Bácskiskunmegyei Népújság, 1950. március (5. évfolyam, 10-13. szám)

1950-03-19 / 12. szám

BACSK1SKUNMEGYEI NÉPÚJSÁG 1950 március 19. „Ml TŐLETEK TlMil XK. TŐLÜNK MEG MAJD MÁSOK...” , I halasi 1 Viro.v Szikra tszcs példát mutat az áj csoportok számára KSsTK—Szőregi Rákóczi 3:1 (2:0) Szép játékkal, technikai fölényét jól kihasználva, biztosan nyert a kis­kunfélegyházi csapat. Az első félidőben majdnem mindig a KSZTK támad, de — főleg Joszter önző játéka miatt — hosszú időn1 ke­resztül 0:0 az eredmény. A gólképíe- len időszakot Fejes huszonötméteres 'szabadrúgása zárja le: 1:0. Ezután is tovább támad a félegyházi csatársor és szépen kiépített támadás után is. mét Fejes a gólszerző. A félidő 2:0-al .zárul, bár Irányinak módjában lett volna a harmadik gólt is megszerezni, de biztos helyzetét kihagyja. Eredménytelen szőregi támadások­kal kezdődik a játék mááodik része. Ekkor már nem a félegyháziakat, ha­nem a Rákóczit támógaja a szél. A 18-ik percben a szőregi középcsatár­nak, védelmi hiba közrejátszásával, sikerül szépíteni: 2:1. Ismét a KSZTK veszi kezébe a mérkőzés irányítását, egymásután gördülnek a szőregi kapu felé a helyes összjátékkal felépített félegyházi támadások. Ennek eredmé­nyeként újabb gól születik: Fejes sa­rokrúgásából Joszter beállítja a vég­eredményt. A KSZTK biztató formát mutatott. Kanyót, Dongót és különösen Fejest külön dicséret is illeti. Lovász bíró hibátlanul vezette a mérkőzést. Békéscsaba-»KSzTE 8:0 (4:0) A Varga — Szénási, Pankotai, Se­res — Szőke, Molnár — Nagy, Boros, Máté, Várszegi, Magyar összeállítás­ban játszó, eléggé tartalékos KSZTE súlyos és megérdemelt vereséget szen­vedett. Békéscsaba már az első percekben két villámgyors góllal megszerzi a biztos vezetést. A gyenge védelmi! kecskeméti csapatot láthatóan letöri ez s a mérkőzés megfordítására nem is törekszik. Sorra hullnak a gólok Varg,a kapus hálójába. A KSZTE csa­társora leáll véglegesen, egyesek hát­ravonulnak segíteni. A békéscsabaiak támadásait csak egyéni hibák, mellé és fölé lövések mentik, nem a véde­lem. A KSZTE súlyos veresége meglepe­tést okozott Kecskeméten. A vereség várható volt, de nem ilyen mértékben, Oka: minden játékos mélyen a formá­jún alulit nyújtott, gyengén, félénken és kapkcdóan játszóitok. Legdöntőbb az volt, hogy hiányzott az összhang, ami nélkül legfel jebb csak pár egyéni bombagólt lehet elérni, de nem győzel­met, Az egész csapatra vonatkozik ez, de főleg Magyarra, aki egy tizenegyest is kihagyott. A vereség egyúttal az edző kudarca is, intő jel számára, bogy a csapatot jobban a kezében kell tartani, fegyelmezni, még a — kecs­keméti viszonylatban — nagy nevűe­ket is. A KSZTE vasárnapi eredménye alapján jelenleg a nyolcadik helyen áll, 17 ponttal, 25:37 gólaránnyal. Egyéb labdarúgó eredmények Szegedi Rendőrség—KSZTE II. 5:31 (3:2). A szegediek hat perc alatt 3| gólt szereztek s ez az otthon játszó KSZTE II.