Petőfi Népe, 1958. október (3. évfolyam, 231-257. szám)

1958-10-01 / 231. szám

\ Mit vásárolhatunk a maradékboltban? 1958. október 1, szerda A kereskedelemben a mara- iüékbolt körülbelül olyan .szere­det tölt be, mint a gondos házi­asszony számára a foltosbatyu. Mindig talál benne valami hasz­nálhatót, vagy olyant, amely kis átalakítással, leleményességgel Ismét használhatóvá varázsol­ható. Itt « kecskeméti maradék- boltban is talál az ember nagyon 6ok hasznos dolgot — mondja Körösi Gyula, a bolt vezetője. A polcokról különféle férfi és női cipők kerülnek elő. Az 58 forin­tos erős strapa-cipő a nehéz munkát végző asszonyokra vár, 154 forintért már gumibakancs fs, kaphatói, idős néniknek pedig előnyös viselet a 11U forintos Mamóka cipő. A 85 forintos ott­A nömozgalom hírei Okos dolgot kezdeményeztek a Félegyházi Földművesszövetke­zet asszonyai, Lakodalmakra, keresztelőkre, névnapokra és egyéb családi ünnepekre ét­készleteket és evőeszközöket kölcsönöznek. A tányérokat 30, az evőeszközöket 20 fillér köl­csönzési díj ellenében. Ezzel sok háziasszony kímélnek meg na­gyobb anyagi kiadásokról. Kö­vesse példájukat a többi nőbi- eottság is, * Október 5-én Jánoshalmán szüreti bált rendez a földműves- szövetkezet nőbizottsága, • Jánoshalmán a földművesszö­vetkezet nőbizottsága a tanács­osai közösen szabás-varrás tan­folyamot szervez november hó­napban, •< honi posztócipőt 45 forintért, le­szállított áron lehet itt vásárol­ni. S a boltvezető megmutatja a vastagtalpú gyermekbakancsot, amelynek ára csak 78 forint és a gyermekek több télen át hasz­nálhatják az iskolába. Majd­nem minden számban kapható leértékelt gumitalpú papucs és fűzős cipő, valamint szürke pa­pucscipő, A kisebb szín-, illetve festék­hibás külföldi szöveteknek is ol­csóbb itt az ára, a sarokban pe­dig leértékelt gyapjú plédek, ta­karók eredeti 220 forintos ár helyett 161 forintért. Ugyancsak nagy mennyiségű kabát, düftin- és sportszövetet kaptak mosta­nában és a kisebb flanellokból pedig könnyen kitelik egy gyer­mekpizsama vagy hálóing. Fize­tés után érdemes hát felkeres­ni a maradékboltot, ahol az ott­honi ruhának valót vagy cipőt olcsóbban vásárolhatják a dol­gozók, Heti étrend SZERDA: Paradicsomleves, rakottburgonya uborkával. CSÜTÖRTÖK: Marhahúsleves, főtt hús lecsósan, szőlő. PÉNTEK: Karalábéleves, tú­róstészta, almakompót. SZOMBAT: Rántottleves, ser­tés belsőrész tarhonyával, sa­vanyúsággal. VASÁRNAP: Raguleves, puly­kasült burgonyával, paprikasa­látával és diósszelet. HÉTFŐ: Zöldborsóleves, ra­kottkel. KEDD: Fejtettbab-leves és fánk, A KECSKEMÉTI ; KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ | MŰSORA: Október 1-én, szerdán este fel 8 órakor évadnyitó előadás! Móricz Zsigmond: »ŰRI MURI« színmű 3 felvonásban Katona József-bérlet 1. sz. szelvénybérlct Időzik Idősora Október 1, szerda: Baja Uránia: Tájfun Nagaszaki felett, Baja Központi: Svejk, a lerók katona, II. rész, Kalocsa: Micsoda éjszaka, Kecskemét Ár­pád : Országútól^, Kecskemét