„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

I. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK „BUDAPEST SZÉKESFŐVÁROSRÓL" - A Magyar Közigazgatástudományi Intézet emlékirata Nagy-Budapest megszervezéséről (1941. április 12.)

Budapest is nemcsak főváros, hanem metropolis, a fenti nemzetközi értelemben is. A környékére kiterjedő vonzása az utolsó 100 évben szakadatlan és állandóan emelkedő. A nagyváros közigazgatási kialakítása terén azonban mindeddig más nem történt, mint 1872-ben Budának, Pestnek és Óbudának egyesítése, 1938-ban pedig a Fővárosi Közmunkatanács hatáskörének a fővárost körülvevő községgyü­ríiből 6 megyei városra és 18 községre való kiterjesztése. (33/1938. B. M. sz. r.) Minthogy azonban a Közmunkatanács hatásköre csak városrendezési és építésren­dészeti, ez a kiterjesztés mindössze annyit jelentett, hogy az építésrendőri hatás­kört kiterjesztették arra a területre, amely már sürün be volt építve, de nem ter­jesztették ki az úgynevezett védőövezetre, ahol még profilaktikus 21 és irányító mű­ködést fejthetett volna ki. Még kevésbé történt meg az, hogy az elővárosokat beol­vasztották volna Budapestbe, ami azoknak minden közigazgatási tekintetben való bekapcsolását jelentette volna. Az elővárosok egész gyűrűje a Fővárosi Közmun­katanács hatáskörének építésrendészeti ügyekben való kiterjesztése után is meg­maradt Pest vármegye közigazgatási hatáskörében. A Fővárosi Közmunkatanács hatáskörét kiterjesztő 33/1938. B. M. számú ren­delet tehát a kérdést nem vihette nyugvópontra. További szervezeti és hatásköri fej­lesztésre van szükség. Ez egyrészt abból áll, hogy a Közmunkatanács hatáskörét ki kell terjeszteni a védőövezetre, amely több mint 100 községet (113) foglal magá­ban, másrészt az elővárosokat közigazgatásilag teljesen be kell olvasztani Buda­pest székesfővárosba. A Magyar Közigazgatástudományi Intézet városmorfológiai nagy felvétele kapcsán már részletesen kivizsgálta Budapest vonzásterületét, tehát a kívánatos védőöv határait. A Fővárosi Közmunkatanács már foglalkozik hatásköre kiterjesz­tésénekjavaslatával, amelyben körülbelül a Magyar Közigazgatástudományi Inté­zet megállapításait veszi alapul. Az elővárosoknak Budapest székesfővárossal való közigazgatási egyesítése ed­dig tudományos tanulmány és vizsgálat tárgya nem volt. A Magyar Közigazga­20 Az 1937:VI. te. a Fővárosi Közmunkák Tanácsa hatáskörének a főváros környékére történt kiterjesztésekor nem határozta meg pontosan a környék fogalmát, hanem rendeleti szabályozásra bízta, ami az itt említett rendelettel történt meg. Az általa az FKT hatáskörébe utalt települések felsorolását ld. alább. 21 Betegség megelőzésére irányuló tevékenység. 42

Next

/
Oldalképek
Tartalom