„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

I. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK „BUDAPEST SZÉKESFŐVÁROSRÓL" - A Magyar Közigazgatástudományi Intézet emlékirata Nagy-Budapest megszervezéséről (1941. április 12.)

Lehet, hogy ez a vármegye érdekeinek megfelelt, de a Budapesthez csatolandó községeknek semmi esetre sem volt jó, sőt ezeket fejlődésükben éppen akadályoz­ta. Ezen összegek innen való elvitele és máshova fordítása csak akkor lett volna jo­gosult, ha itt semmiféle még ki nem elégített jogos igény nem mutatkozott volna, és a közművekkel való (utakkal stb.) ellátottság eszményi lett volna. A fentiekben kimutatott útviszonyok igazolják, hogy ezekre az összegekre itt nagy szükség lett volna. Budapest közvetlen közelében vízvezeték nélküli és ter­mészetesen csatornázatlan megyei városok, útburkolat szempontjából pedig olyan városok és községek vannak, ahol átlagban az utak háromnegyed része földút. Az a bevételcsökkenés tehát, amelyet a megmaradó Pest vármegye aránytalan­nak nevezhet, mert meghaladja az elcsatolandó lakosság arányszámát, 665.695 pengőt tesz ki. Ennek fedezéséről a belügyminiszter úrnak pótadó engedélyezése útján, vagy más úton módjában van gondoskodnia. [...] 1941. évi április hó 12-én Magyary Zoltán egyetemi ny. r. tanár, a Magyar Közigazgatástudományi Intézet igazgatója Szendy Károly: Tanulmány Nagy-Budapestről, megalkotásának előfelté­teleiről és lehetőségeiről. Bp., 1942. 258-269. p. 49

Next

/
Oldalképek
Tartalom