Petőfi Népe, 1958. november (3. évfolyam, 258-283. szám)

1958-11-26 / 279. szám

S. oldal Uádiókíállítds nyílt u kecskeméti Állami Áruházban November 25-én 9 órakor nyitották meg a kecskeméti Ál­lami Áruház rádiókiállítását. A kiállított tárgyak közül emlí­tésre méltó a hétcsöves rádiót, magnetofont, lemezjátszót tar­talmazó zeneszekrény, amely bárszekrényt és lemeztartó szekrényt is magában foglal. Az ára egy kicsit borsos 12 000 forint. Érdekes niég a zsúrko- csi-rádió, amely 4100 forintba kerül. A megyében itt kerül először bemutatásra a televízió és rádió egybeépítve, amely 5400 forintos áron kerül a fo­gyasztókhoz, ez részletre is kapható. A különálló Ids bolt­ban 28 féle rádió típus 590—12 ezer forintig, ötféle típusú le­mezjátszó 1200—1800 forintig, s telepes rádió 1300 forint telep pel együtt vásárolható. Az Ál­lami Áruház vezetői ezenkívül még több ezer hanglemezt, éj­jeli állólámpákat, s hangsze­reket biztosítottak a nagy ér­deklődésre számot tartó vá­sárra. © O OOO-0-0-0000000-00000 <>o ÖÖO-t Odaítélték a Hírős Napok fatő p/dyxLzatána k díjait Szeptemberben a Hírős Na­pok rendező bizottsága fény­képpályázatot tett közzé az ün­nepi események minél sokolda­lúbb megörökítésének célzatá­val. A pályázatot öt tárgykör­ben 1000—1000 forint követke­ző felosztású díjazásban írták ki: I. díj 500 Ft, II. díj 300 Ft, III. díj 200 Ft. A díjak odaíté­lésére hétfőn került sor. A pályázaton csak kecske­méti fotósok képeit bírálták. A beküldött több mint 350 fény­kép értékelése után a zsűri úgy döntött, hogy csak egy első díjat ad ki és kedvező változ­tatásokat eszközöl a díjak ösz- szegénél is, vagyis az egyes tárgykörökben több második, illetve harmadik díjat ítél oda. A megnyitó ünnepség I. dí­ját nem adták ki. II. díjat nyert: Fekete Gábor és Király László, III. díjat kapott Zoboki László. A második tárgykör dí­jait nem adta ki a bíráló bi­zottság. A kiállítás anyagának tárgykörében csak két III. dí­jat ítéltek oda. Kapták Juhász Albin és Peták János. A kiállí­táson résztvevő szervek pavi­lonjainak tárgykörében II. dí­jat nyert Sándor Géza és Fe­kete Gábor, III. díjat kapott Ifj. Pásztor Zoltán, Lakos Kál­mán és Vincze János. A Hírős Napok egyéb kiállításai és ren­dezvényei tárgykörben I. díjat nyert Monostori Ferenc, díjat ifj. Pásztor Zoltán és díjat kapott Juhász Albin. A felsorolt díjak odaítélése mellett a megyei tanács a szer­zők mintegy 50 felvételét meg­vásárolja. Tizenhárom év után újra mezőgazdasági nagyüzemben fajszi Vörös Csillag Tsz egyik legújabb tagját, Zemán Mihály bácsit kerestem jel, aki az idén tölti be 50. életévét. Beszélgetés közben csakha­mar kiderült, hogy »a régi jó világban.