Bácskiskunmegyei Népújság, 1955. június (10. évfolyam, 127-152. szám)

1955-06-14 / 138. szám

H 1 R E K 1955. Június 14. Kedd Napkelte: 4.46 Holdkelte: 0.44 Napnyugta: 20.43 Holdnyugta: 13.53 Névnap: Zaránd. Várható időjárás ma estig: kevesebb felhőzet, élénk dél­nyugati-nyugati, később északnyugati szél. A hőmérséklet kele­ten is kissé csökken. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 19—22 .'ok között. (MTI) — A »Mezőgazdaság fejlesz­tése« című kiállítást a trakto- rosnap alkalmával, vasárnap nyitotta meg a bajai MTH 609. traktoros-gépész intézet. A ki­állítás június 19-ig lesz nyitva, megtekinthető reggel B órától este 6 óráig. — Megkezdték a Bajai Ba­romfikeltető Állomás építését az állatvásártéren mintegy más- félimiUiós beruházással. — Júniálist terveznek a bács­almási Lenin Termelőszövetke­zetben e hónap végén a járási áultúrház rendezésében. A jú- aiáüsra az egyénileg dolgozó parasztokat is meghívják. — Már elvégezték 25 holdon- a rozs pótbeporzását a bácstoo- kodi Uj Otthon Termelőszövet­kezetben. — Csaknem egy vagon új­burgonyát szállított Budapestre az elmúlt héten a dunapataji Haladás Termelőszövetkezet. A bevételből vasárnap három fo­rintot osztottak munkaegysé­genként. — Tíz tehéntől 150 liter tejet fej naponta a tataházi Dózsa Termelőszövetkezet fejőgulyása. A magasabb tejhozamot három­szori fejőssel, egyedi takarmá­nyozással érte el. (Biczók An­tal.) Tizenhárom 9 találatos szelvény a „Nyári megyei Totódban Megtörtént a ,.Nyári megyei Totó’ t. sz. szelvényének az értékelése. Tippelőinket alaposan próbára tette az a sok háromesélye3 mérkőzés, amely a tippszelvényen szerepelt. Mint érdekességet említjük meg, hogy pályázóink általában azokat a mér­kőzéseket, amelyekre nehéz volt tip­pelni (Béke Kupa atlétikai mérkő­zések, valamint az országos ifjúsá­gi bajnokság mérkőzései) jobban eltalálták, mint például azt, hogy a Bajai Építők pontot hagy Kiskörö­sön, vagy azt, hogy a Bácsbokodi Kinizsi pontot vesz el a Bácsalmási Bástyától. Ezek a meglepetések rányomták a bélyegét a „Nyári megyei Totó*’ első fordulójára. Reméljük pályá­zóink a későbbiek során jobban tip­pelnek. Kilenc találatot értek el: Bagi János Kecel, Balázs Tibor Kecskemét, Feró László Kiskunha­las, Gombosi István Mélykút, Kiss Lajosné Kecskemét, Kopasz József Kecskemét, Kulkai Gábor Kecskemét, Nagy Kálmán Kiskunhalas, Rendőr­őrs Csengőd, Schindler Károly Kecs­kemét, Szűcs Pál Kecskemét, Vass József Soltvadkert, Zsigmond László Lakitelek. E tizenhárom legmagasabb talála­tot elért pályázó között a három el­ső díj kérdését sorsolással dönti el 1955 június 20-án az MTSB-n lévő Totó-bizottság, a díjakat is a jövő héten küldjük ki a nyerteséknek. A „megyei Totóet tippbajnokság nyertesei között a díjakat ünnepé­lyes keretek között a vasárnap dél­után Kecskeméten lejátszásra kerülő Kecskeméti Kinizsi—Kiskőrösi Bás­tya mérkőzés szünetében