Petőfi Népe, 1958. november (3. évfolyam, 258-283. szám)

1958-11-12 / 267. szám

1958. november 12, szerda 5. oldal November 13-a és 19-e között semmiféle labdarúgó mérkőzést nem lehet rendezni Az MLSZ rendelkezése szerint a tnovember 16-ra kisorsolt Iabdarúgó- /bajnoki mérkőzéseket későbbi idő­pontra kell halasztani. A megyei /labdarúgó szövetség a most vasár­napi fordulót december 14-ére tette 'át, Az MLSZ határozata egyébként úgy szól, hogy november 16-a előtt és után 72 órával nem lehet sem­miféle nyilvános labdarúgó-mérkő­zést rendezni. Tehát a vasárnapi mérkőzéseket közös megegyezéssel sem lehet szombaton lejátszani. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS Megyei I. oszt. labdarúgó-eredmények Madaras—Kecskeméti Építők 2 a (<1:0). — Madaras — 300 néző — |\ ezette: Száll. — Madarasa táma­dásokkal indul a mérkőzés és a E wiazaiak már az 5. percben veze- shez jutnak Gulyás révén. A mdégek csak a félidő közepe tá- n jönnek fel és jobbszámyuk ré- [vén több veszélyes támadást ve­hetnek, de a góllövés nem sikerül. (A 37. percben Farkas H-t a mada­rast védők a 16-oson belül felvág­ják. A játékvezető azonban a 06-oson kívülre viszi a labdát és hsak szabadrúgást ítél. — Nagy aramban kezdi a második félidőt az Építők. A 7. percben Márkli sza­badrúgását a madaras! kapus ki­ejti és a gyors Sárosl a hálóba kotorja. Az Építők fölénye nyo- r Lászlóvá válik és a 2í. percben ez. Nagy szabadrúgásából Koncz jniegszerzi a vezetést. Á hazaiak el­keseredetten támadnak és sikerül Is az egyenlítés. A 32. percben Nin- csevicoet szabálytalanul szerelik a •6-oeon belül. A 11-est ugyanő lövi b kapu jobb sarkába. — Jók: Sz. Jfagy, Sallai, Márkli, Koncz, illetve IGulyás és Nlncsevics. Kkfélegyházl Honvéd—Kiskőrös t:0 (1:0). k. Kiskőrös — 500 néző — Vezette: Sári. — Csúszós talajon 16 Iramú mérkőzést láthatott a kö- rönség. A jobban összeszokott Hon­véd-együttes biztosán győzött, de a kiskőrösi csapat egyáltalában nem (játszott alárendelt szerepet. Az X. (félidőben a vendégek gólja a 11. Gereben esett, amikor egy erős lö­vés a kapusról kipattan és a be­lfutó Báló közelről a hálóba gurít. A ír. félidőben a kiskőrösiek <s támadnak annyit mint a ven­dégek — csak éppen gólt nem lő­rék. A Honvéd sokkal többet lő és a 19. percben a gyors Bálónak egy váratlan lövése a későn vetődő kapus alatt a hálóba jut. — Jók: Báló és a két összekötő, illetve Kzabó, Cscjtei és Petnyik. Kkhalasi Határőr—Vaskút 3:2 (1:0). Vaskút — 500 néző — V.: Szirmai J— A Vaskút — úgyszólván — végig­támadta a mérkőzést, a Határőr Okos taktikával lelassította a játé­kot és védőjátékosai is jól tömö­rültek. úgyhogy minimális arány­ban sikerült a mérkőzést megnyer­niük. A hazai csapat döntetlen eredményt érdemelt volna. A kez­deti lendület a halasiakat viszi tá­madásba és a 0. percben Janecz