Bácskiskunmegyei Népújság, 1955. május (10. évfolyam, 102-126. szám)

1955-05-11 / 109. szám

HÍREK t Dolgozó népünk öt évvel ! ezelőtt először kapcsoló­1 dott be ténylegesen a köz­* ügyek intézésébe. A helyi ! tanácsokról szóló törvény­* javaslatot az országgyűlés * elfogadta. Ezzel kitárult a 2 kapu dolgozó népünk széles 1 tömegei előtt, hogy meg­* tanulja az államvezetést. 2 Az országgyűlésen Kris­1 tóf István elvtárs előadói * beszédében mondotta: tanácsokon keresztül válik a dolgozó nép a törvények tényleges végrehajtójává, az állam ügyeinek köz­vetlen intézőjévé. így lesz népköztársaságunkban min­dennapos gyakorlat, hogy a hatalom a dolgozó népé és hogy országunk minden vo­nalon a munkások és a dol­gozó parasztok állama.« Azóta már öt év telt el és j a tavalyi tanácsválasztások t bebizonyították: hogy dol­* gozó népünk élni tud hatal­2 mával és el tudta sajátítani 1 a szocialista állam vezetésé­2 nek nehéz munkáját. * — Elkészült a takarmányke­verő a lajosmizsei Alkotmány Termelőszövetkezetben. A 23 ezer forintos beruházással épült takarmánykeverő műszaki át­vétele május 12-én lesz. — Vízcsapot szerelnek fel a gyermekes anyák várótermében a kecskeméti vasútállomáson. A vízvezeték a hét folyamán el­készül. . — Május 9-én megkezdték egy ötven férőhelyes tehénis­tálló építését a mélykúti Lenin Termelőszövetkezetben. Az épít­kezést a termelőszövetkezet sa­ját kőművejbrigádja végzi, mintegy 50 százalékát bontott anyagból. A tehénistálló értéke 197 ezer forint. — Két géincskutat alakítanak át szivattyús kúttá Lajo-mi- zsén. Ezenkívül egy fúrofct kutat az elmúlt héten kijavítottak és egy másik íúrottkút kijavítása a heten befejeződik. — 9500 facsemetét ültettek az utcák mentén társadalmi mun­kával Laki teleken ezen. a tava­szon. V. Balázs és Papp Gábor- mé tanácstagok vállalták, hogy két államosított telek előtt elül­tetik a csemetéket, ezen válla­lásukat május 1-re teljesítették ,is. 1955. Május 11. Szerda | Napkelte: 4.12 Napnyugta: 19.09 Holdkelte: 23.10 Holdnyugta: 7.13 Névnap: Ferenc. Várható időjárás ma estig; felhőátvonulások, holnap több helyen záporeső, zivatar. Mérsékelt, később elénkebb délnyugati, nyugati szél. A nappali hőmérséklet nyugaton csökken, keleten alig változik. Várható legalacsonyabb hőmérséklet 9—12, legmagasabb nap­pali hőmérséklet nyugaton: 19—22, keleten 23—26 fok között. A színház műsora Május 11-én a Katona József Színházban este 7 órakor: Lá­nyok a Dunán. Mozik műsora Kecskemét Városi: Elsőszámú közellenség Kecskemét Árpád: Bajazzók Baja Központi: Bodzaliget Baja Uránia: Díszelőadás Kalocsa: Kaland Marienstadt- ban. Kiskunhalas: 13-as számú ügynök Kiskőrös: Amikor a mezők virágoznak Kiskunfélegyháza: Egy éj Ve­lencében , I — Nyolcvan mázsa vasat gyűjtöttek május 3-án és 4-en Lakiteleken. A Tiszakécskei Föld művesszövetkezet vasgyüj- tési tervét előreláthatólag má­jus 15-re teljesíti. — Az alpári tanácstagok fo­lyamatosan tartják félévi ta­nácstagi beszámolóikat. Még e hónapban minden körzet tanács­tagja beszámol végzett munká­járól választói előtt. ' — Féléves szántási tervét április 30-ra befejezte Fabók Sándor és Szolga Géza trakto­ros, a Dunavecsei Állami Gaz­daság dolgozója. — ötvenezer forintot nyert a Második Békekölcsön