„Kelet Párizsától” a „bűnös városig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 1. 1870-1930 (Budapest, 1999)

1. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK A NEMZETI FŐVÁROSRÓL - Reitter Ferenc emlékirata gróf Andrássy Gyula mmiszterelnök részére Budapest egységes fővárossá fejlesztéséről (1869 december)

1. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK A NEMZETI FŐVÁROSRÓL Reitter Ferenc emlékirata grófAndrássy Gyula miniszterelnök részére Budapest egységes fővárossá fejlesztéséről 1869 december Emlékirat azon módokról és eszközökről, melyekkel Buda-Pest városát is oda lehetne emelni, hogy a magyar álladalom fővárosa irányában emelhető igényeknek helyesen meg­feleljenek. Ámbár több mint ezer éve már, hogy a magyar állam létezik, mégsem gyökerese­dett meg annak önállósága oly mélyen, hogy azt minden oldalról biztosítottnak le­hetne tartani. Szemben a magyar államot alkotó elemek különneműségével, az uralkodó esz­mék irányzatával, a vidéki vonzó pontok sokaságával és a társadalmi tekintetben igen előrehaladt s oly közelfekvő Bécs vonzerejének nagyságával: Magyarország állami függetlenségének biztosítására kétségen kívül egyike a leghathatósabb és legbiztosabb eszközöknek: oly központnak alkotása, mely amaz az állam lételére nézve ellenséges viszonyok hatását paralyzálni önmagában rejlő erejénél fogva ké­pes legyen. Elvitázhatlan tény, hogy Buda-Pest azon feltételekből, melyektől függ az érin­tett hatásnak eszközölhetése, jelenleg alig bír egyébbel, mint oly geographiai fek­véssel, mely a kívánt cél elérhetését lehetségessé teszi. Aki tehát Magyarország állami függetlenségét komolyan óhajtja, annak okvet­lenül el kell szánva lenni: népszerű elvekben, előítéletekben és pénzben mindazon áldozatokat meghozni, melyek bebizonyíthatólag szükségesek arra, hogy Bu­15

Next

/
Oldalképek
Tartalom