Bácskiskunmegyei Népújság, 1955. május (10. évfolyam, 102-126. szám)

1955-05-18 / 115. szám

HÍREK S P O Ä T I 1955. Május 18. Szerda _____ | N apkelte: 4.04 Napnyugta: 19.17 Holdkelte: 1.43 Holdnyugta: 13.14 Névnap: Erik. Tárható időjárás ma estig: növekvő felhőzet, többfelé, első­sorban nyugaton és északon eső, élénk délnyugati-nyugati, később a Dunántúlon északnyugati szél. Az éjszakai lehűlés mérséklő­dik, megszűnnek a talajmenti fagyok. A nappali hőmérséklet alig változik. Várható legalacsonyabb hőmérséklet éjjel: 6—9, legmagasabb nappali hőmérséklet ma 17—20 fok között. * 125 évvel ezelőtt született I Keszthelyen Goldmark Ká- 3 roly, zeneszerző. Zenei ta- ; nulmányait Sopronban, maid ; Becsben végezte. Mint szín- X házi zenész és zenetanító I nyomorog. Első hangverse- I nyét 1857-ben Bécsben ren- j dezté. Tíz évvel később Sa- » kuntála című hangverseny- t nyitányával nagy sikert I aratott. Mosenthal Sába ki­* rálynöje című operaszöve- I gát megzenésítette és 1871- ! ben Liszt Ferenc és And- ? rássy Gyula közbenjárásá- ! ra a bécsi Hofoper bemutat­ója, és ezzel Goldmark vi- I lághirre tett szert. Magyar- ? országon a Nemzeti Színház- I ban 1876 március 16-án mu- I tatták be először, a századik * előadást a szerző maga ve- X zcnyeltc, 1897 február 21-én, I az Operaházban. I Születésének nyolcvanadik évfordulóján a Budapesti Tudományegyetem díszdok­tori oklevéllel, a király a Pro Littcris et Artibus ér­demjellel tüntette ki. Neve­zetesebb operái: Sába ki­rálynője, Merlin, A házitü­csök, A hadifogoly. — Áprilisban Kunpeszéren kettő, Kunadacson egy, Tasson kettő, Tiszakécskén kettő, Lászlót alván kettő, Nyárlőrin- cen kettő, Kerekegyházán há­rom használatonkivüli kutat hozott rendbe a Kecskeméti Víz- és Csatornamű és Fürdő Vállalat. A kutak javításánál négy brigád dolgozott és tervü­ket állandóan 100 százalék fö­lött teljesítették. A brigádok közül legjobb a Rasztig-brigád, április havi tervét 167 százalékra fteljesítette. — A 170 hold kukoricavetés­böl 130 holdat négyzetesen ve­tettek a garai Vörös Csillag termelőszövetkezetben. A kuko­rica kapálását 40 asszony meg­kezdte. ___ — A TTIT megyei elnöksége 19-én délelőtt 11 órakor elnök­ségi ülést tart Kecskeméten az értelmiségi klubban. — Gazdag programot állított maga elé a közelmúltban meg­alakult Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Irodalmi Társaság. A : társaság első ülését május 24-én délután tartja. — A hét végén megkezdik a szőlő permetezését az alpári ha­diárban, A színház műsora Május 18-án a Katona József Színházban este 7 órakor: Aranyember. Mozik műsora Kecskemét Városi: Első sxdmű közellenség. Kecskemét Árpád: Három Lam­berti. Baja Uránia: Díszelőadás. , Baja Központi: 2x2 néha öt. Kalocsa: Varázsdoboz. Kiskunfélegyháza: Kis krajcár. Kiskunhalas: öten a Barska utcá­ból. Kiskörös: Törvényenkivüli lovag. — Hatszáz eperfasnháng tó­ültetésével epreskertet létesítet­tek Szerepűén. A legelő fásítá­sával, a sportpálya szegélyezé­sével együtt 1900 darab facse­metét ültettek ki. — ötvennégy százalékra tel­jesítette második negyedéves adóbefizetési tervét május 12-1 értékelés szerint Kunszállás. A kötelező biztosítási díjbeszedést pedig 55.1 százalékra május 14-i befizetés szerint. — Húsz holdon 56 ezer tő dinnyét ültetnek a kunszállási Alkotmány Termelőszövetkezet­ben. A dinnye kiültetésével 80 százalékban végeztek. — A Kiskunfélegyházi Gép­gyár kultúrcsoportja május hó 15-én Kunszállásom vendégszere­pelt. — Nyolc hold napraforgó, két hold mák, öt hold borsó kapá­lásával végeztek az Uj Élet Termelőszövetkezetben Kiskun­félegyházán. — Második negyedéves adó­bevételi tervét 69, a kötelező biztosítási díjat pedig 60 száza­lékra teljesítette Gátér. — Egész évi tojás-, baromfi- és vágómarha beadását teljesí­tette Táncos Mihály négy hol­das gátéri dolgozó paraszt. B’él- évi adóját pedig május elsejére befizette. Körmöd György is hasonlóan teljesíti állam iránti kötelezettséget, — Y ma Sumac perui énekes­nő énekszámaiból mikrobaráz­dás hanglemez-estet rendez má­jus 20-án, pénteken este fél 8 órai kezdettel a megyei tanács kultúrtermében a TTIT . bács- kiskunmegyei szervezete és a megyei tanács VB népművelési osztálya. — József Attiláról nevezték cl a bajai kultúrházat. A névadó ünnepséget szombaton tartották. — Elősövényt ültetnek a Kos­suth Lajos utcában Kalocsán. Ugyanebben az utcában két há­romszögű parkot is létesítenek. —1 A Hazafias Népfront­bizottság a békebizottsággal együtt majálist rendez az egész község részvételével május hó 22-én Szabadszálláson. — Az idén 40 házi vízvezeték­bekötést végeztek a Kecskeméti Víz- és Csatornamű és Fürdő Vállalat dolgozói. Ebben az év­ben összesen 150 bekötést végez­nek. Ez 400 lakás vízellátását jelenti. — Húsz hold napraforgó ka­pálását megkezdte a Solti Gép­állomás az elmúlt hét közepén a hartai Lenin Termelőszövet­kezetben, a dunavecsei Petőfi­ben pedig 16 holdon dolgoznak. — Fogadóórát tart Kecskemé­ten május 20-án délelőtt 9 órá­tól 1 óráig a megyei tanács II. emelet 22. számú helyiségében Petőfi Sándor megyei tanács­tag. — Gazdasági gyakorlatból or­szágos versenyt hirdetett a Földművelésügyi Minisztérium szakoktatási főigazgatósága, a mezőgazdasági technikumok ta­nulói között. A versenyben eb­ben az évben a III. osztályos növénytermelési és állattenyész­tési tagozatok tanulói vesznek részt. A versenyben győztes is­kola »A gazdasági gyakorlatból legjobb mezőgazdasági techni­kum« címet és oklevelet kapja, míg az első három tanuló okle­velet és 1000, illetve 500 és 300 forint jutalmat kap. B stf S, O t m 6. számú sportrejtvény a május 22-1 mérkőzésekre Beküldési határidő: május 21. déli 13 óra Ellenőrző szelvény I 1 1 I 1 1 1 • 1 , 1 • 1 1 Tipp szelv. j--------------“7j Î - te ! 