Népújság, 1956. április (11. évfolyam, 79-103. szám)

1956-04-18 / 92. szám

Több meglepetés a Déli csoportban! KATONA JÖZSEF SZÍNHÁZ A Déli csoportban nagy meglepe­tésnek számít a Vaskúti Traktor uírbb veresége. A vaskúti együttes Madarason egy öngóllal kapott ki. A múlt heti jó teljesítmény után a Kalocsai Kinizsi most rosszul szere­pelt: Baján hagyta mindkét pontot, a Szpartakusznál. A csávolyiak ott­honukban vesztettek pontot! Madaras—Vaskút liO (1:0) A Madarason lejátszott rangadót nagy küzdelem után a helyi csapat nyerte. Az első félidőben a mada­rasak, szünet után a vaskútiak ját­szottak jobban. A 20. percben Ber- miiller, a vaskútiak középhátvédje tisztázni akart Szöllősi elől, s a háló­ba vágta a labdát. Jó: Tósaki I., Tósaki III., Juhász, Kormány, Szöl- iösj. ill. Bçrmüller, Schadt, DÓmény. Tósaki János. Bajai Szpartakusz— Kalocsai Kinizsi 1:0 (0:0) Kaján került sorra a mérkőzés. Az eredménytelen félidő után a Szpar- Mkusznak sikerült a második félidő 30. percében Milassin fejesgóljával megszerezni a győzelmet. A szünet után u kalocsai együttes nagy hajrát '.ágott ki, azonban csatársora igen gyengén működött. Fazekas István. Katymár—Bátya 7:3 (3:2) Kat\ ináron 400 néző volt kíváncsi a. találkozóra. Az első félidő 20. per­cében már 3:0-ra vezetett Katymár. Utána feljött Bátya együttese és Lei Két góljával sikerült szépítenie. Szü­net után a hazai csapat a szél segít­ségével szépen játszott és biztos győ­zelmet aratott. Góllövők: Bundity (ö), Madoncza, Selymes, ill. Lei (2), illés. Jő: Jelasity, Bundity, Welscii, 111. Illés és Lei. Csanyisz Zoltán. Szakmár—Csávoly 1:1 (1:0) A csávolyiak elbizakodva léptek a pályára, mert az ősszel az osztály­főn 5:0-ra győztek Szakmár ellen. Lnnék következtében az első félidő­ben Dózsák révén Szakmár megsze­rezte a vezetést. Fordulás után a ha­zai csapat erősen rákapcsolt és Pet­rus góljával kiegyenlített. Az ered­mény igazságos. Dékány István. Bajai Törekvés— Hajós 3:1 (2:J) A Hajósi Traktor ezúttal ismét ott­honában kapott ki. Ez igen feltűnő, hiszen az eddig pontnélkül álló Bajai Törekvés fektette két vállra a hazai csapatot. A jó iramú mérkőzésen a Törekvés nemcsak lelkesedésben, hanem erőnlétben is felülmúlta a ha­jósiakat. Bíró Ferenc. Dávod—Mélykút 3:0 (1:0) Dávodon Vuity játékvezető közre működésével, 400 néző előtt mérte össze tudását a két csapat. Ki­egyensúlyozott játék után, a 18. perc­ben Mogyorósi révén Dávod vezetés- nez jutott. Ezután a dávodi csapat egy 11-est kihagyott A második félidő 7. percében Mogyorósi, maja a 22. percben Facskó lőtt újabb gólt. Dávod sportolói, sportkedvelői dicsé­retet érdemelnek, hogy rövid idő alatt szükseg-labdarúgópályát készí­tettek társadalmi munkával. (A köz­ség sporttelepe még mindig víz alatt van.) Fazekas István. A Déli csoport állása: 1, Vaskút 6 4 — 2 17: 6 8 2. Csávoly 4 3 1 — 11: 1 7 3. Bajai Sz. •3 3 1 1 8: 3 7 4. Katymár i 3 1 2 18:13 7 5. Kalocsa i 3 1 1 12: 7 7 6. Madaras i 2 3 1 9: 7 7 7. Mélykút i 3 — 3 12:13 