Bácskiskunmegyei Népújság, 1955. augusztus (10. évfolyam, 180-204. szám)

1955-08-09 / 186. szám

r HÍREK I _____1955. Augustus 9. Kedd ' | N apkelte: 5.32 Napnyugta: 20.0? Holkelte: 22.11 Holdnyugta: 11.59 Névnap: Ernőd. Várható időjárás ma estig: felhős idő, sok helyen eső, helyen­ként, főként keleten, zivatar. Élénk északnyugati-északi szél. A jómérséklet keleten csökken, nyugaton alig változik. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet kedden: 17—20 fok között. (MTI) Mozik műsora Kecskemét Városi: Félelem bére, fél 5 órakor: Pármai kolos­tor I. — Kecskemét Árpád: Úri muri. — Baja Uránia: Ed Mar­tin, a pincérfiú. — Baja Köz­ponti: Tigrisszelídítő. — Kalo­csa: Titokzatos lelet. — Kiskun­félegyháza: Érettségi bizonyít­vány. — Kiskunhalas: Rejtett folyosó. — Kiskőrös: Világbaj­nok. — 2352 mázsa gabonát csépelt és 177 holdat aratott le Kovács Lajos DISZ-fiatal. Kovács Lajos, a Bácsbokodi Gépállomás fiatal kombájn vezető je, tervét augusz­tus 1-ig 102.4 százalékra teljesí­tette. (Oláh Imre) — Kedvezményesen látogat­hatják Kiskunhalason a városi gőzfürdőt a Baromfifeldolgozó Vállalat dolgozói. — Oláh József, Lajosmizse- Bene 516. szám alatti kulák több kéve gabonát gondatlan kezeléssel elrothasztott, több ké­vét pedig állataival feletetett. Gabonabeadási hátraléka 19 mázsa. A bűnvádi eljárást meg­indították ellene. — öt vagon kenyérgabonát osztottak ki a solti Petőfi Ter­melőszövetkezet tagsága részére. Egy-egy munkaegységre négy kiló jutott, — Bűnszövetkezetet tettek ár­talmatlanná a hatóságok. Ne­mesnádudvaron Schauer Jakab kulák többekkel szövetkezett szarvasmarhák és borjúk vételé­re, vágására és a hús forgalom- bahozatalára. Az elmúlt hónap során tizenkét esetben vágtak engedély nélkül. Schauer Jakab kulákot és a bűnszövetkezet 8 tagját letartóztatták. — Tizenhat dolgozó érte el a sztahanovista szintet az elmúlt hónapban a kiskunhalasi fűtő­házban. — Kelemen Istvánné, hatgyer­mekes anya 280, Mezei István­né tízgyermekes anya eddig már 135 munkaegységet szerzett a tassi Lenin Termelőszövetke­zetben. (Bognár Ilona) — »Lepsénynél még megvolt« című vidám műsorral szerepel Kecskeméten, a szabadtéri szín­padon augusztus 10-én a Kama­ra Varieté. — Különvonat indul Kecske­métről augusztus 14-én a Bala­tonhoz. A vonat Siófokon, Bala­tonszárszón és Balatonlellén is megáll, a végállomás Fonyód. — A kiskunhalasi úttörőház 150 pajtása üdül a Mecsekben. A pajtások hálás szívvel emlé­keznek meg a járási pártbizott­ság és a Kiskunhalasi Baromfi- feldolgozó Vállalat dolgozóiról, akik segítettek az üdültetés meg­valósításában. Pénzügyőrök—Kecskeméti Dózsa 4:3 (1:2) Kecskemét, 1500 néstő. V.: Igor Ssavanseki. Pénzügyőrök : Csikós — Kassai (Vígh), Koós. Jónás — Babies, Ko­vács — Molnár. Bencze (Harango­zó), Vad, Pál, Sinka. K. Dózsa: Bajai (Kőrös) — Szir- es. Határ, Jónás (Bernáth) — Tor- iasi, Laczi — Nagy. Boros, Köves, Csordás, Pécsi. Az első percekben a Dózsa kapott jobban lábra és több veszélyes tá­madást vezettek. A 7. percben Csordás jól ugrott ki és bár ketten is