hatodik sorsolásán Markos Antal rend­őrfőhadnagy, bajai lakos. A boldog nyertes a nyeremény legnagyobb részét lakásának kényelmesebbé tételére fordítja, — Tovább bővül a bajai já­rásban a szövetkezeti boltháló­zat. Még ebben a hónapban Sü- kösdön ruházati szaküzlet nyí­lik, Hercegszántón pedig egy hasonló száküzlet építését meg­kezdik. — A fémgyűjtés! tervét ápri­lis 30-i állapot szerint Orgo- vány 200, Kecskemét 100, La- josmizse 68, Lakitelek 67 és Izsák 66 százalékban teljesítette. — Rövidesen megnyílik az első magyar postamúzeum Bu­dapesten a Posta Vezérigazga­tóság épületében. — Termelőszövetkezeti láto­gatásokat szervez a Bajai Já­rási Tanács Mezőgazdasági Osz­tálya. Az egyénileg dolgozók így betekintést nyernek a tagok életébe, munkájába. A beszél­getések hasznos tapasztalatai és javaslatok tovább szilárdítják majd a szövetkezeteket, — Újra számozzák a házakat és telkeket Ladánybenén. Az újraszámozás 860 folyószámig már megtörtént. — 840 hold rétet és legelőt le­trágyáztak és megboronáltak a Solti Állami Gazdaság pékma­jori üzemegységében a tavasz folyamán. — Második alkalommal ren­dezett képkiállítást Kecskemé­ten a reptéri helyőrségi tiszt’ klub képzőművész köre. A ki­állítás hétfő kivételével minden nap este 9 óráig díjtalanul meg­tekinthető. — A Dunavecsei Állami Gaz­daságban a május 1 tiszteletére indított tisztasági mozgalom eredménnyel járt. Az élenjár! üzemegységek pénzjutalomban is részesültek. A mozgalomban kivették részüket a díszesek és az MNDSZ-asszonyok, akik társadalmi munkával az összes gazdasági épületet hófeliérrt meszelték. (Tompái János.) — Alpárou 1800 facsemete került társadalmi munkával a földbe ezen a tavaszon. Május elsejére a tanácsháza előtti par­kot is rendbehozták a község lakói. 1 öt? fed 0 co 5. számú sportrejtvény a május 15-i mérkőzésekre Beküldési határidő: május 14. déli 13 óra Ellenőrző szélvény Tipp szelv. ! 1 £Zi 'r*é ! «I ipujság Szerkesztősége h E C S K F. M f : T 1 D ebreceni Tör.—Kecskeméti H. (NB II.) 1 ; 2 Kecskeméti Dózsa—Ceglédi Tör. (NB II.) 3 Kecskeméti Kinizsi—Kalocsai K. (Megyei bajnoki I. o.) 4 Bácsbokotli K.—Kiskőrösi P. (Megyei bajnoki I. o.) 5 Soltvadkcrti SK—Garai Traktor x (Megyei bajnoki I. o.) 6 Bajai Építők—Halasi Törekvés (Megyei bajnoki I. o.) •< *C * 7 Halasi Kinizsi—Bajai Vörös L. (Megyei bajnoki I. o.) c 8 Bácsalmási B.—Tiszakécskei Tr. (Megyei bajnoki I. o.) p­9 10 Félegyházi Vasas—Kecsk. Ép. (Megyei bajnoki I. o.) Feladó: 5. S Z. SPORTREJTVÉNY K ecskeméti V asas—Kiskunma jsa (Megyei bajnoki II. o.) II Yaskúti Tr.—Kunbajai Trakíoi (Megyei bajnoki II. o.) 12 J ánoshalina—Mély kú t (Megyei bajnoki II. o.) • rÖI’MÉRKÖZÉSEK: P.M. 13 Halasi Dózsa—Dávodi FSK (Megyei bajnoki II. o.) 14 Bajai Tör.—Kunfehértói Tr. (Megyei bajnoki II. o.) 15 Bátyai FSK—Bajai Szparlakusz- (Megyei bajnoki II. o.) 16 Madarasi FSK—Bajai VL II. (Megyei bajnoki II. o.) S _ 3P_ JO» _ JEt X A megyei tippbajnokság (Totó) állása a negyedik forduló után Mint ahogy lapunk tegnapi számában ismertettük, tippelő­ink ezen a heten már sokkal eredményesebben tippeltek. Job­ban megismerik a csapatok erő­viszonyait és így hatásosabban vesznek részt a tippbajnokság- ban. A tippbajnokság »félidejéhez« érkeztünk cl. Megállapíthatjuk, hogy