Petőfi Népe, 1957. szeptember (2. évfolyam, 204-228. szám)

1957-09-02 / 205. szám

A bajaiak^ közelebb álltak a győzelemhez Bajai Építők — Pesterzsébsti Petőfi 2:2 (0:1) Pesterzsébet, — 1000 néző. — Ve­zette Benkő. BAJAI ÉPÍTŐK: Fábik I., — Fá- bik II., Gyurkity, Kapity I. — Óno- dy, Heringer — Kreisz Czeglédi, Tiszavölgyi, Teket, Mikus. Edző: Onody Béla. A rossztalajú, homokos pályán nehezen talál magára az Építők. Már az ötödik percben Fábiknak bravúrosan kell mentenie. Az első tiz perc után feljön az Építők és több veszélyes támadást vezet, ame­lyeket azonban a jólzáró erzsébeti védelem hánt. A 21. percben sza­badrúgáshoz jut a hazai csapat a kaputól mintegy 20 méterre. A jól beívelt labdára két Petőfi-csatár is ráfut és a tisztázni akaró Gyurkity. Az ívelt labda balszerencsésen Gyurkity hátára pattan és onnan a hálóba perdül. öngóllal vezet a Petőfi. Az Építőket nem töri le a gól, tovább támadnak, de‘csak gól­helyzeteket tudnak kiharcolni Mi­kus és Ceglédi révén. A második félidőben az Építők a mintegy 200 főnyi lelkes bajai szur­koló tábor hatalmas biztatása mel­lett nagy hajrába kezd és teljesen átveszi a játék irányítását. A 16. percben egy előrevágott labda Te­ket lábán irányt változtatva jut a hálóba. A 21. percben Teket jól­ívelt szabadrúgását Kreisz Tisza­völgyi elé tálalja, aki mintegy 14 méterről irányított lövéssel meg­szerzi a vezetést. A 38. percben egy veszélytelennek. látszó támadásból egyenlít a Petőfi. Óriási küzdelem indul meg a győztes góléit, ame­lyet az utolsó percben a bajaink meg is szerezhetnének, de a Tisza­völgyi bombalövése a felső kapufá­ról pattan vissza. A mindvégig kemény mérkőzésen a bajai csapat kis szerencsével a második pontot is elhozhatta vol­na. — Jók: .Rapity I. és Ónodi. A góllövést kell megtanulni9 mert. • • Szegedi Vasutas—Kecskeméti Dózsa 1:0 (0:0) Vezette: Szeged, — 6000 néző. Hodroga. SZVSE: Uhrin — Juhász, Veres, Tóth L. — Komba, Möszmer — Tóth Zs. Farkas. Becker, Gyimesi, Sebők. K. DÓZSA: Vitnyei — Tordasi, Határ, Kerepesi — Borsos. Uzsoki II. — Englert, Jónás, Kövesi. Kiss, Nagy. Az első mérkőzésen két gól, a másodikon egy. a harmadikon egy sen. Ez a mérlege az első három bajnoki mérkőzésen a Dózsa csatár­sorának. S ez bizony szomorú. Azért is írtuk a címben, hogy a góllövést kell megtanulnia a Dó­zsának, mert különben bajok lesz­nek a csapattal. Szegeden az első félidőben a jó- képességű Vasutas csapat irányí­totta a játékot. A Dózsa játékosai még a lábukban érezték a hétközi tatabánj'ai mérkőzést s bizony a já­téknak ebben a részében nagy nyomás nehezedett a kecskeméti kapura. Két nagy gólhelyzete is volt a hazai csapatnak, mégis sikerült a félidőt gól nélkül megúszni, sőt a csatárnak kinevezett Jónás ritka nagy helyzetből a vezetést is meg­szerezhette volna. A második fél­időben a Dózsa nyomasztó fölény oe I került mintegy félóráig. Két-három gólhelyzetük is volt, de érvényesí­teni nem tudták. Közben a SZVSE