6 8. Szakmár 3 2 1 2 9:12 5 9. Bátya 5 2 — 3 10:12 4 10. Dávoa 5 I 1 3 10:14 3 H. Bajai Tör. 5 1 — 4 6:21 2 12. Hajós 6 — 1 5 6:13 1 Vasárnapra következő a párosítás: Vaskút—Csávoly, Mélykút­-Madaras, Kalocsa—Dávod, Bátya—Bajai Sz„ Április 18-án, este fél 8 órakor: Móricz—-Gyökössy : »PILLANGÓ« szerelmi idill 3 felvonásban. Mozik műsora Április 18-án, szerdán: Kecskemét Városi: Első szere­lem. — Kecskemét Árpád: Kati es a vadmacska. — Baja Uránia: Tengerparti találkozás. — Baja Központi: Twist Olivér. — Kalo­csa: Scott kapitány. — Kiskun­félegyháza: Csillagos szárnyak. — Kiskunhalas: Hamlet. — Kis­kőrös: Uj partok felé. — Bács­almás: Angyallal nyaraltam. — Jánoshalma: Valahol niár ta­lálkoztunk. — Tiszakécske: Csá­szár pékje. — Kecel: Hamu­pipőke. Sporttudósítóínk jelentik Aagjsacrä győzelmet aratott aa orgoványi együllr* ESZTERGÁLYOS szakmunkásokat gyakorlattal felveszünk. Jelentkezni lehet a Mezőgazdasági Gépjavító Vállalat, Haja, Kígyó utca 31, sz, alatt, 413 jós. !dö járásjelentés Várható időjárás szerdán estig: Felhős idő, sokhelyen, íőkép hol­nap, eső, helyenként zivatar. Időn­ként elénk, helyenként erős délnyu­gati, később nyugati-északnyugati szél. Enyhe éjszaka. A nappali hő­mérséklet nyugaton csökken, kele­tén még alig változik. Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet nyugaton 16—19, keléten 22—25 folt közölt. A megyei II. osztályú labdarúgó­bajnokság Északi csoportjának leg­utóbbi fordulójában sok meglepetés született. Elsősorban feltűnő, hogy az orgoványi együttes Bagyszerű győ­zelmet aratott otthonában az Izsá­kiakkal szemben. Végre az orgová­nyi ötösfogat magára talált, gólokra tudta váltani mezőnyfölényét. A lakitelekiek a jánoshalmiakkal szem­ben gól nélküli döntetlent értek cl. Ez Igen szép teljesítménynek szá­mit a lakiteleklektől. A forduló har­madik meglepetése, hogy az eddig otthonában jól játszó kiskunmajsai csapat vereséget szenvedett a Kecs­keméti Bástyától. Érdekes az Is, hogy Kiskunfélegyházán a helyi rangadó, a Törekvés és a Szpartakusz mér­kőzése döntetlennel végződött. A Kiskunfélegyházi Törekvés pontvesz­tesége annyit jelent, hogy a bajnoki táblázat élére a Kecskeméti Bastya került. Sporthírek és eredmények mondhatjuk, jobb csapatjátékot vár­tunk az Építőktől. Ld.: Görög (27), Kolovicsné (8), ill. lass (9), Gyűri (8). * Idős Orosz József vezetésével Kis- aunmajsán ez évben alakult meg t. sakkcsapat. Az osztályozók során Alpár sakkozói mellett a majsai együttes is bejutott a járási sakk- csapatbajnokságba. Az első forduló alkalmával Kislcunmajsán a Kiskun­félegyházi Vasas sakkozói ellen f.S:5.5 arányú győzelmet arattunk (Bognár Imre.) * Április 18-án, szerdán este 7 órai Kezdettel 18 játékvezető-jelölttel meg­kezdődik a labdarúgó-játékvezető tanfolyam Bácsalmáson. Az előadáso­kat a JTSB helyiségében tartják. Azok a sportkedvelők, akik még nem lelentkeztek a tanfolyamra és részt kívánnak venni az előadásokon, .részvételi szándékukat jelentsék be a TSB-nél. (Horváth