Bácskiskunmegyei Népújság, 1955. szeptember (10. évfolyam, 205-230. szám)

1955-09-07 / 210. szám

Mai sportműsor Városi-pályán: SZTALINVAROS—- KECSKEMÉTI DÓZSA Ma délután ismét érdekes sport- esemény színhelye lesz a kecs­keméti Városi-pálya. A Kecskeméti Dózsa NB Il-es csapata barátságos mérkőzés keretében méri össze ere­jét az ismét nagyszerű formá­ba lendült Sztálinvárosi Vasas csapa­tával. A mérkőzést délután fél G óra­kor kezdik. sOOOQOOO Sporthír A legjobb kecskeméti termelőszövetkezetek kiváló dolgozói és a beadásban élenjáró egyénileg termelő dolgozó parasztok tiszteletére rendezett szombat esti díszhangversenyen sikeresen szerepelt opcrettnyitányokkal, könnyűzenei műsorral az Orvos-egészségügyi Szakszervezet zenekara. — Képünk a zenekart és a műsoros est közönségének egy részletét ábrá­zolja. A zenekart Borovi József vezényli. HÍREK 1955. Szeptember 7. Szerda A Kecskeméti Dózsa Baráti Köre vezetőség-választó taggyűlését a Sztálinvaros—Kecskeméti Dózsa mér­kőzés után tartja meg. A Baráti Kör tagjai és az érdeklődők a mérkőzés után a Dózsa-öltözö előtt gyülekez nek. Az őszi megyei Totó 12 találatos szelvénye: 1. Kméti Honv.—ózdi Vasas x 2. Pereces—Kméti Dózsa x 3. Kméti Építők—Tiszakécske 4. Kiskőrösi Bástya—Bajai VL 1 5. Bácsalmási B.—Kai. Kinizsi 1 6. Bajai Építők—Soltvadkert 1 7. Lajosmizse—Lakitelek 2 8. Hajósi Traktor—Kecel 9. Kméti Bástya—Kiskunmajsa x 10. Madaras—Vaskút x 11. Jánoshalma—Bajai Törekvés x 12. Mélykút—Dávod x S P O M T Labdarúgó megyei II. o. eredményei Napkelte: 6,10 Holdkelte: 21,37 Napnyugta: 19,13 Holdnyugta: 12,17 Névnap: Regina. Varható időjárás ma estig: felhősebb idő, több helyen, első­sorban nyugaton és északon záporeső, zivatar. Mérsékelt, a ziva­tarok idején élénkebb szél. A nappali felmelegedés nyugaton gyen­gül, keleten alig változik. — Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet nyugaton 23—26, keleten 26—29 fok között. (MTI) A próhir de tések KOVACSMÜHELY-felszerelést kere­sek megvételre. — Budai Jenő, Kis­kunmajsa, Kigyóspuszta 1077/1. 364 KISGYERMEK mellé idősebb nőt felveszek. — Kecskemét, özük u. 2. sz. 977 — A Kecskeméti Állami Áru­ház két betörőjének ügyét a Megyei Bíróság az elmúlt év decemberében tárgyalta. A kél főbűnöst 12—12 esztendei bör­tönbüntetésre ítélték. A Legfel­ső Bíróság most helybenhagyta a Megyei Bíróság ítéletét. — Diák klubdélutánt rendez a kiskunhalasi járási kultúrház szeptember 11-én a délutáni órákban. A tanulóifjúság ün­nepségen köszönti a középisko­lák elsőosztályosait. — A Kőbányai Sör- és Malá­tagyárban a negyedik negyed­évben kísérleti üzemrész kezdi meg munkáját. Itt fogják kikí­sérletezni az új gyártástechnoló­giát és a minőséget javító mód­szereket. — FUIöpszálláson az utóbbi hetekben tömegesen léptek be a termelőszövetkezetekbe. A Dó­zsa Termelőszövetkezetbe példá­ul 28 család, 50 taggal lépett a társasgazdálkodás útjára, 107 hold földdel. — Az alpári Haladás Halá­szati Szövetkezet elkülöníteti medencében ivadéknevelést ter­vez. Ehhez a 30 anyaponty meg­szerzésére már megtették az in­tézkedéseket. — Sz. Tóth Imre bócsai ku- lák húzta-halasztotta az aratást, a lábon álló gabonát állataival járatta, ezért 300 forintra bün­tették, Szmutka György kiskő­rösi kulákot 500 forint pénzbün­tetésre ítélték, mert gabonáját engedély