Bácskiskunmegyei Népújság, 1953. november (8. évfolyam, 257-280. szám)

1953-11-03 / 258. szám

ASSZONYAINK FALUSI FELADATAI AZ ELMÚLT HETEKBEN ha­talmas, kemény harcokat kívánó ieladatÿk szó ították zászlók alá lalvaink népeit. A mezőgazdaság; munkák és a begyüj:és sikeres eivégzése érdekében állt csatasor­ba a falu dolgozó népe. A halé­ból nem maradtak ki a dolgozó asszonyok sem. Az őszi munkák idején kiálltak a közös gazdálkodás védőmére :s. Megyénk számos községében a kulák és klerikális reakció ga'ád támadást indított a termelőszóveí- keze.i mozga.om ellen. A nagy­üzemi gazdálkodás védelmében a kommunisták mei'ett az MNDS2- íasszonyok is eredményes harcot vívtak. A gátéri Vorosilov tsz- l;en az asszonyok siettek a párttitkár segítségéie. A kunba­jai Rózsa Ferenc tsz-ben Tóthné példájára több asszony harcolt a termelőszövetkezet védelmében. TÖBB TERMELŐSZÖVETKE­ZETBEN az asszonyok szövetke­zetük megszilárdítását, védelmét összekötötték a soronlévő felada­tok elvégzésével. A közös gazdál­kodás védelmének fokozásával egyidejűleg gyorsították a be- hordást, a szántást és a vetést. F feladatok elvégzésében az MNDSZ-a&szonyok is élenjáró, példamutató munkát végeztek. A najósi József Attila tsz-ben 3ö asszony vesz részt az őszi munkákban. Közülük 30-nak már több mint 200 munkaegysége van. A többi hat tagnak is a kötelező 120 egységen már fe’ül a mun­kaegysége. Kohl Adámnénak 493, Munivjros Lajosnénak pedig 330 munkaegységeinek a száma. A gátéri Vorosilovban Kovács Fe- lencné ötgyermekes anya min­den gyermekéve! harcol az őszi munkák sikeréért. A harta* Leninben Vancsik Mihályné hat- gyermekes, a dunapataji Haladás- iá’ pedig Bényei Ferencné hat- gyermekes anya mutat példát az .őszi munkák elvégzésében. Van- •»ikné már 320, Bényeinó pedig 240 munkaegységet szerzett. I A KISKUNHALASI JÁRÁS MNDSZ-asszonyai felismerve az őszi munkák nagy jelentőségét, váratták, hogy november 7 tisz­teletére a járásban egyetlen egy MNDSZ-asszony sem lesz adósa az államnak, mind az őszi munkák e'végzésében, mind a begyűjtés teljesítésében. í A munkák időbeni, példás elvég­zésével szorosan összefügg az él'ampoigári kötelezettségek tisz- teletbentartáea, a beadási kötele­zettségek teljesítése. Az MNDSZ- esszonyoknak e feladat megóvá­sában sem szabad az egyéni példa­mutatással beérni. Ragadják ma­gukkal többi asszonytársaikat, hogy az eredmény az életszínvo­nal gyors emelkedésével megmu- tatkozhassék. Ha azt akarjuk, hogy a kormány programmja gyorsan válijon vaióta, úgy a falun is, meg ke'l javítani a jólét alapját, a munkát. Ezért fon­tos feladata az MNDSZ-nek a termelőszövetkezeti és egyéniig dolgozó parasztok körében a verseny szervezése és a verseny nyilvánosságának biztosításáért /aló harc. Ebben a munkában Fü­löpházán Szántó Istvánná muta: példát, aki begyűjtési versenyt kez­deményezett a községben. A be­gyűjtés területén asszonytársaik­nak követendő példát mutat Ke­rekegyházán Trepák Jozseiné, Lásziófalván őzv. Dukai Mihály, né, Lakiteleken őzv. Tóth And- rásné, Pirtón Győrti