Máté.) • Kiskunhalason vasárnap délután tél 2 órai kezdettel két területi röp­labda bajnoki mérkőzés kerül sorra a gimnázium udvarán. A helyi Bás­tya uöl cs l’érli csapata találkozik a szegedi együttesekkel. A mérkőzések után a varos röplabda játékvezető* jelöltjei vizsgát tesznek. a Ifjúsági labdarúgó bajnoki ered­mények: Kiskőrösi Bástya—Kiskőrö­si Szpartakusz 9:1, Bajai Törekvés— Garai Traktor 5:1, Bajai MTH—Vas- rüti Traktor 3:1. • A Bajai Vörös Meteor a Pécsi Tö­rekvés II. csapatával mérte Ö83ze erejét a területi kosárlabda-bajnok­ság keretében. A mérkőzés 55:58 C!8:34) aranyu bajai győzelmet ho- ott. A nagyobb Játéktapasztalattal rendelkező Törekvés ellen a Vö­rös Meteor fiataljai nagy lelkesedés­sel harcolták kl a győzelmet. Ld.: Maros (21), Szegő (12), 111. Barna (17), Kovács Z. (13). Bajai Építők—Pécsi Törekvés H. női) 53:28 (34:6). Bár a bajai csapat lényegesen . jobb volt ellenfelénél, mégis a mutatott játék alapján azt Befejeződött az ifjúsági kosárlabda bajnokság Baján. — A bajnokság végeredménye (férfi): 1. V. Lobogó A) 6 6 — 415:240 12 2. V. Lobogó B) 6 4 2 244:25« 10 3. Építőipari 6 3 3 248:267 9 4. Közgazdasági 6 3 3 255:266 9 5. III. Béla G. A) 6 3 3 343:27B 9 6. Tanítóképző 6 2 4 253:304 8 7. Hl. Béla G, B) 6 — 6 80:233 6 (Női): 1. Közgazdasági A) 5 5 — 211: 74 10 2. III. Béla G. A) 5 4 1 166: 93 9 3. Tanítónőképző A) 5 3 2 164: 82 8 4. Közgazdasági B) 5 2 3 66:166 7 5. III. Béla G. B) 5 1 4 89:139 6 6. Tanítónőképző B) 5 — 5 44:186 5 A Bajai Törekvés versenyen kívül indult, valamennyi mérkőzését meg­nyerte. Pontarány: 374:139. Hirdetések árai Apróhirdetés szavanként vasárnap Kereteshirdetés I mm r- Ft 2- Ft 2 ’50 Ft 3"— Ft vásárnál» Neoajsig kíadCMratala Kacslemét. Széchenyi-!* i sz A Kiskunhalasi Fa- és Épí- tőipari KTSZ magánosok részére KISLAKÁS ÉPÍTÉST vállal versenyképes árakon, továbbá mozaiklapot, kút- gyűrűt, betonvályúkat nagy választékban készít. 332 Orgovány—Izsáki Traktor 4:0 (2:0) Az első félidőben az orgoványi csa­pat ragadta magálioz a kezdeménye­zést: Sinkő és Dobrovicli góljával 2:0-ra vezetett. Fordulás után foly­tatódott az orgoványiak jó játéka. Keserű I. és Dcbrovich góljával 4:0 lett a végeredmény. Orgoványon na­gyon örülnek a győzelemnek. Jó: Feigl, Keserű II., Golitkó, Dobrovicli, ill, Zarka, Juhász és Vikor. Keserű Sándor. Lakltclck—Kerlimag 0:ü Nagy érdeklődés kísérte Lakitele­ken a Kertimag SK Jánoshalma együttesének vendégszereplését, A mérkőzés végig iramos volt, az eredmény igazságos. A jánoshalmiak tudását a lakitelekiek lelkes játék­kal egyensúlyozták. Jó: Harcos, Zsigmond, Fekete, Seres, ill, Deme- nyi, Illés, Barna. Zsigmond Géza. Kecskeméti Bástya— Kiskunmajsa 2:1 (2:9) Kiskunrnajsán találkozott a két csapat. A 25. percben Balog öngól­jával vezetéshez jutott a Bástya. A 41. percben Sárosi újabb gólt lőtt. 2:0. Szünet után a majsaiak jobban játszottak, azonban csak egy gólt tudtak rúgni. A játék képe alapján döntetlen igazságosabb lett volna. Jó: Sárosi, ill. Horváth