osztjuk ki. Lapunk holnapi, szerdai számában találhatják meg kedves olvasóink a „Nyári megyei Totó“ 2. számú szel­vényét. A IX. férii kosárlabda Európa-bajnokság eredményei Vasárnap a késő éjszakai órákban terült sor a 9. és 18. helyért folyó körmérkőzések A) csoportjában a Finnország—Ausztria találkozóra. Finnország—Ausztria 55:49 (27:31) • Hétfőn délelőtt a 9. és 18. helyért folyó körmérkőzésekkel folytatódtak az Európa-bajnokság küzdelmei. B) csoport: Franciaország—Svédország 84:36 (31:20) A) csoport: Finnország—Németország 65:53 (27:26) Svájc—Ausztria 65:41 (26:17) Berzsenyi nyerte az országos párbajtőr-bajnokságot Az országos vivóbajnokság második- ” 1 napján, vasárnap 28 vívó részvételé­vel a párbajtőr-versenyre került sor. A döntő a késő éjszakai órákban ért véget. Az országos egyéni párbajtőr, bajnok: Berzsenyi (Vörös Meteor) 7 győzelem 2. Sákovics (Honvéd) 6 gy. 3. Nagy A. (Honvéd) 5 gy. (16 kap. tál.) 4. Váry (Törekvés) 5 gy. (17 kap. fal.) (MTI) APROH1RDETESEK KOVÂCSMÜHELY vállalatnak, vagy termelöcsoportnak kiadó. — Kecs­kemét, Sárkány u. 17. sz. ________621 Í2 5-ÖS teleszkopós Csepel motorke­rékpár, príma állapotban, eladó. — Tiszakécske 2. Szabolcska u. 41. 58 ELADÓ barna hálóbútor, kredenc, sezlon, szekrények, ágyak, toalett- tükör. — Kecskemét, Vak Bottyán utca 9. sz.________________________Ç22 ZONGORA, rövid, kereszthúros, kör- páncélos, prima állapotban, alkalmi vétel. — Kecskemét, Kőrösi-u. 7. 623 PATKÁNY-, egér-, poloska-, moly-, sváb- és egyéb féreg szakszerű irtá­sát a megyénkben a Köztisztasági Vállalat végzi, Kecskemét, Deák-tér 4. sz. 18 60 ÉVES, magános, egészséges, öz­vegy iparos ember vagyok, kerese­tem havi 1000 Ft. 40 éven felüli öz­vegy, vagy elvált intelligens asz- szonnyal megismerkednék, házasság- céljából. — Zárt levelet és fényképet a kecskeméti kiadóba kérek ,,öz- vegy” jeligére. ___________________605 K EN DERATVF, VÖKET keresünk felvételre. — önéletrajzzal felszerelt jelentkezések beküldendők: Délma­gyarországi Rostkikészítő, — Baja, Szamuelly Tibor u. 49. sz. 46 VÉSÉST, monogramvésést, órajaví­tást vállalok. Kecskemét, Batthyány utca 19. sz. Vörös Gábor. 613 — A tanácsi vállalatok me­gyénkben 110.4 százalékra tel­jesítették május havi tervüket. A vágóhíd-húsipari vállalatok közül legjobb eredményt a kecs­keméti érte el 146.9 százalékos eredménnyel. Kiváló munkát végeztek a hajósi malom dol­gozói, akik egy mázsa gabona őrlésénél a villamosenergia­szükségletet 20 százalékkal csök­kentették. — Három idényboltot nyit a Csolyóspálosi Földművesszövet­kezet, hogy a nagy munkaidő­ben ne kelljen a dolgozóknak öt-hat kilométert gyalogolni a belterületi boltig. (Felföldi Lászlóné.) — Vasárnap avatták a Fű­szer- és Édességkereskedeimi Vállalat üdülőjét Dunapatajon, a Szilidi tó partján. — A megyei tanács határo­zata alapján rövidesen meg­kezdi munkáját a Talajerőgaz­dálkodási Vállalat. A vállalat­hoz hét üzemegység tartozik, a központja pedig Kecskeméten lesz. Ebben az évben több, mint 3500 vagon szervestrágyát szállít az igénylőknek. SZÁLLÍTTASSON olcsón, gyorsan pontosan a Kecskeméti TEFU-val. Mindennemű áruszállítást vállai ház- tól-üiázig. — Telephely: Kecskemét, Külső-Szegedi út. Telefon: 20— 86. 