Bácskiskunmegyei Népújság, 1955. május (10. évfolyam, 102-126. szám)

1955-05-31 / 126. szám

HÍREK 1955. Május 31. Kedd Napkelte: 4.52 Napnyugta; 20.32 Holdkelte: 15.40 « Holdnyugta: 1.57 Névnap: Petronella. Várható időjárás ma estig: főként nappal felhőképződés, né­hány helyen záporeső, csak lassan mérséklődő északi-északkeleti szél. Erős éjszakai lehűlés, a szélvédettebb helyeken talajmenti fagyok. A nappali felmelegedés cgy-két fokkal erősödik. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet kedden: 17—20 fok között. (MTI) Mozik műsora Kecskemét Városi: A harag napja. Kecskemét Árpád: Janika. Baja Uránia: Isten hozta Mr. Mar­shall. Kalocsa: Hamlet. Kiskunfélegyháza: őserdő foglyai. Kiskunhalas: Kis szökevény. Kiskőrös: Tengerészbecsület. PÄRTHIR A Kecskemét városi párt­végrehajtóbizottság agit.-prop. osztálya értesíti az alapszerve­zeteket, hogy a szabad pártna­pokat június 1—10 helyett június 12—22 között tartsák meg. — Évzáró ünnepséget tart június elsején és másodikén Kecskeméten a Zenei Általános Iskola. Az ünnepség keretében »Aranytulipán-« népi mesejáté­kot adják elő a Katona József Színházban este fél 6 órai kez­dettel. Nagyszerű küzdelemben megérdemelt magyar győzelem Magyarország—Skócia 3:1 (0:1) Népstadion, 93.000 néző. Vezette: Seipelt (osztrák). Göllövő: Smith, Hidegkúti, Kocsis, Fenyvesi. Magyarország: Danka — Buzánszki, Várhidi, Lantos — Bozsik, Szojka — Sándor, Kocsis, Hidegkúti, Puskás, Fenyvesi. Skócia: Younger — Kerr, Evans. Haddock — Eocherty. Cowie — Smith, Collins, Reilly, Robertson, Lidell. Esik az eső, amikor a két csapat a pályára fut. Az üdvözlések és a himnuszok elhangzása után a skótok kezdik a játékot. Hatalmas iramú küzdelem alakul ki már az első per­cekben, hol az egyik, hol a másik kapu forog veszélyben. Az 5. percben Kocsis lő hatalmas kapufát, majd a magyar kapu előtt Lidell 8 méterről találja el ugyancsak a kapufát. Vál­tozatos a küzdelem, általában a ma­gyar csapat támadásai a veszélyeseb­bek, mégis a skótok szerzik meg a vezetést. A 43. percben Robertson labdájával Smith kitör, a védők kés­lekednek a közbelépéssel és a hálóba gurítja a labdát. 0:1. Ezután Sándor helyett Palotás jön be. Nagy magyar nyomás következik, az eredmény azonban már nen változik. Szünet után a megsérült Danka he­lyett Faragó lesz a kapus. Néhány percnyi skót támadás után a 6. perc­ben villámgyors Palotás, Kocsis, Hi­degkúti támadás végén Hidegkúti élesen a hálóba lő. 1:1. A kiegyen­lítést nagy öröm fogadja a pályán és a nézőtéren egyaránt. Most nagy­szerűen játszik a magyar csapat. So­rozatos támadások után a 13. percben már a vezetést is megszerezzük, fenyvesi, Hidegkúti, Kocsis a labda útja és Kocsis kapáslövésével szem- oen Younger tehetetlen. 2:1. A 24. percben a nagyszerűen játszó Ko­csis kitűnő labdával ugratja ki Feny­vesit, aki két védőt kicselez és utána lő a hálóba. 