-t letörte. A három kecske­méti gólt a meglepően jól játszó Ka- razsia I. lőtte. Platter—Mezőhegyest Cukorgyár 4:21 (4:0). A széllel szemben játszó Plat- f tér az első félórában 4:0-ás vezetésre j tett szert, Mezőhegyes csak tizen­egyesből és az utolsó percben, sarok­rúgás révén szerzett góllal tud szépí­teni. A Platter góllövői: Rácz, Szabó I Zoltán, Iván, Horváth. A győzelem! megérdemelt volt és egy percig semj kétséges. Kiskunhalasi SZAK—Soltvadkert 1:11 (1:0). Izsák—Kiskunhalasi Barnevál 6:0! (2:0). Nagykőrösi Ládagyár—Kecskeméti | Vasutas 2:1 (2:0). Bajai SzAK—Szegedi Postás 2:1 (1:1) NB !SS. bajnoki. Szeged. SZAK: Várszegi, Molnár, Erödi, Sólymos, Márton, Vojnovisf L, Höhnet, Tiszavölgyi. Nagy, Bukros Hirmann. Értékes két pontot hozott el Szeged­ről a Bajai SZAK. Az első félidőben széllel szemben játszik a bajai csapat, mégis uralja a mezőnyt. A harmadik percben Hirmann nagyszerű lefutása kecsegiet eredménnyel. A tizedik perc­ben Molnár félpályáról rúg szabad­rúgást, a nagyerejíí lövés kapura száll, a kapus kiejti, a résen levő Nagy a hálóka vágja. Tovább is a SZAK tá­mad, de a 22 percben mégis a Postás egyenlít szabadrúgásból. A 37. és a | 43. percben Várszeginek van két re­mek védése. A második félidő a SZAK mezőfölá- nyével telik el. A 35. percben szép tá­madással Nagy Tiszavölgyit hozza jó helyzetbe, aki nyugodtan helyezi a labdát a tétovázó kapus mellett a bal sarokba: 2:1. Honvéd—Csongrád 3:2 (Csongrád I már 2:0-ra vezetett.) „Ha a dolgozó parasztsáq a már létező szövetkezetek példá­jából maga győződik meg ennek a termelési farménak előnyeiről és hasznosságáról, akkor önként rá fog lépni a termelésnek erre az útjára.” (Rákosi elvtárs kecs­keméti beszédéből.) A gépállomás vontatója berregve kavarja az út porát. Tetején vagy'30 ember szemléli beszélgetve az úi mel­lett gyorsan hátramaradó tájat. Élénk már az élet a határban. A földeken mindenütt folyik a munka. A szélbor­zolta zöld őszi vetések mellett do­hogva vonja az ekét a traktor, amott két ló megfeszült inakkal húzza a vetőgépet, inguijra vetkezett parasz­tok maggal teli zsákokat hordanak vállravetve a barázdák végébe. A falu dolgozó népe munkához látott az idei kenyércsata győzelméért. — Hová-hová? — száll a kiáltás az egyik mesgyéről. — Megyünk termelöcsoportot láto­gatni! — ^harsogja túl a traktorberre­gést Takács Mihály válasza. Élesen kanyarodik be a gép a Vö­rös Szikra tszcs-hez vezető fötdútra. — Aztán jól kinyissák ám a szemü­ket! — kötődik a vagy tíz nevetgélő asszonnyal Nagy János. — Mert ma­guk húzódoztak nagyon attól, hogy nálunk is csoport legyen. Most meg­győződhetnek, hogy jót akarunk-e, vagy sem? — Bízzák csak ránk! — húzza meg harciasán fejkendője csücskét Kovács B. Imréné. — Majd mi jól szétnézünk. Aztán, ha tetszik, amit láttunk, szív­vel, lélekkel benne vagyunk az egész­ben. 3§cfßißtgÖ2iödnok a ftizes ick is Egy vasárnap délutáni értekezleten