lefutásokkal kísérletezett és két eset­ben is zörgött a Dózsa hálója. A já­tékvezető azonban egyik gólt sem adta meg, mert első esetben a sze­gedi csatár kézzel tette maga elé a labdát, másodszor pedig lesrői in­dult a szegedi játékos. Végül azért mégis sikerült a sze­gedieknek a győzelmet megszerez­niük, mert a 30. percben egy jólívelt szegedi szögletrúgásnak Vitnyei alá­szaladt és a szemföles szegedi Tóth Zsiga a hálóba fejelte. Ezzel a mér­kőzés sorsa el is dőlt, mert sem a szegedi, sem a kecskeméti csatárok nem tudtak több gólhelyzetet össze­hozni. Elismerjük hogy a Dózsának bal- szerencséje van, de ezt a balszeren­csét erős akarattal, fegyelmezettség­gel és nagyobb gólratörő készséggel le lehet küzdeni. Bízunk abban, hogy a Kecskeméti Dózsa a következő va­sárnap megtalálja góllövő cipőjét és elveszti balszerencséjét. A kecskeméti csapatból Kerepesit és Borost lehet kiemelni, Uzsoki II. javul. Jónás csatasorba állítása elhi­bázott cselekedet. A tartalékos KTE csatársor nem tudta tartani a labdát Kiskunhalasi Kinizsi—Kecskeméti TE 3:1 (1:0) Kiskunhalas, — 2500 néző. — Ve­zette: Solymosi (Baja). H. KINIZSI: Bakos — Turcsik, Hődör, Franczia — Virágh, Hirth —- Vass, Várhegyi, Csermák, Jager. Schverla. Edző: Vágó Zoltán. KTE: Pintér — Torlcska I.. Bitó, Seres — Dezsőfi II.. Mészáros — Vidéki Gacs, Karazsia IV-, Szabó. Máté III. Edző: Garamszegi. A rekordszámú közönség' igen szép és élvezetes játékot látott a két csa­pat találkozóján. Az első negyed­óra a KTE-é, majd a helyiek irá­nyítják a játékot, de csak mezőny­fölényt harcolnak ki. A félidő befe­jezése előtt két perccel mégis sike­tül a helyieknek a vezetést megsze­rezni. amikor egy baloldali táma­dás végén Vass lövése a hálóban köt ki Ä második félidőben is a Kinizsi irányítja a játékot, bár a KTE is Bácsalmás odahaza mindenkinek nehéz ellenfél lesm Bácsalmási Petőfi—Hmvásárhelyi Yasas 4:0 (2:0) Bácsalmás, — 1000 néző; - zette: Majoros (Szekszárdi. BÁCSALMÁS: Harczi — Petrity, Schlarb, Wachtler — Böröc,z, Pó­lyák — Borcsik, Szilágyi, Simity, Mezei, S^varacz. Edző: Folcz. HM. VASAS: Marton — Borbás, Orgoványi, Gajdán — Rajcsány, Ko­Ve- j percben nagy kavarodás a vendég­kapu előtt és a szemfüles Sevaracz a hálóoa kotorja a labdát. A ven­dégek erőtlen támadásait a helyi védelem könnyen ártalmatlanná teszi. Szünet után is a bácsalmási csa­pat az úr a pályán és a 15. perc­vács I. — Kovács II., Bozóki, Pét-1 ben Simity nehéz szögből a hálóba rik, Kecskés, Rovó. — Edző: Kees-, vág. Schlarb bomba szabadrúgása kés. ! ijesztgeti a vásárhelyi kapust. A be­A hazai csapat jó és leszorítja el- j fejezés előtt három perccel Mezei lenfelét. Sevaracznak egymásután állítja be a végeredményt. A bács- kétszer is módja lenne megszerezni aimási csapat ilyen arányban is a vezetést, de nincs szerencséje. A • megérdemelte a győzelmet. 