3:1. Ezután még néhány gólhelyzete van a magyar csapatnak, majd feljönnek a skótok is. A 35. percben a játékvezető kissé túlszi- gorúan 11-est ítél a magyar csapat ellen, Lidell azonban élesen mellé­lövi a labdát. Ezután még egy kapufája van a skót csapatnak, majd a mérkőzés végéig a magyar csapat irányítja a játékot. A rÄagyar válogatott igen jó ké­pességű ellenfelet kapott a skótok­ban. Nagyobb tudása csak a második félidőben domborodott ki. Ekkor vol­tak olyan szakaszai a játékidőnek, amikor egészen kiváló teljesítményt nyújtott. Csapatunk labdakezelésben és játéktudásban, de lelkesedésben is jelesre vizsgázott és megérdemelt győzelmet aratott. A válogattunkból Kocsis, Buzánszki, Hidegkúti és Szojka játéka emelkedett ki, Skócia válogatottjából pedig Smith, Evans, Docherty és Collins játszott kitűnően. Az osztrák játékvezető-hármas kitűnő teljesítményt nyújtott. Szegedi Haladás-Kecskeméti Honvéd 4:1 (i:0) Szeged, 5000 néző. Vezette: Kaposi. Szeged: Mészáros — Faragó, Su­bies, Vass — Baráth, Zallár — Poly- vás, Cziráki, Rábai, Gilicz, Rózsa­völgyi. Edző: Kalmár György. K. Honvéd: Kaiser — Göttlinger* Kerpesits, Pálfalvai— Zsikla, Czim- mermann — Dávid, Hajós, Péczeli, Cserpes, Baranyai. Edző: Pólyák Jó­zsef. Változatos és szép mérkőzést ví­vott a két csapat. A kecskeméti vé­delem az első félidőben igen jól állt a lábán. A szünet után felja­vult a Haladás támadósora és sok lövés ment Kaiser kapujára. A Hon­véd kissé fáradtan játszott és a táma­dósor nem tudta tartani a labdát. Góllövők: Gilicz, Rózsavölgyi, Ba­ráth, Polyvás, illetve Hajós. Jók: Faragó, Baráth, Polyvás, Gi­licz, illetve Kerpesits és Hajós. A megyei Totó utolsóelőtti Megtörtént a megyei Totó he­tedik, egyben utolsóelőtti fordu­lóiénak értékelése. A .beérkezett 1796 darab tippszelvény között ezúttal sem találtunk 12 talá'.a- tos szelvényt. Ennek elsősorban az volt az oka, hogy tippelőink közül csak igen kevesen számí­tottak arra, hogy a soltvadker- tiek pontot vesznek el a baj­nokjelölt Kecskeméti Kinizsitől. Bizonyosfokú meglepetésnek szá­mít az is, hogy a tiszakécskeiek is pontot vettek el Kiskőröstől •— Kiskőrösön. Ezúttal 3 darab 11-es, 80 da­rab 10-es, 322 darab 9-es szel­vény volt a beküldőitek között. 11 találatot értek el: Lévai Ottó Kiskunhalas, Pásztor Jó­fordulójának értékelése zsefné Kalocsa, Gimnázium, Pintér Ferenc Kiskunhalas. Lapunk szerdai számában kö­zöljük a tippbajnokság nyolca­dik, utolsó ' szelvényét. Egyben ismertetjük a tippbajnokság ál­lását a hetedik forduló után. Egyben tájékoztatásul közöl­jük kedves olvasóinkkal, hogy a tippbajnokság befejezése után is folytatjuk sportrejtvénypályáza- tunkat. A tippbajnokság helyett azonban a megyei Totót úgy változtatjuk meg, hogy az nem pontverseny lesz, hanem minden héten értékeljük a beküldött szelvényeket és a legjobbakat hetenként értékes tárgyjutal­makkal díjazzuk. 1€ f s b h il i* é 1 c s? y Is a % a Móra Ferenc Kultúrházban Szegedi Nem­zeti Színház vendégjátéka 1955 június hó 1-én, szerda es­te 8-kor Doni­zetti: DON PASQUALÉ (a furfangos agg­legény.) Víg­opera 3 felvo­násban. 