nélkül, kézzel akarta csépelni, hogy az eredménylapon termése ne szerepeljen. — A solti Szikra Termelőszö­vetkezetben 52 holdon előkészí­tették a talajt a tavasziak alá, 10 holdat pedig cukorrépához. A rozs és szöszösbükköny részére is 12 holdat készítettek elő. — (Jj vezetőséget választott a jánoshalmi DISZ-szervezet. A vezetőségben három pedagógus is szerepel. Ezek tevékenységük­kel javítják a DISZ munkáját. — A takarmánygabona be­gyűjtésében Gátér van az első helyen a kiskunfélegyházi já­rásban. A község 100 százalék­ra teljesítette begyűjtési tervét. — Szeptember 6-án a gyer­mekbetegségekről tartott elő­adást dr. Komáromi József tiszti főorvos Kalocsán az MNDSZ- szervezet helyiségében. — Számos újdonsággal készült fel az őszi idényre a DUX gépi hurkoló KSZ. Az új fazonú kö­tött férfimellények, az ízléses ki­vitelű női pulóverek, és a színes kötött részekkel kombinált új­fajta gyermekmelegítők rövidé- < sen megjelennek az üzletekben. BAROMFISZEZONRA férfi és női munkaerőket felveszünk. — Kecs keméti Baromfifeldolgozó Vállalat Hunyadi város 10. sz. 365 POLOSKA, sváb, légy, moly, egér, patkány és egyéb férgek irtását a Kecskeméti Köztisztasági Vállalat végzi. Deák tér 4. — Telefon: 12— 2s- 300 CUKORKAUZEMÜNK vezetésére megfelelő szakembert keresünk — azonnali belépésre. Hűtőipari válla, lat, Kecskemét, Rákóczi város 20 sz- 362 A KINIZSI Konzervgyár férfi és női segédmunkásokat állandóan fel­vesz. — Jelentkezni lehet a vállalat munkaügyi osztályán. 354 BAcskiskunmegyel NÉPÚJSÁG az MDP Bácskiskunmegyei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, dzécnenyi tér L sz. Telefon: 25—16. 26—13, U—22 Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal : Kecskemét, Széchényi tér L sz. felelőn: 22—09 Terjesztik: A Megyei Postahivata tnriaposztáiya és a hlriapkezoesiu postahivatalok. Előfizetés: posta- hivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési dij: 11 Ft Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét — Telelőn: 24—Ok F. v.: Faragó Imre igazgató Kecskeméti Vasas—Kalocsai Bástya 5:0 (3:0) Kalocsa, 200 néző. Vezette: Onődi. Lendületes, jó játékkal biztosan győzött a Vasas. Korszerű, széleken futtatott támadásait jól is fejezte be, míg a Bástya rendszerint közé­pen akart áttörni és erőtlen táma­dásai a Vasas kemény védelmén haltak el. A kalocsai csapatból ördö­göt a 89. percben durvaságért kiál­lította a játékvezető. Góllövők: Károlyi (2), Váczi, De- zsőfi, Zelenák. Jók; Szabó, Balogh, Tóth. Károlyi. Kecskén éti Vörös Meteor— Kiskunfélegyházi Törekvés 1:1 (0:1) Kecskemét. Vezette: Mihala. Lanyhairamú, és alacsonyszinvo nalú mérkőzés. Mindkét csapat sok helyzetet hagyott ki. Jók: Szrenka, Kovács, P. Kovács, illetve Kucsera, Kristóf, Farkas. Izsák—Kecskeméti Honvéd II 2:2 (1:2) Izsák. Vezette :, Laukő. Az első félidőben a Honvéd, szü net után a hazai csapat kezdeiné nyezett. Pálfalvait sportszerütlensé gért kiállították. Góllövők: Rózsa (2), illetve Sza lai, Rozsnyai. Kecel—Hajós 3:2 Hajós, 500 néző. Vezette: Vörös. Az első félidőben a Hajós lénye gesen többet támadott és megérde melten jutott vezetéshez. A második félidő 30. percében 11-esből egyen­lített a Kecel. Innen kezdve a ha jósi játékosok sorozatosan követtek el durvaságokat. Fidlert és Vinczét a játékvezető kiállította. A mérkőzés