1 23 1) ' ! « i i 00 % i í J « j f « *© « 1 Kecskeméti H.—Salgótarjáni V. (NB n.) 2 Békéscsabai É.—Kecskeméti D. (NB H.) ■K & <8 * ■1 # 3 Soltvadkerti SK—Bácsbokodi K. (Megyei I. osztály) 4 Garai Tr.—Kecskeméti Kinizsi (Megyei I. osztály) « 1 I ■o ■© Ö Ö u ><33 > 5 Kalocsai Kinizsi—Bajai Építők (Megyei I. osztály) 6 UaJasi Tör.—Halasi Kinizsi (Megyei I. osztály) 7 Bajai VL—Bácsalmási Bástya (Megyei I. osztály) 8 Tiszakécskei Tr.—Félegyházi V. (Megyei I. osztály) 9 Kecskeméti Ép.—Kiskőrösi B. (Megyei L osztály) Feladó : 6. S Z. SPORTREJTVÉNY 10 K nafehértói Tr.—Halasi Dózsa (Megyei II. osztály) 11 Vaskúti Traktor—Bátyai SK (Megyei II. osztály) 12 Kiskunmajsai SK—Hajósi Tr. (Megyei II. osztály) FŰTMÉBKÖZÉSEK: P. M. 13 Kecskeméti B.—Kecskeméti VM (Megyei II. osztály) 14 Lakiteieki SK—Keceli SK (Megyei II. osztály) 15 Dávodi SK—Jánoshalmi SK (Megyei II. osztály) 16 Mélykúti SK—Madarasi SK (Megyei II. osztály) A megyei tippbajnokság (Totó) Mint ahogy lapunk tegnapi számában már kivonatosan is­mertettük, a megyei Totó ötö­dik fordulójában sem értek el pályázóink 12 találatot. Annál több volt a 11-es, 10-es és 9-es találat. Mindez azt bizonyítja, hogy tippelőink mindinkább megismerik a megyei L és II. osztály erőviszonyát és most már sokkal jobban tippelnek. A tippbajnokságból még há­rom forduló van hátra. Ez alatt az idő alatt még igen sok vál­tozás történhet a tippbajnokság- ban, mint ahogy ezen a héten is több helycsere történt a tip­pelők rangsorában. Tóth László most három ponttal megelőzte Prajczcr Lászlót, de nyomukban ott vannak a többiek is, mint­egy százan, akik még behoz­hatják a három fordulóban hát­rányukat. Labdarúgó-eredmények ÉSZAKI CSOPORT Kecskeméti Bástya—Lajosmizse 2:0 (1:0) LejoGmizee, 500 néző. Vezette: Szarvas. A hazai csapat kapott jobban láb­ra és több veszélyes támadás során már az első negyedórában három kapufát lőttek a lajosmizsei csatá­rok. A 35. percben Kircsí hosszú labdájával Adorján elfutott és a ki­futó kapus fölött a hálóba emelte a labdát. (1:0.) A II. félidő 20. percében Könyves lövéséből született a második gól. (2:0.) Ezután végig a Bástya táma­dott és még kétszer ért el gólt, de ezeket a játékvezető les címén nem adta meg. „ , . _ _, , Jók: Kiss (a mezőny legjobbja), Kircsi, Kőműves, Illetve Sebella. Hajós—Izsáki Traktor 2:2 (0:2) Hajós, 400 néző. Vezette: Lencsés. Az első félidőben a hazai csapat kapkodva és idegesen játszott és kü­lönösen a védelem követett el sok hibát. Az Izsáki csapat Rózsa két góljával megérdemelten vezetett 2:0 arányban ebben a játékrészben. A szünet után megfordult a játék képe. A Hajós végigtámadta a félidőt