és Odor. Neményi József, Kiskunfélegyházi Törekvés— Kiskunfélegyházi Szpartakusz 0:0 Kiskunfélegyházán a helyi rangadót nagy nézősereg érdeklődése mellett játszották. Az első perctől az utol-* sóig nagyiramú küzdelem folyt. A csapatok mezőnyben szépen játszót-* tak, azonban a csatárok nem bírtál* a jól játszó védelmekkel. A döntet-* len igazságos. Jó: Kelemen, Som-» kúti, Skoda, Csalár, ill. Vereb, Csert és Horváth. Szálkái játékvezető kitűnően működött. Barna László* Lajosmizse—Kecel 3:2 (2:0) Bcronkai játékvezető közreműkö* désével jóiramú, kemény küzdelmei vívott a két csapat. A találkozó he-* lyénként színvonalas játékot hozott* melynek végén a hazai csapat meg-* érdemelten győzött. A lajosmizscl csapatból a közvetlen védelem 3át-* szolt jól, Bató kapussal az élen. A. kecellek közül a csatársort lehel megdicsérni. Fábián József* Kiskőrösi Szpartakusz— Kecskeméti Törekvés 4:2 (1:1) Kiskőrösön került sorra a mérkő** zés. Csapkodó, lanyha játék jelle-* mezte az első félidőt. Dulai öngól-* javai, majd Balogh váratlan lövése folytán i:l-gycl végződött a félidő* Szünet után is sok hibával játszat-* tak a csapatok. Az utolsó 15 perc*» ben kissé összeszedte magát a Szpar* takusz, s a szemfüles Dombóvár* három góljával biztosan győzött a helyi együttes. Holló János* Az Északi csoport állása: 1. Kméti Bástya 6 5 — 1 13: 6 Lt 2. Kkfházi Tör. 6 3 3 — 12: 4 í* 3. Kertimag 6 3 2 1 19: » b 4. Kkfházi Szpart. 6 3 2 1 7: 7 b 5. Körösi Szpart. ü 3 1 2 13:11 ? tí. Izsáki Traktor 6 3 — 3 13:20 0 7. Lajosmizse ’ 6 3 — 3 11:13 t 6. Kiskunmajsa 6 2 1 3 14:12 b 9. Lakitelek 6 1 2 3 10:16 * 10. Kméti Tör. 6 1 2 3 11:16 4 11. Orgovány 0 1 2 3 e: ü 4 12. Kecel 6 — 1 5 9:16 J Vasárnapra következő a párosítás: Kf. Szpart.—Lakitelek, Kméti Bástya —Kf. Tör., Kméti Tör.—K.-majsa* Izsák—Kiskőrös, Kecel—Orgovány, Kertimag—Lajosmizse. Néhány fontosabb módosítás a rüplabdaszabálybau KISS CSABA: Újra Az első világháború úótti békeolimpiát 1912- óen Stockholmban bo­nyolították le. A svéd óvárosba utazó nagy- zámú külföldi sokat árt ettől a versenytől is nem Is csalódtak. A tvédek rendezése min- aszerti volt, minden tekintetben kifogás- alannak bizonyult — i versenyzők elhelye­zése is. A küzdelme­det nagyszámú néző* •ereg gyönyörködte és «rurkolta végig s az iP12-es olimpia sport- belileg Is magas szín­vonalú küzdelmeket, értékes teljesítménye­ket hozott. Egyik érdekessége ég az olimpiai XIV. közlemény volt a stockholmi nagy nemzetközi talál­kozónak, hogy azon megjelentek és méltó ellenfélnek, nagy rivá­lisnak bizonyultak az amerikai atlétákkal szemben az északi, el­sősorban a finn ver­senyzők. Magyarország eddi­gi legnagyobb számú versenyző gárdájával vett részt a küzde­lemben: J50 sportolója vonult fel az olimpia megnyitó ünnepségén. Talán éppen a nagy­számú versenyző mi­att tűnt úgy a hazai közvélemény előtt, hogy versenyzőink srüCfíUdése alatta ma­láng radt a várakozásnak. 