Bácskiskunmegyei Népújság, 1950. május (5. évfolyam, 19-43. szám)

1950-05-31 / 43. szám

é A NÉPÚJSÁG SPORTJA A közös akarat eredménye: Szegedi SzMTE—Kecskeméti SzTE 3:3 (2:1) Kellemes futüallidö köszönt a nagy mérkőzésre. (Lla Szeged nyer, már biztos bajnok.) A Kecs­kemétre leutazott nyolcszáz sze­gedi szurkoló biztos az tíztízMTE győzelmében. A két és jél ezer kecskeméti is szerelné, ha győzne a csapaiuk ,de ebben a jele is alig hisz, különösen akkor, ami kor kijutnak a tízeged robosztus- testű játékosai. — óriások és törpék harca lesz ez — mondogatják a gyorsan al­kudók s már beleegyeznek: — Kern is haj, ha a tízeged nyen a bajnokságot, legalább, lia ná­lunk nem, a közeliinkben lesz egy KB 1. cs csapat. Az első félidő A választás a Szegednek kedvez. Szurkolói kitörő öröm­mel fogadják. Kicsi ugyan a szél, de szél, ez is előuy és abban a pillanatban, hogy a labda gurulni kezd, hatalmas biztatásba tognak. A kecske­méti közönség dermedten hall­gat. A labda keresztüi-kasul cikkázik a pályán. Szeged ro­hamoz. Van munkája a véde­lemnek. Uzsoki 11., Sc-réss, Szőke keményen harcol, de azért VarganaK is jut munka bőven- A nagy nyomás végre felenged és a KSzTE is kezdi mutatni a méregfogát. Boros remek csellel kiugrik és nagy lövése alig suhan a kapu föle. Szeged megzavarodik, kapkod, ideges, mégis megszerzi a ve­zetést. A KSzTK-védelem pil- lantra megtorpan és a szegedi összköíő a hálóba bombáz. 1:0. Kezdés után újra felnyo­mul a KSzTE. Percekig a szegedi kapunál tanyáz. Egy kifelé guruló labdát Boros el­csíp, átvágja Uzsoki I.-nek. A szélső elkanyarodik, a szegedi védelem rárohan. Uzsoki I. beível, a tömegből Máté feje kiemelkedik és a labda a háló­ban Pattog. 1:1. Nem sokka! rá Nagy kapja a labdát, a védőjét becsapja, elhúz mel­lette, azonban a szegedi hát­véd a vállánál fogva a földre- rántja. A megítélt szabadrú­gásnak Nagy all neki. Minden bánatát, keservét a lövésbe adja. A labda a felső kapufa sa.kálói vágódik vissza. Úgy látszik már. hogy a félidő döntetlen marad, amikor Nyerges haza akar adni, azonban a földbe is rug s a lassan guruló labdát a szege­di összekötő megszerzi es a hálóba talál. 2:1. Szünetben tízüuelhen a szegedi szurkolók öröme határtalan, .lószívűcn vi­gasztalják a kecskemétieket. — .löl látszanak, de mi jobbak vagyunk. Megérdemeljük a két pontot. Ezt maguknak is el kell ismerniük. A kecskemétiek nem jelelnek. Várták a vereséget, de azért job­ban éreznék magukat, ha az ered méiiji fordított volna. A második félidő Megkezdődik a második fél­idő. Á KSzTE nekilendül. A szegediek kapuját támadják, azonban egy gyors előrevá gás, kis védelmi bizonytalan­ság és Szeged 3:1 re vezet. A KSzTE azonban nem adja meg magát. Várszegi úgy harcol elől, mint eddig soha. Nagy sem pepecsel, egy bő' továbbit. Boros mindenütt ott van. Nyerges is lábra kap, Moiuár is feléled. De ez még nem elég. Az átütő erő hi­ányzik. És ekkor a Szeged érthetetlen dologhoz folya­modik; durvulni kezd. 3;l-es vezetés után! Uzsoki 1. fut a szélen, nála a labda, mégis a középén igyekvő Máiét te­rítik le. A KSzTE kapunál sa­rokrúgás, Varga öklöz, a já­ték már a mezőnyben folyik, a szegedi összekötő mégis Vargába gyomroz. A kapus összeesik. Alig