„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

V. fejezet A HIDEGHÁBORÚ „FRONTVÁROSA" - Jelentés a Budapesti Városi Tanács irányítása alá tartozó színházak, varieték és a cirkusz müsorpolitikájáról (1952. július 21.)

nőket népszerűsítő „Szolgálaton kívül" c. kis jelenetnek, amely szintén országosan elterjedt. A hazafiságra nevelést igyekeztek segíteni színházaink haladó hagyomá­nyainkfelelevenítésével (Mikszáth: „Hivatalos észjárás", a „Mostjelentmeg"-ben a Balassi kép). A Szovjetunió népszerűsítése céljából a Vidám Színpad minden műsorában sze­repeltek szovjet írók vidám jelenetei. Ezek közül a legnagyobb sikerű az utolsó kisoperettje (Baj van Rómeóval) és Csehov „Kaméleon" c. jelenete volt. A Víg­színház erre a célra egy grúz tánccal és az utolsó műsor krími képével törekedett. A varieték főleg szovjet magánszámokat, dalokat iktattak műsorukba. A kritika és önkritika alkalmazására is igyekeztek színházaink a dolgozókat ne­velni. Bírálták a népi fegyelem hiányosságait (villamos, telefon, vendéglő jelenet) a bürokráciát, borotvapenge-gyártásunkat, stb. Olykor azonban ez a bírálat helyte­len módszerekkel történt: pl: a Fővárosi Vígszínház második műsorának bürokrá­cia-jelenete egyáltalán nem volt építő. Az agitációhoz való gyors kapcsolódás terén is voltak eredmények, főleg a Vi­dám Színpadnál. így pl: néhány nappal Rákosi elvtárs novemberi beszéde után a „Kövér liba" c. jelenetében szembeállította a feketézést és az árubőség korszakát. Több szám született az árubőség és az életszínvonal-emelkedés tudatosítására. Amikor az ellenség a százforintosok lebélyegzéséről terjesztett rémhírt, gyorsan műsorra került a „Baj van a százassal" c. kupié. A hiányosságok ellenére is megállapíthatjuk, hogy színházaink az elmúlt évad­ban a párt propaganda és agitációs munkájának segítésében sokat fejlődtek. Az eredmények értékelésénél figyelembe kell vennünk, hogy kemény ellenállás le­küzdésébenjöttek létre. Ezen a területen még ma is erős a burzsoá befolyás. Ennek legenyhébb jelei az igazgatóknál és a dramaturgoknál a harcosság hiánya, a libera­lizmus, az újtól való félelem, a közönség politikai fejlettségének lebecsülése, szí­nészek és íróknál a ragaszkodás e műfajok régi, bevált fogásaihoz stb. Különösen jelentős kultúrpolitikai siker a minden számával politizáló „Vidám Színpad" nagy népszerűsége. Ennek a színháznak látogatottsága 97 %-os. A jövő évadban az or­szág első és egyetlen rentábilis színháza lesz. Dicséretes még a Cirkusz munkája, amely az artistacsere majdnem teljes szünetelése ellenére jó műsorokat képes adni, és következetes harcot folytat új magyar számok megszületéséért. Intézményeink jövő évadjukban az idei tapasztalatok felhasználására, a hibák kiküszöbölésére törekszenek. A Vidám Színpad előreláthatóan három műsorában a termelési propaganda és a békeharc nagyobb szerepet kap. A műsorok egy részét 373

Next

/
Oldalképek
Tartalom