« cselédeskedett, még­hozzá azon a 160 holdnyi birto­kon, ami akkor Fekete Zoltán bérlő urat gazdagította. A cse­lédeknek a birtok terméséből csak annyi jutott, ami az éhen- halástól óvta meg őket. A felszabadulás titán ezt a 160 holdat is felosztották, s azok kapták meg, akik addig is m ű­velték. Így jutott Zemán Mi­hály egykori cseléd, a jogos tu­lajdonához, 6 hold földhöz. — JEzjen szorgalmasan gazdálko­dott mint egyéni gazda. Köz­ben évről évre figyelte a szom­szédos tsz termelési eredmé­nyeit és rohamos fejlődését. Látta, hogy az, még az idei aszályos évben is majdnem minden 'növényféleségből két­szer annyit termelt, mint a lcis- parcellán gazdálkodók. Ez év őszén — a fenti meg­gondolások alapján — Zemán Mihály bátyánk belépett a ter­melőszövetkezetbe. A tsz egyik tehenésze lett, 18 tehén és 6 borjú van a gond­jaira bízva, s amin, mondjál a tsz-tagok: jó kezekben van a 14 állat gondozása. Mihály bácsi napi átlagkere­sete meghaladja a 80 forintot. Búcsúzáskor csak ennyit mon­dott: — Csak három hete hogy tagja. vagyok a tsz-nek, de ez valóban más mint a régi, a kapitalista nagyüzem volt. Nem a béres módjára élünk, hanem megbecsült emberek, a magunk gazdái vagyunk. Hegedűs KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ MŰSORA: November 26, szerda este 7 órakor Kállai—Fényes Szabolcs: -MAJD A PAPA« Zenés vígjáték 3 felvonásban 4, sz. szelvénybérlct IMIozik l^üűsora November 26-án, szerdán: Baja Központi: Nővérek, Baja Uránia: Ördögi találmány, Ka­locsa: Ég cs föld között, Kecs­kemét Árpád: Fehér éjszakák, Kecskemét Városi: Hétköznapi tragédiák, Kiskőrös: Dollárpapa, Kiskunfélegyháza: Sóbálvány, Kiskunhalas: Tájfan Nagaszaki felett. ( Apróhirdetésed ) ZONGORA rövid, keresztiiűros bé­relhető. Kecskéimét, Széchenyi lér lfl. Véradyné. 6214 Megyei I. oszt. labdarúgó-eredmények A PEST, BÁCS, NÖGRAD megyei Melléktermék és Hulladékgyűjtő V. kecskeméti telepe felvételre keres két személyt kádár szakmunkára. Bővebb felvilágosítást a MÉH tele­pen, Kecskemét, Kiskőrösi út 1_. Reggel 8-tól délután 16-ig, 3283 FELHÍVÁS! Kérem azokat az illetőket, akik ez év januárjában Kecskemét, Szarvas utca 7. szám alatti veszekedést és kiabálást az utcán végighallgatták, fontos ügyben jelentkezzenek a Szarvas utca 7. szám alatti varro­dában. 62ri NÉMET fordítást vállalok. ifj. Ba­ditz Pál, Miskolc, Tass u. 15. 3207 TÉLITÜZELÖ szükséglet beszerez­hető a Kisszállás! Kendergyárban, ahol korlátlan mennyiségben kap­ható pozdorja, mázsánként 8.20 fo­rintért. 3215 SOOG0OOO0O0QOaOQGGQüú Kalocsai apróhirdetések SZEGEDI sütnivaló tök van eladó. Bagó Albert, Kalocsa, Gaál Gasz- tön utca 6. 4846 TÓTH ANDRÁS Szakmar, Résztelek 91. szám alaUi lakosnak Szelíden a tóra nyúló 060 négyszögöl szőlője sürgősen, szabadkézből eladó. 48-13 RESZTELEK szállás dolgozói magán­kovácsot keresnek. Lakás és műhely rendelkezésre áll. Jelentkezni lehet Tóth István szállásgazdánál. 