húsz perc van hátra, Szőkét csúnyán fel­rúgják, a jobbfedezet a föl­dön fetreng, a játékvezető továbbot int, Szőkét kiviszik. A tíz főre olvadt KSzTE már nem arra törekszik, hogy ne kapjon több gólt, már többet akar: behozni, esetleg túlszárnyalni a Szeged elő­nyét. Mint a motor úgy szá­guldanak a játékosok, mintha csak most kezdenék a mérkő­zést. Máté és Boros a szegedi kapust zavarják, Mátét lerúg­ják. A tizenhatosról szabad­rúgás, Várszegi áll neki, úgy tesz, mintha kapura lőne, közben odagurít a tisztán álló Nagynak és a szélső gyors lövése a kapuba vágódik. 3:2. (Az eddig hangtalan kecske­méti közönség hirtelen biz­tatásba kezd.) Szőke vissza­tér. A szegedi kapu előtt óri­ási a kavarodás. Nagy lő, a kapus fogja is, de Boros test­tel besodorja. 3:31 A levegő­ben lóg a győzelmet jelentő gól is, de már nincs idő. Bírálat Nagyiramú, kemény mérkőzés volt. Az eredmény igazságos. Az tíztízMTE ugyan szebb és ész­szerűbb jut ballt játszott (a dur­vaságok kezdetéig, amivel önma­gának ártott legtöbbet, hiszen a bajnokságába kerülhet), viszont a KtízTU szívvel küzdőit. Kü'önö sen a második jéiidúben javult sokat a csapat. Kivételesen mind a tizenegy játékos dicséretet (ér­demel (a hibáktól is eltekintve), mert megmutatták, hogy nines olyan lehetetlen, amit közös aka­rattal és erőfeszítéssel ne lehetne legyőzni és nincs olyan magas teljesítmény, amit ne lehetne el­érni. Ez a közös, nagy akarat eredményezte a győzelemmel is felérő döntetlent. A játékvezető rőt jobb semmit. A kecskeméti közönség is tanult: a biztatást a szegediektől. (É. J.) Hajai SzüK-Szegedi EOOSz Mér a 4:0 (3:0) SzAK: Fábik — Ecödi, Már- j ton, Nagy — Sólymos, Voi- j novich 1. — Uirmann, Tisza- völgyi, Csilik, Ónodi, Iiápity II. — ÉDOSz: Gergely — Tombász, Gombos, Füri — Dobó, Rozik — Rajcány Ko­rom, Ördög, Dobó II., Bíró. Óriási iramban kezdi a SzAK a játékot és a 2. perc­ben Tiszavölgyi révén már megszületik az első gól. A 7. percben az ÉDOSz komoly támadásba megy át, de Fá­bik pazar vetődéssel meg­szerzi Ördög erős saroklövé­sét. A SzAK most fokozza az iramot. A 17. percben gyö­nyörű támadással fut a Móra kapu felé. Rábik félpályáról fut le, Csilik elé gurít, aki Ónodi elé játsza a labdát, melyet Gergely sikeresen kivéd. — A 28. percben Tombász szabadrúgása pat­tan a kapunál. Most Ónodi és Tombász hozzák fel a labdát és a SzAK térfeléről Tisza- völgyi meredeken Csilik eié lövi, aki gyönyörű balalsó- sarkos lövéssel gólt lő, 2:0. Most gólözön lehetne a Móra kapuban. Bápiíy sarkot rúg, Csilik elé szál! a labda és a 34. percben Tiszavölgyi a há­lóba rúgja a labdát. 3:0. A II. félidő elején a SzAK visszaesik. Kajcány beadá­sát Ördög kapásból továbbít­ja a kapura, de Fábik a léc alól kitolja. A 10. percben Rajcány lövését Voinovich fejjel menti. A 18. percben Csilik félpályáról lyukra lö­ki Rábikot, faképnél hagyja védőjét, de az előrefutó ka­pus mellett mellérug. Most ismét feljön a SzAK. A 37. percben Csilik pazar labdá­val a kapus melleti a hálóba gurít. 