Petőfi Népe, 1958. szeptember (3. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-24 / 225. szám

1958. szeptember 84. szerda 5. oldaf Első két modellünk divatos, újvonalú kiskosztümöt mutat be. Mindkettő háromnegyedes ujjú. Ünnepi alkalmakra igen elegáns. A harmadik modellt egész ruhának, derékban testhez simuló kiskosztümnek is megvarrhatjuk, sötétebb színű sállal célszerű és kedves viselet. Negyedik rajzunk egy őszi kiskomplé, érdekes, sima fazonú kiskabáttal; Rövidesen megkezdődnek a pedagógiai előadássorozatok Az Országos Nőtanács megyei titkárságára már megérkeztek a Pedagógiai Intézet tudomá­nyos munkatársai által készített előadássorozatok sokszorosított példányai melyeket most külde­nek szét a megye valamennyi iskolájába és a nőtanácsoknak. A 3—6 és a 10—14 éves gyerme­kek nevelésével, lélektanával 9 —9 előadás foglalkozik, s rövi­desen megjelenik a 6—10 és a 14—18 évesek nevelési problé­máival foglalkozó előadássoro­zat is. A kiváló előadások és vázlatok birtokában rövide­sen pedagógiai előadássoro­zatot rendeznek a nőt^nácsok és az iskolák nevelői megyénk szinte valamennyi helységében. A citrom konzerválása Több női olvasónk kérésére ismertetjük a citrom eltartásá­nak néhány módját: 1. Szitált száraz homokban, ládában soronként rakjuk a cit­romokat, a sorok közé bőségesen tegyünk homokot. 2. Alkohol­ban feloldott sellakba bemárt­juk a citromot, majd megszá­rítjuk. A sellak teljesen elzárja a levegőtől és így nem romlik, heteken, hónapokon át eláll. — Használat előtt kézzel ledörzsöl­jük a sellakot róla. A héját is fel lehet használni. Ha megóvás nélküli citrom megszárad, ösz- szezsugorodik, tegyük 24 órára hideg vízbe. 3. Tíz citromot meghámozunk, kettévágjuk, ki­szedjük a magját és kipréseljük a levét. A citrom húsát egy li­ter vízben, lehetőleg új agyag­edényben vagy más befőzőlá- bosban, negyed óráig főzzük a kipréselt lével és egy fél kg kris­tálycukorral felfőzzük. Kis üveg­be töltjük, bedugaszoljuk, be­szurkoljuk az üvegeket és hű­vös, száraz helyen tároljuk. A citrom héját befőttes üvegben konzerváljuk oly módon, hogy egy réteg citromhéj, egy réteg porcukor legyen egymás fölött. A teli üveg felső rétege egy centiméter magas porcukor le­gyen. Gondosan lekötjük és tá­roljuk. 0000000-000-0 oooc Heti étrend SZERDA: Fejtettbableves, — burgonyafánk, szőlő. CSÜTÖRTÖK: Májgombócle­ves, sóska tojáspörkölttel. PÉNTEK: Halászlé, túróscsu­sza. SZOMBAT: Köménymagle­ves, rakott kel. VASÁRNAP: Zöldborsóleves, sertéssült petrezselymes burgo­nyával, paprikasaláta, almásle­pény. HÉTFŐ: Tarhonyaleves, alma­főzelék bundászsemlével. KEDD: Húsleves, rántott hús rizzsel, kovászosuborka. <VW»«/WVA(VVWV«/»^íWWVWWWWWWV^ Zöldségféléből és gyümölcsből közepes, baromfiból és tejtermékből gyenge felhozatal Tolt a kecskeméti piacon