3253 Gőz- és kádfürdő Kecskeméten a nyári idény alatt átépítési és bővítési munkálatok miatt szünetel. 60 VÍZMÜVEK, Kecskemét. Bácskiskunmegyex NÉPÚJSÁG az MDP Bácskiskunmegyei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 25—16. 26—19, 11—22. Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal : Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz. Telefon : 22—09 Terjesztik: A Megyei Postahivatal Hlrlaposztáiya es a hirlapkézbesító postahivatalok. Előfizetés : postahi­vataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: 11 Ft. Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—09 F v.: Faragó Imre igazgató Olcsóbb Jelt a naposcsibe! Ára 2 lorint Előjegyzéseket felveszünk. Csibeátvétel minden csütörtökön délután és pénteken délelőtt a Kecskeméti Keltetőállomáson, Sétatér utca 13, 12714 Sporteredmények A labdarúgó NB I. eredményei: Bp. Vasas-Győri Vasas 2:0 Bp. Vörös Lobogó—Légierő 8:3 Dorogi Bányász—Pécsi Dózsa 0:0 Diósgyőri Vasas—Csepeli Vasas 1:1 Salgótarjáni Bányász—Szomoathelyi Törekvés 2:1 Bp. Honvéd—Bp. Dózsa 6:4 Bp. Kinizsi—Vasas Izzó 3:0 Az NB I. állása a tavaszi forduló befejezése után 1. Bp. V. Lobogó 2. Bp. Honvéd 3. Bp. Kinizsi 4. Bp. Vasas 5. Dorog 6. Pécs 7. Salgótarján 8. Szombathely 9. Győr 10. Diósgyőr 11. Csepel 12. Izzó 13. Légiem 14. Bp. Dózsa 13 11 13 10 13 8 13 3 13 3 13 3 13 3 13 3 13 1 1 44:12 23 1 40:21 22 2 35:10 19 3 35:23 18 4 17:17 14 5 15:16 13 3 14:25 13 7 16:29 10 7 19:29 9 7 15:23 9 7 16:27 9 8 17:30 8 8 12:27 8 7 18:24 7 A »Nyári megyei Totó« ÍZ találatos szelvénye: 1. Kméti Ép.—Kméti Kinizsi 2 0:4 2 B.-almási B.—Bácsbokod x 1:1 3. Kiskőrösi B.—Bajai Építők x 1:1 4. Kkfházi Vasas—Khalasi K. 2 1:2 5. Khalasi Tör.—Kalocsai K. 1 3:2 6. Lajosra. EFSK—Izsáki Tr. 2 2:3 7. Bács—Baranya ifj. labd.-m. x 3:3 8. Bpest II.—Tolna ifj. labd. 1 2:1 9. Csongrád—Szolnok ifj. l.-m. 1 3:0 10. Pest—Békés ifj. labd.-m. 1 3:2 11. Bács—Csongrád a ti. v. 1 88:69 12. Bács—Békés atl. viadal 1 88:58 A ..Nyári megyei Totó” 1. számú szelvényből 2363 db érkezett be. A Totó 12 találatos szelvénye: 24. hét 1. Bp. V. Lobogó—Légierő 1 8:3 2. Győr—Bp. Vasas o 0:2 3. Salgótarján—Szombathely 1 2:1 4. Dorog—Pécs X 0:0 5. Diósgyőr—Csepel X 1:1 6. Sopron—Tatabánya 2 2:3 7. Atalanta—Juventus 1 2:1 8. Fiorentina—Intemazionale X 3:3 9. Novara—Genoa 1 3:1 10. Sampdoria—Napoli 1 5:2 11. Torino—Udinese X 1:1 12. Triestina—Lazio 2 1:3 SZEKTO strandfürdő Kecskeméten jú­nius 18-tól megnyílik. Kabin- és fürdőbérletjegyek már válthatók a VÍZMÜVEK kecskeméti központjában, — Arany János utca 3. 