1904-ben hét verseny zővel két világbajnok ságot, 1998-ban 57 ver­senyzővel három olim­piai első helyezést ér­tünk el és a magyar közönség túlfűtött, fel­fokozott várakozása ezúttal főbbet várt sportolóinktól a bá­rom aranyéremnél. — Igaz, bogy a stockhol­mi versenyekre a kö­zönség túlzott derűlá­tása cs a sportsajtó irreális bizakodása kí­sérte a magyar spor­tolókat. Különösen ví­vóinktól és birkózó­inktól vártak sokaL Apróiurueiettek Értesítjük Kiskunfélegyházán , lakó, volt munkavállalóinkat, hogy | a borsó- és gyümölcsszezonra szer- zűüésköté6t megkezdtük. — Jelent­kezni lehet: Kiskunfélegyháza, Vö­rös Hadsereg út 72. szám alatt, — Para Mózes megbízottunknál. Kecs­keméti Kinizsi Konzervgyár munka­ügyi osztálya. 439 MÉHCSALÁDOK eladók, NB-kere- ten. — Kecskemét, Száva u. 1. 3412 GYAKORLATTAL rendelkező gé­pésztechnikust keres Békéscsabai Gépipari Vailalat. Részletes írásócli ajanlkozást ..Gépésztechnikus“ jeli­ge re. az Állami Hirdető Vailalat, Bé­késcsaba címre kérjük küldeni, iüá Á~KIskuNFELEGYHAZI városi kór­ház azonnali belépésre okleveles szakácsot vagy szakácsnőt keres, aki diétás ételek elkészítésében is jár­tás; 53 <6 NÉPÚJSÁG az MDP Bacs-Kiskun megyei Bizottsága és 8 Megyei lanaca napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemet, Széchenyi tér I: sz. Telefon: 23-16, Zü-19, 11—52 Felelős kiadó: DACZÛ JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét, szecnenyi tér Ii sz. Telefon: lî—OS Terjesztik: A Megyei Postahivatai Hirlaposztálya Ss a nlrlapkézbesnó postahivatalok. — Előlizetés: posta­hivataloknál es kézbesítőknél Havi elöíizetésl űtjt 11 Ft Háos-Kisküri megyei Nyomaa Vi Kecskemet. — Telefon: 15—29 t'i V.« Faragó Imre A közelgő napokban a területi röplabdabajnokság mellett megkez­dődnek a küzdelmek a megyei csa­patok között is, Igen fontos, hogy a sportkörök megismerjék a Nemzet­közi Röplabda Szövetség V. firen­zei kongresszusán módosított nem­zetközi játékszabályokat. Ezek kö­zül a legfontosabbak a következők: Ha egy mérkőzésen bizonyos kö rülmények (vihar, stb.) megakadá­lyozzák, hogy a találkozó ugyan- uzon a pályán (folyamatosan) feje zödjék be és ha a mérkőzést leg­feljebb 4 órás halasztáson belül folytatni lehet, altkor: 1. Ha a mérkőzést ugyanazon pályán folytatják, a félbeszakított látszma eredménye megmarad mérkőzést a megszakítástól rende­ljen kell folytatni. 2. Ha a mérkőzést más pályán, vagy teremben folytatja!: akkor a félbeszakadt játszma eredménye megsemmisül, a már lejátszott látszmák eredményei viszont meg­maradnak. Ha a 4 órás határidő elmúlt, a mérkőzést újra kell játszani, bár­milyen pályán játsszák is azt Ha a nyitáshoz feldobott (v így elengedett) labda anélkül esik a tőidre, hogy megérintették volna, a nyilas újra kezdhető. Mindemellett a játékvezető nem köteles eltűrni a iálék ilyen késleltetését. ■it A nyitást a játékvezető sípjele után azonnal végre kell hajtani. Ha a uyitójátékos a játékvezető sípjele i'lőu végzi el a nyitást, az semmis É's meg kell ismételni. « Minden játékost, aki a játékvezető megítélése szerint