Sándornc, Csengődön Szappanos Ferencné cs Agasegyházáh Ba'ogh Is .vénné. A TERMELÉS ES BEADÁSI kötelezettségek teljesítése mel­lett asszonyainkra más feladatot; is hárulnak a falvakban. Az MNDSZ-nek fontos a szerepe a kulturális forradalom fejlődésé­nek a támogatásában. Több könyvet kei' az asszonyok kézébe adni. A könyvekből megismerik az asszonyok a magyar nép törté­netét, megtanulják belőle sze­retni a hazát, gyűlölni az ellense­get. örömmel olvastam a Népújságban a MEZöKER dolgozóinak bírálatát a Magyar-Szovjet Társaságról a szovjet vendégművészek múlt vasár­napi vendégszereplésével kapcsolat- ban. Teljes mértékben egyetértek tele, Most nem is a kecskeméti szervek munkáját, hanem a Filhar­mónia által rendezett 26-i miisort szeretném megbírálni. Talán azt gondolják fővárosi művészeink, hogy a vidéki dolgozók­nak minden jói Azt hiszik, akkor is sikert aratnak, ha bármilyen el­csépelt giccsei, erőltetett, elkopia- lőtt villámtréját adnak is elő? Nem is tudom elképzelni, vájjon csak a szépösszegü tiszteletdíj hoz­za őket vidékre? Nekünk egyáltalán nem mindegy, hogy művészi él­ményt, vagy giccset kapunk az elég magas beléptidíjért. Ha mi, vi­déki dolgozók versengünk azon, hogy egy-egy drága helyhez juthassunk, akkor legalább kellően felkészülve jöjjenek hozzánk a fővárosiak, tu­dásuk legjavát adják, Bennünket már nem tölt el gyönyörűséggel, ha „eredetiség“ kedvéért olyan kiszó­lásokat kever egy-cgy előadó a mű­sorába, mint Herényi László. A „zabdlás”, „fogja be a pofáját", a „rosseb essen beléjük“ és az ehhez hasonló ,,eredetiségek” nem fognak bennünket megtanítani a szép ma­gyar, illetve samatosízű beszédre — ahogyan azt Perényi László gondol­ta. Mi azt várjuk, hogy az előadás nevelő, tanítójellegü legyen, emel­lett jól szórakozzunk. Tanulhatnának fővárosi művészeink a szovjet, lengyel és a többi baráti államok hazánkban szerepelt ven­dégművészeitől. Egy-egy ilyen est művészi élmény, felejthetetlen emlék számunkra, A hétfői műsoron azon ban egész este bosszankodnunk kel­lett, Bordy Bella művésznő az első részben — ha gyenge hanganyaggal rendelkezett is — de kellő melegség­gel, mosolygó arcával el/clcdtctio velünk, hogy nem énekesnőnek szü­letett. Második száma azon­ban lerontotta illúzióinkat. Ked­ves művésznő! Miért táncolt ,kopo­Asszonyaink feladataikat akkor fogják sikeresen megoldani, ha többet törődünk mindennapi ügyeikkel. Sokkal inkább, mint eddig, foglalkozni kell az as­szonyok és gyermekek egészség­védelmével. Nagyon sokat keil tö­rődni azzal is, hógy az üzletei­ben megielelő módon és udvaria­san szolgálják ki az asszonyokat. Ne úgy, mint Kunszálláson a boltkezelő, vagy Gatán a föld­művesszövetkezet irodájában, avagy Dunapatajon, Az asszonyokat érintő legapróbb kérdések megoldásához L adjon segítséget az MNDSZ. Ami­lyen mértékben segíti, t támogatja az MNDSZ az asszonyok munká­ját, olyan mértékben erősödik tábora. E tábor erős’ ’ ’te fe­jezi ki a nők és asszonyok szo­cialista fejlődését. góslc9 Csajkovszkij álomszép Diólö­íö’üalettj ének zenéi éré * • Perényi