Bácskiskunmegyei Népújság, 1950. október (5. évfolyam, 148-173. szám)

1950-10-24 / 167. szám

A NÉPÚJSÁG SPORTJA Egy világcsúcs, egy Európa-csúcs, négy országos csúcs, két if júsági csúcs a tanácsválasztások tiszteletére rendezett úszóversenyen Élsportolóink a tanácsválasztá- BOk tiszteletére felajánlották, hogy eddigi csúcseredményeiket meg­javítják, A szavakat lett követte. Az úszók nagyszerű eredményei — a világraiszóió sikerek — népi demokráciánk sportja hűséges ta­núbizonyságai. A 200 méteres női mellúszásban Novák Éva 2;48.8-as világcsúcsot ért el. A régi világcsúcsot a hol­land VJiet tartotta 2:49.2-vel. A 4x100 méteres férfi gyors­váltó ideje 3.53.2. Uj Európa- csúcs. A női vegyesváltó tagjai álla. uak ezután a rajtkőre. 1.148-át mutat az óra, amikor Novák Ilona célbaüt. Ideje új magyar csúcs. A 100 méteres pillangóban Tum- pek nagyszerűen rajtol. Van ereje a hajrához. Ideje 1.07.8, Országos csúcs. Németh Sándor folytatja a csúcssorozatot. 200 méteres pillan­góban 2.41-et úszik és ezzel öt tizeddel javítja meg a régi orszá­gos csúcsát. Székely Éva is megdöntj a 100 méteres pillangóúszás csúcsát. Két tizeddel javítja meg a legutóbbi magyar csúcsát. Ideje: 1,18,6. Hatalmas lalkmedtíssel játszott a K V SK kiskunhalasi VSk— Gyulai SzSE Isi (1:0) Gyula, vezette: Gutfreund. KVSK: 11orváílh — Fodor, Józs- vaii, Osztóm yű — MaLom házi Sdhveirto — Bil dku, Richter, Mol­nár, Gáspár, Kovács II. GySzSE: Puskás — Kovács, Hack, Nagy ~ Gáviiik, Juhász — Omavec, Vas­várj, Kurta, Krizsám, Varga. A laniáosválasztás tiszteletére feJdí-szítették a játék teret. „Szavazz a tanácsokra, — az ötéves terv­re, népünk virágzó jólété re szava­zol“ felára t olvasható a bejára Mai szemben. A lelátó előlit hatalmas vörös dmapéníát bei’iye®tiek el, a Az utolsó percben egyenlített a KSzTB KSxlE—MÁVÁG 2 ;2 Budapest, Kőbányai-út, ve­zette : Gyulai, KSzTE: Varga — Máté, Uzsoki. Molnár —- Szőke, Szamosi — Nagy M., Várszegi, Borbély, Laci, Nagy P. —* MÁVAG: Weiner — Dürr, Bedecs, Pirbusz — Kopp, Steinibach -— Eu££, Mihalovics, Hofman, Kovács, Takács. A helyválasztás a kecskemé­tieknek kedvez, és így óriási hát­szél segíti az első félidőben a KSzTK-t. A szél befolyásolja a játékot, a szabadrúgásra letett labdát többször is vissza kell hoz­ni helyére. Támad a KSzTK, de magas labdákkal kísérletezik. Nagy Pál szabadrúgása a felső­lécen Csattan, majd egy újabb szabadrúgást Várszegi jól talál el, Weiner azonban védi a lövést. Laci lövésének kétszer is rossz az irányzéka. A MÁVAG keve­sebbet, de veszélyesebben támad. Buff beadását Hofman egyből lövi kapura. Varga azonban véd. A 32. percben Szőke mintegy 28 méterről óriási lövést zúdít ka­pura, a labda a kapus mögött a felső lécre vágódik. Egy percre irá Szőke — úgy látszik megunta ti csatárok tehetetlenségét — tá­volról bombázza rá a labdát, Wei­ner azönban bravúrosan ment szögletre. A 44. percben Nagyot szabálytalanul akadályozzák a partvonal közelében. A szabadrúgást Nagy M. a nehéz szögből is kapura lövi és a remekül eltalált lövés nyomán a labda a jobb ua* rokban köt ki. 1:0. Szünet után a MAVAG táma­dásai vezetik be a játékot. Buff fejesét a kapufa menti. Az ellen­támadás során Várszegi szögletet ívelhet be, Borbély fejese azon­ban Weiner zsákmánya lesz. Most a KSzTE sokkal jobban játszik, mint az első félidőben. . a szél pedig már nem fúj olyan erősen. A 8. percben Laci—Nagy akció utáni Borbély kitűnő gólhelyzet­ben a kifutó kapus fölött mellé övi a labdát. A 19. percben a partjelző beintésére Szőkét a já­tékvezető lekiildi a pályáról. A 20. poreben Steinbach ívelő előre a labdát. Varga feleslegesen kiszalad kapujából, Hofman azonban előbb érj el a labdát és a ki­mozduló kapus fölöli nehéz szögből a hálóba fejel. 