6t A KECSKEMÉT VIDÉKI BOR- FORGALMI VÁLLALAT műszaki, áruforgalmi, felvá­sárlási, valamint cé! gazda­sági részlege ELKÖLTÖ­ZÖTT Molotov tér (volt Tatay tér) 3. szám alá. — Telefonszám: 12—30. 38 Ajtók, ablakok száraz anyagból kaphatók a TÜZÉPtelepeken A »Magyarország ifjúsági labdarúgó-válogatott bajnokcsapata<<címért Bács megye—Baranya megye 3:3 (2:2) Baja, 2500 néző. Vezette: Kern (Bpest). Bács: Hargittai — Barta, Hajdú, Ladjánszki — Horváth, Dummov — Dubovszky, Szentgyckgyi, Dezsőfi, Vidra, Zelenák. Biranya: Kovács — Kutas, Hail, Juhász — Zukor, Hudecz — Pintér, Göncz, Győrfi, Gur, Zsigmond. Zászlócsere előzi meg a két csapat küzdelmét. Ezután a baranyai válo­gatót kezdi még a játékot, de ha­marosan a bácsmegyeiek veszik ke­zükbe a játék irányítását. Nagy ira­mot diktálnak a bácsmegyei ifik és a 15. percben Dubovszky beadását Vidra lövi a hálóba. 1:0. Alig telikel egy perc, máris újabb gólt lő válo­gatottunk. Szentgyörgyi hatalmas lövése jut a baranyaiak hálójába. 2:0. Ezután a baranyaiak a 19. es a 30. percben Göncz két góljával ki­egyenlítenek. 2:2. .Zelenák a 44. percben szögletet ível be, amiből Vidra csak a kapufát találja el. Szünet után ismét a bácsmegyeiek diktálják az iramot és a 2. percben Szentgyörgyi révén a vezetést is megszerzi. 3:2. A játéknak ebben a szakaszában igen jól játszanak a bácsmegyei ifik, sok lövés is száll a baranyai kapura, de Kovács kapus kitűnő formában van, mindent men­teni tud. A baranyai válogatott egyik támadásából a 42. percben szü­letik meg a kiegyenlítő gól. 3:3. A játék képe alapján győzelmet érdemelt volna a bácsmegyei válo­gatott. Különösen a két fedezet in­dított el sok biztatéj támadást. A csa­társor azonban nagy hibaszázalék­kal játszott, igaz, hogy ebben része volt a kitűnő formában lévő bara­nyai kapusnak is. Jók: Horváth, Dujmov, Szentgyör­gyi és Vidra, illetve Kovács, Pin­tér, Göncz és Győrfi. * A II. csoportban szerepel még Budapest II. és Tolná megye válo­gatottja. A két qsapat ugyancsak Baján mérte össze erejét. A mér­kőzést nagy küzdelem után 2:1 arányban a fővárosiak nyertek meg. A megyei I. osztályú bajnokságért Kecskeméti Kinizsi—Kecskeméti Építők 4:0 (2:0) Kecskemét, 1000 néző. Vezette: Ge­ra (Hmvásárhely). Az első negyedóra tapogatózó já­tékkal telik el. A 11. percben Szabó megszerezhetné a Kinizsinek a ve­zetést, de a kapu torkából csúnyán fölé lő. A 14. percben esik a mérkő­zés első gólja. Szép Kinizsi támadás végén Nagy P. közelről lő a 'hálóba. 1:0. Ezután hosszú ideig ismét ki­egyenlített a küzdelem. Uzsoki II., majd Király hagy ki egy-egy hely­zetet, majd Dancsó hatalmas lövése zúgott a Kinizsi kapuja fölé. A félidő eredményét a 42. percben Uzsoki II. állítja be. 2:0. A második félidőben az Építők kezd jobban, a Kinizsi kapuja előtt több meleg helyzet alakul ki. Feltű­nik, hogy az Építők-csatárok egy- része mennyire „tiszteli“ a Kinizsi védőit. Ez egyik oka annak, hogy egyszer sem tudják bevenni ellen­felük kapuját. A 8. percben Szabó védelmi hibából szerzi meg a Kini­zsi harmadik gólját. 