Bácskiskunmegyei Népújság, 1951. február (6. évfolyam, 27-49. szám)

1951-02-14 / 37. szám

iS IP €> K. T A Kinizsi-együttes lendületes, gólratörő játékával szerezte meg a tízgólos győzelmet K. Kinizsi SE (Edosz Platter)—KEVIBOR 10;0 (7:0) 3 S A M K * Nimzowitsch-védelem A XVm. szovjet bajnokság középdöntője Xolus Liiszicin 1. d4, Hf6 2. c4, e6 3. Hc3, Fb4 I. e3, e5 5. Fd3, d5 6. Hf3, Hbd7 7. 0—0, 0—0 8. Fd2, a6 (Ezzel a változattal sötét hátrányba ke­rül) 9. b3, b6 10. a3, Fa5 11. cd:, ed: 12. Vbl, b5 (Jobb Fc3: és Fb7) 13. b4, cd: 14. ba:, de: 15. Fc3:, Bfe8 16. a4, ba: 17. Ba4:, Bab8 (Hf8 jobb védelmet nyúj­tott) 18. Bb4, Bb4: 19. Vb4:, He4 20. Fd4, Vc7 21. Va3, HÍ8 22. Bfcl, Vd8 23. FbO, Vf6 24. Fd4, VÍ5 25. Va4, Bd8 (Fd7-re 26. Va2) 26. Vc6, He6 27. Fb6, Bf8 28 Bc2, h5 29. Va8 29. —, Fd7 30. Va6:. Fa4 31. Bc8, g5 32. BfS:j-, Hf8: 83. Va8, g4 (Kg7-re 34. Fd4| Í6 35. Vb7f) 34. Fc5, gf: 35. Vf8:f, Kh7 36. Fd4, f6 37. Ff6:, Vg4 38. g3, Fdl 39. h3, Vd7 40. Fb5, Vc7 41. Fd4, Hf2: 42. Vf5f, Kh6 43. Kf2: és sötét feladta. Kecskemét. Vezette; Kovács Gergely. A kongresszusi bajnokság IV. fordulóján a Kinizsi így szere­pelt: Kikös — Mag, Dobó, Jéger — Somodi. Balogh — Pintér, Hor­váth, Berende, Iván, Varga (Bu­dai). A tartalékosán kiállt KEVIBOR csapata: Gulyás — Kocsis, pa- rádi, Kotrich — Zsigmond, Gyön­gyös} — ZsámtwJii Monori, Ba­logh, Veres, Székely. Gótlövők: Pintér, Berende, Var­ga, Varga, Berende, Varga (Dobó (11-esből),’Pintér, Székely (öngól), Iván. Az első perctől kezdve már úgy néz ki a játék képe, mintha a KEVIBOR nem akarna játszani, valósággal egykapura megy a játék. A 6. percben Pintér, Hor­váth, Berende helycserés táma­dással viszik a labdát Gulyás ka­puja felé. Pintér ügyesen kiugrik a vé­dők között, már csak Gulyás­sal áll szemben, a kapus nem tétovázik, kifut, de Pintér az elébe induló Gulyás mellett a badarokba lö. 1:0. elé. A konzervgyáriak csatársora nagy kedvvel játszott, a mezőny­ben jól felépített támadásokat vezetett és a befejezésekkel sem maradt adós. A védelem is igen jól megállta a helyét. Kecskemét, vezette: Harraath. Vasárnap délelőtt a következő összeállításbu.Q szerepelt a két csapat: Gépgyár: Boros — Te- recskei, Csernus, P Kovács II. — Chlebik, Domokos — P. Ko­vács III., Holló. Károly, Váczi, Bánát- — Barnevál: Salamon — Halncz, Pankotrai, Kürtösi — Bonrei, Benda — Kiss, Nyúl, Nyerges, Karazsia, Kállai, (Yin- ez6). A mérkőzés nagyon izgalmas, gyors játékot hozott- Igen ki­egyenlített volt a két csapat já­tékra. A Barnevál együttese mind­jobban kezd összeszokni, . Már ezen a találkozón különösen meglátszott, hogy a csapat jól összeforrott. A vasasok lelkesen, rámenősen játszottak s csak így tudtak megbirkózni a Barnevál csapatával. A gólt az I. félidő Jók: Dobó, Mag, Varga, Pintér, Balogh, Berende, illetve Parádi, Monori ós Székely. A játékvezető nem elég erélyesen vezettó a mér­kőzést, ezért « II. félidőben kissé sportszerűtlenné vált a játék. 