ré­vén a vezetést megszerzik. Ettől kezdve a vaskútiak támadnak töb­bet, de nem bírnak a kitűnő Ha­tárőr-védelemmel. — Szünet után Is a hazaiak támadnak többet, mégis egy váratlan ellentámadásból e Határőr Janecz újabb góljával keltőre növeli előnyét. A gól még jobban felrázza á vaskút! csapatot és Agócs. valamint Márton I. gól­jaival két pere alatt Júegyenllta- nek. Döntetlennek látszik a mér­kőzés, amikor az utolsó előtti perc­ben a rendkívül, gólképes Janecz megszerzi csapatának a győztes gólt. — Jők: a halasi védelem és Janecz, illetve Agócs, Márton I. és Weber. Mélykút—Kkhalasi MÁV l:l (1:1). f- Mélykút — 500 néző — Vezette: Kovács Béla. — Végig kemény har­cot vívott a lelkes mélykúti együt­tes az elbizakodottan pályára lépő balasí csapat ellen. A hazai csapat kap jobban lábra. A 3. percben Bon- dor elfut, jól Ível be és Bényi III. ÍR halasi védők között- kiugorva megszerzi csapatának a vezetést. A gyors gól megzavarja a vendégeket, kapkodnak és az 5. percben 11-est Vétenek. A büntetőt Horváth II. lövi, de a jő érzékkel vetődő halasi kapus kitolja a labdát. Sorsdöntő perc volt. A MÁV a 19. percben egy kapu előtti kavarodásból Karsai (révén egyenlít. — A n. félidőben fsak a két 16-os között folyik a játék és a kapusoknak nem sok (dolguk akad. A hazai csapat min­denegyes tagja dicséretet érdejnel, (mert mindvégig nagy lelkesedéssel játszott. A Játékvezető sokat téve­dett javarészt a hazaiak terhére. Bácsbokpd—Kecel 3:2 (1:0). — Bácsbókod — 200 néző — Vezette: Magyar. — Esős időben, igen csú­szós talajon a hazai csapat nagy erővel támad, de a keményen vé­dekező kecellek Kovács Andrással rz élen meg tudták akadályozni a (Sólrúgást. Balszerencséjükre az rz utolsó percben éppen Kovács csinált — kezezés miatt — 11-est, Rmit Borbély értékesített. — For­dulás után is inkább a hazaiak irá­nyítják a Játékot és a 19. percben Borbély kapuralövését Frank be- (éjeli. A 36. percben ismét Bor­bély eredményes. A kecellek a 3:0 után sem adják fel a játékot és a 10. percben Wulmann, majd a 41. percben Kukucska góljaival szépí­tenék. Az egyenlítésre már nem volt Idő, bár a fölényeskedő bokodl vé­delemtől könnyen egyenlíthettek volna a vendégek. — Jók: Ohnhaus, Borbély, Frank, illetve Kovács A. Ja mezőny legjobbja), Kukucska és Wulmann. A játékvezető igen jól Vezette a mérkőzést. 1 Gara—Soltvadkert 2:2 (1:0). — Ga­ra — 300 néző — Vezette: Lencsés. — A sáros, mély talajon nem ala­kulhatott ki jó játék. A mérkőzés érdekessége, hogy mind a négy gólt a vadkertiek rúgták, mégis csak egy pontot vittek haza. Az első gól a 14. percben esik. Lehóczky rosz- szul ad haza és a kapus mellett a hálóba megy a labda. A gól eléggé megzavarja a vadkertieket és a garaiak nagy fölényt harcol­nak ki — gól nélkül. — Szünet után kiegyenlítettebbé válik a já­ték és a 19. percben