1.-1. Kiegyensúlyozott játék után a percben Hofman kiugrik és éles lö­véssel megszerzi a vezetés». 2:1. A KSzTE azonban nem adja fel a küzdelmet és a nagy igyekeze­tét a 45. percben siker koronáz­za. Máté a jobbszélen vezeti a labdát és beadása után Nagy Pál közelről a jobb sa­rokba fejel. 2:2. Kezdesí’e már nincs idő. Érdekes, változatos küzdelmet láttunk a két Csapat találkozó­ján. Az első félidőben orkánszerií szél támogatta a KSzTE-t, ezt azonban a kecskemétiek nem tudták kihasználni. A szél ugyanis egymaga nem lőtt gólokat., és a nagy igyekezetben a KSzTE-csa- tárok. elgondolásait is felborítot. ta. Szünet után a szél lecsillapo­dott és ekkor jóiramú volt a játék. Á kecskemétiek erőnlétét dicséri, hogy 2 :l-es MÁVAG ve­zetés után erősíteni tudtak és így a vesztésre álló mérkőzés egyik pontját megérdemelten hozták el Budapestről. Egyénileg Varga az első góltól eltekintve kielégítő volt. A hát- védhármasból Máté keményen, erőteljesen játszott. Tértölelő rú­gásai is nagy hasznára váltak csapatának, Uzsoki többször túl­ságosan előrehúzódott és ilyenkor „távollétében" támadhatott a bu­dapesti csapat. Molnár csak a második félidőben elégített ki, a fedezetsorban Szőke kiállításáig kitűnően játszott, két lövésével megmutatta a csatároknak, ho­gyan kell távolról megcélozni a kaput, Szamosi az első félidőben kitűnő volt, szünet után vissza­esett, a csatársor fordulás után talált magára. Nagy volt a leg­veszélyesebb, Várszegi és Laci sok támadást indított el, Borbély gyengébben mozgott, Nagy 51.-t gólja dicséri. Gyenge napot fogott ki a KSzTK Szőregi DISz—Kiskunfélegyhá SzlK 1:1 (1:0) Szőreg, vezette: Kovács, KSzTK: Horváth — Dongó, Lan­tos, Kanyó — Szabó, Heréd! — László, Fejes, Iványi. Dinnyés, Szabó II. A KSzTK támadásai vezetik be a játékot. A 3. percbeu formás támadás után a kiugró Iványi előtt tiszta helyzet adódik, Iványi azonban elhamarkodottan, csúnyán mellé bombáz. Az első félidő egyetlen gólja a 10. percben szü­letik. Gyors támadás után szögle. tét érnek el a hazaiak. A beívelt labda pompásan száll a kapu előtt fedezetlenül hagyott PéU fejére és onnan védhetetlenül vágódik a fél­egyháziak hálójába. 1:0. A gól után is a ezőregiek irányít­ják a játékot. A KSzTK ötlet nélküli, tervszerűtleoül csapkod. Fordulás után is a szőregiek rohamoznak. A KSzTK nem tud magára találni. A fáradság jelei látszanak meg a félegyháziak já­tékán. Úgy látszik még nem he­verték ki a szerdai erőis edzőmér­kőzés fáradalmait. Nem is lehet ezen csodá kozni, hiszen vasár­naptól szombatig már a harmadik ncltéz mérkőzést vívják., Nem változik a játék képe a második félidő további perceioen sem. A félegyháziak térfelén pat­tog többnyire a labda, a szőregi csatárok és a KSzTK védők küz-! deime íolytatódilk. Úgy látszik, I hogy a hazaiak az első félidőben elért góllal egyben a győzelmet is megszerzik, amikor a 35. percben Iványi kiugratja Lászlót, aki maga mögött hagyja a védel­met és védheteHen lövéssel egyenlít, 1;1. TOTO !. Győri! Vasas—Honvéd I 2:1 2. Dorogi T.