végén a hazai csapat sportszerűtlen­ségei és különösen Perényi játékos reklamálásai feszültté tették a han­gulatot, de a sportkör vezetőinek erélyes közbelépése megelőzte botrányt. Lakitelek—Lajosmizse 3:2 (1:1) Lajosmlzse. Vezette: Kovács G Erősiramú mérkőzésen a Lakitelek jobban kihasználta a kínálkozó helyzeteket. Kecskeméti Bástya—Kiskun­majsa 2:2 (1:1) Kecskemét. Vezette: Rácz. Egyenlőerejű csapatok küzdelme. Gőllövők: Könyves (2), illetve Tóth (2). Az Északi csoport állása: 1. Kméti Vasas 14 12 2. Kecel 14 u 3. Kiskunmajsa 14 8 4. K. Honv. II. 14 7 5. Lakitelek 14 5 6. Izsák 14 5 7. Kkfházi Tör. 14 5 8. Hajós 14 4 9. Kméti Bástya 14 4 10. Kai. Bástya 14 3 11. Kméti VM 14 3 12. Lajosmizse 14 2 1 48:10 25 2 31:18 23 3 40:24 19 2 44:27 19 6 30:32 13 6 32:34 13 6 19:25 13 8 15:34 10 8 15:36 10 9 16:25 8 9 24:41 8 9 23:31 7 DÉLI CSOPORT: Jánoshalma—Bajai Törekvés 2:2 (0:1) Jánoshalma, 500 néző. Vezette: Csákvári. Két ellentétes félidőt láthattunk. A7. első félidőben a Törekvés sok­kal többet veszélyeztetett, de a sok helyzetből csak egy gólra tellett a csatárok erejéből. A szünet után megfordult a játék képe és a hazai csapat volt fölényben. Az eredmény igazságos és megfelel a látottaknak. Dávod—Mélykút 1:1 (0:0) Mélykút. 600 néző. Vezette: Soős. Jóiramú és kemény mérkőzés. A vezetést a Dávod szerezte meg a 24. percben Taskó lövéséből. Ezután a hazai csapat került fölénybe és támadásaikat a 38. percben koro­názta siker, mikoris Gregus kiegyen­lített. A II. félidőben mindkét csa­pat keményen küzdött azonban aï eredmény már nem változott. Madaras—Vaskút 1:1 Kiskunhalasi Dózsa—Bátya 9:1 A Déli csoport állása: 1. Khalasi D. 14 11 2 145:12 24 2. Kunfehértó 14 8 5 1 34:23 21 3. Vaskút 14 8 1 5 30:18 17 4. Madaras 14 6 4 4 28:23 1 6 5. Dávod 14 5 5 4 36:28 15 6. B. Szpart. 14 6 2 6 26:24 14 7. Bajai VL II. 14 4 6 4 19:2U 14 8. Mélykút 14 5 3 6 29:29 13 9. Bajai Törekv. 14 5 2 7 24:30 1 3 10. Kunbaja 14 3 2 9 19:39 8 11. Jánoshalma 14 2 3 9 16:36 7 12. Bátya 14 2 3 9 24:48 7 Kunfehértói Traktor—Bajai Vörös Lobogó 11. 3:1 (1:0) Baja. Vezette: Hammer Károly (Baja). 500 néző. Az első félidőben kiegyensúlyozott játék. A Traktor támadósora jobb adogatással többször veszélyeztet. A 15. percben Molnár kapusról visz- szapattanó labdát Szabó a hálóba továbbítja. 1:0. Szerencsés góllal jut így vezetéshez a Traktor. A második félidőben a Traktor némi fölénybe keiill. A 20. percben szabadrúgás száll a Lobogó kapuja felé és ezt Páncgics szépen fejeli a hálóba. 2:0, A 27. percben több helyzet után végre a Lobogónak ia sikerül eredményt elérni. Csáki a kilutó kapus felett átemeli a labdát és a jó időben érkező Milassin a hálóba továbbítja. 2:1. A 35. perc­ben egy teljesen ártatlan labdát Szekeres a kapu bal alsó sarkába továbbit a kifutó kapus mellett. 3:1, öngól. Megérdemelt győzelem. A Traktor sokkal egységesebb volt. Bajai Szpartakusz—Kunbajai Traktor 3:0 (1:0) Baja. Vezette: Szikra (Bácsalmás)j 600 néző. Az első félidő változatos játékot mutatott. Helyzetei azonban a ha­zai csapatnak voltak, A 19. percben Jaszenovics II.-nek sikerül ered­ményt elérni a tiszai csapat javára. 1:0. Innen kezdve a bajai csapat támad többet, de a csatárok a leg­jobb helyzeteket is rendre rontják. A második félidőben nyomasztó fölénybe kerül a Szpartakusz, de csatárai a kapu előtti legjobb hely­zetekben is rendre hibáznak. A 25. percben végre Kutrucz eredményes. 