20. percében P. Kovács III. be­adásából Károly értékesítette. A végig jőiramú mérkőzésen él­vezetes volt a játék. A Gépgyár tech-nlkásabban, a Barnevál lel­kesebben küzdötte végig a 90 percet A vasasok nem számítot­tak erre a nagy lelkesedéssel játszó együttesre. A szünet után különösen össze kellett szedni erejüket, hogy *az eredményt tar­tani tudják. A mérkőzés ebben az iűejóben volt a legszínvona­lasabb. Egyénileg: Chlebik, P. Kovács III., Károly, illetve Pankotai, Benda. Haincz játszottak az át­lagon felül. Borost a játékvezető sportszerűtlenség miatt kiállí­totta. Harmath mindkét fél megelé­gedésére vezette a jőiramú mér­kőzés J. \ugy küzdelem, — igazságos eredmény Gépgyár—Barnevál 1:0 (1:0) KIRÁLYCSEL Ssigorin-emlékverseny Lenlngrád, 1950. Lutytkov Koresno] 1 e4, e5 2. f4. ef: 3. Hf3, Fe7 4- Fc4, HÍ6 5. Hc3 (A XVIII. baj­nokságban Kérész 5. e5 lépéssel folytatta Alatorcev ellen.) He4:7 6. Ff7:t, Kf7: 7. He5lt. Ke6 8. He4:, d5 9. Vg4fl, Ke5? 10. d4fl, Kd4: 11. c3t, Ke5 12 Ff4:t, Ke4: 13. Vf3+, Kf5 14. Fc7r(\ Kg6 15. Fd8:, Bd8: 16. 0—0 Hcő 17. VgSt, Kh6 18. BÍ7, g5 19. h4|, Bg8 20 Bafl, Fe6 21. hg:f, Bg5: 22. Vb4t, Bb5 28. Bl'Cj-, sötét feladta. E játszana nyertese a Csigoriir verseny leningrádi döntőjében tűnt fel friss és szellemes játé­kával. ■ t | ■ RÖVID HÍREK Bótvinnlk és Bron,stein páros mérkőzése március 15-én kezdő- dik Moszkvában. A világbajnok. Ságért 24 játszmában mérkőz­nek; hetenként három játszmára kerül sor. Botvinnik szaktanács- adója Ragozta, Bronstetaé Kon. sztaninopolszkij. — Rövidesen megjelenik a világbajnokjelöltek budapesti versenyének torna­könyve Barcza mester feldolgo. zásában. A kötet bevezetőjét a világbajnokság történetéről ro. vatvezetőnk Irta, a fordulókat Bán Jenő mester jellemezte. — A csapatbajnoki küzdelmek feb­ruár 11-én kezdődnek. A 600.000 (!) részvevős Csigo- rin-emlékvers. döntőjében Szmi- szlov vezei Kopilov és Tolus előtt- — A március 15-én kezdődő világbajnoki mérkőzés vezetője Opocensky cseh mester, helyette­se Stahlberg svéd nagymester. — Győr megye bajnokságát a győri vasasok nyerték. — Április 1-én kezdődnek a vidéki sele.liező mér­kőzések. — A Népsport Barcza Gedeon mester vezetésével indít sakkrovatot. Az idei csapatbajnok! mérkő­zéseken a győzelem 3 pontot, » danteiién 1 pontot, a vereség 0 pontot számi!. A mattarány csak azonos pontszám esetén jön szá­etítfefcg*. A gól után még lendületesebben támad az üzemi csapat. A 12. percben Berende—Ivan—Hor­váth összjátékából a középcsatár eredményes. 2:0. Most egy jó le­vezetést látunk a KEVIBOR csa­patától. Parádi előre ívelt lab­dája Monori elé esik, aki kapás- bó továbbít Székelynek s ő tesz egy-két lépést a labdával, majd keresztülvágja a másik oldalra Zsámbokinak, de a jobbszélsü el- ,könnyclmüsködi. A 20. percben Iván 'átadásából Varga a kapu közepébe he­lyezi a labdát. 