1:0. A SzAK minden részében jobb volt bajnokjelölt ellen­felénél és szezon közben ilyen játékkal magasan baj­nok lehetne. Minden játékos dicséretet érdemel. Nem volt elvesze t labda, egymás hibá it igyekeztek azonnal kijaví­tani. j Külön dicséretet érdemel Fábik, Márton, Voinovich Iiápity II. és Tiszavölgyi. Az ÉDOSz fölényesen kezdett. Gergely pazar védelmének köszönhetik, hogy nem volt Icatasztrófálisabb a vereség. EGYÉB EREDMÉNYEK — Bácsalmási SzSE—Ma­kói SzSE 8:0 (4:0). A bácsal­mási csapat minden részében jobb volt, az eredmény igaz­ságos és kifejező. Góllövók: Foicz (4), Severác (2), Csőibe és Altseimer. (NB 111. bajno­ki.) — Hódmezővásárhelyi SzM TE—Jánoshalmi SzSE 10:2 (5:1.) Az eredmény kissé túl­zottnak látszik, euuyivel nem volt rosszabb a JSzSE. A já- noshaimiak két gólját Kecs­kés 1. és Bogdán szerezték. (NB. III. bajnoki.) — Alpár—Kecskeméti Sz TE 11. 1:0 (0:0). Az első fél­időben a KSzTE II, a máso dikban pedig Alpár volt jobb. Mindkét részről szép helycse- rés támadásokat lehetett lát­! ni- A hazai csapat győzelme megérdemelt. A kér. I. oszt. mérkőzés egyetlen gólját Szé­nást, az alpári balfedezet sze­rezte szabadrúgásból, a máso­dik félidő 20. percében. — Hajós—Rém 2:0. Hajós —.Homokmégy 20:1(1). Jól megy a góllövés a hajósi csa­tároknak! TOTÖ (22. hét.) 1. Textiles— ÉDOSz 1 (6:1). 2. Előre—Do­rog (törölve). 3. Soroksár— Salgót. 2 (0:1). 4. Csepeli V. —Győri V. 1.(3:1). 5. Dózsa— Postás 1 (4:1). 6. Debr. L.— Teherfuvar 1 (3:0). 7. SzS FAC—SVSE x (2:2). 8. KD SK—M. Dinamó 1 (4:0). 9. Kecsk. SzTE—Szeg. SzMTE x (3:3).10. Cegléd— Szóin. Lók 2(3:5). 11. S.arjáni V.—Ózd 2 (1:3). 12. M. Acél—Gázgyár x (1:1). 13. Várpalota—PBTC 1 (8:2), KVSK—Szegedi Lokomotiv 2:2 (2:1) NB. II. bajnoki, Kiskunha­las. Vezette: Hernádi. KVSK: Sári — Turcsik, Várhegyi, Oszlányi — Malom- házi, Jolsvai — Vass, Tich- mayer, Bilkzki, Bunctzsák, Nagy. Sz. Lók.: Uhrin — Sebők, Veres II, Kovács — Becker, Kecskés — Tóth, Csanádi, Bojtos, Szálai, Veres 1. Majdnem minden részében jobbnak látszott a halasi csa­pat. Szép és gyors támadá sai rendszerint elakadtak az ellenfél kapuja előtt; gólhely zeteit nem tudta Hhasznaini. Ennek köszönhető, hogy nem szerezhette meg mind a kér pontot. A második félidőben amúgy is kissé kiengedte ke­zéből á mérkőzés irenyítasat. Mindent összevetve; az ered­mény igazságos. Góllövók: Vass, Sebők (öngól), illetve Tóth és Veres 1. A KVSK bol Bundzsák (a mezőny legjobbja) és a véde­tem tűnt ki, bár Sári es U.,z lányi bizonytalan formái mu­tattak. A Szegedi Lokomotív legjobbjai: Sebők, Veres ll és a két szélső. Szegedi Honvéd—KSzTK 5:2 (2:0) NB. 111. bajnoki, vezette.- Vígyinszky. Szegedi Honvéd: Bohus — Leszkó, Rcmzsö III, Léber — Kókai, Remzső — Békési, Barát, Rutai, Fodor, Bacsó. KSzTK; Molnár — Dongó, Lantos, Kanyó — Csenki, Zsibnta — László, Fejes, J oszt er, lványi, Dinnyés. Szegedi támadásokkal in­dul a játék és már a második percben súlyos védelmi hibá­ból Fodor belövi a szegediek első gólját, 1:0. Feljön a ha­zai csapat is, de támadásaik­ban nincs rendszer. Josztert először tizenegyes gyanúsan szereli Leszkó, majd ugyan­csak J oszt er szép lövését vé­di Bohus. A 16. percben Mol­nár egy ártatlan labdát el­néz és Bacsó potyagóílal 2:0- ra növeli az eredményt. Aké| gól letöri a csapatot és csak a félidő második felében kap­nak lábra a félegyházi játé­kosok. Három sarokrúgással is veszélyeztetik Bohus