olvasóink nagy érdeklődés­sel kísérik sportpályázatunkat. Sokan vannak azonban olya­nok, akik egy-ket heti gyengébb eredmény után nem küldik be szelvényüket. A negyedik for­duló újra megmutatta azt, hogy érdemes folyamatosan tippelni, mert azoknak is van esélyük, akiknek jelenleg még alacsony pontszámúk van. Lemaradásukat a hátralevő időben be tudják hozni. Érdemes tehát a követ­kező négy héten is tippelni. A tippbajnokság állása: 1— 2. Prajczer László (Kecs­kemét) cs Tóth László (Kecskemét) 38 pont. 3. Bezsenyi Imre (Soltvad- kert) 35 pont. 4— 6. Patonai Balázs (Kecske­mét), Szeberédi István (Kecel), Tegzes Miklós (Miske) 34 pont. 7. Vágvölgyi János (Mada­ras) 33 pont. 8—10. Király Benő (Kiskun­halas), Lévai Ottó (Kis­kunhalas). Madarász Sándor (Jánoshalma) 32 pont. Igen magas azoknak a pályá­zóinknak a száma, akik 28-tól 31 pontik állnak a versenyben. Labdarúgó-eredmények a megyei II. osztályban ÉSZAKI CSOPORT Kecskeméti Vasas—Izsák 4:1 (4:1) Izsák, 500 néző. Vezette: Bíró. Minden részében jobb volt a Vasas és a helyzetek alapján még több gólt is szerezhettek volna a csatárok. A gólokat sorrendben Károlyi, De- zsőfi, Dezsőfi és Károlyi szerezték. A 34. percben Balogh 11-esböl szépített Jók; Zubek, Károlyi, Dunai, De­zsőfi, illetve Rózsa, Balogh, Torjcs- ka. Kecel—Kiskunfélegyházi Törekvés 2:1 (1:1) Kiskunfélegyháza, 800 néző. Ve­zette: Kovács G. Nagy küzdelem volt a rangadó jel­legű mérkőzésen. A hazai csapat ve­zetett több támadást, de nem tudta a kialakult helyzeteket kihasználni. A szünet után fokozódott a küzdelem és a lelkesen játszó Kecelnek sike­rült megszereznie a bajnoki táblá­zat 2. helyét jelentő győzelmet. Jók: Tusor, Bagi, Kiss, illetve Ku- csera, Mészáros, Forntron. Kecskeméti Bástya—Kalocsai Bástya 1:0 (1:0) Kecskemét, 300 néző. Vezette: Nagy S. Az első félidőben az erős széllel hátban játszó hazai csapat vezetett több támadást. A 40. percben Kircsi szerezte meg a vezetést. A szünet után a kalocsai csapat lendült táma­dásba és sokszor igen nagy nyomás alatt tartotta a kecskemétiek kapu­ját. A Kalocsa három érvénytelen gólt is lőtt. Kecskeméti Vörös Meteor— Lajosmizsc FSK 5:0 (4:0) Kecskemét, 200 néző. — Vezette: Kiss J. A Vörös Meteor több fiatal já­tékost szerepeltetett és meglepően jól játszott. Az első félidőben a szél­lel hátban már négy góllal terhelték meg ellenfelük hálóját és szünet után is kezükben tartották a játék irányítását. Jók: Sárosi, P. Kovács, Szrenka, illetve Komoróczi, Kutas!. Góllövök: Tormási, Rótli, F. Ko­vács, tíárosi (2). Kiskunmajsa—Lakitclek 6:1 (3:3) Kiskunmajsa, 600 néző. Vezette: Rozsnyai. Végig jóiramú és szép mérkőzést hozott a két csapat találkozója. A Lakitelek támadásai vezették be a játékot. Zsigmond a vendégeknek szerezte meg a vezetést és Terbe egyenlített. Utána ismét Zsigmond góljával vezettek a lakitelekiek és Dinnyés egyenlített. A félidő végéig még Dinnyés 11-esböl és Sütő szer­zett gólt és így 3:3 volt a félidő. A szünet után a 10. percben Gyöngyösi szerzett vezetést a Lakiteleknek. Ez­után a hazai csapat került fölénybe és Dinnyés, majd Tóth két góljával 6:4-re nyerte a helyezés szempontjá­ból nagyfontosságú mérkőzést Jók: Dinnyés, Terbe, illetve Zsig­mond, Sütő. Kecskeméti Honvéd II.