és kiegyenlített. , Jók: Nagy, Fidler, Sipos, illetve Rózsa, Juhász, Varga. Kalocsai Bástya—Kecskeméti Honvéd II. 2:2 (1:1) Kalocsa. Vezette: Szögi. A hazai csapat nagyobb lelkesedés­sel ellensúlyozta a Honvéd játékosok nagyobb tudását és így a mérkőzés a megérdemelt döntetlennel ért vé­get. Kiskunfélegyházi Törekvés— Lakitelek 2:0 (0:0) Lakitelek. Vezette: Szűcs. Kemény, de sportszerű küzdelem jellemezte a mérkőzést. Az első fél­időben a hazai csapat irányította a játékot, de a kitűnően védő Kucsera kapuját nem tudták bevenni a csa­tárok. A szünet után is a Lakitelek volt a támadó, de közben a védelem több hibát vétett és ebből a Törek­vés két gólt szerzett. Góllövök: Klimcsók és Fronton. Jók: Farkas, Kucsera, illetve Tö­rök. Szűcs kiválóan vezette a mérkő­zést. Kecel—Kecskeméti Vörös Meteor 4:4 Kecel. Vezette: Gyarmati. Igen változatos volt a játék és a gyenge védelmek miatt esett a sok gól mindkét részről. A Vörös Meteor­nak ez volt az első vidéki pontszer­zése. Kecskeméti Vasas—Kiskun- majsa 3d) (1:0) Kecskemét, 300 néző. Vezette: Szál­Icái Igen szép játékot hozott a rangadó- jellegű mérkőzés. A Vasas végig töb­bet támadott és mindenképpen rá­szolgált a győzelemre. Az Északi csoport állása: 1. Km éti Vasas 9 8 1 — 26 : 6 17 2. Kecel 9 6 1 2 13: 9 13 3. Krnéti Honv. II. 9 4 4 1 24:14 12 4. Kkfházi Tör. 9 5 2 2 17:11 12 5. Kiskunmajsa 9 5 1 3 26:17 11 6. Lakitelek 9 3 2 4 18:15 8 7. Hajós 9 3 1 5 8:20 7 8. Krnéti Bástya 9 3 1 5 9:24 7 9. Kai. Bástya 9 2 2 5 11: 8 6 10. Izsák 9 2 2 5 16:24 6 11. Krnéti VM 9 2 1 6 14:24 5 12. Lajosmizse 9 2 — 7 9:19 4 DÉLI CSOPORT Bajai Törekvés—Kunfehértói Traktor 2:2 (1:1) Baja. Vezette: Magyar (János­halma), 600 néző. A 4. percben járunk, mikor Szabó révén a Traktor vezetéshez jut. 1:0. A 13. percben a Törekvés egyenlít Halász révén. 1:1. A második félidőben a Traktor diktálja az iramot és támadásai ered­ményeként az 53. percben Kormány fejeli a hálóba a Traktor második gólját. 2:1. Most a vendégcsapat tá­áüasa az ötödik forduló után A tippbajnokság állása: 1. Tóth László, Kecskemét 53 pont. 2, 1*rajezer László, Kecske­mét 50 pont. 3— 5. Szeberényi István, Ke­cel 46 pont; Tegzes Miklós, Miske 46 pont; Patonai Balázs, Kecske­mét 46 pont, 6— 9. Király Benő, Kiskunha­las 44 pont; Madarász Sándor, Jánoshalma 44 pont; Lévai Ottó, Kis­kunhalas 44 pont; Bezse- nyi Imre, Soltvadkcrt 44 pont. 10—13. Tury József, Baja 43 pont; Kiss Miklósné, Kecskemét 43 pont; Szőrfi István, Soltvad­kcrt 43 pont; Laczi End­re, Kecskemét 43 pont. a megyei il. osztályban mad. sokkal többet, sok jó helyzetet is hoz össze, de csatárai sorra hibáz­nak. A 83. percben egy kapu előtti kavarodásnál Mojzes élesen lő és a labda a kapu jobb alsó sarkában köt ki. 2:2. A Traktor a győzelmet megérde­melte volna. Kiskunhalasi Dózsa—Dávod 5:4 (3:3) Kiskunhalas, 700 néző. Vezette: Hammer. Nagy küzdelem folyt a pályán. A Dózsa kezdetben kissé könnyen vette a mérkőzést és ez majdnem meg­bosszulta magát. A szünet után csak nagy erőfeszítéssel tudta kiharcolni a győztes gólt a hazai csapat. Bajai Vörös Lobogó II.