4948 uwvwwwwwwww^vwwwvv^ Értesítjük a fürdőző közönséget, hogy kádfürdőnket november 27-től csütörtöki napon is Ü & E MELTETJÜ K. Így az üzemeltetési idő csütörtökön 12 órától 20 óráig, pénteken és szombaton 9 órától 22 óráig tart. Vízmű Vállalat vezetősége Ritka foglalkozások — érdekes emberek BAROMFIVÁGÓ Jánoshalma—Kalocsa 3:3 (1:0), — Jánoshalma — 40U néző — Vezette: Fábri. — a hazaiak mindjárt a mér­kőzés elején nagy fölényre tesznek szén,. Tan a 13. percben érvényte­len gólt lő, majd nem sokkal utána Madarász két lépésről a kapu fölé fejel. A kalocsai támadások a két gyors szélső révén közelítenek. A vendégek 20 méteres szabadrúgásból kapufát is lőnek. Igen hullámzó a játék. A 25, percben esik a félidő egyetlen gólja, amikor Tan átadásai Fenyvesi II. a hálóba vágja. A já- noshalmiak ebben a félidőben még két lesgólt lőnek. Fordulás után már az első percben gólt fejel Tan. A kalocsaiak nem adják fel a küz- dehnet, s a 15. perc körül egy perc alatt kiegyenlítenek. A 24. percben dulakodás miatt a játékvezető mind­két csapatból kiállít egy-egy játé­kost. A 34. percben Tan a harma­dik gólt is megszerzi. A kalocsaiak egyenlítő gójja az utolsó előtti perc­ben esik. A kalocsaiak lelkes játé­kukkal az egyik pontot megérde­melték. Jók: Nagy, Magyar, Tan, Adám, illetve a közvetlen védelem és a két szélső. Gara—Kecel 2:1 (0:1). — Gara — 200 néző — Vezette: Virág. — Len­dületes támadásokat vezetnek a ga- rai csatárok és ők irányítják a játékot. Csatáraik a rendkívül ke­ményen játszó keceli védelmet nem tudják áttörni és több gólhelyzetet is kihagynak. A 41. percben szabad­rúgáshoz jut a Kecel és jobbszélső­jük nehéz szögből kapura lő. A ga- rai kapus rossz helyezkedése miatt a labda a hálóban köt ki. A máso­dik félidőben Igen sok szabadrúgást ítélnek Kecel ellen. Majd a sok sza­bálytalankodás miatt a 30. percben l—l garal és keceli játékost kiállí­tanak. Az utolsó 10 percben a ga- raiak hajráznak és sikerül Is nekik a 30. percben Kajtár révén egyenlí­teniük. — Jók: Páncsics I„ Kajtácsi, illetve a kecellek közvetlen vé­delme. Kiskunfélegyházi Honvéd—Mada­ras 5:1 (3:1). — Madaras — 500 néző — Vezette: Lakatos. — A Honvéd támadásaival Indul a mérkőzés és Báló lövése már a 7. percben a mar daraslak hálójában zörög. A hazai­ak a következő percben egyenlíte­nek. Gulyás a félegyházi Kálmán hibájából közelről helyezett gólt lő. Mintegy félórás mezőnyjáték után a 37. percben Báló megszerzi a veze­tést, majd három perc múlva Jan- zsó eredményes. — Fordulás után a harmadik percben Solymosi II. hátr véd létére kapusokat megszégyenítő módon ment egy üres kapuba tartó labdát. A U-est a madaraslak mellé lőtték. Állandósul a íélegyháziak fö­lénye és Janzsó, majd Szabados 5-re növelik a gólak számát. Jók: Soly­mosi 11., Csúcs, Báló és Janzsó. Bácsbokod—Kecskeméti Építők 2:2 (0:0). — Bácsbokod — 300 néző — Vezette: Bodonyi. — Az I. félidő­ben a kecskeméti csapat harcol ki fölényt, de nem tudja értékesíteni. A szünet után inkább a hazaiak irá­nyítják a játékot és a 9. percben Szöllősi meg is szerzi a vezetést. A gól után az Építők kapnak jobban lábra és Koncznak a 15. percben si­kerül js egyenlíteni. Heves harc in­dul meg a győztes gólért és a fél­idő közepe táján Jaszenovics egy szabadrúgásból a sorfal fölött a jobb felső sarokba lövi a labdát. A ha­zaiak láthatóan az eredmény tartá­sára igyekeznek. Már-már úgy lát­szik, hogy sikerül is, amikor befe­jezés