8647 — “Mezőgazdaság fejlesztésé­ért« címmel június 12-től 19-ig a bajai traktoros-gépész ipari tanulók a DISZ-szervezet veze­tésével kiállítást rendeznek. A kiállításom bemutatják a tanu­lók által készített és működő mezőgazdasági gépmcdellefcet. valamint traktor- és motormet­szeteket. — Ma délelőtt lél 10 órakor nyílik a korszerűen berendezett háztartási vegyesbolt a Rákóczi úton Kecskeméten. Apróhirdetések MOST szerezze be vas- és műszaki áru szükségletét! Bő választékban kaphatók: háztartási gép, alumi­nium edény, mezőgazdasági, ipari szerszámok, csillárok, villanyva­salók, főzőlap — a vas- és műszaki boltokban. 3199 A KECSKEMÉT és Vidéke Körzeti Földművesszövetkezetnél 1955 május 26-tól általános felülvizsgálat kezdő­dött meg, melynek tartama alatt kér­jük észrevételeiket levélben, vagy személyes bejelentés útján közölni a vizsgálatot végző Bercsényi József és Vörös István revizorokkal, akik a Földművesszövetkezet irodájában, Kecskemét, Bercsényi utca 7. szám alatt találhatók, vagy a MÉSZÖV főkönyvelőségével, Berényi Pál utca 1. sz. alatt. 3249 Cornwall kan eladó. — Kecskemét, Körösi hegy 110. sz. (Volt huszárla.ktanya mögött.) 561 ELADÓ egy darab 125-ös Wanderer- gyártmányú, kifogástalan állapotban lévő motorkerékpár. — Ifj. Cseresz­nyés Imre, Sükösd 144. sz. 8046 ELADÓ egy hibátlan orvosi szek­rény. — Kecskemét, Széchenyi város 49/a. Megtekinthető: délután 2— 4-ig. 3239 ÍRÓGÉP eladó, utca 12. sz. Kecskemét, Jókai 568 TANYÁS BIRTOK, 11 hold, kiadó, vagy eladó. Értekezés: Kecskemét, Csongrádi út 53. — Vincze. 562 ELVESZETT Csorba László, Kecs­kemét, Városföld 39. sz. alatti lakos egy db pej- és egy db sárga lová­nak járlatlevele. — Megtaláló küld­je el a fenti címre. 552 ELADÓ rézágy. — Kecskemét, Kö­rösi hegy 81. Czollner köz. 3252 ELADÓ egy szép anyadisznó hat malacával. — Kecskemét, Jókai utca 26. sz. 550 KÖZÉPKORÚ, gyermekszerető nőt bentlakással, másféléves ikergyerme­keim gondozására azonnal felveszek. Mikiié fogtechnikus. — Kecskemét, Nagykőrösi utca 27. sz. 566 ELADÓK költözködés miatt sezlon, rekamié, többféle bútor, fürdőkád és egyebek. — Kecskemét, Rákóczi út 38. sz. 567 KÜLÖNBÉ JÁRATÚ bútorozott szoba azonnal kiadó. — Kecskemét, Mária utca 12. sz. 565 ELADÓ ház, beköltözhető lakással. Kecskemét, IV. kér., Vacsi utca 5. — Érdeklődni lehet: vasárnap. 564 NAGYBOCZONÁDI méhkaptár és bőrnadrág eladó. — Kecskemét, Batthyány utca 22. sz. 569 EGÉR-, patkány-, sváb-, poloska-, moly- és egyéb férgek irtását szak­szerűen a Kecskeméti Köztisztasági Vállalat végzi, Deák tér 4. — Díjta­lan árajánlat. 3232 MINDENFÉLE takarítást közüle- teknek, magánosoknak a Kecskeméti Köztisztasági Vállalat takarítórész­lege vállal. 3232 FEHÉR, mély gyermekkocsi és szimpla ablak, tokkal, eladó. — Kecs­kemét, Sarkantyú u. 1. sz. 546 Diófarönköt vásárolunk. — Kecskeméti Asztalos Szövetkezet, Szent István város 19. Aluljárónál. ......... 12703 F agyasztott hüvelyes bab kapható a Kinizsi Konzervgyár Kecskemét, Rákóczi úti minta­boltjában, 3 forintos áron. 12762 Bácskiskunmegyei NÉPÚJSÁG az MDP Bácskiskunmegyei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchényi tér 1. sz.‘ Telefon: 25—1G, 26—19. 11—22. felelős Kiadó: NÉMETI JóZSEk Kiadóhivatal: Kecskemét. Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 22—09 Terjesztik: A Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlapkézbesítö postahivatalok. Előfizetés : postahi. vataloknál és kézbesítőknél. Havi előfizetési díj: 11 Ft. BacskisKunmegyel Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—09 tt. Y.i Faragó imie igazgató Kecskeméti Dózsa—Bp. Törekvés 2:1 (1:0) Kecskemét, 2500 néző. Vezette: Markovics. K. Dózsa: Bayer — Trauznitz, Ha­tár, Bernát.h — Jónás, Laczi — Englert, Csordás, Köves, Pecsenyecz- ki, Nagy. Edző: Tomecskó József. Bp. Törekvés: Mészáros — Fekete, Kónya, Rendek — Tihanyi, Reiter — Dóra, Jéger, Pális, Zele, Kosa. — Edző: Fenyvesi László. Nagy iramban indul a játék. Az 5. percben Nagy hosszú labdával kiug­ratja Englertet és az a kimozduló kapus mellett megszerzi a vezetést. (1:0.) Ezután változatos játék ala­kul ki. A Bp. Törekvés valamivel többet támad, de a Dózsa támadásai mindig gyorsabban és veszélyeseb­ben gördülnek. A 14. percben a játék­vezető érthetetlen módon nem adja meg Pecsenyeczki szabályos gólját. A II. félidő a Dózsa támadásaival kezdődik. A 2. percben Csordás mint­egy 18 méterről a kaputól lövésre szánja el magát é3 a nagyszerűen eltalált labda az egyik védő fejét érintve vágódik a felső sarokba. A fővárosi csapat elkeseredetten roha­moz, de a csatárai sokat forgolódnak és körülményesen alkarják megoldani a helyzeteket. A 8. percben kavaro­dásból Jéger lövéséjvel szépít a ven­dégcsapat. A 28. percben Dóra les- gólját nem adja meg a játékvezető. Az utolsó percek igen izgalmasak. Mindkét kapu előtt több nagy hely­zet alakul ki. Az utolsó másodper­cekben szögletrúgás után Bayer kapufára nyomja Pális lövését. Jók: Bayer, H^itár, Jónás, Pe­csenyeczki, illetve Fekete, Kónya, Jéger. A megyei I. osztály ti bajnokságért Kiskun! elegy házi Vasas—Bajai Vörös Lobogó 1:0 (0:0) Kiskunfélegyháza, 1000 néző. Ve­zette: Dukai (Szentes). Változatos küzdelem alakult ki már a mérkőzés elején. Mindkét csa­pat sokat és veszélyesen támadott, azonban a góllövéssel hadilábon áll­tak a csatárok. Sipos, a VL csatára még a kapust is kicselezte, mégsem tudta az üres kapuba lőni a labdát. A második félidő az elsőhöz ha­sonlóan ismét hatalmas iramot ho­zott. Most -.már inkább a Vasas irá­nyította a játékot és a 20. perc meg­hozza a mérkőzést eldöntő egyetlen gólt. Kázmér, Papcsik összjáték után a szélső lövése a kapufán csattan és a visszapattanó labdát Kázmér nehéz szögből bevágja. 1:0. Ezután a VL egyenlíthetne, majd a Vasas újabb gólt lőhetne, mindez a jó védelmek és a gyenge csatársorok miatt elma­rad. Jók: Lantos, Zalai, Zsibrita és Papcsik, illetve Áduám, Nagy I., Boh­ner, Ihos II. és Gűgán. Az ifjúságiak küzdelméből 4:0 arányban a VL került ki győztesen. Kiskunhalasi Kinizsi—Kalocsai Kinizsi 4:1 (2:0) néző. Vezette: Kiskunhalas, 800 Firányi (Baja). A két csapat találkozóját nyomasz­tó hazai fölény jellemezte. A góllö­vés azonban a halasi csatároknak igen nehezen ment. A vezető gólt Boros nagy kapáslövése eredmé­nyezte a 12. percben. Újabb gól csak a 37. percben esett 11-esből. Ezt Sverla lőtte. 