sikerül is a vendégeknek Karafi révén egyenlí­teniük. A hazaiak a 25. percben újabb öngóllal megszerzik a ve­zetést. Karagity II. lövésébe a ven­dégek balhátvédje beleteszi a lábát és a saját hálójába pattan a labda. A vadkertiek nagy erővel támad­nak. hogy legalább az egyik pontot megszerezzék. Ez sikerül is, mert a 33. percben Karafi jól irányított beadását Zöld a hálóba fejeli. — •Jók: Hídvégi, Karafi, Vlszkok, il­letve a garat csapatból Weszeli és Karagity I. Bávod—Kalocsa 2:1 (1:0). — Dávod — 300 néző — Vezette: Üjvárf. A nehéz talaj ellenére is nagy iram­ban kezdenek a csapatok, de gól csak egy esik, az is U-esből Sírok révén. A 29. percben a dávodiak növelhetnék előnyüket, de Facskő elhamarkodottan fölé 15. — A II. félidőben is javarészt a hazaiak támadnak. A 11. percben Németh (Dávod) érvénytelen gólt lő. Gólt — a sok támadás eúenére Is — csak a 34. percben érnek cl a dá­vodiak Varga révén. Az utolsó tíz percben a kalocsaiak is belelendül­nek és a befejezés előtt egy perc­cel Romsicsnak .sikerül szépítenie. — Mindkét csapat játékosai dicsé­retet érdemelnek, hogy a nehéz ta­lajon végig sportszerűen küzdöt­tek. Jók: István, Sovány, Bugyáki, illetve Petrovics, Ladjanszky és Okner II. Jánoshalma—Tiszakécske 3:1 (0:1). Jánoshalma, 600 néző. V-: Nagy S. A megyei I. o. labdarúgó-bajnokság állása: KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ MŰSORA: November 12, szerda este 7 órakor Kállai—Fényes Szabolcs: »MAJD A PAPA« Zenés vígjáték 3 felvonásban Bajor Gizi bérlet i. sz. szelvénybérlet zik usora November 12-én, szerdán: Baja Központi: Csendes otthon, Baja Uránia: Átkelés Párizson, Kalocsa: Örvényben, Kecskemét Árpád: A falu réme, Kecskemét Városi: Till Ulenspiegel, Kis­kőrös: Régi idők mozija, Kis­kunfélegyháza: Kopogd le a fán, Kiskunhalas: Kicsik és nagyok. ( ApréfaisráeiáseK ) FöKOXM TVELOT .keres — noßszabb gyakorlattal a Nyomda Váílalat. Erkölcsi bizonyítvány szükséges. 1. H. Határőr 11 10 1 — 39: 8 21 2. F. Honvéd 11 9 1 1 38:10 19 3. H. MÁV 11 6 3 2 20: 6 15 4. K. Építők 11 7 1 3 23:19 15 5. Bácsbokod 11 6 1 4 18:21 13 6. Jánoshalma 11 6 — 5 29:18 12 7. Soltvadkert 11 5 1 5 24:14 11 8. Kiskőrös 11 4 3 4 13:14 11 9. Mélykút 11 4 3 4 18:23 11 10. Vaskút 11 5 — 6 24:29 10 11. Kecel 11 3 2 € 17:15 8 12. Dávod 11 4 — 7 20:39 8 13. Kalocsa 11 3 1 7 17:22 7 14. Madaras 11 3 1 7 10:39 7 15. Gara 11 2 1 8 17:26 5 16. Tiszakécske 11 1 1 9 9:33 3 Délnyugati NB III. állása: 1. P. Bányász 11 9 1 1 32: 8 19 2. B. Bácska 11 7 2 2 19:11 16 3. Kaposvár 11 6 2 3 32:15 14 4. Szf.-vári MÁV 11 6 2 3 25:13 14 5. P. Vasas 11 6 2 3 19:16 14 6. B. Építők 11 6 1 4 23:15 13 7. Bonyhád 11 5 3 3 15:16 13 8. Nagykanizsa 11 4 4 3 19:16 12 9. Szekszárd 11 5 2 4 18:17 12 10. Simoptornya 11 4 3 4 16:20 11 11. P. Bőrgyár 11 3 3 5 10:17 9 12. Bázakerettye 11 3 1 7 14:25 7 13. Bácsalmás 11 3 1 7 20:36 7 14. Bglipka 11 3 1 7 10:19 7 15. Dombóvár 11 2 2 7 9:22 6 16. Nagyatád 11 1 — 10 7:22 2 ELADÓ Deutsch 8 lovas vontató, egy szalagfűrész, 100 kg méhviasz. Cím: Bátmonostor, Kossuth Lajos utc-3 75. Német János. 