21. percben Mezei kiugrik és máris | Jók: Schlarb, Borcsik. Simity Se- 1:0! A következő percben Szilágyi varacz, illetve Bozóki. Marton és féimagas beadását Simity csukáié- Kovács 1. A játékvezető jól műko- jessél a kapu fölé irányítja. A 25.1 dött. NB ill. déli csoportjának eredményei Szegedi Építők—Szőregi Rákóczi 1:1 (i:0) Szőreg, — 700-néző. Vezette: Salánki. Góllövők: Gréczi, illetve Henrik. Csongrádi AK—Kiskundorozsmai SK 4:1 (2:0). Csongrád. — 1000 né­ző. — Vezette: Spitzer. Góllövők: Bakos III. Gál, illetve Fábián. Hódmezővásárhelsd Dózsa—MÁV HMTE 1:1 (1:0). Hódmezővásárhely. — 2000 néző. — Vezette: Stark. Gól­lövők: Szalai, illetve Bacsa. Szegedi Szpartakusz—Nagylak 5:0 (1:0). Szeged, — 1000 néző. — Ve­zette: Pengő. Góllövők: Károlyi II. 4 és Baló. 1. Kkfházi Ép. 2 2 — — 5:2 4 2. Halasi K. 2 2 — — 6:3 4 •j Csongrád 2 1 1 — 4:1 3 4-6. MÁV HMTE 2 1 1 — 4:2 3 4-Ö. Sz. Építők 2 1 1 — 6:3 3 4-6. Szentes 2 1 1 — 2:1 3 7. Hm. Dózsa 2 1 1 — 3:2 3 8. Szegedi Szp. 2 1 — 1 6:2 2 9. KTE 2 1 — 1 4:3 2 it). Bácsalmás 2 n —• 1 6:5 2 11. Kkfházi H. 2 — 1 1 1:2 1 12. Szőreg 2 — 1 1 1:3 1 13. Hm. Vasas 2 — 1 1 0:4 1 14. Kméti Ép. 2 — — 2 2:6 0 15. Kkdorozsma 2 — — 2 2:7 0 16. Nagylak 2 — — 2 2:8 0 Vasárnapi sporteredmények NB II. DÉLI CSOPORT: 1. UTTE 3 2 1 — 4:0 5 2. SZVSE 3 2 1 — 3:1 3 3. Kistext 3 2 — 1 11:4 4 4-5. Jászberény 3 1 2 — 3:2 4 4-5. Pénzügyőrök 3 1 2 — 3:2 4 6. BVSC 3 1 1 1 9:3 3 7. Cegléd 2 1 1 — 4:3 3 8-9. Szolnok 2 1 1 ■— 5:4 3 8-9. Vác 2 1 1 ■— 5:4 3 10. Baja 3 1 1 1 6:5 3 11-12. Bp. V. Meteor 3 1 1 1 5:5 3 11-12. Pesterzsébet 3 1 1 1 6:6 3 13. Makó 3 1 1 1 2:3 3 14. Kecskemét 3 1 — 2 3:4 3 15. Békéscsaba 3 1 — 2 2:4 2 16. K. Lombik 3 1 — 2 3:8 2 37. VKSE 3 — 1 2 5:7 1 la. Gázgyár 3 — 1 2 2:5 1 19. Gyuia 3 — — 3 1:12 0 vezet egy-két szép támadást, de a befejezéssel adósak maradnak. A 22. percben Vass leadásából Cser­mák védhetetlen gólt lő. Három perc múlva sikerül a KTE-nek javí­tania az eredményen. Egy jobbol­dalról jövő támadást Bakos elnéz és Karazsia a hálóba pofoz. A KTE megkísérli az egyenlítést és fölény­be is kerül, de a 84. percben eldől, a mérkőzés sorsa. A kint tanyázó { Pintér feje fölött Jager átemeli aj labdát és bebiztosítja a győzelmet. J Még Csermáknak volt egy kihasz-i nálatlan nagy helyzete. J A mérkőzés sorsát a sokat pepe-J cselo KTE csatársor döntötte el. —$ Jók voltak: — az egész halasi vé-J delem Vass és Jager, illetve Bitó » (a mezőny legjobbja), Toricska. Mé-f száros és Gacs. £ A játékvezető jól vezette a mér-J kőzést. PETŐFI NÉPE A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei napilapja Szerkeszti: a szerkesztő bizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 25—16, 26—19. 11—22 Felelős kiadó: Molnár Frigyes Kiadóhivatal: Kecskemét. Szabadság tér 1/a Telefon: 17—09 Bács-Kiskun. megyei Nyomda V. Kecskemét. — Telefon: 15—29. 