Erdész Ádám (szerk.): „A kereszténység védőoszlopa” - Gyula 1566-ban. A Gyulai vár 1566-os ostroma 450. évforduójának emlékére 2016. május 27-én tartott tudományos konferencia előadásai (Gyula, 2016)

Páll Dávid Gergely-Liska András-Sipos György-Alexandru Hegyi: Földtudományos technikák a Szigeterőd-projekt tervezésében

Páll Dávid Gergely-Liska András-Sipos György-Alexandru Hegyi f Földtudományos technikák ... 63 nyen értelmezhetőek. Ezáltal a magnetométeres felmérések a legtöbb eset­ben költséghatékony és megbízható eszközt jelentenek a lelőhely-felderítés során. Természetesen a módszer környezeti és földtudományi vizsgálatok kapcsán is jól alkalmazható. A mágneses módszerek segítségével a földi mágneses tér és a mágne­ses anyagok kapcsolata vizsgálható.1 A felszín alatt elhelyezkedő különbö­ző mágnesezettségű üledékek, kőzetek és más objektumok kis mértékben ugyan, de módosítják a Föld mágneses terét. A magnetométeres vizsgá­latok segítségével ezeket az igen kismértékű változásokat - anomáliákat - lehet kimutatni. A módszer jól alkalmazható régészeti lelőhelyek és más eltemetett fémtartalmú tárgyak feltérképezésére, szennyezések kimutatá­sára vagy eltérő mágnesezettségű kőzettestek vizsgálatára. A mágneses anomáliák térképezéséhez különféle magnetométerek alkalmazhatóak, melyek működési alapelvét itt most nem áll módunkban részletezni. A lényegi különbség ezek között a mért adatok felbontása, másként megkö­zelítve a műszerek érzékenysége.2 2. ÁBRA A magneto- méter használat közben a vár közelében A felmérésekhez az egyik legérzékenyebb magnetométer típust hasz­náltuk, a G858-MagMapper-t (2. ábra). A mérések során a mágneses tér vertikális gradiensében bekövetkező ingadozásokat vizsgáltuk. A verti­kális gradiens meghatározása két egymáshoz viszonyítva függőlegesen elhelyezett szenzor segítségével történik. A két szenzor által egy pontban mért mágneses fluxussűrűség differenciája adja meg végső soron a verti­kális gradiens értékét. 1 Burton et al„ 1993. 2 Tyagi-Lord-Koener, 1983.

Next

/
Oldalképek
Tartalom