„Kelet Párizsától” a „bűnös városig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 1. 1870-1930 (Budapest, 1999)

1. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK A NEMZETI FŐVÁROSRÓL - Reitter Ferenc emlékirata gróf Andrássy Gyula mmiszterelnök részére Budapest egységes fővárossá fejlesztéséről (1869 december)

mint más helyen. De Pestnek környéke is kevés kivétellel nem olyan, hogy az on­nan áramló levegő lényeges javítást ne kívánna. Aminek tehát e részben Buda-Pesten mindenek előtt történni kellene, abból áll, hogy a házak tömbéinek egész hosszán keresztül alkalmas helyeken és irányokban elegendő széles utcák nyittassanak; a város környéke faültetvények által tiszta, él­tető légnek szolgáltatására alkalmassá tétessék; megteendők volnának továbbá minden kellő intézkedések, hogy a város utcáiból a por és szemét rendesen és tisz­tán kitakar ittas sék, a már létező vagy nyitandó közlekedési főutakon létesítendő fa­ültetvények által a levegő gyors megromlásának eleje vétessék, végre szigorú rendszabályokkal oda kellene hatni, hogy a lakások egészségrendőri igényeknek megfelelő szerkezettel építtessenek, sőt ahol szükséges, a létezők átalakíttassanak. Történjék azonban bármi magában a városban a levegőnek javítására, mégis a nagyvárosban való tartózkodás szükségképp ártalmas marad a lakosság egészségé­re nézve, ha lehetségessé nem tétetik, hogy az magának a valóságos falusi levegő élvezetét gyakran és könnyen, azaz olcsón megszerezhesse. Olcsón kiváltképpen azért, mert állandó közegészségi állapot csak ott van biztosítva, ahol a lakosság legszegényebb része sem kénytelen nélkülözni az egészség fenntartása alapfelté­teleinek használatát. A városi levegő javítását eszközlő vállalatok foganatosítása mellett nagyon szükséges tehát gondoskodni, hogy a nép a városon kívül fekvő szórakozási helyekre minél könnyebben eljuthasson; sőt ezen szórakozási helye­ket, ami Pestet illeti, szaporítani is kell. Ami a magasabb szellemi életélveket illeti, hihető, miszerint mindannak, ami e részben szükséges, eddigi létrehozatalát a fővárosnak, illetőleg lakosságának sze­génysége hátráltatta; és így remélhető, miszerint azon eszközök, melyek Bu­da-Pest anyagi gyarapodását és lakályosságát előmozdítják, közvetve, az e részben is nagyon érezhető hiányok elhárítására hatni fognak. Végtére a nemzeti büszkeséget, a hazafiságnak ezen legbővebb forrását, Ma­gyarország fővárosa akkor lesz képes táplálni, ha minden középületek és országos intézetek azon nagyszerűséggel létesíttetnek, mely a nemzet egyéb igényeivel összhangban van. Mindenek előtt azonban el kell mindazt távolítani, amit szégyel­lenünk kell; ez pedig a budai Duna- partnak tökéletesen elhanyagolt állapota, mely kiválóan csak mint szemét lerakóhely szerepel; továbbá a két város, különösen a külvárosok, valósággal keleties rondasága, ahol ez nemcsak a szemet sérti, hanem a szaglás érzékét is olyannyira, hogy ezen állapot valóban undorítónak mondható. 18

Next

/
Oldalképek
Tartalom