3157 TOLLAS Károly, Kecskemét, Kos­suth krt. 9. szám alatti lakos 2 db 1957. évi születésű zsemlétarka üszőjének a marhalevele elveszett. Megsemmisítem! Agud s. k. oszt. vezető. 0147 Baditz 3108 NÉMETBŐL fordítok. Ifj. Pál, Miskolc, Tass u. 15. A VÖRÖS Október Tsz női admi­nisztrátort keres munkaegységre. Jelentkezni lehet azonnal a hely­színen. 3176 RAKTA El MUNKÁST felveszünk. FM Anyagéllátó Válla­lat Kecskemét, Kuruc tér 3. 6120 KERESEK költségmegtérítéssel egy- vagy kétszobás lakást, vagy be­költözhető kis házat. Kecskemét, Simonyl u. 3. Tóth. 0119 Villanyszerelő szakmunkásokat (legalább 5 éves gyakorlattal) azon­nal felveszünk. É. M. Bács megyei Építő Váilaiat. Kecskemét, Rákóczi- /áros 23. 3180 HÁROMSZOBAS, összkomfortos hódmezővásárhelyi lakásomat elcse­rélném hasonlóért Kecskeméten. Cím a nyomda irodájában. ELADÓ HÁZ II. kér.. Holló utca 4. szám alatt. Értekezni lehet vasár­nap a déli órák alatt a helyszínen. Vétel esetén megegyezés szerint átvehető lakással. x ELADÓ 2000 négyszögöl szőlő a be- retvástelepi állomás mellett. Érte­kezni: Jokhel Pál, Belső-Ballószög 153. szám. x JÓL képzett és minősített gépla­katost azonnal felvételre keres a Kecskeméti Baromfifeldolgozó Vál­lalat. 3165 Azonnal felveszünk kcRiűves, ács és szobafestő szak­munkásokat, valamint vizsgázott Kazánfűtőt. É. M. Bács megyei AH. Építőipari Váll. Kecskemét, Rákó- cziváros 23. 3169 Motorosok Üj rendszámtáblához keret azon­nal megvárható. Major, Kecskemét, Bem utca 20. 6151 KECSKEMÉT, Belső-BaU ószög 36, szám alól vasárnap elveszett egy anyadisznó két malaccal. Becsüle­tes megtaláló vagy nyomravezető jutalom ellenében értesítse Sutus Rudolfot a fenti címen,. 6150 GÉPÍRNI és számolni jól tudó, ad­minisztratív munkakörben jártas dolgozót felveszünk. Jelentkezés: november 12-én és. 13-án délelőtt 9 és 10 óra között az Üvegért Vál­lalatnál. Kecskemét, Széchenyi tér 15. szám. 31S5 Kalocsai apróhiideiéseU HÁZ Úszódon 700 négyszögöl telken fekvő, eladó. Érdeklődni: Úszódon, Ságvári utca 14. 4942 Megkezdték a cukorrépa szállítását Csátalján mindenütt felszed­ték már a cukorrépát. A szál­lítást is megkezdték. A község két termelőszövetkezete, a Bu­dai Nagy Antal és az Üj Élet eddig 3Q0 mázsát szállított el a cukorgyárnak. o<><>o<>oo<x>o<>o<><><><>o<><K><>oo<>o<><>OD<><>oeK><><><K>o<>oeK><>o< EGYFÁZISÚ kovács viilanyfújő mo­tor eladó. Arany János, Foktő. 4943 * 3119 KALOCSÁN Cirokháti dűlőben 1600 négyszögöl föld eladó. Érdeklődni lehet Bársony utca 4. sz. alatt. 