Városi: Kopogd le a fán, Kiskő­rös; Értük éltem, Kiskőrös Kertmozi: Ali baba, Kiskunfél­egyháza: Királyasszony lovagja, Kiskunhalas: Az aranypók. ( AoróMráetés ea ) É. M. 45. SZ. ÁLLAMI Építőipari Vállalat azonnali belépésre felvesz Kőműves, ács, állványozó, épületla­katos szakmunkásokat, kubikoso­kat, férfi segédmunkásokat. Vidéki­ek részére munkásszállás üzemi konyhán ebéd, családfenntartók lé- szére ledolgozott munkanaponként 6 forint különélés! pótlék biztosítva. Jelentkezés naponta fél 8—2 óráig. Bp. VI. Szív u. 60. sz. fsz. 9. munka­ügyi osztályon. 2717 A KISKUNMAJSAI Petőfi Tsz Laci nevű lovának járlata elveszett. Meg­találó jutalomban részesül. A TERMÉNYFORGÁLMI Vállalat azonnali belépésre keres általános műszaki képzettséggel rendelkező, adminisztrációkban jártas műszaki előadót. Jelentkezés október 6-ig, Kecskemét, Villám István u. 12. sz. 2760 ELADD Felsőszállás 227. sz. 10 hol­das tanyás birtok. Kiskunhalas, Sze­gedi út 7-es km-nél, Szekeres Mi­hály. 2759 TOO-AS CSEPEL motorkerékpár, üzemképes állapotban sürgősen el­adó. Gergely László, Páhi. 5736 FŰTŐT ALKALMAZUNK október 15-től április 15-ig időre. — MNB, VI. területi iroda, Kecskemét, Szabadság tér 1. 2761 KECSKEMÉTEN, a reptér melletti halászcsárdánál elveszett egy női kerékpár. Becsületes megtaláló adja le jutalom ellenében a rajta levő címre. 5T,&2 ELADOK: 1 darab kb. 24 hl, kettő és fél col vastagságú, tölgyfakád puha fedővel, must erjesztésre is használ­ható, nem deformált, príma állapot­ban. 1 db szölőprés, 300 literes, 1 db egy és fél colos borszivattyú szí­vó és 20 fm. nyomó fekete gumival, komplett felszerelve, jó állapotban. Érdeklődni lehet: Héber Antal, Já­noshalma, Dózsa György utca 106. 2770 HOSSZÜ. gyakorlattal rendelkező géplakatost felveszünk. Kecskeméti Gyufagyár. ________________________ 2770 EG Y 660 literes boroshordó eladó. Kecskemét, Molotov tér 6. . 2777 ELADÓ Kerekegyházián, Csernus- dűlő 9. szám alatti 12 hold tanyás birtok, egészben, részletekben is. — Érdeklődni: Tóth Lajosnál, Falu­dűlő 10. Kerekegyháza. 2772 OÓOO O OO OÚOO000000000-00 Kalocsai apróhit detések HOMOKMEGY központjában Kos- suth u. 46 sz. alatt. ívolt üzlethelyi­ség), 1130 négyszögöl szőlő gyümöl­csössel, szabad kézből eladó, vétel esetén beköltözhető. Villany van, szobák padlósak. Ugyanott gyalúpad eladó. Érdeklődni a helyszínen a tulajdonosnál. 4927 KÉT diáklányt szállásra felveszek. Kalocsa, Petőfi utca 64. 4933 EGY jókarban lévő szőlőprés eladó. K. Tóth Károly, Úszód, Árpád u. 14. 4926 Féltékenység Illetlen dolog hgllggtózni, mégis a véletlen ügy hozta, hogy végighallgat­tam egy idősebb asszony és egy fia­talember beszélge­tését a bajai autóbu­szon. Kecskeméttől Bajáig hosszú az út, s az új ismeretség lázában indult be­szélgetés is előre nem látott témára kanyarodott. Ez pe­dig akkor történt, amikor egymás csa­ládjáról kölcsönösen érdeklődve a férfi levéltárcájából elő­kerültek a családi képek. Az ismeret­len asszonyra gyö­nyörű szőke