3:0. Végül a 32. percben Uzsoki II. gólja állít­ja be a mérkőzés végeredményét« 4:0. A mérkőzés végéig ez az ered­mény már nem változik, bár mind­két kapu előtt akad néhány nagy helyzet. A Kinizsi az elmúlt hetinél gyen­gébb formában játszott. A védelem minden tagja kitűnő formában van. A fedezetek közül ezúttal is Torics- ka játszott jobban» de Kúti is meg­felelt. A csatársorból ezúttal is Uzsoki II. emelkedett ki. Szabó lendületesen, lelkejsen, de igen nagy hibaszázalékkal játszott. Az Építőkből egyedül Rácz játékát lehet kiemelni, a többiek, főleg a védelem, formája alatt játszott. A csatársortól alig láttunk egy-két jó megmozdulást. Kiskunhalasi Kinizsi—Kiskunfélegyházi Vasas 2:1 (0:0) Kiskunfélegyháza, 3000 néző. Ve­zette: Hammer (Baja). Az első félidő nagyszerű iramot és félegyházi fölényt hozott. A já­téknak ebben a szakaszában nem esik gól, ami elsősorban a kitűnően védő Bakosnak köszönhető. A félidő végéig magasszínvonalú a küzdelem. Szünet után változatos a küzdelem, mindkét kapu sokszor forog veszély­ben. Váratlanul a kiskunhalasiak szerzik meg a vezetést. A 10. perc­ben az előrehúzódott félegyházi vé­dők között Pechtlov kiugrott és nagy gólt rúgott. 1:0. Néhány perc telik csak el és újra gólt lőttek a hala­siak. Az egyik támadás során a kapuba tartó labdát Kanyó kézzel tolta a kapu fölé, a megítélt 11-est Vass értékesítette. 2:0. Nagy ostrom­ba kezdett ekkor a hazai csapat, a 25. percben javítóit is az eredmé­nyen. A gó’t Megyeri lőtte. 2:1. A félidő végéig fölényben ját­szott a Vasas, azonban a kínálkozó helyzeteket nem tudták csatárai ki­használni és végül vesztesként hagy­ták el a pályát. A bajnokság szempontjából nagy- jelentőségű mérkőzést megérdemel­ten nyerték a halasiak elsősorban azért, mert kínálkozó helyzeteiket jobban ki tudták használni. A Vasas csatársor nagy hibaszázalékkal ját­szott. Jók: Várhegyi, a mezőny legjobb­ja, Bakos, Virágb, Kovács, Pechtlov, illetve Lantos, Zalai, Zsibrita, Me­gyeri és Kázmér. Hammer kitünően vezette a mér-) kőzést. Bácsbokodi Kinizsi—Bácsalmási Bástya 1:1 (1:0) Bácsalmás, 800 néző. Vezette: Mo­hai (Kkfháza). A forduló legnagyobb meglepeté­sét hozta ez a mérkőzés. Meg kell azonban állapítani, hogy csak an­nak meglepetés az eredmény, aki nem látta a mérkőzést. A bácsbokodi együttes határtalan lelkesedéssel küzdött és játékosai számára nem volt elveszett labda. Ugyanakkor a hazaiak elbizakodottan és erőtlenül játszottak. Ez megbosszulta magát. Az 5. percben Bácsbokod megszerzi a vezetést és ez az eredmény a fél­idő végéig nem változott. Szünet után sorozatos Bástya tá­madások futnak a pályán. A jól vé­dekező Kinizsi kapuját azonban csak egy esetben tudják bevenni, ezt a gólt is hátvéd lőtte (Csőke). 