kapu­ját, de László és lványi egy méterről sem tudják belőni a labdát. A 37. percben ugyan­csak sarokrúgás ulán Csenki hajszállal fejel a kapu fölé. A félidő végén a kitörő Josz- tért gólhelyzetben felvágják, de a bíró a tiszta tizenegyest mm ítéli meg. A második félidő a bíró igazságtalan ítéletei miatt állandó feszült légkörben fo­lyik. Az első percben sarok­rúgással veszélyeztet a KSz TK, a 3. percben Joszter for­dulásból mellé lő. A közönség állandóan tüntet a bíró ellen­lványi lejcset merni »/.épen Bohus, de a 13. perc Cseu*»-! áiaüasábol ugyancsak lványi közeli (Lesgyanús) lövésévé! szépíteni tud a hazai csapat az eredményen. Erősít a Hon véd és a 24. percben szép szegedi támadás urán ßarai közelről gólt jő. 3:1. Köy perc­re rá Fejes 25 méteres sza­badrúgása pa>tan vissza a kapuzatéi. A í'elegjházi véde j lem mtgzavarodva játszik és ! a 30. percben Fodor lévén negyedik gólját rúgja a sze 1 gedi csapat. A 33. percben Fejes sarokrúgását László j védiretetienül fejeli Bohus na lójába, i:2. ivét perc múlva a i rosszul helyezkedő Laa.os | mellett Barát elint és nagy ! gólt ló a tizenhatosró , 5:2 j Végig a Honvéd csatársora | irányítja a játékot, de újabb j gólt egyik csapaínak Sem si­kerül rúgni. A KSzTK-ból senkit nem lebet kiemelni, talán a két fedezet: Csenki és Zsibnta ; játszottak elfogadhatóan. A | Honvéd, csapa la lelkesen ját- | szott, védelme jól rombolt, | csatársora remekelt. Vigyinszki játékvezető az j idény legrosszabb bírója volt. j A Honvéd ezzel a győzelem m?l felkerült az NB II. osz­tályába. Á nagy mérkőzés előtt a Szentesi Máv ifijeivel ját­szott bajnoki mérkőzést a KSzTE ifi és azt fölénye­sen 2:0-ás félidő után 6;0-ra verte meg és az ifjúsági baj­nokság második helyén vég­zett. NB II. Déli 1. Szeg. SzMTE 2. Szóin. Lók. 3. Bp. Lók. 4. Békéscsaba 5. Kecsk. SzTE 6. Cégi. Szaksz. 7. K. Lombik 8. Szeg. Lók. 9. Szeg. Textil 10. Szóin. MTE 11. MÉMOSz 12. Kiskunhalas 13. Makó 14. Phőbus 15. Orosháza 16. M. Textil csoport 29 87:28 45 29 72:26 44 29 78:33 43 29 67:48 36 29 43:51 31 29 55:44 30 29 39:47 29 29 31:30 28 29 52:65 26 29 46:58 25 29 44:61 24 29 49:75 24 29 43:66 21 29 30:53 21 29 37:60 19 29 41.72 18 — Totó-eredmények: Beér­kezett 201.127 darab szel­vény. Felosztásra került 331 ezer 860 forint. 12 találatos nem volt. 11 találatos: 10 da­rab, fejeuként 11.060 forint, 10 találatos: 170 darab, fejen­ként 650 forint, 9 találatos: 1620 darab, fejenként 67 fo­rint. „MEGYEI 11” Fábik (B. SzAK) — Tur­csik (KVSK), Uzsoki II. (KSzTE), Seres (KSzTE) — Szőke (KSzTE), Zsibrita (KSzTK) — Uzsoki /, Boros, Máté, Várszegi, Nagy (mind az öt KSzTE-játékos). Az összeállításnál Uzsoki I. és főleg Máté azért került be, mert a megyei futballcsapa­tok játékosai közt nem volt jobb. Számításba jöttek még: Márton (B. Szak) és Bund­zsák (KVSK). Bácskiskunniegyei KÉPÚJSÁG politikai napilap Felelős szerkesztő ás kiadó: NÉMETI JÓZSEF Szerkesztőség: Kecskemét, Két- templom-köz 7. — Telefon: 20-lt és 25 22. Kiskunfélegyháza : Páz­mány u. 3. Baja: Bartók B.-u. 8. Telefon: 143. Főktadóliivutal: Kecskémé:, Csongrádi t!. 4. Telefon : 22 Óit. Első Kecskémén Hírlapkiadó és Nyomda Államosított tizein Felelős ve?.: iíj. Dávid József