gyerek nevetett vissza a képről, s ott volt mellette a kedves­arcú, barnahajú asszonyka, a felesé­ge fényképe is. . — Milyen boldo­gok is lehetnek — mondja az asszony, miközben visszaad­ja a képet a férfi­nak, az pedig hir­telen észre sem ve­szi, hogy lemondó, keserű mosolyra húzódik arca, s mi­korra észreveszi, már ott tolakodik a kérdés: — Talán valami baj van? A férfi őszintén válaszol, gondolja, talán már úgyis el­árulta magát: —- Rendben volna minden, csak az asszony féltékeny... És keserűn árad a szó a fiatalember­ből, aki bevallása szerint sokat van vidéken, hisz ez munkájához tarto­zik, s ha otthon tar­tózkodik is, többet gondol a munkájá­ra, mint családjára. S közben nem veszi észre, hogy éppen itt követ el hibát. Az asszony, aki nem tud útjáról, céljairól, munkájá­ról — hallgatásából rosszra következtet. Ebben van vala­mi igazság, még pe­dig az, hogy a fér­fiak a házasságban nem mindig igye­keznek megnyerni társuk bizalmát, az asszonyok pedig sokszor ok nélkül gyanúsítják férjei­ket s a kezdeti kis zsörtölődések, fél­tékenykedések ké­sőbb jelenetekké, veszekedéssé, civó- dássá válnak. Nem egyszerűbb volna a dolog másik oldala: az, hogy társunk­nak őszintén el­mondjuk, ami ve­lünk történik, ami foglalkoztatja gon­dolatainkat, s ami gondot, örömet je­lent a munkában? B. É. iVői télikesxtyü copf mintával öt—hét dkg gyapjúfonálból vagy kártolt gyapjúból készül és öt kis vastag kötőtű kell hozzá, ötvenkét szemmel kezdjük a kötést, 4 tűre osztjuk el a sze­meket, 7 cm-t kötünk 2 s 2 f-al. A kesztyű tenyérrészét simán, a kézfejrészt »copfkötéssel« köt­jük a következő módon: Jobb kézre: 30 szemig, azután a töb­bit simán,, négy soron át. Ezután á mintás oldalon 2 f után egy külön tűre leemelünk két sze­met, ez előtt tovább kötünk két szemet, majd a leemelt szeme­ket (ez képezi a »copfot«), s kör­bekötünk. Ezt 7 cm hosszban folytatjuk, majd a hüvelykujjat kötjük. A jobb kéznél a sima oldalon lekötünk 2 s szemet, biztosítótűre szedünk 9 szemet. körbe kötünk 5 cm-t. Ezután fel­osztjuk a szemeket négy részre, az ujjak számára, a ldsujjra ke­vesebbet számítva. Először le­kötjük a mutatóujjat, majd g fennmaradt három ujjat össze­sen két biztosítótűre szedjük, mégpedig külön a felső részét a kesztyűnek és külön a sima részt. Az ujjak között szaporí­tunk 4 szemet és körülkötjük külön-külön az ujjakat megfe­lelő hosszúságra, befejezzük. Ezután a hüvelykuj jnál levő biz­tosítótűről átemeljük a 9 sze­met kötőtűre, felveszünk hozzá 10 szemet, mégfelélő hosszra kötjük simán és befejezzük. A bal kézre való kesztyűnél ter­mészetesen az ujjak elhelyezése ellenkező. KALOCSAI határban. Duradombon 2000 négyszögöl szántóföld kisha- szonbérbe kiadó, esetleg eladó. Ér­deklődni: Kalocsa, Kunfi Zsigmond u. 50. 4928 HÁZVEZETŐNŐNEK ajánlkozik öz- vegyaszony. Kalocsára vagy vidék­re. Mindenféle házimunkát vállal. Érdeklődni Kalocsán: özv. Szabó Lajosnál, Dankó Pista u. 14. alatt. _______ 492$ EL ADÓ Kalocsán Somogyi Béla 14. 