1:1. A játékvezető utánfúgásért kiállította Piukovicsot a 40. percben, később pedig Csőke zavarta Karchesz kapust, aki megütötte Csőkét. A játékvezető helyesen kiállította a kapust. (.Vé­leményünk szeriát 11-est is kellett volna ítélnie, a szerk.) Jók: Csőke és Mezei, illetve Ko- lozs és Takács. Bajai Építők—Kiskőrösi Bástya 1:1 (1:0) Kiskőrös, 2000 néző. Vezette: Szűcs B. (Kecskemét). Érdekes, változatos küzdelmet ho­zott a mérkőzés. A játékidő legna­gyobb részében a hazai csapat tá­madott többet és irányította a játé­kot. A vezető gólt az 'Építők szerzik meg Onódy lövéséből. 1:0. Ezuún sem játszanak jobban a bajaink és mindinkább átadják a kezdeménye­zést a Bástyának. A félidő végéig azonban az eredmény nem változott, ebben része van a kitűnő formában lévő Körmendinek is, aki Fábri 11-esét kivédte. Szünet után nagy lelkesedéssel ve­tette bele magát a küzdelembe a kiskőrösi csapat, amelynek a percben született meg az eredménye.- A kiegyenlítő gólt Balogh lőtte. 1:1. Ez is maradt a mérkőzés végered­ménye. Az Építők fáradt csapat benyomá­sát keltette. A második félidő kö­zepétől mintha belenyugodott volna a csapat a döntetlenbe. A kiskőrö­siek a mutatott (játék alapján feltét­lenül győzelmet [érdemeltek volna. Az Építőkből Körmendi, a mezőny1, legjobbja, Czeglédi és Tiszavölgyi, a hazai csapatból pedig Németh, Mátrai, Daubner és Balogh játszott igen jól. Szűcs B. jól vezette a mérkőzést. Kiskunhalasi Törekvés—Kalocsai Kinizsi 3:2 (0:1) Kiskunhalas, 800 néző. Vezette: Szálkái. Az első félidőben ezúttal is a Ka­locsai Kinizsi igen jól játszott és megérdemelten jutott a vezetéshez. A kalocsaiak igen ötletesen, sok helycserével közelítik meg a Törek­vés kapuját és a 30. percben Tóth meg is szerzi a vezetést. Szünet után még egy ideig a ven­dégcsapat támad, amelynek ered­ményeként újra Tóth eredményes. Ezután azonban fokozatosan a hazai csapat veszi át | a játék irányítását és először a 15. és a 21. percben ki­egyenlít, majd 5 perccel a befejezés előtt a győzelmet jelentő gélt is be­lövik. Mindhárom halasi gólt Csorna lőtte. Mesterhármas! 3:2. A kalo­csaiak ezúttal sem bírták a második félidőt, ez okozta a csapat veresé­gét. Jók: Csorna, Dobra, illetve Okuer és Tóth. Bajai Vörös Lobogó—Garai Traktor 8:0 (0:0) Baja, 500 néző. Vezette: Sólymos. Az első félidőben egyenlő erejű ellenfelek küzdelmét láthattuk. Csap­kodó, meglehetősen alacsonyszinvo- nalú játék alakult ki. Egyik csapat­nak sem sikerült a vezetést megsze­rezni. A II. félidőben erősen rákapcsolt a hazai csapat és már a 2. percben ttiadácsi révén a vezetést is megsze­rezte. 1:0. A küzdelem ezután ki«J egyenlített. Gara is sokat támad, ezekben a támadásokban kevés az átütő erő. A Vörös Lobogó ezután még két szerencsés gólt lő. Először Sipos lő a hálóba, majd Forral ön­gólt vét, ezzel alakul ki a 3:0-ás végeredmény. Jók: Ihos L„ a mezőny legjobbja és Gugán, illetve Disztl és Kara- gity.