Kecskeméten a keddi piacon általában közepes volt a fel­hozatal, csupán a baromfi és a tejtermékek felhozatala gyen­gült, Az árak a következőkép­pen alakultak: Burgonya 1,40—1,80, sárgaré­pa i(40—1,00, petrezselyem 2,50 —3, fejeskáposzta 3—3,50, kel­káposzta 2,50—3, karalábé 2— 2,40, karfiol 2,50—3,50, paradi­csom 0,80—1,20, zöldpaprika 1— 2 50, főzőtök 0,80—1, uborka 3 50—4,50, zöldbab 3—3,50, vörös­hagyma 2,50—2,60, savanyúká­poszta 7 forint. A gyümölcspia­con az alma kilója 1,50—3,50, a körte 2—4, őszibarack 3—9, szilva 1,30—1,80, szőlő 3—6 fo­rint volt. A tej literje 3—3,20, a tojás 1,60—1,70, a tejfel literje 18—20, a vaj 45—50, tehéntúró 10—12, a juhsajt 30 forintért kelt. Clő- csirké 25—26, élőtyúk 18—20, élőpulyka 17—18, sovány élő­kacsa 15—16, élőliba 14—15 fo­rint volt kilónként. Műszaki Anyag- és Gépkereskedelmi Vállalat (Műszaki Bizományi) Kecskeméten, a Finommechanikai Vállalat (Kéttemplomköz) helyiségében szeptember hó 25-én becslési, illetve lebonyolítást végez. D&ozik ^éfűsora Szeptember 24. szerda: Baja Központi: Váratlan vendég, Baja Uránia: Sóbálvány, Kalo­csa: Ne várd a májust, Kecske­mét Árpád: Utolsó paradicsom, Kecskemét Városi: Chaplin pa­rádé, Kiskőrös: Négy lépés a fel­legekben, Kiskőrös Kertmozi: Aida, Kiskunfélegyháza: Egy halálraítélt megszökött, Kiskun­halas: Fekete szem éjszakája. Délnyugati NB III. állása: 1; Pécsi Bányász 2. Bajai Építők 3. Simontornya 4. Székesfehérv; 5. Kaposvár <5. Bázakerettye 7. Nagykanizsa 8-9. Pécsi BTC 8-9. Péc6i Vasas 10. Bajai Bácska H. Szekszárd 12. Bonyhád 13. Balinka 14. Dombóvár 15. Nagyatád 16. Bácsalmás Megyei I. o. 1. H. Határőr 2. H. MÁV 3. Kiskőrös 4. Bácsbokod 5. F. Honvéd 6. K. Építők 7. Jánoshalma 8. Soltvadkert 9. Kecel 10. Mélykút 11. Gara 12. Kalocsa 13. Vaskút 14. Dávod 15. Tiszakécsko 16. Madaras 4 3 1 — 16: 1 7 4 3 — 1 12: 5 6 4 2 2 — 8: 6 6 4 2 1 1 11: 4 5 4 2 1 1 11: 6 5 4 2 1 1 6: 4 5 4 1 3 — 7: 5 5 4 2 1 1 8: 7 5 4 2 118:75 4 2 1 1 5: 5 5 4 2 — 2 9:7 4 4 1 1 2 1: 7 3 4 1—33:62 4 — 1 3 2: 8 1 4---------4 3:13 — 4------• 4 4:23 — ba jnokság állása: 4 4------15: 4 8 4 3 1 — 14: 1 7 4 3 1 — 10: 2 7 4 3 — 1 10: 4 6 4 3 — 1 13: 6 6 4 3 — 1 10: 7 6 4 2 — 2 14: 4 4 4 2 — 2 9:6 4 4 1 1 2 7: 9 3 4 112 7:11 3 4 1—36:82 4 1—3 5:11 2 4 1—3 7:17 2 4 1 — 3 8:20 2 4 1—3 3:10 2 4 ----- 4 2:20 0 VW yWWWVAAAAAZWWWWWWWvyW' Kezd magára találni a Halas BÉKÉSCSABAI AGYAGIPAR—KK.