„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

VII. fejezet AZ „ÚJRA CSENDES" BUDAPESTTŐL A „LEGVIDÁMABB BARAKK" FŐVÁROSÁIG - Jelentés a fővárosban élő és dolgozó cigányok helyzetéről (1981 november)

A problémák részletes elemzése után a Politikai Bizottság a cigányságot hátrá­nyos helyzetű társadalmi rétegként határozta meg, a cigányság beilleszkedését fontos társadalmi ügynek minősítve megjelölte azokat a legfontosabb feladatokat, amelyek a problémák megoldását lehetővé teszik. (Munkába helyezés, munkaal­kalom biztosítása, putritelepek felszámolása, oktatási-művelődési helyzet javítá­sa, egészségügyi viszonyok javítása, előítéletek, hátrányos megkülönböztetés elle­ni küzdelem.) Az utóbbi 20 évben a cigányság életviszonyaiban szinte forradalmi változás ál­lott be. A modern társadalom igényei, szükségletei jórészt eljutottak a települések széléig, a putritelepekig. A 60-as évek végén és a 70-es években a városi ipar igé­nye felszívta a cigány munkaerő döntő többségét. Az életmódváltásból adódó erő­feszítések, feszültségek alapjaiban változtatták meg a cigányság; az egyes cigány közösségek struktúráját, életmódját, viszonyait. Ezt a folyamatot elősegítette a di­rekt és indirekt társadalompolitikai intézkedések, folyamatok sokasága. (Intézkedések a cigányság munkába helyezésére, munkásszállások építése, nagy építkezések, átlagbér-gazdálkodás, stb.) Napjainkra a cigány férfiak 80-90%-a, a nők 40%-a állandó munkaviszonyban van. A cigányság és a társadalom nagy erőfeszítéseinek eredményeként a cigány put­rik többségét—nagyrészt visszatérítendő állami kölcsönök segítségével — felszá­molták, és a cigányoknak már csak negyede él ilyen telepeken. Legalább 30 000 cigány család (kb. 140-150 ezer embert érint) vállalkozott arra, hogy állami segít­séggel a kölcsön terheit vállalva saját munkájával oldja meg lakásproblémáját. A nagy átlagokat tekintve az oktatási és művelődési területen is komoly előrelé­pés történt. A cigány gyermekek döntő többsége átjut az általános iskola felső tago­zatába, és 30-40%-uk eredményesen el is végzi azt. Egyre jelentősebb a tovább­tanulók száma. Csökkent az analfabétizmus. Kialakulóban van egy ma még szűk, ámde dinamikusan fejlődő, a társadalom követelményeit magáénak tudó olyan ci­gány értelmiségi réteg, amely vállalja etnikai közösségének azon hagyományait, értékeit, amelyek a fejlődés érdekében felhasználhatók, küzd azért, hogy a cigány fogalom megtisztuljon a pejoratív értékítéletektől, előítéletektől. A társadalmi változások tudati visszatükröződéseként a cigányságban kialakult az egyenrangúság iránti igény, melynek két útját az asszimilációban — tehát az et­nikai sajátosságokkal való szakítás és az életformabéli másság megszüntetésével, — illetőleg az integrációban, — tehát a cigány etnikumok vállalásával, a sajátossá­540

Next

/
Oldalképek
Tartalom