„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

II. fejezet METSZETEK „BUDAPEST SZÉKESFŐVÁROS" ÉLETÉBŐL - Buziássy Károly: A budapesti mozik és hangversenyek statisztikája (1938)

zőhelyrejutó lélekszám-részesedés országos viszonylatban 48-ról 57-re, Budapes­ten pedig 23-ról 29-re emelkedett. Feltűnő jelenség, hogy úgy az országban, mint a fővárosban az üzemek jóval több előadást tartottak az utolsó felvétel évében, mint öt esztendővel azelőtt. Egy mozgófényképüzem ugyanis országos átlagban 377 előadással szerepel a 32. szá­mú táblázat statisztikai adatsorában a múlt 287 hasonló adatával szemben, Buda­pesten pedig 752 előadás helyett átlag 926 előadást tűztek műsorra a mozgófény­képüzemek. Ezek szerint tehát kétségtelennek látszik, hogy a lecsökkent számú üzemek csak előadásaik szaporításával voltak képesek a közönség érdeklődését kellőképpen kielégíteni. A látogatottság mérvében természetszerűleg bekövetkezett csökkenést a moz­gófényképüzemek az előadások számának szaporításával sem tudták ellensúlyoz­ni. Megállapítható ugyanis, hogy az előadások átlagos látogatottsága országos vi­szonylatban 127-ről 124-re, fővárosunkban pedig 120-ról 113-ra esett vissza. E megállapítás különösen Budapestre vonatkozik, ahol az eladott jegyek számá­ban kimutatható 575.473-as csökkenés az országos viszonylatban mutatkozó 755.55 l-es visszaesésnek több mint háromnegyed részét tette. Az eladott jegyek számának csökkenését országos viszonylatban 3,9%-kal, a fővárosban pedig 6,9%-kal fejezhetjük ki. Az utolsó hivatalos adatgyűjtés a nézőhelyek legalacsonyabb és legmagasabb árát is felvette a kérdőívbe. Budapesten a legalacsonyabb helyár28 mozinál az üze­mek 37,3%-ánál a 21-30 filléres értékhatár közé esett. Emellett 12 olyan mozgó­fényképüzem volt, amelyeknél 20 fillér vagy annál kevesebb volt a legolcsóbb belépőjegy, s ugyancsak 12 üzemnél haladta meg a legalacsonyabb helyár az 50 fil­lért. [...] A hangversenyek számról és látogatottságáról tájékoztatást nyújtó hivatalos statisztikai adatok — sajnos — rendelkezésre nem állottak. Hogy a hiányt csak né­miképpen is pótolni tudjam, körlevéllel fordultam a budapesti hangversenyirodák­hoz annak közlése végett, hogy az 193 5. év folyamán hány hangversenyt rendeztek és milyen volt azok látogatottsága. E szerény vállalkozás sikerrel végződött, s an­nak eredményeit szemlélteti a következő 35. számú táblázat. 95

Next

/
Oldalképek
Tartalom