27—49 Felelős vezető: Szűcs Béla igazgató Labdarúgás: NB I-es mérkőzések: MTK—Diósgyőr 2:0 (0:0), Vasas— Szeged 3:2 (2:1) Tatabánya—Ferenc­város 2:0 (0:0), Szombathely—Salgó­tarján 3:1 (2:1)!, Komló—Üjpesti Dó­zsa 1:1 (1:1) Bp. Honvéd—Dorog 1:0 (ü:0), Csepel—Pécs-Baranya 3:0 (2:0). — NB II-es mérkőzések: Kistext— K. Lombik 6:1 (2:0). UTTE—B V SC 2:0 (1:0), Pénzügyőrök—Bp. Vörös Meteor 2:2 (1:1) Jászberény—Vác 2.2 (1:0), VKSE—Cegléd 3:3 (1:0), Makó—Gázgyár 1:1 (0:0), Békéscsa­ba—Gyula 2:0 (1:0). Totóeredmények: x, 1, 2, 2, Tf 2, X 2, 1, 1, 2, 2. Moz.k Mtasore Szeptember 3-án, kedden! Baja Uránia: A kuruzsló. — Baja Szabadság: A kuruzsló. — Baja Központi: Till Ulenspiegel. — Jánoshalma: Gyökerek. — Kalocsa: A bagdadi tolvaj. — Kecel: Egy szép lány férjet ke­res. — Kecskemét Árpád: dél­előtt: Az éjszaka lányai. — Kecskemét Városi: Aida. — Kis­kőrös: A boszorkány. — Kiskun­félegyháza: Az én felelősségem­re. — Kiskunhalas: A kuruzsló. — Kiskunmajsa: Az elveszett nyom. — Kunszentmiklós: Nyo­mok a hóban. — Tiszakécske Petőfi: Állami Áruház. — Tisza­kécske Tisza: Állami áruház. Félegyházi Honvéd — Szentesi Kinizsi 0:0 Kiskunfélegyháza, — 900 néző. Vezette: Tihanyi (Hmvásárhely). I. HONVÉD: Doszkocs — Vajas* Máriás, Varga — Ordögh, Poszlan- csek — Tombácz. Jasusa. Kálmán Szabó, Hazai. Edző: Szabó J. A Honvéd kezdi a játékot és eny­he mezőnyfölényt harcol ki. Főleg Kálmán lövései teszik próbára a ki­tünően védő Gágyort. A 19. percben a vendégek Gágyor II. révén majd­nem megszerzik a vezető gólt, de Doszkocs önfeláldozóan szögletre ment. Mindkét csapatban a jól záró védelmek akadályozzák a csatárok eredményességét. Szünet után a szentesiek nagy erővel támadnak és az első húsz percben eléggé leszorítják a Hon­védet. A félidő közepétől kezdve azután mindjobban átveszik a játék irányítását a helyiek, de a lelkesen játszó vendégcsapatnak sikerül az egyik pontot megmentenie. Az ered­mény igazságos. Jók: Vajas, Posziancsek, Tombácz és Kállai, ill. a két Gágj'or, Nádasi és Géczi. a játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. A játékvezető tönkretette a mérkőzési Martfűi Cikta—liszakécskei SC 3:1 (3:1) Félbeszakadt Vezette: Martfű, — 800 néző. — Klimnó. TISZAKÉCSKE: Parádi — Äagi, Hlavats, Bozóki — Sántha, Uzsovitis, — Kocsis, Turba, Rácz I., Kosa, Tordasi. Edző: Szántó József. / A tiszakécskei csapat már a 6. percben gólt ért el Kocsis révén amit a játékvezető meg is ad. A martfűi játékosok .átbeszélik“ a szépen helyezett gólt, amire a já­tékvezető megváltoztatja ítéletét és megsemmisíti a teljesen szabályo­san elért gólt. A tiszakécskeiek to­vábbra is támadásban vannak és a 11. percben Tordasi megszerzi a ve* zetést. később Bagi jól irányított lab­dája a kifutó Parádi mellett saját hálóba jut. 1:1! Pár perc múlva az egyik martfűi csatárjátékoa ököllel szépen helyezett gólt üt a hálóba. Klimnó játékvezető csak a hálóba ért labdát figyelte. A mart­fűieket az eredmény fellelkesíti és a félidő vége előtt még egy gólt lőnek. Szünet után emelkedett a já­ték színvonala, de gólt nem tudtak elérni a csapatok. A 38. percben a játékvezető a mérkőzést lefújta, mert a