azután egyszerre 33 név került az alakulási jegyzőkönyv alá. Döntöttek a füzesi dolgozók, de maradt egy kí­vánságuk. — Tudni akarjuk, mibe fo­gunk bele. A szabályzatot megértet­tük, de szeretnénk egv eleven példát látni magunk előtt: milyen is hát egy ilyen termelőcsoport? A Párt teljesítette a füzesiek kíván­ságát. Most a felsőszállási mintacso­port egyik tatryaházának udvarára érve oszlanak szét, hogy mindent jól megnézzenek és a tapasztalatokat ma­gukkal vigyék. Az 1—10 holdas, életükben mindig csak a maguk kis gazdaságának szűk keretei között mozgó kisparasztokat, a még oly gazdag kulákoknál is csak az elavult módszereket látott nincste­leneket először is a fejlett, nagyüzemi, jórészben gépesített gazdaság képe ragadja meg. Kicsihez szokott szemük előtt kétszeresen nagynak tűnnek az itteni arányok, Pedig ezen a tanyán a csoport gazdaságának csak egy kis töredéke van: 15 anyasertés, 24 süldő, 1+ választási malac és néhány hízó. A tiszta, egészséges, légiázott ólak­ban heverő szépen gondozott állato­NBIIL bajnoki Jánoshalmái SzSE—Bácsalmási SzSE 2:1 (0:0) 1500 néző. Vezette Tóth (Pécs) JSZSE: Madarász, Bogdán, Sörös, Kecskés, Csesznegi, Gyimesi, Tátrai, Várkonyi, Balatinúc, Mrazek, Zadravec. BSZSE: Harci. Tárnái, Dörrier, Bö- röcz, Piukffpics,, . Hqrválk ill. Allsei­mer, Deményi, Folcz, Serevac ff. Nógrádi. A bácskai rangadó mérkőzés igen nagy érdeklődéssel folyt le Bácsalmá­son. Jánoshalmáról mintegy 300 szur­koló kísérte ál csapatát. Az első félidő eseménytelen játékkal telt el. A má­sodik félidő is lanyha irammal kezdő­dött. A 19. percben azonban Horváth IIÍ. a 16-os rúgását góllá érvényesíti: 0:1. A gól után erősödik az iram. A JSZSE több veszélyes helyzetet teremt. A 32. percben Tátrai lövését Harczi a gólvonalon belül fogja: 1:1-, A 43. percben Tárnái szerzi meg a győzel­met. Jók voltak: Madarász, Csesznegi. Zadravec és Tátrai, Piukovics. Börücz és Folcz. I. osztály Posztógyár—Kelehia 6:0 A 13. percben Szakáll beadását Mé­nesi lövi a hálóba, közben Ménesi már három kapufát rúgott. A 44. percben szép Ihos—Milasin—Csáky összjáték- ból az utóbbi eredményes: 2:0. A második félidő 10 percében Orbán távoli lövése jut a bal sarokba. 3:0. Nagy fölényben van a Posztógyár, de nincs szerencséje, végre a 31. percben Ménesi, a 35. percben Ihos átadásából ismét Ménesi, a 4L percben Ihos egyéni játékkal a gólszerző: 6:0. Bajai SZAK II.—Kunbaja 2:0. A lelkes SZAK II. Kunbaján meg­érdemelten győzött. Kalocsa—Mélykút 3:1. Bácsbokod— Majsa 4:0. Izsák— Katyrrrár 5:0. A vidéki csapatok győztek. Rossz napjuk volt a pályaválasztóknak. I Isyő/tek a kecskeméti kosárlabdázók KSzTE-tOOSi 51:42 (19:20) Az ÉDOSZ kosarasai már az első pillanatban lerohanták a kecskemétie­ket s rövidesen 12:1 -re vezettek. A KSZTE-t ez nem törte le, lassú majd gyors támadásaival, nyugodt já­tékával, észszerű taktikájával elkerült a kezdeményezést magához ragadni