3:0. Nem sok­kal később Varga ismét a hálóba bombáz. 4:0, Most ismét szépíthetné » KEVIBOR, de a csatársor elide- geskedi. A 32. percben a Kinizsi támadósora hagy ki nagy helyze­tet. Két perccel később Berende egyéni játék után eredményes. 5:0. A 37. percben Mag elűrevá- gott labdája a balszélső elé keve­redik, Varga szépen cselezget, egy csellel átjátssza magát Ko­csison, majd hosszan szökteti ma­gát és tiszta helyzetbe kerül. A 16-os tájáról lövésre szánja ma­gát jól eltalált labdája a balsa- roktan köt ki. 6:0. A 40. percben a KEVIBOR védelme hibát vét a 16-oson belül. A játékvezető a 11-es pontjára mutat. A büntetőt Dobó értékesíti. 7:0. A IL félidőben Varga helyett Budai játszik a balszélen. Az el­ső negyedórában a KEVIBOR- együttes többet támad, de erra- tárai nem tudják a helyzeteket kihasználni. A 19. percben Pin­tér keresztül cselezi a KEVIBOR védelmét és a kifutó kapus mel­lett a hálóba gurit. 8:0. 5 perc múlva Budai, mintegy 20 méter­ről újabb góljai növeli a Kinizsi előnyét: 9:0. (A lövés Székelyt érintve kerül a hálóba.) Egy pár perccel később Iván beállítja a végeredményt: 10:0. A mérkőzésnek 12 perc híja, amikor a játékvezető a mér­kőzés végét jelzi. A Kinizsi csapat tagjai kérdésé­re Kovács így válaszol: ,,nagyon sportszerűtlenné vált a játék, s nem csúfolhatjuk meg a párt- kongresszus tiszteletére kiírt baj­nokságot. Bírálat: változatos játékot nem láthattunk a találkozón, mert a KEVIBOR nem tudott olyan erőt képviselni, hogy fel tudta volna venni a versenyt, a jőképességü Ki uizsi-egyiij lessel. Az üzemi Csap,at nem játszott teljes erő­bedobással. mert a KEVIBOR a?J8 állította nagyobb feladat Vasárnap valamennyi I\B hes labdarúgó csapat mérkőzést látszott Budapesti Honvéd—Miskolci Honvéd 7:1 (2:0). Miskolc, 4500 néző, vezette: Sipos, Csepeli Vasas—Bp. Vasas 0:0­Csepeli-stadion, 1500 néző, ve. zette: Teli. Textiles—Vörös Lobogó Sor. tex 4:0 (1:0). Soroksár, 2000 né­ző, vezette: Molnár. Bp. Dózsa—Bécsi BDSE 4:1 (3:1). Pécs, 5000 néző, vezette: Darázsi. Diósgyőri Vasas—Salgótarján) Bányász 4:3 (4:1). Diósgyőr, 2000 néző, vezitte: Marőth. Szombathelyi Lokomotív—Sop­roni Lokomotiv 3:1 (2:0). Szom­bathely, 700 néző, vezette: Bo. gárl. Szegedi Honvéd—Csepel! Va­sas vegyes 6:0 (3:0). Szeged, 3000 néző, vezette: Vadász. Győri 'Vasas—Vasas Elektro­mos 6:1 (2:1). Győr, 1500 néző, vezette: Szele. További mérkőzések: Bp. Kinizsi—Kiskőrösi Petőfi 7:2 (2:1). Kiskörös, 3000 néző, vezette: Hoffmann,, Békéscsabai SzSE—Szegedi Pe. tőfl 3:2 (3:0). Békéscsaba, 3000 néző, vezette: Kristóf Kiskunhalasi VSK—Bajai Épí­tők 3:3 (1:1). Kiskunhalas. TOTO 1. V. Elekt.—V.L.Kist. I 7: 5 2. Kin. K.—V. M. Köz. 2 7:1! 8. Vörös M.—Bp. Épít. 1 5:2 4. V. M. Tüker—Honvéd 2 8:10 5. Honvéd—Textiles 2 0: 3 6. Sz. Gázgyár—Elzett 1 3: 3 7. Cs. Vas.