buktatták, mégis a hálóba talált (0:1.) A túlsó oldalon Molnár elfu­tása után Bencze fölé lőtt. A 22. percben mintaszerű támadás futott „ pályán. Nagy elfutott, beadását Boros átlépte és Csordás hatalmas lövése a jobb kapufáról pattant három Dózsa játékost kicselezett három Dózsa játékost kicselezett és a jobb sarokba lőtt. (1:1.) A 28. percben Köves egyéni játék­kal szerezte meg a vezetést. (1:2.) A II. félidőben már az első perc­ben védelmi hibából Vad szerezte meg az egyenlítést. (2:2.) Ettől kezdve a Dózsa fokozatosan visz- szaesett és a budapesti csapat vette át az irányítást. Ennek ellenére a Dózsa lőtt gólt Köves révén. (2:3.) Alig két perc múlva ismét csúnya hibából egyenlített a Pénzügyőrök csapata. 16 méteres szabadrúgás elé négyen álltak sorfalat, de a lövés pillanatában a sorfal szétugrott és a meglepett Körös már későn nyúlt az aránylag gyenge lövés után. (3:3.) Továbbra is a budapesti csapat támadott és fölényük a 27. percben góllá érett, mert a tétovázó védők között Vad megszerezte a győztes gólt. Az utolsó percekben nagy erő­vel rohamozott a Dózsa. Egyenlítés­re is lett volna alkalom. Csordás 18 méterről küldött nagyerejü lö­vése két 1 kapufát is érintett, mégis kipattant, majd Pécsi és Köves ha­gyott ki egy-egy jó helyzetet. A Pénzügyőrök a második félidő­ben mutatott játékuk alapján meg­érdemelték az egygólos győzelmet. Koós, Vad és Sinka emelkedett ki a csapatból. A Dózsa csak az első félidőben és a második félidő vé­gén játszott jól és ekkor sok szép helycserés támadást és jó lövéseket láttunk tőlük. Egyénileg Bajai, Ha­tár, Nagy és Csordás mutatott ki­emelkedő teljesítményt. Járási és városi lovasbajnokságok Baján A Baja városi és járási TSB-k kö­zös rendezésben vasárnap rendezték meg a járási és városi lovasbajnok- ságokat. A versenyeket mintegy 800 néző nézte végig. A verseny rende­zése gördülékeny és mintaszerű volt. Eredmények : Fogatverseny 10 kilométeren: 1. Mátételki Kísérleti Gazdaság, 2. Biritói Állami Gazdaság, 3. Bajai állami Méntelep. Síkverseny, 1500 méter: 1. Várhe­lyi József (Bugaci Állami Gazdaság) Hater lován. 2. Nagy Béla (Bajai állami Méntelep) Rádiháza lován, 3. Simics Pál (Bajai All. Mént.) Békés­csaba lován. Kezdölovak díjugratása, 90—100 cm akadályon: 1. Komáromi Imre (Ga­rai Traktor) Árva lován, 2. Komá­romi Imre (Garai Traktor) Ármány lován, 3. Filus Dezső (Bugaci Tr.) Peti lován. Könnyüosztályú díjugratás, 110— ISO cm akadály: 1. Várhelyi József (Bugaci Traktor) Baka lován, 2. Fi­lus Dezső (Bugaci Traktor) Liszka lován, 3. Veres Károly (Bajai Trak­tor) Bácsborsód lován. Középosztályú díjugratás, ISO cm akadály: 1. Veres Károly (Bajai Traktor) Eácsborsód lován, 2. Fejős József (Bajai Traktor) Kötelék ló­ién, 3. Filus Dezső (Bugaci Trak. tor) Liszka lován. Vadászugratás, ISO cm gáton: 1. Várhelyi József (Bugaci Traktor) Baka lován, 2. Szabó Gyula (Bajai Traktor) Szeged 14 lován. Slafétaugratás, 110—110 cm gáton: 1. Varga—Simics-pár (Bajai Trak­tor) Bogyiszló és Hagya lovakon, 2. Adamarich—Szabó-pár (Bajai Tr.) Mezőtúr és Szeged 14 