—Mada­ras 2:2 (1:1) Madaras, 600 néző. Vezette: Csák­vári. Kiegyensúlyozott erők küzdelme volt a mérkőzés. Az eredmény meg­felel a mutatott játéknak. Bátya—Bajai Szpartakusz 2:1 (1:1) Bátya, 600 néző. Vezette: Vö­rös M. A 15. percben Miklósi 35 méte­res bombájával szemben a bajai ka­pus tehetetlen volt. (1:0.) A bajai csapat ezután a 36. percben Pallós révén egyenlített. A szünet után a bátyai csatárok lendületes játékkal rohamozták a Szpartakusz kapuját és a 60. percben Takács megszerezte a győztes gólt. Az utolsó percekben a Baja támadott. Kunszt (Bajai Szp.) a játékvezető a 75. percben kiállí­totta. Jók: Papp, Maros, Dömény, il­letve Pallós, Vörös. Köller, A Vaskúti Traktor—Kunbajai Trak­tor mérkőzés elmaradt, mert Kunba­ja nem jelent meg a mérkőzés szín­helyén. A Jánoshalma—Mélykút mérkőzés ugyancsak elmaradt, mert a kikül­dött játékvezető nem jelent meg; Mivel a csapatok a játékvezető sze­mélyében nem tudtak megegyezni, a mérkőzést csajt barátságos formá­ban játszották le, melyet Jánoshalma 4:3 arányban nyert meg. A Déli csoport állása: 1. Khalasi Dózsa 8 6 1 1 20 : 8 1 3 2. Vaskút 8 6 — 2 15: 9 13 3. Kuníehértó 9 4 4 1 19:16 13 4. Bajai VL II. 9 4 3 2 12: 9 11 5. Madaras 9 4 2 3 18:14 10 6. Bajai Szpart, 9 4 1 4 11:11 9 7. Dávod 9 4 14 12:17 9 8. Bajai TörekV. 9 3 15 16:15 7 9. Kunbaja 9 2 2 5 12:15 8 10. Mélykút 8 2 2 4 13:18 8 11. Bátya 9 2 2 5 16:23 8 12. Jánoshalma 8 1 1 6 7:18 3 A megyei bajnokság állása: 1. ICméti Kinizsi 10 7 2 1 26: 6 1« 2. Bajai Építők 10 6 3 1 35: 8 15 3. Bácsalmás 10 7 1 2 22:12 15 4. Kkfházi Vasas 10 7 1 2 18:13 15 5. Khalasi K. 10 4 4 2 23:11 12 6. Kiskőrösi B. JO 5 2 3 22:16 12 7. Bajai VL 10 5 1 4 17:13 11 8. Tiszakécske 10 3 3 4 13:20 9 9. Soltvadkert 10 4 — 6 12:16 8 10. Garai Traktor 10 3 1 6 18:23 7 11. Kai. Kinizsi 10 3 1 6 17:32 7 12. Krnéti Építők 10 3 — 7 17:30 8 13. Bácsbokodi K. 10 2 1 7 14:26 5 14. Khalasi Tör. 10 1— 9 11:39 2 ELADÓ 350-es négyütemű motorke­rékpár. — Kecskemét, Szegedi Lajoa utca. 23. sz. 3229 Eácskiskunmegyei NÉPÚJSÁG az MDP Bácskiskunmegyei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi-tér I. sz. Telefon: 25—16, 26—19. 11—22. Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét. Szécbenyi-tér 1 es. Telefon: 22—09 Terjesztik: A Megyei Postahivatal Hlrlaposztálya és a hírlapkézbesitő postahivatalok. Előfizetés: postahi­vataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: 11 Ft. Bácskiskunmegyei Nyomda V.~ Kecskemét — Telelőn: 24—09 K, 1U Faragó tote igazgató