—Csepeli V. 1 3:1 3. BDSE—Előre X 1;1 4. Textiles—Dózsa 2 2:3 5. ÉDOSz—Di. Vasas 1 3:0 6. Postás—Tatabányai T. 1 2:1 7. Szomb. Lok.—Saig. T. X 0:0 8. Nyir. Elektr.—Per. T. 1 2.1 9. Szóm. SzMTÉ—So, Lok. 1 3:2 10. Cégi. VSK-SzoL MTE 1 4:1 11. Bp. Lók-Szol. Lók. 2 0:1 12. X. kér. ÉDOSz—Tatab. 1 4:1 Kishírek és« apróhirdetések ELADÓ barna dióháló, modem konyhabútor, ágy, szekrény, sub­lót. Kecskemét, Rákóczi-út 38. 5439 12 SZEMÉLYES ebédlőasztal eladó Kecsikemét, Gyenes-tér 4/a. Meg­tekinthető délelőtt. 5440 Díóbelet és mákot minden mennyiségben vásárolunk. Kecskeméti Cukrászda. Nagykő- rösi-utca 6. 5438 KÉKEM, aki pénteken a polgári leányiskola mellett fekete bőr­táskámat megtalálta, jutalom el­lenében szíveskedjék eljuttatni: Kecskemét, Czollner-tér 14. ez. alá. 5432 — MÜSZEMEu. nagy válasz lékbaa Márkás látszerésznél, Kecskeméten, lóth-paUka mel­lett, Széchenyi, tér. Mészkémé-, must, pállnkatokoiók, Mauigand készülékek, fokolópohár, menzura kaphatók. 207 BEJÁRÓNŐT azonnal felveszek, 7— 11-ig. Kecskemét, Mátyási-utca 9. sz. 5437 NŐI téliikabát eladó. — Kecske mát. Szultán-utca 5. sz, (Városi kislakás Kaskó.) 1FJ. PALOTÁS András 7 éves kisfiú szombaton — Kecskemét, Batthyány-u. 17. szám alól — el­ment i'Jka.ába és eddig nem tért vissza. Eltűnésekor sárga Delka- bakancsot és kockás kabátot vi- saH, aki tud róla, jelentse Batthyány-utca 17. sz. alatt. 5434 KÉT nagy szobából álló lakáso­mat elcserélném kisebbre. — Kecskemét, Kákőeziváros 8. sz. (A Muth-sfrkőgyár mellett.) 5416 ^ KISKUNFÉLEGYHÁZÁN köz- 5421 pofban ház eladó. Érdeklődni le­het Bajcsy Zsilinszky-út 15. 231 EGY fehér cserépkályha, egy zöld Meteor-kályha, 104x180 cluplaablaik eladó. — Kecskemét, Hoffmann János-u. 6. sz. 5430 ELADÓ egy parasztkocsi, takar­mányrépa, búzaszalma törek. Egy holdról szár, istálló kiadó. Értekezni: Kecskemét, Pacsirta­utca 3. sz, 5431 ELADÓ egy rakamié, két szék, asztal, virágállvány. — Kecske­mét, Dobó István-utca 12. 5426 MÉLY gyermekkocsi jó állapot­ban eladó. — Kecskemét, Vasút- utca 10. gz, 5393 BEJÁRÓNŐT keresek lehetőleg háziasat, idősebe is lehet. Hosz- szabb bizonyítvánnyal. Érdeklődni Csitári trafikban, Kecskemét, Csongrádi-utca. 5433 — FÉNYKÉPFELVÉTELEIT szakszerűen kidolgozza az OFO TÉBT, Optikai, Finommechanikai és Fotócikkeket Értékesítő Válla­lat. — Kecskémét, Szabadság-téi 1. szám. 210 VESZEK mindenféle használt ru­haneműt, hibásat, molyosat is. Kecskemét, Katona József-tér 4. üzlet. _____________ 5391 T ÜZIFAVÁGÁST vállalok géppel. Kecskemét, Kupa-u. 3. Sz. 2332 ESKÜVŐBE: menyasszonyi és koszorúslányruhák kölcsönzése. Vidékre is. — Selmecziné, Luther, udvar. 5388 MENYASSZONYI ruhák, fátyo­lok, koszorúslányruhákat kölcsö­nöz Albertné, Kecskemét, Csáky- utca 9. sz. 5402 KÉSZÍTEK diófahálót, konyhabe­rendezést Zana testvérek, Kecske­mét, Borz-utca 16. 5436 SZOMBATON este elveszett egy fényképezőgép bőrtokkal Fráter-u. környékén. Becsületes megtaláló vagy nyomravezető illő jutaiom ellenében adja le Kecskemét, Nagykőrösi-ut. 42. sz. alá. 5435 ELADÓ hálószobabútor és egy javított sertés. — Kecskemét, Szarvas-utca 6—a. sz, 5400 — KÉTHEY Gyula üveges, por. cellán, képkeretező üzletét Kecs­kemét, Nagykőrösi-utca 17. sz. alá (volt OTI) épület mellé he lyezte. 220 Bdcskiskunmegyei NÉPÚJSÁG politikai napilap Felelős szerkesztő és kiadó: NÉMETI JÓZSEF: Szerkesztőség: Kecskemét, Szé clienji-tér L Telefon; 26—19 és 25—22. sz. — Kiskunfélegyháza Pázmány-utca 8. szám. — Baja: Bartók Béla-utca 8. Telefon. 