56. számú ház, 1000 négyszögöl bel­sőséggel és Polgárdin 1207 négyszö­göl szőlő. Érdeklődni lehet Kunfi Zsigmond u. 58. szám alatt. 4930 AZONNAL FELVESZÜNK szobafestő és kőműves szakmunká­sokat, továbbá férfi segédmunkáso­kat. ÉM Bács megyei Állami Építő­ipari Vállalat, Kecskemét, Rákóczi - Város 23.. 7325 Fizessen elő a Petőfi Népére 5. oldal ' V Megyei I. oszt. labdarúgó-eredmények Kalocsa] Kinizsi—Tiszakécskei SC 3:1 (2:6). KALOCSA, 500 néző. Vezette: Soós. — Jóiramú mérkőzésen a kalocsaiak helyzeteik alapján nagyobb arányban is győzhettek voLna. Az első 5 perc­ben nem alakult ki komoly helyzet. A 7. percben a hazai csapat szabad­rúgáshoz jut. A kapu elé ívelt lab­dát Rácz II. saját hálójába vágja. A gól után mind nyomasztóbbá válik í* Kinizsi fölénye és a 16. percben egy hpsszú, előreadott labdából Petro7 vies jól ível be és Vatta] megszerzi csapatának a második gólt. Az első félidő további részében egyre ke­ményebbé válik a játék, és sűrűbbek lesznek az összecsapások, valamint a játékvezetői figyelmeztetések. For­dulás után a kalocsai csapat lelkes és jó játékát a vendégek sokszor emberre menő durvasággal igyekez­nek ellensúlyozni. Énnek a követ­kezménye azután az, hogy a 17. percben Hlavács, majd a 21. perc­ben Szakáll jut a kiállítás sorsára. A kilenc főre csökkent vendégcsa­pat továbbra is keményen küzd, de nem tudják megakadályozni a ka­locsaiak újabb gólját, amely a 35. percben Mészáros erős lövéséből ered. A 38. percben egy sarokrúgásnál védelmi hibából szépít a kécskei csapat. — Jók: Romsich, Laüjansz- ky, Molnár, illetve Varga I. és a kécskei jobbszélső. Kecskeméti Építők—Kiskunhalasi MÁV 1:0 (1:0). KECSKEMÉT. 200 néző, Vezette: Kiss Jenő. — Az Építők lendül job­ban a játékba és már a 4. percben megszerzi a vezetést, illetve a mér­kőzést eldöntő gólt. Virág jól adja előre a labdát Sárosinak, aki a 16“ oson még két cselt csinál, majd nagy erővel a háióba vágja a labdát. A gól után is állandóan a kecskeméti csapat irányítja a játékot, három kapufát és öt szögletet is elérnek, sőt a második félidő közepe táján két nagy gólhelyzetük is akad. A halasiak csak az utolsó negyedórá­ban élénkülnek meg. Erejükből azonban csak egy gólhelyzetre tel­lett, a többi támadásokat a jól mű­ködő kecskeméti védelem hárítja. Jók: Márkli (a mezőny legjobbja), Virág és Sz. Nagy, illetve a vendég középcsatára és balfedezet.^ Kiskunfélegyházi Honvéd—Kecel 1:0 (0:0). Kiskunfélegyháza, 500 néző. Vezette: Hammer. — Majdnem meg­lepetés született. A szétesően játszó Honvéd csatársor csak nagy küzde­lemben tudta megszerezni a mérkő­zést eldöntő egyetlen gólt. Mentsé­gükre szolgál, hogy Várszegi a 10. percben súlyosan megsérült, és vé­gig csak statisztált. Az erős keceli védelem kemény diónak bizonyult a Honvéd-csatárok számára. Szünet után a Honvéd Kálmánt' előre viszi a csatársorba. Ez jó húzásnak bizor nyújt, mért a nyurga játékos á 13. percben egy szép akció során be­rúgja a győzelmet jelentő gólt a ke- celipknek. A 20. percben