—Hajós 3:1 (3:0) Kecskemét. Vezette: Mohai. A Kecskeméti Honvéd csak tíz em­berrel állt ki a mérkőzésre, de így is fölényben volt. Az első félidőben sok helyzetet dolgoztak ki a Honvéd csatárai, de a» szünet után inár a Hajós is sokat veszélyeztetett. Jók: Szalai II., Lange, Kövér, il­letve Fidler, Nagy, Kiss Z. DÉLI CSOPORT: Bajai Szpartakusz—Madaras! SK 1:0 (1:0) Baja. Vezette: Hámori (Kiskunha­las). 400 néző. Széltől támogatva kezd a hazai csa­pat és ezt jól kihasználva támad is okát. Fölénybe kerül, de eredményt elérni, csak a 27, percben tud Kuncz lövéséből. 1:0. Tovább támad a hazai csapat, de csatárai a kapu előtt rend­re rontanak. A második félidőben az eredmény nem változik. Bajai Vörös Lobogó II.— Jánoshalmi Kinizsi 2:0 (1:0) Baja. Vezette: Sátrán (Kalocsa). 300 néző. Változatos játék, de a Lobogó csa­tárok gyakran hozzák zavarba a Kinizsi védelmét. A 10. percben Mi- lassin S. lövése nyomán megszületik az első Lobogó gól. 1:0. A második félidő változatos játék­kal telik. A 73. percben Milassin S. fejes góljával 2:Ö-ra javít a Lobogó és ezzel a mérkőzés sorsa el is dőlt. Kunbaja—Bátya 3:1 (1:0) Kunbaja, 500 nfző. Vezette: Jung. Inkább küzdelem volt, mint szép játék a mérkőzésen. A Kunbaja sok jó helyzetet dolgozott ki, de ezek­nek kihasználása csak részben sike­rült. A Bátya tervszerűtlenül és csapkodva játszotjt. Jók: Piller, Szamosi, Szőke, illetve Petrity, Takács. Vaskút—Kunfehértó 3:0 (1:0) Bácsalmás, 600 néző. — Vezette: Sásdi. A rangadó-mérkőzést meglepetésre szép játékkal, aránylag könnyen nyerte meg a Vaskút. Mindkét csa­pat igen sportszerűen játszott. A Vaskút már az első félidőben többet támadott és Zórity révén megszerezte a vezetést. A szünet után állandó­sult a vendégek fölénye és Szesztren- ka, valamint Schádt góljával 3:0-ra növelték előnyüket. Kiskunhalasi Dózsa—Mélykút 2:0 (1;0) Mélykút. Vezett e : Száll. Az egyre jobban formába lendülő Kiskunhalasi Dózjsa. régig fölényben volt és biztosan szerezte meg a. két pontot. Ezzel a győzelmével à Dózsa a táblázat élére j került, bár egy mérkőzéssel kevesebbel. játszott mint az utána következő KÚnfehérl tó. Hirdessen a Báeskishunmcgyei mPUjSÁG-ban Apróhirdetések TÖBBÉVES gyakorlattal rendelkező gépíró adminisztrátor állást keres — Kecskemét, Bánffy utca 23. 8033 SZOBABÚTORT és konyhaszekrényt bérbe vennék, későbbi megvételre. — Ugyanott varrógép eladó. Kecskemét, Füzes utca 4. szj 494 FELVÉTEL. a| Kiskunfélegyházi Gépállomás gyakorlattal rendelkező mezőgazdasági szakembereket azon­nal felvesz. — Jelentkezés: a gép­állomáson. Vujnoyics Antal igazgató- bál­______________ 3219 5 4-ES építésű Tura-kajak vitorlával eladó. — Kecskemét, Füzes utca 4. sz. 493 Bácsklskunmegyel NÉPÚJSÁG az MDP Bápskiskuumegyoi Bizottsága napilapju Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi-tér 1. sz. Telefon: 25—16, 26—19, 11—22, 20—97 Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét. Széchenyi-tér 1. ez. Telefont: 22—09 Terjesztik: A Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlapkézbesítí postahivatalok. Előfizetés: postahi vataloknál é:j kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft. Bacskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—09 K.; Faragó Imi:e igazgató