Lászlót eddig igazi művész nek ismertük. Sajnos ebben a mű­sorban az ellenkezőjét bizonyítot­ta be. Nem mondhatunk mást Mezei Mária művésznőről sem. Hiába Hir­dette a Programm, hogy „tanáro­kat játszanak“ — nem jól tanítót lak' Mi, a tanulók figyelmeztetjük, máskor jobban készüljenek az órák- rcr. Kérdezem Antal Lividtől, „a íoldog szerelem csalogányától", miért harsogta végig a „Három a kis lány“ csupa szív, csupa muzsi- ka, csupa halk könnyedséggel meg­írt dalait? Romhányi Rudolf lehet, hogy a „boldog kövérség tudora1’, de ne vegye rossz néven, ha meg­mondjuk, hogy nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. Kunsági Mária nem tudom mennyiben volt „szobacica és tisztaság felelős“ — a tanfolyamvczetö nem magyarázta meg. Ednóczy László jó zenebohóc. Fogkefe-muzsika száma elismerést érdemel. Nem gondolja azonban hogy a Csinn-bumm cirkusz paró­diája enyhe túlzás voll? Különben csalt is. A konferinsszié azt jelentet­te be száma előtt, hogy az állatkcrt fog megszólalni. Mi pedig nem hal­lottunk mást, csak egy fagkejs keringőt és csárdást. Ajánlom Gál Györgynek, a „tan- folyamvezet önék3t, máskor ne zeit gedezzen dicshimnuszokat a sze­replő művészekről, mert annál na­gyobb csalódást okozm Utolsónak hagytam — bár elsőnek kellett volna megemlítenem — Cziffra Györgyöt, aki valóban rá­szolgált a „zene tanára és va rázslójaf* címérem Igazi művészet­tel szólaltatta meg Liszt: II m rapszó­diáját, Csajkovszkijt Diótörő szvit­jét és a „Trubadúr“ örökszép mu­zsikájából összeállított fantázia­csokrot. Köszönjük mindnyájan, akik az estén résztvettünk, hogy igazi művészhez méltóan szemrebbenés nélkül, sőt ugyanolyan művészettel kísérte társai erőlködését. Az Ö zene- kíséretét hallgatva elfeledtük Mezey művésznő Manci.jónak vo-naglásá*-, elfeledtük azt, hogy a „Három a kislány" halk melódiát olyan bámu- latramélló hangerővel szólaltatták meg. Elfeledtük azt a sok-sok bosszœ,ikodást, mert játéka igazi művészi élményt nyújtott Ezeket akartam az egész „tantes­tületnek“ tudomására hozni. Remé­lem, az építő bírálatot megfogadják fővárosi vendégeink és a jövőben úgy jönnek hozzánk, hogy a mi sze­ret etünket hasonlóval viszonozzák. Mert a hétfői esten nem boldogsá­got. hanem bosszúságot tanultunk tőlük. AT AKI FERENCNÉ, Kecskemét\ Bácskiskunniegyei NÉPÚJSÁG az MDF Bácskiskun megyei Bizottsága napilapja Felelős szerkesztő: KŐVAKI PÉTER Szerkesztősi g : Kecskemét, Széchenyi-tér 1. sz. Telefon : 26—19. 11—22 és 20—97 Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal : Kecskemét, Széchenyi-tér 1, sz. Tele/on: 22—09 Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét. — Telefon: 24—09 Farasó Imre igazgató Kecskeméten eddie; 72 békeesten több mint 30.000 dolgozó vett részt A Béke-Világtanács új ülésre készül. A béke híveinek sereg- semléjéből mi is ki akarjuk venni részünket. Az Országos Btke- tanács kezdeményezésére békebizottságaink békeestc-ket rendez­nek. A kecskeméti békebizottság eddig már 72 békeestet rende­zett, amelyen több mint 30.000 dolgozó vett részt. Kecskeméten