—V. L. Keltex 1 2: 1 8. Bp. Pet.—V. MAVAG 3 48:61 9. Bp. Előre—Textiles 2 42:53 10. Textiles—BSE 2 20:24 11. Bp. Post.—Gyapjúm. 1 7:3 32. Bp. Szikra—K. Postás 1 6: 0 Az Országos Takarékpénztár Sportfogadási Osztálya közli, hogy a beérkezett szelvények körülbelül 102.000 darab, kéthasá. bős fogadó lapnak felelnek meg. Ennek alapján körülbelül 153.000, egy.egy csoportban körülbelül 51.000 forint kerül a nyertesek között szétosztásra. Dózsa—KASÉ 3:1 (1:1) Kecskemét, vezette: Szelei. Góllövök: Boros, Horváth, Bér. náth, Hubert. Kezdés után változatos me­zőnyjátékkal telt el az első ne­gyedóra, a 20. percben Boros 20 méteres lövésével megszerezte a Dózsa vezetögólját. 1:0. A 28. percben szögletrúgásból Horváth rúgta az egyenlítő gólt. 1:1. Szünet után a Dózsa átvette a játék irányítását és a 22. percben Bemáth Ismét vezetéshez juttat­ta a Dózsát. 2:1. A 32. percben helycserés támadás után Hubert beállítja a végeredményt. 3:1., Jók: Egerszegi a védelem, Hu­bert a csatársor legjobbja. Boros és Bemáth, Illetve Szőke (a csa. pat legjobbja), Szabó és Váczi. A Dózsa együttes az első fél­időben méltó ellenfélre talált, azonban a félidő utáni jó játéka, val megérdemelten harcolta ki az előnyt. Ökölvívás Kiskunhalason nagy érdeklődés mellett zajlott le a Budapesti Előre és a Kiskunhalasi EDOSZ ökölvívó barátságos mérkőzése. A jőképességü halasi együttes 11:5 arányban győzte !e a fővá­rosi csapatot. (Az elül állók a pesti versenyzők.) Szimon—Péter (2:0) 2:0, Botond—Soós (0:2) 2:2, Dankó—Halász (0:2) 2:4, Májer— Lanzioni (1:1) 3:5, Németh—Vörös (0:2) 3:7> Szűcs—K. Szánó (0:2) 3:9 Soós—Zala (2:0) 5:9, Koller —Király (6:2) 5:11, Vitás Az elmúlt napokban Kecskemé­ten nagyszámú vívóversenyt ren­deztek a pártkongresszus tisztele­tére. Részletes eredmények; Törverseny egyéni; 1. Lakatos, 2. Kara, 3. Jeney, 4. Virág, 5. Farkas. Férfii kardversenyben: 1. Benda, 2. Lakatos, 3. Tapasztó, 4. Tajthy, 5. Virág’ Női (árver­senyben: 1. Varga Ági, 2. Kovács Irén, 3. Rozsnya- Zsuzsanna, 4. Burián Judit, 5. Geszteiyí Éva! — Földműveaszövetkezet hírei. Értesítjük a szerződéses mőster­melőket, hogy a vetőmag megér, leesett, kiosztása folyamatban van. — Felhívjuk a zöldségter­melők figyelmét, hogy a szerző, désen kívül! tasakos vetőmag megérkezett, kapható a kecske, méti földmüvesszövetkezef. Nő. vényvédőszer üzletében (Széche- nyi-tér) korlátlan mennyiségben. — Felhívjuk szerződéses termelőink figyelmét, hogy a be. adott és még el nem számolt terményüket haladéktalanul szá­molják cl, mert később azt nem vesszük figyelembe. HÍREK Apróhirdetések — A kecskeméti ügyeletes rvósy- •»zert&rakg A Ü&rkas-patika aliao- dóan, a Tolt Csorba-féle pedig na­ponta este 10-ig tart ügyeletét. •*r Baja városi tanács végrehajtó bizottsága felhívja a város lakos­ságának figyelmét a selyemgubn- termelésre. A