-HALASI KINIZSI 2:2 (1:1) Békéscsaba — 1000 nézői — Ve­zette: Kasza. H. Kinizsi: Bondor — Nagy, Vár­hegyi, Tóth — Hirth, Hődör — Cser­mák, Csányi, Vass, Jager, Schverla. — Edző: Király István. Az első negyed órában az Agyag­ipar támad, de mindjobban feljön­nek a vendégek. Ennek ellenére a 18. percben egy ellentámadásnál a hazaiak szerzik meg a vezetést Va­sas révén. A gól után a halasi csa­pat az egész félidőt végig támadja, de csak egyenlíteni sikerül a 30. percben, amikor Csányi jó labdát szerez meg és ritkán látott, szép lö­vést küld a kapuba. A Kinizsi a ve­zetést is megszerezhetné, mert előbb Vass, majd Csányi hagy ki jó hely­zetet. A fordulás után újra az Agyag­ipar lendül támadásba. Egy ilyen támadásnál a 13. percben Mltykó' kitör, Hődör a 16-os oldalánál sze­reli, a jtáékvezető 11-est ítél, s azt Mitykó be Is lövi. A gól a halasia­kat eléggé megzavarja, csapkodó já­ték folyik a pályán és a halasiak­nak semmi 6em sikerül. Végül Vár­hegyi a 88. percben élőrehúzódik és sikerül egyenlítenie. Jók: Jager (a mezőny legjobbja},, Tóth, Várhegyi, Hirth. Mélyponton a Bácsalmás Pécs — 1500 néző. — geti. Bácsalmás: Szénási — Petrity, Si- mity, Wachtler — Prikldanovics, Se- veracz — Süke, Pólyák, Mezei, Szi­lágyi, Milovai. — Edző: Folcz Tó­biás. A tavaly még bajnokjelölt Bács­almás, most két utolsó mérkőzésén másféltucat gólt kapott. Ehhez ha­sonló vereséget megyei labdarúgó csapatunk az NB m-ban nemigen szenvedett. Igen sok a baj a bácsal­másiak tanyáján. Állandóan össze- Yisszakavart csapattal játszanak. Senki sem biztos a posztjában, néni tudja jövő vasárnap játszik-e és ha igen, milyen poszton. Az erőnlétük olyan, mintha most kezdenének a járási bajnokságban. Es a helyzet mind súlyosabbá kezd válni. Ha nem Jön segítség — nagyon nagy bajok lesznek a szép múltú bácsalmási csapatnál. A bácsalmásiak kimondottan em­berfogásra rendezkednek be, de eh­hez sokkal jobb erőnlétre van szük­ség. Már a 3. percben az almásiak hálójában ül a labda. Most mintegy 20 perces váltakozó iramú mezőny­játék következik, amelynek a vé­gén újabb pécsi gól esik. A gól íel- rázza egy kicsit a vendégeket és pár gyors támadást vezetnek is és ezeknek a támadásoknak a során a 25. percben Wachtler 11-est h:baz. Rá hat perc múlva a pécsiek beállít­ják a félidő végeredményét. Fordu­lás után a bácsalmásiak még egy negyedórát buják a játékot, azután teljesen összeroppannak és a kitűnő pécsi csapat tetszés szerint rúgja a gólokat. A bácsalmási csapatból, a sok gól ellenére Is, Szénási volt az egyik legjobb, valamint Szilágyi érdemel meg említést. PÉCSI BÁNYÁSZ—BÁCSALMÁSI PETŐFI 11:0 (3:0) Vezette: Li­Megyei I. oszt. labdarúgó-eredmények ( Apróhirdetések ) ELVESZETT szeptember 22-én Zsí­ros Imre névre szóló személyazo­nosság, katonakönyv, kerékpáriga­zolvány. Kecskemét, Lisztes-köz és Izsáki út között. Kérjük a becsüle­tes megtalálót, adja le a rendőrsé­gen. 2701 ELADÓ 250-es 4 ütemű NSU motor- kerékpár, teljesen kifogástalan álla­potban. Kiskunhalas, Petőn utca 26. Cirok. 2708 BORBÉLYSEGÉDET azonnal felve­szek betegség miatt. özv. Galamb- szeg! Sándorné, Csengőd. Dózsa György út 48. 2711 ÜJ kukorica eladó. Kecskemét, Fü­zes, utca 5. 