és így, a helyzetek jó kiépítésével, ílgves kihasználásával a második félidő köze­pén már 15 ponttal vezetett Az utolsó percekben diktált ÉDOSZ-tempó, mely sohasem tudott fölénnyé válni a KSZTE jó védelmi munkája miatt, csak szépí­teni tudott az eredményen, de a mér­kőzés sorsán változtatni nem. Az első percek kivételével a játék végig nyílt volt, a KSZTE győzelme biztos­nak látszott. A KSZTE kosárdobói:'Balogh (24), Rózsa (16), Hegedűs (7), Szappanos (2), Nyirádi és Guóth. kát enyhe irigységgel vegyes gyö­nyörködéssel szemlélik. Ilyet ők az- előtt sohasem láttak, s most... — Ez elvtársak már mind a mienk, — találja el és fejezi be gondolatu­kat Kátai Józsefné. — Az anyadisz­nók árát már rég letörlesztettük, azok már a csoport állományát képezik. Ugyanígy a tehenek és a borjúk is. A hizlalás a mi fő hasznunk. Az emelte fel a csoportot. 470 serlés, 50 göböly hízik most is. De jövőre még többet akarunk. A másik tanyán, — lendíti kezét nyugat felé. — már ké­szül egy nagy, új hizlalda és egy 100 állatot befogadó istálló. Összetartás, munkufcfßfßdvm a csaporthan — Ez is a csoporté? — kérdi Füle Istvánná Kátaiéknál a csipogó kis- csibékre mutatva. — Dehogy, baromfit, aprójószágot mindenki annyit tart ma­gának, amennyit akar. — Hát akkor miért mondták ne­künk, hogv aki a csoportba lép, annak már a rajtalévő ruhája sem az övé. Hogy ott már minden közös és senki sem rendelkezik semmivel. — Kulákbeszéd! — legyint Dudás József. — Ilyesmi a Szovjetunióban sincs, eleget olvashattuk. De meg aztán «mi különbség ■ van aközött, hogy a „csoporté” vagy az „enyém”? Itt mindennek mi vagyunk a gazdái. Én, meg a második, meg a tizedik társam. Látják az eredményeket. Mint egy jól megolajozott gép, úgy gördül a gazdaság élete. — Aztán hogy lehet ilyen sok em­bernek egvütt dülőzni? — töpreng Horváth Benő, amint már a nagy­tanya épületei között figyelik a jól megszervezett munkacsoportok sürgé­sét. — Ki parancsol? — A vezetőség irányítja a munkát, — világosítja fel Zacsik csoportelnök, — de minden közös megbeszélés alap­ján történik. Itt mindenki dolgozik és mindenki beleszól a csoport életébe. Nincs kivétel. Minket a közös cél és a munkafegyelem tart össze. Először bizony nálunk is volt gáncsoskodás, széthúzás. Dehát minden kezdet ne hóz. Ezeket már leküzdöttük. A nagytanyán még több mindent látnak. A társaság kis . csoportokra széled. Az egyik a 17 fejőstehenet nézi. — 19—20 litert fejünk ezektől! — büszkélkedik a gulyás. — A tej jórészét magunk fogyasztjuk el, a többit behordjuk a szövetkezetbe. — Jöjjenek már csodát látni! kiabál lelkesedve Unoka Sándorné. Mindenki odasiet. — Ez egy ezermes tér gép, — magyarázza Brandschott János a szín alatt álló 5 lóerős „Fürge II.