2:0. Innen a hazai csapat nyűgöd, tabban játszik, fölénye állandósul és a 39. percben Jaszenovics II. ré­vén sikerül a győzelmet bebiztosí­tani. 3:0. Az eredmény akár kétszámjegyű is lehetett volna. Ifjúsági eredmények: Kunfehértói Traktor—Bajai VL It 3:2 (2:2). Bajai Szpartakusz—Kunbajai Trakj tor 8:1 (2:1). Bátya—Kiskunhalasi Dózsa 4:1 (1:1). Az „Őszi megyei Totó“ 2. sz. szelvénye _ Sorszám . .őszi megyei Totó“ 2. sz. szelvénye a szeptember 11-i mérkőzésekre Beküldési határidő : szept 10-én, délután 2 óra Ellenőrző szelvény K ecskeméti Dózsa—Miskolci T <NB II.) 2 Gödöllői Dózsa—Kecskeméti H (NB II.) 1 3 Kecskeméti Kinizsi—Garai Tr. (Megyei I. o.) 1 4 Halasi Kinizsi—Halasi Törekvét (Megyei I. o.) 1 5 Bácsalmási Bástya—Bajai VL. (Megyei I. o.) 1 6 Kiskőrösi B.—Kecskeméti Ep. (Megyei I. o.) 7 Kecskeméti VM—Kecskeméti B. (Megyei II. o.) < 1 8 Hajósi Traktor—Kiskunmajsa (Megyei II. o.)­! 9 Kocel—Lakitelek (Megyei II. o.) 10 Halasi Dózsa—Kunfehértó (Megyei II. o.) 111 Bajai Törekvés—Kunbaja (Megyei II. o.) 112 Madaras—Mélykút (Megyei II. o.) Pótmérkőzések: 113 Bácsbokodi Kinizsi——Solivadkcrt (Megyei I. o.) !14 Bajai Építők—Kalocsai Kinizsi (Megyei I. o.) B g, ! “I I f 3» 5 6 N I Î ? •I I ? fc« »9 W IS a > A tudomány világából A tbc-gyógyintézeteinkben s legújabb tudományos tapaszta­latok felhasználásával magas színvonalú orvosi munka folyik Ennek eredményeképpen a be­tegek nagyrésze gyógyultan tét vissza családjához. A tbc leküz­désében elért eredményekre jel­lemző, hogy e betegségben meg­haltak száma 10 000 lélekre szá­molva, 1938-ban 14, 1954-ben 3—4 volt. A halálozási arány­szám tehát a háború előttinek negyedére csökkent. A tbc elterjedésének meggát- lására több helyen értékes kí­sérleti munkát végeznek. Érde­kes például Békés megyében az orvosok és az állatorvosok együttes munkája. Tbc-szakor- vosok és állatorvosok eddig két községben úgynevezett bovin tbc-vizsgálatot tartottak. Ezek során az állatorvosok a fertő­zött háziállatok állapotát, az or­vosi-brigád tagjai pedig a la­kosságot vizsgálták meg, hogy kiderítsék: a háziállatok gümő- kőrja mennyiben okozója az em­ber gümőkórjának, továbbá hogy az emberi tbc milyen módon fer­tőzi az állatokat, A vizsgálatok megerősítették, hogy a szarvasmarha gümőkór- ja, a bovin tbc sok esetben okozza az emberek gümőkóros megbetegedését. Különösen ve­szedelmes ez a gyermekeknél. Megállapították azt is, hogy az állatok olyan környezetben, ahol gümőkóros ember tartóz­kodik, ugyancsak fertőzést kap­hatnak és azt tovább terjeszt­hetik. Ezen vizsgálatok tapasztala- t-it most tudományosan feldol­gozzák és ennek anyagát az Or­szágos Korányi Tuberkulózis Intézet rendelkezésére bocsát­ják. .ooooov Mozik műsora Kecskemét Városi: Gróf Mon­te Cristo II. — Kecskemét Ár­pád: Örökség a ketrecben. — Kecskemét Kert: Gróf Monte Cristo II. — Baja Uránia: Pár- mai kolostor I. — Baja Köz­ponti: Rokonok. — Kalocsa: Mágnás Miska. — Kiskunfél­egyháza: Titokzatos lelet. — Kiskunhalas: Bátor emberes. — Kiskőrös: Rágalom füzében. ^OhOOOOC A -Fogadósné- c. Goidon] víg­játékkal nyit szeptember 9-én, pénteken este 8 órakor a VIDÁM SZÍNHÁZ. A kacagtató vígjáték bemutatóját nagy érdeklődés előzi meg,