lovakon, 3. Filus—Várhelyi-pár (Bugaci Trak­tor) Tomi és Peti lovakon. Minden számban 6—8 volt az indulók száma. A szép versenyért számtalanszor jutalmazta a lovasokat és lovaikat nagy tapssal a közönség. Olvasóink figyelmébe! Minden héten kedd délután téi 5 órakor díjtalan jogi tanács­adást tartunk szerkesztőségünk­ben. A fogadóórák pontos címe: Kecskemét, Széchenyi tér 1., I. emelet 2. sz. alatt, a megyei ügyész elvtársak bevonásával tartjuk a tanácsadást. Megyénk többi városában nem rendszeresítettük a tanácsadáso­kat. Vidéki olvasóink írásban is felkereshetik szerkesztőségünket a fenti cím alatt, s tanácsadónk ugyancsak írásban válaszol. Báeskiskunrnegyei NÉPÚJSÁG az MDP Báeskiskunrnegyei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 25—16. 26—19. 11-22 Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEI Kiadóhivatal: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 22—09 Terjesztik: A Megyei Postahivatal Hirlaposztáiya és a hírlapkézbesitc postahivatalok. Előfizetés: posta- hivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft Báeskiskunrnegyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—09 F. v.: Faragó Imre igazgató S T* O » TT Á megyei labdarúgó-bajnokság eredményei Kiskunhalasi Kinizsi—Bácsbokodi Kinizsi 6:0 (3:0) Kiskunhalas, 1000 néző. Vezette: Onódi. A két Kinizsi-sportkör találkozó­ján a lényegesen nagyobb játék­erőt képviselő kiskunhalasi csapat végig nagy fölényben volt és sokkal nagyobb arányban is győzhetett volna. A Kiskunhalasi Kinizsi csapa­tán meglátszik, hogy alaposan fel­készült az őszi fordulóra és nagyobb Kiskunfélegyházi Va: Kiskunfélegyháza, 2500 néző. Az első 15 percben a hazai csapat kapott jobban lábra, de ezután a Kinizsi vette át a játék irányítását és szép, lapos adogatásokkal közelí­tette meg a Vasas kapuját. A 30. percben Torisska szabadrúgását a kapus Onódi elé ütötte, aki megsze­rezte a Kinizsi számára a vezetést. A 40. percben Nagy futott el a szé­len és a hálóba vágta a labdát, a játékvezető azonban les címén té­vesen nem adta meg a gólt. A második félidő 15. percéig Kinizsi volt fölényben. Ekkor azon­ban egy szögletrúgás során Pintér a labda mellé ütött és Lantos ma- gasraugorva befejelte a Vasas egyen­TÍS2 Tiszakécske. Vezette: Rozsnyai. Mindkét csapat tervszerütlenül és csapkodva játszott. Az első félidő­ben a Kinizsi védelme gyengén mű­ködött és Tiszakécske sorozatos vé­delmi hibákból érte el góljait. A szünet után feljavult Kiskőrös, 2000 Hammer. A két szomszéd község csapatai­nak mérkőzése, hatalmas nézősereg előtt, élvezetes és változatos küz­delmet hozott. A játékidő legnagyobb része me­zőnyjátékkal telt el és ebben mind­két részről főleg a védelmek mű­ködtek jól. A Soltvadkert támadó- eorából különösen a jobbszárny ve­zetett több veszélyes támadást és ennek eredménye volt a második félidő 10. percében született vezető góljuk, melyet Tóth lőtt a kiskőrö­si kapuba. (1:0.) Kecskemét, Gyarmati. Az első félidőben az Építők csapa­ta meglepően jól játszott és különö­sen a támadósor mutatott kitűnő tonnát. Igaz