olyat tesz, ami u játék lelassítására irányul, meg kell büntetni. * A játékoscsere folyamán minden­ki, még az edző részére is, tilos a Játékosoknak tanácsot adni. Tekintet nélkül, hogy a labda a sáncban egy vagy több sáncolót ért, az érintést mindig csak egy labda­érintésnek kell tekinteni. Ebben az esetben azonban ezen játékosok kö­zül egyiknek sincs joga addig meg- érinteni a labdát, míg másodszorra olyan játékos meg nem érintette, uki ténylegesen nem vett részt t sáncban. Minden sánc ténylegesnek tekintendő, ha a benne résztvevő Játékosok helyesen csoportosulnak és ha egyikük (legalább) valóban érintette a labdát. Ebből következő­en az a sáncoló, aki legalább egy méternyire van az egyik, vagy má­sik két olyan sáncQlútól, akik érin­tették a labdát, megjátszhatna azt^ Hátsósorkötcles a hálónál nem eán- colhat. Ha a labdát a sáncolás folyamán a sáncban résztvevők valamelyike megérintette és ha ugyanakkor egy másik sáncoló keze átnyúl a háld fölött — még akkor is, ha az nem érinti a labdát — az átnyúlás hibá­nak számít. ' Ezzel szemben az, ha olyan játékos keze nyúl át a háló felett, aki legalább egy méternyire van a sánc többi résztvevőitől, nent számít hibának. * Nem hiba, a saját nyitásukat íe-* dező játékosok által végzett kar- mozgatás, vagy ugrálás. * A jegyző a játékvezetővel szem­közt, a másodbiró mögött foglal he­lyet. A jegyző a két játékvezetőt kivéve —, akik megkérdezhetik tőle — nem közölheti senkivel sem a csapatok állásrendjét. * Minden új pihenőszünet kérésénél be kell mondani a mindkét csapat által kért pihenűszünctek szántát. A plhenöszünet Időtartama 1 perc, ha tévedésből harmadik plhenószünetet kérnek, azt vissza kell utasítani es az edzőt, vagy csapatkapitányt ak u pihenöszünetet kérte, iigyelmezte- tésben kell részesíteni, Ha ez az ■set a játszma folyamán megismét­lődik, a hibás csapatot nyitás-vál­tással, vagy pontvesztéssel kell bün­tetni. ■’■■•• 4 Népújság Totó tanácsadója 1 X 2 HOGYAN TIPPELJÜNK? Tipp Bp. Kinizsi—Bp. Honvéd törölve — 30 70 Pécs—Bp. Vörös Lobogó 9 éW 50 — 50 Szeged—Bp. Dózsa 1—2 70 30 — Salgótarján—Dorog I 50 — 50 Nagybátony—Kistext 1—2 — 40 60 Űzdi Vasas—Debrecen 2-X — 50 50 Egri Bástya—Gödöllő 2-X £0 20 — N agy kanizsa—Budafok 1 — 50 50 V ác—Pénzügyőrök X—2 70 30 — Törekvés Sz.—Kapó vár 1 80 20 — Lens—Lyon I 30 40 30 Monaco—Nice V­-1—2 A póttnérkőzeseknél 1, 2, 1 várható. Sporthírek egy mondatban A korábban Dávodon lejátszott Katymár! Traktor—Dávodi EFfiK megyei II. osztályú baj­noki mérkőzés 5:2-es eredményét most számí­tottuk be a táblázatba. A bácsalmási járásban hat felnőtt és kilenc ifjúsági labdarúgó-csapat küzd a bajnoki ponto­kért, * A Kecskeméti Dózsa a megyei bajnokság ke­retében megtartott tekemérkőzésen 5 fával (2272: 2267) győzött a Kecskeméti Építők együttese el­len, ahol Marhánczki (403), Gyuris (392), illetve Lénárt (395) és Kiss (339) volt a legjobb dobó. * Kunbaja községben nyolc labdarúgó játék­vezető-jelölt tett sikeres vizsgát az elmúlt napokban.