5722 ORF.S szobát keres magános nő, — költségmegtérítéssel, — Kecskemét, Zója u. 15. Túri Zsuzsanna. 5705 KECSKEMÉT, Kada Elek utca 19. számú ház eladó. 5719 ELADOK: tükörasztal, asztal, szé­kek, paradicsomos üvegek, 15 kg pehelytoll használt, és egy nyug- szék. Kecskemét, Arany János utca 4., házfelügyelőnél. 5721 ELADÓ könnyű széleskocsi lóval — Kecskemét. László Károly utca 6. szám alatt. 5723 KÉT diáklány lakást keres. Címet a kiadóba kérnek. _______ 5724 EL ADÓ 5—20 holdig a Földvári út­tól 1 km-re a Langó-dülőben, szőlő­nek is alkalmas. Értekezni: Kerek­egyháza^ Széchenyi utca 68. 5682 NÉMET fordítást vállalok, líj. Ba- dHz Pál. Miskolc Tass u. 15. 2662 KIADÓ egy 13 hektóliteres hordó, — ugyanitt eladó egy tiszta új, fénye­zett rekamié és négy nádfotel. Cim: Kecskemét, Sarkantyú utca 14 . 5709 Kalocsai apróhirdetések ELADÓ egy 125-ös Csepel, lernezvil- lás, üzemképes motorkerékpár sür­gősen. Nagy Lajos Hilyeszállás. 4924 VASS Ferenc uszódi lakosnak a ka­locsai határban, Szarap rétnél két hold iöldje eladó. 4925 Halasi Határőr—F elegy házi Hon­véd 3:1 (0:1). Kiskunhalas, 1000 néző. V.: Hammer. — A megyei rangadó nagy küzdelmet és megérdemelt ha­lasi győzelmet hozott. Az I. félidő­ben a félegyháziak támadnak töb­bet, de C6ak egyszer tudják bevenni a halas; hálót, amikor a 34, p-ben a vendég balszélső kiugrik, beadá­sára Jasusa jó ütemben fut és meg­szerzi csapatának a vezetést. A Ha­tárőr kétszer is egyenlíthetne, de mindkétszer kivárnak. Szünet után a halasiak kezdenek jobban és Un- gl már az első percben egyenlít. A gyors gól fellekesíti a hazaiakat és Domonkos a 15. percben vezetéshez juttatja csapatát. A 26. percben Kő- falv; megsérül és a vendégek ettől kezdve tíz emberrel játszanak. A harmadik gól a 41. percben esik. Janecz szerzi meg a labdát és a jobbszélső helyéről beivel. A befutó Domonkos nem hibáz. Jók: Ungi, Domonkos, Fürj, illetve Jasusa, Vár­szegi és Andróczi. Halasi MÁV—Jánoshalma 2:0 (1:0). Kiskunhalas, 800 néző. V.: Rozsnyai. — Az első húsz percben a kemé­nyen küzdő jánoshaLmiak Irányít­ják a játékot. A hazaiak a félidő közepe táján jönnek fel és mind­járt meg is szerzik a vezetést Cser­mák révén. Ezután mindjobban erő­södnek a MAV-támadások, csak gól nem születik. — A fordulás után Is jól játszanak a jánoshalmiak, de gólt nem tudnak Iónt. A 19. percben azután cldől a mérkőzés sorsa Sej- ben góljával. Esik a játék színvo­nala és az eredmény sem változik. Jók: Franczia, Hönti Bakos, illetve Fenyvesi II. Kecel—Kalocsa 3:2 (3:1). Kecel, 600 néző. V.: Lakatos. — Heves keceli támadásokkal Indul a mérkőzés és már a 2. percben Flajsz gólbatartó lövését, alig tudják hárítani a ka­locsaiak. A vendégek is szóhoz jut­nak, de támadásaikban nincs át­ütő erő. A 21. percben Bagi Il-t a kalocsai védők felvágják. A bünte­tőt Kiss