nagy lelkesedéssel kapcsolódott a békemozgalomba az ifjúság, amely az elmúlt szombaton békefelvonulást rendezett. A legtöbb békebizottság a békeestéket kultúrműsorral kapcsolja össze. A Katona-telepen a Tanyai dolgozóknak szovjet filmet vetítettek. Ahol még nem volt békeest, ott nagy a készülődés. A MÁV- nál elhatározták a békeharcosok, hogy Kecskemétről békevonato­kat indítanak. A Kecskeméti Kenyérgyárnál békesarkot ren­deznek. Nagy a készülődés a kecskeméti összértelmiségi békeérte­kezletre, mely a hó közepetáján kerül megrendezésre. Lázasan készülődik a Borforgalmi Vállalat és az építési tröszt is. A békeestéken küldötteket is választanak a városi béketalál­kozóra. Küldötte van már a Kecskeméti Cipőgyárnak, a Kecske­méti Alföldi Konzervgyárnak, a Lakatosipari Vállalatnak, a pos­tának, Bameválnak, SZTK-nak, a Kecskeméti Gépgyárnak, a bal- íószögi tanyai dolgozó parasztoknak. Készülnek már az üzene­tek, amelyeket a küldöttek magukkal visznek. Ezeket díszes al­bumokba gyűjtik. A Kecskeméti Gépgyár bákealbumába minden dolgozó békevállalását írták. A küldött részére elkészült már a •Munka Szobra« is, MEG JEjSYZtS A FILHARMÓNIA FIGYELMÉBE! \agr küzdelem, igazságos eredmény C. Lokomotív—Kecskeméti Kinizsi 0:0 Cegléd, 1500 néző. NB II. Ve zette: ökrös, K, Kinizsi: Varga — Máté, Uzsoki II., Seres — Uzsoki I,, Molnár (Onódi) — Kreisz, Csordás, Szabo, Laczi, Nagy. Csúszós talajon, hazai támadások kaJ kezdődik a mérkőzés. A Kinizsi- csatársor első komoly támadását a 32 percben vezeti, amikoris Szabó nagy lövését Madarasi csak bravúr­ral védi. Ezután Varga védi V/inkler helyezett lövését. A félidő végéig felváltva támad mindkét csapat, a védelmek igen jól állnak lábukon és így a csatársorok nem tudnak eredményesek lenni. A második félidő, az elsőhöz ha­sonlóan, változó küzdelmet hoz. Az első tíz percben mezőnyjáték folyik majd a hazai csapat veszi át a já­ték irányítását és mintegy negyei órán át rohamoznak. A játéknak ebnen a szakaszában a kecskeméti védelem nyújt kiváló teljesítményt. Uzsoki II., Seres és Máté áttörhe- ' teilen falnak bizonyul és Vargának sem tudnak gólt lőni a ceglédiek A mérkőzés utolsó negyedórájában ' is met kiegyenlített a küzdelem, ek- ' kor több jó helyzete adódik a Kini­zsi-csatársornak is Csordás, Szabó és Nagy lövéseit kell hárítani a ceglédi védelemnek. A játék képe alapján a döntetlen eredmény igazságosnak mondható. Mindkét csapat nagy erőbedobássa1. küzdött, de gólt egyik csatársor sem tudott lőni a kitűnő védelmek­nek. A Kinizsi és egyben a mezőny legjobb játékosa Uzsoki II. voh, de a védelem minden tagja, Varga. Seres és Máté kitűnő teijesítmenyt nyújtottak. A fedezetek közül Mol­nár, a csatársorból pedig Csordás iátéka emelkedett ki. Á ceglédiek közül Darányi Fodor, Gyikó cs Ha lász játéka emelhető ki. A játékvezető jó teljesítmény nyújtott. Nem ment a góllövés a Vasas csatároknak 13. Építők—K. Vasas 1:0 (0:0) Békéscsaba, 2000 néző, NB II Ve zette: Veres. B. Építők: Csepregi — Kocziszki. CziKkeiy, Gyuris — Palotai, Fü- iöp — Csicsely, Szabó, Bohus, Vígh (Weiner), Babos. K. Vasas; Horváth — Dinnyés, tíanyó, Németh — Zsibrita, László — Szöllősi, Iványi (Herédi), Nagy- némedi, Pugyner, Oskó. A hazai csapat támadásaival ke? dodik a mérkőzés, de a Vasas is tormás támadásokat vezet az Építők kapuja felé. A 7. percben Szöllősi nagy lövése alig száll fölé, majd Oskó hatalmas partdobása ad 'mun­kát a csabai kapusnak A 13 perc­ben Fülöp 16-osról küldött sza­badrúgását védi Horváth, három perc múlva pedig Oskó szabadrúgá­sát Csepregi csak szögletre tudja védeni. Most sokat támadnak a Vasas-csatárok, de a befejezés, a góllövés egyetlen esetben sem sike­rül, mert körülményesen akarják helyzeteiket megoldani a csatárok A 32. percben 11-eshez jut a hazai csapat, amit Gyuris mellé lő. Szünet után nagy erővel rohamoz a békéscsabai csapat. Az 50. pere ben Vigh bombáját védi bravúrral Horváth. Az 54. percben cserél a Vasas. Iványi helyett Herédi jön be. Az 55. percben esik a mérkőzés egyetlen gólja. Fülöp előreívelt labdáját Csicsely a hálóba fejeli. 1:0. A 70. percben Némethet a játékvezető utánrúgásért kiállítja A Vasas-védelem csonkán is fcí tudja tartani a hazaiak rohamát, cs meg tudja akadályozni a további gólokat. A B. Építők a II félidő alapján megérdemelten nyerte meg a mér­kőzést. A játéknak ebben á szaka szában felülmúlta a Vasast. A Vasasból ismét a védelem nyújtott kiváló teljesítményt, a csatársor pedig gólképtelen volt. Joli: Gyuris, Fülöp es Csicsely, il letve Horváth, Dinnyés és Kanyó. 9 NB II DÉLI CSOPORTJÁNAK EREDMÉNYEI : Bp. Előre—Légierők 3:1 (1:0). V Vasas Izzó—Bp. Szikra 3:2 (2:2). Szegedi Lók.—Orosháza 2:1 (1:0) Szegedi Petőfi—Makó 1:0, félbe­szakadt. Békéscsaba—Kkfliázi Vasas 1:0 (0:0). Szolnoki Lók —Gyulai tópítők 5:0 (4:0). ^ V. Dinamó—Kőbányai Lók, 1:1 (1:0). NB II. DÉLI CSOPORT ÁLLÁSA. i Vasas Izzó 26 19 7 — 61:21 45 21 Légierők 27 15 6 5 52:21 36 •> w. Bjj Előre * 27 13 8 6 47:34 34 4. Békéscsaba 27 14 3 10 37:36 31 5. Bp. Szikra 27 11 6 10 37:34 2« 6. V. Dinamó 2 7 9 10 8 38:33 2f 7 Orosháza 27 9 8 10 36:36 2(> 8.' Sz Petőfi 26 8 9 9 38:40 25 9. Kecskemét 27 9 7 11 29:39 25 10. Szóin. Lók 27 7 10 10 42:45 2Í 11. Gyulai Ép. 27 8 6 13 34:40 22 12 Cegléd 27 7 8 32 29:46 22 13 Kkiháza 27 7 7 13 29:46 21 14 Szeg. Lók. 27 8 5 14 34:45 21 15*. Kön. Lók. 27 G 9 12 26:36 21 16. Makó 26 5 9 12 28:60 11­A Szegedi Petőfi—Makói Vasas 1:0 állásnál félbeszakadt mérkőzés eredményét nem számítottuk be#. Megyei válogatottunknak sikerült a visszavágás Kacs-Kiskun megye—Pest megye 2:1 (1:1) Kecskemét, 1000 néző Vezette: G urszki. Bács megye: Krizsán — Szirtes (Zsikla), Várhegyi, Bernáth — Szántai, Tassi — Nagy M., Boros, Köves, Tiszavölgyi, Jagodics. Pest megye: Szabó — Bérfalvi Csányi. Doma — Berek, .Földvári — Számedli, Csanádi, Klöckl, Hor­váth, Kruek. Érdekes küzdelmet láthatott a ltö zönség. A mérkőzés első félórájá ban szinte állandóan a vendégen támadnak és egyik Helyzetet a iná sík után dolgozzák ki a csatárok A bácsmegyei védelem jól harcol, ígv a pestmegyeiek a vezető gólt Csaná di. révén csak a 19. percben szór zik meg. Ezután kiegyenlítettebb lett a. küzdelem, mostmár több főt más támadást vezet, a bácsmegye» támadósor is A 34. percben Jagodics szöglctrúgásá után Boros fejesgólja jelenti a kiegyenlítést. 