“-re mutatva. Permetez, ka­pál, tárcsáz, amit akarunk. Egy em­ber kell csupán a kezeléséhez és ka­páláskor például nem kell 20—30 em_ bért beállítani a kukoricatáblába. így szabadítja fel a gép a mi kétkezi munkerőnket és válik legjobb segí­tőnkké. A nézelődésben elfáradt emberék a csoport zászlós, vörös csillagos kultúr­termében telepednek le. A tapasztalt benyomások tömege zúg gondolataik­ban. Ilyen nagyra, ilyen sokra nem számítottak. A kulákok pont az ellen­kezőjét próbálták elhitetni velük an­nak, amit most a saját szemükkel lát. tak. Igaz. hát a Párt, a kommunisták: szava, akik nekik is ezt az utat aján­lották. /I Szovjetunió pclritiju nyomán... — Mi ugyanúgy kezdtük, mint most ti, elvtársak, — beszél Zacsik János. Kételkedve, ingadozva, sok-sok .ne­hézséggel küzdve. S előttünk még példa sem volt, mint előttetek, min­dent magunknak kellett kitalálni, meg­gondolni. Azaz mégsem. Mert a Szöv. jefunió példáját elibénk állította Pár­tunk és meggyőződhettünk, hogy amit a Párt, Rákosi elvtárs mond, az mind jó és helyes. Zacsik elvtárs az eredmények mel­lett beszél a hiányosságokról is. Nem hallgatja el, hogy még nem tartanak ott, hogy teljesen megelégedettek le­gyenek. — Még áldozatokat kell hoz­nunk. „Nem ehetjük meg a jövőnket", — azt mondta Rákosi elvtárs. De a beindulás nehézségein túl vagyunk és most már mindig csak a jobb lesz. :— Hát, — nyújtja kezét búcsúzóra Csáki Ferenc, — köszönjük nektek elvtársak, hogy megmutattátok mun­kátok eredményeit. Látjuk, hogy ez az összefogás, a Párt szavára való hall­gatás diadala. Most már bizakodva nézünk az ősz elé, amikor mi is meg­kezdjük a közös munkát. S úgy aka­runk és fogunk dolgozni, hogy a mi eredményeink nyomán egy másik se­reg dolgozó paraszt válassza a szö­vetkezés útját, $ * * A jól dolgozó termelőszövetkezet példái nemcsak a füzesi parasztokat győzték meg a szövetkezés hasznáról. A gépállomások és termelőcsoportok országos értekezlete óta eltelt idő alatt három új termelőcsoport alakult még a füzesin kívül. A nincstelen földmunkások és kisparasztok mellett a bodoglári csoportba például töme­gesen jelentkeztek 15—24 holdas kö­zépparasztok is, igazolva Rákosi elv­társ szavait: „Az első esztendő ered­ményei a napnál világosabban bebi­zonyították, hogy jó utat mutatott Pártunk, amikor a dolgozó paraszt­ságnak a szövetkezeli termelést aján­lotta. Ezt nemcsak a szegényparaszt­ság ismeri jel, hanem egyre inkább felismeri a középparasztság is és era. nek a felismerésnek hatása alatt egyre növekvő számban lép be a termelő- szövetkezetekbe". IfilllHiOZAS KSzTE—KSzlK 4:4 A íélegyházi birkózók szép ered­ményt értek el az NB I.-es, bár tarta­lékosán felálló kecskeméti birkózókkal szemben. Részletes eredmények (elöl a KSZTK-birkózók): Móczár veszt Hullai I.-el szemben, Cseh győz Pulai ellen, Kiss veszt Hab- ran II,-el szemben, Csillag győz Bó- bán ellen, Kovács veszt Antallal szem­ben, Bodor veszt Habran I.