előtt két peroeel Pöllák lyu­kat rúg, s a mögötte álló jobbhát­véd meglepetésében a pár méterre álló Szűcs elé teszi, aki az ötösről a hálóba lövi az egyenlítő gólt. — Jók: Nothof, Szöllősi, Ohnhaus, il­letve Szűcs, Sz. Nagy és Kalmár. Kiskunhalasi Határőr Dózsa—Solt- vadkert 4:1 (2:1), — Kiskőrös — 400 néző — vezette: Rozsnyai. — A solt- vadkertiek balszerencsével kezdték a mérkőzést. Drab a 7. percben in­szalagszakadást szenvedett és nem tudott tovább játszani. A 10 főre csökkent vadkertiek azután nem tud­tak egyenlő ellenfelek lenni' a jó formában levő Határőrnek. Hiába harcoltak ki a vadkertiek mezőny­fölényt, a halasi csapat gyors leim tásaival sokkal gólveszélyesebb volt. A mutatott játék képe alapján az eredmény túlzott. — Jók:' Fürj, Ja- necz, illetve Haehbold és Karászi. Kiskőrösi Petőfi—Halasi MÁV 3:2 (2:1). — Kiskőrös — 800 néző — Ve­zette: Máesai. — Mindkét csapat nagy játékkedwel hareol és b°l az egyik, hol a másik kapu van ve­szélyben. A 18. percben a vendégek szerzik meg a vezetést Dobra lövé­sével. A kiskőrösi csapat a 29. perc­ben egyenlít Torgyik révén. A fél­idő végéig a kiskőrösiek vannak to­vábbra Is támadásban és a 44. perc­ben Torgyik vezetést szerez csapa­tának. Fordulás után mintegy ne­gyedóráig a halasiak támadnak, az eredmény azonban elmarad, sőt a 18. percben Heímlinek sikerül a kis­kőrösiek előnyét növelni. Újból a halasiak veszik át az irányítást és már a következő percben sikerül Dobrának javítania. Az utolsó ne­gyedórában a MÁV erősen szoron­gat, de a kiskőrösi védelem jól 'áll a lábán. — Jók: Torgyik. Csejtei, Túrán, illetve Dobra, Richter és Korsós. Vaskút—Tiszakécske 4:0 (3:0), Kez­dettől fogva a vaskútiak Irányítják a játékot és Márton II. két góljával már az első negyedórában vezetés­re tesznek szert. A félidő közepe felé a vendégek is feljönnek, mégis a 31. percben Weber révén a hazaiak jutnak gólhpz. —i A II. félidőben egészen megváltozik a játék képe. A tlszakécskeiek Igen kemény, he­lyenként durva Játékba kezdenek. A félidő egyetlen gólja a 26. perc­ben esik. Szögletrúgás után Szeszt- renka az eredményes. A kemény játék következménye: a 31. percben Schadt I-et utám'úgásért kiállítják. A vaskútiak ilyen arányban is meg­érdemelten győztek. — jók: a vas­kútiak közvetlen védelme és Már­ton n., illetve a tiszakécskelek kö­zéphátvédje. A Dávod—Mélykút mérkőzés el­maradt, mert a mélykútiak nem érkeztek meg Dávodra. A mérkőzés sorsáról a fegyelmi bizottság dönt, A megyei I. o. bajnokság állása 1. H. Határőr D. 12 11 1 — 43: 9 23 2. F. Honvéd 12 10 1 1 43:11 21 3. K. Építők 12 7 2 3 25:21 36 4. H. MÁV 12 6 3 3 22: 9 15 5. Bácsbokod 12 6 2 4 20:23 14 6. Jánoshalma 12 6 1 5 32:21 13 7. Kiskőrös 12 F 3 4 16:16 13 8. Vaskút 12 8 r— 6 28:29 Í2 9. Soltvadikert 12 5 1 6 25:18 31 10. Mélykút 11 4 3 4 18:23 U 11. Kecel 12 3 2 7 18:17 8 12. Kalocsa 12 3 2 7 20:25 3 18. Dávod 11 4 — 7 20:39 8 14. Gara 12 3 1 8 19:27 7 15. Nfadarss 12 3 1 8 11:44 7 10. Tiszakécske 12 1 1 10 9:37 3 Délnyugati NB Hl. állása: 1. P. Bányász 2. B. Bácska 3. Kaposvár 4. B. Építők 5. Bonyhád 6. Szf.