„Kelet Párizsától” a „bűnös városig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 1. 1870-1930 (Budapest, 1999)

1. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK A NEMZETI FŐVÁROSRÓL - Jegyzőkönyv a Nagykörút létesítése ügyében a Fővárosi Közmunkák Tanácsa és Budapest Főváros által kiküldött vegyes bizottmány üléséről (1884. január 14.)

mány a mai ülésben végezzen, hanem hogy jól végezzen, a tanácskozást megnyi­tottnak nyilvánítja. Gerlóczy Károly a főváros küldöttei nevében már előlegesen is kije­lenti, hogy a főváros a közmunkák tanácsának a nagy-körút létesítésére irányzott törekvését a legnagyobb örömmel fogadja, mert úgy van meggyőződve, hogy mindazon intézkedések sorában, melyek a főváros fejlesztésére és felvirágoztatá­sára ez ideig a főváros és közmunkák tanácsa részéről külön-külön vagy közösen tétettek, a nagy-körút létesítése leend a legüdvösebb. A főváros ennélfogva kedves kötelességének fogja ismerni a közmunkák tanácsával karöltve megtenni mindazt, ami módjában álland a nagy-körút céljának megvalósítására. Ezután az elnökség a következő előterjesztéssel járul a bizottmány elé: Mielőtt az elnökség a tanácskozás sajátképeni tárgyát képező kérdések érdemé­be bocsátkoznék, szabadjon a nagy-körút ügyének történeti kifejlését rövid voná­sokban vázolnia. A nagy-körút eszméje tudvalevőleg már 1871-ben került felszínre, midőn az 1871. évi XLII. t.cz. megalkottatván, abban egyrészt az útvonal épentartása céljá­ból 900.000 Frt lett folyóvá téve, másrészt pedig az út vonalában építendő házak ré­szére 30 évre terjedő rendkívüli adómentesség engedélyeztetett. Különösen ez utóbbi intézkedésnek az vala célja, hogy általa az építési kedv fel­ébresztvén, a nagy-körúti telkek a szabályozási vonalon mielőbb kiépíttessenek, a törvényhozás azon reményben ringatván magát, hogy a nagy-körút vonala az ezt szegélyező telkek érintett kiépítése folytán mintegy magától elő áll, mit az úttest­nek szakaszonkénti boulevardszerü kiépítése követett volna. A rendelkezésre álló összeg erejéig a közmunkák tanácsa az út vonalába esett néhány ingatlanságot csakhamar megszerzett, s az útnak egyik-másik kisebb sza­kaszát (péld. az osztrák-államvaspálya előtt elvonulót), tényleg megnyitotta. A to­vábbi szakaszok megnyitására irányozott törekvést azonban az 1873. évben bekövetkezett pénzválság meghiúsította, s hasonlóképpen csalékonynak bizonyult azon remény is, hogy a nagy-körúti telkeken az építkezés a rendkívüli adómentes­ség kecsegtető kedvezménye folytán gyors lendületet veend. Évek teltek el anélkül, hogy a rendkívüli adómentességnek számba vehető hatá­sa mutatkozott volna, mi kétségtelen tanúságot tesz arról, hogy a nagy-körúton az építkezésnek oly nagy akadályai vannak, melyeket az említett adózási kedvez­mény sem képes ellensúlyozni. 31

Next

/
Oldalképek
Tartalom