-el szem­ben, Czakó győz Farkas ellen, Besze győz Pór ellen. * Hullai József, a KSZTE birkózója elutazott Stockholmba, a birkózó vi- lápbainokságra. Kecskemét csapata a legutóbbi váro­sok közti birkózómérkőzésen 5:2 arány­ban vereséget szenvedett Kalocsától. TEKE K. lombik—EKK 3266:3098 A vasárnapi tekeforduló egyik érde­kessége volt az egyre jobb formába lendülő Központi Lombik győzelme az Első Kecskeméti Konzervgyár tekézői ellen. Az EKK legjobb dobói: Villám (421), Kerekes- (401), Gyebróczky (391.) Vasárnapi műsor A KSZTK Bácsalmáson játszik NB 111. bajnokit, a KSZTE otthonában, a’ „városi homokon” mérkőzik a Szolnoki MTE-vel. A kecskeméti férfi kosárlab­dázók a . Debreceni Lökomotivot látják vendégül. Szakelőadással egybekötött szimul- tán-sakkjáték lesz. de 9 órai kezdette! Félegyházán, a Bőripari Szövetkezei helyiségében. Csepel Goldberger Komb.—Bajai SZAK 8:6 Bar. ükölvívdmérköiés A fővárosi öklözök között több komoly versenyző is szerepeit. Má tó (GSE) —Hidasi (SZAK). Megérdemelten győz Hidasi. 0:2­Biró (GSE) Jtórosi (SZAK)., Mindkét versenyző sokat szabályta­lankodott. Győz Bíró. 2:2. Szloboda (GSE)—Milunovics (Ba_ jai SZAK). Milunak nem ment. Győz az orsz- textiles bajnok. 4; 2. László (Csepel)—lglód{ I. (Bajai SZAK). Döntellen, Iglódi győzel­met érdemelj volna. 5:3, Hankess (GSE) —Iglódi II. (Ba­jai SZAK). Kiütéssel győz a Kisiszi. Az est legszebb mérkő­zése. 5:5. Mésovics (Csepel)—Fodor (Bajai SZAK). Fodor kezd formába jönni, győzelmet érdemelt volna. Döntet­len. 6:6. Szabó (Csepel)—Cselényi (Bajai SZAK). Budapest bajnoka erőfö­lénnyel és kjü éssel győz a fiatal bajai versenyző ellen- 8:6. * Bajai SiAK-Csávoly 7:1 Megyei sakkbajnokság Ezzel a győzelmével a Bajai SZAK kifünő sakkcsapata 14:2 arányban megnyerte a megyei sakk- bajnokságot. * A héten kettős bajnoki forduló a labdarúgásban. NB III. Március 15-én Bajai SZAK—Szőreg, János­halma—Dorozsma. Móra—Bácsalmás, Kistelek—Hon­véd­Szentesi VSE—Kiskörös, Félegy­háza—Makó, Hódmezé—Fostás, Csongrád—■ Szentesi MTE. Március 19-én Bajai SZAK—- Makó, Kiskörös—Jánoshalma. Bácsalmás—Félegyhiáza, Do« rezsma—Móra. Kistelek—Szentesi VSE, Postás— Csongrád­Szőreg—Hódmezővásárhely, Honi- ved—Szentesi MTE. 19-én vasárnap 2 órakor: Közg. gimn.—SZAK ifi bar. labdarúgó mérkőzés­Félnégy órakor: Makó—SZAK NB III. bajnoki. Félhét órakor: FTC—B. SZAK ökölvívó mérkőzés. * Ba:ai SZAK—Pusztasiaboícs 30:21 i\!B II es női kosárlabda bajnoki A bajai lányok kissé elbizakodot­tan játszottak. Pontszerzők; Palán& 9, Kolövicsné 6, Bánrévi T, Szösz 3t Lehelné 3, Mattyasovszky 2. Bajai SZAK—Budapesti MEFESZ NB n. férfi. A budapestiek nem jelén'ek meg. BACS-KISKUNMEGYE1 NÉPÚJSÁG A Magyar Dolgozók Pártja hetilapja. Felelős szerkesztő: GÁSPÁR ZOLTÁN Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Szerkesztőség: Kecskemét. Szabad­ság-tér 1/a. — Klskunféleevháza. Pázmánv-u. 3. — Kiskunhalas Mol- nár-u. 2. Telefon: 91. Főktadóhivatal: Kecskemét Cson­grádi-u 4. Nyomatott: Szikra Lapnyomda NV. Budapest. VIII.. Jözsef-körút 5. Felelős nyomdavezető: POVARNY JENŐ