nézőtéren a szurkolók ösz- szeverekedtek, rendőrség nem volt, ♦♦HfW (í erses gyermekmese) r Irta: Eszik: Sándor JI Katona József 10 WWWWWWWW Szünet után megtorpant a Bácska Bajai Bácska —Síigefvár 5:2 (3:0) Baja, — 2000 nézS. — Vezette: Me­cseki. BÁCSKA: Tóth I. — Botmer, Ihos II., Brisztovics — Horváth, thos I. — Albert, Barta II., Petre- sevics Dujrnov. Welling. Edző: Fe- kete-Xovács Győző. • Gyengébben játszott a Bácska a szokottnál. Az első félidőben igy is enyhe fölényben volt. Gólt csak a 36. percben ért el. de ekkor hat pere alatt hármat rúgott. A második félidőben majdnem Egy mérkőzés két félidőből áll Kiskunfélegyházi Építők—Kecskeméti meglepetés született. Ebben a Bács-J ka-védelem is ludas volt. A vendé-» gek 3:2-re szépítettek és a győze-J lem is vitássá vált. A félidő utolsó» negyedórájában a Bácska rákap-» csőit, de újabb két gólt csak ll-es-> bői tudtak elérni. A vendégcsapat» 11-esből lőtte az egyik gólját. £ Góllövők: Petresevics 2, Welling» 2 (11-esekből) és Albert. Az átlagos-» nál gyengébb formát mutató Bács-t kából csak Albertet és Ihos I-et le-» hét kiemelni. ♦ 3:2 (1:2) Meddig ki gondolta imigyen mit mondott, óriás erővel a munkának rontott. Mire lesz figyelmes olyan éjféltájon: egy búzakalász sem állt előtte lábon. Otthagyni nem merte, csak úgy rendre vágva, — ki tudja, hátha még eső is lesz máma —r gondolta, s kitalált menten egy ötletet, csavart két mérföldnyi, jó vastag kötelet. Akkor verítékes arcát letörölte, megköpte a kezét és összedörgölte, a rendeket sorra halomra gyűjtötte és egy rettentő nagy kévébe kötötte. X vezetősége a közel- | múltban ülést tartott, ♦ amelyen részletes ter- X vet dolgoztak ki a kö- I vetkező hónapok iro- | dalmi és művészeti | munkájára vonatko- I zóan. j A gazdag program­♦ ban szerepel többek | között budapesti írók t kecskeméti szereplése, | a kecskeméti írók több- j szőri irodalmi estje me- ; gyénk területén, képki- j állítás Kecskeméten és \ Félegyházán, a Magyar Rádió énekkarának kecskeméti műsora, Vá­sárhelyi Zoltán Kos- suth-díjas karnagy ve­zetésével. Ezenkívül a Társaság vezetősége úgy határo­zott, hogy delegációt küld Nagykőrösre, az országos Arany Hétre, valamint szeptember 17-én közös irodalmi estet szervez ceglédi^ nagykőrösi és kecske­méti írók részvételével Nagykőrösön. Kecskemét, — 1200 néző. — Ve- eette: Jurka (Szeged). KKFHÁZI ÉPÍTŐK: Cseh — Pal- *agi, Kanyó. Szabó II. — László, Vérségi — Mészáros Palatínus, Ist- vánffy, Rádi, Papcsik. Edző: Pala­tínus. KECSIC. ÉPÍTŐK: Dömötör — Tóth II.. Sz. Nagy, Balogh — Laczi I., M. Tóth — Fehérvári, Virágh, fcárosi, Mikus, Pulai IV. Edző: Dra- gollovich. A Kunszt és Szabó nélkül felálló kecskemétiek az első félidőben egé­szen jól játszottak. Fölényt harcol­tak ki, ami a gólhelyzetek kihasz­nálásában is megmutatkozott. Az el­ső gól a 19. percben esett, amikor egy jobbszélről beadott labda Pal- lagi lábáról Mikus elé pattant, aki fáz ötösről nyugodtan a