4944 Női ruha és kabát különlegességekből nagyszabású DIVATBEMUTATÓT tart a kecskeméti ÁLLAMI ÁRUHÁZ november 13-án este 8 órakor, a Hírős Étteremben. Bemutatjuk a Brüsszeli Világkiállítás díjnyertes modelljeit is. BELÉPŐDÍJ: 5 FORINT 3119 A magyar sport fejődése a felszabadulás óta Legutóbb arról írtunk la­punkban, hogy a sportolók és a sportkörök száma hogyan fej­lődött az utolsó békeévtől, 1939- től napjainkig. A sport népsze- rűsödését Magyarországon mu­tatják azok az adatok is, ame­lyek egyes nagyobb tömegverse­nyek indulóinak számáról ad­nak tájékoztatást. Ezek a tö­megversenyek elsősorban azt a célt szolgálták, hogy megköny- nyítsék a sporthoz vezető útat, azoknak a tömegeknek, amelyek eddig attól el voltak zárva. E versenyek sikere mutatja leg­jobban a sport iránti hatalmas igényt. Áz első nagysikerű tö­megversenyek az alapfokú baj­nokságok voltak. Az alapfokú bajnokságok in­dulóinak száma: Népi labdarúgó bajnokság: 1500 csapat Alapfokú úszóbajnokság , 5000 úszó Alapfokú röplabda bajnokság: 45 000 játékos Alapfokú asztalitenisz bajnok­ság: 25 000 játékos Alapfokú sakkbajnokság: 37 000 játékos A versenyeken olyanok vehet­tek részt, akik addig nem spor­toltak rendszeresen. A másik, hatalmas tömegeket megmozgató sportesemény az MHK jelvényszerző rendszer volt, MHK-jelvényesek: 1949 250 000 fő: 1951 484 000 fő 1953 522 000 fő 1954 366 000 fő Bár az MHK nem tudta ma­gát olyan eredményes jelvény- szerző rendszerré kinőni, mint ahogyan várható lett volna — jelentősége mégsem becsülendő le. Százezrek ismerkedtek meg az MHK útján a sport örömei­vel, s nagy hatása volt az MHJC szintjeinek és szabályainak ab­ban is, hogy egyre inkább köz­ismertté váltak a sportolók kö­rében a sokoldalú felkészülés elvei, a tervszerűség és a rend­szeresség fontossága az edzése­ken. A nagyhatású tőmegversenyek közé sorolhatók még a falusi szpartakiádok, amelyek évente a falusi sportolók legnagyobb eseményei, az egyesületi szpar­takiádok és a szakszervezeti sportünnepségek, amelyek a munkásság körében népszerűsí­tették jelentősen a rendszeres testgyakorlást, valamint az atlé­tikai és az úszó postaversenye­két. Ezek a versenyek évente több százezer sportolónak te­remtettek versenyzési alkalmat. •«» m».Mg«aSUIMIRMIM I «•Jf* Gyenge vatt a a kecskeméti"piacon Burgonya 1,80—2,20, savanyú- káposzta 5—6, sárgarépa 1,40—2, petrezselyem 3,20—4,50, fejes­káposzta 1,40—1,80, kelkáposzta 0,80—1,20, karalábé 1,20—2, kar­fiol 2,40—3, zöldpaprika 2—5, dió (héjas) 10—12, fokhagyma IQ—12, vöröshagyma 2—2,80 fo­rint kilónként, a mák 18—20 forint literenként, a szőlő kiló­ja 3,50—5, alma 2—5, körte 3— 0, spenót 1,49—1,50, tej 3 terhit literenként, tejfel 18—20, tehén­túró kilója 10—12, juhsajt 45—■ 50, vaj 45—50, élőcsirke 20—23# élőtyúk 18—20, élőpulyka 15— 17, clőkaosa (sovány) 10—18*1 kövér 18—20, élőliha sovány 12 —14, kövér 18—20, tojás 