ton III. és Dobos. , Kecel—Kiskőrös 0:0. Kecel, 1100 néző. vezette; Sári* Rekordszámú szurkolósereg Matatása mellett kez­dődik a mérkőzés. A második perc­ben a körösiek majdnem gólt ér­nek el; de Markó távold bomba- lövése a kecellek kapufájáról vá­gódik vissza. A hazaiak csakhamar belelendülnek a játékba, nagy Jó­ién yt harcolnak ki — eredmény nélkül, mért a jó formában levő kiskőrösi kapusnak nem tudnak gólt lőni. Szünet után is nagy a keceli nyomás, amely az utoláo negyedórában alábbhagy és a kis­kőrösiek is vezetnek egy-két gyom. de eredménytelen támadást. Jók: Bagi I., Kovács, Kukucska, illetve Szabó (a mezőny legjobbja) és Cs. Kovács. Sári játékvezető ezt a ne­héz mérkőzést mindvégig kifogás­talanul vezette. Soltvadkert—Madaras 4:1 (2 a). — Soltvadkert, 800 néző, vezette; Mi­hala. A hazaiak teljes mezőnyfö- iényével telik él a mérkőzés. Mái' az első percben Zsikla I. szép ka­pásiövéssei megszerzi a vezetést a vadkertiek számára. Nem sokkal később Szőlős! lerohanja az egész vaaaerti védelmet es kiegyenlít. Továbbra is a Vadkert támad, de a vezetést mégis csak öngólbólérik el a 20. percben. A madarasa kö­zéphátvéd a saját hálójába fejeli a labdát. — Szünet Után is több­nyire a madaras iák térfelén fo­lyik a játék és csak néha fut egy- egy gyom vendég támadás a kitűnő Szolósi révén. A félidő végéig Zsikla I. még két góllal növeli a hazaiak előnyét. Mészáros H-t (Soltvadkert) a 85. percben sport­szerűtlen viselkedés miatt kiállítot­ták. — Jók: Lehóczki U., Hídvégi, Zsikla I.» Illetve Tósoki és Szölosi. Jánoshalma—Gara l:ó (0:0). Gara, C00 néző, vezette: Szirmai. — Hosz- szú idő után ezen a mérkőzésén a garaí csapat igen szép játékot mu­latott, egy csomo gólhelyzetet is kiharcolt, csupáncsak gólt íiem éít el. Gólt ugyan lőtt a 9. percben, amikor Páncsics I-et elkaszálták. A büntetőt a középcsatái belövi, de a játékvezető újra rugatja (állító­lag nem fütyült). Páncsics másod­szorra fölé vágja a büntetőt. Szá­nét után miit tégy 35 percig ki­egyenlített játék folyik, s ékkor is a garaiaknak van tőbe göLue-iyze- tűk. Az utolsó 10 percben a ven­dégek nagy hajtaná kezdenek, négy helyzetük is van, amelyből egyet a 37. percben Fenyvesi U. érvé­nyesít. — Jók: a jánoshalmi kapus (a mezőny legjobbja) és a közép­hátvéd, illetve Karagity I., Bábity és Páncsics i. Tiszakécsíte—Mélykút 3:1 (0:1). — Tiszakécske, 600 néző, vezette: Fe­hér J. A hazaiak lepnek fel táma­dólag, majd az első negyedóra után a mélykúti csapat vette át a játék irányítását, úgyhogy a félidő kö­zepén Bényei III. a hazai védők mellett kiugorva megszerzi a veze­tést. 0:1! A gólra a helyi csapa; ellentámadásokkal válaszol, de csa­tárai néhány kapufánál egyebei nem tudnak elérni. — A második félidőben a tiszakécskei csapat já­téka teljesen megváltozik. Formás támadásokat vezetnek és a 13. perc­ben Kocsis beívelt labdája a mély­kúti kapu jobb sarkába hull. A gólra a mélykúti csapat erŐ6 ti. - ráadásokkal válaszol, de a tisza­kécskei védelem — élén Hlavaccsa, — minden támadást visszaver, ső: a 22. percben Tordai szöglete érin­tés nélkül a mélykúti kapu bal sai kába esik. A gól után a mélykúti Adélhardot a bíró feleselés miatt kiállítja. Utána kavarodásból. Tor- dai beállítja a végeredményt. Jók: Hlavács (a mezőny legjobb­ja), Rácz, Tordai. illetve Budula,