kormány az 1951. évi gubóárákat a tavalyival szem. ben 60 százalékkal felemelte. Ar új gubóárak: Elsőosztályú 16 f&- rint, másodosztályú 10 formt, hat. madosztályú 1 forint. A tenyész­téshez szükséges tenyésztöpapii t a seiyemgubótermelök ingyen kapják. Jelentkezni: február 23-ig lehet Baján, Allatvásár-tér 25. sz. alatt. f • — Kollár Jánosné bácsbokodi lakos Jánoshalmáról Bácsbokod- ra jegy nélkül akart utazni, hogy ezzel is megkárosítsa a dolgozó nép tulajdonát képező vasutat. Kéthónapi fogházra ítélték. * — A bajai megyei bíróság Z0111- bort Ferencné dávodi lakost azért, mert 2 darab sertést feketén vá­gott le, 10 hónapi börtönre és a közügyektől 3 évi eltiltásra ítélte, * — A mátéházi állami gazdaság segédagronőmusa volt Vígh Bél8-. A beléje helyezett bizalommal visszaélt és az egyes fuvarjegyié- kekben magasabb tételeket tünte­tett fel. mint amennyi a valóság­ban kifizetésre került. 2 évi bőr. tönre és a közügyektől való 3 évj eltiltásra ítélték. * — Kecskeméti KISOSZ (kiske­reskedő) hírek. Február 14 én, szerdán este 7 órakor a fűszer ­szakosztály gyűlése. — Februar 15-én, csütörtökön este 7 órakor a dohányos-szakosztály gyűlése. Február 16-án, péntekem 6 óm­kor rádiószeminárium. 40 JÖKARBAN levő 3 hl. cement­kádak eladóik. — Cím: Szekeres, Kecskemiét, Nagykíirösi-u. 33. 6505 EGY bútorozott szoba két fiatal­ember részére kiadó március 1-re. — Érdeklődni: a kecskeméti kiadóban. ' 6506 — 1951 március 8-tél kezdve naposcs.be bármilyen mennyiség­ben, előzetes szerződéskötésre kapható » kecskeméti és kiskun- halasi keltetőálloináson. Szerző- désügyben érdeklődni lehet a leg­közelebbi földművesszövetkezet, nél és a- fenti keltetöállómá- sokon. —• Baromfifeldolgozó Vál­lalat, Kecskemét. 53 — Felhívjuk a szerződéses borsó- termelők figyelmét, hogy a vető­mag megérkezett és az érdekel­tek rnaelőbb jelentkezzenek átvé­telére. Kecskemét, Ráfloóczi-út 20. szám alatt, 38 11T szemüveg-vényét beváltja: .»RŐTÉRT, Optikai, Fínommechs* nikal és Fotócikkeket Értékesítő Vállalat. — Kecskemét, Szabad­ság-tér I. Szám. 42 Ingatlanközvetítő Vállalat, Kecskemét, Tatay-tér 1. az. Adás-vétel, bérlet, haszonbérlet Dol­gozók lakáscseréje. 27 ~™3 ÁTlROKöN Y V ELÉSHEZ használható üvegtiegyfl töltőtol­lak kaphatók, valamint minden ryártmányú töitű'ollak szakszerű átszerelése üvegtollra Márkus .átszerészmest érnél, Kecskemé­ten. Tőth-patika mellett, Szédít* nyi-tér. 3S Gyümölcsfa­szükségletét szerezze be Kecs­kemét, Tizedes-u. 8. alatt. 6 HU Bácsklskunmegyei NÉPÚJSÁG politikai napüap Felelős szerkesztő és ldadő. NEMETI JÓZSEF Szerkesztőség: Kecskemét. Szí- chenyi-tér 1. Telefon: 26—13, 25—22 és 20—97 sz. — Kiskun, félegyháza, Pázmány-utca 8. ez — Baja, Bartók Béla-utca 8. sz Telefon: 143. Fölriadóhivatal: Kecskemét, Szabadság-tér 1/a. Telefon 22—0j Kecskeméti Nyomda Felelős vehető; Faragó Imre