143 Főkiadóhivatal: Kecskemét, Szabadság-tér 1-a Telefon: 22-09 Kecskeméti Nyomda Felé1"« vezető: Faragó Imre. munikáismoztgialotm hősei»dk, Le­nin, Rákosi eúvtá.rsaikm.ak ~ arcké­peivel. Mintegy 2000 néző veszi körül a játéktérét, amidkor Motmiáir el­indítja a labdát. Az eúső gólhely­zet a KVSK «lőtt nyílik, Gáspár azonban e. ham ark odja a k'utűnő alk almot. Az ellenié,mada-s során szögletet ér ej a hazai csapat, a veszedelmesen kanyarodó labdát azonban Horváth lehúzza. A GySziSE mez&nyfö.ényt szorez, ál. landóan a 'halasaik térfelén pat­tog a labda. A sok gyullad láma - dá'S után mégis a KVSK szerzi meg váratlanul a vezetést. A vili áro gyors Molnár—Gás­pár—Kovács 13 akció után a balszélső mintegy 14 méterről remek lövést zúdít ». hálóba, 1:0, Viharos IdmadAsolklka'l váQaszol c GySzSE a gólra. Horváth azonban « gólnak laiuszó labdálkajt ss védi). A 42. por óban Oravac hombaMra- badruigáisa tú ljut a sorfalon, Ilor. vátih azonban a felső sarokból is ime@sze.nzi a labdát. Fordulás után, szép támadás befejezéséképpen, Bilitíkii mellé lő. A túlsó oldalon óriási fcavairo. dás keletkezik, a lövéseik miaudig beleakadnák a védőkbe, végül .1 óz*vat felszabadít., A 16. perc­ben Gávliik előpead'áisával Vargia ■egyedül tör kapuira, Horváth azon ban merész ölére vetődéssé; meg szerzi a labdát. A gyulaijai cserét alkalmaznalk. Krizván be-vére E. Naigy áll be. Varga $ z ötletét pom­pásan húzza le Horváth, anajd Varga szabadrúgása csak egy arasszal kepü'-i el a kaput. Érik. a gól és a 37, pereiben meg is szii- leliilk. Fodor miatt szabadirugás- boz jutnak a gyű tataik. Varga a túlsó oíldailra íveli a labdát, a gyulai csatárok és a halasi védők közül egyszerre többen is fejelni akarnak. Hack ug­rik a legmagasabbra és fejéről — 3 méterről — élesen száll a labda a hálóba, 1:L A 38. percben Molnár kiugrania, de a gyulai védők keményem sze­relik le. A hátralévő percekben kiiegyeinisúilyozoitt a játék. Alacsony színvonalú mérkőzést •vívott a két csapat. Kevés volt a •tervszerűen felépített támadás. Csapkodó játék, cél és értelei» nuéílk Qi'.i vagdosás jellemezte a já-i iákét. A gyulaiak azt gondoMk,- hogy a g yöze'embez az is elegen* dö, ha 'megjeleninek a pályáin. A tartalékos halasiak szivvel-lóldk* kei védekeztek és .miegéndiemellani szerezték meg az értékes poult ok* Egyénileg Horváth a mezőny legjobbja volt. A veszélyes lóvé* sek sorozatát tette kitűnő yédé» sei'vel áirtatoatőaininá. A hátvéd* hánmas lelkesen, szívósan küz­dött. A Hóét fedezet sokat segített hátul, a nyomás atollt, a csatáin* soriban Bffiicki moagékonysáigiáiviaii l'öhbsz'ör megzavarta a védőkét, Ri'obteir és Molnár játszott rnégj átlagon felül. Kovács II szép góU jávuií tűnt ki, Gáispáí csak a meJ ztmybcn elégített ki. Gutfireumid j'átékweetfl kitönőeljá vezette a tméirkőzést. • Kimagasló egyéni teliesítmények az MHK-próbák során Az MHK második időszakának, hajrájában kimagasló egyéni tel- jesítméuyek is születtek. így Martin József soltvadkerti út­törő távolugrásban 5-35 m-es eredménnyel dicsekedhet. A 100 méteres futásban Drab József, a soltvadkerti DISz tagja ért el nagyszerű teljesítményt 11.9-es idővel. Kecelen Farkas István úttörő 55, Tóth István úttörő pedig 56 méter távolságra hajította el a kézigránátot. Ugyanakkor Farkas István a fekvötámaszból a kar- bajlitás gyakorlatot tizenkétszer számoltatta le a próbáztatókkal. \