ugyan, hogy ebben nagy része volt a garai védelemnek is. mert teljesen elfelejtkeztek a szoros fedezésről és elsősorban Dancsó semlegesítéséről, aki azután alaposan ki is használta ezt az előnyt. A 13. percben Dancsó fejesgóljával nyitotta meg a gólok sorát. A 22. percben ismét Dancsó tört ki, ki­cselezte az elébefutó Disztlt is, aki azonban sportszerűtlenül a 16-oson visszahúzta az Építők középcsatárát. A szabadrúgást szögletre hárították a védők és ebből Dancsó ismét gólt Bajai Vöi Baja. Vezette: Szárma (Kecskemét). 800 néző. A hazai csapat lép lel támadólag é3 mintegy tíz percig tanyázik a halasi csapat kapuja előtt. Majd kiegyensúlyozottabb lesz a játók, csak gól nem születik. Mindkét csa­társor tehetetlen. A 39. percben Uujmov szerzi meg a vezetést a Lobogónak. (1:0.) Egy perc múlva a Törekvés lestaktikája nem sikerül Kiskunfélegyházi Vasas—Kecskeméti Kinizsi 3:1 (0:1) lítő gólját. (1:1.) A gól után ' meg- ingott a Kinizsi-védelem és a 30; percben Rádi elfutott balszélen. Lö­vése a kapufát érve, a gólvonalon gurult végig. Seres menteni akart, de a befutó Lantosba rúgta a labdát és onnan a hálóba pattant. (2:1.) A 38. percben Lantos állítot­ta be a végeredményt, (3:1.) A mérkőzés végéi# a Vasas irányí­totta a játékot. A Vasas lelkesen, de eléggé terv­szerütlenül játszott. A Kinizsi időn­ként szemre szép, de eredménytelen játékot mutatott. Jók: Zsibrita, László, Lantos, Rá? dt, illetve Seres és Nagy. Tiszakécskci Traktor—Kalocsai Kinizsi 5:2 (5:1) góljait. Kalocsa és Soltvadkert—Kiskőrösi Bástya 1:1 (0:0) néző. Vezette: Kecskeméti Építők—Garai Traktor 4:0 (4:0) 800 néző. Vezette: Bajai Vörös Lobogó—Kiskunhalasi Törekvés 2:0 (2:0) László Bajai Építők—Bácsalmási Bástya 2:1 (1:0) Bácsalmás. Vezette: Tolnai (Szék- szárd). 1500 néző. A két örök rivális rangadóját nagy várakozás előzte meg. Az Építők csapatát hatalmas szurkoló gárda kísérte el. Nagy iramban kezdődik a mérkő­zés, nagy a tét. Az Építők csapata lép fel támadólag és látszik a nagy küzdelemből, hogy mindegyik csa­pat a vezető gól megszerzésére tö­rekszik. Ez az Építőknek sikerül is a 8. percben, Fábik II. szép lövé­sével. (1:0.) Most a bajai csapat jobban megnyugszik és szép, hely­cserés támadásokat vezet. A Bástya ritkábban, de veszélyesen támad. Az eredmény a félidő végéig nem vál­tozik. A második félidőben nagy roha­mot indít a hazai csapat és nagy nyomás nehezedik az Építők kapujá­ra. Ennek eredménye a 20. percben a Bástya egyenlítő gólja, 11-esbőJ, Böröcz révén. (1:1.) Most megihdul a küzdelem a győztes gólért, ami az Építőknek sikerül a 38. percben, mikoris a Tiszavölgyi felvágásáért megítélt 11-est Czeglédi éles lövés­sel a felső balsarokba helyezi. (2:1.) Ezután az Építők biztonsági játé­kot folytatnak és az eredmény nem változik. A Bajai Szpartakusz jó szereplése az egri országos Szpartakusz-versenyen Apróhirdetések KIADÓ kishaszonbérbe Lászlófalva 72 szám alatti föld legelővel (Kö­kény-féle). — Értekezni: Kecs­kemét, Szegedi út 10. sz. 856 EGYSZOBÁS, konyhás ház kamrával, sertésóllal ellátva, eladó. — Kecs­kemét, VIII., Közép u. 23. sz. 854 ELADÓ 125-ös Csepel motorkerék­pár. — Kecskemét, Mária u. 3. sz. 227 ELADÓ hálószoba, sezlon, szek­rények, ágyak, toalett tükör. 