Juhász István: Fejezetek Kecskemét építészetének történetéből - Bács-Kiskun megyei levéltári füzetek 9. (Kecskemét, 1993)

Bács-Kiskun Megyei Bíróság székházának építéstörténete - 7. Az új törvényszéki palota építése - d) A törvényszék építése

engedéllyel és a város által megígért tégla átadásával állnak össze­függésben. Tudomásunk van arról, hogy az Igazságügyi Minisztérium 1972­ben kiselejtezte a beruházásában — mintegy 80-90 év alatt megva­lósított — igazságügyi épületek tervtárát. Szerencsére a közel 150 db pályázati és kiviteli terv, az Országos Műemléki Felügyelőség keretében megalakult Magyar Építészeti Múzeumban kapott mene­déket. Ezzel szemben nem ismerjük a tervekkel párhuzamosan kelet­kezett okmányokat. Ez nagy veszteséget jelent, hiszen ezáltal hely­történetünk is szegényebb, de a régen elhalt mesterek is megérde­melnék, hogy neveikre és mesterségbeli tudásukra emlékezzen az utókor. Okmányok hiányában nem tudhatjuk meg, hogy kik dolgoz­hattak a főlépcsőház stukkószerű kőfaragványain, vagy a pompás tölgyfa ajtók finom mintáin. Titok marad az is, hogy kiket kell tisztelnünk a falfelületek és mennyezetek szobordíszeinek elkészíté­séért. Kik lehettek a fehérmunkások, vagyis a falak és mennyezetek gipsztagozatainak mesterei. Nem ismerjük a munkavezetőket, az ácsmestereket, a burkoló­kat, a kőfaragókat, a festőket, a tetőfedőket stb. Ugyancsak nem ismerjük a közel 90 évvel ezelőtt elvégzett munkák pénzügyi kiha­tásait sem. Természetesen megkíséreljük a homályos részek felderí­tését, de addig is áttekintést adunk arról, amit a törvényszék építé­séről ez ideig megtudtunk. Dr. Stipl Károly, a helybeli törvényszék elnöke átiratban kereste meg a városi tanácsot, melyben közölte, hogy az igazságügyi minisz­ter 1903. május 16-án 17370/1903. I. M. V. számú utasításával elrendelte a Kecskeméten emelendő új törvénykezési épület és fog­ház építésének megkezdését. Közölte azt is, hogy az utasításnak megfelelően, a munkák vállalatba adása céljából az árlejtési hirdet­ményt már ki is bocsátotta. A hirdetmény egy másolati példányából megtudhatjuk, hogy a versenytárgyalást a kecskeméti kir. törvényszék tanácstermében 1903. június 30-án tartották meg. Itt olvashatjuk azt is, hogy az építési munkákat az ajánlatok elfogadása után 14 nap elteltével meg kell kezdeni, és olyan lendületesen kell folytatni, hogy az épü­let még 1903. december 1-jéig tető alá kerülhessen, s a munkálato­kat 1904. évi szeptember 15-ig teljesen be kell fejezni.

Next

/
Oldalképek
Tartalom