értékesíti. Egy kalocsai el­lentámadás során Hasziló a saját há­lójába fejeli az egyenlítő gélt. A 30. percben Wulmann nagyerejű lövés­sel újra megszerzi a vezetést, majd Flajsz váratlan lövése megy be a kalcsoaj kapus hasa alatt. — Szü­net után a kalocsaiak nagy hajrába kezdenek, hogy megfordítsák az eredményt. A 21. percben sikerül is javítani. Egy kalocsai szabadrúgást NAGY SIKERE VOLT A HAZTÖMBKÖRÜLI MOTORKERÉKPÁR-VERSENYNEK Vasárnap délelőtt egy kis késéssel, fél 11 órakor kezdték meg a Hon­védségi Sporthét keretében megren­dezésre kerülő háztömbkörüli mo­torkerékpár-versenyt. A versenyt a nagyszámú indulók és az Igen iz­galmas küzdelmek jellemezték, fő­leg az oldalkocsisok versenye vál­totta ki a legnagyobb érdeklődést. A rendezés kitűnő volt és különö­sebb bukás sem történt. Egy kör hossza 2010 méter volt. A verseny részletes eredményei: 125 cm sorozat, 18 induló, 8 kör. 1. Geszler György, Bp. Dózsa 13:05, 2. Csirke Ferenc Pécsi MHS 33:15 3. Bagi Endre Szekszárdi MHS 13:25. Területi értékelés: 1. Benyhe János Hmvásárhelyi MHS, 2. Pintér László Békésmegyei MHS. 125 ccm speciál 10 kör, 18 Induló. 1. Kovács Lajos Bp. MHS 15:34, 2. Geszler György Bp. Dózsa 15:34.4, 3. Spáth Tibor Bp. MHS 15:39. T. é.: 1. Koslk Mátyás Bácsmegyei MHS, 2. Tövisfalvi Péter Hmvásárhelyi MHS. 250 ccm, 10 kör, 20 induló. 1. Ko­vács Lajos Bp MHS 15:09, 2. Kulcsár Gábor Szolnoki MHS 15:11, 3. Bognár József Bácsmegyei MHS 15:13. T. é.: 1. Bognár József Bácsmegyei MHS, 2. Varga György Békésmegyei MHS, 3. Bán Rezső Bácsmegyei MHS. 350 ccm 12 kör, lt Induló. 1. Bog­nár József Bácsmegyei MHS 18:07, 2. Kulcsár Gábor Szolnoki MHS 18:08, 3. Koczinszki Mátyás Békésmegyei MHS 18:12. T. é.: 1. Bognár József Bácsmegyei MHS, 2. Koczinszki Má­tyás Bácsmegyei MHS. 500 ccm 12 kör, 2 induló. 1. Szabó I. László Bp. Dózsa 17:08, 2. Illés Já­nos Szekszárdi MHS 17:16. Oldalkocsi 350 ccm-ig, 7 Induló, 8 kör. 1. Polacslk András (utasa Kar- chesz Kálmán) Szolnokmegyei MHS 13:07, 2. Börzsei Ottó (utasa Berta Lajos) Bp. MHS 13:16, 3. Cseri Jó­zsef (utasa Székely Ferenc) Szom­bathelyi MHS 13:21. T. é.: Zsadányi Gyula (utasa Pólyák József) Bács- megyei MHS. Oldalkocsi 50 ccm-ig 2 induló, 8 kör. 1. Domsa Tivadar (utasa Bene­dek Kálmán) Bp. Dózsa 12:02, 2. Pet- tenkoffer József (utasa Meczner Jó­zsef) Bp. Dózsa 12:02.4, - - - - ­a lesen álló Okner kap, aki a keceli kapu6 kezei között a hálóba fejeli Az egyenlítést a jól védekező ke-* cellek megakadályozzák. A közön*1 ság Inkább küzdelmet mint szép Já­tékot. láthatott. Jók: Udvarhelyi (a< mezőny legjobbja), Vincze, Wul-1 mann. Illetve Petrovics és Molnár. Bácsbokod—Madaras 3:9 (3:0). Bácsu* bököd, 500 néző. V.: Magyar. — A hazaiak nagy lelkesedéssel vetik ma-, gukat a küzdelembe, aminek a»l eredménye a 10. percben Mészáros! jól