2:0. Szünet után Petrovics szépít a 7. percben. 2:1. Isméét sokáig meddő az élelmezésiek játjéka. A 38. percben Hödör 3:l-re, majd három perccel a befejezés előtt Vass állítja be a 4:l-es végeredményt. Jók: Hődör, Vass és. Sverla a kis­kunhalasi csapatból, míg a kalocsaiak közül egyedül Petrovics játékát le­het kiemelni. Bácsalmási Bástya—Kiskunhalasi Törekvés 3:0 (1:0) Bácsalmás, 600 néző. Vezette: Szál- kai. A kiskunhalasiak kezdenek jobban és már az első percekben két nagy gólhelyzetük alakult ki, de egyiket sem tudják kihasználni. A bácsalmá­siak az 5. percben szerezték meg a vezetést. Szép összjáték után Severác lő a hálóba. Ezután felváltva támad mindkét csapat, de az eredmény a félidő befejezéséig nem változik. A második félidőben már a hazai csapat irányítja aj játékot és már a 2. percben újra Severác eredményes. Beszorulnak a kiskunhalasiak, gól azonban csak a 35. percben esik. Ek­kor Mezei eredményes. 3:0. A bácsalmási csapat védelme ki­tünően játszott. ífiukovics a mezőny legjobbja volt, rajta kívül az igen tehetséges Wachtler és Csőke, va­lamint Severác nyújtott jó teljesít­ményt. A Törekvés védelme és Rich, ter akadályozta meg a nagyobbará- nyú vereséget. Bajai Építők—Garai Traktor 7:0 (2:0) Baja. Vezqfte: Szűcs Béla (Kecs­kemét) , 1000 néző. A nehéz, csúszós talajon jó játék nehezen alakul ki. Az első komoly támadást a 8. percben az Építők ve­zeti. Rápity elfut és beadását Czeg- lédi kapásból a hálóba vágja. 1:0. További hazai támadások következ­nek és a 15. percben a szabadon ha­gyott Czeglédi jól fut el és éles lö­vése a hálóba perdül. A Traktor a mezőnyben teljesen egyenrangú, de csatárai ngn jelentenek veszélyt az Építők kapujára. A második félidőben Czeglédi szög­letét Disztl kapus a kapufának üti, ahonnan az< a hálóba hűl. 3:0. A 15. percben Onódy á gólszerző. 4:0. A 18. percben Tiszjavölgyi vágja a labdát a hálóba. 5:0. A 21. percben Tiszavölgyi liúszrpéteres szabadrúgá­sa a vetődő kapuéról becsúszik. 6:0. A 44. percben a büntető területen belül Márton Fábik II.-őt felvágja és a megítélt li-est Onódy lövi a hálóba. 7:0. Szűcs az erősiramú mérkőzést jól vezette. Ifjúsági eredmény: Bajai Építők— Garai Traktor 2:0. Bácsbokodi Kinizsi—Kecskeméti Építők 2:0 (2:0) Bácsbokod, 200 néző. Vezette: Hammer (Baja). Az első félidő a hazai csapat fölé­nyét mutatta. A Kinizsi igen lelke­sen és időnként igen jól harcolt. En­nek eredménye a szép győzelem. A vezető gól Schamberger lövéséből a 15. percben esett. 1:0. A félidő ered­ményét a 37. percben Takács állítot­ta be. 2:0. Szünet után hullámzóvá vált a já­ték. Mindkét kapu előtt több meleg helyzet alakult ki, az eredmény azon­ban már nem változott. A bácsbokodiak győzelme teljesen megérdemelt. Meglepően erőtlen volt a kecskemétiek játéka. Jók: Fittner, Dombovics, Schapiberger és Jaszeno- vics. Az Építőkből ezúttal csak Eger- szegi nyújtott átlagon felüli teljesít­ményt. Az ifjúságiak összecsapásából a bácsbokodiak kerültek ki győztesen. Eredmény: 1:0. Tiszakéeskei Traktor—Kiskőrösi Bástya 2:2 (1:0) Kiskőrös, 1000 néző. Vezette: Fehér (Kecskemét). Érdekes, változatos küzdelem ala­kult ki u két jó formában lévő csa­pat találkozóján. Általában a ha­zaiak irányították a játékot, azonban a Traktor minden megmozdulása ve­szélyt jelentett a kiskőrösi kapu előtt. Egy váratlan kitörés után a 18. percben Varga I. a vendégcsa­patnak szerezte meg a vezetést. 