Blazovich László: Város és uradalom. Tanulmányok és források Gyula XV–XVI. századi történetéből – Gyulai füzetek 16. (Gyula, 2007)

Jegyzék Gyula várának jövedelméről és bevételeiről tételes számítással 1525. január 5. és február 5. között (Gyertyaszentelő környékén)

kóboroknak hívnak, és bárhol találják az efféle jószágokat, [azokat] a várhoz tartoznak adni ellátásra, értékük 45. Vannak bizonyos mocsarak, amelyekből a madarak külön­böző nemeit vadásszák, és kötelesek a vár eltartására adni 16 Az egész oldal kitesz 496 7. oldal 46. A fentebb említett, a várhoz tartozó erdőkből vadállatok kü­lönböző nemei származnak a várban [tartózkodók] eltartá­sára, [értékük] 24 47. A vár közelében vadaspark található, amelyben szarvasbi­kákat és -teheneket nevelnek. 48. Vannak a vár közelében halak tartására alkalmas árkok, ame­lyekben sok és sokféle halat őriznek a ház szükségleteire. 49. A várnál terem annyi széna, amennyit kaszálni akarnak, amelyből számos kazlat eladhatnak. 50. Gyula várának ura az összes javakra és birtokokra kivethet és kiróhat adót (taxa), ahányszor akar. Az egész oldal kitesz 440 A teljes összeg 11 520 A Gyula várához tartozó városok, mezővárosok, valamint falvak vagy birto­kok névsora: Gyula város, 36 Alsódoboz, Felsődoboz, Szana, Györké, Vésze, Alabián (há­romjobbágy), Püski (három jobbágy), Kakucs, Fövenyes, Püly, Vári, Keszi, Ott­laka, Szentbenedek, Eperjes, Meggyes, Bánhegyes, Dombiratos, Bánkuta, Kétegyház, Lökösháza. 36 Gyula a mai Gyula város elődje, Alsódoboz Gyulától északra a mai Doboz helyén állt, Felsődoboz a mai Doboztól délkeletre feküdt, Szana a Fekete-Körös mellett, Szana-zug őrzi a település emlékét. Györké Gyulától északnyugatra feküdt, a Györkehely határnévben maradt fenn neve. Vésze Gyulától északnyugatra Györké mellett állt. Alabián pontos helye a Békéscsaba-Gyula közötti főút és a Fehér-Körös régi medre között a Póstelekre vezető bekötőút két oldalán található.

Next

/
Oldalképek
Tartalom