újabb gólt lő Kálmán, de a játékvezető keze- zés miatt nem adja még. A mérkő­zés végéig a Honvéd van támadás­ban, de a kemény keceli védelem­mel nem boldogulnak. — Jók: And- róczi, Kálmán és Baló, illetve Ku- kucska (a mezőny legjobbja) és Wulmann. Mélykút—Halasi Határőr 1:1 (1:0). Mélykút, 500 néző, vézette: Gyar­mati. — Meglepetés a bajnokságra törő Határőr pontvesztesége. Az el­bizakodottan pályára lépő vendé­gek játéka majdnem megbosszulta magát. A több mint egyórás hazai vezetés után csak nagy szerencsé­vel tudott egyenlíteni a halasi csa­pat a végig lelkesen küzdő mélykú­tiak ellen. Veszélyes hazai támadá­sok után a 21. percben Bandula szé­pen helyezett sarkos lövéssel meg­szerzi csapatának a vezetést. A fél­idő végéig mezőnyjáték folyik ha­zai irányítás mellett. Szünet után a Határőr nagy lendülettel támad, amelynek során a 23. percben Do­monkos közelről lőtt laoos lövése a kapusról a hálóba pattan. A gól után a Határőr megkísérli a győz­tes gólt is megszerezni, de a kitű­nően védekező mélykútiak ellenállá­sán megtörik minden gólszerzés le­hetőség. Jók: Adelhardt (a mezőny legjobbja). Horváth II.. Balogh. — illetve Domonkos és Jancsó. Meg kell még említenünk, hogy a pá­lyáról lejövő Határőr-iátékosok rendkívül sportszerűtlenül visel­kedtek a játékvezetővel szemben. SoHvadkert—Kiskörös 2:0 (2:0). — Kiskőrös, 1500 néző! Vezette: Ko­vács R. A két szomszédvár találko­zója mindvégig nagy küzdelmet ho­zott, amelyet a jobb taktikával mű­ködő vadkertiek megérdemelten nyertek. Változó játék folyik a pá­lyán. A vezetést váratlanul a vad­kertiek szerzik meg. A 22. percben Hídvégi éles lövésével szemben te­hetetlen a kiskőrösi kapus. A gól után még jobban megélénkül a já­ték és Tóth kapáslövéssel bebizto­sítja a győzelmet. Szünet után a ha­zai csapat megkísérli a szépítést, de a jó formában levő vadkerti véde­lemmel nem boldogul. A Kiskőrös nagy hibát követett el, amikor biz­tonsági játékra rendezkedett be, — Jók: Hídvégi, Hachbold, Tóth, illetve Varga ős Markó. — A játékvezető kitünően működött. Vaskút—Madaras 3:1 (1:0). Mada­ras, 300 . néző, vezette: Sólymos. — A madarasiak nem tudnak kikerülni a hullámvölgyből. Az első félórában nagy fölényben vannak, gólhelyzet tűk is adódik, de nem tudják ki­használni. Az utolsó tíz percben a vaskütiak nagyon belefekszenék és jobbösszekötőjük révén sikerül is á vezetést megszerezniük. Szünet után már a vaskútiak uralják a mezőnyt, mégis egy váratlan akció során Nin- csevicsnek sikerül egyenlíteni. Nem sokáig örülhetnek az eredménynek, mert a vaskútiak a madarasj véde­lem jóvoltából, két gyors góllal a maguk javára fordítják az ered­ményt. Dávod—Gara 4:0 (1:0). Dávod, 500 néző, vezette: Kápolnás. —■ A for­duló egyik nagy meglepetése a dá- vodiak fölényes győzelme, a nagyon visszaesett garaiak ellen. Az első félidőben változatos játék folyik. Gól is csak egy esik a 20. perc kö­rül, amikor a rendkívül gyors Né­meth a garai háióba talál. Fordulás után az első tíz percben még