irányított gólja. Pár perc múlvaj ismét Mészáros az eredményes. vendégek kísérletezései elakadnak ai hazai védelmen, sót a félidő utolsó-! előtti percében Mészáros a harmadik* gólt is megszerzi. — Szünet után a( bokodiak háromgólos előnyükkel/ nyugodtan játszanak és meg tudják akadályozni a vendégek gólszerző-1 sét, sőt az utolsó percekben, növel­hetnék előnyüket, de Mészáros egy 11-est mellé lő. Jók: a bokodi véde­lem és Ohnhaus, Illetve Szőlős! és Gulyás. Kecskeméti Építők—Tiszakécska 2:0 (1:0). Tiszakécske, 400 néző. V.: Badacsonyi. — A tavaly olyan jói' szereplő kécskeiek teljesen széteső játékot mutattak. A kecskeméti csa­pat az első húsz percben Igen jól játszik és a szemfüles Szűcs a tlsza- kécskei balhátvédtől elpattant lab­dából megszerzi a vezetést. A kécs­keiek durvasággal kísérlik meg­szerezni az egyenlítést, de nem si­kerül. — Fordulás után csak az első 10 percben folyik szép játék. Ebben időszakban Sárosl bebiztosítja az Építők győzelmét. A hazaiaknak’ volna alkalmuk a szépítésre, de Bo- zóki 11-esét a fiatal kecskeméti ka­pus, Kalmár kivédi. Az Építők kö­zül jók: Szűcs, Kalmár, Sáros!, Csa­bai, a kécskeiek közül Sánta és Varga. Kiskőrös—Gara 1:0 (1:0). Gara, 300 néző. V. Vulty. A belső bajokkal küzdő garai csapat Igen értékes két pontot engedett ki a kezéből. Az elején a kiskőrösiek játszanak job­ban és csatársoruk jól tudja tartani a labdát. A mérkőzést eldöntő gól a 42. percben esik, amikor is a kis­kőrösi balösszekötő elhúz a leálló garai védelem mellett és közeli lö­véssel megszerzi csapatának a győ­zelmet. — Szünet után inkább a ga- raiak támadnak de az együttműködő kiskőrösi védelmet nem tudják át­törni. Soltvadkert—Mélykút 5:0 (1:0). — Soltvadkert, 700 néző. Vezette: Ma- csai. A vendégek az első perctől kezdve hét emberrel védekeztek, és így sikerült megakadályozni na­gyobb gólarányú vereségüket. A vadkerti csapat 90 percig erős Ira­mot diktálva, állandóan a mélykúti 16-oson tanyázott, de a jó erőben lévő és ügyesen védekező mélykú­tiaknak nem sikerült több gólt lőni; A vendégek közül csak a gyors Bé- nyi jelentett némi veszélyt a hazai kapura. Göllövők: Hídvégi (ll-ésből); Zsikla I. és Mészáros II. Jók: Le- hóczky, Hachbold, Zsikla I., Mészá­ros I., illetve Horváth, Bényi, Vaskút—Dávod 6:3 (5:1). Vaskút; 600 néző. Vezette: Száll. — Az első percekben a dávodl csapat lépett fel támadólag és a középcsatáruk révén megszerezték a vezetést. Utá­na fokozatosán feljött a vaskút! csa­pat. 11-essel kiegyenlítettek, majd a félidő befejezéséig még 4 gólt rúg­tak a hazaiak. A második félidőben Dávod erősített és két góllal ter­helte meg a hazai hálót. A vaskúti csapat a befejezés előtt pár perc­cel rúgta a 6. gólt. Végeredményben a vaskúti csapat nagyobb lelkese­déssel Ilyen arányban is miirérdo- melte a győzelmét. /