1:1. A 44 percben Boros a vezetést is meg szerezhetné, de tiszta helyzetben mellé gurít. A II. félidő kiegyenlített küzdő lemmel kezdődik. A 8 percben Nage M. száguld a jobbszólen, mintaszerű beadását Köves élesen fejeli a ■íálóba 2:1. Ezután is nagy küzde lem folyik a pályán, mindkét csa pat nagy eröuedobással küzd a csatároknak több gólhelyzetük is MOZIK M CSŐK A KECSKEMÉT. VÁROSI-MOZI: November 3-án, kedden: A nagy érdeklődésre való tekintettel: Bátrak arénáj'a Szovjet, színes, cirkusz revüfilm Előadások: 6 és S órakor KECSKEMÉTI AKPAD: November 3-án, kedden: Bátrak arénája Szovjet, színes, cirkusz revüfilm Előadások: fél 6, fél 8 órakor BAJA KÖZPONTI: November 3-án, kedden: Afrikában történt Egy cseh tudós kalandjai Afrikában Előadások: 6 és 8 órakor BAJA, BÉKE: November 3-án, kedden: Vitorlás titka Izgalmas történet egy elsüllyedt partizáníiajó felkutatásáról Előállások; fél 6. íéi S órakor adódik, de a mérkőzés végéig az eredmény már nem változik. A bácskiskunniegyei válogatott második félidei játékával rászolgált a győzelemre. A csapat védenne kiváló teljesítményt nyújtott, Vár hegyi a mezőny legjobb játékosa volt, Bernáth és a második félidő­ben beállt Zsikla nagyszerű teljesít­ményt nyújtottak. Szántai az első, Tassi a második félidőben volt jobb. A csatársorból Tiszavölgyi Magy M. és Köves játékát lehet ki­emelni. À vendégek közül Csányi. Berek és az egész csatársor jól játszott. A játékvezető mindkét fél részé re többször tévedett. A |»rOhird etések DÉLBACSMEGYEI Népbolt felvesz asztalos, lakatos, mázoló, festő, kő­műves szakmunkásokat. — Jelent­kezés : a vállalat személyzeti osz­tályán, Baja, Béke-tér 7 sz. 2051 TALÁLT vadászpuskát igazolt tu­lajdonosa átveheti: Kecskemét, ÁMG, Rákóczi-város 14. sz. — Horváth Jenőnél. * 932 NAGYUDVARU, hat helyiségből álló ház, kettőnek is alkalmas, eladó, részben elfoglalható. — Kecskemét, Szélmalom-u. 17. sz. 94C KAPOSZTAGYALUGÉP bérbe kiadó Kecskemét, Zsinór-u 9. sz. 941 ELADÓ ház, beköltözhető lakással Érdeklődni lehet: Kecskemét, Csóka utca 51. sz. 94£ GYERMEKEK mellé idősebb asz- szonyt azonnalra felveszek. Kecs­kemét, Bajcsy-Zsilinszky-u. 44. 943 ELADÓ príma, mély gyermekkocsi, sötét, férfi télikabát., Kecskemét, Nagykőrösi-u. 8 sz. * 938 JÓKARBAN lévő szekrények és ágyak eladók. — Kecskemét, Borz­utca 16. sz. 937 ELADÓ egy vaságy, varrógép. — Kecskemét, Puskin- (Szent Miklós) utca 4. sz. 931 S EG ÉDM UN KASOKAI ES SZAKMUNKASOKAT FELVESZÜNK budapesti építkezéseinkre. Vidékiek útiköltségét megtérítjük, ingyen szállást es olcsó ebédet biztosítunk. Egyéves szerződésnél 200 forint ju: talmat fizetünk, de kötünk 2—3 hónapos megállapodást is. Jelent­kezni lehet az ÍM 41/1. Építőipari Vállalat munkaügyi osztályán. — Budapest, V., József Attila-u. 18., III. cm. 14. Paray István munka­ügyi vezetőnél. _ 1177