tartja magát a vendégcsapat, de azután Némethet nem tudjak feltartani és a kitűnő csatár még három góllál terheli meg a teljesen visszaesett garaiak hálóját. Jánoshalma—Bácsbokod 4:2 (1:1). Jánoshalma, 800 néző. Vezette: Rátój — A két csapat hatalmas küzdelmet vívott az első félidőben. A vezetést a bácsbokodi csapat szerezte meg a 17. percben. Mindkét kapu sűrűn forgott veszélyben. A 42. percben egy kapu előtti kavarodásnál a bácsbo­kodi védelem 11-est véd. Fenyvesi értékesíti. Fordulás utón hatalmas iramot diktál a helyi csapat. Sza­badrúgásból Tan szerzi meg a veze­tést. Továbbra is erős az iram. A já­noshalmi Fenyvesi átadásából Né­meth a hálóba lő, 3:1. A kezdés után a bácsbokodi csapat erősít és sikerül szépíteniük. .Jánoshalma a gól után újabb támadásokat intéz és a befejezés előtt pár perccel egy kapu előtti kavarodásból 4:2-re ala-' kitják az eredményt. A MEGYEI I. O. BAJNOKSÁG i / Állasa 1. H. Határőr 5 4 1 — 16: 5 9 2. F. Honvéd 5 4 — 1 14: 6 $ 3. K. Építők' 5 4 — 1 11: 7 8 4. H. MÁV 5 .3 1 1 14: 2 7 5. Kiskőrös 5 3 1 1 10: 4 7 6. Jánoshalma 5 3 — 2 18.: 6 6 7. Soltvadkert 5 3 — 2 11: 6 6 8. Bácsbokod 5 3 — 2 12: 8 6-9-10. Kalocsa 5 2 — 3 3:12 4 9-10. Mélykút 5 1 2 2 8 M2 4 11. Dávod 5 2 — 3 12:20 4 12* Vaskút 5 2 — 3 10:13 4 13. Kecel 5 1 1 3 7:10 3 14. Gara 5 1 — 4 6:12 2 15. Tiszakécske 5 1 — 4 4:1-3 2 16. Madaras 5 — — 5 3:23 0 A DÉLNYUGATI NB in. Állasa 1. Bajai Építők 5 4 _ 1 13: 5 8 2. Simontornya 5 3 2 — 11: 6 8 3. Pécsi Bányász 5 3 1 1 17: 3 7 4. Szfhérvári MÁV 5 3 1 1 13: 5 7 5. Bajai Bácska 5 3 1 1 8: 6 7 6. Pécsi Vasas 5 3 1 1 10: 8 7 7. Nagykanizsa 5 1 4 — 7: 5 6 8. Pécsi Bőrgyár S 2 2 1 8: 7 6 9. Kaposvár 5 2 1 2 12: 8 5 10. Szekszárd 5 2 1 2 9: 7. 5 11. Bázakerettye 5 2 1 2 6: 5 5 12. Bonyhád 5 1 2 2 l: 7 4 13. Balinka 5 1 — 4 4: 9 2 14. Bácsalmás 5 1 — 4 5:23 2 15. Dombóvár 5 — 1 4 2:11 1 16. Nagyatád 5 — — 5 3:14 0 Piaci árak ííecskemclen Szeptember 30-án, kedden gyenge felhozatal és gyenge ke­reslet mellett az alábbi árak alakultak ki a kecskeméti pia­con: Burgonya 1,40—2, sárgarépa 1,60—2,40, petrezselyem 3,20— 3.50, kelkáposzta 1.80—2,40, fe­jeskáposzta 2,50—3, karalábé 1.50— 2, karfiol 2,50—3,50 zöld­paprika 1,50—4, főzőíök 1,20— 1.50, zöldbab 4—5, paradicsom 1—1,20, vöröshagyma 2,80—3, szárazbab 3,50—5, savanyúká­poszta 6—7, alma 1,50—3, körte 2.50— 4. őszibarack 6—10, szilva 1,40—1.60, szőlő 3,50—6. dió 7—8 forint kilogrammonként, a mák literje 18—20 forint. Élőcsirke 22—25, élőtyúk 18— ■20, clőpulyka 16—18, sovány­kacsa 15—16, soványliba 14—15, vaj 40—50, tehéntúró 10—12, juhsajt 28—35 forint kilogram­monként. A tojás darabonként 1,60—1,70, a tej 3—3,20, tejfel 20—22 ^forint literenként.^^ — Galambbefogásért 390 fo­rintra bírságolta a bácsalmási járási szabálysértési hatóság Vi- zin József 24 éves csikériál la­kost, mert három galambot be­fogott Fejes Antaltól és azokat eltulaj donította. Cselekedete a. 16-1956. tvr. 2. paragrafusa. (1) bekezdésébe ütköző szabálysér­tés»