hálóba lőtt. Nem is egészen egy percig örültek a kecskeméti szurkolók a vezetés­nek, mert a következő percben, kezdés után, Papcsik a balszélen el- viharzott és erős lövését Dömötör csak kiütni tudta, amit a befutó Palatínus a hálóba pofozott. A kecs- ikeméti csapat most nagyon rákap­csolt és a fájós lábú Pulai a 38. percben megszerezte csapatának a vezetést. Fordulás után megváltozik a já­ték képe. A vendégek hatalmas* iramban támadnak s a helyi csa-t pat csak szórványosan vezet tárna-♦ dásokat, amit a kitűnő Kanyó bizto-t san hárít. Az utolsó tíz percben ♦ mégj óbban erősödik a félegyháziak X nyomása és Istvánffy a leálló kecs-t keméti védelem mellett a hálóba X fejel. A helyi csapat teljesen visz-X szaesik és a 41. percben Istvánffy X védhetetlen lövésével eldől a mér-X kőzés sorsa. £ A félegyháziak második félidőbeli: jó játékukkal megérdemelten vittékX el a két pontot. A csapat lelke Ka-! nyó volt, bár a kecskeméti csapat; második gólja az ő lelkén szárad. X A két fedezet különösen a második X félidőben volt jó. A csatársorból! Istvánffy gólképességével, Pala ti-J nus pedig nagy játékkedvével ésj irányításával tűnt ki. J A kecskeméti csapat az I. félidő-f ben egészen jól játszott és megér- * demelten szerezte meg a vezetést. A fordulás után azonban — főleg a. fiatalok — teljesen visszaestek és aj védelem a végén már nem bírta aj nagy nyomást. A csapatból Sz.j Nagy, Laczi I., Fehérvári és Pulai J emelhető ki. j A játékvezető ellen kifogás nem# merült fel. Már a hóinál majdnem kezdett hasadó zni, János is hazament. Lefeküdt, aludni. Tán még álmában is az járt az eszébe‘ hogy is áll majd reggel az ördög elébe... \ Anyakönyvi hírek Kiskunfélegyházáról J Születtek: Gál Ibolya (anyja: Nyerges Julianna), | Varga László (Vida Mária), Berecz Julianna (Bi­♦ hal Julianna), Deák Mária és Hona ikrek (Varga I Mária), Farkas Imre János (Kérdő Irén), Timár | Jenő (Nyilas Gizella), Kovács Erzsébet (Homoki J Szabó Ilona), Palásti László (Fekete Franciska), | Czakó Erzsébet Rozália (Kovács Piroska), Pólyák > Mária (Takács Mária), Németh Imre (Száraz (Ilona), Tóth József Ferenc (Kiss Margit), Csányi ‘ Veronika (Fekete Hona), Eszik László Károly ' (Mészáros Erzsébet), Gulyás József István (László j Rozália), Farkas Gábor Józáef (Holló An.ia), Se- J rés Rozália (Konkoly Rozália), Kurucz Mihály | (Viczinai Mária), Soós István (Seres Margit), ♦ Szűcs János (Fekete Rozália), Kiss Piroska (Fe- i kete Mária). | Házasságot kötöttek: Farkas László és Horváth J Mária, Gitye János és Csáki Erzsébet, Juhász í István és Bánfi Jolán, Punyi Lajos és Fekete | Ilona. ♦ Meghaltak: Timár Pálné Gulyás Rozália 67, I Dinnyés Andrásné Pál Veronika 77, Tari József 1 I hónapos, Nagy Mihály 69, Rózsa József 80, Só- : halmi János Károly 98 éves korukban. WVW^/VWWWWWWWW lV^VWVVVV>AN/VWVVVV>/W\AlVVVVV\ArvvvVV»AAA<VVWVVVWVVVVWVV\ilWWWV>AAA/VVWVVVVVWVVVVWVVVVVVWVVVWVW AZ ELVESZETT VŐLEGÉNY JröfV 1 íj SZOVJET IILM