6x9-es nagyítógép. — Kecskemét, Vak Boty- tyán u. 9. sz. 857 ELADÓ 2 db sodrony matracokkal, előszoba, vagy iratszekrény, 12—14 éves fiúnak télikabát, ruha, 8—10 évesnek lódenkabát, női kulikabát. Kecskemét, Gyenes tér 5/a. sz. 855 A KADARSZÖVETKEZET azonnali belépésre keres szakmunkásokat ta­goknak. — Jelentkezés: Kecskemét, Gáspár András u. 13. sz. 221 A KECSKEMÉTI Sütőipari Válla­lat felvesz az általános iskola VIII. osztályát eredményesen elvégzett és a 18. életévet be nem töltött fiúkat ipari tanulónak. — Jelentke­zés: Petőfi u. 14. sz. 203 16 HOLD tanyásbirtok kishaszon­bérbe, vagy reszművelésre kiadó. Orgovány 510., Nyakvágó-dűlö. — Értekezni: a helyszínen, vagy Kecs­kemét, Hunyadi város 7. sz., Nagy Fáinál. 840 FELVÉTELRE keresünk jó munka­erőt raktári munkára és jól gépírni- tudót számlázol állásra. — üveg- és Porcellánért ékesítő Vállalat, Kecs­kemét, Széchenyi tér 15. sz. 238 FÉRFI MUNKAERŐT (segédmunkást) BUDAPEST TERÜLETÉRE 18 éven felül, villamos vágányépí­tési munkára felveszünk. Dolgo­zóinknak munkaruhát, bakancsot, kedvezményes üzemi étkezést, in­gyenes villamosutazási igazolványt a vidékieknek munkásszállást, a csa­ládfenntartóknak napi 6 forint kü- lönélési pótlékot biztosítunk. — Jelentkezés: a Fővárosi Vasútépítő Vállalat központjában: Budapest, VII., Akácfa utca 15., IV. em, 409 szoba. m A Tiszakécskei Földművesszövetkezet felhívja a vásárlók figyelmét, hogy bútorüzletében háló- és kombináltszobák, rekamiék, va­lamint konyhabútorok nagy vá­lasztékban kaphatók. Rendelést az egész megyéből felveszünk. 230 Értesítjük a lakosságot, hogy Kecskeméten, Kada Elek utca X. szám alatt, volt Lim-Lom bolt helyisé­gében megnyílt a MÉH toll, nyersbőr szakátvevőhelye. Mindenfajta tollat, nyers­bőrt, szőröket a legmaga­sabb áron vásárol. Telefon: 25—53, MÉH Vállalat. 223 Gyüjtsd a mákgubót, 90 forintot fizet mázsánként a Földművesszövetkezet. Úttörő pajtások figyelem! Vegyetek részt a mákgubó-begyűjtési versenyben. Főbb jutalmak: 10 db kerékpár, 20 db öltöny, vagy kosztüm, töltőtollak, úttörő-ingek. 222 AUGUSZTUS 20-ÁN 21-ÉN HÍRŐSVASÁUOU nagyszabású állatvásár A vágóállatokárátazÁllatforgal- mi Vállalat a helyszínen kifizeti. Termelőszövetkezetek ! Egyéni gazdák! FIGYELEM! Sertés, bika, tinó liizlalási akció indult. Szerződéskötők részére iakarmánybeadási kedvez­mény. Előlegiolyósítás. Felvilágosítást nyújt : az Áilalforgalmi Vállalat járási kirendeltségei. Köss hízla'ási szerződést. Bácsmegyei Állatforgalmi Vállalat Kecskéméi 231 Az Egerben megrendezett: két­napos országos Szpartakusz-bajnok- ságokon a Bajai Szpartakusz spor­tolói is részt vettek igen figyelem­re méltó eredménnyel és szép si­kert hoztak Baja városának és Bács Kiskun megyének egyaránt. A Bajai Szpartakusz női tornász- csapata országos első helyezési ért el. Az országos Szpartakusz* bajnokságon elért eredmény a követ­kező női csapat nevéhez