2,30— 2,40 forintért kelt kilónként# illetve darabonként* jL Megkezdődött a gyümölcsfatelépftés Az utóbbi három év alatt 6200 hold fiatal gyümölcsöst te­lepítettek a Duna—Tisza közén. Az Alföldnek ezen a kiváló gyümölcstermő vidékén hétfőn ismét nagyarányú telepítéshez kezdtek az állami gazdaságok, termelőszövetkezetek, egyéni termelők. A nagy hideg beállá­sáig több mint 1700 holdat ki­tevő területet telepítenek be e tájon honos gyümölcsfajtákkal. Az állami gazdaságokban 650, a termelőszövetkezetekben 400 holdon létesítenek újabb fiatal zárt gyümölcsösöket. Az egyéni gazdaságokban is 300 000 gyü­mölcsfát ültetnek el, nagyrészét szórványosan. A gyümölcsfa ri lerakatoknát korlátlan mennyiségben áll a termelők rendelkezésére facse­mete. A kajszibaracktermő kör­zetekben ismét nagyarányú lesz az évek során kipusztult ba- rackfaáUomány pótlása. Eddig tpár 50 ezer barackfacsemetét igényeltek a termelők. Előrelát­hatólag az idén is mintegy 100 ezer kisfát ültetnek el a híres kiskunsági barackosokban. Fizessen el« ip Petőfi Népére ‘WWWVWVW\A^^)/VSA/WWW>/WWVWVWW^^^^>^WWWWWWW»WWWI. Futbcrilpálya-e a Temes tér? Fzt a kérdést sze­gezte nekem néhány nappal ezelőtt az egyik kecskeméti boltban Bende Etel­ka, aki a Temes tér 8. szám alatt lakik. Kissé zavarba jöt­tem a kérdés el­hangzása után és szégyelltem. hogy bár sportembernek tartom magam, nem vagyok egészen tisz­tában azzal, hol van­nak Kecskeméten a sportpályák. — Azt hiszem, ott nincs futballpálya- — adom meg a bi­zonytalan válaszo­mat. — Persze hogy nincs, mégis olyan futballélet van a téren, amit bárme­lyig sportpálya meg. irigyelhetne. Már a kora délutáni órák­ban gyülekeznek a környék gyerekei ás sötétedésig tart min­den nap a csatazaj­jal kísért futballo- zás. Nem is ezzel van a b^j.' Számom­ra az a szomorú, hogy miután a ml házunk pontosan a kijelölt pálya kapu­ja mögött van, ép­pen az én ablakom a legjobb -céltábla«. Tegnap már másod­szor lőtték ki az ab­lakomat és este szo­morúsággal vegyes haraggal láttam a -telitalálatot«. Most is éppen üveges után kell futkos­nom. Tessék tehát megírni a Petőfi Né­pében, hogy a téren futballozó gyerekek szülei egyszeregy­szer nézzenek ki a térre és ha Úgy lát­ják, intsék rendre a futballjáték határát gyakorta túllépő gyermekeiket Gondolom, a ked­ves szülők nem tar­tanak majd sporlel- lenesnek, ha e he­lyen megírom, hogy Bende Etelka kéré­se teljesen jogos. Még csak annyjt te­szek hozzá ehhez az újságcikkhez, hogy igen nehezen szántam rá maga­mat a megírásához. Szorongó érzés fog el, ha arra gondo­lod, hogy e kis írást Baján, az Erzsébet királyné utcában, vagy a széles Dam­janich utcában is elolvassák, talán ép­pen azok, akik még emlékeznek arra, hogy e sorok írója gyermekkorában hány ablakot fut­ballozott ki. Mert én jól em­lékszem — sokat. Mezei István