1:0. A kiskőrösiek ezután hevesen roha­moznak, a tiszakéeskei védelem, élén a kapusával, nagy munkában van, meg tudják akadályozni a kiegyenlí­tést. A második félidő, fiz elsőhöz ha­sonlóan, újra nagy iramot és kiskő­rösi fölényt hoz. A 16. percben Szentgyörgyi szép fejesgólja jelenti a kiegyenlítést. 1:1. Változatos küz­delem után a 30. percben Szentgyör­gyi újabb gólja után úgy látszik, hogy a Bástya győz, azonban kapus- hibából ezúttal a tiszakécskeieknelí sikerül a kiegyenlítés. 2:2. Jók: Pálinkás, a mezőny legjobbja, Deine és Varga} Illetve Fábri, Szentgyörgyi és Balogh. Fehér mintaszerűen vezette a sportszerű küzdelmet. Kecskeméti Kinizsi—Soltvadkcrt 1:1 (0:0) Kecskemét, 2000 néző. Vezette: Nagy S. K. Kinizsi: Pintér — Máté, Bitó, Seres — Onódi, Toricska — Mészáros, Király, Iván, Uzsoki II., Nagy. Soltvadkert — Viszkok — Forgo, Martin, Ivanics — Hídvégi. Kránicz — Vass, Tóth, Bezsenyi. Drab, Szörfi. Az első támadást a Soltvadkert ve­zeti, de utána a Kinizsi átveszi a já­ték irányítását. Állandó Kinizsi fö­lény jellemzi az I. félidőt és Iván, Nagy és Uzsoki hagy ki nagy hely­zetet, majd Mészáros lövése a kapu­fán csattan. A Kinizsi csatárok egy kicsit kényelmeskednek és ezért nem tudják kihasználni a kínálkozó hely­zeteket. I A szünet után ismét a Soltvadkert kezdi a támadást. A 2. percben a 16-os sarkáról Tóth szabadrúgást ível és a labda a kapufáról a hálóba pattan. 1:0. A gól után megélénkül a játék. A Kinizsi úgyszólván egy- kapura játszik és a 13. percben Uzsoki az egymásnakfutó védők kö­zött kiegyenlít. (1:1.) Nagy harc indul meg ezután a Kinizsi csatársor és a vendégcsapat védői között. A Soltvadkert úgyszól­ván mind a tizenegy játékosával megszállja a 16-os környékét és az ötlettelenül, öregesen és tegyük hoz* zá, hogy balszerencsével is küzdő Kinizsi csatárok nem tudnak gólt el* érni. A Kinizsi, bár a mérkőzés legna­gyobb részében támadásban volt, igen gyengén játszott. A támadósor lassúsága szembetűnő. Sürgősen fia­talítania kell a Kinizsinek a csapatát, mert ezzel a csatársorral nem marad­hat az élvonalban. Egyénileg Máté, Onódi és Seres emelkedett ki. A Solt­vadkert lelkesen küzdött és az egyik pontot megérdemelte. Jók: Viszkok, Martin és Forgó. A megyei bajnokság állása: 1. Bajai Építők 12 8 3 1 48:11 19 2. Kméti KiniZsi VI 8 3 .1 28: 7 19 3. Bácsalmás 12 9 1 2 26:12 19 4. Kkfházi Vasas 12 9 1 2 23:16 19 5. Khaiasi K. 12 6 4 2 31:12 M 6. Kiskőrös Í2 5 3 4 25:21 13 7. Bajai VL 12 5 1 6 17:15 11 8. Soltvadkert 12 5 1 6 15:18 11 9. Tiszakécske 12 3 4 5 18:26 10 10. Kméti Építők 12 4 8 20:33 8 11. Bácsbokod 12 3 1 8 17:28 7 12. Gara 12 3 1 8 18:31 7 13. Kalocsa 12 3 1 8 21:42 7 14. Khaiasi Tpf. U 1 lllirtfi 3