fűződik: Unoka M., Világos M., Bányai M., Hományi E., Máteisz R„ Kollár M. feladatok megoldására is képes. A védelem végig kifogástalanul lát­ta el feladatát és különösen Vár hegyi nyújtott kiemelkedő teljesít* ményt. A támadósorból Vass nyúj. tott egészen kiemelkedő teljesít­ményt. Góllövők: Vass (4), Hödör és- Pechlov. ebben a játékrészben jobb volt. mint a hazai csapat, de fölénye ellenére is csak egy gólra tellett a csatárok erejéből. Góllövök: Varga (4), Hlavács, il* letve Deák, Petries. A gól után még nagyobb lett * küzdelem és a kiskőrösi csapat tel­jes erejéből küzdött a kiegyenlít tésért, ami a 16. percben Szentgyör- gyi góljával sikerült is. (1:1.) A továbbiakban változatos volt a játék és mindkét támadósor sokat rohamozott, de a jól záró védelme­ket már nem tudták áttörni. A végeredmény a látottak alapján igazságos. J6k: Martin, Viszkok, Ivanics, Tóth, illetve Varga, Mátrai, Szent- györgyi. fejelt. (2:0.) Alig egy perc múlva Dancsó hatalmas lövése a kapufá­ról pattant vissza éppen Darabos elé, aki nem hibázott. (3:0.) A 26. percben ismét Dancsó futott el és megszerezte a negyedik gólt. (4:0.) A szünet után változott a játék képe. A garai csapat már sokkal jobban védekezett és szorosan fede­zett és bár most is több jó hely­zet adódott a garai kapu előtt, az eredmény már nem változott. Az Építők megérdemelten győzött és az első félidőben még több gólt is rúghatott volna. A szünet után erősen feljavult a vendégcsapat Jók: Szabó, Szénás i, Darabos, Dancsó, illetve Disztl, Karagity, Jassenovics. és ebből Sipos szerzi meg a Lobo*» gó második gólját. (2:0.) ' A második félidő első részében a Törekvés támad többet de csatárai a kapu előtt mindent rontanak. A félidő második felében a Lobogó» csatárok támadnak többet, de a Kí­nálkozó legjobb helyzeteket sem tudják kihasználni. A két csapatból mindössze Ihos I, és Nagy dicsérhető. Értékes két pontot hozott el a ba­jai csapat Bácsalmásról. Jók: Gyurkity, Tiszavölgyi, Fábik II. és Onódi, illetve Horváth, Piwfco- vics és Szénást IFJÚSÁGI BAJNOKI EREDMÉNYEK Bajai Vörös Lobogó—Kiskunhalast Törekvés 3:1. Bácsalmási Bástya—Bajai Építőit 4:1. Soltvadkert—Kiskőrösi Bástya 2:1. A MEGYEI BAJNOKSÁG ÁLLÁSA; 1. Bajai Építők 17 11 4 2 56:16 26 2 Khalasi K. 16 11 3 2 47:12 25 3’. Kméti Kinizsi 16 10 3 3 50:12 23 4. Kkfházi Vasas 16 11 1 4 32:21 23 Ö. Bácsalmás 16 10 2 4 31:20 23 6. Soltvadkert 16 8 2 6 19:19 18 7. Bajai VL 16 8 1 7 24:20 17 8. Kisk. Bástya 16 6 5 5 29:29 17 9. Tiszakécske 16 4 4 8 25:32 12 10. Kméti Ép. 16 5 1 10 26:41 11 11. Garai Tr. IS 5 1 10 17:41 11 12 Bácsbokod IS 3 2 11 19:51 8 13. Kai. Kinizsi 17 3 1 13 29:54 7 14. Khalasi Tör. 16 3 — 13 20:56 6 Jól szerepeltek ezen túlmenően * Bajai Szpartakusz férfi tornászai is, és csapatuk országos harmadik he* lyezést ért el. ítgyéni számban nyújtón Mészáros Imre ért el országos első helye­zést. A versenyen nagy sikerrel terepeit csapatok a következő pon­tozási eredményt érték el: Női csapat: 1. Bajai Szpartakusz 264.5 pont. Férfi csapat: 3. Bajai Szpartakusz 199.7 pont. \