-vári MÁV 7. P. Vasas 8. Nagykanizsa 9. szekszárd 10. Simon tornya 11. P. Bőrgyár 12. Bázakerettye 13. Bácsalmás 14. Balinka 15. Dombóvár 16. Nagyatád 12 10 1 1 33 : 8 7.1 12 8 2 2 21:il 18 12 7 2 3 34:15 16 12 7 1 4 25:16 15 12 6 3 3 16:16 15 4 26:15 J4 4 19:17 Í4 4 19:Í8 12 5 18:10 12 5 16:21 11 S 11:17 11 7 19:25 9 7 22:36 8 8 10:20 7 8 9:27 6 12 1 — U 7:24 2 P—Pépsi, B—Bajai, sporthírek OSZSZSZK—Magyarország 5,5:2,5" A leningrádi téli stadionban vasárnap este került sor az OSZSZSZK—Magyarország sza­badfogású birkózó válogatott vi­adalra. A verseny a vendéglátók 5,5:2,5 arányú győzelmével vég­ződött. ' TRÉFÁSKEDVŰ munkások «gyík társuk munkakörének megnevezésére használják fel s megijesztették vele azokat, akik (járatlanok az üzemi élet sok­rétűségében- Ami azt illeti, én már régebben egyszer hallot­tam, de elkerülte a figyelmemet. A múlt héten azonban alapo­sabban érdeklődni kezdtem e titulus iránt, sőt mi több, ami­kor hozzáfűzték azt is, hogy az Illető a szakma kiváló dolgozója, ügyeskezű asszony, tamáskodva csak annyit mondtam: ne tréfál­jatok ... Hogy eloszlassák kételyeimet, tetemre hívtak, mégpedig a Kis­kunhalasi Baromfifeldolgozó Vállalat egyik feldolgozó helyi­ségébe. — Az ott,— mutattak egy csi­nos fiatalasszonyra, aki egy bár- székhez hasonló magaslaton tró- jBolt. kék köpenyben, pirospoty­työs kendővel a fején. Kezében egy olló volt. Ha már megismerkedtem a ..gyilkossal”, úgy gondoltam he­lyes lesz, ha szóbaelegyedem vele. KÉRDÉSEIMRE barátságosan válaszolt, miközben a kezében tartott pljóval egymás után ol­totta ki áldozatainak életét. Megtudtam, hogy leánykorában Volovár Mancinak hívták, s most mint asszony, Majoros Ist­vánná névre hallgat. Hat éve űzi ezt a szakmát. Tanítómes­tere Simon Lajos volt, aki 30 éve dolgozik e munkakörben, s büszke precíz munkájára, ügyes kezére. ‘ Nem ok nélkül, mert már kitüntetést is kapott e tény­kedéséért. E kis kitérő után újból Majo­ros Istvánná veszi át a szót, aki a nyakérvágósok közben el­mondja, hogy mindennap cseréli ezt a szerszámot, s az egyik nap 1500, a másik nap 2000, de van olyan 8 óra, amikor 4000 nyak­eret vág el! Bizonyságul rámutat arra a csatornára, mely vérrel van tele. Ezek után azt kérdezhetné va- g laki, miért nézik jószemmel egy £ tömeggyilkos működését az f üzemben? A kérdésre a felelet ? így hangzik: mert szükség van « rá. Ha ő nem lenne, akkor nem tudnák azt a sok baromfit fel- ( dolgozni, ami egy évben ebbe a c gyárba kerül. Egyébként a mun- n kakor hivatalos neve: vágó. 6 CSAKHOGY ezt akkor mond- o ták el nekem is, amikor kifelé ß irányítottam lépteimet a gyár- Q ból. így én sem csináltam mást, £ mint ragaszkodtam a helyi szo­káshoz s végén írtam le, kit is neveznek tréfásan munkatársaik a szárnyasok „gyilkosának”. Kínai ejtőernyős lányok megdöntötték a világrekordot. J leszállás után mérik az ugrási távolságot. A kép baloldala ~ Li Shu-liuan, az egyik világrekorder.